„DROST" MOLTON SoeSékm Telefunken-Radio h NOUVEAUTÉ Fa. W. N. NIEUWENHUIS waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soester Post", „Huis aan Huls" en Soester Advertentieblad Uitgave; DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK. Van Weedestraat 35. Telefoon 2566. V6e JAARGANG VRIJRDAG 10 DECEMBER. No, 49 Het N.V.V. Congres in ver band met de Werkloosheidbe- strijding. vanaf 79 cf. Uit de Schepping. KLEEDINGMAG AZIJN cVetfrceft afW GESCHAAKT, Spellingswee. D. F. VOIGT WINTERLEZINGEN. soesir niEumqD ADVERTENTIEPRIJS: van l5 tegels 10.75. Elke tegel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertenties worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemo* Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 et., franco per post 65 ct., 20 ct. per maand. 6 „Briefkaart"-Foto's vanaf f 2,— in de bekende prima uitvoering. In het verslag van bovengenoemd congres in „Het Volk" van 20 Oct. j.1., lezen, we o*a. het volgende: WERKTIJDVERKORTING. Als middel lot directe bestrijding der werk loosheid zal de werktijdverkorting dienst moeten doen. Het doel is door werktijdver korting het werk! zoo te verdeelen, dat zoo mogelijk allen aan den arbeid kunnen deelne men; en zoo bezien moet het een groote de monstratie worden van den werkenden tegen over de werklo-ozen, ook al moet het offers kosten. (Applaus). Een resolutie namens het Verbondsbestuur door Kupers ingediend, luidde aldus: Het Co.igres van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, gehouden op 18 en 19 Octobcr 1937 te Den Haag: Overwegende, dat de werkloosheid in ons land r,og altijd honderdduizenden werknemers in zeer ernstige mate teistert en een. blijvend gevaar oplevert voor de geestelijke en cultu- reele gesteldheid van een groot deel van ons volk; dat ook bij verdere opleving van de alge- meene bedrijfstoestand niet te verwachten valt, dat de werkloosheid zelfs tot normale verhou- d! j.-r Zal werden teruggebracht, tenzij ver strekkende maatregelen worden genomen dat derhalve alle middelen moeten wordeaj «aar-gewend om de werkloosheid in elk geval zooveel mogelijk te doen verminderen; dat arbeidstijdverkorting als één dezer middelen moet worden beschouwd; dat in verschillende landen arbeidstijdlver- kordng tot belangrijk beneden de 48-uren is ingevoerd; dringt er derhalve bij de Nederlandsche re- geering op aan, maatregelen te treffen, welke tot invoering van de wettelijke 40-urigen werk week in de thans daarvoor in aanmerking ko mende bedrijven en diensten kunnen leiden; de arbeidstijd in die bedrijven waarin thans langer dan 48 uren per week wordt gewerkt, binnen korten tijd te brengen tot 48 uur per week, als overgang naar verdere arbeidstijd verkorting elke poging welke op de Internationale Arbeids-Conferentie wordt gedaan om tot een internationale regeling van den 40-urigen werkweek te geraken, te steunen. Inderdaad eene zeer bescheiden, resolutie, waarvan het slot een erkenning inhoudt, dat de 40-urigen werkweek een probleem is, dat internationaal opgelost moet worden. We missen er echter eene omschrijving in, welke middelen moeten aangewend worden, teneinde de werkloosheid zooveel mogelijk te doen verminderen. Durft het N.V.V. de consequentie niet aanV Dat de arbeid der gehuwde vrouw van zoo- danigen omvang is, dat er 5 i 6000 andere 1 rnenschen door aan het werk gezet kunnen .worden, als deze vrouwen van de arbeidsmarkt 'geweerd worden, is hun toch ook bekend? '.Cumulatie van ambten, o.a. Vrijgestelde-Ka- merlid enz Dat de arbeidstijd verlengd is, is een feit j I (verpleging en posterijen enz.). Maar is ook niet onder een Sociaal-Democratisch Wethou- |der voor het Amsterdamsche gemeenteperso- tneel de 45-urige werkweek verhoogd tot een! '48-urige, en ook onder zijn leiding niet de we- ''kehjksché vrije dag voor den 3 ploegen-diensf! 'afgeschaft? Dat de mogelijkheid geschapen moet wor den, om allen aan den arbeid te doen deelne- taen, is een zeer juist standpunt, maar waarin bestaat het brengen van offers, waarvan op tot congres sprake is? 1 De salarissen en loonen der lagere ambte- 'ïtaren er arbeiders vragen dringend om verbe tering, dus daar kaü niets meer af. Dit blijkt iook wel uit de verklaring van één der afge vaardigden, dat her niet aangaat om de finan- tfieele gevolgen van een arbeidstijdverkorting Uitsluitend op de arbeiders af te wentelen, daar deze al vele en groote offers gebracht hebben. Als het ernst is, om de werkloosheid zoo veel mogelijk te verminderen, waarom wordt ||Dnze Regeering dan in die pogingen tegenge werkt, zooals b.v. inzake het ontslag der ge- Auwde vrouw, Densvoneefing der onderwijzers op 60-jarigeu leeftijd enz.? In één van onze April nummers van dit jaar hebben wij in een uitvoerig artikel gepleit voor een betere verdeeling van den arbeid, door middel van distributie der beschikbare arbeidsuren. Daarin hebben we naar voren gebracht: dat ieder recht heeft op zijn aandeel vap de arbeidsmarkt; dat niemand zal kunnen aantoonen, dat hji mééï recht op arbeid heeft dan een ander; dat distributie van de beschikbare arbeids uren een billijkheid is, zöowel ten opzichte van de werklooze als de niet-werklooze; dat geld ontvangen, zonder daarvoor ar beid te hebben gepresteerd, in strijd is met alle eergevoel van den valide arbeider; Als bestrijding der werkloosheid hebben we ook nog gewezen op de noodzakelijkheid van: het in pteikere mate weeren van vreemde arbeidskrachten; het onverbiddelijk weren der gehuwde vrouw (geen kostwinster zijnde) van de arbeidsmarkt; alle arbeid, welke door mannelijke arbeids krachten verricht- kunnen worden, buiten het bereik der vrouw te houden; zonder uitzondering alle ambtenaren op 60- jarigen leeftijd te pensioneeren; zooveel mogelijk tegengaan van die meer voudige inkomens, waarvan geacht kan wor den dat één daarvan voldoende is om in het gezinsonderhoud te voorzien; geen bezoldigde ambten te doen waarnemen, door gepensioneerden, van wien geacht kan worden, dat hun pensioen voldoende is om ip het gezinsonderhoud te voorzien; overal waar de wekelijksche arbeidsduur de 48 uren heeft overschreden (zooals posterijen, verpleging enz.) deze te normaliseeren tof een 48-urigen dienst; streng verbod van alle overwerk, stuk en; tariefwerk, omdat ook tengevolge daarvan ar beider'; van dc tuhJJsuiarkt uitgeschakeld, worden, en einderlijk; de mülioenen, welke uitgegeven worden voor stemiuitkeeri'ngen aan valide arbeiderjf een betere bestemming te gevn, door ze te la ten verwerken. van ons nationaal inkomen, waardoor de al te schrille tegenstelling méér in de lijn ligt, opgeheven wordt. Dit leze men aldus: Wij zijn'nog steeds van meening, dat een billijker en rechtvaardiger verdeeling van ons nationaal inkomen, waar door de al te schrille tegenstelling opgeheven wordt, méér in de lijn ligt. (Red.) Heeren borstrokken of pantalons Van Weedestraat 28 - Te'. 2804 Ook de heer P,. J. S- Serrarens komt in zijn praeadvies van 30 Oct. j.1- o.a. tot eep. conclusie, waarin hij. naast bijzondere midde len als emigrarie enz., wijst op de volgende) middelen: verhooging van clen toelatingsleeftijd der jeugdige arbeiders van 14 op 15 jaar; vervroeging van den pensioengerechtigden •leeftijd; verkorte werkweek, betaalde vacantie, be perking van den arbeid der gehuwde vrou wen; uitschakeling van bedrijfsarbeid door ge pensioneerden, die een behoorlijk pensioen ge nieten. Zooals we zien, sluit dit praeadvies zich aan bij de door ons voorgestelde middelen ter beperking der werkloosheid in één onzer April-nummers. Als de strijd tegen de werkloosheid ernst is, dan moet ook elk middel, wat daaraan dienstbaar gemaakt kan worden, aanvaaird worden en we vertrouwen, dat ook het' N.V.V-, als ze de zaken consequent aanpakt, tot dezelfde conclusie zal moeten komen. In aansluiting aan ons artikel in het num mer van 24 Nov. j.1., betreffende de veron derstelde bevoorrechting der Chr. en Kath. werkloozen, vermelden wij nog, dat ook Mr. S. de Vries Cz., A.R. gemeenteraadslid te den Haag, Oud-Minister en Oud.Wethouder van Amsterdam, erop 18 Nov. opgewezen heeft, dat de Gereformeerden in den Haag jaarlijks voor f 160.000.steun verleenen aan hun eigen armen, waardoor het overheids-bud. get notlast wordt. Dit zegt toch zeker wel iets, als men weet, dat de leden der Geref. Kerk in hoofd zaak bestaat uit kleine luiden. RECTIFICATIE. In hetzelfde nummer van 24 Nov. staat, in verband met de spaarregeling van Minister Romme: Wij zijn nog steeds van meening, dat een billijker en te:hts aarJi^ec verdcelir.g Een Winterbede. XI Dikke, kille mist hing in den vroegen mor gen over 't herfstlandschap. En. over deze kleine wereld kocpelde een grijsgrauw wol kendek, zoodat geen enkel zonnestraaltje het ontwaakte aardrijk kon bereiken. Droevig en somber lag de huiverende schep ping onder dezen ongewenschten deken- Maar de koningin van den dag had reeds den strijd aangebonden tegen de koude wol kenlagen. Vandat ze uit haar bed van purper en goud den wagen had bestegen om de hemelbaan af te leggen, had ze door warme koestering be proefd de torenhooge nevelsluiers en wolken massa's weg te vagen. Niet gemakkelijk was deze strijd geweest. Telkens opnieuw groepten zi samen de grauwe waterdampen, steigerden huizenhoog de zon tegemoet, streden verwod om 't blij vend bezit van de verkilde aarde, maar verloren zienderoogen terrein. Als een bleeke schijf kondigde de zon haar aanvankelijke zegepraal reeds en de «teeds warmer uitsraling won onophoudelijk; nog enkele minuten toen scheurden de laatste sluiers vaneen, vluchten over de vel den, bjeven nog even hangen in de luwte van 't bosch en verdwenen in de blauwe lucht. In heerlijke warmtegenieting lag nu de we. reld in de koesterende zonomhelzing. En de kille waterdroppels, die als dauw op boom «n struik, veld en akker waren achterge bleven, hielpen nu mee om de aarde meer dere luister bij te zetten, om mee te jubelen, zij 't onbewust, in 't concert van lof en dank voor den Almachtigen Gever van zooveel herfstweelde. Te mijden van dit lofaccoord klinkt schor en heesch: krö krö! de morgengroet van Co- ifónc, de bonte kraai, de heraut van den ko menden winter. Zie hem daar zitten in een hoogen iep! Grijs is z'n bontjas met zwarte mouwen en dito bef; z'n pantalon eveneens grijs, de kop als de huidkleur van Zwarte Piet; z'n voetbedekking als roet uit den schoorsteen. En nu moogt ge op dezen schitterenden herfstmorgen zeggen: Een bonte kraai maakt nog geen winter, evenwel, de korte dagen de lange nachten, de warme haard binnen in de avonduren, ze voorspellen toch met on feilbare zekerheid de koinst van den winter vorst. Ja, 't lijkt vandaag een tegenstrijdigheid: het goudovergoten landschap en de schorre schreew van Coróne. Hij is hier een tijdelijke verschijning. In 't ruwe Noorden is z'n vaderland. Was 't in Holstein, in Schonen, in Lapland, langs ae Finsche mceren of in Rusland Als ik naar den droeven weemoed luister van z'n morgengroet, dan is hij uit het land der Sovjes. Daar stond z'n wieg, en vond-ie z'n gaaike, daar zag-ie z'n kinderen groot worden. Daar, op de grenzen van de cin 'e- looze toendra's met haar mossen en dwerg berken, en de groote dennenwouden, daar zocht-ie z'n voedsel. En 't was cr overvloedig. Goudplevieren en regenwulpen krabden er hun nesten in de vlakten, Coróne oefende cr het bedrijf eierzoeken met toenemend suc ces uit. Koperwiek en pestvogel, notenkraker en kramsvogel trachtten er hun jongen dt te broeden in de denneboomen Coróne haalde er trouw den cijns in den vorm. van ei of vogel. Z'n stevige pikker was daarvoor een geschikte houwdegen. Hij vocht er met de meeuwen om het vlecsch van doode en half verrotte dieren. Jonge hazen wist hij er te bemachtigen door ze de oogen uit te pikken. Muizen smaakten cr evenzeer als nu in z'n tweede vaderland. En als de rivier of de zee de overblijfselen van visch of weekdier aanspoelde, dan was het voor Coróne feest. Thans is dus de strijd gestreden^ Tusschen Zwart en tusschen Wit 't Is een strijd van zware stukken Waar veel perspectief in zit. Als pionnen opmarcheeren, Als de raadsheer exerceert, Wordt er door de schaak-maarschalkei^ Zwaar en diep geprakkiseerd, Als de paarden galoppeeren, Anton Vier en Gerrit Zes, Staat de Koningin der zwartjes, Voor haar Koning op de bretf. Veldheer Aljechin bestookte, Onzen leeuw in eigen hol. Door zijn listige manoeuvres Werd Max Euwe's paard een „knol"^ Aljechin, de groote meester, Was in dezen strijd „op stoot'% Met zijn zware projectielen, Schoot hij Euwe's koning dood! Naar men zegt, heeft dokter Euwö Uit protest den strijd gestaakt. Want -de Aljechinsche kater. Heeft Max Euwe's poes geschaakt! E. v. Toen de winter evenwel de broodspinde daar ginder op 't slot gooide, was hij ge noodzaakt in minder koude streken z'n for tuin te zoeken. Vandaar, dat hij nu in do lage landen hier ons z'n welkom toeroept Gelukkig, hier is eten voor hem. Dierlijk voedsel, dat is z'n hoofdschotel, doch onze eikels, met voorzichtigheid bena derd j versmaadt'hij evenmin. Als de boer den akker ploegt en 't „blin kend kouter1' met de omgeworpen aarde ko perworm en engerling en aardrups, concono van allerlei schadelijke insecten aan de opper vlakte brengt, dan kunt ge hem op veii.gen afstand zien Lecnen op den donkeren grond, want hier is spekkie voor z'n bekkie. Muizen, ook van onzen aderlandschen bo- dem, zijn hem een lekkernij. En ge kunt VAN WEEDESTRAAT 23 Telefoon 2577 - Soesfdijk 'O;,: Neem crnS- r foch wee»- krug hem stellig een poos bij een muizengat ziea staan, geduldig wachtend, of een grauwpel» z'n holletje mogelijk wil verlaten. Maar, als de winter, dien hij aankondigde^ werkelijk daar is, als de voedselspinde ook hier soms dagenlang gesloten is, als z'n bont jas hem te ruim om z'n vermagerde lijf hangt, dan stroopt hij de mestvaalten der boerenhof steden langs, om er krengen uit op te diepen. Dan zoekt-ie z'n toevlucht in de nabijheid der menschenwoningcn, wacht in de hooga iepen geduldig, of een musch met een brood korst misschien in z'n nabijheid komt en dan tien tegen een, dat hij het beest z'n gevonden voedsel afhandig maakt. Jo..ge lammeren pro beert hij in 't vroege voorjaar de oogen uit te pikken en, als het akkefietje hem alleen te veel mans wordt, neemt-ie een kamaruad mee. Steeds is-ie voorzichtig. Heeft je dat ge leerd bij de wolven en poolvossen heel g.n- der? Den me..sch ontwijkt hij stelselmatig- Hij heeft er van ouder tot ouder zeker geen aangename herinnering van meegekregen Heel den winter blijft hij hier, totdat zoelo, wind en lentezonneschijn ook in zijn borst het verlangen naar z'n vaderland opwekt. Dan, maar ook niet eerder neemt hij af scheid van ons: krö, krö! Het gaat met de spelling Nog steeds niet naar wenschj Hoe 't eindlijk zal worden Begrijpt nog geen mensch, Want Vadertje Staat toont Geen vastheid van lijn, Hij weet nog niet juist ho© De spelling moet zijn. De zaak is wanhopig Voor menschen van 't vak^ De boekdrukker voelt zich Niet op z'n gemak. Wat heden nog geldt dat Krijgt morgen gedaan, Maar 't boek dat gedrukt is Blijft langer bestaan, J De Vries en Te Winkel Zijn nu uit den tijd. Al zijn we de heeren Voorloopig niet kwijt. Men wacht nog enkel op 't Regeeringsbesluit; „Slechts 't nieuwe is geldig En daarmee is 't uit''. De leeraren vragen Met kracht en met klem: Laat dit niet zoo doorgaan, Verheft toch Uw stem; Men streeft veel naar eenheid Als nieuw ideaal, Maar bittere noodzaak Is dit voor de taal! Burgem. Grothestraat 30 Telefoon 363 - Soest GEDIPL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H.H Oogartsen, een vertrouwd adres! Donderdag 16 December zal de tweede Winterlezing namens het Chr. Comité vooc winterlezingcn en de afd. van de Chr. Vrou wenbond worden gehouden in „Religie eo Kunst" des avonds om 8 uur. Ditmaal zal voor ons op.rcden Prof. Dn* Berkelbach van de Sprenkel te Utrecht. Meermalén is gepoogd deze preker it> Soest te laten optreden en ni eel moeite is het ons gelukt hem bereid te vinden. Wij hopen, dat zeer velen dit op prijs zul len stellen, en deze gelegenheid, om een al gemeen gevierden spreker te kunnen hooren, niet zullen voorbij laten gaan. Het te behandelen onderwerp is; „De roe ping der kerk in onze dagen" De toegangsprijs is 35 cen&

Soester Courant | 1937 | | pagina 1