Stt wollen «era „TingelinB ling lino"Teieioon. KWALITEIT v wint altijd NOUVEAUTÉ KRAKELINGEN. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. Fotograaf DROST iel. 2486 De Heere geweldiger. WIERSEMA Uit de Schepping. Rectificatie. HANDSCHOENEN SHAWLS SLIP OVERS J. HOPPENBROUWERS Beproevingen voor onze luchtvaart. De laatste Nouveautés „Het Modehuis" ONBESTELBAAR. sotm ïïiaimqD waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soester Post", „Huis aan Huis" en Soester Advertentieblad'. ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels 10.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie s tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Adveitentie's worden iD belde bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD", Algemee» Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIIS per 3 maanden 60 ct„ franco pet post 65 ct„ 20 ct. per maand. 16e JAARGANG VRIJDAG 22 OCTOBER. No, 42 6 „BriefkaartJ-Foto's vanaf f 2.~- in de bekende prima uitvoering. Doch de Heere in de hoogte is geweldiger dan het bruisen van groote wateren, dan de geweldige baren der zee. Psalm 93 4. ,.De Heere regeert; Hij is met hoogheid bekleed; de Heere is bekleed met sterkte; Hij heeft zich omgord". Zoo hefi de ongenoemde Psalmist aan in het 03e lied van den heiligen bundel. Welk een bemoediging ligt er niet in die woorden voor wie ze verstaat en gelooft! De Heere regeert Niet een toeval. Niet de ijzeren wii der noodzakelijkheid, waardoor oorzaken en gevolgen onlosmakelijk aan el kaar zijn verbonden. Du Heere regeert. Niet een trotsaard op g#rde, die met sluwe list of gruwelijk geweld zich naar boven werkt en alles onder trou weloosheid en overmacht doet bukken. De Heere regeert. Niet een onbekende God ver in de hoogte. Maar die God, die zich in Zijn Woord geopenbaard heeft. Die God, die nooit Zijn Woord breekt, wiens macht' niet is t® evenaren, clie' nooit beschaamt de genen, die op Hem hopen. De Heere regeert. Hij doet Zijn wil en welbehagen.En Zijn wil is wijs, wel geordi neerd, volmaakt. Hij regeert. Met majesteit, maar ook met Goddelijk verstand, voor onze dwaze sterve lingen, vaak te hoog om het te vatten, laat staan om het te bedillen. De Heere regeert. Niet, zooals de gewel denaars en de trouweloozen onder de macht hebbers, door overleggingen, die zich richten naar dat het hun, heden aldus, morgen jui ,t andersom voor hun oogmerken voor het oogenblik dienstig schijnt. Maar naar Zijn ionvt-rbrekclijken raad. De Heere regeert. Hij heeft Zijn vaste or de, Zijn weg, waarvan Hij niet afwijkt. De ITeere regeert metterdaad. Hij is bo zen alles verheven. Maar Zijne is ook del sterkte om alles te doen naar Zijnen wil. En Hij doet ook wat hem behaagt. j Zoo is het, als wij het oog omhoog hef fen als onze ziel zich verdiept in de over denking van wat wij uit Zijn Woord van Hem weten. Hoe vast en zeker is dit alles. Hoe overtuigend wordt het ons door Zijn Woord verkondigd. Hoe klaar is het ons gebleken, ook door den loop d€*" eeuwen heen. Ja, het is duide lijk, dat de Heere regeert..*. Maar ach, als wij Sen oogenblik niet naar boven zien, maar rondom ons blikken, hoe verdonkert dan dit heerlijk licht, dat ons van Zijn troon tegen straalde. Dan zien wij de „geweldige wateren" brui sen en aanstooten. De geweldige wateren, waarop ons scheepske als een speelbal wordt ,op en neer geworpen. De geweldige wateren, die dreigden De geweldige wateren van allerlei ramp en nood, die ons dreigen te verslinden. De geweldige wateren in ons kerkelijk le ven, in de beroering waarin wij soms vreezen, dat het onder zal gaan. O, als wij hierop zien, dan raken wij bij tijden het spoor van des Heeren albestier kwijt. Dan zien wij er niets meer van. Dan schijnt het, alsof de Heere niet regeert. Als of Hij de teugels van het regiment liet glip pen. Alsof Hij alles overgaf aan verwarring en verwoesting. Zeker, dac is onze dwaasheid en kortzich tigheid. onze ongeloovigheid en kleingeloo*/ vigheid. En als wij onzen Bijbel, dat dierbaar Woord van onzen God, opslaan, dat Woord, dai zoo helder spreekt en niet liegen kan, dan komt ons daarin weer een andere wer- ke 1 ijkheid teg ernoet. Maar met dat al, de schijnbare tegenspraak tusschen datgene, wat ons hart gelooft, en datgene, wat onze zinnen waarnemen, houdt aan; het verbijstert ons; wij komen er niet, meer uit- Het schijnt, alsof die beide onverzoenlijk tege.. elkaa. overstaan, alsof er een strijcï is aangebonden van de machten dezer wereld legen den altoachtigen God. lai tóch s*l God het winnent Hji- d* Ileere, is God, in den hemel en op de aarde beide! En, de Heere in de hoogte is geweldiger dan al de beroering die uwe oogen aan schouwen, en waarvan uwe ooren hooren, en waardoor uwe bange ziel wordt vervaard. En nu keert de vrede en de rust daarbin nen weer. De Heere zal het winnen. En dan 2al Hij verheerlijkt worden. Dan zult gij straks, beschaamd over uw eigen ongeloovig heid en kleingeloo vigheid, de heerlijkheid 'Gods weer zien. Dan zal de Heere verheer lijkt worden. Dan zal uw mond en hart Hem prijzen En omdai de Heere geweldiger is dan al het bruiser« van die groote wateren, dan de geweldige baren der zee, daarom is Hij zelf ook daarin, als de Heere, die regeert. Wat is u dan, gij kleingeloovige, dat gij wankelt? Ook in dit voor u onberekenbare doet Hij Zijn werk, regeert Hij iederen golfslag. In clat verbijsterend spel der wilde golven heeft Zijn hand. tevoren iedere baar gemeten, en haar weg voorgeteekend, en haar kracht af gewogen. Hef dan uit de diepte uw hart -op tot Hem: Heere, behoud mij, want ik verga. En Hij zal u grijpen bij de hand en u staandq houden. Ja met 2408 KLEERMAKERIJ „Mijnheer, wilt U vandaag bezorgen Win- terjasstalen voor mij en Japonstalen met een modeplaat voor m'n vrouw'' „Zeker mijnheer, deze stalen zijn juist uit, maar U krijgt ze vandaag nog thuis". VOLG DIT VOORBEELD. uit de buitenste bloemen moet gebracht wor den op de stampers van de binnenste. Dan kan er zaad ontstaan. U hebt bij uw begonia-bloemen nooit ge probeerd om het stuifmeeel van die buitenste, manlijke bloemen te brengen op de kleverige stampers van de binnenste, de vrouwelijke bloem Nee, dat is ook niet noodig. Hij, die de begonia's in Zijn scheppingsplan opnam, zorgt ook voor de onderhouding van Zijn bloemen. En daarbij kan Hij den mensch, die vaak meent onmisbaar te zijn, heci goed missen. Kleine stijging per maat, v.f. 49 ct. Van Weedestraat 28 - Te1. 2804 Uw begonia. Weet u wel, dat uw begonia, die in uw tuin stond, of die, welke nog in uw venster bank prijkt, ongelijke bloemen heeft? Wat zegt u? Nooit opgemerkt? 't Is toch zoo. Nee, niet ongelijk van kleur, maar, van inhoud zou ik haast willen zeggen. Dat behoeft eeenige nadere verkla ring. Onze begonia's bloeien met bloemen, groo- ten of kleinen, die doorgaans met drietallen op een gemeeenschppelijken stengel staan. Als u ze bekijkt, zult u bemerken, dat de beide buitenste van het drietal tamelijk gelijk zijn. Gelijk^ Nu ja, u weet, dat in 't rijk der schepping niet veel heelemaal gelijk is, dat komt zeer zeker, omdat de God delijke Auteur er niet van houdt, menschelijk maatwerk te leveren. De beide buitenste begonia-bloemen zijn gelijk d.w.z. ze bezitten geen groene kelk, maar vier gekleurdej doorgaans roode of rood achtige blaadjes, die samen een bloemdek heeten. In dit bloemdek bevinden zich een aan tal dingetjes, die den naam van meeldraden dragen, omdat aan het uiteinde van de „dra- den'* knopjes zitten, waarin stuif-,,meeeï" aanwezig is. De middelste bloem van het drietal ziet er geheel anders uit. Zij bestaat uit vijf, en niet uit vier, bloemdekblaadjes, terwijl binnen dit bloemdek eenige organen zijn, clie er geheel anders uitzien, dan de meeldraden van zoo pas. Die organen zijn de stampers. En wanneer u die middelste bloem aan de achterzijde bekijkt, dan bemerkt u daar- lets, dat vruchtbeginsel heet en ook een drie tal aanhangsels bevat. I In het inwendige van 't vruchtbeginsel be vinden zich een aantal uiterst kleine eitjes. En uit die eitjes kunnen zaadjes groeien, in dien Ja, juist, indien. j Dan moet er iets gebeuren. Het stuifmeel Voor de overbrenging van stuifmeeel ge bruikt Hij o.a. bijen, hommels en vlinders, die bij 't verzamelen van honing zich be poederen met stuifmeel uit de manlijke bloe men en dan oij 't oezoeken der vrouwelijke, onbewust stuifmeel op de kleverige stampers afstrijken. Tamelijk eenvoudig niet waar? Ja, en dat heet nu bestuiving. God heeft gezorgd, dat in Zijn bloem en- schepping die bestuiving kan plaats grijpen, waardoor Hij zaadvorming geeft. Zoo onder houdt Hij o.a. wat Hij in 't aanschijn riep* U zegt misschien: maar men kan de be gonia ook stekken. Accoord van Putten. En onze mooie bladbegonia's, die kunt u vermeerderen door een blad plat op de aarde te leggen, met een pennemes hier cn daar eenige sneecljes cr in te geven, op welke plaatsen nieuwe planten kunnen ont staan. Hé ja, wist u, dat Soester kinderen in den afgeloopen zomer begonia's verzorgd heb ben? En dat die planten in 't begin Septem ber in eeen tentoonstelling bijeen gebracht zijn Voor zulk en arbeid interesseert zich de Vereeniging „Floralia", seceretariaat Drie- hoeksweg 14, die ook graag uw belangstel ling wekt. Het art'keltje „Een droevig figuur" in ons vorig nummer heeft ontstemming gewekt en laat ons zeggen, na kennisneming van de bijzonderheden, niet geheel ten onrechte. Ik haasr mij dan ook dit zooveel mogelijk te herstellen. Collega Zijlstra had in interne kring ver klaard er te zijn „ingel-oopen" en erkende aan het einde der vergadering verkeerd te hebben gedaan, wat voor o is aanleiding was om in het gewraakte artikeltje, de zin op te nemen: „dat wij niet twijfelen of een enke ling was ter goeder trouw geweest". Ten opzichte van het onderhavige geval was docv o.g. als verwijt geuit, dat deze handeling door die vijf heeren was geschied zonder overleg met B. en W-, noch met de fractieleden. Dit laatste bedoelde natuurlijk ook onze fractie. Zooals ons nu gebleken is, mag dit ver wijt niet voor Collega Zijlstra gelden, welke niet op die bewuste vergadering van raads leden was geweest, terwijl op zijn pertinente vraag bij een bezoek ten zijient door de be langhebbenden, of ook o.g. zijn medewerking verleende, het misleidende antwoord kreeg, dat daarop gerekend mocht wo den. Hiermede verxiel natuurlijk voor hem de rede, om daarover een nadere bespreking te zoeken, en komt danr'oor de kwestie wel in een ander licht te staan, en nemen wij onze scherpe veroordeeling ten opzichte van hem gaarne terug, daarbij onze spijt betuigende en onder aanbieding van ons excuus. A. EDNENDIJK. v. Weedestraat 44 Soestdijk Sotdst A.R. KIESVEREEN. NEDERLAND EN ORANJE" TE SOEST. Aan de leden van bovengenoemde Kies- Vereen. wordt medegedeeld, dat op Zaterdag 30 October, des namiddags 1.30 uur, in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen, Kromme Nieuwe Gracht 39 te Utrecht, een vergade ring' zal worden gehouden van het Prov. Comité van A.R. Kiervereen. in de prov. Utrecht. Op de agenda staat aangegeven, dat om- besproken zal worden de circulaire van het Laat ons niet wanhopen ook-nu zal da zon wet weer doorbreken/ in Dames Mode-artikelen hebben wij ontvangen, pspr Zie onze Etalage. Steenhoffstraat 15 Telefoon 2132 Ontelbaai zijn per dag de brieven, Die bij de Post worden gepost. Heeft U al wel eens overwogen, Wat dit de Post een zorgen kosl? Eerst wordt de inhoud van de bussen Naar 't Postkantoor ge'ransporteerd, Waar kaarten, drukwerken en brieven, In vakjes worden gesorteerd. Ontelbaar zijn per dag de brieven, Waaraan een goed adres mankeert, Om niet te spreken van de velen, Die heel niet zijn geadresseerd. Natuurlijk komen die in 't vakje Waarop streng „onbestelbaar" prijkt, Waarvan natuurlijk maar hoogstzelden Er één 't beoogde doel bereikt. Hoe dikwijls werd niet door een jongen Een brief voor „haar" ter post gebracht^ Terwijl na weken en na maanden Hij steeds nog op haar „jawoord" wacht? Hoe dikwijls hunkert niet zoo'n jongen Naar 't antwoord op zijn mooi gedichtI) Terwijl de blanco-enveloppe In 't vakje „onbestelbaar" ligt! De Post heeft stapels van die brieven, Het komt méér voor dan men wel derikt^ Hoewel de Post haar volle aandacht. Aan 't vakje „onbestelbaar" schenkt! Geen- moeite laat men achterwege. Volop wordt er geïnformeerd, Totdat men eind'lijk en ten laatste - Het pak naar zolder transporteert! Het schijnt wel of juist met de briefpost Het noodlot gaarne speculeeert; Hoe dikwijls heeft dat „onbestelbaar" Een ideaal geruïneeerd? Er is één brief, die altijd uitblijft, Hoewel men er toch steeds naar vraagt, Zou het bericht U ooit bereiken, Dat de belasting wordt verlaagd E. v. E. Centraal Comité, inzake het propagandablad „Nederland Waakzaam", terwijl de heer Wt Wagenaar, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, eeen toespraak hoopt te» houden over het onderwerp: „Wat de mil- lioenennota ons leert". Alle leden dei aangesloten Kiesvereen» hebben toegang tot deze vergadering. Uit de verre, verre streken Van het overzeesche strand Kwamen, sombere berichten Tot ons in het moederland. Daar is weer een aantal menschel! Uit het leven weggerukt. Bloedverwanten, vrouwen, kind'ren i Gaan er onder 't leed gebukt. Vele jor.ge, flink© menschen Vonden daar een vroegen dood, Bij 't vervullen van den arbeid Zooals hun de plicht gebood. En wij, buitenstaanders staan weet Zw ijgend, door de slag versuft^ Nu het Noodlot zegevierde Over 't menschelijk vernuft» Doch het leven gaat weer verder, Onverdroten en gestaag, En dc mensch doet weer z'n voordeel Met de lessen van vandaag. Doch de namen dezer helden Leven voort In onze geest, jOmdat zij, voor hen die k-omexw Wegbereider» zijn geweest. Spellingwee. Ieder jaar brengt een nieuwe lichting jon gens en meisjes op de lagere school, die hun taal leeren en schrijven in de spelling-Mar- -chant, zoo lezen we in „Het Volk". De re geering moge nog steeds nalatig zijn ten aan zien van het gebruik van de nieuwe speti ling in de officieelc stukken de meerder heid van de dagbladen moge zich krampach tig vastklampen aan „De Vries en Te Win kel" de onverbiddelijke ontwikkeling gaat haar gang, nu eenmaal „Marchant" op de school wordt onderwezen. Het is niet meer mogelijk terug te keeren tenzij men een ho- pelooze verwarring wil stichten. En zoo zien wij het gebeuren dat de con servatie „Nieuwe Rott. Crt." dezer dagen aan den kop van haar kinderrubriek moet mededeelen; „Op veler verzoek zal van he den af in onze rubriek voor de jeugd de uieu- spelling worden gebruikt". Spreekt het niet van zelf dat het kind vraagt om de spelling die het geleerd heeft? Het besluit van da redactie van het Rotterdamsche orgaan is een teeken, dat moge worden verstaan: er is op dezen weg geen „terug" mogelijk. Zender deze conclusie te willen onderschrij ven, moeten we toch erkennen, dat de stel selloosheid op taalgebied voor duizenden onnoodige moeilijkheden en bezwaren mei zich brengt. Ik geloof niet, dat tien procent van on« volk zich druk maakt vóór of tégen dev ereenvoudigde spelling. Wat men alge meen wenscht is: eenheid en lijn, consequen tie bij het afkondigen van spellingsregelen, Thans groeit de verwarring. Wo wenschec. niet langer „zu« of zo(o)* fe schrijven, maar óf ,,Zu» of zoo" óf „Zus of

Soester Courant | 1937 | | pagina 1