Voetbal. Plaatselijk nieuws. Onze WeekspiegeL NEDERLAAGWEDSTRIJDEN S.E.C. S.E.C.—A.F-C. 2 Voor het spélen van de tweede nedeir- laagwedstriid was Zondagmiddag het re serve elftal van het Amsterdamse A.F.C. op bezoek. S.E.C. kwam met enkele jonge spelers uit ter vervanging van Klompemhouwer en Reijerse en voor j. Koster, die ge blesseerd was. Direct na de aftrap ontwikkelde zich een snel open spel- met A.F.C., dat het voordeel had van de vrij sterké wind, het meest in de aanval. Toch was het S.E.C., dat het eerste succes boekte, toen linksbuiten Maassen, na een snelle aan val, de bal onberispelijk voor het doel plaatste en midvoor Mink deze voor zet keurig in een doelpunt wist om té zetten. 1—0. Gesteund door de wind kwam A.F.C. daarna sterk opzetten qn de S.E.C.-ach- ternoede moest hard werken om onheil heil te voorkomen. Na een kwartiér moest doelman Hornsveld toch voor een harde schuiver van de A.F.C.-mid- voor zwichten. 11. Ook hierna behielden dé Amsterdam mers het beste van het spél; zij lieten fraai combinatiespel zien maar hielden daarbij het spel te kort, waardoor de S.E.C.-verdediging steeds tijdig kon in grijpen en losten de roodbaadjes ëejns een schot, dan stond de S.E.C.-doelmain steeds op de goedé plaats. Ook die? SEC- voorhoede zag geen kans de A.F.C.-vér- dediging te verontrusten e(n mét onver anderde stand (11) kwam de rust. De tweede helft bêgon direct niet elen overwicht van de thuisclub en reeds na enige minutein spelen wist midvoor Mink, uit een voorzet van rechts, met een hard schot S.E.C. met 21 de lei ding te geven, terwijl dezêlfde speliers kort daarop, door stevig doorzetten de A.F.C.-keeper voor de derdé maal wist te passeren. 31. Dit was de Amsterdammers te erg én met enthousiast spel trachten zij de achterstand in te lopen. Het was we derom hun midvoor, die er in slaagde met een hard schot de achterstand té verkleinen tot 32. Het spel golfde daarna snel van doêl tot doel zonder succes voor een dér partij en. Er was ruim een half uur in de tweéde* helft gespeeld, toen dé S.E.C. rechts buiten Post zich handig wist vrij te spelen, snel naar 'binnen zwqnkté om daarna de A.F.C.-doelman kansloos te passeren, daarmede de stand op 42 brengende. Even voor tijd gelukté het zelfs de hard werkende réchfsbinnjqn Dirksen voor S.E.C. nog een vijf.dc doel punt te scoren. Het einde van deze nuttigê qn lerarzamei wedstrijd kwam met een 52 overwin ning voor S.E.C. De invallers hebben in déze wedstrijd uitstekend voldaan en met iets méér routine en snelheid kan S.E.C. van de zé knapen nog veel plezier bèllaven. Het tweede elftal van S.E.C. spéefde tegen A.F.C. 3 een voorwedstrijd én wist deze ontmoeting met 50 te win nen. B.D.C. OP BEZOEK TE MEERKERK. Op Zondag 24 Augustus speelde B.D.C. een' nederïaagwédstrijd tegein M-V.V. uit Meerkerk. Dezê wedstrijd werd door B.D.C. met 31 gewonnen. Over dé wedstrijd hét volgende: M.V.V. trapt af en speelt voor de rust met wind tegen. Al gauw ope/nt B.D.C. een geweldig offénsief op het M.V.V.- doel, hetgeen na ongêvqer dein kwartier spelen beloond wordt met èe/n prachtig doelpunt van de B.D.C.-linksbuiten, 10. Hoe beide partijen ook zwoegen, veran dering komt er in de stand voor de rust niet meer, ruststand 10 voor B.D.C. Na de gebruikelijke thee spoedde B.D.C. tegen de straffe wind in, doch ondanks dit nadeel wist zij na twintig minuien spelen de stand tot 20 op te voérejm door een fraai doelpunt van de rechts buiten. M-V.V. zwoegde gewéldig om de achterstand in te lopen, wat haar eên kwartier voor het einde gêdeeltedijk ge lukte door het maken van een goed te gendoelpunt. 12. 0 Ondanks deze kleine tégenslag behkdd B.D.C. het beste van 't spel én vijf mi nuten voor tijd stelde de réchtsbuitie/rn de overwinning veilig door op fraaie wijze een derdé dodlpunt te scorefn daar mede de stand op 13 brengènde, met welke stand ook het eindé kwam. De wedstrijd, die in„eèn goede verstand houding werd gespeeld, was voor B.D.C. een goede oèfenwedstrijd. Deze wedstrijd werd voorafgêgaan door een ontmoeting tussen dé junioren-elftal len van M.V.V. én B.D.C. Geen dér partijen slaagden er in te scoren, zo dat het einde kwam met 00. LANGS DE SPOORLIJN. Meerdere reizigers hebben de gewoonde langs de spoorlijn te lopen vanaf de halte Soest-Zuid tot de overwég bij de Ossendamweg of omgekeerd. De politie gaat hiermedê niet/accoord, waarom reeds enige procêssenverbaal werden opgemaakt. BIJ DE KRIEGSMAR1NE. De 23-jarige J. W. Slijper uit dezê ge meente had zich Donderdag voor hét Bijzonder Gerechtshof te Utrécht te verantwoorden wegejns diénstneming bij de Krïegsmarine in oorlogstijd. Tegen de raad van zijn ouders in hééft hij zich in September 1943 bij de Duitsê Kriegsmarine gemeld. Hij was déstijds leerling aan de Zeévaartschool te Am sterdam en de Duitsers konden zo'mi klant uit het land van De Ruyter best gebruiken. Hij werd tewérk gesteld op een convooischip in de Oostzeê, deed daar geducht zijn best en promoveérde zelfs tot stuurman. In het voorjaar van 1945 werd hij dooi de Geallieerdên te Cuxhaven gevang/dn genomen en Donderdag j.1. had hij zich voor het Bïjz. Gerechtshof te Utrécht te verantwoorden, waar hij vier jaar gé- Vvangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen zich hoorde eisén, en ontzetting uit alle burgerrechten voor dé duur van het leven. Het Hof zal 4 September vonnis wijfcén. IN VREEMDE KRIJGSDIENST. Het lijkt op het eerstè gezicht ietwèat vreemd, dat eén Nederlander zich op de z.g. Dolle Dinsdag (6 Sept. '44) meldde voor de Landstorm Nedérland, een organisatie, welkê destijds reeds was geincorporeerd bij de Waffén SS. Doch de man, die dit onwaarschijnlijke staaltje van logisch denken volbracht, zekeré S^. S. Hinderdael alhier, had méér vreemde momenten. Hij was een énigszins zonder linge figuur, in hoge mate beïnvloêd' door het milieu, waaruit hij stamt. Zijn vader was een Belgisch activist, dié door de Belgische Justitie tér dood ver oordeeld, zich door de vlucht naar Ne derland aan het aïlerergsté had wetejni te onttrekken. Maar wiens anti-Bêlgische en pro-Duitse gezindheid op zijln zoon was overgegaan. Ofschoon mafionaal-so- cialistisch gezind, was hij toch geen lid van de partij, omdat hij zich in die kringen niet thuis voelde. Toch misdroeg hij zich door in het anti- Belgische blad ,,De Hollandse Post'' tij dens de oorlog artikelen tégen zijn voor malig vaderland te schrijven, waardoor hij de Duitsers steunde in hun Bélgische politiek. In September 1944 trad hij toe tot dé Landstorm Nederland en deed indirect dienst bij de Waffen SS. Met dé wapens in de hand gestreden hééft hij als zoda nig niet, wel verrichtte hij diénst als chauffeur bij het Duitse Rode Kruis én mede trad hij op als oorlogscorrespon dent. De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof» voor welke instantié Hin derdael zich Donderdag j.1. had te vêr- anfwoorden, eiste tegen verdachte acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en ontzetting üit alle réch ten voor het leven. Zijn verdediger, Mr. v. Velzen, pleitte démentie. Het Hof zal 4 September vonnis wijzen. NOG EENS DE GESTOLEN AUTO. In ons vorig nummer hebben wij bericht, dat bij het Natuurbad een auto was ge stolen, welke niet was géplaafcst in de bewaakte stalling. Men bericht ons nu, dat bedoelde wagen wél in de stalling was gedeponeerd. Dit maakt hét geval gekker. AANRIJDING. Doordat een jeep op dé Birktstraat vrij plotseling moest stoppen, bots te een grote vrachtauto, bëladen met gro te rollen papier tegén de jeep, waardoor de achterzijde danig werd gékraakt. De wegenwacht verleênde zodanige hplp, dat de jeep zijn weg kon vervolgen. SOESTERBERG. AANHOUDINGEN. Alhier werd door de politie eén vrouw uit Amersfoort aangehouden, verdacht van kindermoord op een pas geboren kindje. Zij werd overgegevên aan de politie te Amersfoort. Ook werd aangehouden een zékere Van B. uit Amersfoort, die met paard en wagen een aantal vers gezaagdé sparrc|n vervoerde. Bij nader onderzoek blieken deze uit de bossen in de omgéving van Soesterberg te zijn weggênomiefn. De bo men werden in beslag genomen en te gen de dader procesverbaal opgémaakt. Voorts werd nog aangehouden een béwo- ner van Soesterberg verdacht van vér- duistering van een polshorloge. Hij had het horloge verkocht en het geld ten eigen bate aangewend. Horlogê en' res tant geld werdén in beslag gênomen. ZOMERCONFERENTIE DER V.P.R.O. Zaterdagavond werd in het Bo-ndshuis van de Ned. Prot- Bond te Soesterberg voor luisteraars der V.P.R.O. de zomer- conferentie 1947 geopend, wélke aldaar onder leiding van Mej. Dr. N. A. Brui ning, Dr. Spelberg én Ds. Zuurd|eég ge houden werd. Het thema dezer conférentie luiddiel: ,,Het dagelijks leven in déze tijd". Er was zeer veel belangstelling uit het gefhele land. o Na een inleidend woord van Mêj. Dr. Bruining, waarbij zij o.m. er op wees, dat men niet alleen dé oude vertrouwde dingen zoeken moet, maar ook oog moét hebben voor al het grote én heerlijkp» dat God ons in Zijn schepping geeft, hield vérvolgens Dr. J. C. A. Feftêr, uit Den Haag, een beschouwing over de plaats van de mens midden in de compli caties van deze tijd, over zijn opdracht, zijn grenzen en zijn roeping. Practisch, aldus spreker, hebben milllioé- nen mensen na de oorlog géén idealie/n meer en levên volgens het beginsel „Pluk de dag"* een levénshouding, welke on derling nog zeer grote vér schillen op levert. Wat is echter hét doel van het leven? Om het menselijke te verwezen lijken in zijn verschillende facètten en aspecten, overeénkomstig 't humanistisch standpunt vanaf de renaissance. Sinds het laatst der vorige eéuw kwam er ech ter tegenstand van de zijdé van het col lectivisme en daarna ook van het hyper- nationalisme. Iets hiervan werd door hét vrijzinnig protestantisme overgenomên, dat zijn belangstelling niet langer alleen op huisgezin en familie gericht houdt, maar zich heeft uitgebreid ovér gemeen schap en volk. Hoe is hef mogelijk voor een kleine groép in deze ontzettende fjjd zijn standpunt te bewaren? Door vast te houden aan het humanistische stand punt en tegelijk 't Christendom op éqn bepaalde wijze te bênaderjen door helt geloof, dat God in Christus Zich in deze wereld heeft verdiêpt en met haar hcleft verenigd; zo moeten ook wij ons verdié- pen in elkander. Zondag sprak Drs. F. Brouwer uit Haren, over „De natuur". BENOEMINGEN BIJ DE BRANDWEER. Door Burgemeester en Wethouders van Soest is benoemd tot brandmeestêr, de heer J. A. Luijf. Door het bestuur der Vrijwillige Brand weer zijn benoemd tot commandeurs, dé heren J. Beek en H. J. Vos. DIEFSTAL MET BRAAK. Dinsdagnacht werd er ingebroken in éen perceel aan de Amêrsfoorfsestraat, ter wijl de bewoners afwezig warén. Door het verbreken van éen ruit efnier glazen deur, die daarop aan de binnenkant kon worden geopend, is men inaar binném ge komen. Zover men kon nagaan, werd al leen een radiotoêstel owtvreiemd. DIEVEN PLUNDEREN EEN MEISJESKAMP. Toen de meisjes van hét kamp ,>De Ha zelaar" aan de Amersfoortsqstraat dés avonds tussen 9 en 11 aan 't kamperen waren, hebben booswichten kans gezien om de'meisjes van hun bezittingén als portemonnaies, portefeuilles én andere waardevolle voorwerpen, uit hun kleren in de tenten te beroven. Een onderzoek met een speurhond had geen sucoeis. EUROPA EN HET ROERGEBIED Meer en meer dringt zich de overtuiging op, dat het Europese vraagstuk voor een zeer groot gedeelte wordt beheerst door de toe standen in het Rijn- en Roergebied. Zolang de kolenproductie in die streek niet weer op gang komt, zal West-Europa met een groot kolentekort blijven kampen, waardoor de industriële voortbrenging in alle omringen de landen te laag blijft. Hiervan is weer het gevolg, dat deze landen hun Amerikaan se aankopen niet kunnen betalen, hetgeen tot de bekende dollarmoeilijkheden aanlei ding geeft. Anderzijds kan Duitsland geen nieuwe koopkracht ontwikkelen, zolang dit voorheen rijke gebied niets aan het buiten land aan te bieden heeft. Het zijn thans de Fransen, die er bezwaar tegen maken, dat men 'het mijnbedrijf en de industrieën van het Roergebied weer tot ontwikkeling 'brengt, zolang er geen beslissing is geno men over de vraag, in wiens handen het uiteindelijke bestuur van deze streek zal komen te liggen. Deze aarzeling is begrij pelijk genoeg, doch zij belet het herstel van Europa. Bovendien is er meningsverschil tussen de Amerikanen en de Engelsen over de vraag of deze industrieën en mijnen ge nationaliseerd moeten worden of niet, en zo beletten politieke meningsverschillen tussen de overwinnaars, dat de Europese landen weer grond onder de voeten krijgen. Het zou te hopen zijn, dat ook deze aangelegen heid bijv. door het Marshall-plan spoedig zou kunnen worden geregeld, want anders zit Europa binnen het jaar voor totaal on overkomelijke economische moeilijkheden. GASTURBINES OOK VOOR SCHEPEN Een van de grote uitvindingen van de oor log is de gasturbine geweest, die het moge lijk heeft gemaakt vliegtuigen, zonder schroef in de lucht te brengen. Tevens heeft men er hard aan gewerkt deze nieuwe turbine ook dienstbaar te maken aan de scheepvaart, want daardoor kunnen de con structie van scheepsmachines en vooral de bediening ervan, belangrijke vereenvoudi gingen ondergaan, terwijl trillingen e.d. nevenverschijnselen waarschijnlijk groten deels zilllen verdwijnen. Tijdens de oorlog werd dan ook reeds een opdracht gegeven tot het ontwerpen van een turbine, die 3000 pk kan ontwikkelen. De resultaten zijn van dien aard geweest, dat practische toepas sing der gasturbine in schepen in het naaste verschiet ligt. Tal van moeilijkheden waren daarbij te overwinnen, vooral op het ge bied van de zeer hoge temperaturen en de fantastische snelheden, die door deze ma chines worden ontwikkeld. Reeds thans houdt men er rekening mee, dat toepassing van gasturbines de scheepsbouw in geheel nieuwe banen zal leiden. EUROPA „VREET" DOLLARS Nu men in deze dagen allerwege hoort spre ken over het tekort aan dollars, waarmee alle Europese landen te kampen hebben, is het de moeite waard enkele cijfers te geven. Zo voerde Europa (zonder Rusland en En geland) in Maart voor 49.7 millioen dollar I uit naar Amerika, doch voerde voor 348 millioen dollar in. In April waren deze cij fers resp. 65,6 millioen en 387 millioen en in Mei 58.4 millioen en 385 millioen dollar. Neemt men de landen afzonderlijk, dan ziet men, dat vrijwel geen enkel land een ook maar enigszins bevredigende verhouding tussen Amerikaanse import en export heeft. Nederland voerde in die maanden uit Ame rika in voor 30 millioen, 41,8 millioen en 25,6 millioen dollar. De uitvoer naar Ame rika bedroeg niet meer dan resp. 1,3 mil lioen, 3,2 millioen, 1,7 millioen dollar. Al leen Zweden en Engeland wisten hun uit voer naar Amerika gedurende die drie' maanden te verbeteren. In Amerika maakt men zich thans de grootste zorg over de vraag, hoe men de uitvoer moet gaande houden, als de Euro pese landen, geen dollars en geen crediet meer hebben om hun aankopen te betalen. Als het eenmaal zover is, en die tijd is niet zover af, zal niet alleen Europa geteisterd worden door een groot goederentekort, doch zal in Amerika een grote crisis uit breken door gebrek aan afzet, waardoor een ruïneuze overproductie zal ontstaan. Daarom zoekt men van beide zijden naar middelen om de Amerikaanse goederen stroom te kunnen laten doorvloeien. Een pe nibele taak! SLECHTE VOORUITZICHTEN VOOR RUBBER De oorlog tussen natuurrubber en kunst rubber gaat met onverminderde heftigheid voort. Dat is niet zo'n mooi vooruitzicht nu op het ogenblik tal van rubberplantages op Java en Sumatra weer onder Nederlands beheer komen en de daar opgeslagen voor raden voor de wereldhandel vrijgemaakt worden. Reeds thans gaan er dan ook stem men op om bij onderlinge regeling de rub berproductie op Malakka, Java en Sumatra te beperken. De Amerikanen handhaven niet alleen hun kunstrubberproductie, doch breiden ook de natuurrubber-productie in de tropisch Amerikaanse landen uit. Vooral in Midden-Amerika worden overal proeftui nen aangelegd, waarin men hoog-productie- ve rubberbomen aanplant. Men heeft daar bij het doel te zorgen, dat Amerika onder alle omstandigheden voldoende rubber van iedere aard onmiddellijk onder zijn bereik heeft, wanneer eventueel de aanvoer uit Azië mocht haperen. Slaagt deze rubber cultuur in de tropische' gebieden van Ame rika. dan zou daarmee aan de Indische rub bercultuur een zeer zware slag worden toe gebracht. HOE LOPEN DE VOORMALIGE UNIEWINKELS? De Unilever heeft in het eind van 1946 haar winkelbedrijf opgeheven en haar fi liaalhouders in staat gesteld, zelfstandig winkelier te worden, In een publicatie van 'het Economisch Instituut voor de Midden stand werden onlangs enkele gegevens ge publiceerd over de eerste resultaten. Het blijkt, dat de omzetten in de eerste drie maanden van het eigen beheer iets achter bleven bij de vroegere resultaten. Blijkbaar hadden de nieuwe winkeliers enige moeite om hun bevoorrading op peil te houden, doch in de vierde maand begon enige ver betering en in de vijfde was de omzet dui delijk hoger dan vroeger. Waarschijnlijk hebben de winkeliers langzamerhand ge leerd,- met welk soort bon vrije producten zij hun klanten het best ter wille kunnen zijn en waarmee zij dus nieuwe klanten kunnen aantrekken. Het spreekt vanzelf, dat 't experiment met de Unie-winkels met levendige belangstelling door de gehele winkelhoudende middenstand wordt ge volgd. Een dagje later feest. Omdat de verjaardag van H.M. de Koningin dit jaar op Zondag valt, zal Maandag 1 September als Na tionale feestdag worden beschouwd. dus niet meer te krijgen? Met ingang van 1 September zullen zoetstoffen zon der vergunning kunnen worden verkocht. Betaalde u meer? De vastgestelde prijzen voor het verhuren van fietsen zijn: 30 cent per uur;'1.25 per dag en ƒ6. per week en voor tandems geldt het dub bele tarief. Het burgerpakje. Dienstplichtigen beneden de rang van adjudant-onderofficier ko men, voor zover zij tenminste 6 maanden werkelijke dienst hebben verricht, bij groot-verjof in aanmerking voor een extra-textieltoewijzing. De oorlogszegels. De geldigheid der z.g. oorlogszegels eindigt 31 December van dit jaar. Nationaal herdenken. 30 Augustus en 1 September zal in het Feyenoord-stadion te Rotterdam het nationale herdenkings- spel ,,De Waterweg heroverd" worden op gevoerd. Zindelijk melken. In het gehele land orga niseren de grote zuivelfabrieken op het ogenblik melkcursussen om te komen tot een hogere melkopbrengst en een betere zuivelproductie. N Het Nederlandse lied. In samenwerking met de Bond van Plattelandsvrouwen, groe pen van plattelandsjongeren en de cultu rele commissie van de Gelderse Mij. voor Landbouw, zal op korte termijn worden getracht tot de uitgave van een volkslie derenbundel te komen. De PRA blijft. Het werk van de PRA zal op z'n minst nog tot 1 Januari 1949 voortduren.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3