UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Op de rand van de afgrond. Officiële mededelingen. Dlslributiedienst Soest. Voetbal. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonn. f 1.50 p. kwart. - Per post f 1.75. 25e JAARGANG - No. 70. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1947. Spoedige hulp is dringend geboden. Het voorstel van Bevin. Nu de dollar-credieten zijn uitgeput. In Parijs confereert men nog steeds over het plan-Marshall. Men verwacht, dat per manente organen zullen worden ingesteld, teneinde het werk, dat thans ter conferentie wordt verricht, in de toekomst voort te zet ten. Tevens zal men nagaan of de in het eindrapport opgestelde plannen aan de hand van de practijk eventueel moeten worden gewijzigd. Inmiddels heeft de waarnemen de minister van Buitenlandse Zaken in de Verenigde Staten, Robert Lovett verklaard, dat Amerika van mening is, dat de toestand in Europa zo snel slechter- wordt, dat niet op de'aanvaarding van het plan-Mai-shall kan worden gewacht en tussentijds hulp aan verschillende^ Europese landen als Engeland, Italië en Frankrijk noodzakelijk is. Het is volgens Lovett duidelijk, dat de verslechtering van de toestand in Europa door slechte oogsten en door uitputting van de financiële reserves, zoals bij voorbeeld de tegenwoordige economische crisis in Engeland, uiteindelijk de mogelijkheid van een grote crisis in zich sluit. Op 't ministe rie van Buitenlandse Zaken ziet men de toestand zorgelijk in. mede door het feit, dat men daar van de missies in het buiten land niets dan slechte berichten krijgt. Daarom moeten wel tijdelijk maatregelen worden genomen. Financiële deskundigen zierl thans de mogelijkheid onder de ogen van een ,,pool tot steun der valuta". Hoe wel de besprekingen hierover nog in een be ginstadium verkeren, deelde. Lovett nog mede, dat hieraan het idee ten grondslag ligt .om de valuta van landen met te ge ringe productie door middel van goud of dollars te steunen. In verband met de slechte economische toe stand in Europa is ook de rede van belang, welke Bevin heeft gehouden op het Engelse congres van Vakverenigingen. Behalve het opvoeren van de productie suggereerde hij het plan om de 22 milliard dollar goudvoor raad in fort Knox over de gehele wereld opnieuw te verdelen. Hoewel hij vermoedde, dat zijn suggestie de Amerikanen wel van streek zou brengen, is er van officiële Ame rikaanse zijde niet veel commentaar op ge leverd. John Snyder, de Amerikaanse Secre taris van de Schatkist, die onderweg is naar Engeland, tot het voeren van financiële be sprekingen, weerde commcr.tsvr te leve ren. Wel voegde hij er aan toe, dat dit een 2aak is, die alleen Amerika aangaat. Inmiddels heeft Engeland geen gebruik ge maakt van zijn September-toe wijzing van graan uit de Verenigde Staten, teneinde dollars te besparen. Alle delen van het Brit se Gemenebest zullen nu besprekingen hou den. teneinde maatregelen te beramen om aan de dollarcrisis het hoofd te bieden. Australië is al begonnen om zijn import uit Amerika te beperken en zal een invoerbe perking toepassen op tabak en autochassis van 20 pet. en op krantenpapier en films van 30 pet. Tevens is er in Engeland zelf een regerings-verzoek om de auto-productie op te voeren en voor 75 pet. te bestemmen voor export. Ook Curagao wordt getroffen door de blok kade van zijn £-saldo bij de Bank of Eng- land, waardoor het geen in om kan zet ten en heeft een besluit afgekondigd, dat het geen dollars meer beschikbaar stelt voor de import van goederen, met uitzonde ring van voedingsmiddelen. Frankrijk zal zich voor zijn katoen- en graaninvoer tot het Sterling-gebied wen den. Zo ziet men allerwegen een zich afwenden van Amerika, noodgedwongen, door uitput ting van de dollarcredieten. Het is niet te verwonderen, dat Amerika's export over zijn maximum heen is en de terugslag on dervindt van de slechte Europese toestan den. Daar bij de Europese landen tevens een grote drang voorzit om te exporteren, loopt Amerika nog het risico om van di verse markten te worden verdrongen. De Verenigde Staten is er dus alles aan ge legen, Europa zoveel mogelijk te steunen, teneinde een afzetgebied te behouden voor zijn producten. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN- Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis van bel angheb einden» dat gelegenheid! tot kosteloze inenting te gen pokken wordt gegeven op Woens dag 24 September 1947, te^Soest, om 14 uur precies, in een les lokaal der o.I. school in de Kerkebuurt aan de Middelwijkstraat en om 15 uur precies in de Mariaschool, Mariastraat (hoofdingang); te SOESTERBERG, om 15 uur precies, ten huize van dokter A. Th. M. Splin ter, gemeentegeneesheer, Amersfoortse- straat 3. Een week later zal op dezelfde plaatsen en tijden gelegenheid tot het nazien der inentingen worden gegeven. Aan belanghebbende ouders wordt ver-. i zocht het trouwboekje rpede te brengen en de armen der in te enten kinderen j vooraf goed te wassetn. Tevens wordt herinnerd aan de bepa- j Uiigen der Inentingswet, welke de ver plichting bevatten-van de inenting vóór i de eerste verjaardag der kinderen of in- diening van een bezwaarschrift, volgeins vastgesteld model, ten gemeentehuize j verkrijgbaar. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dar het verzoek van J. Abbe", Parklaan 65 te Bilthoven om in een gebouwtje, kadastraalbekend in sectie H no. 5632, gelegen aan de Mo lenweg een metaal- en ijzergieterij ta mogen oprichten, door hen is verdaagd. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat bet verzoek van J. A. Peters, Den Blieklaan 35, Soest, om in perceel Den Blieklaan 35, kadastraal be kend in Sectie G. nr. 3533, een steen- gruisinrichting te mogen oprichten, door hen is verdaagd. GEMEENTEREKENING 1945. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente, alsmede die van het gasbe drijf en hjet wegenfonds over het dienst jaar* 1945, vanaf heden tot en met 27 September 1947, van 9 uur tot 12.50 uur, ter secretarie der gemeente voor e|en ie der ter lezing zijn n mergel eigd en in af schrift tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar wordt gesteld. ZEEP EN WASPOEDER VOOR VUILE ARBEID, ARTSEN ENZ. Aanvragen hiervoor kunnen, op het daar voor bestemde formulier, af te halen aan het loket „Voorlichting''» tot 4 October a.s. weder bij dit loket worden ingediend, onder overlegging van de Tweede Dïs- tribufiestamkaart van betrokkenen Voor Soesterberg kunnen tot deze da tum formulieren worden afgehaald en ingeleverd bij het bijkantoor aan de Rademakerstraat. Met bet oog op de landenwedstrijd Ne derland-Zwitserland zijn er voor a.s. Zondag door de K.N.V.B. geen competi tiewedstrijden vastgesteld. Toch zijn de Sciester voetballiefhebbers dit weekend niet van voetbal verstoken, daar de Soester Politie Sport Vereniging a.s. Zaterdagmiddag op het terrein van B.D.C. aan de Fierdinand Huijcklaan haar jaarlijks voetbaltournooi houdt. Aan dit tournooï nemen deel, Bussum (bek er houdster), Amersfoort Hilversum en Soest. Zowel de potifiesportvereniging uit Hil versum als Amersfoort beschikken over sterke elftallen, zodat ons aardige wed strijden te wachten staan. De loting had bef volgende resultaat: A. 1 uur: SoestAmersfoort. B. 2-15 uur: BussumHilversum. C. 3.30 uur: Verliezer A—Verliezer B. D. 4.45 uur: Winnaar AWinnaar B. HET NIWIN-PAKKET. Heeft u reeds de-inhoud van 'n NIWIN- kerstpakkef gezien? Zo niet, gaat u dain eens kijken naar een speciale NIWIN- etalagie in de apotheek Van Zadelhoff, Van Weedestraat 46. De prijs van dit pakket is. f Ook meerdere personen kujinetn gezamenlijk een pakket schenken, waardoor de prijs voor niemand een bezwaar behoeft op te leveren. KERKCONCERT. Het kerkconcert, waarvan de baten ten goedie komen aan het San. Zonnegloren, en hetwelk reeds een reeks van jarein wordt gegleven, vraagt ook dit jaar weer uw aandacht, ondanks dat er zoveel gevraagd wordt voor allerlei doeleinden. Aan dezie vraag moet echter ieder Soes ter voldoen, daar Zonnegloren in o|n)s midden ligt 'en ieder het als een eretaak moet voelen steun te verllelmen. Wij verwachten dus een ieder op Don derdag 25 September in de Oude Kerk, Torenstraat, waar dit concert dit jaar gegeven wordt door de heer Bartlema» met medewerking van de bariton Kees Deenik, welke namein u iets kunnein zeggen omtrent de te verwachten kwa liteit van het concert. Mej. Ida Jongsma, welke tot nu toe steeds deze concerten leidde, heeft voor dit jaar de leiding aan anderen over gedragen. Wij rekenen op aller medewerking voor deze cultureel hoogstaande avond van prachtige muziek. De pro pa gan da-comm i ssie wordt vorm'd door: Mevr. Groenenboom, Schou- tenkampweg 39; Ida Jongsma, Kerkpad Z19b; Mevr. Veenendaal, Vosseveld- laan 32; de heer Van Amerom, Prins Bernhardlaan 48; die heer Slingerland, De Co stal aan 9. VERKEERSONGEVAL. Woensdagochtend, te ongeveer 10 uur, botste op de 'Birktstraaf, in de bocht bij de Vosseveldlaan, door het springen van een voorband, een 10-tons truck met oplegger van een eierhande/1 uit Bennisbroek met volle vaart tegen qen boom. Wonder boven wonder deden zich op dit zeer drukke weggedeelte geetti persoon lijke ongelukken voor; ook de bestuur der kwam met de schrik vrij. De truck werd echter zwaar beschadigd. BILJARTEN. Als propaganda voor de biljartsport en ter gelegenheid van de opening vain het seizoen had de biljartvereniging „Cen traal'' een wedstrijd georganiseerd tussen de hoofdklassespeler S. van Lochem, van de vereniging „Rembrandf' te Amster dam en de le klassespeler C. Lankhof uit Hilversum. Deze partij, die ging over 400 carambols, werd gewonnen door de heer Lankhof. Het was een prachtige partij, die tot de 15e beurt vrijwel gelijk op ging; de stand was toen Lankhof 329, Van Lo chem 337. Lankhof beëindigde toen in 2 beurten de partij w.o. een serie van 66, Van Lochem bracht het niet verder dan 367 caranïbols. De eindstand was Lank hof 400 car. in 17 beurten, hoogste se rie 117, gern. 23.52. Van Lochem 367 car. in 17 beurten, hoogste serie 113, gem. *21.58. Deze partij werd voorafgegaan met 'n ontmoeting tussen de heren C. Stalen hoef en A. Verkerk. Eerstgenoemde won in 26 beurten, hoogste serie 56,eind stand 225 car. A. Verkerk, 26 beurten, hoogste serie 38, eindstand 192. TEGEN DE BOOM. Het breken van de vooras van een be stelauto was oorzaak, dat deze wagen op de Van Weedestraat tegen'tien boom botste en enige schade opliep. INTIEME VIERING 25-JARJG BESTAAN „APOI.LO". Dinsdagavond werd de herdenking van het 25-jarig bestaan van de Mannen- zangvereniging ,.Apollo'' besloten met 'n gezellige avond, uitsluitend voor de le-- den met hun dames in de keurig geres taureerde zaal van café „De Viersprong'' aan de Birktstraat. De heer E. van Eeden, voorzitter van Apollo, heette de aanwezigen op de hem bekende en geestige wijze van harte wel kom en in 'f bijzonder de dames van de leden, die steeds de vereniging zo'n bui tengewone steun verlenen en dankte da dirigent van het koor, de heer v. d. Pijl uit Utrecht, voor zijn aanwezigheid- met de wens, dat het koor nog lange tijd van zijn bekwame leiding kan profiteren- Die heer G. Huurdeman bood de vereni ging een door hemzelf vervaardigde her- innieringsplaquette aan, terwijl de dames enige nieuwe koorwerken, n.1. „Die Uil'' en „Sanctus'' schonken, alsmede een couvert met inhoud. Na dit min of meer officiële gedeelte werd een aanvang gemaakt met het ca- barlefprogramma, hetwelk werd uitge voerd door Cor Galis met conference, Plet Ekel met komische voordrachten, Dïni Smit zang en Henk Driessen aan de piano. Cor Galis, gleen onbekende van Apollo, bleek na zijn langdurig verblijf ïin het buitenland, nog niets aan populariteit te hlebben ingeboet; met zijn grollen en grappen bracht hij er direct goed dc stemming in. Dini Smit, die over een beschaafde en gleschoolde stem beschikt, ontlokte met hare moderne Engelse songs en Holland- Se liedjes, op vaardige wijze begielfejd door Henk Driessen menig applaus. Henk Driessen ontpopte zich later als een bekwaam solist- Met zijn parodie op ySweet Sue'' en potpourri van bekende mielodieen oogstte hij terecht veel bijval. Onze plaatsgenoot Piet Ekel, de bekende radio-acteur, kan ook op een zeer ge slaagd optreden terugzien. Zijn persifla ge „De Jas'*» waarin vele personen wer den uitgebeeld, dwong een ieders be wondering af en ook zijn expressieve ver tolking van Ton Naeff's ,,De Bof'- was van hoog gehalte. Het grote applaus, hetwelk hem na elk optreden ten dqel viel, was wel een bewijs, dat zijn goede kunst wordt gewaardeerd. Met het zingen van enige liederen door het jubilerende koor werd het program ma bleslotën. Mede dank zei deze artisten en de keu rige organisatie, zelfs het natje en droog je ontbraken niet, is deze op hoog peil staande viering van het vijfde lustrum volkomen Het was een neerslachtige Troonrede, die Dinsdag door onze minister-president Dr. Beiel werd uitgesproken, zo zeggen ons de dagbladen. Of het alleen maar qen neerslachtige Troonrede was of dat zij ook op neerslachtige toon werd uit gesproken, vermelden de verslagen niet. Ik zou het mie anders best kunnen in denken. Wanneer ikl zelf aan het einde der maand aan het hoofd sta van mijn luttel aanbal papieren guldens en m'n begroting van de vorige maand klopt weer niet, is m'n stemming ook niet om te gillen, om niet iets anders te zeggen. Minister Lieftinck kan dan misschien op een lichtpuntje wijzen, als hij vertelt dat de Binnenland se Dienst minder eist dan vorig jaar, maar dat grapje heb ik zelf ook een keer bij de hand gehad. Ook mijfn „binnendiefnst*' wees eens een daling aan, maar toen was ik vergeten, dat mijn vrouw bij eien relatie van ons, aardappelen per mud had gekocht en op ere dief. Dat rekeningetje kwam toen la ter. Enfin, ik bie|n er toch een poosje blij mee geweest, al duurde heit niet lang. Ik ben bang, dat het ook zo zal gaan met dat lichtjie in de miHioenénnota en ik geloof, dat die neerslachtige Troonre den wel zullen 'blijven, zolang aan het einde van iedere week of maand het ar beidende gedeelte' van ons volk een be drukt gezicht moet zef/ten, omdai het niet wieet hoe de eindjes aan elkaar te knopen en weer een maand verder te komen. H. OEKMAN. GEVONDEN VOORWERPEN. Gouden broche, wol sokje/ witte kip, foto album, hondenpenning, rolfibm, bankbiljet f 10.bril in etui, glacé da meshandschoen, 2 textielkaartem, 2 zil verbonnen van f2.50 en 3 van fl.-, wif- bruine foxferrier, baal oud papier, zak haver, passer, paar br. dameskousen, zwart mutsje, vulpen, sleutel, lederen actetas met meetinstrument, nieuwe grijze broek, herenrijwiel, boekje mét metalen omslag, tang, kinder regenjasje, dames rijwiel m'et massieve banden, portemon- naie, inh. benzinebom van 10 liter, ko- lenzakken. HEN W AJERSPGRTCT UB* IN OPRICHTING. In de afgelopen zomer is op de Bern en het IJsselmeer de zefilspört door vele liefhebbers uit Soest en Baarn en om geving beoefend. Ook voor roeien e|n mo torbootvaren was zeer veel belangstel ling. Herhaaldelijk bleek echter, dat ve len maar weinig afwisten van de tech niek van het zeilen, de noodzakelijke kennis van de boten, en allerlei andere dipgen, waarmede een roeier of zeilier, vooral aris hij hef IJsselmeer opgaat, op de hoogte moet zijn. Meermalen is dan ook door" watersport liefhebbers het verlangen geuit om door middel yan een club de water-sportbe oefenaren regelmatig bijeen te laten ko men en een deskundige de nodige voor lichting te doen geven. De exploitant van jachthaven-theefÉuifli „De Watermolen'', de heer J. v. Schaïk, heeft daarom het plan opgevat om dit najaar en de a.s. winter, een watersport- cursus te organiseren. De cursus zal on der deskundige leiding staan, zodat de deelnemers volgens „de regellen dor kunst'' leren splitsen en knopen, maar ook een grotere kennis krijgen van de verschillende boten, tuigage enz. en bet varen, zoals dit bij reglement vereist wordt voor wedstrijden. Aandacht zal ook worden besteed aan bakens en lich ten, het zeilen op zee, tegenliggers enz. Om deze cursus te volgen, is het be zit van een boot geen vereiste; ieder- ^een, die belangstelling voor de water sport heeft, kan zich opgeven bij de heer Van Schaik, jachthaven-theetuin „De Watermolen'* aan de Eemweg te Baarn, telefoon 2221. Bij voldoende aanmelding krijgen de deelnemers binnenkort mededeling over de eerste cursusavond. In onderling over leg kan dan een vaste avond in de weeik worden vastgesteld, waarop de cursus wordt gehouden. De kosten, aan de cursus verbondemj, zullen zeer gering zijn. WIE HEEFT MESJES. De leider van de houtsnijclub, uitgaande van de Buurtvereniging „Hees'', heeft gebrek aan mesjes en moet zoodoende verschillende jongens teleurstellen. Daar dergelijke mesjes momenteel prac- tisch nergens te koop zijn, doet hij een beroep op hen, die dit jeugdwerk willen steunen om hiervoor overcomplete mes jes te willen afstaan. Ook zaagjes, dril boren en zaagtafeltjcs voor dc figuur zaagclub komen wij te kort. Gaarne bericht aan dc secretaris der buurtvereniging, de heer R. Nieuwejnhuis, Schoolstraat 54.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1