DROST Familieportret Zijden en Natuurzijden KOUSEN NOUVEAUTÉ Uitgave t DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. Nu de crisis is geweken. De Chr. Vrijheid. Officieele kennisgevingen Te veel „gemaatregeld". allernieuwste Wclsoorten. „Het Modehuis" PAK AAN l KLEEDINGM AG AZIJN HEEREN KLEEDING D, F" VOIGT mum waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soester Post", „Huls aan Huls" en Soester Advertentieblad ADVERTENTIEPRIJS: van l—'5 tegels l 0.75. Elke tegel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD Algemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct.. franco per post 65 ct„ 20 et. per maand. '6e JAARGANG VRIJDAG 3 SEPTEMBER. No. 35 Voor een goed naar Steenhofstraat 56 TEL. 2486 Aanpassing is noodig aan de gewijzigde omstandigheden. Geschiedt deze systematisch 1 Het slagersbedrijf werd afge sloten. Het klein-boerenbedrijf wördt gerationaliseerd. De crisis is ten einde. /f Let wel: er zijn nog meer dan 300.000 'werkloozen in ons land. Ons economische leven is dus nog ernstig ziek. Wil men in jöat verband van een crisis spreken, goed! Maar sedert zeven jaren hebben we met 9,crisis" iets anders bedoeld. We dachten aan «de zeer bijzondere omstandigheden naar ,we meenden: tijdelijke welke het econo misch leven ontwrichtten. Die omstandigheden waren de na-oorlogsche armoede van groote /Volkeren, het vastgeloop en zijn van de finan- cieele- en monetaire verhoudingen, de be groette van haast elk land om zijn handels balans in een gunstiger positie te brengen ,'üoor het beperken cler invoeren èn de zucht cm het uithoudingsvermogen in een volgen den oorlog te versterken door de zelf-voor- ziening in de voornaamste bestaansbehoeften Van het volk. j' We spraken in verband met de gevolgen Van een en ander van een „crisis", omdat jv/e verwachtten, althans verhoopten, dat „nor- taaie" toestanden zouden \vcerk«e»«n. a Welnu, de toestand is thans inderdaaid «veer zoo goed als „normaal". D.w-z- niet kiurmaa! „als vroeger"! De economische ver houdingen van weleer komen niet terug. De volkshuishoudingen hebben zich heringericht, men heeft zich minder van het buitenland afhankelijk gemaakt, maar zich daarbij toch ook weer de grenzen van reëele mogelijkhe den gesteld. Door dat laatste is de internatio nale handel iets opgeleefd, maar deze zal zijn beteekenis van vroeger niet herwinnen. Te verwachten is, dat de handel in de naaste toekomst nog slechts de fluctuaties te zien zal geven, welke het gevolg zijn van meer- üf minder intensieve oorlogsvoorbereiding of oorlogsvoering op de wereld. Als we dus constatecrende crisis is voor bij, dan willen we daarmee te kennen ge ven, dat ons economisch leven niet langer .wordt beïnvloed door buitengewone omstan digheden. We leven weer in een „normalen" tijd, waarin zelfs het groote werkloosheids percentage als „gewoon" moet worden aan vaard. In September van het vorige jaar waren er in ons land nog 424.000 werkloozen. De „opleving", welke o.i. de consolidatie van den nieuwen normalen toestand beduidde, bracht dat tal met 66.000 omlaag; het tempo der daling verzwakt op het oogenblik aan merkelijk. We moeten er op rekenen, dat de werkloosheid van 'n paar honderdduizend werkloozen het „gewone" verschijnsel van den nieuwen normalen tijd zal blijven. Wij hebben vroeger voor een belangrijk deel be staan van de gelegenheid om een bepaalde ©verproductie naar buiten af te zetten en die gelegenheid zal zich in haar ouden omvang nimmer voordoen. Slechts door een radicale wijziging in de arbeidsverhoudingen, met de bedoeling om aan te passen aan de gewijzigde economische «conomische wereldstructuur, kunnen we het spook der werkloosheid, dat ons als een toekomstnormaliteit bedreigt, verdrijven. Betoont de overheid inderdaad haar ernsti- gen wil daartoe? De materie is we geven Let grif toe een uiterst moeilijke. Van geen enkele re- gcering mag worden verwacht, dat ze op een voudige wijze, b.v. door een wet, welke de arbeidsverhoudingen opnieuw regelt, het werk loosheidsprobleem tot een oplossing zal kun nen brengen. Internationale samenwerking wordt voor deze laatste vereischt. Echter, wat men in Den Haag onderneemt, heeft zóózeer het kenmerken van lapwerk, dat we ons het hart vasthouden voor de toe komst. We willen daartoe wijzen op twee re cente ordenings-besluiten- Het eerste betreft de instelling van een •pi rtiju voor het slagersledrijf. Laten we sejjgcm. dat we dit stukie lapwerk in dank 1 aanvaarden. De nood der slagers was in derdaad onhoudbaar; door een wilde en re- delooze concurrentie vermoordde men eikaars besta anskans. Door het verbod van vestiging van nieuwe slagersbedrijven zijn dus een aantal slagers misschien gered. Maar daarmee zijn de anderen niet geholpen, die in het slagers- of welk ander eerlijk bedrijf ook, een bestaan hoopten te zoeken. In elk bedrijf, in elk vak, is er op het oogenblik een „te veel" aan be oefenaren. Moeten we nu bedrijf na bedrijf, vak na vak, voor nieuwelingen gaan afsluiten? We zouden op deze vraag willen antwoor den; zoolang het noodig is, ja! Maar mét de verordening van tijdelijke afsluiting die nen maatregelen te worden genomen, althans actie te worden ontplooid, tot werkverrui- ming, opdat ook de voorloopig buitengeslo- tenen, eens gelegenheid zullen bekomen tot opname in het productie- of distributieproces. Zoowel de normaal geworden verminderde mogelijkheden tot afzet van onze nationale overproductie, als de steeds voortschrijdende techniek en de rationalisatie van bedrijven, maken het vaststaand, dat honderdduizenden arbeidskrachten onnoodig zullen blijven in. ons productieproces, zoolang het zelve niet her-ordend wordt op den grondslag van een verdeeling van den arbeid onder allen, die werken kunnen en willen. De wereld zal de realiteit van de stelling der technocraten heb ben te aanvaarden: de aarde is rijk genoeg, dat ieder individu kan bestaan; op dat be staan heeft hij recht, wanneer hij in den, gezamcnlijken arbeid zijn deel bijdraagt. De beteekenis van dat deel ook naar tijds duur yan den arbeid zal worden bepaald door de productie-behoeften en de technische hulpmiddelen, waarover wordt beschikt. Misschien zijn we de voldoendheid van een 40-urige werkweek al ontgroeid, maar in las schen is deze nog maar pas begonnen zich baan. te breken. Wat we van de over heid zoo gaarne zouden zien, is, dat ze na tionaal en internationaal activiteit zou ont plooien voor een betere verdeeling van de arbeidsgelegenheid door verkorting van den arbeids a_r, c.q. van de arbcidswe.k- Alléén „nationaal" is de regeling van deze aangelegenheid een onmogelijkheid met het oog op de concurrentie. Maar het einde van de crisis en de zekerheid, dat we zonder aan passing aan de normaal geworden nieuwe economische verhoudingen de nationale huis houding ontwrichten, de gedachte ddar- aan maakt de geesten rijp, mits ze door een stralende actie worden verwarmd, voor radi cale koerswijzigingen. Hebben we aan het einde van den oorlog onder den invloed van een geestelijke revolte onder de massa, niet in bijna alle landen, plots de 8-urige werk dag ingevoerd zien worden, nadat enkele maanden tevoren nog dapper, maar vruchte loos, een strijd werd gestreden voor den werkdag van 10 uren? We hadden hiervoren toegezegd, dat we een tweede lapmiddel der overheid voor die economische aanpassing als zoodanig zouden aanwijzen. We doelden daarbij op de nieuwe wijze van hulpverleening aan kleine boeren. Die zullen binnenkort op hun eigen bedrijf jes te werk kunnen worden gesteld. Het geld, dat ze daarmede verdienen, krijgen ze niet uitgekeerd, maar daar worden technische hulpmiddelen voor gekocht, welke ze in hun bedrijfjes kunnen aanwenden. Deze zoo meent u.l. de overheid moeten wor den gerationaliseerd. Misschien worden enkelen aldus inderdaad geholpen, maar.dón ten koste van an dere landbouwbedrijven. Deze hebben immers al een overproductie en die overproductie wordt door algemeene rationalisatie van het kleinboerenbedrijf nog vergroot! Rationali satie maaki bovendien weer meer arbeids kracht overbodig, doordat ze gepaard gaan met een uitbreiding van de technische outilla ge. Eene der moeilijkste vraagstukken van den tegenwoordigen tijd is wel in hoeverre zich de Staat met 't maatschappelijk leven moet bemoeien, waar we van de verkeerde werking zooveel zagen in naburige landen als o-a. Duitschland en Rusland* De antir- partij heeft ten dezen een kapitaal aan ondervinding en is vanzelf in haar raad gevingen voorzichtig- Nog veel moeilijker is de vraag in hoeverre het .Chr* beginsel in dén staat moet door werken, aangezien een Chr- Staatkunde niet is voor neutraliteit en tegelijk zoveel mogelijk den dwang versmaadt- De richting van Kersten en Lingbeek wordt door haar niet gevolgd- Toch is het merkwaardig, dat deze kwestie in geleerde studies in den Chr- en antri. maandschriften uitvoerig wordt behandeld- De Katholieken willen dien invloed op den Staat versterken en zelfs vrijzinnige schrijvers zijn er voor, om wat hun verheffing en Chr- Moraal of gedachtengang vorkomt te zijn, in den Staat op eenegerlei wijze te belichamen- Dat dit alles zal geschieden, zooveel moge lijk met inachtneming van de Chr- vrijheid, spreekt vanzelf en moet in ieder geval in de practische politiek telkens worden besproken- Doch we zouden haast zeggen, een kind kan begrijpen, dat op een of andere manier die invloed moet merkbaar zijn- Zou het dat Van Weedestraat 28 Tel. 2804 ook niet zijn, waarvoor de hoogleeraren van Vollenhoven en Dooyeweerd ijveren, die een z-g.n. Chr. Wijsbegeerte voorstaan, waarover weliswaar nog eenige strijd bestaat, doch die als vanzelf uit de doorwerking van het Chris tendom moet voortkomen- De geniale dr. Kuyper heeft in zijn machtig werk Pro Rege, voor Christus Koningschap gepleit op alle terrein des levens, geen enkel uitgezonderd en wie dan ook geloofd in den verhoogden Heiland, .Wien alle macht gegeven is in den hemel en op aarde, kan niet anders dan niet liefde en teere gezindheid dien invloed na gaan en zien toenemen- Gelukkig komt er daarin bij het verloop der wereldgeschiedenis en bij de wetgeving des lands meer en meer perspectief, er is geen stilstand en vooral onze tijden roepen om oplossingen, waaraan in geestelijke arbeid en studie wordt gewerkt- Bij ons te lande hebben we een leider, die groote ervaring heeft en met voorzichti- heid ook op dit terrein steeds zijn conclusies heeft opgemaakt en kan dit alles als een zegen worden beschouwd, waarvoor we niet genoeg dankbaar kunnen zijn- Het Soester Nieuwsblad werkt op haar wijze mede aan dien langzamen opbouw en is het te waardeeren, dat steeds meerderen zich aan dien arbeid geven, ja lust en be langstelling hebben er voor, niet 't minst in de pers, die met haar invloed velen be reikt- Moge het haar gegeven zijn steeds meerderen tot die belangstelling te prikkelen en velen bereid te vinden met hun geestelijken arbeid zich daaraan te geven- Juist onze tijd is groot op dat gebiedt en wie meeleeft verrijkt zijn leven grootelijks. Er zal een zegen in gelegen zijn, doordat we in gesprek met onzen medemensch op ge paste wijze onze medewerking kunnen ver- leenen aan den opbouw eener ware Chr* wereld, voorzooverre dat het den mensch mo gelijk is door zijn doen en laten daarop te influenceeren- J- B. N. i BEKENDMAKING. LUCHTBESCHERMING- De Burgemeester der gemeente Soest, brengt ter algemeene kennis, dat door hem tot hoofd van den Luchtbeschermingsdienst is benoemd: de Heer C- .A H. L. Wust, ge- pens- kapitein der Infanterie, Molenstraat 8 te Soest- Hij maakt van deze gelegenheid gebruik op de ingezetenen van Soest een dringend be roep te doen, om in voorkomende gevallen hun volledige medewerking tot een goed functioneeren van den Luchtbeschermingsdienst te willen verleenen- Soest, 30 Augustus 1937-. De Burgemeester voornoemd, W- A. J- VISSER. HINDERWET. Burg ent eestre en Wethouders van Soest, maken bekend, dat het verzoek van J- Ter- maaten, Koninginnel aan 20 te Soest, om in perceel, kadastraal bekend in sectie H- no, 4888 gelegen aan de Koninginnelaan 20 een bankentbakkerij te mogen oprichten, door hen op heden is verdaagd-' Soest, 27 Augustus 1937- Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, ,W. A. J. VISSER. De Secretaris, J. BATENBURG. DIENSTPLICHT. Bekendmaking inzake vrijstelling- De Burgemeester van Soest brengt ter al gemeene kennis, dat Cornelis Antonius Hart man, Petrus Plendricus Majoor en Wilhelmus Schimmel, allen ingeschreven voor den dienst plicht der lichting 1938 dezer gemeente, bij besluit van den Minister van Defensie dd. 18 Augustus 1937, Vlle Afd- n. 293 V, met ingang van 15 November 1937, voorgoed vrij gesteld zijn van den dienstplicht wegens 'het i On? v<?<? mo<?sf worden afqeslacht omdal er fevee/ was en nu moeten we Deensch vleesch koopen omdat er tekort i?/ j Naar de Haagsche heeren meenden Had ons land te veel aan vee, Dus moest daar wat van verdwijnen. Althans, volgens hun idee. Pleele legioenen koeien Werden toen geconserveerd, (Want als dat niet zou gebeuren Liep de heele zaak verkeerd. Deze drastische methode Kostte echter schatten geld. Maar een flinke crisisheffing, En het euvel was hersteld..» De geleerde heeren dachten: Zoo marcheert de boel weer puik Maar ze hadden niet gerekend .Op. verminderd vleeschverbruik. (Spoedig regende het klachten Van de slagers en 't publiek, H Vleeschverbruik slonk zienderoogen 't Slagersvak werd hopeloos ziek. Ook Den Haag moest wel begrijpen- Dat het zoo niet langer ging fEn men bracht de crisisheffing Voor de helft in mindering. Helaas, onze rundveestapel i Is nu teveel ingesnoerd iEn dus wordt uit Denemarken Heel wat rund vleesch ingevoerd- Zoo verspeelt nu onze handel Menig buitenlandsche klant JLeusch, dit stukje Haagsche wijsheid. Gaat toch Loven ons verstand. Zoo juist ontvangen de GRATIS PATRONEN ZIE ONZE SPECIALE ETALAGE Steenhoffstraat 15 Telefoon 2132 De vacantie is teneinde, Pret en duiten zijn weer op- Tot de volgende vacantie, Gaat ons werk weer voort nou slopl Heerlijk was het op het water- Heerlijk was het aan het strand- Heerlijk hebben wij genoten, In- en buiten Nederland- Op de buitenlandsche reizen, Heeft men zich geamuseerd- Van de opgespaarde guldens Is volop geprofiteerd- Vrijheid was het voor de kinders, Vrijhei!-blijheid, voor de jeugd- De vacantie is hun hobby, Schoolvacantie kindervreugd' De vacantie is geëndigd, Ieder gaat weer aan zijn werk- Na den tijd van rust en uitgaan, Voelt men zich weer- frisch en sterk Iedereen volgt toch zijn roeping? Iedereen kent toch zijn plicht? Iedereen hervat zijn taak dus Met een opgewekt gezicht- Plicht en ijver zijn twee eischen In het mensehelijk bestaan- De vacantie. is teneinde, 't Wachtwoord luidt dus weer „Pak aan!-' E. v. E. >Mrail 'MM///////.W///A VOÓBiS. amêrsfoort-UTBECHT-zeist verkeeren in een geval, als bedoeld in art» 12 eerste lid, punt d- der Dienstplichtwet. Tegen deze uitspraak kan binnen tien da tgen na den dag dezer bekendmaking in be roep worden gekomen door: A. den ingeschrevene, wien de uitspr ak geldt of door diens wettigen vertegenwoor diger; b- door elk der overige voor deze ge meente voor dezelfde lichting ingeschre.cn personen, of door diens wettigen vertegen woordiger- Het verzoeksehi'ift, daartoe aan de Koningin te richten, moet niet redenen zjjn o'nk.'c d en worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer gemeente- De Burgemeester zorgt \o r dc doorzen i ig van het verzoekschrift- Soest, 28 Augustus 1937- De Burgemeester voornoemd, W. A. J- VISSER» Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemeene kennis, dat dooi hen. op heden zijn afgekondigd de bij raadsbe sluiten van ió Juli 1937 vastgestelde ver ordeningen, als bedoeld in art. 6 der Winkel sluitingswet, geldende de eene voor de sla gerswinkels en de andere voor de kappers- of bavbiersondernemingen. Soest, 30 Augustus 1937. Burgem. en Weth. ■"oornoemü, De Burgemeester, W. A. J- VISSER. De Secretaris, J. BATENBURG. Burgem. Grothestraat 30 Telefoon 363 - Soest GEDIPL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H.H. Oogartsen, een vertrouwd adres 1

Soester Courant | 1937 | | pagina 1