„DROST"- f Portret Japon- en Mantelstoffen „Het Modehuis" -3 Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. Openbare leeszalen en Chr. lectuur. c\te\bcejtalie3jj£ Officieele kennisgevingen Floralia. Schrikwekkende cijfers. Rare Wereld. waarin opgenomen „De Nieuwe Soe9ter", „De Soester Post", „Huid aan Huis" en Soester Advertentieblad". ADVERTENTIEPRIJS: I—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD'', Algemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct.. franco per post 65 ct„ 20 et. per maand. !6e JAARGANG VRIJDAG 10 SEPTEMBER. No, 36 Een 6 „Briefkaart '-Foto's vanaf f2.— in de bekende prima uitvoering. Steenhofstraat 56 TEL. 2-486 Vooral in onze dagen, nu de boekenmarkt :V>or lectuur overstroomd wordt, is het van belang de vraag te stellen in hoeverre da Dvcrheid invloed moet oefenen op den aard van hetgeen ter lezing wordt aangeboden. 17'ti overheid toch, de Regeering des Rijks en lier Gemeente, subsidieert deze instelli. 0cq pa de vraag kan gesteld of zij haar kostbare hnantiën maar mag geven zonder scherp toe zicht op de wijze, waarop die worden be steed. Nu deed zich onlangs weer tweeërlei standpunt kennel) op een jaarvergadering eener openbare leeszaal. Een der leden meen de, dat, waar wij wonen in een chr. land, toch in de eerste plaats de chr. lectuur aan de beurt moest kom,en, terwijl men dan aan de andere boeken een scherpe keur wensch- te toe te passen om vooral wat tegen de zeden inging te weren, 't Spreekt vanzelf, dat men in dezen niet kleingeestig te werk wilde gaan en vooral ook aan 't weten schappelijk gedeelte een ruim bestaan wensch- te gunnen. Men zou zoq zeggen: wat is hier nou eigenlijk tegen? 't Voorbeeld van de fruitmarkt werd zelfs aangehaald, men kon in dezen wijzen op de ideeële beteckenis van schilderijen als Nachtwacht en Staalmeesters van Rembrandt. Maar toch waren er, die een voorkeur van 't christelijke niet wenschten tn dat lijkt mij een gevaar, 't Verschil, is in de practijk wei niet zoo groot, maar 't ideaaj wordt losgelaten. Als we er aan denken hoe bij ons te lande 't Christendom voor 't eerst werd gebracht bij de Friezen door Boni- facius, toen er dus groote tegenstelling was tusschen 't heidendom en 't chr. geloof, dan is 't wel verwonderlijk, dat nu in een open bare leeszaal, door Rijk en Gemeente ge subsidieerd, men zelfs niet den voorrang gun nen zou aan beslist chr. lectuur, waar ook de andere geduld wordt. Treuriger nog is 't wanneer door allerlei omstandigheden en zelfs ten opzichte van 't christelijke een achter stand is ingetreden. Ook hangt dit alles saam net zeer belangrijke kwesties van Staatkunde, 't Christelijke moet in den Staat den voorrang, hebben; dat komt uit ten onzent in de Coali tiepolitiek Wanneer een chr. Staatsman de leiding heeft in een z.g.n. Crisis-ministerie, waarin ministers zitting hebben, die niet be paald tot de chr. partijen behooren, dan kan dat alleen wanneer zij dit willen door mee te gaan met de leiding. Men zie eens op de wereldpolitiek. Ook daar moet de bazuin een zeker geluid geven, 't Bolsjewisme, zooals 't in Rusland is te werk gegaan, is verwer pelijk en Sp mje's burgeroorlog wijst op ge maakte fouten, die niet herhaald mogen wor den. Zoo komt er teekening in de beteekenis van 't christendom, ook in 't maatschappelij ke en in de Staatkunde, zoowel als in de we reldpolitiek. Waar we dus zulke gewichtige lijden beleven, is het dan niet begrijpelijk, dat een Overheid, die haar plicht doet, wijst op de wenschelijkheid om toch vooral en in de eerste plaats maast al 't andere een plaats te {tinnen aan wat een chr. natie als 't beste /an haar geestelijke arbeid voortbrengt? Is er geen gevaar in onze dagen voor afdwa ling Heeft niet de Oxfordgroep, al zal ze niet volmaak': zijn, hetgeen ze zelf het eerst zal toegeven, terecht gewezen op 't heerlijkste van 't volgen van Christus en op eetie ver wildering van de geesten van onzen tijd? De sport is goed, maar alle overdrijfviJnigi schaadt en daarnaast mag gewezen worden op belangrijker zaken. Zoo alleen kan er van de verbreiding van lectuur een zegen uit gaan. De Oostersche weield wint aan. invloed, op de wereldmarkt worden door Japan en China goederen tegen concurreerende prij zen geleverd, vooral omdat de loonstandaard daar lager is. Maar de invloed van Boed dhisme en Islamisme moet meegeteld. Is het dan niet beschamend voor ons, dat wij Wes terlingen over 't geheel zoo weinig ernst ma ken met onzen godsdienst? Er is veel over geschreven. Maar hoevelen weten van mooie «tukken als er laatst nog een stond in 't be kende Maandschrift „De Gids", dat handelde over de bekende chr. romancière Mevr. Bos boomToussant, die door den grooten criti cus Busken Huet Holland'» eerste roman cière werd genoemd Wees ook niet terech» Dr. Schaepman in een vraaggesprek met een journalist op de overigens geniale werken als Majesteit en Wereldvrede van Compems die naar de meening van dr. S. beneden haar onderwerp waren gebleven, omdat de schrij ver niet geloovig was? Ei blijkt hieruit, dat de beteekenis van 't Christendom niet zoo gering is. Heeft men gelezen wat de bekende chris telijke criticus dr. Tazelaar schreef over de mooie romans van den Noor Trygven Gul- brendsen? Dat zij niet alleen frisch, waar en natuurlijk waren, maar ook een chr. geest ademden in tegenstelling met zooveel onge zonde lectuur onzer dagen. De voorbeelden, die ik hier aanhaal, hebben wel eenige be teekenis. In dit verband mag toch zeker ivel opgemerkt worden, dat we wonderschoone werken ook in de schilderkunst danken aan 't Christendom en den invloed van 't Chris tendom. Men denke eens aan de prachtwerken van onzen schilder Rembrandt, zooals: Simeon in den tempel, de Emmaüsgangers, 't wondere gelaat van Jezus, de zegening door Jacob van de kinderen van Jozef. Mijne bedoeling is niet, dat de chr. litteratuur een gedwongen fraaiigheid moet worden, maar men verwaar- looze ze niet en stelle ze op juiste waarde, daar zij dikwijls van den eersten rang is ge weest. Onze tijd is rijk op geestelijk gebied. Er worden wondere werken geleverd op 't gebied van sterrenkunde, natuurkunde, elec- tronenleer, 't licht, 4e dimensie (afmetingen) enz. Juist de grootste geleerden staan ver baasd over de wondere samenstelling van 't heelal en zij begrijpen, dat de menschheid nog slechts aan 't begin staat van mogelijke omhullingen. Als een prof. Debije ontdek kingen doet van magnetische toestanden in. kristollen, slaan wij dan niet de handen in een als wij nog meer kleurencombinaties zien in kristallenpoeders als waarvan wij ooit had den gedroomd. En zoo is er zooveel. De verhouding van de menschelijke ziel tot ons lichaam is in veel opzichten een mysterie en wat is eigenlijk onze ziel? Ziet men dan niet, dat 't woord van Shakespeare waar is: There is more between heaven and earth than ever your philosophers dreamt of Er is meer tusschen hemel en aarde dan vyaarvan ooit uw wijsgeeren droomden. (Wordt vervolgd) Behoudens vrijstelling is de groot-verlof ganger van de landmacht, die op 1 October a.s. naar de aanvullingsreserve overgaat, krachtens het bepaalde in artikel 41, tweede lid, van de Dienstplichtwet, verplicht de hem verstrekte rijksgoederen, met uitzondering van schoenen en haarkam, voor zooveel die goe deren niet reeds eerder zijn teruggegeven, in te leveren. Tot de hier bedoelde dienstplichtigen be hooren: a. zij, die behooren tot de lichting 1922, met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben be ëindigd, en b- de gewone dienstplichtigen van andere lichtingen, die met de lichting 1922, de eerste oefening hebben beëindigd, met uitzondering van hen, die reeds eerder naar de aanvullings reserve zijn overgegaan. Hij, die rijksgoederen moet inleveren, is verplicht die goederen aan te bieden te Baarn, Gymnastieklokaal Prinses Julianasc\ool aam den Dalweg op 30 September 1937, des voormiddags te 10-15 uur (precies). De Burgemeester voornoemd, W. A. J. VISSER- Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemeene kennis, dat door hen op heden is afgekondigd de in de raads vergadering van 16 Juli 1937 vastgestelde bouwverordening der gemeente Soest. Deze verordening, waarvan een afschrift ten Ge meentehuize tegen betaling van een bedrag van f 1 -50 aan leges verkrijgbaar is, zal 1 October a-s. in werking treden. Soest, 3 September 1937- BEKENDMAKING. I Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de Minister van Economische Zaken bij diens beschikking j dd. 18 Augustus 1937, no. 33997 M., inge- J volge art. 1, lid 5, van de Vestigingswet Klein bedrijf 1937 het navolgende heeft bepaald; 1. Het is verboden een inrichting, waarin het slagersbedrijf al dan niet uitsluitend zal worden uitgeoefend, voorzoover die uitoefe ning betreft, te vestigen zonder vergunning van den Minister van Economiscche Zaken. 2. Onder de uitoefening van het slagers- bedrijf wordt voor de toepassing van deze be schikking verstaan het in voorraad hebben, het voor aflevering aan het publiek geschikt maken, of het aan het publiek verkoop en van versch of bevroren vleesch van runderen, varkens, schapen of paarden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat INSCHRIJVING VOOR EN VRIJ STELLING VAN DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester der gemeente Soest, herinnert aan de verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving voor den dienst plicht. Voor de inschrijving zal in het bijzonder zitdng worden gehouden op: 6 October a-s, voor hen wier namen beginnen met de letters A tot en met K; 7 October a-s- voor hen wier namen beginnen met de letters L tot en met Z; telkens van 9 tot 12 uur. Hij, die vrijstelling wenscht wegens broe- derdienst of wegens het bekleeden van een geestelijk of een godsdiensiig-menschlievend ambt of opleiding tot zoodanig ambt, behoort daartoe, voor zoover mogelijk, aanvraag te doen bij de aangifte ter inschrijving. Hij, die vermoedelijk een andere reden van vrijstelling zal kunnen doen gelden, kan bij de aangifte ter inschrijving hiervan opgaaf doen. Soest, 4 September 1937. De Burgemeester voornoemd, W- A. J. VISSER. DIENSTPLICHT. INLEVERING VAN RIJKSGOEDEREN. De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter kennis van de gewone dienstplich tigen der landmacht, die op 1 October a.s. naar de aanvullingsreserve overgaan, dat, voor zooveel deze gemeente betreft, de vol gende regeling van de inlevering van rijks- goederen, bedoeld in artikel 41, tweede lid, van de Dienstplichtwet, voor dit jaar is vast gesteld. onder het begrip „vestigen'* van een inrich ting, volgens bovengenoemde Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 wordt verstaan het doen aanvangen van de uitoefening van het bedrijf ten aanzien van het publiek en dat, in ver band met het bepaalde in artikel 10 der Wet, de getroffen regeling eveneens toepassing vindt ten aanzien van het uitbreiden en voort zetten (overnemen) van een bestaande zaak. Soest, 3 September 1937. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, ,W. A. J. VISSER De Secretaris, ~J. BATENBURG. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest, gelet op het bepaalde bij de artt' 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter algemeene kennis, dat op de secretarie der gemeente ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van het bestuur van de Coöperatieve bakkerij „Des Werkmans Welvaart'te Soest, Molen straat W-Z. no. 82, om vergunning tot het uilbreiden van de bakkerij door het bijplaat sen van een heeteluchtoven in het perceel Molenstraat W.Z. no. 82, kad- gemeente Soest, sectie H- no- 2599; dat op den 17den September 1937, des vóormiddags te 11 uren gelegenheid is om ten gemeentehuise bezwa ren tegen het uitbreiden dier inrichting in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan wor den kennis genomen. Soest, 3 September 1937- Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester. iW. A. J. VISSER. De Secretaris, J. BATENBURG. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest, gelet op het bepaalde bij de artt- 6 en 7 der Hinderwet; brengen ter algemeene kennis, dat op de secretarie der gemeente ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van A. H. van Brummelen, Soesterbergschestr. 184, te Soest, om vergunning tot het uitbrei den van zijn bakkerij door het bijplaatsen van 2 electromotoren van 1/8 en 1/3 P-K-, dienende ter aandrijving van een eiwitkluts- machine en een oliestookinrichting, in het perceel Soesterbergschestraat no- 184 lcad. gemeente Soest sectie D. no- 2236; dat op den 17en September, des vóormildags te 11 Wij toonen U een uigebreide keuze in Wol en Zijde Steenhoffstraat 15 Telefoon 2132 In 3 maanden IM9 otoodan en J?89 misschien voor altijd 3?. invalide is geen sO 1 slechten t Wcggebrulkcr-f houdi U aan reqols nori hal \jOry.QQrJ Hij loeri ook od U/ VEtCIG jDe cijfers van de statistiek Vertellen weer aan het publiek [Een ernstig en ontstellend feit, Een grauwe, harde werkelijkheid; Een aantal menschen vielen weer Als offer aan het snelverkeer, Dat eiken dag ons weer bedreigt, Terwijl 't gevaar nog telkens stijgt. De cijfers van de statistiek Onthullen ook aan het publiek Dat meestal onoplettendheid Tot zulke ongevallen leidt, "t Is een verwijt en....•een vermaan 1 Om zoo niet langer voort te gaan; pe sterkste middelen van verw«e» Dat zijn de regels van 't verkeer. In het voorjaar werden plantjes Aan de Soester-jeugd verstrekt. Heele kleine jonge plantjes, In een bloempotje gestekt- Door verzorging van de kinders, Zijn die plantjes opgegroeid, d' Allergrootste kindervreugde Komt als ,,'t eigen plantje*' blocitl IPrachtigmooie exemplaren Waren er ten toon gesteld. Iedereen stond in Sint Joseph Van dien bloemenpracht versteld. 't Is een aardige illusie Waar Floralia naar streeft. Dat het kind zijn kleine hartje Aan een plant of bloempje geeft Zaterdag kwam dan de wedstrijd Alles stond geëxposeerd. En de prijzen werden vurig, Door de kinderen begeerd Ook degene, die geen prijs won. Kreeg iets bij Floralia. Ieder kind een handvol pruimen, En twee reepen chocola! Door een zevental bloemisten Is er goed geassisteerd. Door hèn is de expositie, Wat men noemt „gecompleteerd' Heer en To'boom, Kraayenhagen, Geitenbeek en v*"'n der Baan, Kuivenhoven, Pureveen en Van der Lugt, die pakten aan „Laat de bloemen steeds Uw tolk zijn'* Prijkte bij Floralia- Deze „AFRIKANEN''-letters, Schreefeen zek'reo Vellinga! Zelden zag ik zulke planten. 't Was gewoon een unicum. Fuchsia's met groote bellen, 'n Prachtvolle Gerar.ium. Witte Bethlehemsche Sterren, 'n Groote pot Petunia- En de hoofdprijs viel ten deel aan: 'n Reus van een Begonia Dat die planten goed verzorgd zijn, Bleek hieruit wel op en top. Onder onze Soester schooljeugd, Schuilen kweekers in de dop! E v E. uren gelegenheid is om ten gemeentehuiz* bezwaren tegen het uitbreiden dier inrichtmj in te brengen en dat gedurende drie dat gen vóór dien dag op de secretarie der ge meente van de ter zake ingekome' chrif turen kan worden kennis genomen. Soest, 3 September 1937. Burgem. en Weth. voornoemd. De Burgemeester, W. A. J. VISSER. De Secretaris, J. BATENBURG. De demon van het snelverkeer Beheerst de wegen meer en meer. Het „heden ik en morgen gij" Komt wel angstwekkend naderbij. Voor weggebruikers klinkt de eischt I Gehoorzaamheid tot eiken prijsl [Vooral de weg is het terrein [Waar orde en regelmaat moet zijn. In Soester berg vonden ze 'n kat inct eet stel jongen in de staart van een vliegmachine, een bommenwerper, dc fami'ie bleek daal eeds enkele weken gehuisd te hebben. De piloten waren verteederd bij den aanblik van de jonge kattenhuishouding. Ze namen de familiie voorzichtig op, bereidden haar een zachte legering in een mandje met hooi ca gaven dat een „veiliger" plaatsje in een dei barakken. En toen bestegen ze weer plichtsgetrouw hun machine om te oefenen, hoe ze in oor logstijd hebben te manoueuvreeren en huo projectieler hebben te richten, teneinde zoo veel mogelijk dood en verderf te zaaien onder de menschen,, onder de kinderen van moeders. Uit de houding der piloten jegens de kat- tenfamilie blijkt hun goede inborst. Maar wie zijn toch de ellendigen, die de samenleving zóo vervormen, dat wij, men schen, gedwongen worden om ons in be paalde omstandigheden zoo vreeschelijk te misdragen tegenover de eigen menschenfa- malie Ontaarde wereld#

Soester Courant | 1937 | | pagina 1