Voetbal. Burgerlijke Stand. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN K.P.S. In het kader van de Nederlaagw dstrij - den. georganiseerd door K.P.S., werd Vrijdagavona op het terrein aan de praamgracht de wedstrijd K.P.S. tegen een elftal van de Soestér Politie Sport vereniging gespeeld. Direct na de aftrap ontwikkelde zich een snel spel van doel tot doel. Door enthousiast spel en beter plaatsen van de bal wist S.P.S.V. het spel meer op de K.P.S. helft te verplaatsen. Er was ongeveer een kwartier gespeeld, toen bij een hoekschop op het K.P.S.-doel, de bal keurig voor het doel werd gé- plaatst, waarna midvoor. Den Hartog (S.P-S.V.) met een fraaie kopbal, on houdbaar' de bal in het K.P.S.-doel plaatste (0—1). S.P.S.V. hield hierna ook nog het beste van het spel en het was weer midvoor Den Hartog, die met een onvérwacht hard schot de stand op 02 wist te brengen. K.P.S. niet ontmoedigd, trachtte de ach terstand in te lopen, maar verder dan enige hoekschoppen bracht zij het niét. Zelfs slaagde S.P.S.V. er in, uit een scrimmage voor het K.P.S.-doel, de stand op 0-3 te brengen, waarmede Déni Hartog de hattrick verrichtte. Even daarna veroorzaakte, bij een aan val van K.P.S., een der achterhoedé-spe- lers van S.P.S.V. een strafschop wegens hands, maar de midvoor van K.P.S. schoot deze strafschop keihard naast. Met de stand 03 voor S.P.S.V. kwam de rust. In de tweede speélhelft ging het spel tamelijk gelijk op. De Soesfers krégen echter nog enige scoringskansen, maar door moedig ingrijpen van de K.P.S.- doelman werden deze vérhinderd. Het snelle spel in de éerste helft was oorzaak, dat na een kwartier spelen in de tweede helft, vérmoeidheid optrad bij de spelers van S.P.S.V., waardoor K.P.S. vrijwel het spel in handen nam. De achterhoede van S.P.S.V. met doél- man Houkes aan het hoofd, wist echter doelpunten te voorkomen. Toch gelukte het K.P.S. even voor hét einde een tegéndoelpunt te scoren, waarmede de eer was géred. Even voor het einde voorkwam de doellai van K.P.S. nog een doelpunt» toen midvoor Den Hartog, uit moeilijke positie een fraai schot op het K.P.S.- doel loste Met de stand 1-3 voor S.P.S.V. kondig de de scheidsrechter hét einde van dPze geanimeerde wedstrijd aan. EERSTE LUSTRUM B.V. CENTRAAL. Vrijdagavond werden de nederlaag wedstrijden, georganiseerd tér gelegern- heid van het eerste lustrum van dé bil jartvereniging CentraaT'» voortgezet mét de wedstrijd CentraalDe Vaart uit Hilversum. De Vaart maakte in deze ontmoeting 212 winsücarambols, waartegenover Cen traal slechts 160 winstcarambols kon stellen, zodat De Vaart met 52 caram- bols won. Deze overwinning van de Hilversummers is echter niet groot gé- noeg, om de biljartvereniging ,,Zonne- heuveT' van de leidende plaats in dit tournooi te verdrijven. TREK IN KIPPENBOUTJE. De kippen van B. alhier, kregen bèzoeik van de hond van Mej. S. Het bleek éch ter geen beleéfdheddsvisite te. zijn, want het dier zag kans een kip dood te bijten en een andere géhetel te verorberen. Mej. S. heeft de schade mét B. genegeilcJ. WEDVLUCHT VANAF ROERMOND. D; beide postduivenverénigingeii „De Vriendschap'' en „De Zwaluw' hielden vorige week een wédvlucht met jonge duiven vanaf Roermond, afstand 120 K.M. De duiven werden om 7.30 uur ge lost. De resultaten van de verénigïng „De Vriendschap'1 waren als volgt: 210 dui ven in concours, waarvan de eerste duif aankwam om 9 uur 2 min. 43 sec. en de laatste prijswinnende duif om 9 uur 22 min. 11 sec. De snelheid van de éer ste duif bedroeg 1304.4 meter pér mi nuut. De gedetailleerdé uitslagen waren: J. Rijnders 1-3-9-11 32-34. R. Bokma 2. W. Nieuwenhuis 4-35. C. Dijkman 5-7.27. A. Verkerk 6-13-51-52. H. Pohlman 8. J. Mulders 10-12-16-19-22-26. J. Pot 14-25- 36-48-53. G. Sukel 15-39 42. Mej. C. Paau- we 17-18-31-47-49. Mej. G. Zimmerman 20-37-48. H. Spikman 21-28. H. van Sit ter 23-38. E. Daatselaar 24-41 45. F. Hee remans 29-33. K. Philippens 30-40-43. W. Roest 46. De resultaten van de vereniging- „De Zwaluw'1 waren: 293 duiven in concours, aankomst eerste duif 9 uur 2 min. 33 sec. aankomst laatste prijswinnende duif 9 uur 23 min. 31 sec. De persoonlijke prijzen werdén alsvolgt behaald: Jac. Stalenhoef 1-11-74. P. van Brienen 2-15. H. Gorissen 3-17.41-42-50- 51-61-62. A. Priem 4.10. J. Rausch 5-14-31* G. Sukel 6. A. Rijksen 761- 21-65. A. Logfenstein 8-23-35-44. J. H. v. Breukelen 9-72. G. Elschot 12-24-25. C. van Soest 13-28-32-36 58-59-60-67. G. Hooijer 18— 48. N. Baltus 19-20-69. H. Onwezen 22. J- Kruseman 26-71. J. van Herwaarden 27-57-73. W. Veerman 29-39-68. Jac. Kamerbeek 30-37-45.46-52. P. Grift 33. J. Manties 38. J. Wijnaads 49-63-64. Si- Rijksen 55. J. Rijksen 54. R. Stalenhoef 53. Jac van Breukelen 70. „DE HAVERKAMP". In Juli i.1. vond de eerste tenfoonstéL- ling van schilderijen plaats in het ate lier van het voormalig schilders-echtpaar Haverkamp. Kerkpad Z.Z. 105. Al dadelijk gaven bekende schildérs te kennen dat ziï een expositié in dit ate lier op prijs zouden stellen. Het licht is er goed en de ruimte voldoénde. De rustige ligging werkt ten volle rneé tot de gewenste sfeér. Het atelier is als woonruimte geméubi- leerd waardoor de bezoekérs ear niet al leen direct een idéé van krijgen hoia de schilderijen in een interiéur uitkomen» doch men kan er ook eens gemakkélijk bij gaan zitten, om de kunst ristig op zich in te laten werken. Dit atelier, dat het schildersechtpaar Ha verkamp liet bouwen, waar zij jaren lang werkten en dat thans van tijd tot tijd voor schilderijen-tentoonstellin gen beschikbaar wordt gesteld» zal voort aan „De Haverkamp" heten. In deze naam wordt niet alleen dé na- dachtenis van bovengenoemde schildérs geëerd. doch het is een aardigé combi natie van gedachten, indien men wéét, dat gedurende vele maanden van het jaar het huis wordt begrensd door de ruime velden van de boerdérïj van Kuij- er vol met goudgele haver. In het atelier „De Haverkamp" nu zal 9 Augustus weer een tentoonstélling van schilderijen geopend worden. De schilders Jac. de Ruig, Baarn en Klaas Zwaan. Spakenburg, zullen er tot en met 22 Augustus exposeren. Zaterdagmiddag werd deze tentoonstél ling door de burgemeester van Spaken burg, de heer Van de Berg, géopend. In zijn openingswoord deelde de bur gemeester medé gaarne aan de uitno diging om deze tentoonstelling te opénen gevolg te hebben gegéven, daar hierbii de enigste en tevéns jonge schilder uit zijn gemeente, voor het éérst met zijn werken voor het publiek treédt. Hoewel zelf totaal onbekend mét de schilderkunst, heeft het hem toch bij zonder getroffen, dat de kunstenaar ons leert de natuur en alles wat daarin voorkomt, beter te bekijken. Wij moeten dan daarom ook dankbaar zijn, dat beide kunstschilders met hun werk in 't publiek komen. Na de schil ders met deze tentoonstélling veLe! suc ces te hebben toegéwenst, verklaarde! spreker de tentoonstelling voor geopend. Mevr. T. Blok-Eysink dankte als gast vrouw de burgemeester voor zijn opé- ningswoord en hoopte, dat deze ten toonstelling een groot succes mag wor den; voor de heer Zwaan, wiens éerste expositie dit is en ook voor de héér De Ruig, die al meer bekendheid heeft verworven. Allen, die de geestélijke wederopbouw van ons land ter harte gaaf, raden wij gaarne aan de tentoonstelling te bezoe ken. Neemt vrienden mée en helpt al dus Soest tot een werkelijk céntrum van kunst te maken. De schilders hebben uw belangstéllimg nodig, en na uw bezoek zult u zeggen: ze zijn het waard. De tentoonstelling, die zéér de moeite waard is, is geopend, van 10.30-12 uur en van 15-17 uur. 's Zondags alleen van 15-17 uur. PLECHTIGE HERDENKING CAPITULATIE VAN TAPAN. Zoals onze lezers bekend is, zal door dé club „Insuiinde" van en voor Indische ge- evacueerden te Amérsfoort» Soest, Soest- dijk. Baarn, Soesterberg, Lunferen én de naaste omgeving, op Zaterdag 16 Aug. a.s. des avonds 8 uur. in de schouwburg zaal van de sociëteit „Amicïfia" te A- mersfoort. een plechtige hérdenkïng wor den gehouden ter herinnering aan Japans capitulatie, aan hen, die vielen in dé strijd tegen de Japanse overweldiger, aan de duizenden, die stiervén in de krijgsge vangenkampen in Ned. Indie, Thailand, Birma. Japan en elders en aan de talloos vele mannen en vrouwen, dié tengevolge van mishandelingen, ziekten en ontbe ringen in de Japanse hongerkampen hét leven lieten. Tot dusver was de ineenstorting van Ja pan, welke een eindé maakte aan de oorlog in Oost-Azië in Nederland nog nimmer op bijzondere wijze herdacht én het mag de jonge club „Insuiinde" als een zeer sympathiek gébaar worden aan gerekend, dat zij dit belangrijke gébe.u- ren nu eens in het volle licht plaatst. Helaas, de capitulatie van Japan bracht voor de Indische Nederlanders niét de vrede waarop zij zo vurig gehoopt had den. Inplaats van naar hun woonsteden te kunnen terugkeren, warén velen ge>- dwongen nog geruime tijd in de kampen te verblijven en maakten toén vaak nog meer verschrikkingen en éll'ende door dan in de jaren, die daaraan voorafgin gen. Tenslotte werden zij voor hét over grote deel naar Nederland géevacueerd» aangezien eein langer vérblijf in Indië niet mogelijk bleek. Berooid én beroofd» dikwijls ziek naar geest en lichaam, kwa men zij hier aan, om herstel vani gezond heid te vinden eini 't tijdstip af te wach ten waarop zij weer naar het zonnige Indië zouden kunnen terugkeren. Er zijn nu twee jaren na de vredé mett Japan voorbijgegaan en nog altijd ver toeven zij in ballingschap. Het spreekt dus vanzelf, dat dezé plech tige herdenking een zéér sober karaktefc moet dragen; immers bij de Indische gé- ëvacueerden bestaat géén reden tot blijd schap, geen aanleiding tot feestvieren, verre van dat. Toch willen zij die ge denkwaardige dag in alle eenvoud wéér doorleven, om bovendien eén posthume hulde te brengen aan allen, dié „leden en stierven tengevqlgé van de Japanse terreur, die zich gedurende jaren over Indië ontketende. Dank zij de prettige en hartelijké mede werking, van verschillende zijden ondér- vonden kon het bestuur van „Insuiin de" het volgende programma vaststellen: 1. Wilhelmus. 2. Zang. 3. Inleiding door de voorzitter. 4. Muziek. 5. Rede door Ds. E. F. Wildervanck» leger-predikant. 6. Zang. (Daarna pauze). 7. Muziek 8. Rede van Pater Dr. Th. van Rooy. 9. Zang. 10. Apotheose „Hulde aan de ge vallenen," Muziek. Deze plechtige herdénking is iin de eer ste plaats toegankelijk voor Indische ge- evacueerden en genodigden en voorzo ver de ruimte zulks toelaat, voor anderé belangstellenden. Te 8 uur précies wor den de deuren geslotëin en kunnen ondeir geen voorwaarde nog bezoekérs wordejn toegelaten. Men zorge dus voor hét aan- vangsuur aanwezig te zijn. Gememoreerd mag zekér worden, dat de wnd. garnizoenscommandant van de ca- valerieschool en het Geméngd Koor „So- li Deo Gloria", onmiddellijk bereid ble ken hun zeer gewaardeérde en onmis bare medewerking te vérllenen, terwijl ook van de Kon. Ver. „Oost en West"» afd. Amersfoort, krachtdadige steun werd ondervonden. Voor deze sympathieke hulp ons gebo den, past hier een woord van welgé- meende dank. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN K.P.S. Woensdag 13 Augustus a.s. speelt K.P.S» op haar terrein aan de Praamgracht te gen een elftal belasting ambténaren uit Baarn. Deze wedstrijd, die te half zéven aan vangt, is de laatste nederlaagwedstrijd van de serie, die gespééld wordt. Volgende week volgt de offieïelé ope ning van het terrein met eén wedstrijd tussen twee K.N.V.B. elftallen. SOESTERBERG. DE VRIJWILLIGE BRANDWEER EN DE HEIDEBRANDEN. Heidebrandjes waren in de laatsté wer ken aan de orde van de dag. Het kwam soms wel voor, dat onze Vrijwillige Brandweer bijna de ganse dag in touw was en in de afgelopen wéék moest zij wel op vier verschillende dagen uitruk ken voor de bestrijding van een plaat selijke heidebrand of in de omgéving. De droogte, het bezoek van trékkers, de gemakkelijk brandbare stof door onze bezetters op verschiliendé plaatsen over enige afstand in de grond verstopt, die soms nog onzichtbaar blijft smeulen» wanneer een brand pas was geblust, om zien dan weer even later of op dé vol gende dag te manifesteren, zijn alle zo vele oorzaken die de héidebranden in onze omgeving zo frequent doen wor den. Ze zijn niet altijd even érnstig, maar toch moeten onze brandweermannén er altijd voor op uit, om erger te voor komen. Dat alles vergt ontzaglijk veel' tijd en offers, ook financiële, wanneer het hen betreft, die hun vérlorejn tijd op niemand verhalen kunnen en plotsé- ling hun werk ijni de steek moeten laten om de door hun vrijwillig op zich ge nomen taak te gaan vervullen. Men moet daarvoor respect hebbén. De enkele consumptie, die onzé brandwqer mannen bij hun zware arbeid in de schroeihitte van vuur en verzengétndo zon word* aangeboden, hebben zij wel verdiend. Waar dit echter tegenwoordig zo vaak pleegt voor te komen, is helaas dé bo dem van hun verenigingskas reeds zicht baar. Weliswaar genieten zij eéni gemptfn/- telïjke subsidie, maar deze is niét toe reikend om alle onkosten fe kunnên dekken. Zou het nu niet eén morele plicht zijn van de burgerij, tevens eén bewijs van erkentelijkheid, zo iéder ge zin ïn Soesterberg donateur werd van onze Vrijwillige Brandweer, die toch dé belangen van onze gehelé gemjef/nschap helpt dienen. Men kan zich opgevén bij de secretaris de béér Luyf, Monfgomery- weg 82. PIJPLEIDING SPAART 5000 K.M. VAREN UIT De directeur van de Anglo-Iranian Petro leum Maatschappij, die de olievelden in Zuid-Perzië exploiteert, heeft bekend ge maakt, dat de maatschappij een pijpleiding zal aanleggen van de Perzische Golf dwars door Mesopotamië en Syrië naar de Mid dellandse Zee. Hoewel dit werk natuurlijk millioenen zal kosten en bovendien voort durende bewaking langs de gehele lengte nodig maakt, zal het voortpompen van de olie door deze leiding toch voordeliger zijn dan het transport met tankschepen van de Perzische Golf af, omdat daardoor de scheepvaartroute niet minder dan 3000 mijl (5000 km.) korter wordt gemaakt; een af stand als van New York tot Amsterdam. De omstandigheid, dat men daardoor voor de aanvoer van de olie niet meer uitslui tend afhankelijk is van de vaart door het Suez-kanaal, zal aan het aanleggen van deze leiding wel niet vreemd zijn. AMERIKAANSE HANDELSVLOOT GAAT ACHTERUIT De Amerikaanse scheepsbouw, die in de oorlogsjaren zulke grote prestaties ge leverd heeft, bevindt zich op het ogenblik voor de grote moeilijkheid, dat de nieuw te bouwen schepen tengevolge van de hoge staalprijzen en de hoge lonen niet rendabel in de vaart gebracht kunnen worden. Bo vendien wordt in de naaste toekomst een belangrijke daling van de prijzen der sche pen in het buitenland verwacht, omdat men daar goedkoper bouwt. De constructie van een „superliner", een groot passagiersschip, zoals de Queen Elisabeth, zou op het ogen blik niet minder dan 75 millioen dollar kos ten, welk kapitaal nooit zal renderen. Op het ogenblik beschikken de Amerikanen slechts over één passagiersschip van meer dan 20.000 ton, daar de andere grote sche pen nog steeds in gebruik zijn bij het leger. Daar de vloot snel in omvang achteruit gaat tengevolge van de verkoopspolitiek der regering, zal de Amerikaanse handels vloot spoedig niet meer dan 11 millioen ton bedragen, terwijl Engeland weer onbestre den de eerste plaats zal innemen. Ameri kaanse scheepsbouwers hebben thans een plan ingediend voor de bouw van 70 passa giersschepen, waarmee 600 millioen dollar gemoeid zou zijn, doch op conditie, dat de Staat er een subsidie van 50 pet. op geeft. Het is echter nog geenszins zeker, dat de regering dit kostbare plan zal aannemen. SYNTHETISCHE BENZINE WORDT GOEDKOOP Een van de uitvindingen, die de Duitse aanval op de rest van Europa mogelijk maakte, was een verbeterd systeem om uit steenkool en bruinkool benzine en olie te maken. Hoewel de olieproductie van Duits land zeer gering was, kon daardoor de eerste stormloop van de Duitse legers mo gelijk gemaakt worden en heeft Hitier de strijd veel langer kunnen voortzetten dan de geallieerden in 1939 verwachtten. Het spreekt dus vanzelf, dat de overwinnaars in 1945 buitengewoon nieuwsgierig waren naar de wijze, waarop die synthetische ben zine en olie vervaardigd werd. De Ameri kanen namen dan ook de desbetreffende octrooien, de geleerden en de technici, die erbij betrokken waren, mee naar de andere kant van de Oceaan om het werk daar voort te zetten. Al spoedig werd ontdekt, dat met gebruik van de geweldige hulp middelen der Amerikaanse industrie nog veel groter resultaten bereikt konden wor den en thans is men zover, dat de uit steen kool bereide benzine nauwelijks een cent per liter kost. In verschillende landen, waar men wel steenkool heeft, maar geen olie, is men thans voornemens, grote fabrieken voor synthetische benzine te bouwen. WEDIJVER TUSSEN KUNSTRUBBER EN NATUURRUBBER Het Internationaal Rubber Studie Comité verwacht, dat het volgend jaar een over productie van rubber zal optreden. Reeds dit jaar zal er een overschot zijn van 20.000 ton en volgend jaar van 275.000 ton. Dat komt, doordat de Ver. Staten en Ca nada hun kunstrubber-industrie handha ven, terwijl de productie van natuurrubber snel toeneemt. In Amerika heeft men zo veel geld in de kunstrubberindustrie gesto ken en acht men de internationale toestan den nog zo onzeker ,dat men geen afstand wil doen van het synthetische product, hoe wel dit in verschillende opzichten bij na tuurrubber achterstaat. De Amerikanen dekken hun behoeften op het ogenblik voor meer dan 70 pet. met kunstrubber en hun weigering om de productie te verminderen is de oorzaak geworden van een scherpe prijsdaling voor natuurrubber. ABESSINIë, LAND DER TOEKOMST Abessinië, het land van de Negus, staat niet meer zo in de belangstelling van het publiek als tien jaar geleden, maar het staat meer dan ooit in de belangstelling van wereldpolitiek en wereldhandel, omdat het land ten eerste een centrale positie in Afrika inneemt en ten tweede grote mine rale rijkdommen kan opleveren. Men vindt er een grote verscheidenheid van delfstof fen, n.1. goud, platina, zilver, koper, lood, ijzer, mica, kalizout, salpeter, zwavel, as best, bruinkool en olie. Alle voorwaarden zijn er dus voor het ontwikkelen van zo wel een grote industrie als een bloeiende landbouw. De Amerikaanse Sinclair-Oil Corporation heeft reeds een concessie gekregen voor de oliewinning op een kwart van de totale oppervlakte van het land en bovendien het recht om over het gehele land naar olie te zoeken. Men kan er zeker van zijn, dat zo spoedig deze oliewinning enige afmeting gaat aannemen, Abessinië snel tot ontwik keling zal komen. Tot nu toe zijn in Afrika geen grote olievondsten gedaan en het tot stond komen van olievelden zou daardoor voor het gehele werelddeel van grote be tekenis zijn. Thans exporteert het land alleen wat kof fie, huiden, peulvruchten, castor-oliezaad en andere minder belangrijke artikelen. De voornaamste invoer betreft textiel, zout en benzine. Slaagt de oliewinning, dan zal daarin spoedig grote verandering komen. Op het ogenblik gaat echter nog de grote strijd over de vraag of het Engels dan wel Amerikaans kapitaal zal zijn, dat Abessinië tot ontsluiting brengt. Een record. De Nederlandse ballonvaarder Boesman klom, in gezelschap van een Franse collega, met zijn ballon „Ram- baldo" tot een hoogte van 6000 m. en vestigde daarmede een nieuw Nederlands record.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3