I DROST"- Portret I Wollen Bedjasjes NOUVEAUTÉ Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. Te schrille tegenstellingen. Christus de gekruisigde. Wegens einde seizoen KLOMP's RIJWIELHANDEL Uit de Scheppinq. Van papyrus tof statenvertaling. Het Modehuis" Ook Holland bewapent. VERKOUDEN. SOESIER, J1D3MMD waarin opgenomen „De Nieuwe Soeater", „De Soester Poat", „Huis aan Huis" en Soester Advertentieblad ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentle's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertenties worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER M1EUWSBLAD". Algeme» Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct.. franco per post 65 ct„ 20 ct. per maand. 6e JAARGANG VRIJDAG 8 OCTOBER. No. 40 Een Steenhoffstraat 56 TEL. 2468 Geen belastingverlaging, geen salarisverhoo- ging, geen vermindering van het aantal leer lingen. in de klas. Ziehier een mededeeling, welke heel wat beroering en onrust teweeg gebracht heeft onder een zeer groot aantal leden van ons groote Nationale gezin. Een r teleurstelling voor de velen, welke weer met eenige hoop vervuld waren ten opzichte van de verlaging der te zwaar drukkende lasten of ten opzichte van eenige verbetering van hun veel te laag inkomen. Teleurstelling ook in den kring van werk- looze onderwijskrachten, omdat hun de hoop weder ontnomen is op eenige kans van plaat sing. Maar, we kunnen gerust„ aannemen, dat het onze regeering ook heel wat gekost zaL hebben deze groote teleurstelling te bereiden aan eene groote massa van ons Nederlaiïd- sche volk- Voor de regeering had het toch zeker heel wat aangenamer geweest als zij mededeelingen had kunnen doen in tegenge- steldei- zin- Maar de financiën laten het niet toe Wijlen Dr. .Wibaut, de groote econoom, •heeft het tijdens zijn Wethouderschap ook ook moeten verklaren, dat men eerst een gul den moet ontvangen, alvorens hem te kunnen uitgeven. Vete particuliere werkgevers heibbcn de loonen van hun personeel weer eenigszins kmnH'i: verhoogen, aardoo. hun puritio ten minste weer iets dragelijker werd. "Ook onze regeering, zoowel van het rijk als van de ge meente, is werkgeefster ten opzichte van rijks- en gemeente-personeel en is dus ook verant woordelijk voor de sociale toestanden van hun personeel. Vooral van het lagere personeel zijn extra zware offers gevraagd en gebracht en hun salarissen vragen dringend om verbetering. We hebben den laatsten tijd opgave van loo nen gezien, welke den toets der critiek niet kunnen doorstaan, ja, we zouden zeggen, loonen welke onverantwoordelijk zijn te noe men. Als daar nu nog io°/o pensioenbijdrage af moet, dan kunnen we gerust aannemen, dat het fatsoenlijk armoede lijden is. En toch moet de arbeid zijn: het van God gegeven middel, om in het onderhoud van zich zelf en zijn gezin te voorzien. De zegen van den ar beid dus- Maar als de kas nu niet in staat is oqjc maar iets te geven voor de hoog noodige verbeteringen van de noodlijdende gezinnen? We tneenen, dat wijlen Dr. A. Kuijper in het beruchte jaar 1903, toen de sociale toe standen voor de arbeiders ook verre van roos kleurig waren gezegd heeft: De arbeiders kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht. In verband met het ontnemen van het wa pen voor rijks- en gemeentepersoneel, waar van anderen zich wel konden bedienen, (Sta kingsrecht), behoort de belooning voor hen dan ook zoodanig te zijn, dat zij naar dit strijdmiddel niet behoeven te grijpen. Er zal dus gespeurd moeten worden naar een middel, om de posirie der lagere ambte naren te verbeteren, zonder dat dit meerdere uitgaven vraagt van de schatkist, of tenminste zoo weinig mogelijk. Als we dit bezien, ko men we voor de vraag te staan, of de totale uitgaven aan salarissen of vergoedingen niet eene betere vcrdeeling kunnen vinden, zoodat de tegenstellingen, niet te schril zijn. Zijn de onderlinge verhoudingen tusschen de beloG-, ningen wel juist te noemen? Zeker, er is j standsverschil, maar daarom behoeven de te- genstellingen toch niet zoo in het oogloopend groot te zijn als vaak het geval is. Toen b.v. in het begin der crisisjaren het zich liet aanzien, dat de salarissen omlaag! moesten, heeft men ten opzichte van verschil lende hoogere ambtenaren eene verkapte sa- larisverhooging toegepast- Deze ambtenaren bleven namelijk in bun zelfde functie, doch kregen een anderen titel, waaraan een hooger salaris verbonden was, en soms wel met een bedrag, waarnaar menigeen zou watertanden om het als inkomen te hebben. Zoo werd de tegenstelling in belooning tus schen hooger en lager personeel vergroot. Was dit billijk en noodzakelijk? Hoe staat het met de politieke ambten? Is het salaris of de verdoeding, hoe men dat dan ook noemen wil, te hoog? Voor hen, die er van bestaan moeten zeker niet, doch dit is maar een enkeling. 19 daarom het generaliseeren ten opzichte Iran de vergoeding noodzakelijk en zou daar geen andere systeem op toe te passen zijn, waardoor een aanmerkelijk bedrag vrij zou kunnen komen Ook in de pers üs er nog niet zoolang ge leden op aangedrongen om de veelvuldige vergaderingen der le Kamer te beperken, zoo dat de uitgaven met een belangrijk bedrag te ver., inderen zou zijn. Herhaalde malen lezen wij, dat zoo'n vergadering om 8 uur begint en een paar minuten later weer gesloten wordt. Zouden de mededeelingen, welke im dien korte spanne tijds gedaan worden, niet per circulaire aan de leden bekend gemaakt kunnen worden Een Burgemeester of Wethouder ontvangen hun salaris uit de gemeentekas; zijn zij tevens Kamer'id, dan ontvangen zij daaaan verbon den vergoedingen uit de rijkskas, dus feite lijk 2 maal' salaris uit dezelfde kas, want als de gemeente tekort komt, moet het rijk bijpassen. Ook hierop zou dus bezuinigd kun nen worden. 1 Gedurende de laatste jaren is het een paar maal gebeurd, dat in twee onzer groote ste den uit politieke overwegingen een Weth. méér benoemd werd dan strikt noodzakelijk was, waardoor de gemeentekas met een be langrijk bedrag bezwaard werd. 1 1 Hadden ook deze bedragen niet beter voor het leenigen van nood gebezigd kunnen wor den? Zijn er verder nog niet heel wat hooge salarissen, waarvan nog wel wat af kan, zonder, dat het standsverschil in het gedrang komt Voor enkele jaren terug, wij meenen in '33. is eens gezegd: Van een gezin, waarin f25 per week inkomt, kan nog wel wat af. Wij zouden die meening niet gaarne willen on derschrijven. t Zoo zouden er mogelijk nog heel wat voorbeelden aan te halen zijn, waaruit zou kunnen blijken, dat met een billijke en recht vaardige v'erdeeiing nog heel wat gedaan zou kunnen worden ten bate van de laagst bezol digden, zonder, dat de schatkist er al te veel door in het gedrag zou komen. Onze regeering staat voor een uiterst moei lijke taak, maar moge zij toch zooveel als in haar vermogen is streven naar Sociale ge rechtigheid. j En mogen ook onze volkvertegenwojordi- gers straks bij de grondwetsherziening en verdere zittingen uiting geven aan dit streven. Een voorbeeld van offervaardigheid en naastenliefde kan niet anders dan een wel- dadigen invloed hebben op onze geheele be volking. Ons Nederlandsche volk, vormt een groot nationaal gezin. Hierop i9 gedurende den laals.en tijd herhaalde malen gewezen, maar dan zal de consequentie daarvan ook moeten zijn: „Draagt elkanders lasten". Doch wij prediken Christus den gekrui sigde, den Joden wel een ergernis, cn den Grieken een dwaasheid, maar hun die ge roepen zijn, beiden Joden en Grieken, pre diken wij Christus, de kracht Gods en de wijsheid Gods. 1 Cor. 1 23, 24 Aan de Gemeente van Corinthe schijft de apostel Paulus over zijn prediking; en ver zekert haar nog eens, dat die tot inhoud heeft en houden zal: Christus, de Gekruisigde. Niet maar; Jezus, doch bepaaldelijk; ChrLtus; de aoor God Zelf gezondene en gezalfde; de groote ambtsdrager Gods, en dan die gekrui sigd. liet is er hem om te doen, dat elke bedek king of verduistering van Christus' kruis meden en weggedaan zal worden, en dat heel de Gemeente in Christus, ge gekruisigde, het aanbiddelijk wonder van Gods liefde tot er- zoening en verlossing geloove, eere en aan- bidde. Hij weet heel goed, wat in de menschen- wereld de werking van deze Evangelie-predik king 1 s; bij de Joden en bij de Grieken, onder welke beide hij het menschelijk geslacht saam- vat; de Joden, als de nakomelingschap van Abraham, aan wie de Woorden Gods waren toebetrouwd, en de Grieken, als vertegenwoor digers der heidenen, omdat zij destijds aan de spits der beschaving stonden. De andere vol keren komen hier nog niet in aanmerking. De prediidng van Christus, den Gekruisigde, Is den Joden een ergernis, een aanstoot, een struikelblok, waarover zij vallen; en den Grie ken een dwaasheid, louter onzin, waarvoor eigenlijk alleen maar de naam van „zotte klap', goed genoeg is. Maar hij predikt en hij blijft prediken; Christus, en Dien gekruisigd. Volkomen is hij er van verzekerd, dat deze prediking geenszins vergoefsch wezen zal. Dat ruimen wi] op onze welbekende Huurrijwielen, Sportfietsen, Meisjesrijwielen en Tandems. Verschillende Rijwielen en Tandems 2ijn nog In staat van nieuw, doch allen worden door ons gegarandeerd. Ondanks dat steeds de prijzen der Rijwielen verhoogen, ruimen wi) deze allen op tegen zeer billijke prijzen, doch uitsluitend a contant bij Koninginnelaan 4 Telefoon 2884 zou zij zijn, als God Zelf niet genadig inwerk te op hart en verstand van Joden cn Grieken beiden. Doch God, Die in Zijn onuitsprekelijke liefde den Christus, en Dien gekruisigd gaf, Hij „roept'' ook tot het geloof in Hem, Want het behaagt Hem, door de dwaas heid der prediking zalig te maken, die ge- looven (vers 21). Mouwsjaals en Onderblouses Van Weedestraat 28 Te!. 2804 Dat doet God èn onder de Joden en onder de Grieken; in heel de menschen wereld. Het onderscheid valt dan weg. Voor de ge roepenen, die de prediking van dit Evangelie hooren en geloovig aannemen, is en wordt a) meer en voller Christus, de Gekruisigde, de kracht en de wijsheid Gods; zoowel voor de Joden als voor de Grieken. Daarom voortgaan, steeds voortgaan met de prediking van Christus, den Gekruisigde! Dat geldt ook ons. In onze tijden met de dicpr4 Qrge.fina mdet de vj'ker a I ct Evan gelie des Kruises. Bij de vervuILing onzer Zendingsroeping, als de tegenstand van Joden en Heidenen en Mohammedanen tegen Chris tus, den Gekruisigde, op allerlei manier zich openbaart. Daar er maar één Evangelie voor geheel de wereld der menschen is; het Evangelie, dat niet naar, doch zeker voor den mensch is. Wij prediken: Christus, den Gekruisigde! R. D. P- (Uit het Zendingsblad). 1 r i den, in het lokaal op het Driftje, Donderdag 14 October des avonds kwart over acht. Entrée slechts 25 cent, ter goedmaking van de kosten. Deze lezing heeft plaats in verband met het 300 jarig bestaan van de Nederlandsche Statenvertaling van de Bijbel, Ongetwijfeld zullen velen van deze gelegen heid gebruik willen maken om over dit zoo intressante onderwerp te worden ingelicht door een terzake zoo kundige autoriteit. Over dit onderwerp zal Prof. Dr. F- W- Grosheide een lezing met lichtbeelden hou- Bloemen van 't Bosch Heden zijn de „B'oemen van 't Bosch" geen geheimzinnige voortbrengselen meer van sa tanische. macht, zooals eeuwen geleclen werd gemeend. Kabouters en elfen en heksen met al hun booze bedoelingen zijn verdwenen. Onze paddestoelen zijn ons geworden me dewerkers Gods in Zijn schepping, om mede te arbeiden in de onderhouding van wat Hij in 't aanzien riep. In 't bosch is haar plaats- In de donkerte, en nog wel in den grond, groeit de eigenlijke plant- Witte zwamdraden zijn het, die den. grond doorkruisen te midden der afgevallen bladeren of -naalden. Als in de herfst na" Binken regenval het weer zoel wordt en daardoor het rottingspro ces in volle werking is, dan nemen die zwam draden snel uit de halfvergane bladeren voed sel op; de verdikkingen, die in de draden zich bevinden groeien spoedig uit en duwen, wat zich aan de oppervlakte bevindt, omboog: de paddestoel verschijnt, eerst een rond kopje, spoedig uitdijend tot haar gewone verschijning. Omdat de zwamdraden of zwamvlokken we lig tieren te miiden van de rottende overblijf selen der bladeren, die straks de z-g- humus of teelaarde vormen, noemt men ze humus- planten of saprophyten- Merkwaardig is do snelheid, waarmee de verborgen plant het voedsel opneemt en verwerkt tot onzen be kenden paddestoel. Merkwaardig evenzeer hoe snel deze paddestoelen verdvvijiVctn en ont!-' Voor Knoopen Ceintuurs Corsages Sjaals is Uw adres Telefoon 2132 55 Steenhoffstraat 15 Ik tnoel 'rvi uvel la Fan reparaeran worvi anders ben ik verkouden als die bui mocht losbarsfan/ Verkoudheid is een lastig iets, Je hebt het zóo te pakken. Verkoudheid wil zich bovendien, Altijd heel snel vertakken. Niet enkel in het jaargetij, Met vochtig koude nachten. Behoeft U enkel en alleen, Verhoudheid te verwachten. Wanneer je lang in zaken zit, Doch 't wil niet meer floreeren. Er is geen beterschap in 't zicht, Geen winst is te noteeren. De omzet loopt steeds meer terug. De zaak is niet te houden. DAN .ben je verkouden! Wanneer het jaar teneinde loopt Je gaat den boel afsluiten. Je telt al je kolommen op, Je telt tot slot je duiten. Je komt tekort, je vraagt je 'af, Heb ik goed boek gehouden?, DAN ben je verkouden! Wanneer je in een auto rijdt, Die op termijn moet loopen. Omdat je niet de duiten had, Om k contant te koopen. Je beurs blijft plat, de wissel wordt. Onder je neus gehouden, DAN ben je verkouden* Wanneer je met een meisje „gaat" Waarmee je denkt te trouwen. Van al je opgespaarde geld, Je huisje reeds liet bouwen. Ze schrijft je af, ze ging helaas. Meer van een ander houden. DAN ben je verkouden! Doch als je hoest, je niest, je proest; Je hebt het zwaar te pakken. Je beeenen wegen zwaar als lood, De koorts wil maar niet zakken. Wanneer je slechts door aspirien. Bent op de been te houden. DAN ben je lieusch verkouden' E. v. E, Er was eens een periode, Dat men aan ontwaap'ning deed, Dat was destijds in de mode En men had het niet te breed. Daarna ging men echter toch weer Wapenen naar hartelust En zoo zijn dan alle landen Nu terdege „uitgerust". Moeder Holland heeft niet aanstonds Aan die wedloop meegedaan En zoo kwam ze in dat opziicht Vele jaren achteraan. Noode wordt door Moeder ITlolland De bewaap'ning uitgebreid Doch zij moet wel rekening houden j Met de ernst van dezen tijd. Meer bewapening brengt echter Ook weer zwaarder lasten mee, Voor het kroost van Moeder Holland Geen aantrekkelijk idee! Het zou echter dwaasheid wezen Als men hier de oogen sloot Voor de zwarte onweerswolken Die daar ryzen, dreigend groot! leed worden in stoffen, die gemakkelijk dooi! de hoornen als voedsel kunnen worden opge^ nosma. De humusplant of saprophyt maakt dus deh voorraad der rottende bladeren spoedig al^ voedsel toegankelijk voor de boom en. Zd is dus een tusschenschakel in het proces vani doode stof tot levende wezens- De paddestoel prijkt in velerlei vorm cd al'erlei kleur, want het aantal soorten is le^ gio- Dat sommigen eetbaar zijn, is bekend^ Dat anderen vergiftig zijn, eveneens- En du| een waarschuwing: afblijven! Tenzij men absoluut zeker is van z'n zaak- Wie kent jou niet, mooie, roode hoed met witte plekken op een blanken steel, hoogst- gevaarlijke Vliegenzwam? Die witte vlekken zijn overblijfsels van de witte beurs, waaruit de hoed zich heeft losgebroken. Aan den onderkant bezie de hoed een groot aantal plaatjes, die van den rand in de richting van des teel loopen, zonder die allen te bereiken. Tusschen de plaatjes groeien de miljoenen sporen, waaruit nieuwe zwammen kunnen ont staan Geen bloemen dus in den gewonea zin van 't woord, geen bestuiving van stuif* meel op stampers, maar vermenigvuldiging cioor sporen, (daarom sporeplanten) evenals varens en mossen U kent waarschijnlijk wel de Inktzwam, waarvan de spitse, eenigszins gepunte hoed spoedig in een zwarte vloeistof verandert. En kent U de kleine, blanke Witte Ridder, geheel wit? Bekend zijn ook de Boletus-soorten, waar van het Eekhoorntje-brood door onze Pluim staarten gegeten wordt- 't Eekhoorntje-brood bezit een groote, bruine hoed, die aan de on derzijde geelachtig is en geen plaatjes be zit, maar gaatjes, die toegang geven tot buis jes- In 't binnenste ervan groeien weer de s|>o- ren- Wie meer weten wil van „De Bloemen ia 't Bosch" raadplege Verkade's Album dei Paddestoelen en trekke er op uit, het bosch in

Soester Courant | 1937 | | pagina 1