Nieuws van de Neder landse Spoorwegen. W. N. NIEUWENHUIS Loodgieter - Electriciën Plaatselijk nieuws. ROB DE AVONTURIER Achter de schermen rvordt hard gewerkt In de afgelopen jaren is vrijwel geen maand voorbij gegaan, zonder dat met enige fees telijkheid een herstelde brug werd geopend, een lijn opnieuw in gebruik werd genomen of werd geherelectrificeerd. Thans, nu het noodherstel achter de rug is, schijnt het of de activiteit tot stilstand is gekomen. Men timmert niet zoveel meer aan de weg, maar achter de schermen wordt intensief gewerkt, teneinde de ontwikkeling van het vervoer bij te houden en een bedrijf op te bouwen, dat meer nog dan voor de oorlog aan de eisen, welke Nederland moet stellen kan voldoen. De Spoorwegeri moeten gezien worden als een landelijk verkeerssysteem, als het skelet van het Nederlandse ver- keersapparaat. Men streeft naar een ver- voerseconomiseh volledig verantwoord be drijf, waarbij een van de voornaamste eisen is, dat de spoorweg naar de klant moet ko men en niet omgekeerd. Tot nog toe kenden de Nederlandse Spoor- wegan stoom-, electrische en diesel-electri- sche tractie. Thans is besloten de electrifi- catie uit te breiden tof alle lijnen, waarop de vervoersdichtheid zo groot is, dat deze de kosten van electrificatie rechtvaardigt. En waar de electrificatie niet verantwoord is door een te geringe bezetting, zal wor den overgegaan tot invoering van diesel- electrische tractie. De uitvoering van deze plannen zal een periode van vijf tot tien jaar vergen. Nieuwbouw. Dit brengt mee, dat men thans bij de bouw van nieuwe tractiemateriaal met deze plan nen rekening dient te houdèn. Veel van het nu gebruikte materiaal is verouderd of na de oorlóg opgelapt, zodat in de komende jaren met een grote afschrijving rekening gehouden zal moeten worden. Bij de bouw van nieuw materiaal zal worden gestreefd naar een veel grotere mate van uniformi teit. Zo zal worden voortgegaan met de bouw van het bekende gestroomlijnde ma teriaal, waarvan thans 331 wagenbakken, ter vorming van twee- en vierwagenstellen in uitvoering zijn. Voorts worden bij Zwitserse en Nederland se fabrieken 10 electrische locomotieven ge bouwd van 4500 pk, die reeds tijdens de oorlog zijn ontworpen. Deze locomotieven zijn geschikt zowel voor snel- en als goe derentreinen en de gereedkomst ervan wordt in 1948 verwacht. De eerste zal ver moedelijk omstreeks Februari worden af geleverd, waarna er ongeveer elke maand één zal volgen. N.V. Werkspoor is op het ogenblik bezig een serie van 15 diesel-electrische locomo tieven te bouwen, elk van 250 pk, waarvan de aflevering nog dit jaar wordt verwacht. Ter vervanging van de thans gebruikte Amerikaanse legerlocomotieven, die slechts dienen ter overbrugging van het bestaande tekort aan tractiematerieel, wordt naar een Nederlands type een diesel-electrische lo comotief van 1000 tot 1200 pk ontworpen, die een snelheid van 100 tot 125 km per uur zal kunnen ontwikkelen. Eiectrisch materieel. De behoefte aan eiectrisch materieel is bui tengewoon groot, omdat niet alleen veel is vernield, maar de voortschrijdende electri ficatie ter vervanging van het gestolen en niet teruggekeerde stoommaterieel nog meer materieel nodig maakt. Van bestaan de tweewagentreinen zullen driewagentrei nen worden gemaakt, waarvoor thans der tien tussenrijtuigen worden gebouwd. Voorts worden gebouwd 29 twee- en 65 vierwagentreinen, alle gestroomlijnde trein stellen, terwijl plannen bestaan om hieraan nog 41 twee- en 20 vierwagentreinen toe te voegen. Men hoopt? in-1948 van dit ma terieel 14 vier- en 4 tweewagentreinen in dienst te kunnen stellen, alsmede de 13 tussenrijtuigen. Het overige materieel ver wacht men in de loop van 1949 in dienst te kunnen stellen, hoewel alles natuurlijk af hankelijk is van de aanvoer van materialen. Welk type materieel men daarna zal aan schaffen, vormt nog een object van studie. j Overwogen wordt in de toekomst electri sche locomotieven aan te schaffen, die losse rijtuigen trekken en dus overdag zullen kunnen dienen voor personenvervoer over lange afstanden en des nachts voor de goe derentreindienst. Wat het diesel-electrische materieel betreft zullen tien vijf wagentreinen, die de vernie ling hebben overleefd, doch waarvan de motoren onbruikbaar zijn, van nieuwe mo toren worden voorzien. Ruim dertig diesel motoren van 650 pk zijn thans in Nederland in aanbouw en in de loop van 1948 hoopt men een beperkt aantal treinstellen in dienst te kunnen nemen. Er zijn nog een ongeveer 50 diesel-electri sche locomotieven in dienst, die geheel een product zijn van de Nederlandse industrie en die uitstekend voldoen. Van dit type zfjn daarom nog een vijftigtal in bestelling, die een welkome aanvulling zullen vormen. Goederenmaterieel. Hoewel de Nederlandse Spoorwegen zich hebben ontwikkeld tot een overwegend rei zigersvervoersbedrijf, wordt met kracht ge streefd naar uitbreiding van het goederen vervoer, een uitbreiding welke de industri- eele ontwikkeling van ons land sterk van node heeft. De Duitse roof heeft vooral onder het goe derenmaterieel een zeer ernstige ravage aangericht, die slechts met grote inspan ning kan worden aangevuld. En hoewel de Nederlandse industrie al ruim 500 nieuwe goederenwagens heeft kunnen afleveren, is dit lang niet voldoende om het tekort op te heffen. Daarom zijn bij de Nederlandse industrie, nog ongeveer 8800 wagens in bestelling, waaronder 4300 kolen- en 3800 groentewagens. Bovendien zijn 352 zelflossers in bestelling, die voor de Spoor wegen zelf ziillen dienen voor onderhoud van de baan. Nog in de loop van dit jaar zal een deel hiervan worden afgeleverd. De bekende laadkisten voor het vervoer van huis tot huis, die een groot succes zijn ge bleken, hebben dringend aanvulling nodig. Daarom zijn in Nederland 1080 gesloten en 800 open laadkisten besteld. De laatste zul len nog dit jaar worden afgeleverd. Mét de modernisering van banen, stations en seininstallaties wordt een bedrijf opge bouwd, dat alle diensten, welke ervan ge vraagd worden, zal kunnen verrichten. Bij nieuwbouw en vernieuwing zien de NS vooruit tot ongeveer Ï970. Ook dan zal het bedrijf moeten voldoen aan de eisen, welke het Nederlandse volk er aan zal stellen. Van Wecdestr. 23 Tel. 2577 GEVONDEN VOORWERPEN. Zilverbon van f 1.herdershond, airdale terrier, kïnderkruiwagen. armbaind, wit- zwart hondje, bankbiljet f 10.wit kin dersokje, huissleutel, f 1.20 in lucifer doosje, koperen armband, zwarte hoind, portefeuille met f4.-, portémonnaie met textielkaart én bandenboninén, kïlogel- wicht, pak waterverf, autoslingen kin dertasje met sïgaretténshag, rechiier kinderschoen, paar klompschoe,Tiitjesj, moersleutel, bril en zonnebril, 2 schapen», zilveren ring, inlegvel vrouwen!, aufobui- tenband, portemoilnaie; bruine haan, két- tingtje, krulharïge bouvier, portemonnaié inh. f 3.50, idem inh. f 40.idem inh- f 4.14 en handdoek met zakdoek. WEDVLUCHT VANAF QUIEVRAIN. De Postduiververeniging ,.Dé Zwaluw'' hield Zondag 24 Augustus éen goed gé- slaagde wedvlucht vanaf Quïevrain, af stand 226 K.M. In concours waren 133 duiven, die te 7.45 uur werdén gelost. De eerste duif arriveerde tel 12 uur, 9 min. 36 sec., terwijl de laatste prijswin nende duif binnen kwam om 1 uur 4 min. 30 sec. De persoonlijke prijzen wer den als volgt behaald: C. van Soest 1—2—4—9-17-21-22. A. Logfenstein 3. H. OnwtJzen 5. Sj. Rijksên 6121416. J. Stalenhoef 7—11- 31. N. Balfus 8—33. J. Rausch 10. H. Gorissen 13-19-27-30. G. Haks 15-24. J. en C. van Breukelen 18. J. v. d. Brakel 20. G. Hooijer 23—28—32. J. Kamerbeek 25 —26. A. Priem 29. A. Rijksen 34. Hef hokkampioenschap 1947 viel ten deel aan: H. Gorissen 1, C. van Soest 2 en G. Hooijer 3. Het duifkampioenschap 1947 werd be haald door A. Rijksen 1, J. Kamerbeek 2 en H. Gorissen 3. EXCURSIE NAAR DE H.A.K.A. Donderdag maakte een groot aantal lé den en verbruikers van dé Coöp. Bakke rij een tocht naar Rotterdam en éen ex cursie naar de H.A.K.A. aldaar. De tocht werd gemaakt met vijf auto bussen, waarna in het HAKA-gebouw de lunch werd gebruikt. In twee groepen wérd» onder gek/ide, 'n groot gedeelte van dé fabrieken bezich tigd. Na deze bezichtiging werd éen rondvaart door de havens van Rotterdam gemaakt, welke attractie werd aangêboden door de HAKA. Verschillende beziépswaardigheden van Rotterdam werden hierna bèzocht, waar onder ook de Maastunnel. Na afloop werd aan het gezelschap nog een vrij uurtje gegund, waarna mén te zes uur weer bijeen kwam voor een ge zamenlijk diner. Zeer voldaan keerdê men huiswaarts en de Coöp. kan op een geslaagdé uitgaans dag terugzien. BILJARTVERENIGING CENTRAAL" VIERT EERSTE LUSTRUM. Zoais wij in ons vorig nummer reeds hebben gemeld, vond Donderdagavond, ter gelegenheid van hét vijfjarig bestaan van de biljartvereniging ..Centraal'', in het clublokaal der vereniging een druk bezochte receptie plaats. Tal van verenigingen uit Soest, Baarn, Hilversum en Amersfoort kwamen het bestuur van de jubilerende vére|niging complimenteren. De voorzitter, de heer A. v. d. Linden, beantwoordde alle spre kers en dankte voor het médejlieve|n mlejf ^Centraal''. Daar de meeste verênigingen hun geluk wensen met bloemen liéten vergezeld gaan, was het clublokaal in korte tijd rn een bloementuin herschapên. ^Vij za gen bloemstukken van het District Eem- land, Sociëteit ,,De Soester Kring'', de verenigingen De Vaart, De Viêrsprong, Gijsbrecht van Amstel, T.O.P. en 't Gooi uit Hilversum; Theomien en De Vérgul- de Wagen uit Amersfoort; Animo, Ons Genoegen, K.O.T., Eemland, De Paauw, Onder de Linden, Centrum én Ooster park uit Baarn; Tavenu, D.O.S.. Soest- dijk, B.D.CDe Gouden Ploeg, en Zon- neheuvel uit Soest. De donateurs lieten hun felicitatiès ver gezeld gaan van een prachtig bloemstuk in de vorm van een biljart, terwijl de vereniging 'werd verrijkt met éen prach tige medaillekasf, aangeboden door Mé- vrouw de wed. H. van Breukelen, êcht- genote van wijlen de héér H. van Breu kelen, oud-voorzitter van Centraal. Namens de Ned. Biljart Bond offreerdé de heer Bosjes, als hoofdbestuurslid, mét een toepasselijke spêech een bronzen plaquette. Ook onze burgemeéster, S. P. Baron Bentfnck, en de consul van de N.B.B., de heer Schouten,, gaven van hun belangstelling blijk. Bij zijn gelukwensen deeldé de heiefr Schouten nog mede, dat de N.B.B. een beroep zou doen op de secretaris van de club, de heer Verkerk, om de func tie van wedstrijd-secretaris te aanvaar den. Na de receptie bléven leden en begun stigers nog geruime tijd gezéllig 'bij een. Een aardige prijsvraag, m.1. "hoevêql carambols maakte de vereniging Centraal in de afgelopen vijf jaar op wedstrijden en competities, had veel belangstelling. Mevr. D. Kater won de uitgeloofde prijs; het juiste cijfer was 276695 carambols. In aansluiting aan deze herdenking had Vrijdagmorgen op de algemene bègraaf- plaats te Soest een kleinê maar indruk wekkende plechtigheid plaats, toén het bestuur van de jubilerende véreniging 'n gedeelte van de ontvangen bloemstukken op het graf van hun gefusilleerde oud voorzitter, de heer H. van Breukêl'en, in de illegaliteit genaamd Oom Henk, deponeerden. De B.V. ..Centraal'' kan op een goed geslaagde en waardige herdénking van haar eerste lustrum terugziên. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de H,eér G. J. Stork, behaalde dezer dagén het diploma van vakbekwaamheid voor het Smedérijbe- drijf, uitgereikt door de vakgroep Smé- derij. OP DE WANDELING. Nabij de onbewaakte overwég aan de Kolonieweg werd eén paard aangehou den, gespannen voor eén ledig trouw- koetsje, terwijl op de bok éen hoge hoed prijkte. Later bleek, dat het dier een wandeling had gemaakt vanaf de Geref. Kérk aan de Driehoeksweg, alwaar hij nétjes had moeten wachten op het éiwde van de dienst. Paard en koetsjé ware|n op tijd terug om het bruidspaar weer plaats te verlenen. BUITENGEWONE PRESTATIE. Voor de zoveelste mal hébben leden van de Motorclub Soest'" getoond waartoe zij instaat zijn; ditmaal niet alleen in het terrein, maar ook tijdens éqn 24 uurs rit in Brablant, aan welk soort evene ment zij voor het eerst déelnamem. Realiseert u zich eéns goed wat het be tekent ruim 24 uur achter één motorrij den, een afstand van pl.m. 1000 K.M. (2 maal de afstand Soest-Tilburg meegè- rekend) met hoog gemiddèlde, waarbij steeds de kaaft gelézen moest wordefn, omdat de wegen niet aangègevefn warefn met pijlen. Vooral dit laatste gaf 's nachts veel moeilijkheden, met hét gevolg, dat riqeids voor 12 uur 's nachts (de start begon 's avonds om 8 uur in Tilburg) reeds 105 deelnemers van dé 300 ware)n uitge vallen, verdwaald in weilanden of door pech achtervolgd. Overal in het rond zag men koplampen van motorfietsen, zoekendè naar de goede richting en steêds maar voort ging het over goede, maar ook sléchte wegtm, zandpaden, vliegvelden qn wat al niet meer, kris-kras door Brabant. Deleden van de M.C.S. Jan Oosférbqek» Aart van Kooy, Frans van Klooster, C. Roes en Piet Olyslagers namén aan de ze moordende rit deèl en wisten zich steeds tussen de bésten te handhavetn, ofschoon geen cnkelé deelnemer op tijd na iedere etappe binnenkwam, waardoor de kostbare rustperiode, wélke dan vol gens het reglement gegeven werd, ver loren ging en deze bétrouwbaarhejdsrit ontaardde in een morj-stop race. Moe maar voldaan arriveerden zij in dé avond van de tweede dag wée;r in Til burg, hartelijk toegejuicht door eén mas sa mensen, die door de politié keurig achter de afzetting werd géhouden. Jammer, dat de organisatoren van dezê wedstrijd ongeveer éen weKlk inodig heb ben om de rijtijden van iedére dadlniei- mer uit te rekenén. Daardoor is de eind uitslag nog niet bekend, maar dat de leden van de M.C.S. goedé plaatsqn heb ben veroverd, dat is zekér. Dit is ech ter nog niet alles, want 6ok de térrein- wedstrijden te Callantsoog iin dit weekend waren wéér sucoesvol! Henk Grift werd daar eersté in de 350 c.c. klasse, waardoor hij naar de Junio ren afd. promoveerde én de oude rot Henk van Kooij» nog steeds niet in hét bezit van een goedé machine, verovdrdie toch nog de 3e plaats. DIEFSTAL IN DIENSTBETREKKING. K. alhier miste in de laatste tijd ver schillende kleine voorwêrpqn, waarvan zijn dagmeisje, L. B.. werd verdacht. Zij werd in arrest gesteld, térwijl de goe deren- in beslag koindein wordén geno men. Voetbal. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN S.E.C. S.E.C.A.F.C. 2 Voor het spélen van de tweéde nedeir- laagwedsfrijd was Zondagmiddag hef re serve elftal van het Amsterdamsé A.F.C. op bezoek. S.E.C. kwam met enkele jonge spelers uit ter vervanging van Klompenhouwer en Reijerse en voor j. Koster, die ge blesseerd was. Direct na de aftrap ontwikkelde zich een snel open spek mét A.F.C., dat het voordeel had van de vrij sterké wind, het meest in de aanval. Toch was het S.E-C-, dat het eerste succes boèkte,, toen linksbuiten Maassen, na een snellè aan val, de bal onberispelijk voor het doel plaatste en midvoor Mink deze voor zet keurig in een doelpunt wist om té zetten. 1—0. Gesteund door de wind kwam A.F.C. daarna sterk opzetten en de S.E.C.-ach- ternoede moest hard werkén om onheil heil te voorkomen. Na een kwartiér moest doelman Hornsveld toch voor een harde schuiver van de A.F.C.-mid- voor zwichten. 11. Ook hierna behielden dé Amsterdam mers het beste van het spél; zij lieten fraai combinatiespel zien maar hielden daarbij het spel te kort, waardoor de S.E.C.-verdediging steeds tijdig kon in grijpen en losten de roodbaadjes éqns een schot, dan stond de S.E.C.-doelman steeds op de goedé plaats. Ook de; SEC- voorhoede zag geen kans de A.F.C.-vér- dediging te verontrusten en' mét onver anderde stand (1—1) kwam de rust. De tweede helft bégon direct met elen overwicht van de thuisclub en reeds na enige minute|n spelqn wist midvoor Mink, uit een voorzet van rechts, met een hard schot S.E.C. met 21 de lei ding te geven, terwijl dezelfde spellers kort daarop, door stevig doorzetten de A.F.C.-keeper voor de derdê maal wist te passeren. 31. Dit was de Amsterdammers te erg én met enthousiast spel trachten zij de achterstand in te lopen. Het was we derom hun midvoor, die er in slaagde met een hard schot de achterstand té verkleinen tot 32. Het spel golfde daarna snel van doêl tot doel zonder succes voor een dér partij- en. Er was ruim een half uur in de tweédq helft gespeeld, toen dé S.E.C. rechts buiten Post zich handig wist vrij te spelen, snel naar bjnnen zwenkté om daarna de A.F.C.-doelman kansloos te passeren, daarmede de stand op 42 brengende. Even voor tijd geluktê het zelfs de hard werkende rêchtsbinmqn> Dirksen voor S.E.C. nog een vijf.de doel punt te scoren. Het einde van deze nuttige ejn leerzame! wedstrijd kwam met een 52 overwin ning voor S.E.C. De invallers hebben in déze wedstrijd uitstekend voldaan en met iets mêe,r routine en snelheid kan S.E.C. van üezê knapen nog veel plezier believen. Het tweede elftal van S.E.C. spêeflJde tegen A.F.C. 3 een voorwedstrijd én wist deze ontmoeting met 50 te win nen. B.D.C. OP BEZOEK TE MEERKERK. Op Zondag 24 Augustus speelde B.D.C. een' nederlaag wedstrijd tegie|n M-V.V. uit Meerkerk. Dezê wedstrijd werd door B.D.C. met 31 gewonnen. Over dé wedstrijd hét volgende: M.V.V. trapt af en speelt voor de rust met wind tegen. Al gauw opeftit B.D.C. een geweldig offénsief op het M.V.V. - doel, hetgeen na ongêvejer dejn kwartier spelcn beloond wordt met éen prachtig doelpunt van de B.D.C.-linksbuiten, 10. Hoe beide partijen ook zwoegen, veran dering komt er in de stand voor de rust niet meer, ruststand 10 voor B.D.C. Na de gebruikelijke thée speellde B.D.C. tegen de straffe wind in, doch ondanks dit nadeel wist zij na twintig minuten spelen de stand tof 20 op te voérejn/ door een fraai doelpunt van de rechts buiten. M.V.V. zwoegde gewéldig om de achterstand in te lopen, wat haar eén kwartier voor het einde gêdaeltrllijk ge lukte door het maken van eén goed te gendoelpunt. 12. Ondanks deze kleine tegenslag behiieüd B.D.C. het beste van 't spel én vijf mi nuten voor tijd stelde de réchtsbuitejni de overwinning veilig door op fraaie wijze een derdê doelpunt te sconcln' daar mede de stand op 13 brengende, met welke stand ook het eindê kwam. De wedstrijd, die inseèn goede verstand houding werd gespeeld, was voor B.D.C. een goede oefenwedstrijd. Deze wedstrijd werd voorafgégaan een ontmoeting tussen dé junioren-elftal len van M.V.V. tin B.D.C. Geen der parfijèn slaagden er in te scoreni, zo dat het einde kwam met 00. Plaatselijk nieuws. Spoedig waren er niet veel patronen meer over en dé positie werd gevaarlijk. Ze beantwoordden spaarzaam het vuur van hun vijanden en verborgen zich zo goed mogelijk. Gelukkig werdén ze niet gewond en durfden de Arabiêren niet meer aanvallen, tnqg steeds uit vreos voor de mitrailleur? Tegen hét middag uur kwam er onverwacht uitkomst. Een sterke patroille bêreden soldaten, die daar toevallig in de buurt was, had f het schieten gehoord én kwam n-og j juist op tijd om tc helpen. De Bedouinen werdén volkomen verrast I en namen de vlucht. Hoera, we zijn gered'', riêp Rob en op een vleugel klimménd zag hij hoe de lanciers de woestijnrovers voor zich uit dreven. Ondertussen was dé kapitein der ruiters naderbij gekomen. LANGS DE SPOORLIJN. Meerdere reizigers hebbein de gewoonte langs de spoorlijn fe lopen vanaf de halte Soest-Zuid tot de overwég bij de Ossendamweg of omgekeerd. De politie gaat hiermede niet^accoord, waarom reeds enige procêssenverbaall werden opgemaakt. BIJ DE KRIEGSMARINE. De 23-jarige J. W. Slijper uit dezê ge meente had zich Donderdag voor hét Bijzonder Gerechtshof te Utrécht te verantwoorden wegejns diénstneming bij de Kriegsmarine in oorlogstijd. Tegen de raad van zijn ouders in hééft hij zich in September 1943 bij de Duitsé Kriegsmarine gemeld. Hij was déstijds leerling aan de Zeévaarfschool te Am sterdam en de Duitsers kondén zo'ma klant uit het land van De Ruyter best gebruiken. Hij werd tewerk gesteld op een convooischip in de Oostzee, deed daar geducht zijn best en promoveérde zelfs tot stuurman. In het voorjaar van 1945 werd hij door de Geallieerdén te Cuxhaven gevangen genomen en Donderdag j.1. had hij zich voor hef Bijz. Gerechtshof te Utrécht te verantwoorden, waar hij vier jaargé- vangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen zich hoorde eisén, en ontzetting uit alle burgerrechten voor dé duur van het leven. Het Hof zal 4 September vonnis wijzén. IN VREEMDE KRIJGSDIENST. Het lijkt op het eersté gezicht ietwat vreemd, dat eén Nederlander zich op de z.g. Dolle Dinsdag (6 Sept. '44) meldde voor de Landstorm Nedérland, een organisatie, welke destijds reeds was geïncorporeerd bij de Waffén SS. Doch de man, die dit onwaarschijnlijke staaltje van logisch denken volbracht, zekeré S. S. Hinderdael alhier, had méér vreemde momenten. Hij was een énigszins zonder linge figuur, in hoge mate beïnvloêd door het milieu, waaruit hij stamt. Zijn vader was een Belgisch activist, dié door de Belgische Justitie tér dood ver oordeeld, zich door de vlucht naar Ne derland aan het allerergstê had wete|n te onttrekken. Maar wiens anti-Bêlgische en pro-Duitse gezindheid op zijln zoon was overgegaan. Ofschoon natiomaal-so- cialïstisch gezind, was hij toch geen lid van de partij, omdat hij zich in die kringen niet thuis voelde. Toch misdroeg hij zich door in het anti- Belgische blad ,,De Hollandse Post'' tij dens de oorlog artikelen tégen zijn voor malig vaderland te schrijven, waardoor hij de Duitsers steunde in hun Bélgische politiek. In September 1944 trad hij toe tot dé Landstorm Nederland en deed indirect dienst bij de Waf f en SS. Met dé wapens in de hand gestreden heeft hij als zoda nig niet, wel verrichtte hij dienst als chauffeur bij het Duitse Rode Kruis én mede trad hij op als oorlogscorrespon dent. De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof» voor welke instantié Hin derdael zich Donderdag j.1. had te vér- antwoorden, eiste tegen verdachte acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en ontzetting nit alle réch ten voor het leven. Zijn vêrdediger, Mr. v. Velzen, pleitte clementie. Het Hof zal 4 September vonnis wijzen. NOG EENS DE GESTOLEN AUTO. In ons vorig nummer hebben wij bericht, dat bij het Natuurbad een auto was ge stolen, welke niet was gêplaatst iin de bewaakte stalling. Men bericht ons nu, dat bedoelde wagen wél in de stalling was gedeponeerd. Dit maakt hét geval gekker. AANRIJDING. Doordat een jeep op dé Birktstraat vrij plotseling moest stoppen, bots te een grote vrachtauto, béladen met g,ro- te rollen papier tegén de jeep, waardoor de achterzijde danig werd gêkraakt. De wegenwacht verleende zodanige hplp, dat de jeep zijn weg kon vervolgen. SOESTERBERG. AANHOUDINGEN. Alhier werd door de politie eén vrouw uit Amersfoort aangehouden, verdacht van kindermoord op een pas geboren kindje. Zij werd overgegevên aan de politie te Amersfoort. Ook werd aangehouden een zékere Van B. uit Amersfoort, die met paard en wagen een aantal vers gezaagdé sparre|n vervoerde. Bij nader ondérzoek blieken deze uit de bossen in de omgéving van Soesterberg te zijn weggénomiqm De bo men werden in beslag genomén en te gen de dader procesverbaal opgemaakt. Voorts werd nog aangehouden een bêwo- ner van Soesterberg verdacht van vér- duistering van een polshorloge. Hij had het horloge verkocht en het geld ten eigen bate aangewend. Horloge en res tant geld werden in beslag génomen. ZOMERCONFERENTIE DER V.P.R.O. Zaterdagavond werd in het Bondshuis van dc Ned. Prot- Bond te Soesterberg voor luisteraars der V.P.R.O. de zomet- conferentie 1947 geopend, wè'lke aldaar onder leiding van Mej. Dr. N. A. Brui ning, Dr. Spelberg en Ds. Zuurdleeg ge houden werd. Het thema dezer confêrentie luiddiel: ,,Het dagelijks leven in déze tijd". Er was zeer veel belangstelling uit het gdhele land. Na een inleidend woord van Mej. Dr. Bruining, waarbij zij o.m. er op wees, dat men niet alleetn dé oude vertrouwde dingen zoeketn moet, maar ook oog moét hebben voor al het grote én heerlïjkö» dat God ons in Zijm schepping geeft» hield vervolgens Dr. J. C. A. Fettêr, uit Den Haag, een beschouwing over de plaats van de mens midden in de compli-

Soester Courant | 1947 | | pagina 2