Utility-goederen. Plaatselijk nieuws. ESPERANTO. Onze Weekspiegel. Algemeen is de vraag: wordt er al gevor derd met de productie en de beschikbaar stelling van utilitygoederen De beide stadia, die in deze vraag genoemd worden, dienen evenwel aangevuld te wor den met een derde, namelijk de voorberei ding. Bovendien bestaat deze voorbereiding nog in tweeën, t.w. het overleg van de over heid met de fabrikanten en de maatrege len, welke laatstgenoemden dienen te tref fen om hun bedrijf voor de productie van utility-goed in te richten. Niet iedere fabrikant is bij voorbaat be reid, zich op de vervaardiging van uti- lity-producten te werpen. Evenwel zit er een stevige drang van regeringszijde ach ter, waardoor, na langdurig overleg in ver band met vele technische moeilijkheden, talrijke fabrieken in Nederland thans de voorbereiding geëindigd hebben en het sta dium van de uitvoering bereikten. Dit wil evenwel niet zeggen, dat nu ook direct de resultaten in de winkeletalages zichtbaar zijn. Er is een begin gemaakt met de keramische industrie, de draadartikelen, metalen keu kengerei, bestek, zinken huishoudelijke ar tikelen, wollen en half wollen dekens en wollen stoffen. Voor houten meubelen is al geruime tijd een genre utility-stelsel in gebruik. Dit komt tot uiting in de merkbaar grotere aanmaak van goedkopere meubelen, het geen ook op de duurdere soorten een prijs- verlagende invloed heeft. De voorbereiding voor de utility-aanmaak van geconfectionneerde textiel, haarden en kachels, stofzuigers en wasmachines ver keert nog in het stadium van bespreking. Ook voor rijwielen wordt utility-aanmaak overwogen. Voor sigarenfabrikanten bestaat het voor schrift, dat 20% van de afleveringen in de prijsklassen van 10 cent (zonder opcenten) of lager dient te geschieden. Dat overigens met deze voor het publiek zo belangrijke zaak gevorderd wordt, moge blijken uit het feit, dat het systeem voor geweven katoen, kunstzijden en halflinnen goederen per 1 Juli j.1. in werking is ge treden. Hiervoor is een stelsel van „pla- fondprijzen" gekozen, hetwelk inhoudt, dat vanaf 1 October a.s. voor 75% van de ge produceerde katoenen, kunstzijden en half linnen huishoudgoederen, werkmanskleding en kledingstoffen bepaalde maximumprij zen niet zullen mogen worden overschre den. De fabrikanten hebben de verplichting in Juli 40%, in Augustus 50%, in Septem ber 60% en in de daaropvolgende maanden 75% van het bedrag van hun omzet tegen ten hoogste de voorgeschreven plafondprij- zen te leveren. Om enige cijfers te noemen: gebleekte la kens- en slopenkatoen van 1.20 m breed zal in de winkel 1.90 kosten, een dozijn tetra luiers 11.50, een dozijn katoenen zakdoeken 6.katoenen schortenbont van 1.36 m brééd 3.10. Bepaald is verder, dat fabrikanten, die zich niet aan bovengenoemde percentages hou den, voor hun gehele productie niet meer mogen berekenen dan 4/5 van de prijzen, waarop zij anders recht hadden. Begrijpelijk is de aandrang van het publiek dat nu wel eens utility-producten in de win kels wil zien. De voorbereiding evenwel neemt veel tijd. De wollen dekenproductie onder de utility- regels is pas begonnen; pas in September zal de volle capaciteit bereikt worden. Koppen en schotels, borden en bekers, zijn nog aan punten gebonden en aanwijzing heeft al geruime tijd niet plaats gehad. Andere keramische artikelen als theepot ten, slabakken e. d. zijn vrij. Al deze arti kelen worden nu in utility vervaardigd. Doch de achterstand in de voorziening is zo geweldig groot, dat de artikelen de win kel uitvliegen voordat ze goed en wel in de etalage staan. Dat het evenwel ernst is met de doorvoering van het stelsel, blijkt wel uit het feit, dat plm. 85% van de productie van huishoudelijk aardewerk van de Maas trichtse fabrieken thans in utility ver vaardigd wordt, terwijl van de totale Ne derlandse aanmaak van huishoudelijk aar dewerk ca. 55% volgens het utility stelsel plaats heeft. Enig geduld is nog geboden; doch we zijn op de goede weg. TREURIG DOCH WAAR! Het is een bekend feit, dat eéni collecte voor de t-b.c.-bestrijding in de welwil lende belangstelling staat van het goed geefse publiek, maar ook is het een be kend feit, dat het publiek in de gelegen heid gesteld moet worden om zijn gelden te offeren. En dit kan niet, als er niet voldoende collectanten zijin. Veeil te weinig collec tanten hebben zich aangemeld bij het Zonnestraal-comïtc voor de collecte van a-s. Zaterdag. Treurig, maar waar1. Meldt u zich dus omgaand bij het co mité: Gallenkamppelsweg 9a, Soest. RIJWIEL ONTVREEMD. H. de Z-, die zijn rijwiel onafgeslotein had geplaatst voor een woning aan de Laanstraat, zag zijin karretje door zijin zorgeloosheid verloren gaan. WIELRIJDERS OPGEPAST. Eventjes maar heeft de politie jacht ge maakt op wielrijders, die meenden in die avonduren ook zonder licht de weg wel te kunpen vinden. Eefn lange lijst met namen en adressen was het resul taat. Nieuwe lijsten liggen weer gereed. NIET KONINKLIJK. Tijdens hiet oversteken vain de rijweg werd de 77-jarige mevrouw G. K. op de Steenhoffstraat aangereden door D. J. K. Koninklijk Jachtopziener te Apel doorn, waardoor eerstgenoemde 'n ern stige wond aan het hoofd en een her senschudding bekwam. Dr. Stroband achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. K., die na het ongeval doorreed zon der zich om de dame te be kommeren, kon per motor worden ach terhaald. JAARVERGADERING S.P.S.V. Vrijdagavond hield de Soester Politié Sport Vereniging, S.P.S.V.» in café Cen traal'' haar jaarvergadering. Nadat door die voorzitter, de heer J. Voerman, een inleidènd woord was ge sproken, verkreeg dè secretaris, do heer A. W. Voet, gelegenhêid zijn jaarverslag uit te brengen. Dit verslag somde o.m. alle resultaten op, welke door de leden van S.P.S.V. in de afgelopen periode waren behaald op het gebied van voetballèn, wandqiecn, zwemmen .en schieten. De secrétaris wees er op, dat S/P-S.V. op velerlei sportgebied reeds een gevreesde tegen stander is. Daarna werd het financiële verslag door de penningmeester, de heer H. de Jong, uitgebracht. Er bleek een klein batig saldo te zijn» zodat S.P.S.V. rustig haar derde levens jaar kan ingaan. Bij de bestuursverkiezing (aftredend wa ren de heren J. Voerman, A. W. Voet en P. Bergman) werden herkozen de he ren Voerman en Bergman, terwijl de heer A. de Liefde in de plaats van de heer Voet werd gekozen, welke thans ook het secretariaat zal waarnemen. De gebruikelijke rondvraag, waarvan door veel leden gebruik werd gemaakt, had een vlot verloop. WAAR ZIJN DE STENEN? De stenen voor de nieuwe bestrating dér Konïngïnnielaan blijken op meerdere ingezetenen een bijzondere aantrekkings kracht fce hebben gehad. Men heeft éqn vermoeden, dat veel stenen zijn ,,vêr- huisd'' en er wordt zelfs gefluisterd, dat één bewoner er zelfs een schuurtje van heeft gebouwd. Dat een uitgebreid onder zoek gaande is, is begrijpelijk. DE JALOERSE HUISHOUDSTER. Toen de 46-jarige S. B., huishoudster bij de heer J. W. B. alhier, bemerkte dat haar commensaal relaties had aange knoopt met een jong meisje uit deze gemeente, wérd zij daarover zo ver toornd, dat zij de verliefde man op hét ogenblik, dat hij bezig was zich te sche ren, een pan héét water over he/t hoofd keerde. Van uitgaan met zijn mêisjq kwam die avond natuurlijk niets, te min der waar de jaloerse hospita van tè voren het wandelpak van de verliefde man met een mes zodanig had béwerkt, dat hij er zich niet meer fatsoenlijk mee aan de blikken van zijn liefste kon vér- tonen. Vrijdag had de heetgebakérde hospita zich wegens belediging van hét uiterlijk schoon "van haar commensaal en toetake ling van diens kleding voor de Utr. Po litierechter te verantwoorden, waar zij vier maanden voorwaardelijke gevange nisstraf tegen zich hoorde eisen met 'n proeftijd van drie jaar. NEDERLAAGWEDSTRIJD EN ERE-WEDSTRIJD K.P.S. Het bestuur van de voetbalvêrétfiiging K.P.S. (Koninklijk Paleis Soesfdijk) deelt ons mede, dat het batig saldo der ge speelde wedstrijdên ten bate van da NIWIN bedraagt f708.90. Het bestuur dankt allen, die op êniger- lei wijze hun medewèrki/ng verleenden aan het welslagen van de wedstrijden. 30-JARIG JUBILEUM. Dinsdag was het 30 jaar geleden, dat de heer W. Tolboom als pakhuisknecht bij de Coöperatieve LandboTiwvèrqniging aan de Torenstraat in dienst trad. Toen de jubilaris, na met zijn echtgeno te per auto van zijn woning te zijn ge haald en het versierdé kantoor betrad, werd hij, in het bijzijn van de Raad van Commissarissen en het voltallig perso neel, door de héér J. Brouwer, voorzitter van de coöperatie, toegêsproken, waar bij hem een e'nvèiop met inhoud wierd aangeboden. De directeur, de héér W. P. Hilhorsf, herinnerde er aan, dat hij gédurende zijn 28-jarig directeurschap met volle jtévre- denhefd met Tolboom hééft samenge werkt. Namens het personéel bood spr. de jubilaris een fraai geschenk aan. AANRIJDINGEN. Op de Van Weedestraat botste een auto tegen een voorrijdende auto, doordat'de- ze vrij plotseling stopte. Beide wagens liepen nogal belangrijke schade op. Ook op de Birktstraat moest een zwa re vrachtauto stoppen, waarom de be stuurder van een achterrijdende trailer naar links uithaalde. Blijkbaar had deze niet gezien, dat van de andere zijde 'n militaire jeep naderde. Een botsing volgde dan ook prompt, waarbij de jeep het natuurlijk moest ontgelden. WINKELRUIT IN DIGGELEN. Een onbekende wierp de winkelruit van L. aan de Molenstraat in. Een ruit van station Sciest-Zuid Sneuvelde op dezelf de wijze. Te huur gevr. v. klein gezin gedeeltê van HUIS, gestoff. of ongemeub. omg. Baarn, Soesfdijk, Lage Vuursche of Hil versum. Br. no. 102 Boekh H. J. de Boer, Laanstraat, Baarn. NETTE WERKSTER b.za. voor halve dagen met middagkost. Br. no. 51 Adv. Bur. Esed, Van! Weedestraat 7. TE KOOP weckketel (comp.) en 57 glazen, smokingcosf. (m. 54), als nw., 2 fototoe stellen. Verl. Talmal. 11b SOESTERBiERG. PASSAGIERSLIJST. Die passagierslijst van het m.s. Nieuw Holland'' iligt ter inzage op de hulp secretarie, Montgomeryweg 82. Vermoe delijke aankomst 20 September te A'dam. K.L.M.-VLUCHTEN. Naar men ons meldt zullen er gedurende de aanstaande Jaarbeurs elke dag spe ciale K.L.M.-diensten van Leeuwarden, Groningen en Maastricht naar het vlieg veld Soesterberg V.V. worden ingelegd voor bezoekers aan de Jaarbeurs. Aan komst te Soesterberg respectievêlijk 8.25 en 9.25 uur. Vertrek van Soesterberg 17.45 en 17.50 uur. Voor deze dienst rijdt een K.L-M -bus tussen Jaarbeurs eim Vliegveld. Ook zullen er op die dagen vanaf het Vliegveld weer als vanouds K.L.M.-rond vluchten worden gehouden, waarvoor ook een K.L-M.-busdienst Jaarbeurs vliegveld wordt ingelegd. De rondvluch ten hebben plaats van half tien tot half een en 's middags van 2 tot 5 uur, on geveer om de 20 minuten. EEN BRILJANTE BRUILOFT. Zaterdag 13 Setpember a.s. zal het 65 jaar geileden zijn, dat de heer en me vrouw Fromberg-Marfinus, Montgomery weg 74, in de echt verbonden werden. Voorwaar een hoogst zeldzaam jubileum dat daarom een vermelding over waard is. De bruigom is 85 jaar en de bruid 82 jaar oud, maar beiden beschikken zij .nog over een grote vitaliteit en kunnen best voor goede zestigers doorgaan. Ze zijn nooit echt ziek geweest en hebbên nog het voorrecht een uitstekende gé- zondheid te genieten en nog geen gebre ken te hebben. De jubilaris leest zélfs nog zender bril. Het zal het briljante echtpaar a.s. Za terdag zeker niet aan belangstelling ontbreken. TIENJARIG BESTAAN VAN TEMPO. In verband met het feit, dat 10 jaar geleden de Tempo Transporfwerktuigen- fabriek te Soesterbêrg werd geopend, had Dinsdagmorgen, in tegenwoordigheid van het gehele pérsonael, tien intiem<e huldiging van de directeur, de heer J. N. A. 'Kochheim, plaats, waarbij deze door verschillende leden van hèf per soneel werd toegêsproken, en helm bij monde van de bedrijfsleidér, de heetr Vermeulen, namens hét personeel een prachtige electrische kroon voor hét privékantoor werd aangeboden. In al deze toespraken kwam tot uiting wélk een hartelijke verstandhouding e,r tussen directeur en personeel bestaat. De heer Kuijer, een der oudste in diepst zijnden, haalde oude herinneringen op uit de veel bewogen bêzethngsfijd. Velen kwamen in de loop van dé dag de directeur gelukwénsep, onder wie de burgemeester van Soest, Mr. Baron Bep- tinck, de heer Luijf, de héér Van Noies- sel en tal van anderen uit vriéndep- en zakenkringen. Den avonds werd door hét personeel en familie de versierde fabriek bezichtigd, waarna tot besluit in café ,,'t Centrum'' door de directeur aan hét personeel eên.gezelligfeestavond werd aangeboden. In de blindeninstituten te Bussum én Grave wordt Esperanto onderwezêu. De jaarvergadering van de Ned. Bond van blinde Esperantisten heêft ook de andere blindeninstituten verzocht om Esperanto weer in de onderwijsprogramma's op té nemen. De Amerikaanse vakbondbestuurder Mark Starr heeft voorgesteld, van alle Amerikaanse diplomaten fe éisen, dat zij Esperanto beheersén. De „Campaign for World Government'* heeft op een te Londen gehouden ver gadering besloten Esperanto op té ne men onder de talen voor internationaal contact en propaganda. VAN TWEE KANTEN. Het is misschien v/el heel erg dom en on nozel, wat hier nu verder volgt en het kan best zijn, dat een doodgewone Nederlander over dergelijke dingen bescheiden zijn mond moet houden, omdat ze hoog boven z'n petje gaan. Maar tóch waag ik het er op U heeft gelezen over de wederopbouwplan- nen van Minister Neher. Onderhoudswerk is uit den boze het lichte herstel is ge reed de volledige wederopbouw zal tien jaar vragen en tegen de „zwarte bouw" zal krachtig worden opgetreden. Dat laatste is KEUEN te koop bij W. Hilhorst, Smits weg 42. FLINKE WERKSTER gevr., 3 dagen p. week. Maandag, Woensdag eö Vrijdag of Zaterdag. Aanm. Eigendomw. 98. TE KOOP jongensfiets met mass. banden, in pr. st„ prijs f 30.Gaarlandt, Ei gendomweg 36. TE KOOP GEVR. een haardkachel, moet in pr. sf. zijn. Br. let ter B. 5679 Visser's boekh., Kerkstraat 20a. prachtigAls je de economie leidt, dan zorg je ervoor, de baas te blijven. Wie dus tóch bouwt en er kans toe ziet, zónder toestem ming met zwarte materialen een nieuw huis uit de grond te stampen, moet, in figuur lijke zin dan, aan z'n jasje'worden getrok ken: „Hé, vader, dat gaat zo maar niet! Waar zijn je papieren?" Dat alles snap ik nog wel. Maar als ik dan lees, dat dergelijke clan destien gebouwde huizen weer worden af gebroken, dan snap ik er niks meer van. Afbreken kost tijd en geld afbreken kost materiaal, dat verloren gaat. En dan vraag ik me als doodgewone Nederlander af: waarom het bouwsel niet in beslag ge nomen en verbeurd verklaard? Als ik wat over de staat had te vertellen ik zou die staat zeggen: geeft die zwart bouwende meneer een flinke boete pik z'n nieuwe bouwsel in neem je hoedje af en zeg: bedankt voor de moeite. Dan snijdt het mes aan twee kanten. Voor een nieuw huis vindt vadertje Staat altijd wel een lief hebber HOE ZIJN DE VROUWEN? In en na de oorlog zwierven de Amerikaan se soldaten door de gehele wereld. Het Amerikaanse tijdschrift „Weekend" heeft deze Vrijheids-strijders nu naar hun me ning gevraagd over de vrouwen der ver- sqhillende landen. Als resultaat van deze enquête kwamen de volgende typeringen binnen de Franse vi'ouw: vrolijk; houdt van vroeg Opstaan; vóór het huwelijk teder en ver liefd; daarna niet al te trouw; de Noorse vrouw: blond, vormelijk; drinkt een man onder tafel; de Engelse vrouw: houdt van haar land; innemend; vriendelijk; verandert welis waar na het huwelijk; de Australische vrouw: vrolijk; mooi; een vrouw om nooit te vergeten; de Chinese vrouw: de beste kokkin; gichelt te veel en doet dat meestal op 'het onge schiktste moment; de Japanse vrouw: de vrouw die haar man het best verzorgt; de vrouw van de Zuidzee-eilandenideale schoonheid; bescheiden; vraagt nooit naar een nieuwe hoed; de Duitse vrouw: huiselijk; nerveus; is be zorgd voor alle aanwezigen; is beter dan haar reputatie; tot slot: de Nederlandse vrouw. Volgens de „afgezwaaide" Amerikaanse soldaten is zij: huiselijk; proper; gezond; ijverig en ver draagzaam. Hoe men ook over zulk een enquête moge denken onze dames kregen geen slecht getuigschrift. Voor de bakker. Van 512 September wordt in „Musis Cacrum" in Arnhem een internationale bakkerijtentoonstel ling gehouden. Eigen fabrikaat. Te Halle, in de ge meente Zelhem, zal een fiüaal worden gevestigd van de bekende Hohner Ac- cordeonfabrieken. Douwe Dik. De 12-jarige Douwe Ke- ridon uit Schagen werd uitgekozen om de hoofdrol te spelen in een nieu we verfilming van Joh. Kievit's be kende „Dik Trom". Behouden vaart. Het Nederlandse weer- schip „Cirrus" vertrekt 11 September naar haar plaats van bestemming, „ergens" ten Zuidwesten van Ierland. In contact met de natuur. De stichting „Natuur en Jeugd" uit Voorburg is sinds korte tijd bezig, in de scholen door het gehele land lezingen met films te houden om de jeugd meer liefde voor de natuur bij te brengen. Plastic-plannen. De NederlandsAme rikaanse Autobandenfabriek Vrede- stein is van plan, zich ook toe te leg gen op de productie,van plastiek. In cijfers. CCD-ambtenaren maakten in Juli 7282 processen-verbaal op, zij sloten 333 personen achter slot en grendel en namen o.m. 8010 kg. vlees en spek, 15 varkens en 45 schapen in beslag. Op zoek naar olie. Deskundigen der BPM onderzoeken de zandbanken in de Schelde, ter hoogte van Ierseke, op de aanwezigheid van olie. Geen veevoeder: De CCD zal scherp toe zien, dat vooral op de zandgronden niet belangrijke hoeveelheden voor consumptie geschikte aardappelen als veevoeder worden gebruikt. TE KOOP prachtige radio, laatste nieuws, met één knop- bedieniing en ingeb. vér- sterker. U.K. enz. (Erres Etherkruizer) met pick- up en onderkast m. pla ten en naald met dia mant- Prijs f 1200-—. Se- rieuse reflectanten ge lieven te schrijven onder no. 507 bur. S. C. - TE KOOP 3 markiezen (3 M., 2 M. en 0.65 M.). Stad houderslaan 66. PRIMA HAARD te koop. W. Pyrmont- laan 38, 's av. na 7 uur.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3