de- opkvUifr Ut de wecetcUcUe&yu/aad BinfreniattcUcU Ovevzukt BuiichtaHcUcU 6vwziM woonde, was een zeer vooraan staande figuur in deze stad. In 1908 verwierf hij zich een wereldreputatie door het kloven van de grootste diamant, welke tot dusver is gevonden. Dhr. As- scher heeft in zijn leven de functie van voorzitter van de Ned. Kamer van Koophandel ge durende vele jaren bekleed. Ook had hij in zijn arbeidzaam leven een werkend aandeel in talrijke filantropische en andere ver- eenigingen. Ook heeft hij o.a. meegehol pen aan de inrichting van een veldhospitaal. Door de Fransche regeering werd hij, wegens zijn groote verdiensten tegenover Frankrijk benoemd tot comman deur in het Legioen van Eer. De toestand in het slagers- bedrijf. In het slagersbedrijf heerscht op het oogenblik een uiterst moeilijke toestand. Om hierin verbetering te brengen heeft de ministr van Economische Za ken bepaald, dat geen inrichting waarin het slagersbedrijf zal worden uitgeoefend, zonder zijn vergunning zal kunnen worden gevestigd. Ook werd door hem besloten de crisisheffing op het vleesch van 10 tot 5 pet. terug te brengen. De Nederlandsche slagersbond deed dan ook een beroep op de slagersstand, om niet tot verla ging der vleeschprijzen over te gaan, alvorens de veeprijzen ook zijn verlaagd, daar het de be doeling van den minister is dat de verlaging van de crisisheffing het slagersbedrijf ten goede komt, en deze niet in scherpe concurrentie verloren gaat. Het niet kunnen oprichten van een inrichting, waarin het slagersbedrijf zal worden uitge oefend heeft tot doel, dat zich geen nieuwe slagers vestigen, die de moeilijke toestand in de bestaande slagerijen nog verhoo- gen Na het beroep van den Neder- la>ndschen Slagersbond op den slagersstand, mag dan ook wel verwacht worden, dat de slagers de vleeschprijzen niet verlagen, alvorens de veeprijzen ook zijn verlaagd. Zoodoende kan dan 'n einde komen aan deze moeilijke en onhoudbare toestand in het slagersbedrijf. Dhr. J. Asscher overleden. Dhr. J. Asscher, mede-direc teur van de bekende diamant slijperij de firma I. J. Asscher te Amsterdam en directeur van de firma Jos. Asscher en Cie. te Parijs is dezer dagen te Deauville overleden. Dhr. Asscher, die te Parijs Het reeds grootendeels door brand vernielde Chrystal Palace te Londen is door een nieuwen brand geteisterd. Minister Weiter stelt zijn vacantie uit. De minister van Economische Zaken, dhr. Weiter heeft het goede voorbeeld gegeven, dat plicht voor genoegen gaat. Dit heeft de minister gedaan mede in verband met den toe stand in het Verre Oosten, met welke gebeurtenissen de regee ring zich vanzelfsprekend op de hoogte houdt. Trouwens ook de Ned.-Indische regeering houdt zich met deze gebeurtenissen op de hoogte, wat is gebleken uit het zenden van de van Galen naar de Chineesche wateren. Luchtverdedigingsdag te Scheveningen. Zaterdag heerschte te Sche- veningen een groote drukte. Uit alle deelen van het land, zelfs van uit het buitenland, was men naar de badplaats gekomen, om de demonstraties in oogenschouw te nemen. De politie had uitge breide maatregelen genomen, zoodat alles in goede orde ver liep. De tentoonstelling, de de monstratie van het luchtdoelge schut, luchtdoelmitrailleurs enz. de opvoering van het luchtver- dedigingsspel, geschreven en op- By zijn bezoek aan Sicilië reikte Mussolini aan jonggehuwden geschenken uit. gevoerd door leden van de N.J.V. de luchtdemonstraties en des avonds de zoeklichtdemonstra ties, het was alles een buitenge woon interrdssant en grootsch opgezet geheel. De N.J.V. heeft deze dag geor ganiseerd om het Nederlandsche volk bekend te maken met het streven van de Stichting Lucht verdedigingsfonds van de Ver- eeniging voor Nationale Veilig heid. De velen die deze demonstra ties bijgewoond hebben, zijn dan ook zeer voldaan naar huis te ruggekeerd. Het Chineesch-Japansche conflict. Na het hevig bombardement van de Chineezen op Sjanghai, waarmee op het eind van de vo delijkheden zijn ingezet, heeft Japan het offensief op de Chi neesche troepen geopend en zijn de gevechten met korte tusschen poozen voortgezet. Aan de beide oevers van de ri- rige week de definitieve vijan-|vier de Whangpoe worden del Chineesche troepen beschoten door de Japansche oorlogssche pen; op de vliegvelden Loengwa, Hongtsjao, Hoengjao, en van Kwangte, Hangtsjou en Foetsjou hebben de Japansche vliegtuigen aanvallen gedaan. Uit Sjanghai evacueeren duizenden vreemde lingen, vrouwen en kinderen, Amerika, Engeland, Duitschland, Frankrijk en ook ons land heb ben hun maatregelen genomen om hun onderdanen in veiligheid te brengen. Ook alle Japansche vrouwen en kinderen hebben de stad verlaten. Hoewel de eigenlijke oorlogs verklaring nog steeds niet heeft plaats gehad bereidt Japan zich in financieele en economische opzichten voor op oorlog. Daar de ligging van de ge vechtslinie zooals die op het oogenblik is de belangen van de andere mogendheden en de in ternationale concessies in gevaar brengt, wat wel is gebleken door de bommen die in de Fran sche en in de internationale concessie zijn gevallen heeft Engeland een bemiddelingsvoor stel gedaan, hetwelk inhield, dat de Japansche en Chineesche strijdkrachten zouden worden teruggetrokken uit de Sjanghai- zone om verdere internationale verwikkelingen te voorkomen en dat Engeland dan in samenwer king met de Ver. Staten en Frankrijk zich zal belasten met de verantwoordelijkheid voor de bescherming van de Japansche ingezetenen. Het antwoord van Japan luidde weigerend. De Ja pansche regeering kan de be scherming van haar onderdanen niet aan een vreemde natie toe vertrouwen. Als redenen werden opgegeven, dat Japan niet ge looft in het vermogen van de buitenlandsche troepen in Sjanghai om die taak te vol brengen, dat de Japansche re geering verantwoordelijk wil blijven voor haar eigen onder danen en dat het China is, die daar ter plaatse den aanval be gonnen is. De Japansche regeering is ver der van meening dat het geheele conflict beschouwd moet worden als een Chineesch-Japansch in cident dat beslecht moet worden tusschen China en Japan onder ling en waarin zich geen derde mag mengen. De woordaanvoerder van de Chineesche regeering heeft ver klaard dat China wenschte dat de - mogendheden de terugtrek king van de Japansche strijd krachten buiten de Wangpoe zouden doorzetten of dat zij zelf hun schepen uit de gevaarlijke zone terugtrekken. Intusschen vinden de gevechten en bombar dementen steeds voortgang, zoo wel om en bij Sjanghai als ii N.-China. De Chineesche troe pen zijn een offensief begonnen in Jangtsepoe; de wijk Honkjoe die als operatiebasis dient voor de Japanners werd gebombar deerd ook op Nanking is de aan val weer geopend en bij Tsjauts- jau, ten zuiden van Peiping zijn thans ook ernstige gevechten uitgebroken. De berichten, die binnenkomen over de veroverin gen, de groote aantallen dooden en de overwinningen, die be haald worden door de verschil lende partijen, zijn over het ge heel tegenstrijdig en kunnen niet steeds voorhands als juist wor den aangenomen. Over het algemeen is het oor deel dat China's weermacht sinds 1932 sterk vooruitgegaan is, zoowel te land als in de lucht zoowel wat betreft de organisa tie als de geoefendheid. In ver houding met 1932 is het succes van Japan nu betrekkelijk ge ring, wat wel blijkt uit de feiten dat de luchtaanval in het begin van de week mislukt is en da< de eerste poging van de Japan ners om Hongkjoe te bezetten geen gunstigen afloop had. Het Tsjechisch-Portugee- sch conflict. Twee kleinere landen zijn hel plotseling oneens geworden, nl Portugal en Tsjecho-Slowakije De Portugeesche regeering heef! een nota gepubliceerd waarir bekend werd gemaakt, dat d( diplomatieke betrekkingen var Portugal met Tsjecho-Slowakij< afgebroken zouden worden. D< reden hiervan is de weigering van de wapenfabrieken in Tsje cho-Slowakije om een groote be stelling machinegeweren aar Portugal te leveren. Het geheel» geval heeft twee totaal ver schillende lezingen van de beid» partijen. Volgens Lissabon zoi de Tsjechische regeering gewei gerd hebben het contract der le vering te laten nakomen, emdai zij Portugal er van verdacht hei oorlogsmateriaal in kwestie naai Spanje te zullen zenden. Volgeru de regeering te Praag is de wei gering van de wapenleveranth voortgekomen uit het feit, dal de wapenfabriek, wegens overbe lasting met werk, de bestelling niet tijdig kon leveren. In Duitschland vooral hebben deze feiten groote consternatie gewekt. De regeering staat aan den kant van Portugal en zegl te begrijpen dat dit land slechts voor zijn eigen nationale verde diging zoo optreedt. Thans heeft Praag in een offi cieel communiqué verklaard dal het alleen de houding van de Portugeesche regeering is ge weest, die de levering niet heeft laten doorgaan. Toen de Tsje chische regeering had vernomen dat de Tsjechische fabriek uit gesloten werd van leveringen aan Portugal heeft zij nog een voorstel gedaan om een deel van de wapenen binnen den afge sproken termijn te leveren en een deel binnen een nader over een te komen termijn. Toen Lissabon op dit voorstel niet in ging, is er aangeboden om bin nen den gestelden termijn wa pens van een ander type te le veren. De andere landen, die over de kwestie schrijven in hun kranten zijn verdeeld in hun meeningen en meenen dat de beide landen onder invloed van De Britsch-Italiaansche besprekingen. Naar vermeld wordt zullen de Britsch-Italiaansche besprekin gen te Rome vervroegd worden, gehouden. Als een soort mani festatie van het feit, dat de on derhandelingen van Italië mei Engeland geen afbreuk zullen doen aan de z.g. „as Rome— Berlijn", zal Mussolini in Sep tember een bezoek brengen aan Duitschland. In een schrijven over de Britsch-Italiaansche be trekingen verklaarde Churchill dat Engeland voortzetting wenschte van de vriendschappe lijke verhouding met Italië, die jaren intact was geweest, maai helaas door de Abessijnsche kwestie werd onderbroken. Daai de toestand in de Middelland- sche Zee van meer belang is dan een geschil, zoowel voor Brittan- nië als voor de andere landen rond die zee, zal Engeland nooil kunnen dulden dat de Middel- lansche zee afgesloten wordt. In een groote politieke rede te Palermo heeft Mussolini zhn meening te kennen gegeven ovei de internationale betrekkingen van Italië. Wat betreft Engeland zeide de Duce dat er volgens zijn inzicht een soort gebrek aan begrip bestond en dat het er op aan kwam hieraan opheldering té geven. Ten opzichte van Ber lijn verklaarde hij, dat er tus schen de beide regimes een „effectieve solidariteit bestond en dat er steeds rekening ge houden moest worden met de In het laatste half jaar heeft de opleving in het wereldscheep- vaartverkeer onafgebroken voort gang gevonden met het gevolg, dat zelfs schepen in dienst ge steld konden worden, die reeds jarenlang opgelegd waren en die voordat zij weer in de vaart konden worden gebracht, eerst nog met groote kosten moesten worden opgekalefaterd. Door de sterke stijging van de vrachtprij zen konden echter ook deze kos ten zelfs bij de oudste schepen, in de meeste gevallen nog loo- nend gemaakt worden. In de meeste landen zijn er dientenge volge op het oogenblik practisch zoo goed als geen opgelegde schepen meer. Wat thans nog in de havens ongebruikt ligt, is, of rijp voor den slooper, zooals het meerendeel van de in de Ver. Staten opgelegde oorlogssche pen, of het wacht op een plaats op de werf om opgeknapt te worden. Daarbij komen nog en kele reserveschepen van de moest gróote stoomvaartmaat schappijen en af toe nog een schip, waarvoor juist geen pas sende vracht op de markt te vin den is, of waarvoor de reederij hoopt, door het achter houden later een betere vracht te vinden. Van de groote internationale tankschipvloot bijv. is bekend, dat slechts een enkele kleine tanker is opgelegd, omdat hij na afloop van zijn laatste reis niet onmiddellijk een passende en voldoende winstgevende vracht kon boeken. Een uitzondering vormen al leen zooals reeds gezegd, de Ver. Staten en verder ook Frankrijk. In de Ver. Staten waren op 31 Maart jl., den datum van de laatste officieele gegevens, nog 1.214.000 B.R.T. opgelegd. Dit zijn uitsluitend schepen, die tij dens den wereldoorlog of onmid dellijk daarna in de Ver. Staten werden gebouwd en die na slechts korten tijd in de vaart te zijn geweest als onrendabel wer den opgelegd en nooit meer heb ben dienst gedaan. In de laatste maanden zijn eenige honderd duizenden tonnen van deze schepen voor afbraak en ook voor in dienststelling in buiten landsche vaart verkocht, zoodat nu ook daar de opgelegde tonnage intusschen beslist bene den het millioen moet zijn ge daald. Laat men de in U.S.A. op gelegde schepen buiten beschou wing, dan komt men volgens een berekening van Lloyd's Re gister tot 'n tonnage aan op gelegde schepen van 512.000 B.R. T. Ook dit cijfer is nog te hoog, daar in deze berekening voor Duitschland en Griekenland nog verouderde gegevens zijn ver werkt, die al lang niet meer deu gen. Volgens mededeelingen van bevoegde zijde, zijn in Duitsch land op het oogenblik in het ge heel geen schépen meer opgelgd. terwijl ook in Griekenland, vol gens de jongste gegevens welke van 1 Jan. jl. dateeren, de opge legde tonnsge geheel verdwenen is. Alle overige cijfers echter zijn van recenten datum en kunnen dus als geldende voor den huidi- gen stand worden beschouwd. Volgens deze gegevens waren aan stoomschepen en motor schepen Engeland 1-7-37 97.000 B.R.T, 17.436.000 Japan 15-7-37 3.000 4.475.000 Noorwegen 1-4-37 8.000 4.347.000 Duitschland 1-8-37 3.928.000 Frankrijk 1-6-37 155.000 2.844.000 Italië 1-4-37 31.000 3.174.000 Nederland 1-7-37 10.000 2.631.000 Zweden 1-7-37 17.000 1.494.000 Griekenland 1-1-37 103.000 1.855.000 Denemarken 1-6-37 5.000 1.118.000 overige landen 50.000 10.181.OGO opgelegd op een totale in o/0 vlo ot van A A Hoe zeer de toestand vergele ken bij verleden jaar is verbe terd, leert het volgende over zicht (met inbegrip van de V. S.): Opgelegde schepen Op 1 Juli '36 4.818.000 B.R.T. 1 Oct. '36 4.107.000 B.R.T. 1 Jan. '37 3.704.000 B.R.T. 1 Apr. '37 2.955.000 B.R.T. 1 Aug. '37 1.726.000 B.R.T Sedert begin Juli van het vo rig jaar is dus de opgelegde ton nage rekening houdende met de boven vermelde recente ver mindering in de Ver. Staten en Griekenland rond een derde afgenomen. (Nadruk verboden). Sir Malcolm Campbell in zijn race-boot op het Lago-Maggiore tijdens de training voor de recordpoging over een afstand van 1600 Meter waartoe een baan *an 7 K.M. werd uitgezet. „as Rome-Berlijn". Te Londen zoowel als in Berlijn heeft deze rede tevredenheid en goede ver wachtingen gewekt

Soester Courant | 1937 | | pagina 4