WTn. NIEUWENHüiS SÉÈMÊ' Te kort aan handen en hoofden» Plaatselifk nieuws. Distributienieuws. Loodgieter - Electriciën ROB DE AVONTURIER imjMn Utility-goederen. Plaatselijk nieuws. „Waar blijven de mensen?", „Geen arbei ders", „Kader ontbreekt!" Nog steeds sinds de bevrijding is de lucht vol van deze kre ten. Hoe grondig is de situatie veranderd sinds onze 500.000 werklozen samendrom den in de stempellokalen. Dat de werklozen- uitkering vermoedelijk de enige post op de staatsbegroting is, die sindsdien vermin derde, heeft drie oorzaken als de voor naamste. In de eerste plaats is de vraag naar pro ducten, en dus ook naar hen, die deze pro ducten moeten voortbrengen, veel groter dan voor de oorlog. Tussen 1940 en '45 is er niet alleen minder voortgebracht dan ons volk behoefde, maar bovendien is van datgene wat in ons land was, een groot deel geroofd, vernietigd, geconsumeerd zon der dat er voldoende aangevuld werd en versleten zonder dat er voldoende vervan gen werd. Hierdoor vragen in 1947 de men sen veel meer consumptie- en productie goederen (machines e.d.) dan in 1939. En dienovereenkomstig hunkeren fabrikanten, boeren, handelaren en andere producenten naar meer handen en hoofden om aan deze overstelpende vraag te voldoen. De tweede aanleiding tot steeds snakkender smeekbeden, vooral in het particuliere be drijfsleven, is gelegen in de absolute af neming van het aantal beschikbare werk krachten. Bijna 100.000 knuisten meer dan in 1938 presenteren geweren, exerceren en salueren; bijna 300.000 zijn er sinds dat jaar opgeslokt door de schijnbaar onver zadigbare overheidterwijl tenslotte het aantal „onzichtbare werklozen" (een net woord voor zwarte handelaren) naar schat ting om de 175.000 zweeft. Een verminderd aanbod dus van 550.000 werkers. Nu zijn er echter 325.000 werk lozen minder dan in 1938 en zou er dus „maar' een tekort zijn van 225.000 arbei ders. Maar we mogen niet vergeten, dat er sinds 1938 weer 600.000 Nederlandse staatsburgertjes zijn bijgekomen, die nog niet werken, maar wel eten en dus meehel pen de vraag te vergroten, terwijl er ander zijds minstens 500.000 in die tussentijd zo oud zijn geworden (15 jaar en ouder) dat ze zich theoretisch! zouden kunnen aanbieden voor een baantje. Doch dat blij ken ze lang niet allemaal te doen. Ook hier zien we dus weer: meer eters (economisch gezegd: vragers), maar verhoudingsgewijs minder werkers (economisch uitgedrukt aanbod van arbeidskrachten). Behalve in hoeveelheid, is daar nog de ach teruitgang in hoedanigheid. In de oorlog zijn ongeschoolden niet geschoold en heb ben geschoolden hun scholing verleerd. MTS'ers en studenten waren jarenlang on dergedoken of in Duitsland, waardoor nu de lege plaatsen in de leidinggevende top lagen veel te .langzaam worden opgevuld. Het gebrek aan machines. Tenslotte rest ons nog de derde oorzaak. Arbeiders zijn niet de enige producenten, maar werken samen en met behulp van ma chines. Deze machines vervangen dus voor een belangrijk deel het menselijk werkver mogen en doen het werk bijna altijd vlug ger. Stel u b.v. voor een schoenfabriek, waar 5 machines en 5 arbeiders in 1938 samen 100.000 paar schoenen fabriceerden. Nu is er 1 machine geroofd door de Edelgerma- nen, een tweede werd bij een luchtaanval vernield en een derde is versleten. De twee resterende maken, elk met hun bedienende man, nog steeds 40.000 paar. Doch de an dere 3 arbeiders, die geen machine meer hebben, maken op geen stukken na de ove rige 60.000, maar misschien elk slechts- 5000 paar p. jaar, dus samen 15.000. Wil de fabrikant dus zijn vooroorlogse productie van 100.000 paar halen, dan moet hij óf drie nieuwe machines kopen (die nog'niet te krijgen zijn) óf negen arbeiders extra in dienst nemen (die 9x5000 45.000 paar voortbrengen). Door het gebrek aan machines (economisch gezegd kapitaalgoederen) onstaat dus een sterk verhoogde vraag naar menselijke ar beidskrachten. Ziedaar in grote lijnen de verklaring voor de huidige schaarste aan arbeiders: drie gordiaanse knopen, die doorgehakt kunnen worden door vermindering van dienstplich tigen (wat mogelijk zal worden), door in krimping van het overheidsapparaat (wat mogelijk moet zijn) en door onderdrukking van de zwarte handel (wat mogelijk is). Deze mogelijkheden uitbuiten is een eerste plicht, niet alleen van de regering, maar ook van u en mij. Voetbal. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN S.E.C. Zondag werd voor de door S.E.C. ge organiseerde raiederlaagwedstrijden dè laatste ontmoeting gespeeld tegen B.V.C. uit Bilthoven. De eerste aanvallen zijn voor de thuis club, maar als B.V.C. zich dan lang zamerhand loswerkt, krijgt de S.E.C. - verdediging druk werk. Vooral de B.V.C.-midvoor is zeer ge vaarlijk en weet zich steeds handig vrij te spelen. Als hij naar een kwartier spe len vrij voor het S.E.C.-doel komt, wordt hij ongeoorloofd aangevallen en de ver oorzaakte strafschap wordt feilloos in een doelpunt omgezet (01). Afgewisseld door enkiele S.E.C.-aanval len behoudt B.V.C. het beste van het spel en het is de B.V.C.-linksbuiten, die, na fraai sameinspel, de bal vlak langs de staander in het S.E.C.-doel kogelt. 0—2. Het spel raakt nu meer verdeeld én nog voor het verstrijken van de' eerste helft weet de S.E.C. midvoor een voorzet van rechts in eens in te schieten. 12. Met deze stand wordt ook van doel verwis seld. Ook in de tweede helft hebben dê be zoekers, door beter en sneller plaatsen van de bal, het beste van het spel en reeds spoedig is de stand 13 voor B.V.C. Toch geeft S.E.C. zich nog niet gewon nen en wanneer de linksbuiten de bal ee,ns onverwachts ineens voor 't B.V.C. - doel plaats, kogelt de toestormende r.b. de bal keihard in de touwen. 23. Even komt de spanning terug, maar door slecht en te langzaam wegwerken van de verdediging der thuisclub krijgt de goed samenspelende B.V.C.-voorhoede verscheidene scoringskansen, waarvan er twee achter elkaar benut worden. 23. Even voor het einde nog een opleving in de S.E.C.-gblederen en het is Post, die een lage voorzet van rechts al val lende, fraai weef in te koppen. Met dê stand 3—5 voor B.V.C. kwam het einde van dit leerzame partijtje voetbal. Het resultaat van het tournooi is: A.P.G.S. (A'dam) le prijs; B.V.C. (Bilt hoven) 2e prijs; A.F.C. 2 (A'dam) 3e pr. MOOI SUCCES. Onze Soester wielrenner, de heer Ever.t Grift, wist in het fruitmarkt-ciriteriurn te Den Haag, met een ronde voorsprong op het peleton de 3e prijs te behalém Als premie won hij o.a. een kist appe len. Grift neemt thans met 38 punten op de lijst van 500 amateurs een zeer eervolle plaats in. P.V.O. VRAAGT UW AANDACHT. De muziekvereniging P.V.O. heeft haar zomer programma weer achter de rug en gaat nu wieer over tot het instuderen van nieuwe werken voor de winferuitvoering. Gaarnie zag zij toetreding van enkele mu zikanten, vooral clarinettisten. Zij. die werkend lid of donateur wilen worden» worden beleefd verzocht de in dit num mer voorkomende advertentie in te vul len en aan het secretariaat toe te zèndqn. P.V.O. zegt u bij voorbaat hartelijk dank. HINDERDAEL EN SLIJPER VEROORDEELD TOT 5 JAAR. Het Bijzonder Gerechtshof deed uit spraak in de zaak tegen S. Hinderdael, die op Dolle Dinsdag dienst nam bij de Landstorm Nederland en die zich voorts ook door propagandistische activiteiten ten voordele van de Duitsers had onder scheiden. In eerste instantie was acht jaar gevangenisstraf geëist. Het vonnis luidde thans vijf jaar gevangenisstraf met vermindering van voorarrest, géheiel door te brengen in een Rijkswerkinrich ting. Verder werd verdachte voor da duur van het leven uit zijn burgerrech ten ontzet. Dezelfde straf werd opgêlegd aan J. W. Slijper, die zich in Septembér '43 bij de Kriegsmarine had aangesloten én daar tot stuurman promoveerde. WEDVLUCHT VANAF ST. KATHRIEN WAVRE. De postduivenvereniging ,De Zwaluw'' hield Zondag een wieüvlucht vanaf St. Kathrien- Wavre in België, afstand 135 kilometer. In concours waren 241 duiven, die te 9.30 uur werden gelost- De eerste duif kwam te 11 uur 44 min. min. 48 sec. binnen en bereikte eé(n snel heid van 1136,46 nieter per minuut. De laatste prijswinnaar arriveerde te 12 uur 28 min. 49 sec. De persoonlijke prijzen werden als volgt behaald. C. van Soest 1-19—35—44 -58-60. G. v. Geijtenbeek 238—55. J. Kamerbeek 3— 6-22-36; H. Vink 4. S*j. Rijksen 5-24- 32-33-56. Brakel en Grift 7—17 -20-28. A. Rijksen 8. J. Stalenhoef 91346—51. C. Karstens 10—11—27—31 41. G. Hooij- er 12. G. Visser 142961. J. Kruseman 15—23—37. J. Gaasbeek 16—39-45. N. Baltus 18—25—30—40. H. Gorinnem 21— 42—4754. P. van Brienen 26. B. van Boeijen 34. J. Wijnands 43. G. Haks 48 495062. W- Veerman 52. A. Priem 53. A. Logtenstein 57. G. Elschot 59. GEVONDEN VOORWERPEN. Bruin kindtrschoentje, ceintuur; Siamese poes; nikkelen chronometer, tijgerkleu- rige* poes, zwarte portemonnaie met in houd van 28 cent, kompaskaart Neder land, etui met boninen, br. glacé hand schoenen, padvindersriem, colbertjasje, harlekijn pop, melkbus van 30 liter, si garettenkoker, sierspeld, (hagedis, in- dïsch goud), jongensjasje, vlag, zak met brood en rijwielmateriaal, blauwe dames mantel, lederen motorhandschoen, cein tuur, kluwe blauwe wol, bruin kinder- tasje, kïnder portemonnaie, bruine schou tasje, kinder portemonnaie, br. schou dertas. JAARVERGADERING VAN HET NUT. In de zaal van Religie ein Kunst had de jaarlijkse ledenvergadering van het Dept. Soest der Mij. tot Nut van 't Algemeen, plaats. Na de bestuursverkiezing is het bestuur als volgt samengesteld; J. Andriessen, voorzilttr; Mevr. S. Warnaars-Bauer, vi- ce-voorzitster; Mevr. M. G. Güzen-Geer- ling, secretaresse; H. Zomer. Pen'ningm-; Mevr. J. C. van Asselt-De Pagfcer, P. C. de Groot en H. Beij'er, leden. Onder het oog werd gezien, wat 't Nut zal kunniJn doen buiten het organiseren van de z.g. ,,Nutsavonde;n''. Van belang worden o.a. geacht een Nutsspaarbank, een lees dienst en eén kind erfeniszaak Het bestuur zal een en ander in studie nemen en eventueel commissies benoe men. Ook dit jaar wordt niet to con ributie- verhoging overgegaan, maar voor zover noodzakelijk, zal voor de Nutsavoniden weder een kleine entrée worden gdheven- Na levendige discussies inzake het al of niet deelnemenvan Nutsleden in het bestuur van de kleuterschool Soest- Zuid, wordt besloten dit punt op de agenda van de eerstvolgende vergadering te plaatsen. De voorzitter doet enkele medéd&üngen inzake het a.s. winterprogramma. Vast staan reeds eejn avond, te geven door Jan P. Strijbos over de expeditie naar 't Zuidpoolgebied; een causerie door Dr. H. M- Merkelbach, mukikaal geïllu streerd, alsmede een lezing door dé heier v. d. Hidde, over een onderwerp uit het Nederlandse zeewezen. KOORVERENIGING EXCELSIOR. De Soester Kcorverèniging Excelsior heeft j.1. Woensdagavond haar repetities weder voortgezet met de instudering van het oratorium ,.Elïas'* van Mendetssohn. Dit koorwerk, dat tijdens de bezetting verboden was, is een zèer gewild vqn klankrijk werk, maar eist een flinkbe zetting der partijen. Het is dan ook wel te begrijpen, dat WEDEROM EXTRA KAAS. Voor personen, geboren in 2942 en vroe ger, is tot en met 14 September a.s. op bon L-06 Diversen van de bonkaart voor voedingsmiddelen 100 gram vlees verkrijgbaar. OOK BLOEM OP DE RIJSTBON. Op de reeds aangewezen bon L-16 Re serve voor 250 gram rijst, kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuïts naar keu ze, kan ook 250 gram bloem of niet uit rijst bereid kindermeel of zelfrij zend bakmeel wordengekocht. Van Weedestr. 23 - Tel. 2577 het bestuur van Excelsior eên ernstig beroep doet op de zangers en zangerés sen van Soest om lid te worden, opdat de plannen met de ^Elias*' naar behoren uitgevoerd kunnen worden. Allé partijen kunnen hulp gebruiken, maar de so praanpartij in het bijzonder. En heren zangers, vindt u het niet beschamend, dat een koor als .Excelsior'' om mannen stemmen verlegen moet zijn. Zou Soest ■dan nog te klein zijn voor een bloéiende koorvereniging? Wij geloven hét niet De leiding van het koor is nog steéds in handen van onze plaatsgenoot Jan Bartelsman. BOUWEN ZONDER VERGUNNING. De Utr. Politierechter deed Vrijdag j.1. uitspraak in de zaak tegen G.P. alhier, wien ten laste was gelégd, dat hij zendér vergunning van het College van Commis sarissen voor de wederopbouw in zijn villa aan de Soestdijkerstraatweg een be langrijke inwendige verbouwing had doen uitvoeren. Door de Officiér van Justitie was tegen P. een maand gevan genisstraf geëist Hef vonnis luidde een maand voorwaardelijke hechtenis én f 500.boete. SOEST EN DE SCHILDERKUNST. Naar wij vernemen zal er in „De Ha verkamp'' (Kerkpad Z.Z. 105) een in teressante tentoonstelling plaa's vinden van 13 tot en met 27 Septembér a.s. Werken van de kunstschilder Dick van Luyn zullen er te bezichtigen zijn. Voor de kunstliefhebbers én kenners is geen opwekking nodig hier heen tie gaan; voor hen, die niet in de gelegenheid zijn regelmatig tentocnstellingên 'e bezoeken laten wij hierbij enige critiék-uitreksels van bekende recensenten Volg£|n: Er zijn fraaie tekeningen; Parijse landschappen in een directe ongedwon gen trant als van De Segonzac. Enige mooie droge naaldjes'', sub tiel als 'n Japanse prent, completêren de collectie. Zijn gevoel voor atmosfeer én stem ming spreekt het sterkst in stadsaspecten als die uit de Provencê, in détailstukken van takken en twijgen en bovenal in zijn blonde fijne tere duinlandschappén, die met grote overgave, soms éen weinig fce ijl bijna gegeven zijn. Voor exlibris heeft Van Lu yin eém merkwaardige dispositie. Hij hééft fan tasie en stijlgevoel. Zijn tekeningen zijn Frans'' in de beste zin van hef woord, duinne, ranke lijn; speelse opzet. Hij heeft eèn groot gevoel voor atmosfeer én stemming. Gedurende de bezettingsjaren was heft de kunstenaars veelal niet mogelijk zich te uiten. Nu hebben zij meer dan ooit onze belangstelling nodig. Laten wij dè fout vermijden om de kunstenaar pas na zijn dood te eren. Door geregeld tentoonstellingen te be zoeken, ontwikkelt u niet alleen uw kunstgevoel en krijgt u eên zelfstandige kijk op de beeldende kunst, maar door deze belangstelling in dé scheppingen van Nederlandse schilders, wérkt u te vens mede aan de culturele opbouw van ons land en hef in stand houdéjn van de internationale vermaardhéid, die de Nederlandse schilderkunst sèdert e duwen geniet. De landing liep zonder ongelukken af. Rob en de bestuurder klommen uit de machine en met hun geweer onder dé arm trokken ze het woud in. Het was geen gemakkelijke taak, in dezè woeste streek het kamp te vinden. Hét lange gras verborg heel veel gevaren ein ze raakten telkens de richting kwijt. Voorzichtig gingen ze verder, het kom- pas in de hand. Ze raakten al gauw uit geput, maar eindelijk zageui ze de rook van het kampvuur opstijgen en even later ontdekten ze teen tent en êem vuur, waar bij twee mannen zaten. Het waren Ouwe Daan en, Prof. Pre we. Algemeen is de vraag: wordt er al gevor derd met de productie en de beschikbaar stelling van utilitygoederen De beide stadia, die in deze vraag genoemd worden, dienen evenwel aangevuld te wor den met een derde, namelijk de voorberei ding. Bovendien bestaat deze voorbereiding nog in tweeën, t.w. het overleg van de over heid met de fabrikanten en de maatrege len, welke laatstgenoemden dienen te tref fen om hun bedrijf voor de productie van utility-goed in te richten. Niet iedere fabrikant is bij voorbaat be reid, zieh op de vervaardiging van uti- lity-producten te werpen. Evenwel zit er een stevige drang van regeringszijde ach ter, waardoor, na langdurig overleg in ver band met vele technische moeilijkheden, talrijke fabrieken in Nederland thans de voorbereiding geëindigd hebben en het sta dium van de uitvoering bereikten. Dit wil evenwel niet zeggen, dat nu ook direct de resultaten in de winkeletalages zichtbaar zijn. Er is een begin gemaakt met de keramische industrie, de draadartikelen, metalen keu kengerei, bestek, zinken huishoudelijke ar tikelen, wollen en half wollen dekens en wollen stoffen. Voor houten meubelen is al - geruime tijd een genre utility-stelsel in gebruik. Dit komt tot uiting in de merkbaar grotere aanmaak van goedkopere meubelen, het geen ook op de duurdere soorten een prijs- verlagende invloed heeft. De voorbereiding voor de utility-aanmaak van geconfectionneerde textiel, haarden en kachels, stofzuigers en wasmachines ver keert nog in het stadium van bespreking. Ook voor rijwielen wordt utility-aanmaak overwogen. Voor sigarenfabrikanten bestaat het voor schrift, dat 20% van de afleveringen in de prijsklassen van 10 cent (zonder opcenten) of lager dient te geschieden. Dat overigens met deze voor het publiek zo belangrijke zaak gevorderd wordt, moge blijken uit het feit, dat het systeem voor geweven katoen, kunstzijden en halflinnen goederen per 1 Juli j.1. in werking is ge treden. Hiervoor is-een stelsel van „pla- fondprijzen" gekozen, hetwelk inhoudt, dat vanaf 1 October a.s. voor 75% van de ge produceerde katoenen, kunstzijden en half linnen huishoudgoederen, werkmanskleding en kledingstoffen bepaalde maximumprij zen niet zullen mogen worden overschre den. De fabrikanten hebben de verplichting in Juli 40%, in Augustus 50%, in Septem ber 60% en in de daaropvolgende maanden 75% van het bedrag van hun omzet tegen ten hoogste de voorgeschreven plafondprij- zen te leveren. Om enige cijfers te noemen: gebleekte la kens- en slopenkatoen van 1.20 m breed zal in de winkel 1.90 kosten, een dozijn tetra luiers 11.50, een dozijn katoenen zakdoeken 6.katoenen schortenbont van 1.36 m brééd 3.10. Bepaald is verder, dat fabrikanten, die zich niet aan bovengenoemde percentages hou den, voor hun gehele productie niet meer mogen berekenen dan 4/5 van de prijzen, waarop zij anders recht hadden. Begrijpelijk is de aandrang van het publiek dat nu wel eens utility-producten in de win kels wil zien. De voorbereiding evenwel neemt veel tijd. De wollen dekenproductie onder de utility- regels is pas begonnen; pas in September zal de volle capaciteit bereikt worden. Koppen en schotels, borden en bekers, zijn nog aan punten gebonden en aanwijzing heeft al geruime tijd niet plaats gehad. Andere keramische artikelen als theepot ten, slabakken e. d. zijn vrij. Al deze arti kelen worden nu in utility vervaardigd. Doch de achterstand in de voorziening is zo geweldig groot, dat de artikelen de win kel uitvliegen voordat ze goed en wel in de etalage staan. Dat het evenwel ernst is met de doorvoering van het stelsel, blijkt wel uit het feit, dat plm. 85% van de productie van huishoudelijk aardewe2'k van de Maas trichtse fabrieken thans in utility ver vaardigd wordt, terwijl van de totale Ne derlandse aanmaak van huishoudelijk aar dewerk ca. 55% volgens het utility stelsel plaats heeft. Enig geduld is nog geboden; doch we zijn op de goede weg. TREURIG DOCH WAAR! Het is een bekend feit, dat eên collecte voor de t.b.c.-besfrijding in de welwil lende belangstelling staat van het goed geefse publiek, maar ook is het een bé kend feit, dat het publiek in de gelegen heid gesteld moet worden om zijn gelden te offeren. En dit kan niet, als er niet voldoende collectanten zijin. Veell te weinig collec tanten hebben zich aangemeld bij het Zonnestraal-comité voor de collecte vam a.s. Zaterdag. Treurig, maar waar! Meldt u zich dus omgaand bij het co mité: Gallenkamppelsweg 9a, Soest. RIJWIEL ONTVREEMD. H. de -Z., die zijn rijwiel onafgesloten had geplaatst voor een woning aan de Laansfraat, zag zijin karretje door zijn zorgeloosheid verloren gaan. WIELRIJDERS OPGEPAST. Eventjes maar heeft de politie jacht ge maakt op wielrijders, die meendeai in die avonduren ook zonder licht de weg wiel te kunnen vinden. Eein lange lijst miet namen en adressen was het resul taat. Nieuwe lijsten liggen weer gereed- NIET KONINKLIJK. Tijdens bet oversteken van de rijweg werd de 77-jarige mevrouw G. K. op de Steenhoffstraat aangereden door D. K. Koninklijk Jachtopziener te Apel doorn, waardoor eerstgenoemde 'n ern stige wond aan het hoofd en een her senschudding bekwam. Dr. Stroband achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk- K., die na het ongeval doorreed zon der zich om de dame te be kommeren, kon per motor worden ach terhaald. JAARVERGADERING S.P.S.V. Vrijdagavond hield de Soester Politie Sport Vereniging, S.P.S.V., in café Cen traal'' haar jaarvergadering. Nadat door die voorzitter, de heer J. Voerman, een inleidend woord was ge sproken, verkreeg dè secretaris, do heer A. W. Voet, gelegenheid zijn jaarverslag uit te brengen. Dit verslag somde o.m. alle resultaten op, welke door de leden van S.P.S.V. in de afgelopen periode waren behaald op het gebied van voetballen, wandelen, zwemmen ^en schieten. De secretaris wees er op, dat S.P.S.V. op velerlei sportgebied reeds een gevreesde tegen stander is. Daarna werd het financiële verslag door de penningmeester, de héeor H. de Jong, uitgebracht. Er bleek een klein batig saldo te zijn» zodat S.P S.V. rustig haar derde levens jaar kan ingaan. Bij de bestuursverkiezing (aftredend wa ren de heren J. Voerman, A. W. Voet en P. Bergman) werdén herkozen de hé ren Voerman en Bergman, terwijl de heer A. de Liefde in de plaats van de heer Voet werd gekozen, welke thans ook het secretariaat zal waarnemen. De gebruikelijke rondvraag, waarvan door veel leden gebruik werd gemaakt, had een vlot verloop. WAAR ZIJN DE STENEN? De stenen voor de nieuwe bestrating dér Koninginnelaan blijken op meerdere ingezetenen éen bijzonderè aantrekkings kracht te hebben gehad. Men heeft éen vermoeden, dat veel stenen zijn „vêr- huisd'' en er wordt zelfs gefluisterd, dat één bewoner er zelfs een schuurtje van heeft gebouwd. Dat een uitgebreid onder zoek gaande is, is begrijpelijk. DE JALOERSE HUISHOUDSTER. Toen de 46-jarige S. B., huishoudster bij de heer J. W. B. alhier, bemerkte dat haar commensaal relaties had aange knoopt met een jong meisje uit deze gemeente, wérd zij daarover zo ver toornd, dat zij de verliefde man op hét ogenblik, dat hij bezig was zich te sche ren, ecw pan héét water over helt hoofd keerde. Van uitgaan met zijn mêisjej kwam die avond natuurlijk niets, te min der waar de jaloerse hospita van tè voren hef wandelpak van de vérliefde man met een mes zodanig had bewerkt, dat hij er zich niet meer tatsoénlijk mee aan de blikken van zijn liefste kon vêr- tonen. Vrijdag had de heefgebakérde hospita zich wegens belediging van hét uiterlijk schoon "van haar commensaal en toetake ling van diens kleding voor de Utr. Po litierechter te verantwoorden, waar zij vier maanden voorwaardelijke gevange nisstraf tegen zich hoorde eisen met 'n proeftijd van drie jaar. NEDERLAAGWEDSTRIJD EN ERE-WEDSTRIJD K.P.S. Het bestuur van de voetbalvereniging K.P.S. (Konjnkiijk Paleis Soesfdijk) deelt ons mede, dat het batig saldo der gé- speelde wedstrijden ten bate van da NI WIN bedraagt f708.90. Het bestuur dankt allen, die op eniger lei wijze hun medewerking verleenden aan het welslagen van de wedstrijden. 30-JARIG JUBILEUM. Dinsdag was het 30 jaar geleden, dat de heer W. Tolboom als pakhuisknecht bij de Coöperatieve Landboliwvèrqniging aan de Toronstraat in dienst trad. Toe" de jubilaris, na met zijn echtgeno te per auto van zijn woning te zijn ge haald en het versierdé kantoor betrad, werd hij, in het bijzijn van de Raad van Commissarissen en het voltallig perso neel, door de héér J. Brouwer, voorzitter van de coöperatie, toegesproken, waar bij hem een envelop met inhoud werd aangeboden. De directeur, de heer W. P. Hilhorst herinnerde er aan, dat hij gêdurende zijn 28-jarig directeurschap niet volle .tévre- denheid met Tolboom heeft samenge werkt. Namens het pcrsonéel bood spr. de jubilaris een fraai geschènk aan. AANRIJDINGEN. Op de Van Weedesfraat botste een auto tegen een voorrijdende auto, doordat de ze vrij plotseling stopte. Beide wagens liepen nogal belangrijke schade op. Ook op de Birktstraat moest een zwa re vrachtauto stoppen, waarom de be stuurder van een achterrijdeinde trailer naar links uithaalde. Blijkbaar had deze niet gezien, dat van de andere zijde 'n militaire jeep naderde. Een botsing volgde dan ook prompt, waarbij de jeep het natuurlijk moest ontgelden. WINKELRUIT IN DIGGELEN. Een onbekende wierp de winkelruit van L. aan de Molenstraat in. Een ruit van station Seest-Zuid sneuvelde op dezelf de wijze.

Soester Courant | 1947 | | pagina 2