I Plaatselijk nieuws. bËtrouwbaarheidsrit motorclub „SOEST'*. Tot besluit van het motorseizoen hield de M-C. Soest'*, j.1. Zaterdagmiddag 'n hetrouwbaarheidsrit oveir 122 K.M. Re route liep over Den Dolder, Zèist, Driebergen. Veeneiudaal, Harskamp, Lun- teren, Nijkerk, Hoogland, Spakenburg en Baarn naar Soest. 32 rijders waren aan de start versche nen, die deze tocht over goedé wegqni en door mooie streken, allt^i volbrachten). Winnaar wierd de heer Van. Dolderen uit Veenendaal met 1 strafpunt. Des avonds had in het clublokaal ,.Zom- meheuveT' de prijsuitreiking plaats. TONEELGROEP ,,DE FIGURANTEN'*. Bovengenoemd gezelschap, vorig seizoen spelende onder de naam Toneelgroep yN'.euweweg'*> geeft a.s. Zaterdag haar eerste opvoering in Hotel Eemlaind. Zij brengt daar het dramatisch toneelspel ,Èen die niet geteld wordt'*. Regié, gri me en muziek zijn wederom in goedé handen bij de heren Visser en Rouwën- daal en „The Haertboys'*. Gezien de gro te successen van het vorige seizoen, be looft deze avond ook weer iets bijzon ders te worden. Niemand verzuime dan ook dit uit hiet volle leven gegrepen to- neeispel te gaan zien- Voor naderé bij zonderheden raadplege men dé adver tentie in dit nummer. BIJZONDERE PRESTATIE VAN 2 S.E.C.-LEDEN. Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van die Gooise Athletiek Club te Hilversum had Zondag een lange afstand loop plaats over 25 K.M-, waaraan door die beste lange afstandlopers van ons land werd deelgenomen. Ook de twee S.E.C.-leden H. v. Dorre steijn en H. v. d. Broek, namen aan deze loop deel, met het bijzonder fraaie ré- sultaat, van H. van Dorresteijn als No. 8 eindigde in de tijd van 1 uur, 39 min., 51 sec. en H. v. d. Broek als No. 12, in 1 uur, 41 min. 50 sec. Het parcours liep vanaf Hilversum over Holl. Rading, Maartensdijk, Lage Vuur- sche, Soestdijk, langs het paleis, Oran jeboom naar Hilversum. Start en finish waren op het Hilversumse Sportpark. Zowel Dorresteijn als v. d- Broek star ten a.s. Zaterdag in de bekende Utrechtse Singel loop. IN VIJANDELIJKE DIENST. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Utr. had zich de 24-jarïge landbouwer W. v. 1 Dorrestein alhier, te verantwoorden wé- gens dienstneming bij de Kriegsmarine in Juni 1944. Bij het verhoor door de politie had ver dachte indertijd verklaard, dat hij "^Tlbor zich ïn Duitsland, waar hij te werk 1 was gesteld, aan te melden bij de Kriégs- marine, in het genot van verlof zou ko men, van welke gelegenheid hij dan ge<- 1 bruik zou maken om in Nederland on der te duiken, i Dieze opzet was echter mislukt; volgens zijn zeggen, omdat het gebruikelijke vér lof hem niet werd verleend. Voor hét hof verklaarde hij echter, dat zijn dïent- neming bij de Kriegsmarine het gevolg was van ieen ruzie met een Duitsé of ficier, die hem met het concentratiêkamp had gedreigd, uit vrees hiervoor had hij toen maar getekend. Hoie het zij, de procureur-fiscaal achtte v. D. schuldig en eiste tegen hem vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, Mr. Van Dambrink, pleitte clementie. I Nog had zich ce Soestenaar T. P- Nie- mantsverdriet te verantwoorden omdat hij van September 1944 tot Mei 1945 had gediend bij de Grüne Polïzei te Amstér- dam, in welke hoedanigheid hij o.m. had deelgenomen bij de afzetting van stra ten bij de beruchte moord op Amster damse ingezetenen op de Wetering schans. Daar de behandeling van deze 'zaak enkele duisterheden opléverde, werd zij terugverwezen naar de raads- heer^tommissaris voor hef instellen van een nader onderzoek. RECEPTIE MANNENZANGVER. „APOLLO' j Ter gelegenheid* van het 25-jarig bestaan van de Mannenzatnigverenigïing „Apolio'' had Zaterdagmiddag in het gebouw St. Ludgardis aan die Vredehofstraat éen druk bezochte receptie plaats. Tal van vierenigingen kwamen- hun op wachting maken en de meeste sprékie^M lieten hun gelukwensen met blioémtin ver gezeld gaan. De heer E. van Eeden, voorzitter dér ju bilerende vereniging, had druk werk met het ïn ontvangst nemen van de fe licitaties enj pp de hem bekende vlotte ein geestige wijze beantwoordde hij dé di verse sprekers. Wegens verhindering van de burgemees ter, bood de heer J. Batenburg, geméen- tesecretaris. namens het gemeentebestuur gelukwensen aan, terwijl ook afgevaar digden van het Baarn/s Mannenkoor en van de Verenigde Hilversumse Zangers, die beide verenigingen, dé beide velreni- - gingen, die huin medewerking verléejnden bij het zo prachtig geslaagde jubileum concert in het Openluchttheater, acte. dé pnecense gaven. Felicitaties kwamen ook binnen van de Vrijwillige Brandweer, B.D.C., S.E.C., V.V.V. „Soest-vooruit'*, Gcref. Evang. Koor „De Roepstem'*, Ver. Vrijz. Gods- dlenstigen, fam. v. Maoeji-v. 't Net, H. J. van Maurik, oud-dirigent en nog vele andleren. De vereniging Apollo kan op een goed geslaagde receptie terugzién en daaruit! opmaken, dat haar werk in alle lagen der; Soester bevolking ten hoogste wordt ge- gewaardeerd. STUDIECLUBS K.V.P. In 'een dezer dagen gehouden vergade ring van het bestuur van de plaatselijke afdeling van de Katholieke Volkspartij werd besloten tot het vormen van eën of mieer studieclubs, die eens pér maand in het a.s. winterseizoen zullen bijeenko men ter behandeling en bespréking van onderwerpen, die momenteèl in het mid- derpunf der belangstelling staan. Reeds gaven meerderen zich op als deéltaemer. Zij, die interesse hebben, kunnen zich opgeven bij het plaatselijk secretariaat, Kerkpad Z.Z. 11. PROCESVERBAAL. Wegens openbare dronkenschap werdén alhier aangehouden en ingesloten R. én Mej. B., beiden uit Amsterdam. OPLICHTING. P. alhier kwam aangifte doen, dat hij voor een bedrag van ruim f200.was opgeljcht. Een onderzoek wordt inge steld. DIEFSTAL. Wegens diefstal van eein1 bankbiljet van f 25.een textielkaart en sinjoepérij, ten nadelp van een patiënt, werd in ar tiest gesteld Mej. B-, leerling-verpleieg- ster in Sanatorium „Zcmneglorqn'*. Nadat zij een bekentenis had afgelegd, is zjij wieer op vrije voeten gestéld. KERSTPAKKET WORDT ST. NICOLAASPAKKET. Ben gelukkige gedachte van de band Nê- dierland-Indie was het, om, met medewer king van Kath. Thuisfort en Prot. Thuis front een actie in te zetten, om allé Soester jongens in In dó- eens extra té gedenken door middel van een pakket, aangeboden door de Soester burgerij. Aanvankelijk lag' het in het voornemen a dit pakket te zenden ter gelêgetniheïd van hiet Kerstfeest. Nu echter blijkt, dat dé Niwin ook dit jaar weer Kerstpakketten zal verzenden aan alle militairen, is be sloten de verzending der pakkettén zo veel te vervroegen, dat zé omstrqeks St. Nicolaas door cie jongens kunnen wor den ontvangen. Om te voorkomen, dat geen enkel Soês- Óer militair wordt overgeslagen, wordt van familieleden of kennissen het vol ledig adres ingewacht van alle personen, die momenteel als militair in Indïë ver blijven. Hij of zij, die deze opgave doet wordt verzocht ook eigen adres te ver melden. Bedoelde opgaven worden tot en mét 20 September a.s. ingewacht bij Mevr. Lagerweij-Casander secr. Band Ned.-In- dié, Den Blieklaan 44, Soest. GEEN BONVRIJE KARNEMELK MEER. De melkproductie is als gevolg van de langdurige droogte dermate gedaald, dat ce verstrekking van bonvrije karne melk en of uit onder- of karnemelk be reide consumptiemelkproducten noodge dwongen twee weken eêrdqr dan ïn het voornemen lag gestaakt moeten worden- Met ingang van 14 September a.s. mag karnemelk, yoghurt e.d. niet meer zon der bon worden afgeleverd. AANRIJDING. Op het kruispunt Eïkenlaan-Birktstraat had Zaterdag een aanrijding plaats, wel ke nog bijzonder goed afliep. Een vrachtwagen kwam uit de Eikenlaan om de Birktstraat naar Amersfoort in te slaan. De bestuurder aarzelde echtér, met het gevolg, dat hij door een in de zelfde richting rijdende luxe auto in de linkier flank werd aangereden. Beidé voertuigen reden hierdoor naar de kant van de weg, waar juist Mej. S., een leerling-verpleegster \an hét Sanatorium „Zonnegloren'*, op de bus wachtte. Zij wierd aangereden, maar liep géén ern stige verwondingen op. ONAANGENAAM. Bewoners der Peter van de Bréetmer- wieg ondervinden herhaaldelijk last van woonwagenbewoners, die bieten van dé daar liggende landen ontvreemden. De politie zal' er zich nu mee bemoeien. ZONNESTRAAL COLI.ÉCTE. Het stukje van de vorige week „Treu rig, maar waar'* heeft gedeeltelijk suc ces gehad; 15 collectanten meldden zich daarna aan. Toch was dit aantal te wieinig, daar in een zestal wijken niet gecollecteerd kon worden. Jammer, een schadepost van een paar honderd gul den! Dit was niet nodig en kan nog verholpen worden, als onze lezers én lezeressen, die j.1'. Zaterdag geen col lectant van Zonnestraal gezien hebben en dus niet in de gelegenheid gesteld ■zijn hun kwartjie of gulden te offeren, hun bijdrage ditmaal per giro over te maken. Dit kan gebeuren op postreke ning 36285 ten name van J. W. Quelle» Soest, onder het motto: Voor Zonne straal. Niet uitstellen, maar direct doen! De opbrengst van Zaterdag bedroeg in Soest ien Soesterberg f697.35. Het vorig jaar f1047.We wachten het eindresultaat rustig af. DE 100STE MAN. Voor de Ocrietfabriek aan de Eembrug te Baarn was 2 September een bêlang- rïjke dag. Aan het loket van het hoofd kantoor meldde zich namelijk op die dag de 100ste arbeider. Gezien dé zorg vuldig uitgewerkte plannen van de lei ding van de fabriek zal het bij dit ene honderdtal niet blijven en1 zal het bedrijf in de komende jaren uitgroeien tot hét belangrijkste op haar gebied in heel Né- derland. De fabriek hééft zich gespëcia- liseerd op een reeks standaardproductên, welke een zeer belangrijke verbetering van de hygiënische toestand van was lokalen in alle soorten fabrieken tot ge volg hébben gehad. Grote bekendheid genietên rqeds de- 8- persoons ronde wasfonteïnen, waarvan er reeds enige duizenden wêrde|n geplaatst. Ook de drinkzuilen zijn een bekendê ver schijning geworden ïn vele parken, op perrons etc. Belangrijke resultaten verwacht men van het „Levet'S een geheel' nieuwe douch- wasgelegenheid, waarin alle wasbehandê- lingen, die in 'ni gezin kunfnen voorkomen verricht kunnen worden. Het bedrijf is inmiddels een belangrijke deviezen-aanbrenger géwordén, daar de wasfon(einen en andere producten gêre- geld in flinke hoeveelheden naar het buitenland en zelfs naar overzee, wor den geëxporteerd. ONS HART IS BIJ HEN. Evenals het vorige jaar stelt de NI WIN zich V*oor aan aïlie miïfairen buiten Ne derland een kerstpakket uit het vader land te zenden. Dit jaar hoopt zij dit te bereiken door het verkopen van etiketten, waarop uw naam en adres vermeldt, waarna dit eti ket docr bemiddeling van hét plaatselijk comité naar het landelijk comité in Den Haag worden) gezonden. Aldaar wordt uw etiket op een Kerstpakket geplakt. Het aantrekkelijke van deze actiê is dus* dat alle jongens een pakket ontvangen, dus ook degenen, die uit plaatsen of ge zinnen komen, die hiervoor niet kunjnen zorgen, terwijl u zeker weet dat uw geld goed besteed wordt, omdat u na Kerst mis van de betrokken Soldaat de beves tiging van ontvangst, een dankbetuiging ontvangt. De prijs van het pakket is f5.dé in houd is die volgende: 1 blik kaas, 1 blik stroopwafels of De venter koek. 1 rol pepermunt of frujetta, 1 tube tandpasta, 1 Neqltje N.I.W.I.N.- kallender, 1 Kerstteksf, 1' blik Sanovite. 3 repen chocola,, 1 stuk zetp, 50 cigaret- fen. 1 foto van het prinselijk gezin. De prijs behoeft geen bezwaar op té leveren, aangezien ook eën combinatie van schenkers mogelijk is. Stelt u zich eens in de plaats van onze mannen, die ver in) dé binnenlanden hun moeilijke opdracht vervullen. Laten wij, die hier rustig thuis zitten, niet aarzelen op dézé wijze éen blijk van medeleven aan onze soldaten té ge ven. Bestellingen kunnen geschiedên bij het plaatselijk comité, afd. Sociale Zaken, Sleenhoffstraat 5. VERBORGEN SCHATTEN Wie een schoolboekje van nog maar weinige jaren oud opslaat, zal daarin lezen, dat ons land arm aan bodemschatten is, d.w.z. dat het maar weinig steenkool en enig zout, doch geen olie of ertsen rijk is? Langza merhand blijkt echter, dat die armoede wat meevalt. Voor de oorlog leverde Limburg meer kolen dan voor eigen gebruik nodig was (waarvan een gedeelte werd uitge voerd om kolen van een ande're kwaliteit weer in te voeren en ondertussen waren de geologen van de Petroleum Maatschappijen aan het snuffelen, want zij hadden een olie luchtje in hun neus gekregen. Dat olie luchtje levert ons nu al 17.000 ton per maand op en de onderzoekingen gaan nog steeds door. Behalve in Drenthe is men ook bezig met metingen in Zuidholland en Zee land en binnenkort wordt ook het IJssel- meer „afgetast". Dit zijn echter slechts verkenningen van de ondergrond en het is lang niet zeker, dat op vele glaatsen olie gevonden zal worden. Maar anderzijds zijn ook allerlei verrassingen mogelijk. In de provincie Drenthe heeft men al reusachtige zoutrijkdommen aangetroffen en gehoopt wordt nog steeds op het vinden van kali- zout, terwijl ook het aanboren van brongas niet is uitgesloten. In Duitsland, vlak over de grens, zijn in het Bentheimse rijke gas bronnen en het is geologisch heel goed mo gelijk, dat deze ook in ons land zullen wor den aangeboord. Nederland is thans dus wel bezig uit de grond te halen wat er in zit, zowel aan de oppervlakte door de boe ren, als in de diepte door de geologen. OLIE OF KOLEN Onlangs is het rapport-Goudriaan uitgeko men, waarin geconcludeerd wordt, dat im port van stookolie voordeliger is dan van Amerikaanse kolen. In „De Industrie," het orgaan van de Hoofdgroep Industrie, wordt dit rapport aan een critische beschouwing onderworpen. Het is waar, dat de Ameri kaanse kolen duur zijn, maar dat zegt niets, aldus het blad, als argurpenft om ko len door olie te vervangen, want de Ame rikaanse kolenprijs is voor ons thans on gewoon hoog. Indien wij West-Europese kolen gebruiken en derhalve geen hoge vrachten hebben te betalen, liggen de ver houdingen precies andersom en zijn kolen goedkoper. Iedereen weet, dat West-Europa weer zo gauw mogelijk zijn eigen kolen zal gaan gebruiken en het is dan ook niet juist dergelijke prijsverhoudingen als grondslag te nemen voor een advies, dat slechts steekhoudend is voor de waarschijnlijk nog korte tijd, waarin deze abnormale verhou dingen blijven bestaan. Dit advies zal im mers tot gevolg hebben, dat belangrijke be dragen worden gestoken in het verbouwen van kolenstookinrichtingen tot oliestook inrichtingen, terwijl deze kosten zeer waar schijnlijk een groot verlies zullen beteke nen. Het blad waarschuwt derhalve met na druk tegen het klakkeloos aanvaarden van de adviezen der betrokken commissie. NOGMAALS BEZITSSPREIDING Men vestigt er onze aandacht op, dat in Amerika het bezit van aandelen in fabrie ken en andere ondernemingen zoveel popu lairder is dan in ons land, hetgeen groten deels wordt veroorzaakt door het feit, dat in Amerika de aandelen veel kleiner zijn. Hier kost een aandeel doorgaans nominaal 1000.In Amerika heeft men aandelen, (shares) van slechts enkele dollars. Het ge volg is, dat mensen met kleine inkomens en dus kleine besparingen, veel gemakkelij ker enig geld in aandelen beleggen. Hier te lande brengt men dit geld liever naar de spaarbank en onze berichtgever zegt: deze Amerikaanse gewoonte is een vorm van be- zitsspreiding, die niet onderschat moet wor den. De grote massa van het publiek krijgt daardoor belangstelling voor de gang van zaken in het bedrijfsleven en voelt meer de moeilijkheden, waarmee de ondernemingen te kampen hebben. Zonder twijfel is dit Amerikaanse verschijnsel van grote invloed op de Amerikaanse openbare mening, doch men mag niet blind zijn voor de grote ge varen, die er aan zijn verbonden. Het kopen van deze kleine coupures is oorzaak, dat de speculatie doordringt in kringen, die de ge volgen van een ongelukkige afloop in het geheel niet kunnen dragen. De grote massa van het publiek is veel vatbaarder voor voor beurs geruchten dan een solide laag beleggers en beursspecialisten, welke laatste uit de aard van hun beroep de ontwikke ling van de nationale economie nauwkeurig volgen. Hoewel wij popularisering van het industrieel bezit wenselijk achten, menen wij toch dat het Amerikaanse systeem niet ongewijzigd in Nederland ingevoerd zou kunnen worden. AMERIKA EN DE LANDBOUWVOORUITZICHTEN De Nederlandse landbouw heeft met vele moeilijkheden te kampen. Maar Nederland staat niet alleen met deze moeilijkheden. Amerika, het rijke Amerika, heeft ook zijn perikelen op agrarisch gebied. De maat regelen, welke daar worden getroffen, mo gen dan wel van andere aard zijn hef land leed tenslotte niet onder oorlogsgeweld maar men heeft er, evenals overal elders, een harde dobber aan, om uit de moeilijk heden te geraken. Nog steeds heeft men daar vooral te kam pen met een groot tekort aan arbeidskrach ten, materialen en uitrusting. De omschakeling van oorlogsproductie tot die van vrede is namelijk geen eenvoudige taak. Het is echter opvallend, dat de landbouw in Amerika zich tijdens de oorlog toch heeft weten uit te breiden. Onwillekeurig stelt men de vraag, welke nieuwe hoogtepunten zullen kunnen worden bereikt, tvanneer men binnenkort weer voldoende kunstmest en materialen ter beschikking zal hebben. De wetenschap specialiseert zich meer en meer in de toepassing van nieuwe meststoffen, waardoor grotere productie-mogelijkheden in de toekomst verborgen liggen. De administrateur van de Agriculture Re- 'search, R. A. Meyer, verklaarde onlangs, dat de landbouwers onderwezen worden in het opvoeren, van de productiecijfers van. belangrijke agrarische artikelen. Amerika heeft dan ook op de Derde Jaar lijkse Vergadering van de Voedsel- en Landbouwraad van de UNO, welke in Ge- nève gehouden is, een belangrijke stem la ten horen op het gebied van een samenvat tende politiek en op het gebied van produc tiemogelijkheden getoetst aan ervaringen van eigen bodem. Wat betreft de graanproductie in de USA, deze is hoogstbelangrijk voor de Europese landen. De landbouwers wisten hun produc tiecijfers zodanig op te voeren, dat er voor 1947 een tarwe-oogst van 352.400.000 HL. wordt verwacht. Door de grote opbrengst zal Amerika dan ook een flinke steun kun nen zijn, waar hongersnood dreigende is. Men rekent er in Amerika zelfs op, dat de buitenlandse afname van landbouwproduc ten de volgende oogstjaren wederom groter zal zijn. Amerika ziet er daarom op toe, dat de export-controle zo nauwkeurig mogelijk wordt gehouden, teneinde het concurrerend contracteren door buitenlandse kopers te verhinderen. Zou dit niet gebeuren, dan zouden de binnenlandse voorraden spoedig uitgeput zijn en dus ernstige tekorten op leveren voor eigen behoefte. Andersen, de Minister van Landbouw, zei in een toespraak tot de Amerikaanse Ver eniging van Landbouwredacteuren, dat hij een sterk vermoeden had, dat de wereldhan del zich voortdurend zal uitbreiden, dank zij overvloedige opbrengsten van Land bouwproducten. De Amerikaanse graan- exporten waren vanaf 1 Juli j.1. vastgesteld op 1.016.000 ton per maand. Sinds Januari j.1. bedroegen de Amerikaanse graanver- schepingen gemiddeld 1.526.000 ton per maand. Het verschil in hoeveelheid valt te verklaren door de geringere behoefte ge durende de maanden Juli, Augustus en Oc- tober.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3