T elefoon-visie* Ook onze bakkers staken! Butlin komt naar Nederland* Onze WeekspiegeL Ere zullen het ook onze genueêtttejnaren gevonden hebben, dat ïtn Amsterdam ên andere grote plaatsen gedurènde de eier- ste drie dagen der komende waek geien brood verkrijgbaar zou zijn, doordat de bakkers in die plaatsen op die dagen zouden staken, omdat ze met de minister, niet in éém schuitje konden komen inzake de broodprijs, maar geschrokken zullen zij zijn, toein zij vernamen, dat ook onze Soester bakkers het bijltjê er bü neerleggen. De actie, welke haar oorsprong vond in Amsterdam, heeft zich thans - tot het gehete land uitgebrêid, met uitzon dering van de provincies Groningen en Friesland, waar de broodprijs 2 tot 3 cent hoger ligt. En wat nog erger is» de heren gaanj in de tweede helft van dé weiek ook niet aan het werk. We hadden ons al verzoend met dê gew dachte dat we op a.s. Dondërdag, Vrij dag en Zaterdag brood zouden inslaan voor die dagen en de drie eerste dagdni der komende week. maar ook zij kennen hun pappeheïmers. De heren staken en blijven staken, tot de broodprijs omhoog gaat of tof de door het Rijk ingetrokken toeslag op het meel weer wordt vêrlieend. Tot nu toe werd door het Rijk zoveel toeslag op het brood verleend, dat dé priis practisch kwam op 28 cent. De eerste verlaging hébben de bakkers geslikt, maar nu met deze fweéde verla ging het werk met verlies gêpaard moet gaan. vertikken de heren hét langer. We kunnen het ons indeftken. Té vejel wordt er gelegd op de ruggen van dê handelaar in de directe levênsbehoeffeln en mede als gevolg daarvan vrezên wij, dat ook de heren kruideniers zich niét zo druk zullen maken om ons de grote hoevelheden mêel te verstrekken, waarvan wij door gebrek aan boter en olie toch ook niets eetbaars kunnen ma ken Voetbal. NEDERLAAGWEDSTRITDEN S.E.C. S.E.C.—A.P.G.S. BIT TROPISCHE HITTE. De opening van het voetbalseizoen kan nauwelijks een genoeg én geweest zijn voor de voetballers. In een voor voetbal volkomen ongeschik te temperatuur bond S.E.C. Zondag de strijd aan tegen het sterke A.P.G.S. uit Amsterdam aan. 4 S.E.C. verscheen met invallers voor dê linksbuiten Maassen en rechtsbinneln Post. zodat de voorhoede danig verzwakt was. Voeg daarbij twee kant-halfs, die volkomen faalden en de gevoelige ne derlaag die S.E.C. te incasseren kréég, is volkomen verklaard. Het eerste half uur gaf S.E.C. behoorlijk partij, hoewel toen reeds aan hét snel le spel der Amsterdammers té zien was, dat S.E.C. ging verliezen. Bij de stand 1-2 voor A.P.G.S. verliet Klompenhoywer, bevangen door de warmte het veld en vanaf dit moment was het met de tegenstand van S.E.C. gedaan. De rust kwam met 1-4 voor A.P.G.S. De tweede helft bêgon direct weelr mert een aanvallend spel der gasten. Een kwartier hield de S.E.C.-defensiê nog stand, maar toen recfj^sback Koster we gens een armblessure niét verder kon spelen, was het met de têgenstand van S.E.C. gedaan en voerde de uïtstêketrnd spelende Amsterdammers dé stand tot 110 op. S.E.C. ontving een lesje, dat haar nog lang zal heugen. Wil S.E.C. in de ko mende competitie eên dragelijk figuur slaan, dan moet op de eerste plaats naar iongere spelers worden omgêzien, spe lers die een bal behoorlijk kun'nèn plaat sen en het begrip hebbèn, dat voetbal een spel is, dat op snelheid bêrust. ERE-WEDSTRIJD BAARN—S.E.C. Tot besluit van de nederlaagwedsfrijdên van K.P.S. zal morgenavond (Wyemsdag), te 6.30 op het terrein aan de Praam-- gracht een ere-wedstrijd worden gespoejld door BAARN en S.E.C., welke dan te vens geldt als de offteiHe opening van dit terrein. Het geheel zal worden opgéluisterd door muziek van het Vrijwillig Muziekcorps der Cavallerieschool te Amersfoort. Dit corps zal zich te 5.30 uur opstellen voor ons raadhuis en vandaar in op tocht naa' het voetbalveld aan de Praam gracht trekken, vergezeld van dê adspi- ranten van Baarn en S.E.C., met de resp. clubvlaggen en gekleed in clubcostuum. Z.K.H. Prins Bernhard zal na afloop van de wedstrijd, de prachtige zilverén beker aan de winnaar uitreiken; De gehele opbrengst komt tén goede van de NIWIN. Plaatselijk nieuws. ZILVEREN PRIESTERFEEST PASTOOR R. G. LOMMERSE. Vrijdag was het 25 jaar geleden, dat Pastoor R. G. Lommerse van de paro chiekerk van de H. Familie in Soest- Zuid. de H. Priesterwijding ontving. Bijna tien jaar heeft de jubiterêndei priester in onze gemeênfe gewelrkt; hij 'heeft de bouw van de nieuwê parochie kerk aan de St. Willibrordusstraat voor bereid, waarvan hij in 1939 tot pastoor werd benoemd. Het spréékt vanzelf, dat het priesterfeest van déze in wijde kring beminde herder op grootse wijzê gevierd is. Op de vooravond werd de jubilaris aan de Smitsweg feestelijk ingéhaald. De T.B.B. te paard, deputaties van de vak- en standsorgamisaties, jeugdverenigingên, sportverenigingen en de muziékvprieni- ging Wilskracht'' uit Amersfoort, als mede bruidjes enz. gingen dê open lan dauer vooraf, waarin pastoor Lommerse, vergezeld van pastoor W. M. Voss van Soest, gezeten was. Overal hingen vlag gen uit en honderden stonden langs dé wegen om de jubilerendê priester te/ verwelkomen. Op het kerkplein, dat geheél versierd was met groene slingers en vlaggên in de pauselijke en nationale kleuren, sprak de heer W. Wantenaar, voorzitter vajni het feestcomité, een woord van wêlkom, waarna een zestigtal schoolkinderen êen feestlied zong. Daarna betrad pastoor Lommerse de naar ideeen van de kunstenaar A. Stok- hof de Jong versierde kerk, waar hij mét assistentie van pastoor Voss als diaken en pater S. van der Meer O.F.M., êein neef van de jubilaris, als subdiaken» ©én1 kort lof celebreerde. Op de eigenlijke feêstdag droeg pasfoor Lommerse 'n plechtige Hoogmis op, ge assisteerd door pater van der Méér als diaken en kapelaan C. Hartman, zoon van de parochie, als subdiaken. Als presbyter assistent fungeerde pastoor W. M. Voss, die tevens de feéstpredicatie hield. In het priesterkoor hadden plaats geno men Mgr. G. Wantenaar, apostolisch perfect en de hoog eérw. heer P. J. M. Sandkuijl, deken van Amersfoort. Het parochieel mannen- en jongênskoor zong onder leiding van de heer H. C. Hendrikse de wisselendê gezangen van het feest van Maria ten Hemêlopneming en de ,.Missa Te Rogamus Domine'' van Thermignon. Na afloop van de Hoogmis bood de pa rochie bij monde van de heer W. Wan tenaar op het kerkplein zijln gelukwénseln aan, vergezeld van de aanbieding van de feestgave: eén geldelijke' bijdraglö voor het fonds tot oprichting van een1 fröbelschool en een schilderstuk van de heer Stokhof de Jong, voorsteliênde' de H. Rutgerus, de patroon van de pas toor. Namens de K.A.B. bood de voorzitter, de heer G. van de Bedum, êen ©nviel- loppe met inhoud aan. Ontroerd door zoveel blijken van sym pathie dankte pastoor Lommerse in eên geestig speechje voor dê hem gebrachte, hulde. 's Middags was er receptie aan de pas torie waarvan door katholiek zowel als niet-katholiek een druk gebruik gêmaakf werd. Tot besluit van de dag celebreêrde pas toor Lommerse met assistentie van twêe zonen der parochie eein plêchfig dank- lof met Te Deum. KEURING BOKKEN. In ons vorig nummer hebben wij bericht- dal op Zaterdag 30 Augustus een keu ring van dekrijpe bokken in onze ge meente zal worden gehouden. Deze keuring zal niet, zoals bericht plaats hebben op het terrein van C. A. Butzelaar, Korte Brinkweg, doch op hef terrein Blieklaan hoek le Héeserlaantju. BOS- EN HEIDEBRANDEN. Onder de meerderé bos- en heidiebrahd- jes, die ook in de laatste dagen wêer uitbraken, bevond zich een flink brandje langs de spoorlijn Utrecht-Amersfoorf, ontstaan door een votnk van een pas serende trein. Padvinders, militairen, burgers en brandweer besfrédqn het vuur. maar konden niet verhinderen, dat ongeveer 1000 M 2. bos en beidé ver loren ging. RIJWIEL GESTOLEN. Om een ijsco te kunnen kopen bij dê ijscoman aan het einde van de Nieuwé- weg plaatste een meisjê haar rijwiel te gen een boom. Een jongeman, die gedurendê enigie da gen in onze gemeente hqeft lopen leu ren met elastiek, greép het rijwiel etn ging er ijlings mee van door. AUTO IN BRAND, Een op de Burg. Grothestraat rijdende militaire vrachtauto moest gisterenmid dag vrijwel plotseling stoppen, waardoor een andere achterrijdénde vrachtauto te gen eerstbedoeldê wagen botste. Het benzine-reservoir van dé militaire wagen geraakte hierdoor lék ên de uit stromende benzilne vatte vlam. In een minimum van tijd stond hierdoor de vrachtwagen geheel in vlammên e|n deze vlammen laaiden zo hoog op, dat het dak van de heer Eggenkamp, voor wiens perceel, hetwelk mief riet is ga- dekt. het ongeval plaats vond, op één punt vlam vatte. De brandweer, die spoedig aanwêzigwas, hield met cfric waterstraten hét dak van genoemde bakkerij nat, terwijl êen vterda straal op de auto gericht bleef. De auto brandde geheel uit, waardoor alléén enig oud ijzer overbleef, hetwêlk door een militaire wagen moest worden wieggê- sleept. Ook de auto, welke het ongeval vêroor- zaakte. moest door een anderê autoi wor den weggesleept. VECHTPARTIJ. Ten huize van de familie W. had eên vechtpartii plaats tussen de gebroedérs D. Ook de echtgenote van eên der D's liep hierbir een dik en blauw oog op. IN ARREST. G. alhier, verdacht van diefstal, werd in arrest gesteld. SOESTERBERG. CHR. KLEUTERSCHOOL. Naar men ons meldt bestaan er plan nen voor oprichting van 'n Chr. Kleuter school: Reeds kreeg men toézegging voor eefn 60-tal kinderen. Donderdagavond werd een oprichtingsvergadering gahoudèn. VOETBALWEDSTRIJD. A.s. Woensdagavond kwart voor zeven speelt Soesterberg 1 tégen het militaire elftal R.U.T. Het belooft een spannênda wedstrijd te worden. DE BRANDWEER RUKT UIT. Vrijdagavond werd de Vrijwillige brand weer gealarmeerd voor êen brand in ©etn timmermanswerkplaats aan de School- dwarsweg. Om half elf ontstond er ter plaatse wederom brand en moest dê brandweer opnieuw uitrukken. De wêrk- plaats brandde geheel uit. Oorzaak on bekend. Een klein zwart doosje met toverkrachten, dat begin Juli voor de eerste keer werd tentoongesteld door de Zennith Radio Cor poration van Chicago, bevat de toverstaf voor de uitbreiding van Amerika's jonge televisie industrie. Het doosje bevat een mechanisme, zonder hetwelk televisie-appa raten niet kunnen werken, totdat een tele foon-beambte op verzoek van een gegadig de een knopje, dat het etiket „Phone- Vision" draagt, in de telefooncentrale om draait. Met dit knopje wordt de televisie ontvangst geregeld en wordt het mogelijk gemaakt aan de televisie toeschouwer de televisie-uitzendingen in rekening te bren gen, op dezelfde wijze waarop hij als tele- foon-abonné voor intercommunale gesprek ken wordt belast. Van een mechanisch standpunt bezien is het geheimzinnige doosje in werkelijkheid niet zo geheimzinnig. Het kan door een stekker op elk telefoontoestel aangesloten worden en is door middel van een draad verbonden met een normaal televisie-apparaat voor gewone of gekleurde ontvangst. Het tele visie-apparaat ontvangt als gewoonlijk de verschillende golflengten, waaruit een per televisie overgebracht beeld bestaat, door de aether. Dit geldt evenwel niet voor alle golfleng ten en heeft aanleiding gegeven tot de be langrijke nieuwe vinding van de „Phone- Vision". Enige belangrijke golflengten, af komstig van de Phone-Vision" zender, wor den niet door de -aether voortgeplant, doch worden inplaats hiervan afgetakt van de zender en langs het telefoonnet doorgezon den. Bijgevolg wordt het volledige televisie beeld langs twee kanalen overgebracht draadloos en per draad. Zolang als het zwarte doosje de per telefoon doorgezon den golflengten blokkeert, zal de ontvangst wazig zijn. Evenwel, zodra de telefoon-be ambte het knopje omdraait en de ontbre kende golflengten het televisietoestel be reiken, wordt, het beeld volkomen scherp en vanaf dat ogenblik werken telefoon en tele visie samen, zonder elkander te storen. Van de duur van de „Phone-Vision"-dienst wordt op het kantoor van de Telefoon Maatschappij aantekening gehouden en op de maandelijkse nota's in rekening ge bracht. Hieruit bestaat het* geheimzinnige van het kleine doosje; want het voerde bij de Amerikoanse radio uitzendingen een nieuwe methode van betaling in van zoda nige revolutionnaire aard, dat het de voor uitzichten voor televisie volkomen veran derde. Tot op heden heeft geen enkele van de millioenen Amerikaanse radio luisteraars of van de duizenden ontvangers van tele visie-beelden ooit een cent aan het radio station of aan wie dan ook betaald voor het privilege te mogen luisteren en ont vangen. Maandelijkse contributies door de luisteraar te betalen, belasting op het bezit van een toestel bij wijze van bijdrage aan de kosten van de radio stations, of soort gelijke heffingen welke men in andere lan den kent, bestaan niet in de Ver. Staten. Radio-stations verkrijgen al hun inkom sten uit bijdragen van begunstigers uit de handel, die de honoraria van de radio sterren betalen, zoals schrijvers, acteurs, musici, etc. en een aardige som aan de radio-stations betalen voor de uitzendin gen. Daartegenover staat dat de begunsti ger het recht heeft om zijn product door de aether te adverteren. Dit systeem van adverteren is voor televisie-uitzendingen kostbaar. Een enkele volledige televisie uitzending, welke kan wedijveren met een filmvoorstelling, zou meer kosten dan een hoorspel en misschien zelfs de kosten van de vervaardiging van een film benaderen. Men schat dat deuitzendingen over een jaar zeker 10.000.000.kosten, een be drag dat de draagkracht van de meeste begunstigers te boven gaat. Bovendien zijn adverteerders terughoudend om verplich tingen aan te gaan welke in de millioenen lopen, terwijl de televisie nog pas in op komst is. Door de introductie van het „Phone-vision" apparaat is de mogelijkheid geschapen hierin een verandering te brengen. Televi sie, in plaats van door handelsbelangen be kostigd te worden, zou dan een transactie kunnen worden van „betaling naar gelang van gebruik"; zij zou dan eerder een te genhanger van film en theater worden dan van de radio. Gevrijwaard van het „spon sor" (begunstigers)-systeem zou het resul taat van de „phone-vision"-uitzendingen gemeten kunnen worden naar de „kaart"- verkoop in plaats van naar de verkoop van een bepaald artikel, dat voor de radio wordt aangeprezen. In de zomer van 1930 zat een Canadees van nauwelijks 30 jaar zich te vervelen in een armoedig pension van een der Engelse bad plaatsen. Het regende dag aan dag en tle man, die gerekend had voor zijn plezier uit te gaan, had in zijn vacantie voor zijn goede geld minder gezelligheid, minder verstrooiing en een magerder keuken dan in zijn gewone doen. Terwijl de regen langs de ruiten stroomde piekerde hij er over hoe met dezelfde kosten meer bereikt zou kunnen worden, en in zijn gedachten bouwde hij een vacantiecentrum, waar op alle gebeurlijkheden van het Engelse kli maat gerekend zou zijn. De gedachte liet hem niet meer los, hij begon te tekenen en te rekenen, spaarde iedere cent, die hij missen kon en zes jaar later was hij zo ver, dat hij zijn eigen kampeercentrum kon openen. De bezoekers vonden daar niet al leen in houten huisjes goed onderdak, maar in het restaurant ook goede en goedkope maaltijden, en bovendien gezelligheid, ver tier en afleiding. Het kamp was gebouwd in een mooie omgeving, er heerste een on gedwongen sfeer en de bezoekers waren blij, dat zij nu niet meer aangewezen wa ren .op de halfsleetse pensions, waaraan badplaatsen zo rijk plegen te zijn. Butlin, zo luidde de naam van deze Cana dees, die voor het Engelsevacantieleven dezelfde betekenis heeft gekregen als Ford voor het autoverkeer, kon spoedig andere kampeercentra openen en thans is het „Butlinkamp" een begrip met een eigen in houd geworden. Tien jaar zijn verlopen sinds het eerste kamp werd geopend en Butlin is er millio- nair door geworden. Elk seizoen brengt weer meer bezoekers en het is dit jaar noodzakelijk geweest maanden te voren plaatsen te bespreken. In de loop van 1946 hebben tussen de 400.000 en 500.000 perso nen een week in de Butlin-kampen door gebracht en cïaar op iedere gast ongeveer 10.per week wordt verdiend, trekt Butlin er een niet onaardig inkomen uit. De kosten van een week in een Butlinkamp lopen van 60.tot 70.kinderen on der de 10 jaar betalen half geld. Daarvoor krijgt de vacantieganger onderdak in een kampeerhuisje, volledige maaltijden en vrije toegang tot alle concerten, lezingen, danspartijen, enz. Natuurlijk is ieder vrij om zijn tijd zo te besteden als hij zelf wil, maar is het slecht weer, dan is er altijd vermaak en ontspanning voor een ieder naar zijn aard. Het spreekt vanzelf, dat er- een' groot natuurbad bij is met alle gym- nastiekwerktuigen, welke men buitenshuis wensen kan. Kortom, het kamp houdt de mensen voortdurend op prettige wijze bezig en is betaalbaar voor publiek met een ge middeld inkomen. Een dergelijk kamp zal nu ook te Zand- voort gebouwd worden, aanvankelijk alleen voor Engelse touristen. Naar wij van de Algemene Ned. Ver. v. Vreemdelingenver keer vernemen, laat men in het midden of dergelijke vacantievermaaks-centra al of niet aanbevelenswaardig zijn, doch men stelt het wel op prijs, dat de gelegenheid voor onderdak in de badplaatsen er door wordt vergroot en het buitenlands bezoek, dat deviezen oplevert, er door bevorderd wordt. Er is nu eenmaal een grote vraag naar der gelijke kampen. Vele mensen geven voor hun vacantie de voorkeur aan rust en af zondering, doch de overweldigende meer derheid zoekt in de eerste plaats bevrijding van huishoudelijke zorgen, comfort, gezel ligheid en muziek. Butlin heeft dat begre pen en dat is voor *:em de grondslag van zijn fortuin geworden. Telegrafische gelukwensen. Zij, die van plan zijn, de Koningin op Haar verjaar dag telegrafisch geluk te wensen, worden verzocht, deze telegrammen liefst vóór 30 Augustus aan te bieden. De zee knaagt. De Noordkust van Texel en het nabij gelegen, meest zuidelijk ge legen strandhoofd van Vlieland, worden door afslag bedreigd. Opzienbarende arrestatie. Te Almelo werd heel onverwacht Gaike J. Kamp, sergeant bij de War-Crimes-Commission, belast met het opsporen van oorlogsmisdadi gers, gearresteerd, verdacht van verraad van illegale werkers. Luistervinken. 1 Augustus j.1. bedroeg het aantal radioluisteraars met eigen toestel 858.907 terwijl het aantal luisteraars met radio-distributie-aansluiting 481.845 bedroeg. Nederland helpt. De Stichting „Nederland helpt Indië" heeft een bedrag van 100.000 gulden beschikbaar gesteld, om tegemoet te komen aan de nood van de Chinezen in Indonesië.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3