lt aalt aaL W. N. NIEUWENHUIS Plaatselijk nieuws. Geldige bonnen. Loodgieter - Electriciën ROB DE AVONTURIER Hoe 't bij de buren gaat. J IJsselmeer vissers verdienden f kapitalen. W/é schrijven midden Augustus 1947 «Nou mijnheer, hij hier heeft in één keer, d.w.z. in een vaart van twee dagen, bijna twee duizend geulden gehaald." Het klinkt bijna ongelofelijk, maar zo luidt het antwoord op de door ons aan een Enk- huizer visser gestelde vraag, hoe hoog de besomming in de aal visserij op het IJssel- meer kannen lopen. En ook al zal dit mis schien een uitzondering zijn, een besomming van duizend gulden en meer per week was maar iets heel gewoons Er is goud verdiend „Millioenen"- besommingen in de paling. Rustig en dommelend in de brandende zo merzon ligt aan de Oostpunt van West- Friesland het oude stadje Enkhuizen. Aan de kade van de haven liggen de vissers boten gemeerd, kalm wiegend in een luw windje, terwijl de zeilen en de te drogen gehangen netten zachtjes heen en weer waaien. De vissers liggen in groepjes bij elkaar, pratend en een pijpje rokend; de bakker gaat van schuit tot schuit en levert voor geld en bonnen zijn broden af, en de beroemde Drommedaris-toren van Enkhui zen ziet van de hoogte op het haventje neer en houdt z'n ochtendslaapje. In de morgen uren maakt niemand zich druk en eerst 's middags tegen twee komt er beweging en levendigheid: de visafslag begint. In Monnikendam staat het befaamde, sier lijke Speeltorentje, niet minder bekend dan de Drommedaris van Enkhuizen. Vlak bij de Speeltoren bevindt zich het onaanzien lijke gebouwtje van de Monnikendammer visafslag en ook daar stromen de vissers samen om hun vangst ter veiling te bren gen. Overal komen zij vandaan, uit Enk- huizen, uit Monnikendam, uit Bunschoten, Spakenburg, Marken, Volendam, Durger- dam, Schellingwoude, Makkum, Den Oever. Zij komen naar de visafslag in Enkhuizen, naar die in Monnikendam of zij blijven bij de veilingen in hun eigen plaatsen. Dat doet er ook niet toe; het maakt niets uit of de gebouwtjes van de visafslag, klein, onaan zienlijk, onogelijk zijn, want ondanks dat werden hier zaken gedaan van kapitalisten, van groot-kapitalisten bijna. Sinds het aal seizoen op het IJsselmeer geopend is, zijn hier in de kleine visafslagen bedragen om gegaan, die tot in de millioenen lopen. Er is geen aal visser op het IJsselmeer, die niet zou 't zo door blijven gaan schat rijk zou worden. Honcrerden ponden aal werden er door de vissers, door een visser, per nacht gevangen en elk pond bracht aan de visafslag een paar gulden op. De vissers werden schatrijk, maar in de grote steden waren er velen de meesten die dit jaar nog geen palinkje hadden geproefd De vis wordt duur betaald. Het zijn gevleugelde woorden geworden sinds Kniertje's droeve belevenissen in „Op Hoop van Zegen": De vis wordt duur be taald In cleze tijd hebben die woorden er vleugels bij gekregen, want met recht mogen we ze thans een dubbele betekenis toekennen, fi guurlijk maar ook letterlijk. Maar al werd dan die vis, die aal, die paling ook in geld wel heel erg duur betaald, niettemin is het werk van de vissersman hard en zwaar en niemand zal hem dan ook een goede ver dienste misgunnen. Er zijn wel tijden ge weest, dat zij in huil moeilijk beroep weinig of bijna niets verdienden. Aal wordt 's nachts gevangen, de netten worden 's avonds uitgezet, een „streek" duurt ongeveer drie uur, de vangst wordt binnengehaald en dan worden de netten op nieuw uitgeworpen. Van de drie mannen, die meestal aan boord zijn, gaat de een dan slapen, de ander stuurt en de derde torteert de gevangen aal. Dat sorteren lijkt gemak kelijk, maar u en ik zouden een half uur nodig hebben om zo'n glibberige, pasge vangen aal uit een mand te lichten en dan zou het misschien no niet gelukken, terwijl de visser daarentegen met één beweging de gladde vis te pakken heeft, en voor deze kan gaan kronkelen, gezien heeft tot welke soort zij behoort. In de ochtend worden de havens binnengevallen en wordt de vis op de Veiling gebracht; in Enkhuizen, een der grote centra van de IJsselmeerse aalvis serij, begint de afslag om twee uur. In de meeste gevallen krijgt ieder door loting een nummer, want geen visser komt graag het eerst aan de beurt: hij wil eerst eens kijken, hoe het die dag met de prijzen staat. Wel, het staat tegenwoordig goed met die prijzen en niemand die daar enig bezwaar tegen zal hebben. Er is een tijd geweest, dat de visser 19 of 20 cent per pond ont ving (het wïffe toen al oorlog) en een tijd dat de maximum-prijs op 60 cent stond. Die prijzen waren waarschijnlijk te laag, maar zeer zeker is een prijs, die thans gemaakt werd en in doorsnee twee gulden is, te hoog, veel en veel te hoog. Nogmaals, niemand misgunt onze vissers een behoorlijke, een zeer goede verdienste, maar ieder zal wel en terecht bezwaren maken tegen prijzen, die voor de gemiddelde Nederlander niet te betalen zijn. En de paling was niet te betalen; wie kon zich een bedrag van twee gulden, twee gul den vijf en twintig, twee gulden vijftig voor een bosje gerookte paling van een half pond in deze toch al zo dure tijd veroorloven? Maar werd die paling dan toch nog ver kochtGrif. „Witte" prijzen zijn „zwart". Er werden soms honderden ponden aal per nacht door een botter uit het water ge haald, fantastische vangsten, die men vroe ger zelden heeft gekend. Het aanbod aan de afslagen was dan ook veel groter geworden en een normaal gevolg daarvan moest zijn, dat de prijzen zouden zakken. Het tegen deel is het geval geweest. Er zijn grossiers, afnemers te over, die de dure prijzen grif betaalden, omdat zij de zekerheid hadden, hun dure waar toch kwijt te raken. Er zijn altijd nog genoeg mensen, die de fabelach tige prijzen kunnen betalen, die er maling aan hebben, of zij nu een gulden meer of minder moeten betalen. Het is de klasse der bevoorrechten en die klasse blijkt in Neder land nog vrij groot te zijn, in ieder geval groot genoeg om de „zwarte" prijzen op peil te houden. Zwarte prijzen? Toen de handel nog niet vrij was, werden er ook enorme partijen zwart verhandeld. Nu de handel wel vrij is, zijn die zwarte prijzen eenvoudig „wit" geworden en is men op de gewone voet verder gegaan, met dat verschil, dat nu alle „zwarte" prijzen- „wit" zijn. Wij hebben ons door een roker een prijs laten voorrekenen. Gesteld dat de inkoop is 1.80 per pond, dat is aan de lage kant. Daarbij komt 20 cent rookgeld en dat maakt 2.Als er honderd pond gerookt wordt, blijft er ongeveer zestig pond over en het gevolg is, dat de kostprijs dan al gestegen is tot ruim 3.40 per pond. Hierop nu moet de grossier nog verdienen, plus de kleinhandelaar. Als de huisvrouw dan voor 5.per pond haar aaltjes kan kopen, mag zij zich in de handen wrijven. In de handen wrijven, ja, maarvan spijt: zich de handen wringen kan zij, want een aaltje zal er niet in achter blijven. Elk dub beltje moet in een arbeidershuishouden en ook in een middenstandsgezin worden om gekeerd en vijf gulden voor een bosje pa ling schiet daar niet bij over. Het kostelijk zeebanket ging aan de monden van 80 pet. der Nederlanders voorbij De argumenten, die de vissers hiertegen in brengen, houden geen stand. Inderdaad, het is waar, dat zij ook hun grote kosten heb ben (herhaaldelijk verspelen zij hun netten de touwen van zo'n net kosten alleen al kapitalen), maar die „verwervingskosten" staan in ieder geval in geen verhouding tot de huidige kapitalisten-prijzen. De vis, de aal werd duur betaald. Het sei zoen is fabelachtig geweest. Als het vol gende seizoen zo zal zijn, wordt de IJssel- meervisser een rijk man. Ten koste van een groot deel van onze bevolking OMSTREDEN BEZIT. De groene tafel in de Utrechtse recht- zaal vertoonde tijdens de jongste zitting van de Politierechter veel overeenkomst met die paktafel van een wasserij. Daar op lagen een aantal tcxtielgoederen, w.o. een glimmend zijden halsdoek en qetti minder luxueuse heren pantalon, voorts zakdoeken en (nog andere fexfielgoede- re,n. Links vóór de tafel stond etn juffrouw uit qen wasserij, zekere J. B.-K. alhier, die verdacht werd deze stukken ver duisterd (Ie hébben en die bij hoog en laag volhield, dat de betwiste goederen haar wettig eigendom waren. Maar voor het gietuigenhekje verschenen achtereen volgens twee geloofwaardig uitziende manne|n, die verklaarden in de goederen stellig hun eigendom te herkennen, da$ zij kwijt geraakt waren in de was. Wie moest men geloven? De officier van justitie twijfelde niet lang: hij achtte die diefsftal bewezen op grond van de getuigen verklaringen en de overlegde bewijsstukken. Daarbij rekende hij nog hef fieit, daif de-juffrouw-in- kwestie al eens eerde/r wegens diefstal! veroordeeld was. Dat wezen de stukkein in het dossier uit, maar ook dat ontken de de juffrouw pertinent. Het hielp niet. De officier eiste drie weken gevangenis straf en de rechter wees die et9 [foe. VERLOREN STEMMEN? TROPENAVOND. Rond de. zwarte silhouetten vain de palm bomen valt de schemer diep. Dit is het uur, waarop iedereen zich misschien het verst van huis voelt. Millioenen krekels sjirpen in de sfilto, een bruikikker begint aan 'n mineurver- haal, dat geien einde meer zal habbiqn. Ergens vlakbij, maar onzichtbaar, is mem weer over de demobilisatie begonnen; ie der kent het standpunt van de ander, de argumenten van de scepticus, het ver trouwen van de optimist, de woorden van de derde, die zich niet druk maakt en beurtelings, zonder interesse^ de scep ticus en de optimist "gelijk geeft. Bij een kaars leest weer e/en ander Oen krant. Alleen de advertentiepagina. De overige pagina's zijn er niet- De bekwam© coupeur, het solide pand, de verloren zilveren schakelarmband en het weggeslo pen hondjie. Rijksweg, Schiekade, Vugh- terweg.Namen van straten, namqn van steden. In Nederland is een hele familie naar de radiostudio getogen. Ze hebben em week lang over niets anders gepraat. Ze hebben reisgidsen ingekeken en gediscu- sieerd of je stem nou te herkennen zou zijn over zo'n afstand en vader had het over fading en daarna kregen ze ruzie over de tekst. Nu horen duizenden de stem van eejn Nederlandse moeder, nerveus, gewild dapper en misschien moet zij dadelijk haar zakdoek»gebruiken. Zij zegt: „Jan, dit is je moeder; wij maken het allemaal goed ien hopen van jou hetzelfde. Je vader en zus zijn hier ook. Veel liefs van je moeder en pas goed op'*. Niemand, die dit erg interesseert, behalve Jan. Conventiewoorden, weinig persoon lijk. Alleen Jan zou ineens stil wordqni en misschien met zichzelf geen raad weten en dapper grijnzen, als ie daar na ook nog zijn vader hoorde. „Hallo Jan, dit is je vader Jan hoort niets dan de stilte van de krekels en de bruikikker, die zijn eerste hoofdstuk nog niet af heeft. Hij is bezig met de aangeboden betrekkingen op de beduimelde adver tentiepagina. Alleen voor de Nederland se straatnamen en de namein vain Neder landse steden, want dit alles is zeer vepr, onbereikbaar en van een andere wapeld. De stem, die de onmetelijke afstand pro beerde te overbruggen, bereikt bem niet. Bij zijn onderdeel is geein enkele radio. De N.I.W.I.N- zond reeds vele radio toestellen naar Indië. Bedenk ecins hoe ge zielf zoudt hunkeren naar de stern van thuis, wanneer ge in Indië uw plicht moest doien. Zond u reeds een Kerstpakket? Aljlb in lichtingen geeft afd. Sociale Zakem van het gemeentehuis, Stesnhoffsitraat 5. VOETBALTOURNOOI S.P.S.V. Het voiefbajtournooi, hetwelk de Soes^er Politie Sport Vereniging Zaterdagmiddag had georganiseerd op hét B.D.C.-terrein aan de Berd. Huijcklaan, waaraan be halve de organiserende vereniging, ploe gen van Amersfoort, Hilversum en Bus- sum deelnamen, is uitstekend geslaagd. Voor het tijdvak van 21 September to$ en miejt 4 October zijn de navolgende bonnejn geldig verklaard. Bonkaarten KA, KB, KC 709, Serie M. M-05 Diversen 750 gram suiker, bo- terhamstrooi&el enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram ver snaperingen. M-06 Diversen 250 gram zachte zeep. M-03 Vleieüs 100 gram vlees. Bonkaarten KD, KE 709 Serie M. M-13, M-14, M.15 Diversen 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, troop enz. of 250 gram versnaperingen. M-16 Diversen 250 gram zachte zeep. M-17 Diversen 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel! (allle soorten) of kinderbiscuits. M-18 Reserve 250 gram zachte zeep. Bonkaarten MA, MD 710 (bijzondere ar beid, a.s. moeders en zieken) Ser. M M-21 Suiker 250 gram suiker of Jbo- terhamstrooisel, of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gr. viersnaperimgen. Tabak- en Versnaperingenkaarten ejnz. M-31, M-32 Tabak 1 rantsoen cigaret- ten of kerftabak. M-35 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. M-33 Versnaperingen 200 gram ver snaperingen of 400 gram jam, stroop enz. of 200 giram suiker of boterham- strooisel enz. M-36 Versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 200 gram jam, stroop enz. of 100 gram suiker, boterham strooisel lenz. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 Het heeft in de wedsitrijden wiet aan spanning ontbroken. Het Amersfoortse politie-ielftal toonde zich in dit tourpooi de sterkste en sifelde zich voor een jaar in het bezit van fraaie wisselbeker. De gedetailleerde uitslagen waren: AmersfoortSoest 51 HilversumBussum, na verlenging, 21 Bussum-Soest 02 AmersfoortHilversum 21 DENK AAN DE JONGENS. De actie van de N.I.W.I.N- voor het zen den van kerstpakkettep aan alle militai ren in Indië beeft een gunstig verloop. Ook veile Soester inwoners hebben reeds een of meerdere pakketten ad f 5.voor hun rekening genomen. Is uw paam reeds als afzender van ecp pakket genoteerd? Maak er direct even werk van. Het se cretariaat is Sociale Zaken, Steenhoff- straat 5. COLLECTE PRO-REGE. Van 24 tot en met 27 September a.s. zal| er een collecte gehouden worden voor onze militairen, zowel in Indu als Engeland, Duitsland en Nederland en overal waar ze in militaire dienst ver toeven. De opbrengst van deze landelijke col lecte wordt besjfbedt voor het oprichten van militaire tehuizen en*kopen vajn lec tuur voor hen, die hun gezellig thuis voorlopig moeten missen cn daarom ook op deze wijze graag geholpen willen worden. Mogen wij op uw aller steun re kenen? Laten we allen blijmoedig geven hetgeen we missen ku'nnqn en er bij1 denken: Geef de jongens ver van huis ook daar e|en gezellig thuis. AUTOBOTSING. Op de Veldm. Montgomeryweg botste een auto, bestuurd door W„ tegen eep andere tegemoet rijdende,, aufto. Eerstgenoemde wagen liep hierdoor nog al averij op. DIESTAL. Tqn nadele van Mevr. B., wonende aap- de Birktstraat, werden twee damesman tels len een nieuwe stofzuiger ontvreemd. Ook Blake de .vliegenier was benieuwd om te wieten, welk geheim dit dichte oerwoud verborg en vol spanning zoch ten zij hun \freg. Al dichter en dichter werd het woud. Het scheen, alsof de natuur haar gehei men niet wilde prijsgeven. Nergens was een spoor van mensen te vimdein. Eindcllijk kwamen ze voor eea diep ra vijn. Maar e(en enorme grote boom was hier dwars over de afgrond gevallen en vormde een brug, die tamelijk betrouw baar De tweede gewone zitting van de Algemene Vergadering van de Ver. Naties is deze week begonnen. Als voorzitter koos zij de Braziliaan Aranha, die zijn taak aanvaard de met een rede, waarin hij zeide: het ogenblik is critiek, de wereld zal de vrede moeten organiseren of anders de oorlog verhaasten over de conferentietafels van de Verenigde Volke ren heen. Hij waarschuwde, dat de komen de tien jaar een periode van twijfel en on zekerheid kunnen blijken, waarvan hij als oorzaak aanwees de ineenstorting van wat hij noemde de aantasting van het menselijk geweten door de totalitaire wereld. Dit is geen woord, dat voor tweeërlei uitleg vatbaar is. De wereldtoestand is critiek. Moskou, dat een week van uiterlijke feest vreugde achter de rug heeft, is een campagne begoimen tegen Amerika. De Russische pers leverde een scherpe cri tiek op het buitenlands beleid der Ver. Sta ten, en ook in de tweede zitting werd, bij monde van de Poolse gedelegeerde de Sov- jetcritiek voortgezet. Deze deed een aanval op het plan-Marshall, waarvan hij zeide, dat het niet rustte op de basis van de eco nomische noden van Europa, doch irratio nele verdeling van Europa beoogde, en daar zou Polen niet aan meedoen! Het zou zich verzatten dat het land door een ijzeren scherm van de overige landen gescheiden werd. Kloeke taal alleen jammer, dat Polen hier spreektrompet was voor Wy- zinsky, die, hoewel aanwezig, zijn rede tot Donderdag uitstelde. Hij zal dan wel een antwoord geven op de rede van Marshall, die in rustige toon het misbruik van het veto-recht besprak en zei, van dat recht wel iets te willen afdoen. Ook pleitte hij ervoor om de Griekse kwestie, die in de Veiligheidsraad door Gromyko's veto gemuurd was, hier te doen behandelen. Dat in de Assemblee gevoeld wordt dat de toestand gespannen staat, bewees de gede legeerde uit Mexico, die strijd vreesde door de gedeelheid die in de Veiligheidsraad heerste, maar ook de Assemblee bedreigde. Hoe somber de wereld gestemd is ten aan zien van het werk der Ver. Naties of Vei ligheidsraad, verraadde het opschrift boven een artikel in een Britse courant: Vrede of ondergang. Daar gaat het heen. Vrede we zien het nog niet. Wel zijn Maandag door Amerika, ingeland, Frankrijk en Rusland de vredes voorwaarden met Italië getekend, maar deze dragen de kiem voor verwikkelingen in zich. Wel mocht Minister Bidault zeggen „ik hoop van harte, dat dit de aanvang van een lange periode van vrede betekent," maar zeker voelde hij er zich toch niet van. Evenmin de Amerikaanse ambassadeur te Rome. die hoopte, dat Italië een wijziging van de meest bezwaarlijke artikelen van het vredesverdrag zou kunnen krijgen. De terugtrekking der Amerikaanse en En gelse troepen is nauwelijks begonnen, of Joego Slavië heeft al reeds een klacht bij de Alg. Vergadering der Ver. Naties ingediend over wandaden en plunderingen, die door Amerikaanse soldaten in verschillende plaatsen zouden zijn bedreven. Joego Slavië, sterk onder Sovjet-invloed, poogt daarmee stemming te 4 maken tegen Amerika, waar het fel op ge beten is. Dit staat gehuld in de mantel van Gallio en trekt zich geen dezer dingen aan. Het mag ook wel, want nu meegedeeld is, dat Amerika de graan-uitvoer gaat beperken Engeland zal voor No vember niets krijgen kon het wel gebeu ren, dat meer Europese landen in de knoei komen. De werèldvoedselraad heeft uitge maakt, dat Europa in het algemeen ge zien er niet slecht voorstaat, al zal schraalhans toch nog in vele keukens rege ren, en daarmee de onvrede en onrust, die ons werelddeel beheerst niet wegnemen. Want onrust is er en blijft er. De Italiaanse havenstad Pola, die door het vredesverdrag aan Joego Slavië is toegewezen, ziet van zijn 33.000 inwoners er 28.000 evacueren. Deze willen niet onder Joego-Slavisch be wind komen, en ook uit andere overgedra gen gebieden vertrekken Italianen, hun .be zit op de rug of trekwagens en handkarren meeslepend. In Venetië vonden ongeregeld heden plaats; in Triëst werd op een com munistisch clubgebouw geschoten en datzelfde Triëst, dat ook een uitgesproken Italiaans karakter draagt, waar Tito als president van Joego Slavië beslag op wilde leggen, is nu een vrijstaat geworden onder oppertoezicht van de Ver. Naties. Hier blij ven de geallieerde troepen nog wel, zo ook hetgeen toegeschreven wordt aan de zorg de Sovjet in Hongarije, die zij heeft te dragen voor de verbindings lijnen met hun Oostenrijkse bezettingszone. Binnen drie maanden moeten de Russen beginnen om hun troepen uit Bulgarije, Roemenië.en Hongarije terug ta trekken, wat ongetwijfeld tot dankbaarheid stem men zal; wel zullen, als het vredesverdrag voor Hongarije in werking treedt, de klok ken zeventien uur luiden, maar feest zal er liet zijn. Ook in Italië is geen feest. Dit land heeft zich krachtig verzet tegen de voorwaarden en dus geen reden voor feestbetoon, te minder nu de staking der landarbeiders aanhoudt en Milaan aan melk gebrek heeft en het land dit jaar bijna drie millioen ton graan tekort komt. Daar 1 nog bij de dreiging der communisten oi regering-de Gaspari omver te stoten. Togliatti, de leider der communisten, klaarde, dat hij 30.000 gewapende p sanen had, die bereid waren te vechten, is de Sovjet ook. Naar aanleiding vai feestweek in Moskou en de viering va Sovjet-tankdag, verklaarde kolonel-g raai Slamatina, dat de Sovjettanks „de beste ter wereld w; en zullen blijven." In aansluiting daar schreef de „Prawda," dat de machtige 1 industrie de productie heeft opgevoerd 30.000 tanks en kanonnen per jaar. spelt niet veel goeds, want we weten, ze, gemaakt, ook geprobeerd moeten t den. En gebruikte Hitier de Spaanse l geroorlog niet om de Duitse vliegtuigei bommenwerpers daar te proberen Zal het proefveld voor de Sovjet word Volgens reizigers, die uit het Noorden Iran in Teheran zijn aangekomen, oefe de Russen met tanks, machinegeweren zoeklichten. Ook schreef de „Prawda" artikel, dat een bedekt dreigement was, „het afwijzen van de olieovereenkoms gevaar voor Iran." Dit is naar aanleic van het feit, dat de overeenkomst in2 Iraanse olieconsessies aan Rusland steeds niet door het parlement in Tehe is goedgekeurd. Dit zal ook niet gebeu daar de Iraanse minister-president S taneh verklaarde: „die voorstellen zijn m Iran onaanvaardbaar. Ik wil ze voor parlement niet verdedigen." Dat is t maar Engeland, dat eigen belangen in vaar ziet, liet zijn ambassadeur in I zeggen: „houd de deur voor onderhar lingen open." Amerika, dat ook belan in Iran heeft, zei: „Ge zijt vrij om naar eigen k een bestemming te geven aan de produc van uw oliebronnen. Indien tegen het 1; bedreigingen worden geuit, zou Ameriks bij betrokken worden." Maar-Iran zei: 1 vriendelijk, ik dop liever m'n eigen bo tjes en wilde van de goede diensten d Amerika aangeboden, niet weten. Zal Egypte de goede diensten door Amer aangeboden om te pogen het in de Vei heidsraad vastgelopen geschil op te los ook afwijzen? Gezien de stemming in land is het mogelijk. „Weg met de Vei hèidsraad" is daar de leus. Geen wonder de Veiligheidsraad wordt onmogel als elke belangrijke zaak door het veto 1 Rusland dat tot nu er het meeste bruik van maakt wordt afgewezen, is de behandeling van de Griekse kwe: van de agenda afgevoerd op voorstel i Amerika, dat liever een andere weg 1 gevolgd, maar het Russische veto bele de zaak naar de Alg. Vergadering te x wijzen. Een poging van Amerika, dat hier een niet voor veto vatbare procedu kwestie was, werd ook door Gromyko's v getroffen en nu. naar boven is gezegd, t' door Amerika bij de Alg. Vergadering aanhangig gemaakt. In de Commissie van E is Paul van Zeeland, Belgisch oud-minis1 benoemd voor het bewijzen van goede di -sten tussen Nederland en de Republi Had Nederland maar het Iraanse voorbe gevolgd, dan was de zaak al opgelost, staan we voor het feit, dat mensen die weten kunnen in Indië sceptisch, twiji achtig tegenover de toekomst staan, derdaad, wat Indië betr het staat wel vast, dat Dr. van Mook niet in geslaagd is Amerika van Neerlai goed recht te' overtuigen, en dat vrees altoos een slechte raadgeefster de 1 derlandse handen heeft gebonden of binden. Ook Soekawatti, de man van Oo Indonesië, klaagde over ons. De regerinj voorlichtingsdienst was niet onpartijd maar speelde in de kaart van de republi We weten het, en ook, dat protesten da; tegen en tegen het hele beleid, terzijde w> den geschoven. Dat is ook gebeurd met 1 rapport van de Parijse zestien-mogendl den-conferentie over het voorstel Marsh; dat volgens de Amerikaanse minister Ck ton een boodschappenlijstje w: Hij weigerde dit rapport, dat geen pl voor economische samenwerking was, dus door het Amerikaanse publiek en cc gres geen overtuigingskracht bezat. Ck ton wees er op, hoe fruit gevraagd we als een der Europese behoeften, terw Frankrijk en Italië grote fruitoverschott hebben. Ook wordt niet gesproken over 1 uitwisselen van Arbeiders, waar het e land te veel, een ander te weinig werke heeft. Hij vroeg dan ook om een anc rapport, meer in vorm van een tol-unie, 5 als Bénelux heeft, waaraan nog dc week voldaan moet worden. We moeten nog even terug kómen op de eerste zitting van de Alg. Vergaderi der Ver. Naties, waar Marshall niet alle de Griekse kwestie en het veto-recht 1 sprake bracht, maar het ook opnam Vc de kleine naties. Drie maal heeft een gr( mogendheid zijn veto uitgesproken o\ pogingen om Griekenland te bescherm tegen aanvallen van buiten af. Als de V. zouden falen de onschendbaarheid van kleine staat te handhaven, dan zouden a kleine staten in gevaar komen. Daarom k de Alg. Vergadering niet werkeloos toezi en vroeg Amerika een resolutie. Vooi bracht Marshall nog de onafhankelijkheic kwestie van Korea ter tafel, waarover onderhandelingen met Rusland zijn afi

Soester Courant | 1947 | | pagina 2