OpVMdi#vQ> dm t/cede BuiHmtancUch OwvziM Buitmtondsch Owvzidnt De „Basler National-Zeitung" heeft dezer dagen een vraag ge steld, welke zeer zeker een ant woord waard Is: „Beste menschen, wat betee- kent het woord vrede? Geen da den, geen opwinding, geen span ning, geen moed; hoe zal het mogelijk zijn, het verschrikke lijke misverstand op te helderen u de lafheid van -den oorlog en den heldenmoed van den vrede te bewijzen? Na zooveel moed tot sterven, den moed tot leven aan te kweeken?" Deze vraag is schokkend. En, eenmaal uitgesproken, kan men er zich niet gemakkelijk meer van afmaken, ook niet met het gebruikelijke verwijs naar den grooten leermeester tijd, want deze heeft slechts een enkele onderwijsmethode: ervaring. Er varing kan hier echter geen nut brengen. Wij zien immers met eigen oogen hoe belachelijk snel de wereldoorlog zijn afschrik wekkende werking heeft verlo- loren, hoe men hem eergisteren in het oosten, gisteren in het zuiden en vandaag in het wes ten vergeten schijnt te hebben en hoe de schooljeugd hem al •even historisch opvat, als b.v. den Tachtig jarigen Oorlog. En deze zelfde schooljeugd zal in betrekkelijk korten tijd de plaat sen hebben ingenomen van al degenen, die door de ervaring hebben geleerd, welk een lafheid er in den oorlog en welk een heldenmoed er in den vrede ligt, zij zal het toekomstige lot van de wereld besturen en zij zal opnieuw naar de wapens grij pen! Het kreunen en rochelen der gewonden en de angstschreeu wen der gevallenen zijn nog nauwelijks verstomd, en toch zouden zelfs de in de kokende lava van den oorlog geborenen in den vrede niets anders dan zwakheid en slechts in den oor log heldendom en mannelijken moed zien? Is dat waarheid of slechts het pessimisme van on zen aan teleurstellingen zoo rij ken tijd? Baldwi-n zeide in zijn laatste groote rede voor de Britsche? jeugd in Albert Hall: In vele kringen wordt de vre de een ij delen droom genoemd en de oorlog als het ideaal voor verstandige menschen geprezen. Zoolang het Britsche rijk be staat zullen wij onze stem tegen deze valsche profeten verheffen. Ook de kort geleden gevierde „Good will day", die bij de jeugd van bijna de geheele we reld instemming gevonden heeft wijst er op, dat wij nog geens zins zoo pessimistisch behoeven te oordeelen, dat er reeds actie ve krachten aa het werk zijn, om ook aan de kinderen van die kringen, voor welke „strijd" en ,heroisme" nog synoniem schij nen te zijn, de noodige ophel dering te geven. Maar anderzijds mag het ge vaar niet onderschat worden dat gelegen is in de absoluut ver waarloosde opvoeding van de jeugd tot den vrede. Er mag niet werkeloos worden toege- rien worden hoe onze kinderen cp hetzelfde onheil afsturen, dat onze vaders en broeders zoo ewaar getroffen heeft, eenerzij ds door een eenzijdige voorstelling van de historie, welke het hel dendom van den oorlog slechts van de heroïsche zijde belicht en over de handelingen van vele kringen, die zelfs nog niet schoolgaande kinderen in uni formen steken en hun ideolo gieën bijbrengen, welke er waarlijk niet geschikt toe zijn, in den vrede en het vervullen van de plichten van het alle- daagsche leven den waren hel denmoed te zien. Opvoeding tot den vrede wordt door menschelijkheid ge boden en laat zich negatief door vermijding der bovengenoemde wantoestanden en positief door het bijbrengen van de beide fac toren eener permanenten vrede: wil tot verzoenlijkheid en ach ting voor de persoon van den medemensch, bereiken. Ongetwijfeld ligt er een drang naar strijd in de menschelijke natuur, maar het is geenszins in te zien, waarom deze niet even als alle andere karaktertrekken veredeld kan worden en zich dan in een algemeen nuttige, den vooruitgang dienende activiteit zou kunnen oplossen. De feestweek in Amsterdam. Nu Amsterdam zijn lang ge koesterde wensch eindelijk ver vuld heeft gekregen, toont het rijn blijdschap daarover dan ook ï>p ondubbelzinnige wijze. Het is fil begonnen met den intocht van het jonge paar in de hoofdstad, fie een ware zegetocht is gewor- ken. En heel deze afgeloopen reek is een reeks van feestelijk heden, huldigingen en bloemen- Jorso's geweest. Een van de meest geslaagde tafereelen was het bloemencorso op den Amstel. In den loop dezer week hebben de leden der koninklijke familie hun belangstelling getoond voor verschillende instituten en be drijven van de hoofdstad. H.M. de Koningin heeft een be zoek gebracht aan het opleidings 6chip „Prinses Juliana" en aan het Koloniaal instituut, te samen heeft de koninklijke familie de openluchtschool op het landgoed Frankendaal bezocht, het Gala concert in het Concertgebouw bijgewoond, een gala-maaltijd gegeven ten paleize en een rij toer gemaakt door het Water- landsche gedeelte van de ge meente. Prins Bernhard alleen heeft een bezoek gebracht aan de diamantslijperij van de firma Asscher, aan de Amstelbierbrou- werij, aan de hoofdwacht der brandweer, aan het in aanbouw zijnde jacht de „Piet Hein" aan de telefooncentrale en aan het bureau van de verkeerspolitie. Bij alle gelegenheden toonde de Prins groote belangstelling voor inrichting, werk en resultaten. Ook is Prins Bernhard aanwezig geweest bij het aflossen van de wacht voor het paleis op den Dam. En tusschen al deze drukke bezigheden door, wordt verteld, weet Z.K.H. nog tijd te vinden voor tennissen en paardrijden. Gedurende de heele week zijn de feestelijkheden begunstigd door prachtig stralend zomer weer wat de Amsterdammers in ons regenlandje wel mogen waar- Duitsche matrozen brachten een bezoek aan het momenteel in Klei voor anker liggende Fransch* opleidingsschip „Je&nne d'Arc. De Jantjes der beide naties hadden blijkens bovenstaande afbeel ding, epoedie vriendschap, gesloten. De overeenstemming, die thans practlsch bereikt is, zal ver moedelijk Inhouden: een bespre king van de noodzakelijkheid om ln het vervolg incidenten, als dat van de Deutschland bü Ibiza te voorkomen; het verzoek aan de beide partijen in Spanje om de veiligheidszones uit te breiden; de verklaring dat iedere aanval op een schip van de controle commissie beschouwd zal worden door de deelnemende landen, als een aanval op henzelf en dat er oogenblikkelijk besprekingen zul len volgen tusschen de verschil lende regeeringen. Men verwacht, dat Valencia in principe, mogelijk met eenige re serve, de voorstellen zal aanvaar den en dat Salamanca in het ge heel geen tegenwerpingen zal maken. De reis van v. Neuralh. Blum. Het dak van het Duitsche paviljoen op de wereldtentoonstelling te Parijs is van een dusdanige samenstelling, dat het in de ruime hal, ondanks het buitengewoon warme weer, heerlijk koel is. deeren al scheen het soms dat men wat te veel van 't goede nl.. van de warmte kreeg. Opening van de buitenge wone zitting der Staten- Generaal. Geheel anders dan de traditio neels plechtige opening van de Staten-Generaal op den derden Dinsdag in September heeft Dinsdag jJL de opening van de buitengewone zitting der Staten- Generaal plaats gehad. Minister de Wilde arriveerde om twee uur op het Binnenhof, begeleid door de cavalerie. Een paar honderd belangstellenden hadden zich voor het gebouw der Tweede Kamer opgesteld. Nadat de militaire politie de eerbewij zen had gebracht, betrad de mi nister het gebouw. In de vergaderzaal der Tweede Kamer hoorden de aanwezigen staande de korte rede van minis- lier de Wilde aan. Weinig minuten later werd den militairen weer het bevel gege- (ven geeft acht, de minister kwam naar buiten en steeg in de gala koets en de plechtigheid, die wei- weer direct in de war te sturm. i liegveld Mildenhall, vanwaar de Zooals alle jaren hebben ook dfte passagiers hun bestemming, Lon- onweders hun slachtoffers ge- tien konden bereiken per auto. Het optimisme van Engeland ln j^^^^Sschlaïd gevlogen zake de kweste der controle op Yolgens latere betlchten Wermeskerken Henri van overleden. Te Köningswinter is overleden de bekende Hoiland- sche schrijver en Journalist Henri yan Wermeskerken. Door zijn lange verblijf in Indië waar hij redacteur van het „Soeraba- Jaasch Handelsblad" is geweest, en door veel reizen ln verre lan den, die hij gemaakt heeft, han delen de meeste van zijn boeken en tooneelstukken over toestan den in Indlë of de bootreizen naar de tropen. „Suikerfreule" en „Tropenadel" zijn wel zeer bekende stukken .van Henri van Wermeskerken, die een buiten- tengewone populariteit hebben verworven. Van zijn boeken moe ten als de bekendste genoemd worden: „De tante uit Indië", Het Handschoentje", „De Groe ne Hel", „Van het wondere ge luk" en „De Óce aanvlucht". Van Wermeskerken, die eerst voor den tuinbouw was opgeleid, eeft zich al spoedig aan de ournallstlek gegeven en zich tttitnicKvicL tot een uitsteken<I_rÊrJja.p-*L_ levendigen porter met een zeer stijl. De onweders van deze week Was het in het begin van deze week vooral het oosten, dat te lijden had onder zware onwe ders, in de laatste helft heeft het Westen ook ruimschoots zijn deel gehad. Merkwaardig was. dat het nog zoo'n langen tijd mooi warm weer is gebleven, hoewel dergelijke onweersbuien De bestuurder Tepas anders tot gewoonte hebben het ,€2n uitstekende landing eischt. In Brabant en in de Be tuwe, bij Deventer en in Naald wijk, in Friesland, in Zeeland er in het noorden van Overijssel, worden berichten vernomen over afgebrande boerderijen en het inslaan van den bliksem. Het KD.M. toestel de Uil, D.C. 3 op weg naar Croydon werd over vallen door een zware onweers bui en uit den koers geslagen. maakte op het De non-interventiekwestie I schepen geschoten was en dat laag heeft de commandant van de de non-interventie, schijnt niet ongegrond te zijn geweest Lon-der rooden verklaard den was van meening dat de dg meenlng verkeerd verschillen niet zoo groot waren het een kralser van dat ze niet binnenkort geregeld deCerveras was, dien zij zouden kunnen worden. Thans bombardeer(1 hadden. is er in beginsel een overeen- E stemming bereikt tusschen de In Frankrijk is de verjaardag van het kabinet Blum herdacht in een bijeenkomst der leiders van het volksfront. Jouhaux, de secr.gen. van de Fransche vak verbonden, wees op den maci t van de organisaties buiten de partijen. Hij verklaarde dat het eigenlijk het recht van het vak verbond was om op economisch ebied den macht in handen t« hebben. Het eischt daarom een bewind in handen van de demo cratie en wenscht een eind te zien gemaakt aan Plutogarchie oligarchie. President Blum hield een pleidooi voor vrede, vrijheid en voorspoed. Over het afgeloopen jaar verklaarde hij, dat het begin van een econo misch herstel was gemaakt, dat de vrede gehandhaafd was en een financieele crisis vermeden. Hij eindigde met te zeggen dat men vol vertrouwen het volgende jaar kon ingaan. Over den Oceaan. Op 24 Juni a.s. zal de eerste proefvlucht gemaakt worden van Engeland naar Noord-Amerika. Het toestel, dat hiervoor is be- temd, is een nieuwe Short Em- ire boot, die reeds enkele proef vluchten heeft afgelegd. Het heet de „Cambria". De vorige week is het vliegtuig in een stuk door van Cairo naar Southamp- ton gevlogen onder gezagvoerder Egglesfield. nig publiek heeft getrokken, was f. alweer ten einde vier controle-mogeudheden, na- ten einde. fla), BerIijn en geantwoord hebben op de voorstellen van En geland. Duitschland houdt vast aan zijn waarborgeischen. Italië ver klaart dat het gekant is tegen overleg tusschen de mogendhe den, voordat het betrokken land repressaille-maatregelen heeft kunnen nemen, bij herhaling van en dergelijk geval. De lezing van het incident van beide kanten. Duitschland en Valencia blij ven beide bij hun meening en hun lezing van het voorgeval lene. Van officieele Duitsche zijde wordt gemeld, dat de Deutschland ln de baai van Ibiza zich geenszins ln verboden wate ren bevond en dat iedere mede- deeling van de regeering van Va lencia over fiet gebruik van wapens door de Duitsche oorlogs schepen, ten eenenmale onwaar is. Ook Valencia van haar kant blijft volhouden, dat de vlieg tuigen pas hun bommen gewor- D» Parflache Wereldtentoonstelling bij avond. Hoog boven de pavil« loens der verschillend* landen domineert de Elffeltoren Pe Overeenstemming zoo goed als bereikt. In verband met den a.s. verjaardag van Koning George VI van Engeland had te Londen een groote troepenparade plaats. Terwijl maarschalk von Blom berg nog steeds in Italië vertoeft en de verschillende mooie steden en bezienswaardigheden bezoekt, maakt minister von Neurath een reis door de drie Balkanlanden Zuid-Slavië, Bulgarije en Hon- garijë. Bij zijn bezoek aan Belgrado legde de Zuidslavische pers er den nadruk op, dat de bespre kingen ten dienste van de Euro- peesche vrede waren en dat er tusschen Duitschland en Zuid- Slavië geen verschillen of vraag stukken bestaan. Te Sofia heeft een onderhoud plaats gehad tusschen von Neu rath en Kiosseiwanoff. Deze be sprekingen moeten wel min of meer van politieken aard zijn, want immers de economische verhoudingen met Bulgarije wa ren in October al geregeld met Schacht. Te Boedapest werd von Neu rath ontvangen door den minis ter-president Daranyi en den minister van buitenlandsche za ken, de Kanya. Herdenking van het 1-jarig bestaan van het kabinet

Soester Courant | 1937 | | pagina 8