Actieve burgerzin. Officiële mededelingen. FlaafselifK nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonn. f 1.50 p. kwart. - Per post f 1.75. UITGAVE Z DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Verschijnt iederè Dinsdag *en Vrijdag. 23e JAARGANG - No. 63. BureauVan Weedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1947. De ziekte. De klacht, dat ons volk en met name onze jeugd vervlakt, is algemeen. Wie de pers van dag tot dag met belangstelling volgt, komt telkens weer onder de indruk van het pessimisme, dat de geesten ten aanzien van deze materie bevangt. Nu bergt een com munis opinio een gevaar in zich. Dit ge vaar namelijk, dat men critiekloos het ge poneerde aanvaardt. „Iedereen zegt het en dus zal het wel zo zijn," dat is de redene ring, die men, zij het wellicht onbewust, aan zijn oordeel ten grondslag legt. De stelling,'dat ons volk in ontstellende mate zou vervlakken en geen belangstelling meer zou hebben voor die zaken, waarmede we ons als volk bezig moeten houden willen we tenminste niet ontwortelen en afglijden deze stellipg is, in haar algemeenheid, zeer zeker onjuist. Het ligt niet in onze be doeling dit aan de hand van een brede, theoretische behandeling te bewijzen, ge wezen zij slechts op de hartstocht, waar mede het Indonesisch probleem in pers en gesprek behandeld werd en wordt en dat heus niet alleen door hen die er over oor delen kunnen, maar ook door de man van de straat. Blijft het feit, dat al naar gelang er meer over gemeenschapszin wordt gesproken, het begrip burger met al«deszelfs verplichtin gen aan inhoud schijnt in te boeten. En dat levert een gevaar op: zowel voor die bur ger als voor de gemeenschap, die hij mede vormt. De oorlog. Zonder op volledigheid te willen bogen, noemen wij als oorzaak van deze veront rustende tendenz: de invloed van de oorlog en de ontwikkeling van de maatschappij. De oorlog, die de verhoudingen scheef trekt heeft hier schuld aan. Komt in normale tijden een auto-ongeluk, waarbij één of meer doden zijn te betreuren, op de front pagina, de oorlog rekent met duizenden doden per dag. Levert een mijnramp de redactiestaven in tijden van vrede, copy voor minstens een week, het bombarderen van een aantal in dustriesteden wordt in de legerberichten met één alinea afgedaan. Het stille dorpje langs de grens, waar de discussie in de gemeenteraad over het al of niet plaatsen van een brugleuning weer klank vindt in de gesprekken der brave dorpelingen, ziet zich plotseling over stroomd door een bataljon gemobiliseerde soldaten, die alle bruggen afbreken en op iedere tien bomen er acht laten springen. Mama, op drie hoog achter, die papa, twee dagen geen goed woord gunt, omdat de zielepoot per ongeluk een ruitje instootte; mama, die de buurman niet zien kan, om dat hij de onhebbelijke gewoonte heeft zijn radio knalhard te laten doorspelen, wan neer zij het moede hoofd ter ruste legt; diezelfde mama kwam na" Mei 1940 tot de ontstellende ontdekking dat de Tommies de hele nacht door haar rust verstoorden bij buurman duurt het niet langer dan tot 12 uur en dat op een gegeven mo ment al haar ruitjes in diggelen lagen. Toen de oorlog kwam, zonk veel, wat voor dien belangrijk was, volkomen in het niet tegen de achtergrond van millioenenlegers, massa-slachtingen en adembenemende ge beurtenissen. De moeilijkheid, vooral voor de jeugd, die tijdens de oorlog tot bewust leven kwam, is nu, om de dingen van de dag weer in hun juiste proporties te zien en ze niet zij het alweer onbewust te projecteren tegen de achtergrond van abnormale ge vallen, gebeurtenissen en toestanden uit de oorlog. Ons inziens ligt hier een elemen taire oorzaak van het z.g. vervlakkings proces. De tijd, die men een wonde-helende eigen schap toeschrijft, zal ook in deze genezend optreden en dat des te effectiever, naar mate de oorlog verder in ons voorstellings complex wordt teruggedrongen. De groei der maatschappij. Van deze-zijde dreigt het grootste gevaar. Voorzien we met betrekking tot de oor logsinvloeden, dat de tijd in ons voordeel zal werken, hier liggen de kaarten precies andersom. Het groeiproces van onze maat schappij met als gevolg het losweken van het individu uit de eigen omgeving, werkt steeds krachtiger door. We behoeven er de geboortecijfers maar op na te slaan, om dat accres in een nuchter getal neergelegd te zien. Achter de nuchterheid van dat cij fer staan een aantal grote moeilijkheden. Wanneer wij straks met 12 millioen men sen op de vaderlandse bodem moeten wer ken en leven, dan zal dat voor een aanmer kelijk gedeelte zijn in groter wordende steden, in naar elkaar groeiende gemeen ten, in gemeenschappen, die de enkeling niet meer kan overzien. Daar begint de ellende. Doordat de enke ling de gemeenschap, waarvan hij een le venwekkend onderdeel moet zijn, niet meer overziet, verliest hij er de belangstelling voor en voelt zich niet langer verantwoor delijk burger, de Kaïnswijsheid van „ben ik mijn broeders hoeder" krijgt vat op de geesten, men voelt zich niet langer ver antwoordelijk voor „en ook niet tegenover elkaar, men duikt om een ietwat versle ten beeld te gebruiken onder in de massa. De samenstellende delen, die de orde-eenheid, de corporatie opbouwen en door welke deze leeft en werkt, vallen weg. Dat moet op de duur wij herhalen het met klem nadelige gevolgen hebben èn voor gemeenschap èn voor indivdiu. De tijd kan ons niet? helpen. Integendeel. Wat dan? Onze bladen pleiten voor actieve burgerzin, .een nog wat onomlijnd begrip. Voor de grote steden wordt de wijkge- dachte gepropageerd. Het splitsen van een stad in een aantal overzichtelijke gemeen schappen, waarbij dan van de wijkbewoners verwacht wordt, dat zij een actief aandeel zullen hebben in het openbare leven, waar door men enerzijds de maatschap'pij voor uitholling van binnenuit, anderzijds de mens voor de nadelen van het massa-mens zijn, hoopt te behoeden. Het gevaar dreigt, dat men door de bomen het bos niet meer ziet, dat men door de veelheid van indrukken, het détail, het sa menstellende deel* waar het voor die enke ling, in hoofdzaak op aankomt, over het hoofd ziet. Ook de nieuwsbladpers kan en moet in deze een steentje bijdragen. Thorbecke heeft eens gezegd, dat een goed staatsburger schap beginnen moet bij een werkzaam plaatselijk burgerschap. Actieve burgerzin, d.w.z. men verlangt van de burgerij, dat haar gehechtheid aan de plaats der inwoning, aan de geboortestreek, zich uit door actieve, opbouwende belang stelling. Vondel heeft in zijn tijd reeds er op ge wezen, dat de liefde tot zijn land een ieder aangeboren is. Die liefde gaat in de eerste plaats uit naar de eigen omgeving, om via die kleinere kring het grotere geheel te be vruchten. Het komt er nu maar op aan, om die liefde, die latent in schier ieder mensenkind aan wezig is, te wekken, bewust te maken, om wat statisch aanwezig is, in dynamische, actieve, activerende kracht om te zetten. Onbekend maakt onbemind. Het geldt voor het grotere geheel, het geldt oök voor de naaste omgeving. Die onbekendheid weg nemen en daardoor de liefde wekken is al een belangrijk onderdeel van onze taak. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat hef verzoek van A. G. de Bruin, Beethovenlaan 12, Soest» om in perceel no. 12, kadastraal bekend in sectie H no. 2716, gelegen aan dé Beckeringhstraat, een pottenbakkerij te mogen oprichten, door hen in verdaagd. KONINGINNEDAG 1947. Door de V.V.V. Soest-voor uit'' is in samenwerking met de Chr. Nat. Oran je Vereniging Beatrix'' én met mede werking van het Federatief Landbouw Comité Soest, de Soester Motorclub, dé Stichting Openlucht-Theater Soest ên de Muziekvereniging P.V.O. voor de viériing van de verjaardag van H. M- de Konin gin op Maandag 1 September het vol gende programma opgesteld: 8 uur 's Morgens klok luiden en vlag uitsteken. 9 uur Opening van de Landbouw dag, georganiseerd door het Féderatief Land bouw-Comité Soest, in hotel „De Gou den Ploeg'' Verder des voormiddags tenfoonisfêlling en keuring van paarden en fokvêe, ter rein Kuijer, Peter van dén Breemerweg. Des namiddags in het rosarium feest- concert van de Muziekvereniging Ho sanna'' uit Amersfoort. Op het terrein Kuijer organiséert het Federatief Landbouw-Comité Soest dés middags een concours van 1- en 2-span- nen, verder demonstraties etn wedstrij den van ,,De Paleisruiters'', gêvolgd door een springconcours. Tevens zal er des middags, op een nog nader te bepalen tërrein op Soestdijk, door de Soester Motorclub een uitvoe ring worden gegeven mét eem voor Soest geheel nieuw programma, wat zéker een grote attractie zal blijken te zijn. Des avonds wordt door P.V.O. in het rosarium een feestconcért aangeboden. In het openluchttheater aan dé Soester- bergsestraat zal 's avonds bij een fées- felijke verlichting de Milifairé Kapel van de Dienst van de Kwarfiermêestqr-Ge- neraal te Soesterbêrg een zeer gevarieerd en groot instrumentaal concert worden gegeven. Voor bijzonderheden inzake aanvangstij den, entreeprijzen enz. wordt verwezidn naar de binnqnkot# overal in ons dorp fe plaatsen raambiljetten. Wijzigingen en uitbreiding van het pro gramma zal alsnog mogelijk zijn. DE OUDJES UIT. Vrijdag 15 Augustus maakten de ouden van dagen van „Buitenzorg" en Soestdijk hun lang verbeide autotocht. Wat was er lang naar uitgezien en wat is êrveejl genoten. De tocht ging van hier naar Apeldoorn, waar in Prins Berinhard Hof'' een kop je koffie gebruikt werd. Vol vêrbazing waren onze oudjes over dé tegenwoor dige speeltuinen. Enkele dapper en waag den zich zowaar aan een rondrit in eén autootje. En dan de lachspiegels. Na een uurtje ging het vérder naar Arn hem en omstreken, waar, door dé goede zorgen van de chauffeurs, alles beke ken werd, wat maar even bêzienswaar- dig was en dat was heel veel. Vooral het verwoeste gedêelte maakte diepe indruk 1 Tussentijds iverd een kopje thee gedron ken op de boerderij van „So/nsbéek", en 's avonds bij Ruteck's een eenvoudig maal genuttigd. Het was een prachtige dag, dié zeker nog lang stof tot praten zal geven, vooral als men weet, dat vel'ên dezer oudjes in vele jaren, niet vérder dan Soestdijk geweest zijn. Ze warén dan ook zeer dankbaar voor wat zij gezien en genotên- hebben. Aan allen, die méde gewierkf hebben tot het welslagén van deze voor hen zo onvergetélijkê dag, wordt har- tebjken dank gebracht. AUTO 'GESTOLEN. Bij het natuurbad werd een auto ont vreemd, wélke daar was geparkeerd, doch nief in de bewaakte stalling. Tij dens het onderzoek wérd de wage|n te ruggevonden bij Hoofddorp iln de Haar lemmermeer, doch hij was ontdaan vajn de banden en de voorwiélqn. WEDVLUCHT VAN MARBEHAN. Zondag hielden de postduivenverenigin gen „De Zwaluw'' en „De Vriendschap" eèn wedvlucht met jongé duiven vanaf Marbehan, afstand 274 k.m. Gelost te 8.45 uur. Van pDe Zwaluw'' waren 207 duiven in concours. De eerste duif kwam aan te 1 uur 22 min. 46 sec., de laatste prijs winnende duif te 2 uur 37 min. 30 sec. ,,De Vriendschap'' had 142 duiven in concours, waarvan de eerste duif aan kwam te 1 uur 35 min. 37 sec. en de laatste prijswinnende duif te 2 uur 34 min. 37 sec. De uitslagen van beide vérenigingen in combinatie zijn als volgt: S. Rijksen 1374756. G. Hooijer 2— 4243867—82. W. Roest 3 7 12— 43-57-77-80. H. van Sitter 5- 11-22- 78. E. Daafselaar 655—6061-87. J. C. van Breukelen 810. W. Nieuwénhuis 974. J. Stalenhoef 1373. J. Pot 14— 173352. P. van Brienen 15. H. On- wèzen 16—49. J. Kamerbeek 182739 40—6983. H. Gorissen 19 -46- 66— 81. Méj. G. Zimmerman 20213136 50—64. H. Pohlman 23. G. Haks 25— 42—70. A. Priem 26—63—68. A. Verkerk 28—59. H. Kriek 29. K. Philippens 30- C. Dijkman 32. J. Rausch 3472. A. Rijk sen 35—41. J. Herwaarden 4486. J. Brakel-Grift 45. C. van Soest 4862. Mej. Paauwe 51-75. N. Baltus 53. J. Rïjnders 54. D. Radstok 58. C. Dijkman 65. J. Wij- nands 71. H. Overbeek 76. J. Gaasbeék 79. F. Heeremans 84-85. PLECHTIGE HERDENKING VAN BELANGRIJK GEBEUREN. Het was een goede én sympathieke ge dachte van de nog zo jonge vereniging „Insulinde", een club vap Indische ge- evacueerden te Amérsfoort en omliggen de gemeenten, dé Japainse, capitulatie op 15 Augustus 1945 j.1. Zaterdagavond op plechtige wijze te herdénken, de eierste maal dat zulks in Nederland geschiedde. De ruim vierhonderd belangstellenden/, verzameld in de schouwburgzaal van de sociëteit „Amicifia'' en afkomstig ulit Amersfoort. Soest Soestdijk, Baarn, Zeist, Hilversum, Barneveld, Lunterqn en nog tal van plaatsen meer, waren1 niet bijeengekomen om eén bevrijdiingsfqrtst te vieren. De vredê in 1945 gesloten, bracht de Indische Nederlanders niét de vrijheid waarop zij gehoopt hadden, wel bracht zij grote teleurstelling én on gerustheid voor de toekomst welke nio- menteel nog zo onzeker is. Toch wilden zij in brede kring en in alle eenvoud en diepê ernst, dit bijzon-: der gebeuren wéér doorleven c(n het mag gezegd, dat dit doel volkomen werd be reikt. Beide sprekers van die avond. Patêr Th. van Rooij en Ds. E|. F. Wildervanck, le- gerpredikant, die de verschrikkingen van de Japanse hongerkampen hebben mee gemaakt, vaak gestaan hebben aan hét ziekbed van hun medegevanigëmqn en hun laatste ogenblikken hebben vérlichf, gaven ieder op hun eigen, wijze eien overzicht van de voorbijgegane jaren» schetsten het grauwe, eentonige en moor dende kampleven, dat voor zovêle dui zenden niet te torsen bléek. Zij brachten een eerbiedig saluut aan dé mannen, die in de strijd tegen de Japanse ovérweldi- Voor in de stoet lijkt iets fout gegaan te zijn, want plotseling is de vrolijk zin gende rij fietsers véranderd in een war winkel van op het laatste momejrit vlug afspringende mensen. Door de met poften, paniniep én tente|m hoog opgeladen bagagedragers lukt het afstappen bij iedereén niet eviein vlug ein is hef eigenlijk eén wonder, dat hqt nog zo goed afloopt- De zonnige stemming is naar de haaien en er wordêai verwen singen geuit, die Van Thiqnén, als hij ze gehoord heeft, wel koude rillingen moet hebbery bezorgd. Het is ook meer dan erg, dat zo iéts stoms, een ander woord weet ik er niejf voor, als dat hek bij bakkerij Van Thie- nen, in de Burg. Grofhesfraat er nog steeds staat. Ik weet het wel: „ér wordt aan gewerkt" en al dat soort afgezaagde dingen meer, maar waarom worden die obstakels tóch eindelijk niet eéms opgeruimd? Het is toch eigenlijk te idioot om alljeên te gaan, dat iedereen, dié niet met die situatie bekend is, daar kans loopt z'n nek te breken. En zo zit ons héle dorp nog vol met dit soort „bopby traps". We zijn in onze gemeénte zo'n mooie) Vereniging voor Vreem delingenve^kqeir rijk. Soest Vooruit! Wat doet V.V.V. eigenlijk in dezé? Dit is toch wel iets, dat zuiver in de lijn van Vreemdelingenvérkeer ligt. Misschien, dat V.V.V. erg veel „onder gronds'' werk doet, dat is best mogelijk; maar persoonlijk merk ik van V.V.V. nooit veel anders dan een bloemencorso op verjaardagen van leden van hét Ko ninklijk huis. Ik heb zo het gevoel, dat V.VAL éen weinig in slaap is gesukkeld. Ons dorp zit vol mogelijkheden en onmogêlijkhe- den, waarop V.V.V. zijn krachten reeds lang had kunnen beproêven. Komaan V.V.V. Is het -Soest vóóruit'* of niet? H. OEKMAN. ger ten onder gingen» te land. tér zee en in de lucht, aan de gemartêlde man nen en vrouwen, die in handen vielen van de gevreesde Kémpeitai, de Japanse Gestapo, niet minder geraffineerd wreed en sadistisch dan hun Duitse leermieês- ters, die door hun heldhaftig zwijgen onder alle denkbare gruwelen'. mét vaak als resultaat de dood, hef leven van tientallen anderen hebben geried- Spre kers wezen op de saamverbondênheïd van de kampbewoners, die groeide on danks de verdrukking, en brachten hulde aan de vrouwen, die door hun heldhaf tigheid, hun bewonderenswaardige gêest- kracht. alle beledigingen qn mishandelin gen van de Japanse beulen fên spijt, als een lichtend voorbeeld mogen wordeW gesteld. Ook de zusters van diverse religieuss orden mogen delen in die eerbied ,e(n hul de. Zij gaven zich geheel, géén arbeid werd door hen geschuwd, in ziekenza len en overal elders, waar hun hulp no dig bleek. „De vrouwen in het wit'1, zo als uw verslaggever zo gaarne deze zus ters noemt, hebben iets" groots verricht, zij bleken Christus waardig Het gesprokene was diep érnstig e/n ont roerend doch ook het bemoêdigende' woord ontbrak evenmin. Opgewekt werd vertrouwen te hebben in dé toekomst en de hoon levendig te houden, dat wij straks weer kunnen terugkeren naar In- dië, het land, dat ons allen zo lief is geworden, teneinde méde te h dl pen aan de opbouw van het nieuwe Indic, schou der <ban schouder, blank en bruin, on geacht van welk ras of overtuiging. Er valt iets groots te verrichten. De plechtige herdenking wérd besloten met een posfhume hulde aan dé gevalle nen, een' symbolisch graf van* graszoden, een eenvoudig ruwhouten kruis, daar omheen geschaard een detachement hu zaren van Boreeh Toen de trompêtters bliezen „The last post", presenteerde dei erewacht het geweêr, de militaire kapefl begeleidde dé plechtigheid met toepasse lijke koraal muziek, terwijl door Mej. Th. de Ruyter bloemen werdén neiergellegd op deze soberft grafheuvêl en qein stil gebed voor het zielenhêil van hein. die heengingen, werd opgefcoindén tot dé Troon van de Almachtige. Het waren ontroerende ogenblikken, in menig oog blonk een traan, een snik wél de op bij de herinnering aan wat de dood ontnam. Wii willen gaarne ons beknopt verslag besluiten met een woord van hartelijk dank aan de Gemengde Zangveréniging „Soli Deo Gloria" fe Amersfoort en de militaire kapel van de Cavalerieschool tc Amersfoort, welke béide in zo grote mate hebben bijgedragen tot hét wel slagen van deze onvergetelijke avond en verder aan allen, die ons hulp boden. Deze sympathieke zo spontaan gebodên: medewerking, heeft dé Indische geëva- cueerden diep getroffen.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1