Bil u. Haitum prooeeren is (uederkeeren. imdschoeieu ,.3hS^omr Fotograaf DROST Sinterklaas Cosiuüii! naar maal 135.00 uimterjas naar maai 13000 112.50 WIERSEMA NOUVEAUTÉ waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soester Post", „Huis aan Huis" en Soester Advertentieblad". Uitgave; DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. 16e JAARGANG VRIJDAG 5 NOVEMBER. No, 44 Middenstanders weest op Uw hoede! KLEEDINGMAGAZIJN oVekffcej4alled.il Uit de Schepping. Flanellen en Interlock Pyama's en Nachthemden Tel. 2804 Officieele kennisgevingen D. F. VOSGT De Engelsche banneling. ,Het Modehuis" Winter. Soest ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels 10.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentle's worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT". Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct„ franco per post 65 ct„ 20 ct. per maand. en zijn goede vrienden Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: Maandagavond j.1. vergaderde de Chr». (Middenst. Ver. alhier. Ondermeer vermeldde de agenda een be spreking om te komen tot oprichting eener cursus in verband met de vestigingswet voor het Kleinbedrijf, voor zoover wat betreft de ivereischte kennis in de vakken Handelsreke- .ïien, Handelsrecht, Boekhouden en Wetsken- ji Eeii levendige bespreking lokte dit punt luit, mede ook als gevolg van wat werd me degedeeld over de causerie, gehouden door iDr. v. Muiswinkel, op het congres te Utrecht tivan den Chr- Middenst. Bond, over het on derwerp: „De Vestigingswet, Kleinbedrijf". Deze wet stelt aan den toekomstigen za kenman drie eischen n.1.Credietvvaardigheid, (Vakbekwaamheid, Handelskennis. Wat de jbeide eerste eischen betreft, de behartiging fidaarvan ligt in de eerste plaats op het ter rein van de vakorganisatie, en meerdere vak organisaties zijn te dien opzichte reeds werk zaam. j! De eisch van Handelskennis is er echter ;:een, die voor alle bedrijven gelijk is, waarom 'de Middenstands-organisaties de aangewezen jorganen zijn, om de cursussen tot het ver krijgen der gevraagde kennis, op te richten jen in stand te houden. Op bovengenoemd «congres werd het advies gegeven om op plaatsen, waar dat mogelijk is, aansluiting te koeken bij de reeds bestaande cursussen als Handelsavondscholen, Ambachtscholen enz. Daarom werd in Soest contact gezocht met fle eigen scholen, namens welke de Heer |S. Fokkens Maandagavond aanwezig was om het technisch deel van dezen cursus voor tien Middenstand toe te lichten. Een zeer belangrijke vraag bleek te zijn: Voor wie is deze cursus noodig? Het ant woord daarop voor den toekomstigen zaken- Inan is eenvoudig genoeg, n-1. voor allen. Maar hoe staat het met hen, die reeds lan ger of korter in zaken zijn. Wat hebben wijl middenstanders van vandaag met deze wet en baar eischen uit te staan? Is deze cursus ook voor ons van belang? met de algemeene Handelskennis? Te vree zen is. dat velen zich ten opzichte van deze eisch minder veilig zullen weten. Daarom bedoelt de Chr. Middenstands 5/er. met het c ioniseer en van dezen cursus haar leden met h ne kinderen en/of personeel veilig te stellen voor dezen eisch. Zooals reeds gemeld was de heer A. Fok kens, Hoofd der chr. U.L.0-school, bereid gevonden deze vergadering bij te wonen om de noodige inlichtingen over dezen cursus te geven. De cursus zal i, 2 of 3 jaren gevolgd moeten worden. Per jaar worden plm. 200 lesuren gegeven, terwijl de kosten, leermid delen en examen inbegrepen, plm. f 25.r— per jaar bedragen. Minstens 20 leerlingen moeten worden ingeschreven. Een Commissie van vier leden werd be noemd om dezen cursus verder voor te be reiden en zoo noodig belanghebbende mid denstanders te bezoeken, om ook hen in de gelegenheid te stellen dezen cursus te volgen. Gaarne willen we ook van deze plaats alle belanghebbenden opwekken deze gelegen heid met beide handen en enthousiast aan te grijpen, om hun kennis te verrijken, opdat zij zoo noodig ten 9He tijde aan de eischen van die vestingwet zullen kunnen voldoen en met meerdere bekwaamheid hun maatschappelijke roeping kunnen vervullen. Dan zal ook deze arbeid en de moeite er aan besteed, niet na laten haar vruchten te geven. 2 V. Om deze vraag voor ons zelf juist te be antwoorden is noodig, dat we ons goed voor oogen stellen, wat deze wet van ons vraagt. En dat is, dat aan bovengenoemde eischen, behalve bij vestiging, ook moet worden vol daan zoodra er verandering komt in 't be drijf zelf of in de leiding van het bedrijf. Dat wil dus zeggen, dat aan de eischen. moet worden voldaan, indien ge uw bedrijf met een of meet afdeelingen wensebt uit te breiden of indien ge naar een andere ge- meente gaat verhuizen. Wanneer ge een vennoot of compagnon in uw bedrijf wenscht pp te nemen, moeten de gezamelijke vennooten aan de eischen vol doen. Wanneer een vennoot of compagnon uit het bedrijf treedt of overlijdt, dan moet(en) de overgeblevne(n) aan de eischen voldoen. Zijn er kinderen in het bedrijf werkzaam met de bedoeling, dat zij later het bedrijf voortzetten, dan moeten zij na het overlijden van den vader, zoodra "zij meerderjarig zijnf aan de eischen voldoen. Nu mag worden verondersteld, dat in deze gevallen voor de middenstanders die thans in 't bedrijf zijn, de eischen van cre- dietwaardigheid en vakbekwaamheid geen hiinderp.alen zullen zijn, maar hoe staat het Soesterbergschestr. No. 9a Telefoon 2408 Soest Her fstschoonhei d Wondermooi zijn de laatste Octoberdagen. lederen avond gaat aan den Westerhemel de zon in purper en goudglans schuil achter de Soester bosschen, speelt met haar gloeien de stralen nog een poos door de bovenste kruinen der talrijke dennen, en belooft een nieuwen dag vol van herfstpracht en zomer weelde. In wazige nevels verschijnt ze den vol genden ochtend, kust wakker wat sliep ea begint dan zaclitekens de sluiers weg te va gen, die de schepping in een morgenbad van parelden dauw hebben gedompeld. Die dauwdroppels breken het laaiende licht van den dag tot een weelde van kleuren. Wat heeft God toch alle ding mooi gemaakt! De bosschen baden thans in een scheppings mooiheid, die tot op zekere hoogte kan wed ijveren met de reeds lang verdwenen lente- pracht. De stervende bladeren vertooncn een veel heid van tint, rood en bruin en geel. De paddestoelen hebben reeds cenige we ken uw aandacht. Allerlei planten bloeien nog in vollen fleur: dahlia's vertoonem een. schat van bloemen, begonia's aarzelen -haar pronk af te leggen, salvia's stuwen haar rooden gloed u tegen, nemesia's weten van geen uitscheiden, zelfs rozen brengen nog, zij het spaarzamelijk een groet vóói haar inslapen tot de volgende len de lente. Nachtvorsten hebben nog niet al deze herfstschoonheid gedood. De wildbloeiers zijn evenzeer in actie. Niet alleen de kruiskruiden en muren, die bij niet te strengen winter den bloei voortzetten tot het komende jaar, ook de lupinen staan in vollen fleur, een enkele klaproos is verlokt haar twee behaarde kelkblaadjes af te wer pen om nog eens in rooden gloed te prijken, 't Sint-Jakobskruid spreidt haar gouden ster ren in 't najaarszonnetje ten toon. Bonte kraaien, overgekomen uit Russische toendra's, wuiven met tragen wiekslag door de helder blauwe lucht. Goudhaantjes, even eens uit Oostelijker streken afkomstig, speu ren, tak op, tak af, naar allerlei insect, fluis teren haar vreedzaam gemiesper door taki en twijg. Talrijke rneezen. de koolmees en de pim pel, de staartmees en de kuifmees, duikelen in struik en boom, vertoonen zooals steeds de onovertrefbare ¥°Sel. acrobatiek aan het zwevende rek. Allerlei zaadeters, vink en sijs en kneu ver lustigen zich in 't vruchtdragend kruidgewas- Ze trekken reeds, maar langzaam, zich voe gende naar den gang van het werk. gelijk Jakiob en z'n kudde in eertijds na de cnW moeting met z'n broeder Esau. y Garrit, de gaai, achter den vogeltroep is een voortdurende bedreiging voor een minder monteren achterblijver. In de groenende weiden bevinden zich nog groote troepen kieviten. De pare|n. van de laatste lente hebben zich opgelost in den koppel; de jongen zijn reeds lang op zich zelf aangewezen, en hebben het gezinsver-j band vaarwel gezegd. Geen enkel opbruisen van laaiende drift gelijk in de lente merkt ge bij den troep, geen lachende lokroep om een gaaike, maar kalme bezadigheid, alsof men rustig medi teert over den komenden wintertrek. Bosch en veld en tuin kan zich nog .niet begeven tot den winterslaap. c En wij, wij danken den Almachtige voor de mooie herfstdageh in 1937. Van Wtedestraat 28 DIENSTPLICHT. i Bekendmaking inzake vrijstelling. De Burgemeester van Soest brengt ter al gemeene kennis, dat Jan Rootselaar, inge schreven voor den dienstplicht, lichting 1937 dezer gemeente, bij beslissing van den Mi nister van Defensie dd 30 October 1937, Vlle Afdeeling no. 232 V, met ingang van 2 Januari 1938, voorgoed vrijstelling van den dienstplicht is verleend wegens kostwinner schap. i Tegen deze uitspraak kan linnen tien da gen na den dag dezer bekendmaking in be roep worden gekomen door:: a. den ingeschrevene, vien de uitspraak geldt of door diens wettelijk en vertegenwoor diger. b. door elk der overige voor deze gemeen te voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen of door diens wettelijken vertegen woordiger. I Het verzoekschrift daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed, en worden ingediend bij den burgemeester ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift. Soest, 3 November 193» De Burgemeester van Soest, W. A- J. VISSER. Tel. 2213. Burg. Grothestr. 11 HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest, gelet op het bepaalde bij artt. 6 en 7 dei- Hinderwet, brengen wij ter algemeene kennis; dat op de secretarie der gemeente ter vi sie is gelegd een verzoek met bijlagen van J. v d- Hel, Ivoninginnelaan 150, te Soest, om vergunning tot het oprichten van een bak kerij en het daarin plaatsen van een kanaal oven, alsmede van een oliestookinrichting, in werking gesteld door een electromotor van 1 ƒ3 P.K- en een deegkneedmachine in wer king gesteld door een electromotor van 11/g P.K-, in het perceel Beclceringhstraat hoek Korteweg, kad. gemeente Soest, sectie H, no. 3818; dat op den 16 November 1937, des voor middags te 11 uren, gelegenheid is om ten gemeentehuize bezwaren tegen het oprichten dier inrichting in te brengen; en dat gedurende DRIE dagen voor dien dag op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat niet tot eventueel be roep van de later op het verzoek te nemen aangewezen plaats en het aangegeven uur beslissing gerechtigd zijn zij, die niet op de in de vorengenoemde ingevolge art. 7 der Hinderwet te houden zitting zijn versche nen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Soest, den 2den November 1937. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, W. A. J. VISSER. De Secretaris, J. BATENBURG. Burgem. Grothestraat 30 Telefoon 363 - Soest GEDIPL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H.H Oogartsen, een vertrouwd adres! Zoolaaq z<? oti<? ae ut koer je gesloten houden kom je maar bij pen ons De populaire koningszoon, Eens drager van de Britsche krooty Zwerft rusteloos de wereld rond Ver van de vaderlandsche grond. Hij heeft de zachte wenk verstaan En is vrijwillig heengegaan Totdat, van die geschiedenis, De indruk wat versleten is. Eens reisde hij ook, heel alleen^ Door alle wereldrijken heen, Waarbij hij veler harten won En heel veel goeds bereiken kon. Dcordat hij, alom waar hij zwierf Relatiei vooi zijn land verwierf Als economisch afgezant En pleitbezorger van zijn land. Doch ook op 't eigen grondgebied Vergeet men deze daden niet; Een Engelscbman verhief zijn stem En hield een warm pleidooi voor hem? Geef hem een taak. belast hem weer Mei zulk een zending als weleer. Als reiziger in grootschen trant Van 't machtig Britsche vaderland- Wol, Nappa, Glacé, Wildledet, Suède- Telefoon 2132 JS" Steenhoflstraat 15 Als de blaadjes van de boomen Vallen opgedroogd, verdord, Dan begint men te beseffen, Dat het spoedig winter wordt* Ook al zijn nog alle boomen, Niet ontbladerd, naakt en kaal. Binnenkort zal het toch worden WINTER! Voor ons allemaal. Winter, wjl dat ons niet zeggen Huis'lijke gezelligheid? Is het thuis bij U ooit knusser, Dan juist in den wintertijd? Voelt men zich niet veilig 's winters In een goed verwarmd vertrek? Kruipt men in dat jaargetijde Niet graag warm onder het dek? Winterkostjes, stamppot, lekker! Ais het buiten vriest dat 't kraakt. Wintertijd is juist bij uitstek, Die 't bij ons gezellig maakt. 't Was te hopen en t© wenschen, Dat 't in ieder huis zoo was. Doch de winter komt bij velen Niet bepaald zoo erg van pas* Als de Vader werkeloos is, Of de Moeder ziek en zwak» Komt de winter slecht „gelegen", Valt hij erg koud op het dak«i En helaas in veel gezinnen Is er heel veel narigheid. Voor derzulken brengt de wfflgt Niet bepaald „gezelligheid". i Is het noodig méér te schrijven Hoe het 's winters velen gaat? Arme meuschen zijn bij daden Méér dan bij het woord gebaat* Weet Gij niet, wie voor U uitzoekt Wie 't het hardste noodig heeft? v Kent Gij 't Soester-Comité niet, Dat de Kerstpakketten geeft? Zijt Gij werkelijk vergeten Wie de Penningmeester was? Vier. vijf, acht en zeven, vijf is Giro M. C. van der Plas- Steunde Gij lot heden nog niet 't Werk van 't Soester-Comité? Doe. 't DAN NU, want met de Kerstmijl Brengt Gij er veel zegen mee! E. v. E* INZAMELING VOOR VERSTREKKING VAN KLEEDING, DEKKING EN SCHOEISEL. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat de inzameling voor ver strekking van kleeding, dekking en schoeisel in deze gemeente zal plaats hebben op Za terdag, 13 November 1937. Soest, 2 November 1937* GEM. KEURINGSDIENST. Overzicht over de maand September 1937* Geslacht op de N.V. Centrale Slachtplaats; 45 runderen, 6 paarden, 2 pinken, 24 vettd kalveren, 79 varkens, 23 schapen en 1 nuch* ter kalf Huisslachtingen: 3 runderen, I vet kalf, 2 varkens en 1 geit. Ingevoerd werd: 13065 kilogram vleescb en vet. Goedgekeurd onder voorwaarde van „Ver koop in 't Klein onder Toezicht": 3 runderen, Tuberculose kwam voor bij: 7 varkens. Uit nood werden gedood: 2 runderen. Gestorven: 2 runderen, 1 nuchter kalf, geit en 5 varkens. Afgekeurde geheele dieren: I rund., 1 nuch ter kalf, 1 geit en 5 varkens. Aan organen werden afgekeurd: Van Runderen: 3 paar longen, 1 hart, 20 levers, 1 milt, 2 paar nieren, 1 maag, 1 stel darmen 1 borstvlies, 1 buikvlies en 4 kilo* gram ongesmolten vet. Van Varkens: 13 paar longen, 2 harten, 3 levers, 3 milten, 2 paar nieren, 3 magen, 3 stel darmen, 7 lymhklieren en 10 kilogram on gesmolten vet. Van Paarden: 2 paar iongen, 1 hart, 2 le vers en 1 paar nieren. Van Kalveren: 1 paar longen en 2 paar nieren. Opgemaakt 2 processen-verbaal: 1 over* treding Art. 12 Keuringsverordemiingen. I overtreding Art. 35 Vleeschkeuringswet.

Soester Courant | 1937 | | pagina 1