fchEb RUBRIEK Hl r h'W/f I JAPONNEN VOOR OUDERE DAMES Handgebreide kleedïng Nieuwe Jumper Modellen Kinderen in tien Wiister MODERNE GARNEERINGEN 'I ,i-~ ONS PATRQNENHOEKTE. 1645 I7SO HEI BESTELLEN VAN PATRONEN Patroi.en van In deze rubriek voorko mende genummerde modellen rijn op aan vraag te v«fr irfo gen bij „Het Practisch Mo deblad" Poatbus 3ö, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, mdien niet anders staat aangegeven, 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro ol pei postwissel •Wij komen ditmaal tegemoet aan de wen- ichen. van verschillende dames, die gaar ne een genre japonnen geplaatst ziet, waar van de modellen zich leenen voor haar, die de eerste jeugd reeds achter den rug heb ben. Met nadruk spreken wij dan van „oudere" en geenszins oude dames, want is het geen opvallend verschijnsel, dat zelfs vrouwen van zestig en zelfs veel ouder, er nog friseh en krachtig uitzien? De „gepo- séerde" dames van vroeger met. de stijve japonnen en kapothoedjes ziet men niet meer en voor een groot deel is dit aan de kleeding toe te schrijven. Veel van hetgeen omstreeks 1900 als mode gold komt in gewijzigden vorm terug en hier noemen wij in het hij zonder de tres-soutache-kralen en gitten garnee ringen, die zoo'n persoonlijk cachet kun nen geven aan een geheel. Hooge halsaf werkingen, vesten, breede schouderlijn, aansluitende tailles met knoopsluiting in het midden wekken allen herinneringen aan het laatst der vorige en begin dezer eeuw. Met overleg dienen de juiste modellen gekozen te worden, hetgeen voor iedere vrouw geldt, doch in het bijzonder voor haar, die den middelbaren leeftijd over schreden heeft. Het overgroote meerendeel harer wordt dikker, vooral de maagstreek en heupen geven soms heel wat c.M. meer aan, dan een aantal jaren terug. De „cor selet" werkende modellen, met het gladde aansluitende tusschenstuk, dat rok en ver kort bovendeel verbindt leent zich dan ook slechts bij voorkeur voor de slanke figu ren. Meer gezette vrouwen zullen met meer succes en ietwat lagere taillelijn kunnen dragen of wel japonnen met doorloopende banen. Alle dwarseffecten worden verme den om plaats te maken voor diagonale en verticale lijnverdeelingen. Wat de keuze der kleuren betreft zuilen vele dames wellicht een offer moeten bren gen en zich bij voorkeur tot zwart en don ker blauw bepalen. Groote bloemen en for- sche ruiten flatteeien evenmin als spre kende tinten. Men kan echter door het aan brengen van ietwat sprekende garneerin gen toch een meer levendige note aanbren gen. Cerise, tomaten en lakrood, niet te donker groen, fuchsia, violet, purper, bleu, zalm, oud rose, zijn alle kleuren, die als garneering zeer geschikt zijn. Voor middag japonnen vinden wij een rijke keuze van wollen weefsels, terwijl de meer gekleede modellen van dof satijn, verschillende soor ten zijden crêpe en vooral ook van kantstof een mooi geheel vormen. Combinatie van wollen en zijden weefsels met kantstof vol doen bijzonder en maken het tevens moge lijk een bestaande japon te moderniseeren. De modellen, die ons schetsje aangeven vol doen aan de eischen, die de oudere vrouw aan hare kleedïng stelt. Wij noemen in de eerste plaats de mid dagjapon met aangeknipt bovendeel, dat met een punt op de rok gestikt wordt. Gar neering met plissé aan voorzijde. De japon rechts werkt bijzonder voordeelig door de weinige ruimte aan de ronding der zijstuk ken, waardoor de stof voordeelig over de buste valt. Aangeknipte halslijn en sluiting midden voor. Twee baansrok met even klokkende onderwijn. Noodig is, deze rok- banen in schuine richting te knippen, waardoor de onderlijn een mooie golving krijgt. De eerste der beide gekleede japonnen (links) heeft in schuine lijn overslaande blousedeelen en garneering van goud kant, brocaat of lamé voor de kleine revers, ter wijl men de halsopening eventueel kan af werken met een tnlle ruche. Rechts een bovendeel van kantstof met opgeknipte rok. De lange avonden maken het weer mogelijk meer handwerkjes uit te voeren dan 's zomers, wan neer de natuur meer aantrek kingskracht uitoefent. Dames-, kinder-, baby-kleeding geven dankbare resultaten, zoo wel gebreid als gehaakt. De mo dellen passen zich geheel aan de eischen der mode aan. Onze schetsjes geven enkele kleeding- ïtukken voor de wintergenoe- gens, zooals b.v. de wollen, ge breide pullover met omgeslagen kraag. Heerlijk warm zijn das en handschoenen, terwijl het mo derne kapje vlot kleedt. Jumpers zijn onmisbaar gedurende herfst en wintermaanden en telkenmale weer zien wij nieuwe modellen. De brei- en, in min dere mate, de haak-techniek zijn wel zeer populair geworden, waartoe wellicht bij draagt, dat zoovele goede beschrijvingen verkrijgbaar staan. Welke vrouw of welk meisje houdt zich thans nog onledig met breien? De zekerste wijze van het maken van jumpers is ongetwijfeld het breien naar een grondpatroon, dat op maat ge maakt is. Men kan dan minderen of meer deren gelijk het patroon dt vereischt. De linker jumper is wel zeer gekir met het ln dwarse strepen gewerkte middenstuk, dat met knoopen sluit Aansluitende boord en manchetten in ribpatroon en halfsaf- werkmg met kraag. Rechts een hoogsluitend model met ge markeerde taille en zakjes Sportieve rokken worden weer zeer veel met heupstukken gedragen, die men óf al leen aan voorbaan óf aan beide banen aan kan brengen. De rok bestaat uit vier deelen, c.ie zich naar den zoom toe verbreeden en en licht klokkende lijn geven Het andere model is eenigszins opga knipt en heeft een doorgestikte naad aan voor- en achterbaan en schuiningezette zakken. Voorkomen van verkoudheid. Beproefde huismiddeltjes. Het gemis aan zon gedurende de winter maanden en het wisselvallige weer oefenen dikwijis een oagunstigen invloed op het gestel der kinderen uit vooral indien zij gewend zijn 's zomers veel in de buiten lucht te vertoeven. Het gevoig is, dat zij vatbaar worden voor verkoudheids- en infectieziekten, die bei den soms hoogst onaangename complicaties geven Het behoort dan ook tot de taak der moeder, deze zooveel mogelijk tegen te gaan ooor te zorgen voor een goede voeding en doelmatige kleeding. Ons klimaat kent er zich nu eenmaal niet toe om kinderen in net Koude jaargetijde met kniekousen en blootshoofds te ia:sn Ioopen. De aandacht veer tiL sou .ciss'. is even.cns noodzakelijk, e-n -r.s .1 s. zoozeer in de hand, als natte voeten. De zolen moeten stevig en waterdicht zijn en natte kousen en schoenen moeten onmiddellijk na thuis komst verwisseld worden. Het ligt geens zins in onze bedoeling een pleidooi te hou den voor het vertroetelen van kinderen, alsof het kasplantjes zijn, want ook hier door zouden wij hun belang niet dienen. Kinderen, die wat traag van aanleg zijn, blijven met minder goed weer gaarne thuis om zich met een of ander spel bezig te hou- nen. Het is echter gewenscht een gunstig oogenblik uit te zoeken, om een flink eind met hem om te loopen. Mits zij goed ge kleed zijn, d.w.z. warme, en bij regen wa terdichte kleeding hebben, kan de buiten lucht niet anders dan goed werken. De voeding, die eenvoudig, doch ratio neel moet zijn, maakt het organisme sterker, j Weinig vleesch en eieren, doch veel groen ten, versche sla en vruchten en fijn ge hakte kruiden in soep (peterselie, selderij die echter niet meegekookt worden, wer ken aanvullend. Rauwe geraspte peen, da gelijks een theeschoteltje vol, is bijzonder goed en wordt door de meeste kinderen gaarne genuttigd. Het beste kan men het tekort aan zon gedurende de wintermaanden vervangen door regelmatige bestralingen met de kunst matige hoogtezon Hanau. Deze bevorderen, evenals het zomersche zonnebad, in hooge mate de gezondheid. Zij regelen de stof wisseling en maken de kinderen minder ontvankelijk voor kouvatten en allerlei in fectieziekten, o.a. griep en influenza. Deze bestralingen moeten echter regel matig dagelijks of om den anderen dag ge durende enkele minuten worden toegepast. L»e resultaten zijn verrassend en reeds na korten tijd merkbaar. Een der meest ge vreesde kinderziekten wordt door goede voeding en bestraling voorkomen, evenals bis- -izucht Wanneer kinderen in deze maanden koud en rillerig naar huis komen, zal dit meestal zijn omdat zij een kou onder de leden heb ben. Men dan niet beter doen, dan hun een kop warme pepermuntthee met suiker te geven. Verkoudheid kan ook door infectie ont staan en geeft meestal een lichte verhoo ging Bed rust is dan gewenscht en indien de temperatuur oploopt, is medisch advies noodzakeiijK. Men kan echter altijd de oude beproefde huismiddeltjes toepassen, als warme citroengroc of lindebloesemthee, die het cranspiret-ren bevorderen en ziektestof fen uitdrijven. Het is echter verstandig, in- cien meerdare kinderen in een gezin zijn, om net patiëntje eenige dagen in bed en geïsoleerd te houden, teneinde te voor komen, dat ook de airderen geïnfecteerd worden. Bij hoesten verzacht her bijzonder, indien men de kinderen een geklopt ei geeft met een weinig citroensap en verwarmde honing OP LANGE WINTERAVONDEN. Onze kostelooze handwerkpremie. Op lange winteravonden is het goed te handwerken. Hoeveel kunt u zelf niet ma ken, dat van eenig nut of genot is? De mooiste eigenschap van een vrouw is haar vlijt, óók 's avonds. Als het gewone werk is gedaan, blijft zij bezig. Ontwikkel deze mooie eigenschap maak haar ten nutte, door aardige handwerken te maken, voor werpen, die te gebruiken zyn in de huis houding of kleedingstukken, die vooral in den winter te pas komen. En maak daarby gebruik van onze hand werkpremie. Daar vindt u van alles in, luxe en practische voorwerpen. Deze hand werkpremie wordt u gaarne toegezonden, als u even schrijft aan de Redactrice Da mesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag met tien cents aan postzegels bijge sloten of gegireerd op postrekening 62620 van den Modedienst te Den Haag. Doe het vandaag nog, want u zult er veel genoegen van belévenl IETS OVER SCHAPEN- EN LAMS* VLEESCH. Vele menschen hebben iets tegen den smaak van schapen- en lamsvleesch, het geen toch volstrekt niet minderwaardiger is dan het vleesch, dat men doorgaans eet. Schapenvleesch, dat van oudere dieren is, is inderdaad iets sterk van smaak, het geen men echter door de toevoeging van uien en eventueel krulden nauwelijks be hoeft te merken. In Engeland wordt buiten gewoon veel lams- en schapenvleesch gege ten. Het vet kan men beter vervangen door dat van andere diersoorten of door boter. Lamsvleesch b.v. schouderstukken, waar aan men gesnipperde uien toevoegt bij het braden, eventueel een tomaat, kruiden «a wat rooden wijn, is buitengewoon smake lijk. Mits goed toebereid zal het vooroor deel tegen beide soorten vleesch ongetwij feld overwinnen. Voor koude winterdagen is een stoofpot van lamsragout, winterpeen, uien en aan plakken gesneden aardappel voedzaam en smakelijk. Men braadt het vleesch Ln heet vet bruin, doet er gesnipperde uien, wortelen en plakken aardappelen bij, zout en peper naar smaak en weinig water, niet meer dan noodig is om alles gaar te sto ven. Niet stampen vóór het opdoen, doch door elkander roeren. De garneerkig aan middagjaponnen ge tuigen van zeer veel smaak. Men ziet kant, tulle, fluweel en passement, die als entre- deux in de stof gewerkt worden. Arabesken welke van fluweel geïncrusteerd worden Versieren japon en mantels, terwijl son- tachs en kralen werk tot de nouveauté's behooren. Goud borduurwerk op zwarte japon is zeer en voque en wordt soms in den vorm van schouderstukken of langs de hoogge- knipte roude hals gewerkt Veel hangt van den persoonlijken smaak af, doch met een weinig fantasie kan men een zeer apart en decoratief geheel vormen« PRACTISCHE JAPON VOOR HUIS EN KANTOOR. Succes patroon 18-15. Prys 30 cent plus 5 cent voor adm.- en verzendkosten. Een of ander fantasie weefsel leent zich zeer goed voor deze japon, die aan voot- en rugzijde een rechte pas heeft, die op de ingehaalde ruimte gestikt wordt. Sluiting met knoopen en vierbaansrok. Kraag van afstekend materiaal. Patronen in de maten 40-42-44 en 48. MANTEL EN JASJE VOOR BROER EN ZUS. Succes patroon 1780. Prijs van elk patroon 30 cent plus 3 cent voor adm.- en verzendkosten. Beide kinderen zien er aardig uit, doch tevens zijn hun kleertjes practisch van snit. Men kan de mantel zoowel als de jas met èèn of twee rijen kr.oopen sluiten, het ver schil ligt alleen in de overslag naar links of naar rechts. De kragen vaa beiden slui- ten hoog. Bijna onmisbaar voor beidö kleintjes zijn de slob-broekjes die men ge heel of gedeeltelijk met een „rits" in do kleur kan afwerken. Bruin, groen, oud- blauw zijn zeer geschikte kleuren. Patronen voor jas en voor mantel èn slob-broek voor kinderen van 24 en 46 jaar. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad". Postbus 36, Den Haag, giro 2032Q3. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij Ingesloten f aL_, postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modub1ad" wenscht t« ont vangen. gelieve u 10 cent extra in U slui ten (Postzegels liefst van 1>.£, 3, 5, 10 of 12 li cent. doch niet van 6 cent).

Soester Courant | 1937 | | pagina 2