Brillen Fotograaf DROST Sinterklaas WOLLEN CAMISOLES NOUVEAUTÉ Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35. Telefoon 2566. Het groote gezin. cVe?d>tefïaffle)jjI „Het Modehuis" Het spel begint. Hoofdpijn, Kiespijn.^'r;^ Soest John Buil en zijn plaaggeesten. Uit de Schepping. TimiWSBMD waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soester Post", „Huis aan Huis" en Soester Advertentieblad". ADVERTENTIEPRIJS: van 1~5 regels 10,75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusscben de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct„ franco per post 65 ct.. 20 ct. per maand. 16e JAARGANG VRIJDAG 12 NOVEMBER. No. 45 en zijn goede vrienden Met groote belangstelling namen, wij kennis van een artikel in de „Nieuwe Utr. Courant" van 16 October j.1*, waarin het groote gezin besproken werd in zijn zegen en zijn zorgen. Als reden tot dankbaarheid wordt er op gewezen, dat teen talrijk kroost onder ons nog een eere is en dat kloeke en krachtige} mannen en vrouwen niet in de laatste plaats voortkomen uit de groote gezinnen, waar soberheid en zelfwerkzaamheid de spieren staalde en de energie, om wat te worden in de wereld verhoogde. De ouders zijn gehouden zich met inzet van al hun krachten te benaarstigen, om de levens- en ontwikkelingskansen hunner kin deren zoo gunstig mogelijk te maken, zonde* zich te beklagen, dat zij het zooveel moei lijker hebben dan het gezin zonder of met jen „modern" aantal kinderen. Dat ook niet gering gedacht moet worden over den zegen van het rijk met kinderen be kroonde huwelijk, omdat deze toch volgens de Schrift een erfdeel des Heeren zijn. Dat het groote gezin niet alleen Gods Konink rijk kan bouwen, maar ook het Nationale volksbestaan. j Ten opzichte van de nationale beteekenis van het groote gezin wordt er dan op ge wezen, dat deze inderdaad bestaat, nu menig volk geschrokken is v,an de verschrompehng en afsterving en schreeuwt om kinderen, poodat het dus geheel in de rede ligt, dat aan kinderrijke gezinnen meer aandacht wordt besteed dan vroeger en dat de nooden dezer huishoudens om bijzondere maatregelen vra gen. Dan volgt er een opsomming van de zor gen, waarmede het groote gezin te kampen heeft, o.a. een grootere woning, de indirecte belastingen, welke dubbel zwaar op het ge zin drukken, meerdere uitgaven aan school gelden, tramkosten, fietsplaatjes, kleeding en schoeisel, toeslag op melk, crisisheffing op boter en vetten, de accijns op suiker, vleesch enz. en de omzctoelasting- Dat, waar voor de groote gezinnen der! steuntrekkers, welke het zeker nog harder hebben, goedkoope vetten enz. gedistribu eerd worden, er streng op toegezien wordt, dat aan arbeiders en kleine ambtenaren, met een schraal inkomen en vele hongerige mon den en het dus even zwaar hebben, geen enkele bon voor goedkoope leverysmiddelen wordt uitgereikt; zoodat het dus niet tegen te spreken is, dat het groote gezin het be nauwd heeft en zich nog steeds in den hoek bevindt, waar de slagen vallen. Tegenover dit alles wordt er op gewezen, dat wel in vele gevhilen kindertoeslag boven het loon gegeven wordt, dat de fiscus de be lasting zeer aanzienlijk met kinderaftrek ver minderd dat het schoolgeld rekening houdt met het aantal schoolgaande kinderen en {neer, doch dat men, zonder in becijfering te vervallen, tot de conclusie komt, dat de las ten naar evenredigheid veel te groot zijn en de toeslagen op liet loon en de kortingen op de directe belastingen onvoldoende, om het nadeelig verst hil der indirecte belastingen op te heffen en dit dus ongetwijfeld als een fout moet worden geconstateerd. Dat, hoewel hei vermeerderen der zorgen met de groei van hei gezin een scheppings ordinantie is, dit niet in onevenredige mate mag geschieden, en dat wanneer het groote gezin door indirecte belastingenin feite méér in de schatkist stort, dan het financieel ge-1 lijksoortige kleine gezin dit niet in de haak En dan vervolgt het ten slotte: Dit is op zichzelf een pleidooi voor wat de Regeering blijkbaar wil nastreven door de Stichting van een Rijkskinderfonds, al zal de vorm waarschijnlijic anders zijn dan vroe ger werd bepleit. Het komt ook uit in het voornemen om de militaire lasten van het groote gezin te verlichten, in welke richting drang op de Regeering zal uitgeoefend wor den, nu de loting vrijwel vervalt en aan wel ke aansporing zij vrij zeker gehoor zal ge ven. In 't algemeen spreken we den wenscb uit, dat zoodra zulks mogelijk is de indirecte belastingen op lager niveau gebracht worden. Wie beweert, dat de Overheid niets voor het groote gezin doet, oordeelt onbillijk; wie aanspoort om op de ingeslagen weg voort te gaan streeft een goed doel na. Tot zoover gaven we in hoofdzaak weer, hetgeen in het bewuste artikel van de N. U. Courant naar voren wordt gebracht. Dat er krachtfiguren zijn, ontsproten uiti de groote gezinnen met een sober bestaan, heeft de historie ons ook meerdere malen doen zien en naast God heeft onze natie dan ook veel aan deze gezinnen te danken. En) dat het groote gezin niet zwaarder belast be hoort te worden dan kleine gezinnen, is niet meer dan billijk. Dit is dan ook altijd ons groote bezwaar geweest tegen de indirecte- en omzetbelasting; de verzwaarde druk op de groote gezinnen). Het heeft ons dan ook altijd gegriefd, dat men uit den rooden hoek, meestal met ze kere minachting op het groote gezin neerzag en als de R.K. en Chr- organisaties ijverden voor kindertoeslag, teneinde den druk voor deze gezinnen iets te verlichten, werd er uit dien hoek smalend gesproken van een ijveren voor de fokpremie. Het is de groote gezinnen dikwijls zeer moeilijk gemaakt. Als we maar eens denken aan het huren van een woning. De eerste vraag van den eigenaar of ver huurder was nagenoeg altijd: hoeveel kinde ren hebt ge? En als die vraag gesteld werd, wist ge het al, dat ge aan het verkeerde adres was en verdere moeite wel sparen kon- Het aantal zorgen, waarvan in bovenge noemd artikel sprake is, is nog voor uitbrei ding vatbaar. We denken slechts aan de pre mie voor zieken- en begrafenisfonds, welke wekelijks terugkeert, en als er sprake is van meer fietsplaatjes, dan beteckent dit ook, dat er meer fietsen noodig zijn. We denken ook aan de groote gezinnen met volwassen en meerderjarige werklooze kin deren. Waai deze voorheen het gezin finan cieel konden steunen, zijn deze nu aangewe zen om mede te teercr. op het dikwijls kleine inkomen. Hoeveel ouders, ook van groote gezinnen hebben niet dag en nacht krom gelegen Van zorg om aan die kinderen, welke de gave er voor bezaten, te laten studeeren. Als ze dan een schitterend examen achter den rug hadden, was er voor hen geen emplooi. We mogen ons daarom gelukig achten, dat we een regeering hebben, die ten opzichte van de groote gezinnen, den goeden weg is ingeslagen en die weet, wat eèn groot gezin beteekent voor ons nationaal volksbestaan en van wien we mogen verwachten', dat deze zeer zeker hel oor te luis.eren zal leggen, wanneer er gepleit wordt voor ;de belangen van het groote gezin. We houden 'daarom nog st< eds vast aan het oordèel van onzen Minister President Dr. H. Coüjn, dat de zwaarste lasten niet mogen drukken op de schouders van hen, welke eco nomisch het zwakste zijn. Opticien VOSKUILEN Van Weedestraat 8 Goed, Vlug, Voordeelig Van ouds bekend. en gaarde, om te vergaan tot stof, onze naaldboomen behouden hun naaldenprachk En we weten het, hoe hierin de Godde lijke wijsheid van den schepper uitkomt. Die onze dennen en sparren op den schralen, onvruchtbaren zandgrond in het bezit laat, jarenlang, van al die millioenen naal den met moeite en inspanning uit lucht en bodem voortbrachat. Spaarzaam moeten ze immers zijn met hun hoofdsieraad, alsof ze ook ons wilden lecren: Zet uw tering naar de nering, of En al zijn ze dan sedert de 17e eeuw en later hier van elders, voornamelijk uit het Middellandsche zeegebied, aangeplant, ze heb ben zich uitnemend aangepast aan 't klimaat van de lage landen aan de zee en niemand onzer zal ze thans meer voor vreemdelingen verslijten. 79 en 98 cent Van Weedestraat 28 - Tel 2804 De ceder, ja, die is bekend als uitlan- der. Wie onzer weet niet, dat hij reeds in de dagen van David en Salomo welig tierde in 't gebied van den Phoenicischen vorst Hiram'? Doch ook ^'e ceder is af gedaald van den Libanon en heeft z'n wor tels uitgestoeid in het diluvium van Neerlands Ejjen heusche vaderland sche naald boom van grond. Toch ook in immer groen gewaad oud ev tot kind., van eeuwen her, is de jene verbes met z'n scherpe naalden, z'n mooie groene bessen, die eerst in het tweede jaar zwart-blauw berijpt zijn; de enejverbes met z'n grillige, spookachtige vormen, waaraan de fantasie der menschen stof heeft ontleend voor allerlei onware befevenissen op de een zame heide. Toch, ook hij, of het vogelpaar nestelt tusschen z'n veiligheid belovende takken, of dat dé sneeuwvloken hem dekken, of dat de sneeuwvlokken hem dekken met het bleeke wintcrkleed, altijd dezelfde, immer groen. Eveneens behoort tot onze naaldboomen de lork of larix. En die juist niet immergroen. Mooie Lork, moest jij je volzomerpracht offeren op het altaar der versterving? Je waard zoo eenig mooi. Dé millioenen naalden, soms spiraalsgewijs geplaatst om je bruine takken, soms tot bosjes vereenigd van 20 en meer, die naalden waren zoo sappig groen, zoo lenig, mooier, heusch waar, mooier dan die van groote familieleden uit het bosch. En bij jou? 'k Heb het gezien de vergeling en het bruin worden en het moedeloos laten vallen van je vroegere tooi. Toen, toen je daar stond naakt en be rooid, toen heb ik je toch weer bewonderd in de duizenden knopjes, die zich gerijd had den aan al je twijgen als gestolde tranen; tranen, geschreid om 't verlies van je zomersche pracht Neen, mooie Lork, geen tranen geweend om geleden verlies. Uit verlies winst, maar winst eerst dan, als de Goddelijke Meester het wil. Als nu de ruwe stormen je overvallen,, door je tengere geraamte gieren, en pro- beeren je pyramide-kruin ïn 't zand te doen bijten, wat gelukkig dan, dat je naalden zijn verdwenen 1 Dan kun je gemakkelijk je spitsen kop omhoog houden. O, 'k geloof zeker, dat je anders neergesmakt zou worden. Je hebt geen wortelgestel als spar en den! Die schudden hun donkere kruinen in den storm en grijpen zich met hun lange wortel- armen te vaster in den schralen grond. Kijk, mooie Lork, zoo is toch je naalden- verlies een wijze beschikking van Hem, Die je voor erger wil bewaren. En dan die duizenden knopjes aan je bruine, slape twijgen, ook hier uit verlies winst. Maar alweer op Gods tijd- Na een bangen winter zendt God een lieflijke lente. En als die komt, mooie Lork, dan schij nen de dennen onaandoenlijk voor de zon newarmte, de sparren doen aanvankelijk niet mee aan de vernieuwing van het aardrijk, de jeneverbes blijft oogenschijnlijk dezelfde sinjeur van heden, maar in het lorkenkamp, daar ontwaakt allereerst het sluimerende le ven in jouw bruin geronnen traneri Haar donkere schubbetjes wijken uiteen en een lachend geel verblijdt het oog; nog één, nog twee lentedagen, en in al je lede maten piept het sprankelend groen buiten, uit iedere knop wringt zich een bosje naal den omhoog. Enkelen bergen zelfs grooter .schat in hun schoot: gele bolletjes dringen naar voren, tien, twintig, honderd, hier en ginder, en daartusschen purperroode kegeltjes. Wat een weelde van kleuren mooie Lork! Ja, ja, uit verlies winst! Maar, nu nog niet, op Gods tijd. Voor koude dagen. Heerlijke wollen Handschoenen In de nieuw ste modekleuren. De laatste NOUVEAUTÉ'S toont U Steenhoffstraat 15 Telefoon 2132 „Het Spel Begint", dat is een spel, Van humor, kunst en leven, Dat straks voor de Weldadigheid, In „Eemland" wordt gegeven. Het spel begint, de kaartverkoop, Nam nu al reeds een aanvang, Want 't spel voor de Weldadigheid, Heeft altijd grooten aanhang. Als straks het spel weer is gespeeld. Het spel van kunst en levon, Waarmee men aan het Comité. Veel perspectief mocht geven. Begint het spel weer overnieuw, En 't is dus maar te hopen, Dat door dat spel ook deze keer, Veel voedsel is te koopen. Het spel van de Weldadigheid, Is dan eerst, in te zetten, Als U zich heeft geamuseerd. Dan eerst.*..-de Kerstpakettenf pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct. doos 45 ct. Bij Uw Drogist BJDSTZEGEL-VEREEN OPGERICHT* Naar wii vernemen is op initiatief van eeni- ge inwoners dezer gemeente Donderdagavond j l. de Poslzegelvereeniging „Helpt Elkan der" opgericht. (Copierecht voorbehouden.) Lork of Larix. Onder onze naaldboomen neemt de Lork of Larix een eervolle plaats iin. Naalboomenl Ze zijn er bij duizenden in Soest. Onze grijsgroene dennen, onze donker groene sparren, ze zijn ons een vreugde en schoonheid, niet het minst hierom, om dat hun uiterlijk winter en zomer zoo onge veer gelijk is, Zoo-on.ge.veerMaar daar over niet. Of de lentclach lokt in de bosschen, of de zomersche zon zengt en uitdroogt of klette rende herfstbuien stuiven om stam en tak, of de strenge wintervorst z'n heerschappij voert, immer gelijk. In volle pracht staan ze het heele jaar door. Andere vorsten in de plantenwereld mogen onttooid worden van hun pralendcn blader dos, in October en November het sombere schouwspel vertoonen, hoe hun rijkdom en verdort en versterft, en, voortgestuwd door di-u v.iad opeen groept in dc luwte van bosch John Buil moet heel wat verdragen, Want er is een aantal plagen Dat gestaag z'n rust verstoort. Sommige zijn onverdraaglijk En hij voelt zich onbehaaglijk Als er een z'n huid doorboort. Altijd blijft hij onverstoorbaar En zijn woede is onhoorbaar, Alle ergenis ten spijt. Zelfs bij treiteren en tergen Weet hij gramschap te verbergen En blijft hii vol waardigheid. Deze houding in het lieden, Toonde hij steeds in 't verleden En dat heeft John Buil geleerd Dat hij, trots de nare dingen Die hem momenteel omringen, Toch tenslotte triomfeert. John Buil blijft nog rustig wachten Totdat hij zijn volle krachten Tot verweer ontplooien kan, En z'n kwellende demonen Straks in volle ernst kan toon en Dat hij blijft; (1e sterke man l Het doel dezer vepeeniging zal zijn door; ruiling van postzegels de verzameling der le den aan te vullen. Reeds een 12.-tal dames en heeren gaven zich als lid op, hetgeen bewijst, da': een dus danige v<;recniging in een behoefte voorziet* Als voorloopig Bestuur fungeeren de Hee ren v. Sonsoeek en Snitslaar. Op de eerste bijeenkomst zijn reeds tal van onderwerpen op postzegel-gebied behandeld. Op de eerstvolgende bijeenkomst zal een concept-reglement aan de leden worden voor gelegd. lederen Donderdagavond wordt er een club-avond gehouden. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij U naar de advertentie in dit nummer, IIERV. WIJKGEBOUW IN GEBRUIK GENOMEN. Vrijdagavond werd te Socsterbcrg ondet groote belangstelling vooral ui', kerkelij ke kringen het verbouwde Ned. Herv. Wijkgebouw aan den Postweg in gebruik ge nomen. Toen Ds. Tuinstra de avond opende, was de zaal geheel gevuld. Spr herdacht Ds. Ra dix. die S jaar geleden dit gebouw had ge sticht. Hierna droeg de president-kerkvoogd Jhr- M. de Jonge, het gebouw over aan den ker- keraad. Spr bracht dank aan den ontwerper, den heer Tasseron. den architect Dorlas en den aannemer G. G Hel Na een wijdingswoord naar aanleiding van den tekst ui'. Erza 6 vers 16 werd het Ilcr- voraningslied gezongen waarna de heer d«j Vries namens de wijk-oommissie Soesterberg een beroep op de aanwezigen deed om do bloei van dit gebouw te helpen bevorderen. Spr. deelde mede, dat voor de meubileering f 366-vrijwillig was bijeengebracht, waar onder een gift van f 50.van H. M. do Koningin. Nadat de heeren P. H oogendoorn, en Van Goor hadden gesproken, sloot Ds. Voorts do rij van sprekers, waarna Ds. Tuinstra de bij eenkomst sloot. 10e TENTOONSTELLING PLUTMVEE- EN KON11 NENFOKERf VEREEN IG1NG. Donderdagavond heeft het tentoonstellings- bestuur vergaderd in „De Gouden Ploeg". Medegedeeld werd, dat al reeds waren ont vangen een groote bronzen medaille van I-I. M- de Koningin, een zilveren medaille van het gemeentebestuur, een groote plaquette van de Ned. Konijnenfokkers Bond, terwijl door particulieren eerige fraaie bekers, medailles en geldprijzen waren toegezegd. Deze tiende tentoonstelling, die op 18, 19 en 20 Januari in het St. Ludgardisgebouw op Nieuwerhoek zal morden gehouden, be looft een ware jubileum-show te worden. Tot keurmeesters zijn benoemd: Voor hoeders en watervogels dc heer P. J. Wijk Fz. uit Apeldoorn; Voor konijnen de heer A. Grauwmans uk Soest; Voor "duiven de heer W. Spakenburg uü Utrecht

Soester Courant | 1937 | | pagina 1