DE NIEUWE BURGEMEESTER. tijden n mijden mm NOUVEAUTÉ Speciale aanbieding! waarin opgenomen „De Nieuwe Soester'*, „De Soester Post", „Huis aan Huis" en Soester Advertentieblad Uitgave j DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35. Telefoon 2566. Mr. W. A. Visser, Burgemeester van Avereest, benoemd tot Burgemeester van Soest. WIERSEMA Een interview met den nieuwen Burgemeester. Burgemeester Visser naar Soest. 9 BENOEMD. kleedingmagazijn; cV&ibceft aUe* SOEm MBJVÓBWD ADVERTENTIEPRIJS; Van 1—5 regels '0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertenties worden in belde bladen opgenomen. UITGAVE vans „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct„ franco per post 65 ct., 20 ct. per maand. 16e JAARGANG. Vrijdag 9 Juli 1937. No. 27. Woensdagmiddag werd het in onze ge meente bekend, dat, bij Koninklijk Besluit Van 6 Juli 1937, met ingang van 1 Augustus a.s. tot Burgemeester van Soe3t was benoemd, Mr. W. A. J. VISSER^ Burgemeester van Avereest (Overijsel). ENKELE ALGEMEENE BIJZONDERHEDEN. Mr. Visser is geboren op 7 Maart 1904 te Beek, gem. Ubbergen. Den meestertitel be haalde hij te Utrecht in 1928. Hij was om streeks dien tijd ook reserve-luitenant, die nende bij 't 3e Reg. Veldartillerie te Breda. In 1929 huwde hij met een dochter van Jhr. Lintelo de Geer, uit „ICerkebosch" te Zeist Hij vestigde zich te Eefde, gem. Gor- sel, waar hij gedurende anderhalf jaar als volontair ter gem. secretarie werkzaam was. In dezen tijd trad hij ook op als waarne mend ambtenaar van het O.M. bij het Kanton gerecht te Arnhem en dat te Wageningen. In November '32 werd hij benoemd tot burgemeester van Avereest (Overijsel) een plaats van ruim 10000 inwoners. Mr. Visser heeft zich aldaar als een uitnemend magistraat doen kennen. Mr. Visser die lid der Ned. Herv. Kerk is •en Christelijk Hist. van politieke richting, be woog zich op velerlei maatschappelijk terrein. Hij is te Avereest lid van den Voogdijraad- Zwolle; u-estuurslid van „Kinderzorg'*; be stuurslid van de Vereen, van Ned. gemeenten, lafd. Overijsel; lid-secretaris van de commissie van Toezicht van de Rijksasyls voor Psycho paten te Balkbrug, lid van de Gewestelijke Lanstorm-commissie Twente; bestuurslid vah Iden Prov. Brandweerbond en bestuurslid van het „Overijselsche Landschap'1. HET FEIT VAN DEN DAG. Het „feit van den dag'' voor Soest is in tie laatste weken zeker geweest de benoeming van den burgemeester. Met meer dan gewone belangstelling hiernaar door de bewoners uitgezien en de oorzaak daarvan is verklaarbaar. De gemeente Soest heeft in ons land ge durende de laatste jaren een groote bekend heid verworven, een bekendheid, welke helaas riet altijd in het voordeel der gemeente was en waarop wij zeker niet altijd even trotsch kunnen terugzien. Een geest van wantrouwen en verdachtma king n.1. is sinds eenige jaren stelselmatig -ge kweekt en de verderfelijke invloeden hiervan waren dan ook op velerlei terrein merkbaar. Gelukkig hebben we mogen constateeren, dat hierin wel eenige wijziging ten goede is gekomen, maar toch zijn er nog tellcnes verschijnselen aan te wijzen, die geacht kun nen worden, uitloopers van deze actie's te zijn. Daaruit is de meer dan gewone belangi stelling van het publiek in de laatste tijden .wel te verklaren en zeer begrijpelijk was het dan ook, dat men herhaaldelijk de wensch hoorde uiten, dat wij als Burgemeester „een man" zouden krijgen, die, afgedacht van wel ke richting ook, waartoe hij zou behooren, knet vaste hand leiding zou kunnen geven. Ook wisten wij, dat het wel en wee van Soest bij de bevoegde autoriteiten meer dan bekend was en dat daarmee bij de benoe ming zeer zeker rekening zou worden ge houden. De nieuwe Burgemeester is thans aange wezen en de geluiden, welke tot ons komen, geven ons goede hoop voor de toekomst. Wij hebben gekregen, wat wij wenschten; een jonge kracht, met eenige jaren practijk achter zich. En dat wij ook met betrekking tot d|e verdere voor een burgemeester zoo noodige eigenschappen voorloopig gerust mogen zijn, ongetwijfeld worden afgeleid uit dat gene, wat wij onze lezers, als gevolg onzer naspocringen, indit nummer reeds kunnen melden. Als we daarbij bedenken, dat Mr. Visser reeds op 28-jarigen leeftijd werd benoemd tot Burgemeester van Avereest en thans, na 5 jaren, wordt aangewezen als hoofd van ons niet gemakkelijk te besturen Soest, dan mogen we wel aannemen, dat zijn persoonleikheid boven het middelmatige uitgaat. Van harte hopen wij, dat allen hem met vertrouwen tegemoet zullen treden, en het, mede daardoor, hem gegeven moge zijn, het vele goede en mooie van Soest tot ontwikke ling te brengen. HET MEDELEVEN DER INWONERS. Wij wezen er reeds op, dat velen met eenige spanning uitzagen naar het moment dezer benoeming. De minst-ongeduldigen informeerden reeds eenige dagen te voren bij ons of nog steeds niets van de benoeming bekend was en zeer begrijpelijk moest ons antwoord steeds ont kennend zijn. Toen Woensdagnamiddag echter het feit algemeen bekend werd, bleek het, dat zeer velen zich ons telefoonnummer herinnerden. Gelukkig had men ons gedurende de eer ste oogenblikken eenige rust gelaten tot in formatie en was het ons zeer kort na het bekend worden der benoeming reeds mo gelijk de gevraagde inlichtingen te verstrek ken en naast het hierbij opgenomen portret de voornaamste bijzonderheden aan ons bu reau bekend, te maken. Ook op de bevolking heeft deze benoes ming haar uitwerking niet gemist. De vlag gen, welke in de laatste maanden reeds zoo vaak dienst hadden gedaan, lieten zich ook nu bij tientaliën zien we beloofden, dat we hem niet te lang zouden ophouden, want begrijpelijk hij had het thans ineens dubbeldruk met het velerlei nieuwe. Een jonge, sportieve, middelmatig groote verschijning. Slank, correct, 'n open gelaat. Joviaal, gastvrij. Steekt U éérst eens op! Na >een felicitatie onzerzijds en enkele plichtplegingen, vroegen we Mr. Visser, of hij vefheugd was over z'n benoeming. Alle modetinten. Van Weedestraat 28 - Tel. 2804 Dit alles geeft ons de overtuiging, dat aan of—nict;? den nieuwen Burgemeester begin Augustus een hartelijke ontvangst zal worden bereid. Maar natuurlijk! Ik heb met genoegen in Avereest gewerkt; ik was hier graag en vond gulle medewerking van alle kant. Maar ik ben nog jong en. voel me tot hard werken, tot méér werk in staat, dan ik hier te doen vond. Bepaalde plannen voor Soest, burge meester Hij lachte gul en spontaam Hoe kunt u zooiet vragen Ik ken Soest als een gemeente, wélke door haar gebleken expansie-drang, veel arbeid zal vragen en wei-overwogen beleid. Maar ik weet weinig beleid zullen moeten bepalen. U, zult dus Linnen af Vista erêpe japen naar maat f 10 f0' 94i« Soesterberaeehestr. 8a De nieuwe Burgemeester, links in jaquet, sprekende tot Dr. H. Colijn, bij een ont- j moering tijdens diens jongste verkiezings-campagne. (Van onzen eigen medewerker.) De nieuwe burgemeester van Soest heeft in Avereest, waar hij thans nog aan het hoofd der gemeente staat, de reputatie van een welwillend mensch, gemakkelijk toegankelijk voor 'n ieder, die hem met goede bedoelingen tegemoet wil komen. Maar een energiek magi straat, een, die weet, wat hij wil; als het moet: vast van hand en lijn, gevoelig voor hulp en voorlichting, maar ontzettend wars van intriges en gekuip. Een beminnelijk man, die zich gaarne vrienden maakt, maar ze dóór heeft, als de vriendschap op baatzucht steunt. Algemeen is de spijt in Avereest over zijn heengaan. Hij gaf er inhoud aan het open bare leven. Hij is een overtuigd aanhanger van de C.H.-beginselen, maar zoo hoor den we hij weet zich in z'n bestuurlijke practijk zeer beslist boven de partijen te stel len. Hij houdt niet van pietepeuterige be dwinging van andermans inzichten en behoef ten, hij weet, zoo noodig, de lijnen strak te houden, maar dan slechts, de groote lijnen. Intens is zijn belangstelling voor de politiek en voor de algemeene, actueele, sociale en economische vraagstukken. Zoo hoorden we door 'n ieder van hem getuigen. Natuurlijk wilden we hem ook gaarne per soonlijk zien en «preken. En het lukte. Mits Ik zal moeten zien te doen, wat mijn hand te doen vindt. We vroegen hem, waar zijn belangstelling in het bijzonder heen ging. Bepaalde hobby's heb ik geenszins.- Ik meen, dat ik me als burgemeester niet moet afvragen, wat ik persoonlijk wensch of graag zie, maar wat een algemeen ge- meentebelang vertegenwoordigt. Het lijkt me toe, dat in Soest het verkeersbelang een zaak van beteekenis is. Een behoorlijke werk- loozenzorg ligt me na aan het hart, maajr vraagstukken als dit laatste zie ik liever op gelost door de bevordering van het bedrijfs leven dan door steunmaatregelen, hoe on misbaar deze dan ook voor directe leniging van nooden en behoeften zijn en helaas voorloopig nog zullen blijven. Ik heb gehoord, zoo merkten we op, dat de vakorganisaties alhier Uw sociale in zichten en vooral uw sociale practijk wisten te •Waardeeren. Een tevreden bevolking is een onmis bare factor voor de waarde en de duin* zaamheid van het gezag. Overigens, een te vreden stemming dient men na te streven door het beoefenen van recht en het betoon van menschelijkheid; sentimentaliteit en ver- weekelijking zijn ondeugden. U deedt, naar ik vernam, ook veel voor verbetering van wegen en straten in deze gemeente Veel? Ik laat het oordeel daarover gaarne aan anderen. Deze verbetering had zeer zeker mijn groote aandacht. In dat op- jricht ecLici Lunt u Avereest niet met Soest vergelijken. Hier zijn de verkeersobjecten van heel wat minder beteekenis dan in Soest. Dacht U, dat U dd£r meer terughou dend tegenover verbetering van wegen e.d. zult moeten staan? Ik ken de omstandigheden te weinig om daarop een duidelijk antwoord te geven. Ik zie niet op tegen het behandelen van. groote objecten, maar de financieele zijde van het vraagstuk maakt hetzelve voor Soest moeilijker. Als ik het wél zie, dankt Soest een groot deel van haar vooruitgang aan de aantrekkelijkheid, welke het biedt voor de vestiging van renteniers en gepensionneerden. Het is een gezond en mooi oord daar, maar Soest moe' ook financieel gezond zijn om degenen te kunnen blijven boeien, die door zélf betoonde spaarzaamheid zich een be trekkelijk zorgeloozen levensavond wisten te verzekeren. Het natuurschoon van Soest...» Nu liet de burgemeester ons niet uitspreken. Maakt U zich vooral niet bezorgd, zoo lachtte hij, om mijn gevoelens voor het na tuurschoon'. Haha! Ik heb hier wel eens de verbetering van een weg nagelaten, om dat daaraan een boom ten offèr moest val len! Neen, wat dat betreft! t Het boven weergegeven gesprek was her haaldelijk onderbroken door telefoontjes vanuit alle plaatsen des lands, steeds weer nieuwe felicitaties. n Paar maal was het meisje bovendien aan de deur komen kloppen om nieuwe be zoekers aan_ te kondigen. We meenden dus niet langer misbruik t© mogen maken van de vriendelijkheid van dezen jongen burgervader. Die zijn weg in Avereest gevonden heeft. En naar onzen stelligen indruk, dieD weg ook in Soest zal vinden. Een sterke persoonlijkheid. We namen hartelijk afscheid. lot? zoo vroegen we-Wanneer in Soest Ik hoop, dat mijn installatie zeer spoe dig na den len Augustus zal kunnen plaats hebben. WAT DE DEDEMVAARTSCHE COURANT SCHRIJFT. Na een kortstondige ambtsperiode ontvalt aan de bestuurlijke leiding van Avereest een man van groote gaven van hart en geest, een ma gistraat, die zich voor iedereen toegankelijk betoonde, een ruste- looze werker, een energiek mensch, een organisator. We benijden en feliciteeren de ge= gemeente Soest. DE INDRUK IN DE GEMEENTE. Het is geenszins om een gemeenplaats te betreden, wanneer we zeggen, dat de ge- meentenaren de tijding der benoeming van Mr. Visser naar Soest, met gemengde ge voelens heeft ontvangen. Omwille van zijn persoon is men algemeen verheugd over de onderscheiding, welke hem met deze promo tie is te beurt gevallen. Al lang had iedereen het gevoeld, dat deze man met zijn onmisken bare groote kwaliteiten niet geroepen kon zijn om in de bestuurlijke leiding van Avereest zijn levensbestemming te vinden. Zijn kennis, zijn energie, zijn intense belangstelling voor alle vraagstukken des maatschappelijken le vens, zijn sociaal gevoel, geremd door een verstandelijk begrip voor practische mogelijk heden, de vlotte omgangsvormen, welke zijn verkeer met mensch en van allerlei standing zoo vergemakkelijkte, al deze deugdein deden hem voorbestemd zijn voor een ambte lijken opgang, welke de grootst mogelijke baat aan nuttige effecten beloofde. We wisten wel, dat we onzen burgemeester betrekkelijk gauw zouden moeten missen en misschien hadden we altruïstisch genoeg die nen te zijn om hem de spoedige promotie toe te wenschen, welke hij verdiende, maar vve hoopten nochtans, dat men Avereest nog wat langer het „recht" zou toekennen om! van Mr. Visser's capaciteiten te profiteeren. ijji 11 ,TT, i'Jl'»TT.Ml.' i?T. 1 'il!i i7T,iTT. - T Woensdagmiddag werd de tijding Door ons heele dorp bekend, Dat bericht was ingekomen, Van het Haagsch-Departement Vele weken van tevoren, Werd geraden en gegist, Doch tenslotte was er niemand, Die „de ware Jacob'' wist! Mr. Visser is vijf jaren. Burgemeester reeds geweest, Heel hoog staat Hij aangeschreven, In zijn standplaats Avereest. 't Is een jonge Burgemeester, Ijverig en energiek, Die „de zaak" onder de knie heeft, En gezien is bij 't publiek! Dat „de rechte man" benoemd is, Is de wensch van U en mij. Alle Soesters hopen, dat Hij, Voor ons dorp....een zegen zij! E. v. E. [I MR. VISSER'S CREDIT. Men heeft het wel eens als een nadcelï aangemerkt, wanneer een plattelandsgemeen te een jongen en knapnen burgemeester kreeg toegewezen, omdat in zulk een, de drang tot scheppen zou domineeren boven de behoefte om te consolideer en, wat langs wegen van geleidelijkheid was ontstaan. Vandaar dat men in den beginne ook wel eens voor het betoon van een al te energiek beleid door burge« meest Cr Vjssc ~"!TCfefr gévrppscf. ïönëxr burgemeesters, nietwaar. ze komen en gaan, maar de g eme ent en aren blijven de lasten moe« zeulen van de „groote dingen", welke tot stand kwamen Maar deze burgemeester is ook in dót op zicht meegevallen. Zonder zijn gemeente over te belasten, heeft hij de nieuwe banen voor haar geschapen, welke de toekomstige ont wikkeling, waartoe haar natuurlijke gesteld heid, b.v. als centrum-gemeente van Noord- Overijssel, haar voorbestemd heeft, mogelijk maakt. Avereest had een belangrijk tekort in uiter lijk aanzien er. het mist, uitgezonderd de om geving van Balkbrug, natuurschoon. Welnu, onder Mr. Visser's leiding is tenminste het kunstmatige uiterlijk van de gemeente aan merkelijk verfraaid Door de inrichting in werkverschaffing en met medewerking van de Sierteeltcentrale van het fraaie park rond en achter het gemeentehuis, kreeg da Pedemsvarlsche bevolking een kostelijke ont- spanningsgelegenheid, een klein lustoord voor wandelaars en kinderen. Bovendien kwamen nu de fraaie bouw en ligging van het ge meentehuis tenvolle tot hun recht, zóó, dat onlangs nog de overige Overijsselsche bur gemeesters bij de ontvangst alhier van de provinciale afdeeling der Vereen, van NccL Gemeenten, spontaan van hun bewondering blijk gaven. Dit mooie park zal door donl naam, welken de raad het gaf, tot in lengte van dagen een prettige en dankbare herin nering zijn aan eeri sympathicken burgervader. Andere verbeteringen van het aanzien der gemeente werden bereikt met de „aanklcc- ding" van de Pr, Julianastraat, de herbestra ting en beplanting van de Markt, de laanvor ming in de vroegere Verlengde Tuinstraat* de doortrekking van de vroegere Tramstraat, het leggen van trottoirs in verschillende buur ten, den bouw van een perceel voor Gemeen telijke Diensten, van een eigen tehuis voor de Gemeentelijke Spaarbank te Balkbrug. Eenigtf andere belangrijke werken zijn nog pas in een begin van uitvoering of zullen biunen^ kort worden ter hand genomen. We nocmert deü bouw, vati een nieuwe brug in het ver-

Soester Courant | 1937 | | pagina 1