DctnMccdU af AuUuaiU? BUtnehiatrdscU OuiuziM Buièch-tcind&ck Ót/ecziché óoÉTSSrfSFltó -KJUPöaSlfflia&P De Wereld Jamboree verklaring bestonden er groote bezwaren tegen deze regeling, daar men vreesde dat een derge lijke controle niet onpartijdig zal zijn. Door deze feiten kon Lon den niet ontkomen aan den in druk, dat Duitschland en Italië de besprekingen op den langen baan wilden schuiven, om gele genheid te krijgen de overwining van Franco te bevorderen. Do redeneering is dan als volgt: het schijnt dat den laatsten tijd het aantal schepen, dat als koop vaardijschepen onder Spaanschen vlag ongecontroleerd door kon den gaan, opmerkelijk is to.^pe» nomen. Het zou daarom niet on mogelijk zijn dat Berlijn en Rome Franco steunen met duikbooten en oorlogsschepen, waardoor de aanwezigheid van alleen Fran- sche en Engelsche controle schepen een groot bezwaar zou den vormen. De voorstellen van Frankrijk en Engeland werden in Berlijn en Rome niet zeer gunstig ont vangen. De regeeringen van Duitschland en Italië wenschen de geheele regeling van de niet- inmenging vernieuwd te zien ei? herbouwd op volkomen nieuwe- grondslagen. Iedere poging in die richting verklaren beide landen te zullen steunen. De regeling, die Duitschland en Italië thans voorgesteld heb ben houdt in de eerste plaats in: het opgeven van het patrouil leeren op zee, doch handhaven van de controle aan de grenzen en in de controle-havens. Ver volgens willen zij ook dat d» beide partijen in Spanje erkend zullen worden als belligerenteiv Beide landen zijn echter vastbe sloten het niet-inmengingssy- steem te handhaven. Engeland heeft hierop geant woord dat de Britsche regeering voorstander was van de niet-in menging mits het controle-sy steem bleef gehandhaafd. Deze krachtige houding neemt Engeland aan onder invloed van minister Chamberlain die het thans nuttig schijnt te achte1® actief op te treden tegenover de individualistische politiek van de Duitsche en Italiaansche leiders. De toestand in Frankrijk Het kabinet Chautemps heeft zich met ijver geworpen op het herstel der financieele toestan den in Frankrijk. Het wetsontwerp tot het ver- leenen van financieele volmach ten aan de regeering Chautemp# is door den senaat met groot» meerderheid (167 tegen 82 stem men) goedgekeurd. De eerste maatregel, die hierna getroffen werd was, de opheffing van d» bepalingen waarbij de - goud- waarde van den franc werd vast gesteld. Ten tweede werd overeenkomst met de Fransche Bank goedgekeurd, om het voor schot aan den staat te verhoc- gen met 15 milliard francs. Da schorsing van de wisseloperaties van de Bank van Frankrijk wer den opgeheven. Na het verkrij gen van de volmachten door da regeering Chautemps, hebben da Engelsche minister van financiën Simon, en de staatssecretaris van de Amerikaansche schatkist, Morgenthau, verklaard dat de monetaire drie - mogendheden- overeenkomst gehandhaafd blijft. Intusschen blijft de vrees vooï de dreigende hotelstaking nog steeds bestaan, maar toch is op den vastgestelden datum, 3 Juli. de sluiting van hotels, café's en levensmiddelenmagazijnen niet doorgegaan. De beslissing zal niet lang meer op zich laten wachten. Door een bijzonder® wet rijn aan den Hongaarschen preiident, Admiraal Horthy, de machtebe* voegdheden van de vroegere Hon- xaarsche koningen verleent- De datum van den aanvar, van de Wereld Jamboree nader steeds meer. Van alle oorden der j wereld zijn aanvragen tot deel name binengekomen. Zooveel I De Duitsche „acht", dio zich zoo voortreffelijk weerde tijdens de roeiwedstrtfden od de Thames» te Londen- Nieuwe voorraad. Een zending schildpadden arriveert op een groote farm in Engeland, ZjJ zullen •,m. den fijnproever zijn ^ostelük soeoie verschaffen. Steeds weer hoort men bewe ren, dat democratisch geregeer de staten tegenover de autoritair geregeerde staten in het nadeel zouden zijn, en dit reeds daarom wijl de democratische regeerin gen en hun wetten het veroor- looven, dat overal en op elk ge bied een ieder een woord kan meespreken en aan zijn critiek den vrijen loop kan laten. Dat deze meening niet geheel juist is, blijkt reeds uit het vol gende. Waar ethische wegen ter voleindiging van een werk wer den ingeslagen, is het doel mis schien hoogstens iets langzamer bereikt, maar en dit heeft de geschiedenis vele malen aange toond het bereikte resultaat kon dan ook veel beter bewaard blijven. Overigens mag men ook niet vergeten, dat de mensch- heid ook in haar onderste lagen op het oogenblik veel ontwikkel der is, dan bijv. 50 jaar geleden en dit dank zij den bijna alge- meenen schoolplicht voor kin deren, de pers, de radio, enz. Indertijd was het ongetwijfeld juist, indien de regeeringen en hun exponenten alleen bepaal den, wat voor hun land „wet" worden moest. Het was mis schien ook goed, dat het volk niet van de beteekenis van elke wet op de hoogte werd gebracht want men had het geheel toch niet kunnen begrijpen. In dien tijd stuitte men dan ook weinig op critiek, men kende slechts gehoorzaamheid, in de veronder stelling, dat de regeering zeker slechts het beste voor haar land wenschte. Op het oogenblik echter, nu het analfabetisme om zoo te zeggen niet meer bestaat, nu een ieder dagelijks de verschil lende artikelen in zijn lijfblad leest en naar de radio luistert, op het oogenblik nu een ieder tengevolge van zijn opleiding min of meer tot zelfstandig denken in staat is, zou het on juist zijn indien men zich de vele kleine intelligenties niet ten nutte zou maken. Thans is men verplicht, er minstens ge nomen naar te luisteren, wat de buurman voor een meening heeft. Slechts het weten van voort. Ook op het kleinste wé ten moet acht gegeven worden, wijl wij slechts daaraan het eigen kunnen vermogen te toet sen. Nu is het een feit, dat de leerling het dikwijls beter wil weten dan d-e meester en dat een burger zijn wijsheid als de alleen zaligmakende wenscht te doen gelden. Daar dit echter niet steeds gelukt tracht hij met alle mogelijke middelen on ware beweringen, ophitsingen, overdrijving, valsch citeeren een ander van zijn eigen mee ning te overtuigen. En helaas vindt ook in de twintigste eeuw iedere apostel een schaar geloo- vigen. Daar wij echter in het tijdperk van vrijheid van spre ken en schrijven leven, een van de schoonste bezittingen van onzen tijd, moeten wij in de democratieën deze nadeelen op den koop toenemen. Al te veel meeningen, al te veel par tijen, maar in het bijzonder ook al te veel ongemotiveerde aan vallen op de regeeringen en de instellingen van den staat, moet men over zich heen laten gaan. En het volk weet dan dikwijls niet meer, wat waar of onwaar, overdreven of geheel uit den duim gezogen is. De regeeringen zelf worden in hun beslissingen geremd en daardoor ontstaat het langzame tempo in de func tioneering van het staatsappa raat. In de autocratische staten kent men dit alles niet, wijl het aan niemand is toegestaan, cri tiek op de handelingen van de regeering uit te oefenen. Maar daarmede verleert het volk in een autocratischen staat het wat echter niet uitsluit, dat het celfstandige politieke denken, toch de verantwoordelijkheid voor het doen en laten van een paar regeeringsmannen moet dragen, ook al zijn de besluiten van de regeering nog zoo on juist en tegen den wil van het volk. In een democratische staat daarentegen waar het volk vrij is in zijn beslissingen en waar men een werkelijke volksregee- ring bezit, kan men de mannen aan het hoofd van den staat, indien hun methoden en doel stellingen niet meer overeen komen met die van de. meerder heid van de natie, tot aftreden nopen. Dat is het ideaal van de vrijheid, dat elk mensch van de 20ste eeuw moet hoog houden. Niet waardig is het echter, door onoprechtheden, door laster, door ophitserij, enz. de opposi tie, een andere partij of ook wel een individueel persoon onmo gelijk te maken, met het eenige doel, zichzelf of zijn partij aan de overwinning te helpen. De kracht van de democratische staten is juist gelegen in het feit, dat verschillende partijen en verschillend georiënteerde mannen tezamen een geheel vormen. Dit is een compromis met de meest ideale gevolgen, indien slechts op de basis der samen werking en aanvulling der ver- SCML^^an11 wordérf bereikt-, wat tot nut van een volk kan- zijn. Hiertoe is het echter geenszins noodig, met unfaire middelen te strijden en te vergeten, dat men in de eerste plaats het volk moet dienen en niet de bevre diging van een persoonlijken eerzucht. Helaas wordt nog al eens vergeten, dat het volk die nen wil zeggen: „een ideaal die nen", dat men zou willen vol maken. Wie dit vergeet, is geen waar democraat. Wanneer wij echter eens zoo ver zullen zijn, dat met een rustig geweten ver klaard kan worden, dat in de democratische staten slechts met oprechtheid gestreden en constructief werk wordt verricht kunnen wij ook met genoegdoe ning vaststellen, dat de demo cratische staat het ideaal is van datgene, waarnaar vredelievende moderne en ontwikkelde volken steeds gestreefd en tenslotte be reikt hebben. De verjaardag van Prins Bernhard Deze week heeft de Prins zijn Verjaardag, de eerste die hij in Nederland doorbracht, gevierd. In het heele land heerschte een vroolijke stemming. Overal wap perde de vroolijke driekleur. In de hoofdstad, waar nog zoo kort geleden het feest in volle gang was, heerschte ook nu weer een gezellige drukte. De stad gaf een feestelijk aanzien met zijn vele vlaggen. Ook in de residentie kon men merken dat het een feestdag was. Een varieerend programma zorgde voor de vroolijke stem ming. Zooals te begrijpen valt be vond zich rondom het paleis een nieuwsgierige menigte. In den morgen defileerde een eskadron van het eerste half regiment huzaren uit Amersfoort langs het paleis hetwelk Prins Bernhard van af het bordes gadesloeg. Prinses Juliana en de moeder van den Prins, Prinses Armgard keken van af het balkon naar de voorbijtrekkende manschappen. H.M. de Koningin arriveerde la ter aan het Paleis Soestdijk. Prinses Armgard, die de ver jaardag van haar zoon in on land heeft gevierd is weer ver trokken. zelfs, dat de leiding der Wereld Jamboree geen kans zag aan al deze aanvragen te voldoen. In middels werd naar wegen uitge zien om een grooter contingent padvinders onder te brengen. En gelukig mocht men er in slagen de beschikking te krijgen over 't bij Heilingerhorst aansluitende Woestduin. Op deze wijze is het mogelijk 28000 padvinders een onderdak te verschaffen. Dat is dus 3000 meer dan men aanvan kelijk dacht. Men verwacht dat niet alleen de jeugdige padvinders en hun leiders de tocht naar het „kleine Nederland" zullen ondernemen, maar dat ook vele ouders dezer jongelui het land dat hun kin deren zoo gastvrij ontvangen zal, een bezoek zullen brengen. Het spreekt wel van zelf dat men alom in Nederland, maar vooral in de buurt van Vogelenzang zijn beste beentje voor zal zetten, om het verblijf aan de vele buiten landers zoo aangenaam mogelijk te maken. Om een voorbeeld te noemen heeft de gemeente Zandvoort het bestuur van de Jamboree aangeboden, om de deelnemers gratis van het Zand- voortsche Zuiderbad gebruik te sche padvinders, zullen wanneer zij in hun land teruggekeerd zijn, ijverige propagandisten worden voor „mooi Nederland." Onderscheiding mr. F. J. v. Lanschot. Over het vreemdeling verkeer gesproken, de populaire burge meester van 's-Hertogenbosch, mr. F. J. van Lanschot, die in zijn gemeente zoo veel gedaan heeft om dit verkeer te bevorde ren, en met succes, is door de Fransche regeering benoemd in de orde national de mérites agri- cole au grade d'officier. Dit ter gelegenheid van de groote tentoonstelling van het Nederlandsche trekpaard. De Coen-feesten te Hoorn. De Coen-feesten te Hoorn zijn weer voorbij. In een grootsch historisch openluchtspel „Onze groote Zoon" heeft men den be roemden Gouverneur Generaal geëëerd. Dit spel verplaatst ons in het Hoorn ten tijde van de Oost Indische Compagnie. Het spel was uitstekend verzorgd en genoot een enorme belangstel ling. Op de kaasmarkt had een In de afgeloopen week heeft te Vlissingen een ernstig ongeluk plaats gehad aan boord van de O 16. Door onbekende oorzaak vond nl. een hevige explosie plaats in de machinekamer waar men aan het proefdraaien was en waar zich een groot aantal marinemenschen bevonden. Aan vankelijk werd het ergste ge vreesd, maar er bleek echter dat het ongeluk goed was afgeloo pen. De officier-machinist 2e kl. bij de marine werd ernstig ge wond, terwijl twee andere per sonen minder ernstige verwon dingen opliepen. Het incident op den Amoer De incidenten schijnen den laatsten tijd niet van de lucht te zijn, van de meest verschillende deelen der wereld komen berich ten binnen over incidenten. Nadat de Japansche gezant te Moskou een ultimatum van zijn regeering aan de Sovjet-overheid overhandigd had, waarin geëischt werd dat de Sovjet-Russische Het conflict in de non interventie. Terwijl dit alles zich in het Verre Oosten afspeelde, waren in de Westelijke landen de bespre kingen over de incidenten, die daar plaats gehad hebben, nog in vollen gang. De Engelsche en Fransche re geering hebben hun voorstellen gedaan, waarin o.a. stond dat deze beide landen, nu Duitsch land en Italië uit de controle commissie zijn getreden, samen de controle zullen uitoefenen in de Spaansche wateren. Deze taak zou zoo verdeeld worden, dat de Engelsche regeering de verant woording had voor de gedeelten, die in handen zijn van de regee- ringstroepen, terwijl Frankrijk verantwoordelijk zou zijn, over de deelen, die generaal Franco in handen heeft. Met deze voorstelle-n zijn de Duitsche en Italiaansche verte genwoordigers teruggegaan naar hun regeeringen voor nadere be sprekingen maar volgens hun De president van de momenteel in Berlijn zitting houdende Inter nationale Handelskamer Jhr, dr. Pentener van Vlissingen, alsmede zijn opvolger Thomas Jonh Watspn, worden door den Duitschen Rijkskanselier onderscheiden met het Kruis van Verdienste met de ster van de Duitsche Adelaarsorde. kaaskeuring plaats waar „Jan Pieterszoon Coen" tegenwoordig was. Het is niet te veel gezegd wanneer men beweert, dat deze feesten in W.-Friesland's hoofd stad op Coen-waardige wijze ge vierd zijn. De bouw van het Prinselijk jacht. De werkzaamheden voor den bouw van het Prinselijk jacht zijn op het oogenblik in vollen gang. De stalen romp is reeds gereed gekomen, dit was geen eenvoudig werk, daar er zes waterdichte schotten in het schip zijn aangebracht. Deze laatste heeft men geplaatst met het oog op een eventueelen brand, die dan zeer beperkt zal blijven en om het zinken practisch te voor komen. Het Prinselijk Paar heeft zelf wenschen te kennen gege ven, omtrent de inrichting der woonverblijven aan boord en de kleuren der bekleeding. De Chineesche minister van marine zal ons land bezoe ken. De Chineesche minister van marine zal op zijn reis door Europa een bezoek brengen aan langs de Kroningsplechtigheden te Londen bijgewoond. Hij zal zijn opwachting maken bij den minister van buitenlandsche za ken a.i. dr. Colijn. Vervolgens zal. de minister v. Koloniën, dhr. Weiter hem na mens de Nederlandsche regee ring een noenmaal aanbieden. Hij zal nog een bezoek brengen aan den Helder, en aan Vlissin gen om daar het een en ander te bezichtigen. Ontploffing aan boord van de O 16 troepen de eilanden in de Amoer die zij sinds 19 Juni bezet hou den zouden ontruimen, hadden er besprekingen plaats tusschen den Japanschen ambassadeur te Moskou, Sjigemitsoe en Litwinof. Aanvankelijk schenen deze on derhandelingen te leiden tot een spoedige bijlegging van het ge schil, maar den dag, nadat ver nomen werd, dat de Russische regeering er in toestemde, om het eiland Sennoefa te ontrui men, kwam het bericht binnen, dat een Russische kanonneerboot door Japansche troepen in den grond was geboord, ten zuiden van Sennoefa. Volgens de Japansche lezing zouden drie Russische kanon- neerbooten het vuur geopend hebben op het Japansche Kwan- toeng-leger, waarop deze troepen teruggeschoten en één van de drie booten getorpedeerd heb ben. Hiermee was de kwestie tus schen Tokio en Moskou span nend geworden en werd de ver dere ontwikkeling met bezorgd heid gadegeslagen. In een bijeen komst van Stomonjakof en Sji gemitsoe heeft de eerste een krachtig protest overhandigd te gen het incident op den Amoer, waarin hij verklaarde, dat de Ja- pansch-Mantsjoerijsche troepen het zouden hebben uitgelokt. In de daaropvolgende besprekingen met Litwinoff herhaalde de Ja pansche ambassadeur den eisch van onmiddellijke terugtrekking der troepen uit het door Rusland bezette gebied. Litwinoff ver klaarde toen hierop, namens de Russische regeering, dat aan deze eisch niet voldaan zou worden. Beide regeeringen hielden vast aan hun eigen lezing van het geval, waarbij ze beweerden, dat de andere partij met schieten begonnen was. Het scheen dus dat de kwestie geen zier vorderde maar thans melden de berichten toch, dat de besprekingen te •-*l.vUUcn gCUclU en dat de moeilijkheid opgelost schijnt te zijn, daar de Russen zich terug trekken. Het bericht dat de Sovjet-Russische troepen reeds bezig zijn de eilandjes Bo- lisjoi en Sennoefa te ontruimen, wordt vooralsnof tegengesproken uit Tokio, maar toch is de alge- meene indruk wel dat de span ning aanzienlijk verminderd is, en dat men het wel tot een minnelijke schikking zal brengen.

Soester Courant | 1937 | | pagina 6