De onthulling van het monument voor Christoffel Pullman. Soest Onder groote belangstelling had Dinsdag morgen de onthulling plaat» van het nieuwe nonument voor Christoffel Pullmann door H.K.H. Prinses Juliana. DE DRUKTE VOORAF. Honderden stonden langs den geheelem Rijksweg opgesteld, uit hun huizen gelokt door de schetterende tonen van marschmuziek, paarden.getrappei en het rythmisch klinken ran de soldaten schoenen, toen tusschen 9 en 10 uur de verschillende onderdeelen van ons feger door onze gemeente trokken. i erwijl de wegen in de omgeving van het monument door een sterke politie-macht, uit gebreid met vele Rijksveldwachters van an dere plaatsen, gesloten werden voor het pu bliek en vericeer uitgezonderd de houders van uit e blauwe en oranje kaarten, stelden de troepen zich op en wel: twee compagniën Infanterie tusschen de Drug bij Hotel Trier en het Paleis een escadron Cavalerie op de Vrede'.o straat, een batterij Veld.artillerie op de Praamgracht en een batterij Moter-artil- icrie tegenover het Paleis. Het bleek al direct, dat de leiding in goede handen was. Links van het monument, nu nog n,et een lang grijs kleed omhangen, was een koninklijke loge geplaatst, welke gedekt werd door een kroon en versierd was met oranjedoeken. Op verder afgelegen plaatsen, waar de le- gcronderdeelen en het publiek een plaats zou den vinden waren luidsprekers aangebracht, zoodat ieder het gesprokene goed zou kunnen volgen. Druk was men in de weer met de repor tagewagens van de A.V.R.O., K.R.O., N-C.R.V, «n ITohi en het leggen der draden naar de micio ouns dezer omroepen, welke voor het Koni 1 h lijk paviljoen werden opgesteld. Vele fotografen van Polygoon en de dag bladen zochten reeds de meest gunstige plaat sen, om toch vooral maar niets te missen. Te ongeveer half elf verzamelden de vele genoodigden zich in den tuin van Hotel Trier. DE AUTORITEITEN. Onder de vele autoriteiten op burgerlijk en militair gebied merkten wij o.m. op: De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Utrecht, Jhr. Mr. Bosch Ridder van Rosenthal; de loco-burgemeester van Soest, H. J. Gasille; de gemeente-secretaris, J. J. Batenburg; de burgemeester van Baarn, Jhr. van Rheenen; Generaal-Majoor P. W. Best; de Inspecteur der L.V.A., M> Raaymakers; een deputatie der Grenadiers, bestaande liit Overste Van Voorthuyzen; le luitenant Seyf- fard en le luitenant Baron Taets van Ameron. gen; Oud-Generaal Snijders; de Intendant van het Paleis Jhr. J. J. de Jonge van Zwijnsber. gen; Jhr. Roëll ond.-ccommandant van het Veldleger; de Inspecteur van polietie van Baarn en Soest en vele anderen. Even voor 11 uur werden de genoodigden lond het paviljoen opgesteld. Een groote schit. tering vormden de uniformen en de decoraties ten de vele officieren en hoofd.officieren. DE KOMST VAN DE PRINSES EN DE PRINS Precies te 11 uuur gaven de hoornblazers >an de infanterie het sein geeft acht*', ter, leeken, dat H.K.H. Prinses Juliana en Z-K.H. prins Bernhard in aantocht waren. Direct hierna klonken de bevelen en zette Vet muziekkorps van de infanterie, welke te- (■nover het paviljoen was opgesteld het Wil- -> in en begaven zich kolonel Oudendijk, Witiu.i. voorzitter van de Koninklijke Nederl. Vereen. itOns Leger'*, Jhr. van Rheenen, Bur gemeester van Baarn en andere leidende per soonlijkheden in de richting van het Paleis, om de Koninklijke gasten af te halen welke zich te voet naar het monument begaven. De Prinses en de Prins waren vergezeld van Jonkvrouwe De Brauw, Baron Renger9 en Jhr. Roëll. H.K.H. Prinses Juliana was gekleed in een donkere japon, waarover een grijs-blauwe zo mermantel, de Prins in zijn uniform als rit meester der Huzaren. Na het Wilhelmus zetten de Koninklijke gasten zich neder. De zetel van de Prinses was gedekt door een groote tuil roode rozen. De Prinses zichtbaar verrast door deze bloemenhulde dankte hiervoor met een bui ging naar het comité. REDE KOLONEL OUDENDIJK. Kolonel b.d. K.E. Oudendijk begaf zich hierna naar de in gereedheid gebrachte mi crofoons voor het uitspreken van de volgende rede- Koninklijke Hoogheden, Mijnheer de Commissaris der Ko ningin, Generaal.Majoor, Commandant der IVde Divisie, Burgemeesters van Baarn en Soest, cn verder alle hier aanwezigen: Genoodigden, Afvaardigingen van vereenigingen, Officieren, Onder, officieren Korporaals en man schappen der hier aanwezige troe pen. Het zij mij vergund, nu Zijne Excellentie de Heer J. J. C. van Dijk wegdns zijne benoe. ming tot Mnister van Defensie het voor zitterschap onzer vereeniging heeft moeten neerleggen, als waarnemend voorzitter het woord tot U te richten. Het woord otmen bü de onthulling van dit gedenkteeken kan niet anders zijn dan be ginnen met uiting te geven aan een groote dankbaarheid voor de van zoovele zijden en ook van de hoogste ontvangen sym pathie en niet genoeg te waardeeren steun. Het is moeilijk, die dankbaarheid van het bestuuur der Kon. Ned. Ver. ,,Ons Leger'* op de juiste wijze te vertolken. Ik vertrouw, K.H. Prinses Juliana en K.H. Prins Bernhard, dat Uwe K.K.H.H. ook uit mijne eenvoudige woorden wel wiKen verstaan, hoe diep er kentelijk wij U zijn voor de groote eer, welke ons door Uwe aanwezigheid wordt aange daan en waardoor aan deze plechtigheid een buitengewone luister wordt verleend. Dat het ons mogelijk is gemaakt, deze plechtigheid in te richten, danken wij in de eerste plaats aan de welwillendheid van H.M. de Koningin aan Wie het behaagde, Hare hooge instemming aan onze voornemens te geven, een instemming, zonder welke wij uit den aard der zaak niet aan den arbeid waren gegaan. Ik behoef U niet te verklaren, hoe groot onze dankbaarheid jegens Hare Majesteit is. En verder? Wel, ik weet eigenlijk niet, bij wien ik, voortgaande, moet beginnen om onze dank baarheid kenbaar te maken voor den onder vonden steun en de medewerking bij de uit voering van onze plannen; want het zij hier met vreugde in onze harten uitgesproken: Ons plan om de nagedachtenis van den een- voudigen soldaat Christoffel Pullmann heden te eeren is in den lande in alle kringen met zeer groote sympathie ontvangen, een sym pathie welke heeft geleid tot de krachtige medewerking, waarop ik zooeven doelde en waarvoor ik thans onze oprechten dank betuig. I'k mag nu zeker wel den Minister van Defensie noemen, wijl Zijne Excellentie zoo welwillend den Comm. v. h. Veldleger heeft gemachtigd om het leger, voor zooverre de omstandigheden zulks mogelijk maken, aan xdeze plechtigheid te laten deelnemen; boven dien heeft Zijne Excellentie ons de eer aan gedaan van zich hier te laten vertegenwoor digen door Generaal-Majoor Best. Deze wil zeker wel de goedheid hebben onzen eer biedigen dank aan Z. Exc. over te breng en- Het is mij verder een behoefte, te gewagen van de opwekkende, spontane uiting van sym pathie en toezegging van medewerking, welke de Comm. v. h. Veldleger ons onmiddellijk na het bekend worden van onze plannen deed toekomen. Hij heeft ons verder de grootst mogelijke medewerking verleend en daarvoor betuigen wij den Luit. Gen, Van Voorst tot Voorst, onzen welgemeenden dank, welken de Commandant der IVe Divisie, Generaal-Ma joor Best, wiens tegenwoordigheid en ver leende medewerking wij eveneens op hoogen prijs stellen wel aan den Comm'. v. h. Veld leger zal willen overbrengen. En dan het Provinciaal Bestuur! Niet alleen voor de aanwezigheid alhier van den Heer Commissaris der Koningin en Leden van Gedeputeerde Staten met den Hoofd.ingenieur van den Provincialen Water staat zijn wij zoo uitermate gevoelig, maar vooral zijn wij dat Provinciaal Bestuur zoo •preccht dankbaar voor den steun, dien wij van die zijde mochten ontvangen... steun'* in den letterlijken zin des woords, want het gedenkteeken steunt inderdaad op het fun dament, hetwelk de Provincie er op welwil lende wijze voor heeft gelegd I O, ik zou nog veel meer dankbetuigingen moeten uitspreken Ik noem b.v. den den Heer Intendant van het Paleis te Soestdijk. Hoe heeft bijv. den Heer Jhr. de Jonge van Zwijnsbergen ons en vooral mij persoonlijk met raad en daad, of liever met daden, ter zijde ge staan... en dan de beeldhouwster Mej. Van Beeck Calkoen! Ik zal maar niet verklappen, wat zij boven en behalve het ontwerpen en boetseeren van het fraaie, kunstzinnige beeld nog meer heeft gedaan om de tot stand ko ming van het gedenkteeken mogelijk te ma ken maar dankbaar zijn wij er U voor, dat verzeker ik U. Trouwens, vooral te Ut recht weet men, welk een warm hart Mejuffr. Calkoen onze weermacht toedraagt. De Gemeentebesturen van Baarn en Soest en de autoriteiten van Politie en Veldwacht, zij allen hebben aanspraak op onze dank baarheid, evenals alle hier aanwezigen: ver tegenwoordigers der beide Gemeentebesturen, in het bijzonder de Burgemeester van Baarn en de Loco-Burgemeester van Soest; voorts onze genoodigden, de afvaardigingen der ver eenigingen, die door aanstonds mede te de- fileferen, de zoo hoogst gewenschte deelne ming van burgerlijke zijde aan deze plechtig heid zullen verleenen. En ook de Pers! Hoe heeft deze ons geholpen.maar, de tijd knijpt om' eens, een eenigszins zonderlinge beeldspraak te bezigen de tijd knijpt mijn dankbare hart dicht om den stroom van erkentelijk heidsbetuigingen te stuiten. Ik spreek dus nog eens tot allen, die ons op eer.igerlei wijze hebben geholpen, onzen oprechten, welgemeenden dank uit! Koninklijke Hoogheden, Dames en H eeren, De vraag zij gesteld: „Wat is de bedoe ling-van deze plechtigheid?" Wel, kort gezegd, deze: Wij willen heden met diepen eerbied hulde brengen aan de nagedachtenis van een een- voudigen soldaat, die liever wilde sterver* dan zijn soldatenplicht verzaken...* wij wil len de elementaire soldatendeugd eeren van trouw te zijn tor in den dood- Wat is er dan geschied in den nacht van den 27sten Juli 1787, toen Christoffel Pull mann op post stond op denzelfden plek, als die. waarop wij nu het voor hem opgerichte gedenkteeken zullen vernieuwen? Als wij van he* gebeurde in dien nacht ons eenigszins j'uist rekenschap willen geven, dan zijn het, helaas, geen schoone bladzijden, welke wij daartoe in het Geschiedboek van ons Volk moeten opslaan. Immers, wij moe ten onze gedachten laten teruggaan naar een tijd, waarin een afschuwelijke staatkundige verdeeldheid ons volk uiteenscheurde, een verdeeldheid, welke leidde tot een regelrech ten burgeroorlog, waarin Nederlanders zich tot korpsen vereenigden en zich wapenden tegen de wettige Regeering,- de Staten-Gene- raal, wier militaire macht stond onder het oj per bevel van den Stadhouder, Prins Wil lem V...* Er werd dus en hoe onmo gelijk klinkt ons dit thans in de ooren er werd door een, zich Patriotten noemende partij strijd gevoerd tegen Oranje! Tegen Oranje! Ik zou er nog op kunnen wijzen, dat die partij der Patriotten zelf alles behalve een eenheid was, doch ook weer onderling ver deeld, maar het is hier de plaats niet om een iviteenzetting te geven van den aard der ge schillen van dien tijd.Zij hebben, wij we ten het allen te goed, geleid tot den onder gang van ons Vaderland, dat toen ophield een vrije staat te zijn en ten slotte dioor Keizer Napoleon bij het Fransche Keizerrijk werd ingelijfd. Met bloed en tranen, met de allerdiepste ellende en vernedering heeft het Nederland-' sche Volk geboet voor zijn verdeeldheid in de tweede helft der achttiende eeuw.ge boet maar niet zonder vrucht! De ellende, de algeheele verarming van het Volk, de loodzware druk van de mee- doogenloozen overheerscher.al dat ge zamenlijk te dragen leed, herstelde de ge spleten eenheid van ons Volk op wonder baarlijke wijze, zoodat in 1813 het geheele Nederlandsche Volk, ook zij, die in den gru- welijken Patriottentijd Oranje hadden bestre den, uit den diepen grond des harten juich ten, toen wederom een telg uit het oude Oranjehuis het Nederlandsche sfaid betrad en als Koning Willem I de Regeering over het bevrijde en herboren Nederland aanvaard de. Maar-... in 1787, het jaar, dat wij thans in onze gedachten terugroepen, stond al die ellende ons Volk nog te wachten. Ik zal niet pogen, in deze korte rede U de verwarring men kan wel zeggen de regeeringslcosheid te schetsen, welke in die dagen de Republiek der Zeven Provin ciën teisterde. Ik herinner U, slechts aan het feit, dat de Staten der Provincie Holland troepen en vrijkorpsen in de Provincie Utrecht hadden gelegd om den Prins met zijn troe penmacht, dat was dus met het leger der Ver- eenigde Provinciën, dat was het leger van den geheel en Nederlandschen Staat, buiten Utrecht en Holland te houden en dat daar om de Prinsgezinde Staten van Utrecht uit de hoofdstad hunner Provincie naar Amers foort waren getrokken. De Provincie Gel derland was ook weer Prinsgezind.kort om het was een toestand, die een Nederlan der van dezen tijd, als hij er zich in ver diept, draaierig kan maken.Diep, diep treurig was het in elk geval! In Juli 1787 lag het leger der Staten-Ge- neraal onder het bevel van hun Kapitein- Generaal, den Prins van Oranje, met zijn hoofdmacht in het Kamp bij Zeist, ter sterkte van ongevee- 3500 man. Gelijk in vroeger eeuwen veelvuldig geschiedde, hadden de Sta ten-Generaal ook Duitsche hulptroepen in dienst genomen. De tegenpartij wapende zich geducht. In Utrecht lagen ongeveer 7000 man, voor een groot deel weinig geoefende vrijkorpsen, met 200 stukken geschut- De Prins trad echter zoo min mogelijk aanvallend op om den bur geroorlog zooveel doenlijk te vermijden. Er bestond echter groote waarschijnlijkheid, dat de Koning van Pruissen een krijgsmacht zou zenden, .om een beleediging te wreken, welke de Patriotten der Prinses van Oranje, zuster des Konings hadden aangedaan door Haar nabij Goud., te beletten naar Den Haag door te reizen. De Patriotten trachtten in dien tijd van spanning, dus in Juli 1787, de troepenmacht van den Prins van Utrecht uit voortdurend te verontrusten door uitzending van detache menten, meestal des nachts naar de posten en bewakingsdetachementen van het leger des Prinsen. Een dergelijk bewakingsdetachement van den Prins, bestaande uit 90 man van het Re giment Hessen-Darmstadt, onder de bevelen van Luit. Kolonel Erpel en Majoor Seyf- fardt, bevond zich in de laatste dagen van Juli 1787 te Soestdijk ter bewaking van den driesprong in de wegen aldaar en vooral ook van het Prinselijk Paleis. In den nacht van 26 op 27 Juli rukte een detachement van ongeveer 500 man uit Utrecht naar Soestdijk om het bewakingsdetachement van den Prins aldaar te overrompelen. De aanval van dat sterke detachement is echter deerlijk mislukt tengevolge van den dapperen weerstand der tijdig gealarmeerde kleine be zetting van het Paleis. De Staten van Utrecht hebben het gewicht van dit krijgsbedrijf erkend door een ge denkpenning te laten slaan ter eere van de hoofdofficieren Erpel en Seyffardt, die beiden bij het gevecht gewond werden. De medaille draagt het randschrift „Soestdijk manhaftig verdedigd door een Detachement van 't Re giment Hessen Darmstad"; en op de keer zijde onder meer de woorden „Concordia res Parvae crescunt" (Eendracht maakt kleine dingen groot). Deze woorden, die ook op het nieuwe gedenkteeken zijn overgenomen, zijn wellicht als een bittere vermaning be doeld in den tijd. toen tweedracht het eroo- te verwoeste Het bewalringsd-tacVment in het Palei-' werd dus niet overrompeld door den nacbtelijken aanval, doch tijdig gewaar schuwd. want. -er stond «ier bij den driesprong voor het Prinselijk Paleis een man op post. dip maar één ding kende: zijn sol datenplicht een man, die toen de aan vallers trachtten hem over te halen om zijn apens af te geven en de wacht riet te alar meeren, daar hij anders zou worden gedood, .lleen maar wist te antwoorden: „Ich bin ein ehrlicher Kerl" en daarop bet alarmschot los te- Dit schot boette hij op hetzelfde oogen- blik met zijn leven-- maar de wacht vloog in 't geweer en het Prinselijk Paleis werd op den overmachtigen aanvaller behouden! Wat zich' in dat oogenbldk op dien een zamen post in het nachtelijk duister heeft afgespeeld.och, dat was geen wereld schokkende gebeurtenis.- maar het was een heldendaad van het zuiverste gehalte! Dat eenvoudige en toch zoo kloeke ant woord getuigt van een heldenziel-het stelt den eerlijken soldatenplicht, den soldaten trouw tot in den dood, tegenover de ver leiding, van door zwak te zijn, het leven te redden. Het is die verheven soldatenjeugd van den gewonen plichtgetrouwen soldaat, die wij hier willen eeren- Christoffel Pullmann stierf hier vóór 150 jaren den heldendood in dienst van het Huis van Oranje. Het is daarom zulk een schoone gedachte dat aanstonds een afvaar diging van den „Bond van Ridders der Mili taire Willemsorde beneden den rang van Of ficier", dat is dus een afvaardiging van de mannen, die ook eenmaal met Moed, Beleid en Trouw hun leven hebben gewaagd voor Vorstenhuis en Vaderland, aan den voet van het nieuwe gedenkteeken een krans zal neer leggen. Zoo zal deze plechtigheid wel betrekkelijk eenvoudig, maar, naar wij hopen zeer zin rijk zijn, n-L een getuigenis van den eeri bied, dien Weermacht en Volk koesteren voor den soldaat, die vast beraden zijn leven offert bij de vervulling van zijn soldatenplicht. Het nieuwe gedenkteeken, ter eere van Pullmann opgericht, stelt een schildwacht voor in de uniform van 1787, in verdedigen de houding, met den vinger aan den trekker om het waarschuwend schot af te geven, dat, naar hij weet, hem het leven zal kosten. Ik zeide reeds, dat het schoone ontwei*p is van de hand van Mej- Van Beeck Cal koen uit Utrecht. Het eenvoudige, veelzeggende opschrift hebben wij van het oude gedenkteeken over genomen: nlnKTiïfc Huis ber,t-crr «at ls aan -fen Heer Intendant van het Paleis. Hooggeachte Heer de Jonge van Zwijns bergen mag ik dan bij deze namens de Kon. Ned. Vereen. ,,Ons Leger'* aan U, in Uwe hoedanigheid van Intendant van het Konin klijk Paleis dit gedenkteeken overgeven? Jk weet dat U voor onze plannen de grootste sympathie hebt gekoesterd en dit is een re den te meer, waarom ik dit gedenkteeken voo gaarne aan U overgeef en verder aan Uwe goede zorgen toevertrouw. De Intendant van het Koninklijk Paleis aan. vaardde hierna het monument onder grooten' dank namens het Koninklijk H. Hierna volgde het DÉFILÉ DER TROEPEN. Stram marcheerend trekken dan de infan teristen voorbij het monument en de Hooge Gasten gevolgd door de Cavallerie, Veld-artil. lerie en Motor-artillerie, welke afdeeling mo dern luchtafweergeschut meevoerde. De Prins en Prinses zagen met belangstel ling deze stoet voorbijtrekken, welke geslote 11 werd door de ,,Princevlag'* uiit Baarn ea Amersfoort, de afcl. Soest van den Koninkl. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren, de afd Soest van den B.V.L., Oranjevereen- „Souster Kwartier* uit Amersfoort, de afd. van het Roo. de Kruis enz. enz. De Plechtigheid was hiermede beëindigd. De Prinses en de Prins onderhielden zi< h nog met de loco-burgemeester van Soest, do burgemeester van Baarn, Kol. Oudendijk en anderen waarna zij onder de tonen van het Wilhelmus en een daverend gejuich van het publiek weer naar het Paleis trokken. De menigte ging na een blik geworpen te hebben op het monument weer uiteen, terwijl de wegen weer werden opengesteld voor het verkeer. DE VERKEERS-REGELING. Een woord van hulde mag zeker niet ont breken voor de geperfectioneerde verkeers regeling, zooals die ontworpen was door de politie uit Baarn en Soest. Al waren dan verschillende andere wegen overbelast met een verkeer, waaraan men niet gewend was de organisatie bij het monument bij het monument had anders niet zoo schit terend geweest als nu. CHRISTOFFEL PULLMANN, Grenadier van de Lijfcompagnie in, het Regiment Infanterie van den Prin» van Hessen-Darmstadt, oud 28 jaren, verkiezende liever het leven te verliezen dan zijn wapens over te geven, in den nacht van 27 Juli 1787. Hij viel in dienst van het Huis van Oran je, hij bewaakte het Paleis, dat nog niet lang geleden werd bewoond door Hare Majesteit onze onvergeetelijke Koningin-Moeder, die jaarlijks op 27 Juli aan het oude gedenk teeken een krans liet hechten ten blijke dat Hare Majesteit zich steeds Pullmann's schoo ne daad herinnerde-Ook hierin wederom een voorbeeld voor ons allen! Het Koninklijke Slot is nu weer bewoond! Wederom waait een der standaardvlaggen van het Oranjehuis van den toren en dit ver heugende feit geeft een bijzondere wijding aan de herdenking van hem, die voor Oranje viel.,., vooral daar het H.K.H. Prinses Ju liana heelt behaagd, goedgunstig te beschik ken op ons eerbiedig verzoek om het nieu we gedenkteeken te onthullen. Het oogenblik, waarop deze, voor ons zoo gewichtige gebeurtenis kan plaats hebben, is na gekomen, daarom veroorloof ik mij de vrijheid, Uwe Kon. Hoogheid eerbiedig uit te noodigen om de handeling der onthulling wel te willen verrichten. DE ONTHULLING. De Prinses begaf zich hierna naar het mo nument, om het omhulsel ter zijde te trekken. Terwijl het Wilhelmus wordt gespeeld be ziet de Prinses de bronzen soldaten.figuur, het geweer in den hand, de vinger aan den trekker een pose, zooals Pullmann waarschijn, lijk eenige oogenblikken voor zijn dood heeft moeten aannemen. Nadat Kolonel Oudendijk H.K.H. voor de onthulling had dank gezegd, werd door hem nog medegedeeld, dat op het monument als nog een plaat zal worden aangebracht, die er steeds aan zal herinneren, dat onze ge liefde en hoogvereerde Prinses Juliana op 27 Juli 1937 dit gedenkteeken heeft onthuld. KRANSLEGGING. Hierna treedt een deputatie van de Konin klijke Nederl. Bond van Ridders in de Mi litaire Willems.orde beneden den rang van officier naar voren, met een grooten krans. Nadat de voorzitter van den bond in wel gekozen bewoordigen heeft gesproken over de soldaten-trouw, waarvan Pullmann zoo'n prachtig voorbeeld heeft gegeven, wordt de krans aan den voet van het monument neer gelegd. OVERDRACHT VAN HET MONUMENT. Kolonel Oudendijk draagt hierna het mo nument over aan het Koninklijk Domein, onder de navolgende bewoordingen: Het door Prinses Juliana onthulde gedenk teeken versierd met een bloemenhulde der Ridders, moet nu verder behooren tot het Ko ninklijk Paleis te Soestdijk. Dit is voor de vereeniging ,,Ons Leger'* een verheugende gedachte en daarom geef ik thans het gedenkteeken met gevoelens van dankbaarheid en blijdschap over aan hem, die te .Soestdijk de eigendommen van het Ko- ZOMERCONCERYEN TE SOESTERBERG. Zooals eerder werd gemeld, werd in de laatst gehouden vergadering der V.V-V. „Soes- terberg's Bloei" het bestuur gemachtigd om in. verband met het te verwachten vreemde lingen!, ezoek stappen te doen teneinde te ko men tot de uitvoering van een of meer mu ziek- en zangconcerten gedurende het zomer» seizoen. Door het ijverige bestuur van „Soes- terberg's Bloei" werd te dien einde bereids een commissie gevormd, bestaande uit één bestuurslid van elke der hier ter plaatse be staande zang- en muziekverenigingen, waar aan zijn toegevoegd 2 bestuursleden var* „Soesterberg's Bloei" t.w.de heeren J« Nood er en H. J- Smink. Als voorzitter der commissie zal de heer Nooder fungeeren, als secretaris de heer H. A- Hendriks, terwijl al-* le concerten onder auspiciën van dc V.V-V* zullen plaats vinden. In dezen zomer hoopt men nog 4 con certen te geven. Reeds Donderdagavond j.1. had de eerste muziek- en zanguitvoering plaats in de muziektent, staande op het ter rein aan den Kampweg, door de Harmonie ,St. Jozef", directeJr J- Wakclkamp, ei* .Soesterberg's Gem. Koor" met afd- Kin-i derkoor, directeur Theo de Vries te Bilthoven, De heer Mennicken van ,,'t Zwaantje" had belangeloos gezorgd voor een flink aantaf stoeltjes. Vooraf hield de voorzitter van S. B-, de heer Nooder, een toespraak, waarin hij o.m« de onmisbare taak van de V.V-V. memoreerde en voorts wees op de saamhoorigheid der, vereenigingen, welke het mogelijk maakte, ondanks het feit dat de gemeentelijke sub sidie was komen te vervallen, deze concerten alsnog te organiseeren. Voor een, het gure weer in aanmerking genomen, aanvankelijk talrijk publiek, dat met aandacht luisterde, werd daarna bij af wisseling een 16-tal muziek- en "zangnum* mers ten gehoore gebracht, die bijzonder goed gekozen waren en op zeer loffelijke wijze werden uitgevoerd, zoodat ook d< vreemdelingen er zich van overtuigen konden* wat onze plaatselijke zang- en muziekver- eenigingen wel kunnen presteeren. Jammer dat vóór den afloop van dit overigens zoo geslaagde concert, velen door den aanhou» denden regen genoodzaakt werden naar huis te gaan. Laten we hopen dat het weer gunstiger moge zijn voor het tweede concert, dat wordt gegeven op Woensdag 28 Juli a.s., 's avonds 8 uur, op dezelfde plaats, door „Soesferberg's Plarmonie", directeur D. E- Poortinga en de R.K- gem. zangvereen. „St. Caecilia", direct teur A. E- Wegman. WINKELHUIZEN IN DE TOREN STRAAT. Het sinds eenigen tijd leegstaande café Van Kooy in de Torenstraat zal uiterlijk geheel veranderen. Het gebouw van thans zal worden omgebouwd tot twee moderne winkelhuizen* hetgeen het aanzien daar zeer zal verbeteren* Het oude terras zal worden verlaagd en vanzelfsprekend zal voor de winkels gele genheid komen voor een behoorlijk trottoir* Wij vragen ons af, of dit feit voor de ge< meente geen aanleiding kan zijn, om naar ver* betering van dezen niet ongevaarlijken weg! te streven. Afstand van eenige kleine stropkje» grond zou de toestand aldaar zeer veel ver beteren

Soester Courant | 1937 | | pagina 2