Doelmatige verdeling van woongelegenheid. r UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK V_. Ingezonden stukken. „soest-vooruit\ Plant een boom op Walcheren. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonn. f 1.50 p. kwart. - Per post f 1.75. 23e JAARGANG - No. 65. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1947. 1 September a.s. zal de wet op de Ver deling der woongelegenheid in werking treden. Een der voornaamste bepalin gen der wet is dat Burgemeester en Wethouders een uitgebreide vorde- ringsbevoegdheid krijgen. 's-Gravenhage telt 24.000 gevallen van sa menwoning; Amsterdam ruim 20.000 en Soest telt er ruim 1000. Wat voor een ge weldige tragiek in deze enkele cijfers welke met getallen van bijna alle Neder landse gemeenten zijn aan te vullen ligt besloten, is niet bij benadering weer te geven. In de steden ^ordt vaak 40 tot 50 gulden gevraagd voor een paar zolderkamertjes; de prijzen die ipen durft vragen voor een gemeubileerde kamer,, grenzen soms aan het fantastische en bedragen vaak tweemaal zoveel als de gehele huishuur. Het droevige biervan is dat juist zij, die toch reeds zo zwaar door de gebeurtenissen der laatste jaren getroffen, zijn en vaak slechts over bescheiden inkomsten beschikken, zoals oorlogsslachtoffers, evacué's, gerepatrieer- den en jong gehuwden, het meest „geno men" worden. Zij zitten in nood en hiervan wordt helaas maar al te vaak geprofiteerd door ben die zelf over veel woonruimte be schikken. waarvan de lage huurprijs veilig beschermd is door voor-oorlogse voor schriften. Dat de woningnood de laatste jaren voor ons volk totaal ongekende afmetingen heeft aangenomen, begint eindelijk elke Neder lander zich te realiseren. Ook voor hen, die de grote landhuizen en ruime villa's bewo nen, begint dit probleem gestalte te krij gen. Gedwongen samenwoning onvermijdelijk. De door de wet aan B. en W. toegekende vocderingsbevoègdheid betekent dat de per soonlijke vrijheid van hen die over veel woonruimte beschikken soms op ingrijpen de wijze kan worden aangetast. Dat hier door problemen van* betekenis kunnen ont staan, valt niet te ontkennen. Met een ze kere tegenzin heeft de wetgever de betref fende bepalingen in de wet opgenomen en ;we zijn er van overtuigd dat met nog meer tegenzin B. en W. van de hen toegekende bevoegdheden gebruik zullen maken. Er zijn momenteel zoveel gezinnen zonder woning en vaak zelfs zonder de allernood zakelijkste woongelegenheid, dat ingrijpen van de Overheid op dit terrein noodzakelijk is geworden. Gezien de hoge nood is de wet feitelijk te laat tot stand gekomen. Hoewel er de laatste jaren in Soest geen huis is gebouwd, is de bevolking sinds 1940 met 3604 zielen toegenomen en zijn er vanaf 1 Jan. 1940 in ohze gemeente 1205 huwelijken gesloten. Waar zijn de nog steeds in Soest verblijvende evacué's en de honderden uit Indië gerepatrieerden ondergebracht? De meesten van hen zijn op samenwoning aangewezen. Steeds groter wordt ook het probleem der jonggehuwden en van hen die reeds lang trouwplannen hebben, doch hun huwelijk maanden, soms jaren moeten uitstellen om dat zij niet aan woonruimte weten te ko men. 1205 nieuwe gezinnen sinds de oorlog en geen enkele nieuwe woning, dat duidt er op dat bij de ouders inwonen ook in Soest grote afmetingen moet hebben aan genomen. Weten, de ouders en de jong-gehuwden zich wat in te schikken en beschikt het jonge vrouwtje over een eigen keuken en een paar eigen kamers, dan valt het inwonen bij moeder meestal wel mee. In ieder geval is het te prefereren boven het jaren lang wachten van verloofden. De vele verlovin gen in ons land zonder uitzicht op de mo gelijkheid van een huwelijk vormen een ernstige bedreiging voor de geestelijke ge zondheid van ons volk.. Vele jeugdidealen worden kapot geslagen en de ipooiste le vensjaren van jonge huwbare mensen wor den hopeloos verknoeid, omdat hen de ge legenheid tot huwen ontnomen is. Daar het zich laat aanzien dat de woning nood de eerste jaren nog meer toe dan af zal nemen, werd de eis steeds urgenter dat een oplossing op korte termijn gevonden moest worden. Her-verdeling van de bestaande woonruim te is daarom noodzakelijk geworden en daarnaast nieuwbouw. Nieuwbouw in een versneld tempo, want anders geraakt ons volk hopeloos vast in 't woningslob. Bij de her-verdeling zullen vaak kleine ver bouwingen noodzakelijk zijn; soms zullen hierdoor twee afzonderlijke woningen wor den verkregen. Is dit niet mogelijk, dan moet er in ieder geval zorg voor gedragen worden dat elk gezin over een eigen keuken kan beschikken en over voldoende vrije kamers om een eigen huishouding te voe ren. De minister van wederopbouw en volks huisvesting overweegt dan ook een voor ziening waarin gedacht wordt aan een fi nanciële steunregeling voor de gevallen waarin eigenaren vrijwillig bereid zijn hun eigendommen voor dubbele bewoning ge schikt te maken, voor zover daarbij in de I huuropbrengst geen compensatie voor de kosten kan worden gevonden. Kiest zelf uw medebewoners. Plaatsgenoten die over grote woonruimte beschikken en die alleen wonen of in een klein gezinsverband, mogen er gerust re kening mee houden dat zij binnen enige tijd verplicht kunnen .worden een- ander gezin bij hen in te nemen. In hun eigen belang adviseren wij hen; kiest nu zelf uw medebewoner, of, indien ge alleen of met beiden zijt,gaat met een goede kennis samenwonen en stelt de commissie, belast met de verdeling der woonruimte er van in kennis dat uw woning vrij komt. Uit vrije wil gaan samenwonen is toch altijd nog verkieslijker dan er toe gedwongen worden en wie weet welke per sonen men dan in zijn huis krijgt. Wèl zal er tegen gewaakt worden dat samenwoning met a-sociale personen of gezinnen wordt voorkomen. Na de inwerking treding van de nieuwe wet zal niemand een woning meer mogen betrekken of verhuizen zonder toestem ming. PROGRAMMA KONINGINNEDAG 1947 MAANDAG 1 SEPTEMBER. 8 uur: Luiden der klokken qn vlag gen uitsteken. 9.30-12 uur: Tentoonstelling en keuring van paardeh eji fok- vee op het terréin Kuyer, Peter v. d. Breemêrweg. 13.15 uur: Muzikale mars van het muziekcorps uit Oost-Kapel- lé (Zeeland) vanaf het Raad huis naar terrein paarden sport (P. v. d. Breemerweg). Collecte voor de wedérop- bouw van Walcheren. 13.30 uur: Concours een- en twee spannen, demonstraties en wedstrijden van de „Paleis- ruiters'', gevolgd door spring concours. Terrein als boven. 14 uur: Zwemwedstrijden In het Soester Natuurbad. Inlichtin gen en inschrijving bij de badmeester. 15 uur: Bal Ion wedstrijd op moto ren en verderé motor-attrac ties. Voor terrein en entree prijs zie advertenties in dit nummer. 20 uur: Concert door de Soester Muziekvereniging „P.V.O.'* in het Rosarium, onder lei ding van de dirigent P. F. Kort. Zie programma onder de plaatselijke berichten. 20.15 uur: Concert in het Open luchttheater door de Militaire Kapel van de Dienst van de Kwartiermeester-Géneraal, o.l.v. van kapelmeester v. d. Laan. Zie programma in de desbe treffende advertentie in dit nummer. Geachte Heer Oékman. Met Uw opmerking inzake de obstakels langs de rijksweg, waardoor het nieuwe rijwiel- en wandelpad wordt onderbro ken, zijn wij het volkomen eens en meerdere malen is onzerzijds daarop reeds gewezén. Dat deze obstakels nog niet opgeruimd zijn is te wijten aa,n dé geringe medewérking der betrokkebiëm1. Thans wordt ondernomen een onteige ningsprocedure, waarin al deze gévallen tezamen worden ondergèbrachf, doch dit kost helaas heel veel tijd, hetwelk u ook wel bekend zal zijn. Dat de V.V.V. anders ook nog wel eén en ander doet, moge blijken uit de' navol gende onderwerpen, waarin de V.V.V. steeds diligent is gewêejst o.a. autobus wachthuisje Nieuwerhoek, kampeerter rein Soestduinen, contact met Néder - landse Spoorwegen over vér betering defr treinverbindingen, plan nieuw Vérkeers- huis, bemoeiing inzake postagentschap Soest-Zuid, terwijl voorts de V.V.V. her haaldelijk op de bres staat bij evéntuélle schendingen van het Natuurschoon. Dit is slechts een greêp uit de talloze pun ten, welke voortdurend dé aandacht der V.V.V. bezitten. Voorts dient u niet te vergéie|n, dat het voornaamste gedeeltè van het werk van een V.V.V. op haar verkeérshuis ligt, waar jaarlijks bijna 5000 inlichtingen worden gegeven, voornamélijk betreffen de onze gemeénte en de hier gevestigd^ hotels en pensions. Als men dan nog ziet, dat de verschil lende feestelijkheden zich niet alleen be palen tot een „bloemencorso'', zoals u opmerkt, maar tot uitgebreide program ma's, die talloze vreemdélingen trekken (denkt u maar eens aan de Orajnjêtocht 1947, de bevrijdingsfeestên, de Konin- ginnefeesten, dé diverse V.V.V.-we'ken, waarbij o.a. een wandeltocht met éejn kleine 3000 deelnémers uit het gelheile land met een prachtige réclame voor Ojn- ze gemeentè) dan lijkt dit allles toch wei nig op een in Slaap gesukkeldé V.V.V. Ondanks het feit, dat niet alle wérk- zaamheden van de V.V.V. zich direct voor openbaarmaking lenen, lijken ons nog zoveel punten over té blijven, die een ieder kan opmêrken en zeker ie mand, die zich daarvoor blijkbaar zo veel interesseert als u» dat er toch wiei- nig aanleiding was te schrijven in de trant, zoals u in het blad van Vrijdag jj. deed. Vindt u ook niet? Komt u anders eens een1 dagje op ons Verke(ers- huis. Het Bestuur der V.V.V. Op de nationale feestdag, 1 Sêptember a.s., zal in deze gemeénte eeln inzameling worden gehouden ten batê van de actie „Plant een boom op Walcheren''. Zoals bekend, heeft déze gemelente de zwaar getroffen gemeénte Oost-Kapelle geadopteerd. Het doêl is het dorp Oost- Kapelle gelegén tussen Middelburg efn Domburg, dat duizende bomen hééft verloren, door middel van bijdragen van Soester ingezeténen weder in staat te stellen, bomen te planten. De inzameling zal worden gehoudém door een aantal collectrices in Zêeuwse klederdracht. Ter opluistering zullen verdêr nog aan wezig zijn een 26-tal leden van de Oosf- Kappelse harmonie. Aangezien aan al deze pêrsonen eietn warme en een koudê maaltijd verschaft moet worden, wordt een beroep op de inwoners gedaan en dan wordt in de eerste plaats gedacht aan dé in deze gemeente woonachtigè Zqeuwefn, om één of meer Zeeuwên 's avonds een warme maaltijd te verschaffen. Opgaven hiervoor kunnen worden gé- daan tof en met Zaterdag 12 uur op de afdeling sociale zaken van het gemeen tehuis. Vertrouwd wordt dat, na de grote be langstelling voor opname van Engelse kinderen, ook voor opname van land genoten die uit het zo zwaar gétroffe(n Zeeland komen, grote belangstelling zal bestaan. CONCERT OP KONINGINNEDAG. Het programma van het concert, te gé- geven op Maandag 1 Septembér 1947 (Koninginnedag) in het rosarium, des avonds 8 uur, door de Soester Muziek vereniging „Patïmtia Vincit Omnïa'', on der leiding van de héér P. F. de Korf, ïs als volgt: 1. Wilhelmus. 2. Steeds Voorwaarts, mars, (M. Bolderdijk). 3. La Fesfa Splendora,, ouverture, (J. B. Kok). 4. Nederlandse school- en volksliederen, potpourri. (F. Jakma). 5. Ijzer en Staal, mars. 6. Song Parade, populaire potpourri. ^(G. Vonk). 7. Maritana, fantasie sur 1'opera, (Jos. Kessels). 8. In School en Huis, potpourri, (Fr. Jakma). 9. Colonel Bogey, mars, (K. J. Alford). 10. Wilhelmus. LIEFDADIGHEIDSCONCERT. Het jaarlijkse concert ten bate van „Zonnegloren'' is voorlopig vastgesteld op 18 September a.s. In afwijking van andere jaren zal ditmaal de heer K. Bartlema uit Hilvérsum, die onlangs slaagde voor eindexamen Con servatorium, een orgelbéspeling 'gevefn met medewerking van dé bariton Kqes Deenik. ZWEMWEDSTRIJDEN GEMEENTE-AMBTENAREN. A.s. Zaterdagmiddag, na afloop van het diploma-zwemmen i,n het Soestér Na tuurbad, 1 aldaar door het gcmeentê- personeel van Soest, een zwem festijn plaats vinden. De wedstrijden zullên be staan uit estafette-zwemmêin, vrije- en schoolslag. Voor deze wedstrijden bêstaat grote be langstelling en alle takken van gêmeemi- te bedrijven zullen ér aan dejelnemlqn, zodat dit een echte sportiëve middag kan worden. OVER PRINSENKINDEREN. Bij de uitgeverij W. ten Havé N.V. te Amsterdam is verschenen een niet' dik» maar fijn albumpje, met als titel: .Prin senkinderen bij sport, spel én op school". Het boekje, dat in eén fris oranje om slag ïs gevat, is slechts 36 bladzijden dik, doch omvat 75 grotendeels nog on gepubliceerde foto's van onze prinsesjes. In deze fotoreeks voltrékt zich de vlucht uit Holland in de bange oorlogsdagen, WITKWAST-VETO. Er moet ergens eén artikel in esln ver ordening of wetboek staan, dat be paalt, dat verkiezingsleuzen, réclames voor bepaalde partijmannen of -vrouwen, alleen zodanig mogen worden aange bracht, dat ze een niet al té permanent karakter aannemen. Dat de aangèbrach- te strijdkreten, of wat daarvoor doorgaat, niet even lang de murén mogen optsieneinj als de gekozen partijman of -vrouw, a raison van f 6000.per jaar en nóg wat op z'n zetel in de kamer zit. Ik heb het idee, dat hét bewuste artikel wel een beetje anders zal luideln, maar daar komt het wel zo ongeveêr op neer. Het geval moet afwasbaar zijn; de lèuze bedoel ik natuurlijk, niet het gékozeft Kamerlid, al zou het laatste soms ook wel eens prettig zijn. Maar we zijn er nog niet. Ik meênzejlfs, dat al te goed aangebrachte vêrkiezifngs- leuzen, kunnen worden vérwïjderd voor rekening van klodderaar of partij. De verkiezingen zijn nu andérhalfjaar achter de rug en toch weêt een van onze politieke partijen, op éen muur aan de Albert Hahnweg, me nog stêeds met meters hoge létters t.e vertellen, dat de oplossing van de grote vraagstukken zit in: „kiest communisten''. Zou de afdeling gemeêntewerkqn daar niet met een rood-, zwart- of witkwast z'n veto eens over willén uitspreken (om in de stijl te blijven), om daarna dan de rekening te presenteren waar dia thuis hoort? H. OEKMAN. Officiële mededelingen. Burgemeester én Wethouders van SoeJst brengen ter alge éne kennis, dat de ge meente-secretarie en de kantoren van takken van dienst op Maandag 1 Sep tember a.s. in verband met dé herden king van de verjaardag van H.M- de Ko ningin gesloten zullen zijn. het leven ïn Engeland én Canada, de terugkeer en hét leven der prinsesjes in Holland tijdens sport, spel en op school. Het album, dat een formaat heeft van 22 28 c.M. en waarvan de prijs f 1.90 bedraagt, is verkrijgbaar in te boekhan del. ZATERDAGAVOND CONCERT. Zaterdag 30 Augustus, 's avonds 8 uur, zal een feestconcért worden gegeven op 't pleintje Eikenlaan-Soestèrbergsestraat door de Christelijke Muziekvèreniging „Hosanna'' uit Amersfoort. Het programma luidt als volgt: 1. Wilhelmus. 2. Feestmars. 3« Prinses Julianamars. 4. Leve de vrijheid. 5. Wij willen Holland houen. 6. Wij leven vrij. 7. 't Is plicht dat iedere jongen. 8. Vlug ter been. 9. Holland jubelt. 10. Mont la ville. 11. Neerland's jubelmars. 12. Vro lijke dauwtrappers. 13. Uit volle borst. 14. Heidewitska. 15. Clubmars." 16. Lij>- pe Detmold. 17. Onze ambulance. 18. Sportkameraden. 19. Rïgardu EI. 20. Ge zang 180. Via Vosseveldlaan en Soesfêrbergse- straat zal naar het pleintje worden gé- marcheerd. De Oranjegardè zorgt voor afzetting. WEDVLUCHT-VANAF QUIEVRAIN. De vereniging „De Vriendschap'' hield j.1. Zondag een wedvlucht vanaf Quie- vrain, afstand 226 K.M. In concours waren 109 duiven, die te 7.45 uur met N.O. wind werden gelost. Aankomst le duif 12 uur 19 min.'; aan komst laatste prijswinnende duif 1 uur 20 min. 23 sec. De le duif bereikte een snolheid van 829 meter per minuut. De persoonlijke prijzen wérden al# rolgt behaald: G. Teeken 1. W. Roëst 2—7— 8-10-20-22. J. Pot 3-12 14 15-24. E. Daatselaar 4—11. W. Nieuwenhuis 5 1319—21. H. Pohlman 6. A. Verkerk 918—27. Mej. G. Zïmmerman 1626. G. Sukel 17v H. van Sitter 23. C. Dijk man 25. De resultaten van de vèrenigingen „De Zwaluw'' en „De Vriendschap in com binatie waren: in concours 242 duiven, aankomst eerste duif 12 uur 9 min. 3 sec. laatste prijswinnende duif 1 uur 13 min. 30 sec. De gedetailleerde uitslagen zijn: C. van Soest 1-2-5—13-21-29-31. G. Teeken 3. A. Logtenstéin 4. W. Roest 6-25—26—32-53-56. H. Onwezcn 7-55. S. Rijksen 8—18—20—23. J. Stalenhoef 9—16—49. N. Baltus 10-51. J. Pot 11- 34404360. E- Daatselaar 12—33. J. Rausch 14. W. Nieuwenhuis 153548 54. H. Pohlman 17. H. Gorissen 1928 —41—47. G. Haks 22—38. J. C. van Breu- kelen 24. A. Verkerk 2746. v. Brakèl en Grift 30. G. Hooijer 36—42—50—61. J. Kamerbeek 37—39—57. Mej. G. Zim- merman 44. G. Sukel 45. A. Rijksen 52» H. van Sitter 58. A. Priem 59.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1