Waar blijven de in beslag genomen goederen 1 Bijzonderheden over Indië. Onze WeekspiegeL CAREL HIGLER W inkel juffrouw Eerste Baarose Dansschool Inschrijving nieuwe cursussen VLEESVERKOOP. Morgen (Zaterdag), van 9 tot 10 uur heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats voor de nummers 901 tot en met 1150. J. TIMMER WEER EERSTE. T^n Timmer die in de motorwedstrijdèn te Eenrum (Groningen) voor het laatst uitkwam in de 350 c.c. klasse junioren, behaalde daarin weer eens de le prijs. Wij wensen hem véél succes e|n uien met spanning zïjin resultaten in de sê- niorcnklasse tegemoét. De heer H. van Kooij, die ook uitkwam in deze klasse, werd 4è op een motor, welke hem door eén der leden van de Soester Motorclub was afgestaan. HEIDEBRAND. Langs de spoorlijn Utrecht-Ar,verstoort had wederom een hêidebrand plaats. Ongeveer 1000 M2. heide ging verlorein. AANRIJDING* Op de Burg. Grothestraat had een a.mrij- ding plaats tussen twee vrachtauto's, waarvan een ijzeren lichtmast op dé hoek van de Anna Paulownalaan de dupe werd. De bestuurders van beidé wagens Hamen de benen, de lichtmast in een treuren de houding achterlatend. GESLAAGD. De heren J. Schaefér, C. ter Haar en T. Renshof slaagden te Arnhem én Utrecht voor het examen gediploméerd kleerma kersgezel. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag 24 Augustus is geopend apo theek Soest'', Soestérbergsestraat 8. Een grossierderij in zwart goed. en verbeurdverklaring van het in beslag genomene Veel leest men aan het slot van rechtzaken over prijs- en andere delicten, dat de in beslag genomen goederen verbeurd ver klaard zijn. Dit heeft niet alleen plaats bij smokkelgevallen of bij overtreding van de distributiebepalingen, ook de controledienst van de Prijsbeheersing, de onverschilligheid moede waarmee veelal zijn verbalisanten een boete tegemoet zien, gaat oinds enige tijd geredelijk over tot in beslagname. Waar hier veelal artikelen mede gemoeid zijn, waaraan grote behoefte bestaat, is het geen wonder, dat men gaarne weten wil, waar de goederen blijven en op welke wijze ze weer in de circulatie komen. Ook sche mert in de talrijke vragen, welke ons op dit gebied gesteld worden, wel eens door, dat er een zeker scepticisme bestaat, om niet te spreken van wantrouwen, aangaan de de vraag, of de goederen, waarbij er zijn die aan bederf onderhevig zijn, wel alle de legale weg volgen en niet in verkeerde hancftn terecht komen. Het is niet goed dergelijke gedachten on weersproken te laten en wij achten het nut tig. op dit gebied klaarheid te verschaffen. Direct kan worden vooropgesteld, dat fraude, menselijkerwijze gesproken, uitge sloten is. Alleen reeds de allereerste handeling staat hiervoor borg: de ambtenaar die de waren in beslag neemt, geeft aan de betrokkene een regu af, het „formulier van in beslag name", waarop nauwkeurig aard, gewicht en hoeveelheid der goederen vermeld staan en waarop dus controle al heel gemakkelijk aan het proces-verbaal gehecht. Ook de be trokken districtsgemachtigde en de opslag- houder krijgen doorslagen van het formu lier, waarna de goederen, al naar hun aard, hun legale weg gaan. Waarlangs voert nu die weg? Dit hangt af van de aard van het goed. Betreft het consumptiegoederen, m.a.w. goederen, die van land- en tuinbouw of van veeteelt afkomstig zijn, dan worden ze door de Provinciale Voedseleommissarissen be handeld. Deze -krijgen te maken met levend en geslacht vee, zuivelproducten, suikerwa ren, meel e.d., maar ook met wijn, bier en spiritualiën. Bij de verdere verhandeling wordt weder om onderscheid gemaakt tussen goederen, die zonder bezwaar bewaard kunnen wor den en goederen, die aan bedef onderhevig zijn. Consumptiegoederen, die niet te con serveren zijn, worden direct verkocht. Vlees bijvoorbeeld gaat naar de Plaatse lijke Toewijzingscommissie, welke het aan de slagers afgeeft, die het als een gedeelte van hun normale toewijzing tegen inleve ring van bonnen ontvangen. Dit geldt evenwel alleen voor vlees, dat van alle keuringsmerken voorzien is, dus afkomstig is van levend gekeurde dieren. Uiteraard wordt veel meer vlees aange haald van clandestien geslacht vee. Dit vlees wordt op zijn hoedanigheid be schouwd en veelal dusdanig inferieur be vonden. dat het als schadelijk voor de ge zondheid moet worden vernietigd. Is het voor de consumptie niet ongeschikt, dan kan het of voor alle zekerheid gesterili seerd worden, óf „voorwaardelijk" goed gekeurd en via de „Vrijbank," d.w.z. onder toezicht van de Plaatselijke Toewijzings- commissië, gedistribueerd worden. Bij aanhaling van levend vee wordt onder scheid gemaakt tussen slachtrijp vee en gebruiks- en stamboekvee. Slachtrijp vee gaat naar het „Bedrijfschap Vee en Vlees", wordt geslacht en normaal gedistribueerd. Koeien met gebruikswaarde, b.v. in een pe riode van hogo melkgift, gaan naar de markt en worden verkocht aan bedrijf s- boeren. Tegenwoordig worden hoofdzakelijk var kens aangehaald. Slachtrijpe varkens gaan nacr de leveringsplaatsen voor varkens en komen in de vleesfabrieken en exportsla gerijen terecht. De andere varkens gaan naar de dichtstbijzijnde markt en worden verKoent tracht van een deskundi ge van het Bedrijfschap Vee en viees. Uit het bovenstaande blijkt, dat de eige naar zijn vee niet terug krijgt, wanneer de rechterlijke uitspraak geen verbeurd ver klaring tengevolge heeft. Hij kan voor zijn varken hoogstens een dergelijk varken te rug krijgen en ziet zich anders de op brengst in geld ter hand gesteld. Alleen voor stamboekdieren wordt een uit zondering gemaakt. Hiermede wordt de uitspraak afgewacht, zodat bij niet ver beurd verklaring de eigenaar zijn dieren terug krijgt. Bij verkoop van zulk stam boekvee wordt alleen verkocht aan perso nen, die vergunning hebben tot het kopen ervan. Granen en peulvruchten komen via het be trokken bedrijfschap langs de gewone ka nalen in de markt; kaas, boter, suiker en andere distributieartikelen komen bij de winkelier terécht. Snoepgoed wordt als re gel tégen betaling geleverd aan inrichtin gen van charitatief karakter, wees- en kin derhuizen, buurtverenigingen, huizen voor ouden van dagen e. d. Industriegoederen. Industriëi goederen en rookwaren worden gedeponeeru bij de „Dienst van de Alge meen Gemachtigde voor de In beslag ge nomen Goederen," bekend als Abego. Alles wat door het -Directoraat-Generaal van de Prij?en, de Politie, de CCD, de Dienst van de Invoerrechten en Accijnzen eij de Cen trale Dienst voor de Economische Controle van het Ministerie van Handel en Nijver heid in beslag genomen wordt, gaat naar Abego, dat zorgt voor opslag en bewaring en dat aan de goederen de juiste bestem ming geeft. De Abego heeft het land verdeeld in vien districten, welke ieder een aantal opslag plaatsen onder een Beheerder omvatten. Aangezien het hier goederen betreft, die bewaard kunnen worden, heeft verkoop pas plaats wanneer de verbeurdverklaring is uitgesproken. Na taxatie worden de ver beurd verklaarde goederen langs bepaalde banen in de verkoop gebracht. Voor distributiegoederen leidt de weg langs de rijksbureaux. Bij voorkeur worden de goederen verkocht in de plaats, waar ze in beslag genomen zijn. De tussenhandel wordt waar mogelijk ingeschakeld. De geteisterde gebieden genieten de voor keur. Shagtabak wordt ter beschikking gesteld (tegen betaling uiteraard) van de arbei ders in de wederopbouw, radiotoestellen gaan als regel naar instellingen als zieken en rusthuizen. Grote partijen importsiga retten worden verkocht als -Volksherstel- sigaretten. De aard van de goederen omvat welhaast alles v/at verhandelbaar is, speelgoed, zeep, 'fietsen, broedmachines, klompen, te veel om op te noemen. Vooral textiel en aarde werk komen veel voor en verder „galante rieën" als snuisterijen, haarkammen enz. Veel is afkomstig van smokkel uit België. Millioenenzaak. Er zijn soms aanhalingen, die een grote geldswaarde vertegenwoordigen. Eens kwam een partij bontvellen van plm. 112.000.binnen. Maar ook een paar L. jenever of enige ponden kersen volgen de hiërarchieke weg In totaal is voor een be drag van enige millioenen guldens in be waring en dit alles wordt öf aan de eige naars teruggegeven, öf aan het publiek verkocht. En hiervan moge men overtuigd zijn, alles kan het daglicht verdrage» Over de pro ducten van deze grossierderij wórdt goed gewaakt. Wist U dat de oppervlakte van* Nederlands Indië bedraagt 1.900.000 vierkante kilometers of v/el 55 maal de oppervlakte van Ne derland dat deze oppervlakte gelijk is aan die van Groot Brittanië en Ierland, Denemarken, Nederland, België, Luxemburg, Frank-, rijk, Spanje, Portugal en Italië? dat de Indische Archipel uit meer dan 3000 eilanden bestaat en de totale lengte (Sa- bangMerauke op Nieuw Guinea) 5000 km is? dat deze lengte gelijk is aan de afstand van de Spaans-Franse grens tot aan de Noordpool, of aan de afstand West-Ier- land tot de grens van Siberië? dat de totale bevolking geschat wordt op 70 millioen zielen, waarvan 50 millioen alleen op Java en Madoera? dat de bevolkingsdichtheid op Java en Ma doera groter is dan in Nederland? (380 per km2 tegenover Nederland 290). dat de andere eilanden naar verhouding veel minder dicht bevolkt zijn? (gemid deld 1112 per km2). dat er in Indië 40 verschillende volkeren wonen, die ongeveer 200 talen spreken? dat de meeste dezer talen -niet op elkander gelijken, zodat de volkeren elkaar even min kunnen verstaan als een Deen een Fransman of een Hollander een Pool? dat Java en Madoéra bewoond worden door Javanen, Soendanezen en Madoerezen, die elkander niet verstaan? dat Soendanezen en Javanen niet gemengd voorkomen en dat er een onverdraag zaamheid tussen beiden bestaat als tus sen Fransen en Duitsers? dat de Soendanees luchthartig en praatziek is en van pretmaken houdt, de Javaan zeer gesloten en rustig van aard, terwijl de Madoerezen open, opvliegend en zeer arbeidzaam zijn? dat het de NeaenaniUc :Y: vóór de oorlog deze 40 verschillende vol keren ,over dit enorme gebied verspreid, tezamen bond tot één grote eenheid, ge naamd Nederlands Oost Indië? dat Madoerezen en Javanen in Oost Java wel gemengd leven, maar dat de Madoe- rees op de Javaan neerziet en hem min derwaardig vindt? dat zonder deze samenbundelende, recht, orde en rust brengende Nederlandse in vloed, Indië nog een krachteloze veelheid van elkaar bestrijdende onderdelen zou zijn? ONDERZOEK ATLANTISCHE BERGKETEN Dit jaar wordt voor de eerste keer 's we relds grootste bergketen, welke zich uit strekt van IJsland tot aan de Zuidpool, systematisch onderzocht. Het bestaan hier van was bekend, doch tot op heden heeft men alleen de hoogste toppen kunnen waar nemen, aangezien de keten volkomen onder water ligt, terwijl slechts enkele punten, zoals de Azoren en Ascension, boven het water uitsteken. De expeditie, bestaande uit een kleine kring van Amerikaanse ge leerden, gebruikt bijgevolg een stalen kaag, de Atlantis, als basis voor haar ope raties. De expeditie wordt gesteund door het Amerikaanse Aardrijkskundige Ge nootschap, de Columbia Universiteit in New York City en het Woods Hole Oceano- graphische Instituut in Massacusetts. De Atlantis werd midden Juli boven op de „Atlantische keten", welke midden door de oceaan loopt, gestationneerd. De onderzoe kingen strekken zich hoofdzakelijk uit tot t3n lengte van ongeveer 1200 mijlen (1920 kilometer) ten oosten van Bermuda. Maurice Ewing van de Columbia Universi teit tezamen met een staf van assistenten onderzoekt aldaar de topographische ge steldheid van de keten. De verschillende diepten van het te onderzoeken gedeelte worden gemeten door middel van geluids trillingen. Een beeld van de doorsnede van de rotsen welke de keten vormen en van de lagen hiervan wordt verkregen door mid del van bodemproeven met stalen buizen van drie meter, welke met zware loden ge wichten naar beneden worden gelaten. Om de volledige dikte van de door bezinking ontstane lagen te kunnen meten wordt door de geleerden gebruik gemaakt van geluids trillingen. De bodemproeven en de gegevens verkre gen door de geluidstrillingen zoiiden de ex peditie in staat moeten stellen om vast te stellen wanneer en op welke wijze de keten zich jieeft gevormd een bergketen waar van het bekend is dat zij van de bodem van de zee tot een hoogte van ongeveer twee mijlen (3.2 kilometer) opstijgt. De bijbel in dezwarte handel! De „Times" vertelt over een wel zeer bij zondere zwarte handel in Zuid-Afrika. Het betreft hier bijbels in de Bantoetaal, die haast nergens te koop zijn. Deze bijbel is door de inboorlingen zeer gewild, met het gevolg, dat zakenmensen, zonder het ge ringste gewetensbezwaar, de tienvoudige prijs voor het begeerde boek vragen. Als bijbels bij onze zwarte broeders zo in trek zijn, dat men met Gods Woord zwarte handel kan drijven, dan is het toch een lichtstraal aan de zo donkere horizon. Hoeveel mensen zijn er? Gebaseerd op de cijfers van 1939 schatte de Volkenbond de totale bevolking der aar de toentertijd op ongeveer 2.170.000.000. In 1927 schatte de World Peace Founda tion de bevolking der aarde op ongeveer 1.906.000.000, op grond van cijfers, die door het secretariaat van de Volkenbond werden verstrekt. Dit zijn natuurlijk alleen maar gissingen, daar in sommige landen nooit een volks telling is gehouden en in andere landen de volkstelling onnauwkeurig en onvolledig is geweest. Ruwweg geschat neemt de bevolking van de wereld tegenwoordig met 30 millioen zielen per jaar toe. Een econoom heeft be rekend, dat onder de tegenwoordige eco nomische omstandigheden de aarde onge veer 6 milliard mensen kan onderhouden, wat ongeveer drie maal zoveel is, als de huidige bevolking. Nog niet oud genoeg De oude mevrouw Rothschild, star-moeder van de bekende eeldrrrgnaten, bezat een gezonde humor, die haar tot haar laatste ogenblikken bij bleef. Toen zij, 99 jaar oud, op het sterfbed lag, meende de huisdokter, dat hier zijn krach ten te kort schoten. De echter nog steeds geestkrachtige oude dame verzocht de dok ter, al het mogelijke te proberen, om haar er weer bovenop te helpen. „Mevrouw," antwoordde de dokter, „wat kan ik nog voor u doen? Ik kan u toch on mogelijk weer jong en krachtig maken." Een glimlach .gleed over het gezicht van de stervende: „Ach beste dokter," fluisterde zijr „ik wil helemaal niet weer jong wor den. IntegendeelIk wens slechts, dat u mij nog veel ouder laat worden." De hondsdagen. Deze naam werd gebruikt door de oudé Grieken en Romeinen voor de periode tus sen 3 Juli en 11 Augustus, als Sirius, de Hondsster, tegelijk met de zon opkomt. De Hondsster is de helderste ster aan de hemel. Hij staat betrekkelijk dicht bij ons zonnestelsel. Het is de voornaamste ster uit het sterrenbeeld Canis Major, of de Grote Hond. Het samenvallen van h,êt opkomen van Sirius en de zon werd als oorzaak genoemd van het droge, zwoele weer in het midden van de zomer. Dauw een teken van mooi weer? Velen beschouwen dauw in de morgen als een teken, dat het een mooie dag wordt. Er schijnt een wetenschappelijke basis voor dit geloof te bestaan. Het Amerikaanse Meteorologische Instituut deelde het volgende mede Overdag wordt de grond verwarmd. Na het invallen van de duisternis komt de vochtige warme lucht, die van de grond opstijgt, in aanraking met de koele lucht boven het aardoppervlak en condenseert als dauw op gras, planten en andere voorwerpen. Dauw wordt gevormd, wanneer er geen wind is en de hemel wolkenloos. Deze omstandig heden doen zich voor in het midden van een duidelijke anti-cycloon, waar geen re gen valt. In tegenstelling hiermede wordt er slechts weinig of geen dauw gevormd in winderige of bewolkte nachten. Vandaar, dat dauw over het algemeen een voorteken is van goed weer. Koninklijke boodschap. In verband met het eeuwfeest van de stad Holland in Michi- gan (VS), gesticht door Nederlandse emigranten, richtte H.M. de Koningin een boodschap tot deze stad. Eervolle aanstelling. Scheidsrechter K. van der Meer uit Den Haag heeft het verzoek gekregen, als arbiter op te treden in de voetbalwedstrijd Tsjecho-SlowakijePo len. Iets extra's. Ter gelegenheid van de 31ste Augustus zal voor alle leeftijdsgroepen een extra bon voor 100 gram versnape ringen worden aangewezen. Verdwenen juwelen. Uit een postzak, die per KLM van Amsterdam naar Karachi werd vervoerd, is op geheimzinnige wijze voor een waarde van een half millioen aan juwelen verdwenen. Weer koppelverkoop. Daar het overschot aan sigaretten nu bijna op is, zal de ta bakshandelaar weer genoodzaakt zijn de verkoop van sigaretten te koppelen aan de verkoop van shag. 'Het mag weer. De afdeling effectenregis tratie van de Raad voor Rechtsherstel 'heeft een algemene vergunning verleend voor het in pand geven en nemen van effecten. Snode bedoelingen? Een Nederlandse ka pitein, die een lading tulpentollen naar Rusland bracht, wordt door een Russisch weekblad van spionnage beschuldigd. Vordering woonruimte. Op 1 September treedt de wet tot bevordering van doel matige verdeling van woongelegenheid in werking. TIMMER- EN METSELBEDRIJF Kerkstraat 50 - Soest gevraagd bij ALBERT HEIJN, Van Weedestraat, Soestdijk. onder Rijkstoez. Gedipl. en Erkend Dansleraar JAC. VAN ES PARKSTRAAT 4, BAARN - TELEF. 3318 voor privé- en c!ublessen. CLUBS voorGehuwden, Scholieren van Lycea enz. Uitsluitend Katholieken, Speciaal Tango. Voor goede privé- en clubles e.b d.s. Gaat men naar Jac. van Es.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3