Vijf vlaggen jan de Noordpool De buurstaten rond den top van onze globe Is de Pool rijk aan delfstoffen 1 Toekomstig luchtverkeer over de Arctis Bij de illustraties: ken, dat misschien nog onontgonnen grond stoffen in zijn maagdelijken schoot bergt. GrondstoffenI Zij zijn het, die de naties tot dezen strijd aansporen. Er moet in deze streken eens een heel ander klimaat heb ben geheerscht. De steenkoollagen en olie velden van de eilandenrijken in het Pool gebied zijn er het bewijs voor. Men heeft onlangs in de Arctis koper, ijzer, grahpiet, nikkel en zelfs radium gevonden. In de koude streken treft men kolen, olie en hout aan en hier kan men ongelooflijke hoeveel heden visch vangen. En de resultaten van al die verschillende pogingen? Canada, m Rusland de grootste buur De vijf naties aan de Pool. Een ieder hoopt hier belangrijke schatten of een basis voor nieuwe machtsontplooiing te vinden. Links: Een Noorsche visschersboot in het Poolijs. Deze houten motorkotters, die een buiten gewoon weerstandsvermogen hebben, wer ken zich steeds weer door de drijvende ijsvelden van de Poolzee heen. Rechts: Een vliegtuig boven de kust van de IJszee. De golfstroom loopt hier langs de kust, waardoor deze het geheele jaar open is voor de soheenvaart nische middelen nog niet verwezenlijkt worden, maar het staat vast, dat de Arctis eenmaal in het internationale luchtnet be trokken zal worden. De economische en politieke gevolgen van een geregeld Trans-Arctisch luchtverkeer zijn thans nog niet te overzien. Ret zal een geheel nieuw stadium inluiden en men kan daarom heel goed de haast begrijpen, waarmede de buurstaten van de Pool, in de jaren na den oorlog, de inbezitname van het tot dusverre onbeheerschte gebied aan den top van onze globe en de verdeeling der zones van het eeuwige ijs, onder de verschillende belangensferen hebben tot stand gebracht. had, niet wetende, dat hij met een heilig dier te doen had. *Hij verklaarde zich ech< ter bereid, boete te doen, om zijn misdaad weer goed te maken. Vermoedelijk zag Bailey toen reeds in, dat dit de eenige uit weg voor hem was. Onder den indruk van zijn openhartig» bekentenis, bevalen de monniken hem, als boete voor zfin daad een tocht van 11 dagen rondom den heiligen berg Tsari te maken. En op deze pelgrimstocht ontdekte Bailey toen de blauwe papaver, die voor hem nog geen blanke aanschouwd had. De papaver groeide op een helling. Bailey verzamelde verscheidene bloemen en nam ook wat zaad van de zeldzame planten mee. Toen hij van deze expeditie door het Aziatisch# bergland terugkeerde, was hij in één slag een beroemd man Links boven: Longyarbyen de industriestad in de Poolstreek. Hier wonen ongeveer 600 men- schen, die kolenmijnen ontginnen. De jaarlijksche productie bedraagt meer dan 35.000 ton, doch kan slechts in de zomer maanden verscheept worden. Rechts boven: Aan het strand van het Jan Maijeneiland. De vlakte is bezaaid met overblijfselen van de Groenlandsche walvisch. Échter ook Denemarken rechten deed gelden maar het Internationaal Gerechtshof te 's-Gravenhage wees in het jaar 1933 het stuk aan Denemarken toe. Nu kwamen de Russen voor den dag en verklaarden eenvoudig al het land, dat ten Noorden van het hunne lag, ook het nog niet ontdekte, tot Russisch grondgebied. Canada sloot zich hier spoedig bij aan en maakte aanspraak op al het vasteland tot aan de Pool en verzekerde zich op dezelfde eenvoudige manier van al het land benoorden de kust van Alaska. Denemarken en Noorwegen volgden nood gedwongen en verklaarden alle eilanden *en Noorden van Groenland, respectievelijk Midden: OP JACHQT NAAR Dl BLAUWE PAPAVER Door d# Aziatische bergwereld. De monniken van den Tsariberg. Avonturen in dienst van de wetenschaj Hoog in het uiterste Noorden, in de onaf zienbare ijsvlakten van het centrale pool gebied, zijn steeds nog streken, waar nim mer een menschenvoet het ijs betreden heeft. Hier strijden vele staten den „wit ten oorlog", een strijd zonder wapens. Met de modernste technische middelen, met vliegtuig, ijsbreker en zelfs onderzeebooten .wordt de grens van het onbetreden gebied steeds verder naar het Noorden toe ver legd. Pas als het eeuwige ijs geheel overwon nen is, kan men zeggen, dath de heele aar de onder de menschheid is verdeeld. Het gaat in het Poolgebied hoofdzakelijk om de Vermoedelijke aanwezigheid van mineralen, Waarvan men groote voorraden in de nog (onontgonnen gebieden hoopt aan te treffen; om het vangen van pelsdieren en de vis- scherij in de Poolzeeën en misschien het belangrijkste voor de toekomst om het bezit van eigen steunpunten voor het Wereld-luchtverkeer. Na den wereldoorlog werd het laatste Vrije gebied van onze planeet door verscnil lende machtige naties in alle stilte ver deeld. Canada en vooral Rusland drongen steeds verder het Noorden binnen en plant ten hun vlaggen, waar ze maar ergens vasteland ontdekten. Deze staatspolitieke acties in de Arctis en ook in de Antarctis zullen eenmaal van groote beteekenis blijken te zijn. Voor den oorlog had geen enkel land in het Poolgebied bijzondere rechten. Ook de zeer belangrijke eilandengroepen bij Spits bergen behoorden niemand toe. De Noren, die ongetwijfeld het Pool- onderzoek onschatbare diensten hebben bewezen, slaagden erin, hun aanspraken op Spitsbergen en op het ten Zuiden daarvan gelegen Bereneiland tegenover de Engel- schen met goed gevolg te doen gelden; in 1925 heschen zij hun vlag boven hun neder zetting in het Poolgebied, die zij .Svalbard" noemden. s Vier jaar later kwam het eiland Jan- Mayen nog onder Noorsch bewind. Noor- Wegen probeerde zich ook op enkele deelen Van Oost-Gro*n1ard te nestelen, waarop staat aan de Pool, heeft er geen geringe voordeelen van. In zijn rechtsgebied leven misschien 14.000 menschen, maar er wordt buitengewoon goed voor hen gezorgd; ieder heeft verbinding met de beschaafde wereld door een net van radiostations. Noorwegen, het klassieke land van het Poolonderzoek, zit evenmin stil. Onver moeid doorkruisen de onderzoekers het gebied om Svalbard, doen opmetingen, bo ren en exploreeren en laten niets ondoor- zocht. De staat laat zich aan het welzijn van zijn Arctische onderdanen zeer veel ge- gen liggen, die Noordelijker dan waar ook ter wereld de kostbare steenkool op Spitsbergen ontginnen of in de o- dioze eenzaamheid der kale kust met jacht op pelsdieren of visscheri.i onderhoud trachten te voorzien. De Denen hebben een haast on. melijken muur van verbodsbe; rondom Groenland opgetrokken; r mag zonder de slechts moeilijk v bare pas dit grootsche land binnen Wil men alleen de inheemsche afstanden. En toch zijn de over de Pool voerende luchtlijnen aanmerkelijk korter dan de nu gebruikelijke. De mercatorpro- jeetie van onze landkaarten geeft ons een geheel verkeerd beeld van de afstanden. Nemen wij een globe en vergelijken ze eens. De scheepvaartroute van Londen naar Tokio via het Suez-kanaal, is onge veer 21.000 K.M. lang, de Trans-Siberische Spoorweg 13800 K.M., de luchtlijn over de Pool slechts 10.100 K.M. Men zou van Londen naar de Zuidzee het snelst over Spitsbergen naar Califor- nië over Alaska kunnen vliegen. De afstand van Amerika naar Azië over de Pool zinkt De Britsch-Indische regeering heeft luitenant-kolonel F. M. Bailey ver gunning verleend, nog dit jaar een botanische expeditie naar Nepal en Tibet te ondernemen. Op twee plaatsen kan men thans den naam van luitenant-kolonel F. M. Bailey, wien vergunning werd verleend voor een botanische expeditie door Tibet geregis treerd vinden. Allereerst in de registers van de Britsc>*e rijksambtenaren, die in 't buitenland dienst doen en in de tweede plaats in de botanische lijst van papaver soorten. Er bestaat zelfs een papaversoort, die naar Bailey genoemd is, name lijk de „Mecanopsis Baileyi", een blauwachtige papaver, die men eerst sinds kort. kent en die Bailey De Engelschen en Amerikanen 'laten geen enkel middel onbeproefd om het gebied van hun IJszeekusten te onderzoeken Men weet reeds lang, dat om de Pool zelf geen land is, de luchtfoto's uit vliegtuigen en luchtschepen gonomen, hebben dit bewe zen. Waarom zou men niet eens probee- ren met een duikboot de geheimen van de Arctis te doorgronden, in het leven der dieren van de Noordelijke zee binnen te dringen, de eigenaardige tegengestelde zee- stmnmingen te leeren kennen, land te zoe- Bailey was met drie Tibetanen op de jacht op de jacht naar planten. Wapens had hij wel bij zich, doch alleen omdat er in dien tijd Tibetaansche dwangarbeiders waren losgebroken, die als sneeuwmen- schen" het Tibetaansche hoogland onvei lig maakten. De wapens droeg hij dus slechts voor eigen veiligheid. Doch zekeren dag ontwaakte het oude jagersin stinct in hem, toen hij des morgens boven op een berg de silhouette van een hert gewaar werd. Bailey schoot. Met ontstelde gezichten kwamen zijn Tibetaansche tocht- genooten toeloopen. Wat had hij gedaan. Een heilig dier van den Tsariberg gescho ten! Dat zou ongeluk aanbrengen. De mon niken zouden de vreemdelingen ongetwij feld ter verantwoording roepen.... Boete voor het witte hert. Op deze wijze vernam de Engelsch- man voor de eerste maal, dat zich op den Tsariberg een klooster be vond. Den volgenden morgen, reeds bij het krieken van den dag, stond er dan ook inderdaad een monnik voor zijn tent en verzocht hem, mee naar het klooster te komen. Bailey ging er heen. Hij bekende open en eerlijk, dat hij op het hert geschoten het land tusschen Jan-T.iayen en de Noorsch -Finsche grens aan de IJszee tot aan de Pool tot hun grondgebied. Daarmede was het grondgebied om de Noordpool staats rechtelijk volkomen verdeeld onder de vijf rondom de Pool gelegen staten. Desondanks erkennen sommige staten dit „sectorprincipe" niet. kmg haar rust laten of vreest men in deze eeuw van jacht op grondstoffen en trans atlantisch luchtverkeer een al te groote belangstelling der andere mogendheden? Behalve om de bodemproducten gaat de race om het bemachtigen van goede steun punten voor bedrijfsmaterialen- en levens middelendepots en -opslagplaatsen in de Arctische zones. Men kan zich voorstellen, dat, als eenmaal het transpolaire luchtver keer practisch verwezenlijkt zal zijn, ieder eiland, hoe klein ook, ieder continent in de steeds verschuivende ijsmassa's van de Poolzee van groote beteekenis zal zijn. Men denke slechts aan de reup-"btige met gevaar voor zijn leven ontdekt 1 heeft. in het niet by de huidige reisroute. Vanzelfsprekend zijn er nog vele moei lijkheden te overwinnen eer de Trans- Arctische lijnen met een voldoende mate van veiligheid en betrouwbaarheid gevlo gen kunnen worden. Toch zijn enkele vliegers er reeds in geslaagd- De Amerikaan Byrd vloog het eerst over de Pool op 9 Mei 1926, drie dagen later Amundsen en Nobile met het luchtschip „Noorwegen". In 1928 bereikte de Ameri kaan Wilkins Spitsbergen van Point Bar- row, de Noordelijkste punt van Alaska uit. Hy vloog over geheel onbekende gebieden en over de Pool. En de laatste vluchten der Russen, liggen nog in ieders herinnering. Spitsbergen, dat gemakkelijker te berei ken is dan eenig ander land en het dichtst bij de Pool is gelegen, is de meest geschik te springplank naar de Pool en zal onge twijfeld in de toekomst nog een belang rijke rol spelen. Misschien bewijst niets beter het over wicht van het vliegtuig in dienst van de pool vluchten dan het feit, dat Wilkins den afstand in 22 uur aflegde. Het Trans- polaire verkeersvliegtuig zal velen nog een hersenschim toeschijnen. Inderdaad kan het met de huidige tech-

Soester Courant | 1937 | | pagina 4