BOLIDEN, DE RIJKSTE GOUDMIJN YAN EUROPA aan de Zeekust Landaanwinning Het Klondike in het Noorden van Zweden. Er wordt jaarlijksch 5000 kilogram zuiver goud uit erts gewonnen Waar blijft het arsenicum? Behalve goud, koper, zilver en zwavel in volgorde van belangrijkheid opgenoemd t verkrijgt men nog arsenicum, zink, lood en blsmuth en een klein beetje platina en iridium. In de goudkamer liet mijn begeleider mU eenlge der zeldzame elementen zien, vooral het iridium, dat veel kostbaarder Is dan goud of platina. „Dat ls de opbrengst van vele Jaren", voegde hij er aan toe, terwijl hij mij een klein fleschje overhandigde. Wij hebbe* het dan ook meer als curiositeit bewaard^ woonde polders heeft men gelukkig slechts sporadisch dergelijke plekken ge vonden. De plannen voor de toekomstige in dijkingen worden natuurlijk op grond van het resultaat van deze onderzoekingen op gemaakt. Op deze wijze kan men zelfs van te voren vaststellen, welke gewassen latei op een bepaalde plaats, waar nu nog zee is, zullen worden verbouwd! En dan zijn er nog de stroomingen in de Waddenzee, waarmede rekening gehouden moet worden. Ebbe en vloed ontwikkelen een ontzagwekkende kracht. De prielen, d.z. nauwe doortochten tusschen de zandbanKen, zijn niet zelden 8 meter, soms zelts 20 en meer meter diep. Verspert een dam den stroom den weg, dan zoekt hij zich nieuwe wegen. Men heeft dergelijke stroombeddin- gen met karrevracnten zware steenen ver sperd en na enkele dagen was alles ver dwenen. Om volkomen van deze stroomin gen op de ho' gte te komen, worden thans waddenkaarten aangelegd, waarin alle op metingen worden verwerkt en waarop de nieuwe gegevens worden aangeteekend. He» is een ontzaglijke wetenschappelijke arbeid die aan net ïnpoldenngswerk voorafgaat doch het loont de moeite en kosten, o idat men dan tenminste zeker is, bruikbaar land te winnen. HOE „LEEG" IS EEN LUCHTLEDIGE RUIMTE Hoe de stoffen zich gedragen bij zeer hooge temperaturen of bij buitengewoon hoogen druk, is even belangrijk en interes sant als hun toestand in het luchtledige. „Luchtledig" of „gasledig" kan men echter slechts onder voorbehoud zeggen, want zoo als Prof. Dr. C. Ramsauer te Berlijn kort geleden schreef in een artikel over de gren zen der techniek bij hoogen druk in een vacuüm (luchtledige ruimte): zelfs een ruimte die tot op 1 milliardste millimeter kwikdruk is leeggepompt (760 mm in kwikdruk normale luchtdruk van de at mosfeer) is nog absoluut niet zonder gas- moleculen, maar bevat nog altijd 40 millioen per "kubieke centimeter! Men kan door het gebruik van zeer lage temperaturen, waar bij alle gassen vloeibaar worden, een ruimte van bijv. 100 cm:i volkomen zonder mole culen krijgen, maar daarvan heeft men nog geen gebruik gemaakt. Als men het zou doen, dan zou men de cosmische toestanden nog overtreffen, daar tusschen de sterren r.og ongeveer 500 moleculen in 100 cm» aangetroffen worden. Wie ongeveer tien jaar geleden Boliden de rijkste goudmijn van Europa leerde kennen en thans weer in dezelfde streek van Noord-Zweden komt, durft zijn oogen bijna niet te gelooven. Daar waar hij eerst bosschen en moeras sen vond, waar nauwelijks een enkele boer woonde, bevindt zich nu een stad met ker ken en scholen, met nette hulzen en win kels, waarvan de uitstallingen doen ver- moeden, dat de koopers hier welgestelde menschen moeten zijn. Slechts in het bouwtempo lijkt Boliden op Klondike, de gouddelversstad in Alaska, echter niet in uiterlijk. Integendeel: de stra ten zijn hier volgens een vast plan aan gelegd, onder welke wij de namen: Goud straat, Zilverstraat, „Gulden Middenweg" vinden. Een romantiek als in de Wildwest zoekt men hier tevergeefs; Boliden heeft veel meer het uiterlijk van een villadorp dan van een mijnstad. Het hart van de nieuwe nederzetting ligt niet in het midden, maar aan de peripherie. Geen wonder: van 's morgens vroeg tot 's avonds laat knallen de ontploffingen; meer dan een millioen kubieke meters aarde en rots worden er weggevoerd om bij de ertsader te kunnen komen. Andere kostbare bijproducten zijn: arse nicum, zink, lood en bismuth. Ook op verschilende andere plaatsen van het landschap Vaster botten tot aan de grensprovincie Norrbotten, toe, heeft men de aanwezigheid van ertslagen vastgesteld. De betreffende provinciale autoriteiten heb ben thans bij de Zweedsche regeering licen tie aangevraagd voor het onteigenen van den noodigen grond in Kristineberg in de gemeente Lyksele, om de daar aanwezige zwavel- en koperkieslagen te kunnen ont ginnen. Men rekent er op, dat hier jaarlijks 200.Ü00 tot 250.000 ton erts te winnen ls. De reeds m bedrijf genomen mijn van Laver zal een jaarlijksche koperopbrengst leveren van meer dan 2000 ton. Door het ontdekken van deze nieuwe ertslagen, be staat de mogelijkheid, het bedrijf voort te zetten, ook als over enkele tientallen jaren zou blijken, dat de goudaderen van Boliden misschien uitgeput zijn. 54 kilometer van Boliden verwijderd lig gen, niet ver van de navens der stad S kei- lef tea, de groote en allernieuwste fabrieken van Rönnskar. Het erts wordt met een spe ciaal daarvoor aangelegden spoorlijn van Boliden naar Ronnskar vervoerd. In de goudmijn worden maar heel enkele uitverkorenen toegelaten. De 4000 kilogram zware deur sluit de ruimte af, waar de goudbaren ieder met het stempel van Boliden en voorzien van serienummer en gewicht bewaard worden. Precies op de minuut af wordt de komst van de bezoekers genoteerd, als men komt en gaat. lader der verblijven, waarin overt gens opvallend weinig, arbeiders werkzaam zijn, is afgesloten. Zeljis het water, waar mede de goudwerkers de handen hebben gewasschen, wordt aan een chemische be handeling onderworpen. Iedere milligram goud is kostbaar. De goudstaven zijn ongeveer zoo groot als onze bruinkoolbriketten. Als men echter denkt, de glinsterende stukken met twee vingers te kunnen optillen, komt men be drogen uitieder van deze staven weegt ongeveer 25 kilogram. Bij de thans geldende goudwaarde van ongeveer 4500 kronen per kilogram heeft elke kieme staaf dus een waarde van meer dan 50.000 kronen. Voordat het moment daar is, dat de ge reed zijnde staven in de goudvoorraadkamer en van hier naar de Zweedsche Rijksbank wordt gebracht, moet eerst een langen weg worden afgelegd. Op den pas aangelegden spoorweg Boliden- Skellestehamm rijdt dagelijks minstens één trein, met het in de Bolidensche mijnen gewonnen goudhoudende gesteente, naar Rönnskar. Een gedeelte van het erts wordt onmid dellijk naar de smeltovens gebracht, het grootste gedeelte wordt echter eerst onder zocht. Het ingewikkelde veredelingsproces ls ln al zijn onderdeelen voor den leek moeilijk te volgen, ook al wordt hij urenlang onder vakkundige leiding door de verschillende afdeelingen geleid. Als de wagens met erts van Boliden aan komen, heeft de eerste analyse in Rönnskar reeds plaats gehad. Om technische redenen moeten d« ver- Blik en Waddenzee zijn twee onafscheide lijke begrippen, die kenmerkend zijn voor de Noordzeekust van Eriesiand tot Borkum. De Waddeneilanden en meer Oostwaarts boven de Duitsche kust ook de Halhgen behoorden grootendeels nog slechts enkele honderden jaren geleden tot het vasteland. Stormvloe. den vernielden honderdduizenden hectaren vruchtbaar bouwland en de strijd tegen het geweld van den onverzadigbaren waterwolf wordt ook in onze dagen nog met dezelfde taaie volharding voortgezet. Leggen wij ons toe op het indijken van polders in onze groote binnenzee, bij onze Oosterburen tracht men de Noordzee nieuw land af te winnen door de Wadden en Haliigen weer met de kusl te verbinden. Reeds werden 14.5 K.M. nieuwe dijken gelegd, waardoor 5.015 ha. land werd gewonnen; 9000 menschen vin den op dit meuwgewonnen land reeds een 1 bestaan. Dit werk werd in 4.6 millioen werk dagen volbracht. Drie vragen dienen bij landaanwinning aan de Noordzeekust onder het oog te wor den gezien: 1". ls er genoeg slik om den grond vruchtbaar te maken en waar komen de reusachtige hoeveelheden slik die in de Noordzee worden aangetroffen eigenlijk vandaan? 2". Zal de Waddengrond overai voldoende vruchtbaar land opleveren? 3" Hoe gedragen zich de stroomingen in de Waddenzee? Al deze dingen moeten grondig onderzocht worden, voor men tot indijking kan overgaan. Dit gebeurt op het bureau voor Wadden-onderzoek te Husun, dat sinds 2hi> jaar samenwerkt met de onder-afdee- lingen te Büsun en op het eiland Sylt. De noodzakelijkheid van dit voorafgaand weten schappelijk onderzoek is m dezen tijd reeds afdoende bewezen. Men heeft de theoretisch mogelijke landaanwinning langs de geheele Duitsche Noordzekust op 100.000 ha. be rekend. Aangezien op een dergelijke opper vlakte volgens de berekeningen 250.000 menschen hun brood zouden kunnen vinden, geven de inpolderingskosten niet uitsluitend den doorslag. Slechts moet nauwkeurig wor den berekend, of het te -erwachten voordeel van de inpoldering de kosten loonend kan maken. Dit behoort mede tot de taak van- het bureau. Over het ontstaan van het slik zijn de geleerden het nog niet geheel eens. Vasi staat slechts, dat het grootste deel afkom stig is van de in zee verzonken landvlakten en van den slibaanvoer der rivieren. De slikgronden zijn echter veel grooter en dus moeten er nog andere factoren tot hun ont staan hebben medegewerkt. Men neemt daarom aan, dat tn brak water door uit vlokking van grondcolloiden slik ontstaat en dat verder in de open zee door het afster ven van onnoemelijke aantallen micro-orga- nismen en door de uitwerpselen van ontel bare milliarden kleine levende wezens voort durend nieuw slik wordt gevormd. Voor deze theorie pleit ook het hooge gehalte aan voedingsstoffen van deze afzettingen, waar door kunstmatige oemesting jaren lang overbodig is. ln den afgeloopen zomer heeft men taJ van grondmonsters genomen in de Wadden zee. Een gemakkelijk werk was cü niet, dik wijls zakten de mannen tot over de heupen in het slik. Maar de moeite was niet ver- geefsch, want de vele duizenden monsters die genomen werden, toonden aan, waar de op het oogenblik nog met zeewater bedekte oppervlakte vruchtbaren grond bevat en waar niet. Er werden, evenals dit ook bij de Zuiderzee het geval was, plekken gevonden met zuiver, bijna steriel zand en andere, die schijnbaar een goeden opbrengst beloof den, doch vergiftigd waren. Tegen deze ver giftiging is nog geen kruid gewassen Het is een soort rottende modder, die allen plan tengroei belemmert. Zelfs ln de reeds be- Een deel van dit waardevolle erts wordt aan de oppervlakte gewonnen. Langzamer hand is men daarbij reeds tot op 50 meter diepte gekomen en steeds dieper wordt de jacht op het kostbare metaal voortgezet, zoodat men thans aan de onderaardsche aderen toe is. Een uit dikke asbestplaten opgetrokken onderstand voor het directiegebouw en hel daarbij behoorende waarschuwingsbord her inneren er aan, dat wij ons in de nabijheid der gevaarlijke explosiestoffen bevinden. Daar men niet meer aan de oppervlakte werkt, maar steeds dieper in de aarde door dringt, neemt het gevaar, bij de ontplof fingen door wegvliegende steenen verwond te worden, voortdurend af. De hoofdschacht voert ons 250 meter naar omlaag. Hier begint een blinde schacht, die tot 410 meter diepte reikt. Mijnwerkers met door het boren zwarte met stalen helmen bedeKi z.ijn, Komen ons tegemoet. Even te voren heeft er een explosie plaats gevon den; een dikke dynamietwalm slaat ons tegen en verhindert ons bijna het verder gaan. De hoofdschacht gaat door 40 meter van elkaar verwijderde etages in het erts. gesteente naar de diepte. Het donkergrijze gesteente boven ons met de vele kleurschakeenngen, het erts naast en onder ons: alles bevat goud en. zilver, maar niet zoo, dat men er een klompje goud mee naar huis kan nemen. Het is in het om ringende arsenicum-, zwavel- en koperkies zóó microscopisch fijn verdeeld, dat men gemiddeld uit iedere ton erts slechts 14 tot 15 gram goud wint. Bij de tegenwoordige productie-capaciteit beteekent dit toch nog een jaarlijksche op brengst van 5000 tot 6000 kilogram zuiver goud. Als niet te versmaden bijproducten komen hier 17000 tot 18000 kilogram zilver, zes millioen kilogram koper en nog 20.000 ton 7V'3vpi bit In het begin van deze eeuw acht ten de deskundigen het uitgesloten, dat er zich in Zweden goudmijnen bevonden, die de moeite van exploi tatie loonden. Thans levert de Boli- denmijn per jaar meer dan 5000 kilogram zuiver goud, daarenboven 17.000 tot 18.000 kilogram zilver en 6.000.000 kilogram koper. Rönnskar is een der weinige plaat sen op de wereld, waar men kan zien, hoe uit het grauwe erts na vele gedaanteverwisselingen het asphalt- achtïge slib, met 40 koper, 12 zilver en 4 goud, tenslotte na de laatste electrolyse het zuivere goud ontstaat. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll schillende soorten erts ln een zekere ver houding vermengd worden. Van de reus achtige reservoirs wordt het erts auto matisch naar de ovens getransporteerd, waar het zwavel en het arsenicum in gasvorm ontsnappen. In een volgenden oven worden de laatste zwavelresten verbrand; bij het converteeren houdt men het ruwe koper over. Datgene wat een leek voor een afval product houdt, namelijk de zwarte sliblaag, die in de looden vaten achterblijft, is het kostbaarste. Uit deze slib worden, in de daarvoor be stemde fabrieken, de edele metalen ge. wonnen. Ofschoon 1000 kilogram erts gemiddeld BIJ DE ILLUSTRATIES Rechts boven Oorspronkelijk werd het erts in groeven gewonnen, nu wordt het onder den grond gebroken. Het uitgraven van een laag in een goudmijn. Links boven Hier worden dagelijks duizend ton erts verwerkt; de modernste machines zijn dag en nacht in bedrijf. Midden In een kleine smeltoven worden meermalen daags de goudmonsters onderzocht. Rechts onder: Het grootste deel van het gewonnen erts bestaat uit koper. Hier wordt het koper in de vormen gegoten. Links onder: Met sleden naar het werk. Maanden lang is de slede het eenlge voertuig van de mijnwerkers. T4 tot 15 gram goud bevatten, is dit toch het belangrijkste product van Rönnskar ge bleven.

Soester Courant | 1937 | | pagina 4