Hoe 't bij de buren gaat. Plaatselijk nieuws. ESPERANTO. Vooruitzichten voor de veehouderij. De tweede gewone zitting van de Algemene Vergadering van de Ver. Naties is deze week begonnen. Als voorzitter koos zij de Braziliaan Aranha, die zijn taak aanvaard de met een rede, waarin hij zeide: het ogenblik is critiek, de wereld zal de vrede moeten organiseren of anders de oorlog verhaasten over de conferentietafels van de Verenigde Volke ren heen. Hij waarschuwde, dat de komen de tien jaar een periode van twijfel en on zekerheid kunnen blijken, waarvan hij als oorzaak aanwees de ineenstorting van wat hij noemde de aantasting van het menselijk geweten door de totalitaire wereld. Dit is geen woord, dat voor tweeërlei uitleg vatbaar is. De wereldtoestand is critiek. Moskou, dat een week van uiterlijke feest vreugde achter de rug heeft, is een campagne begonnen tegen Amerika. De Russische pers leverde een scherpe cri tiek op het buitenlands beleid der Ver. Sta ten, en ook in de tweede zitting werd, bij monde van de Poolse gedelegeerde de Sov- jetcritiek voortgezet. Deze deed een aanval op het plan-Marshall, waarvan hij zeide, dat het niet rustte op de basis van de eco nomische noden van Europa, doch irratio nele verdeling van Europa beoogde, en daar zou Polen niet aan meedoen! Het zou zich verzetten dat het land door een ijzeren scherm van de overige landen gescheiden werd. Kloeke taal alleen jammer, dat Polen hier spreektrompet was voor Wy- zinsky, die, hoewel aanwezig, zijn rede tot Donderdag uitstelde. Hij zal dan wel een antwoord geven op de rede van Marshall, die in rustige toon het misbruik van het veto-recht besprak en zei, van dat recht wel iets te willen afdoen. Ook pleitte hij ervoor om de Griekse kwestie, die in de Veiligheidsraad door Gromyko's veto gemuurd was, hier te doen behandelen. Dat in de Assemblee gevoeld wordt dat de toestand gespannen staat, bewees de gede legeerde uit Mexico, die strijd vreesde door de gedeelheid die in de Veiligheidsraad heerste, maar ook de Assemblee bedreigde. Hoe somber de wereld gestemd is ten aan zien van het werk der Ver. Naties of Vei ligheidsraad, verraadde het opschrift boven een artikel in een Britse courant: Vrede of ondergang. Daar gaat het heen. Vrede we zien het nog niet. Wel zijn Maandag door Amerika, gngeland, Frankrijk en Rusland de vredes voorwaarden met Italië getekend, maar deze dragen de kiem voor verwikkelingen in zich. Wel mocht Minister Bidault zeggen „ik hoop van harte, dat dit de aanvang - van een lange periode van vrede betekent," maar zeker voelde hij er zich toch niet van. Evenmin de Amerikaanse ambassadeur te Rome. dié hoopte, dat Italië een wijziging van de meest bezwaarlijke artikelen van het vredesverdrag zou kunnen krijgen. De terugtrekking der Amerikaanse en En gelse troepen is nauwelijks begonnen, of Joego Slavië heeft al reeds een klacht bij de Alg. Vergadering der Ver. Naties ingediend over wandaden en plunderingen, die door Amerikaanse soldaten in verschillende plaatsen zouden zijn bedreven. Joego Slavië, sterk onder Sovjet-invloed, poogt daarmee stemming te maken tegen Amerika, waar het fel op ge beten is. Dit staat gehuld in de mantel van Gallio en trekt zich geen dezer dingen aan. Het mag ook wel, want nu meegedeeld is, dat Amerika de graan-uitvoer gaat beperken Engeland zal voor No vember niets krijgen kon het wel gebeu ren, dat meer Europese landen in de knoei komen. De weréldvoedselraad heeft uitge maakt, dat Europa in het algemeen ge zien er niet slecht voorstaat, al zal schraalhans toch nog in vele keukens rege ren, en daarmee de onvrede en onrust, die ons werelddeel beheerst niet wegnemen. Want onrust is er en blijft er. De Italiaanse havenstad Pola, die door het vredesverdrag aan Joego Slavië is toegewezen, ziet van zijn 33.000 inwoners er 28.000 evacueren. Deze willen niet onder Joego-Slavisch be wind komen, en ook uit andere overgedra gen gebieden vertrekken Italianen, hun .be zit op de rug of trekwagens en handkarren meeslepend. In Venetië vonden ongeregeld heden plaats; in Triëst werd op een com munistisch clubgebouw geschoten en datzelfde Triëst, dat ook een uitgesproken Italiaans karakter draagt, waar Tito als president van Joego Slavië beslag op wilde leggen, is nu een vrijstaat geworden onder oppertoezicht van de Ver. Naties. Hier blij ven de geallieerde troepen nog wel, zo ook hetgeen toegeschreven wordt aan de zorg de Sovjet in Hongarije, die zij heeft te dragen voor de verbindings lijnen met hun Oostenrijkse bezettingszone, Binnen drie maanden moeten de Russen beginnen om hun troepen uit Bulgarije, Roemenië.en Hongarije terug te trekken, wat ongetwijfeld tot dankbaarheid stem men zal; wel zullen, als het vredesverdrag voor Hongarije in werking treedt, de klok ken zeventien uur luiden, maar feest zal er niet zijn. Ook in Italië is geen feest. Dit land heeft zich krachtig verzet tegen de voorwaarden en dus geen reden voor feestbetoon, te minder nu de staking der landarbeiders aanhoudt en Milaan aan melk gebrek heeft en het land dit jaar bijna drie millioen ton graan tekort komt. Daar komt nog bij de dreiging der communisten om de regering-de Gaspari omver te stoten. Togliatti, de leider der communisten, ver klaarde, dat hij 30.000 gewapende parti- sanen had, die bereid waren te vechten. Dat is de Sovjet ook. Naar aanleiding van de feestweek in Moskou en de viering van de Sovjet-tankdag, verklaarde kolonel-gene raal Slamatina, dat de Sovjettanks „de beste ter wereld waren en zullen blijven." In aansluiting daarmee schreef de „Prawda," dat de machtige tank industrie de productie heeft opgevoerd tot 30.000 tanks en kanonnen per jaar. Dat spelt niet veel goeds, want we weten, dat ze; gemaakt, ook geprobeerd moeten wor den. En gebruikte Hitier de Spaanse bur geroorlog niet om de Duitse vliegtuigen en bommenwerpers daar te proberen Zal Iran het proefveld voor de Sovjet worden? Volgens reizigers, die uit het Noorden van Iran in Teheran zijn aangekomen, oefenen de Russen met tanks, machinegeweren en zoeklichten. Ook schreef de „Prawda" een artikel, dat een bedekt dreigement was, n.1. „het afwijzen van de olieovereenkomst is gevaar voor Iran." Dit is naar aanleiding van het feit, dat de overeenkomst inzake Iraanse olieconsessies aan Rusland nog steeds niet door het parlement in Teheran is goedgekeurd. Dit zal ook niet gebeuren, daar de Iraanse minister-president Soel- taneh verklaarde: „die voorstellen zijn voor Iran onaanvaardbaar. Ik wil ze voor het parlement niet verdedigen." Dat is taal, maar Engeland, dat eigen belangen in ge vaar ziet, liet zijn ambassadeur in Iran zeggen: „houd de deur voor onderhande lingen open." Amerika, dat ook belangen in Iran heeft, zei: „Ge zijt vrij om naar eigen keus een bestemming te geven aan de producten van uw oliebronnen. Indien tegen het land bedreigingen worden geuit, zou Amerika er bij betrokken worden." Maar-Iran zei: heel vriendelijk, ik dop liever m'n eigen boon tjes en wilde van de goede diensten door Amerika aangeboden, niet weten. Zal Egypte de goede diensten door Amerika aangeboden om te pogen het in de Veilig heidsraad vastgelopen geschil op te lossen ook afwijzen? Gezien de stemming in het land is het mogelijk. „Weg met de Veilig heidsraad" is daar de leus. Geen wonder, de Veiligheidsraad wordt onmogelijk, als elke belangrijke zaak door het veto van Rusland dat tot nu er het meeste ge bruik van maakt wordt afgewezen. Zo is de behandeling van de Griekse kwestie van de agenda afgevoerd op voorstel van Amerika, dat liever een andere weg had gevolgd, maar het Russische veto belette de zaak naar de Alg. Vergadering te ver wijzen. Een poging van Amerika, dat het hier een niet voor veto vatbare procedure kwestie was, werd ook door Gromyko's veto getroffen en nu, naar boven is gezegd, toch door Amerika bij de Alg. Vergadering is aanhangig gemaakt. In de Commissie van Drie is Paul van Zeeland, Belgisch oud-minister, benoemd voor het bewijzen van. goede dien sten tussen Nederland en de Republiek. Had Nederland maar het Iraanse voorbeeld gevolgd, dan was de zaak al opgelost. Nu staan we voor het feit, dat mensen die het weten kunnen in Indië sceptisch, twijfel achtig tegenover de toekomst staan. In derdaad, wat Indië betreft het staat wel vast, dat Dr. van Mook^er niet in geslaagd is Amerika van Neerlands goed recht te' overtuigen, en dat vrees altoos een slechte raadgeefster de Ne derlandse handen heeft gebonden of zal binden. Ook Soekawatti, de man van Oost- Indonesië, klaagde over ons. De regerings voorlichtingsdienst was niet onpartijdig, maar speelde in de kaart van de republiek. We weten het, en ook, dat protesten daar tegen en tegen het hele beleid, terzijde wer den geschoven. Dat is ook gebeurd met het rapport van de Parijse zestien-mogendhe- cfen-eonferentie over het voorstel Marshall, dat volgens de Amerikaanse minister Ciay- ton een boodschappenlijstje was. Hij weigerde dit rapport, dat geen plan voor economische samenwerking was, en dus door het Amerikaanse publiek en con gres geen overtuigingskracht bezat. Clay- ton wees er op, hoe fruit gevraagd werd als een der Europese behoeften, terwijl Frankrijk en Italië grote fruitoverschotten hebben. Ook wordt niet gesproken over het uitwisselen van Arbeiders, waar het ene land te veel, een ander te weinig werkers heeft. Hij vroeg dan ook om een ander rapport, meer in vorm van een tol-unie, zo als Bénelux heeft, waaraan nog deze week voldaan moet worden. We moeten nog even terug kómen op de eerste zitting van de Alg. Vergadering der Ver. Naties, waar Marshall niet alleen de Griekse kwestie en het veto-recht ter sprake bracht, maar het ook opnam voor de kleine naties. Drie maal heeft een grote mogendheid zijn veto uitgesproken over pogingen om Griekenland te beschermen tegen aanvallen van buiten af. Als de V.N. zouden falen de onschendbaarheid van één kleine staat te handhaven, dan zouden alle kleine staten in gevaar komen. Daarom kan de Alg. Vergadering niet werkeloos toezien en vroeg Amerika een resolutie. Voorts bracht Marshall nog de onafhankelijkheids kwestie van Korea ter tafel, waarover de onderhandelingen met Rusland zijn afge broken. Laat ons dan nog vertellen, dat het grote, rijke Rusland in de kosten van de Ver. Naties evenveel, of wilt ge liever even wei nig, bijdraagt als het verarmde Frankrijk, zegge en schrijve 6 (zes) procent. Dat Amerika 40 procent en het zwaar getroffen Engeland nog 11 procent bijdraagt. Tenslotte: Engeland verkoopt een hoeveel heid goud ter waarde van 20 millioen pond sterling aan Amerika; dat er wrijving is tussen de nieuwe Engelse dominions, en de verloven in India zijn ingetrokken als ge volg van de voortdurende onlusten in Oost en West Pensjaab; dat China én Amerika én Rusland te vriend wil houden, uit vrees dat de Ver. Staten de vroegere economische macht van Japan weer wil herstellen, gelijk Frankrijk dit vreest van Duitsland en het Roergebieddat Tsjecho Slowakije door het vormen van een „Verenigd front" van communisten en socialisten in communisti sche richting jaagt, waarbij de zich ge vormd hebbende volkspartij 2ich niet zal aansluiten. BEMIDDELINGSBUREAU. In onze gemeente is, uitgaande vain het Wit-Gelle Kruis en verschil Heinde JR.K. charitatieve verenigingen van alle paro chies in dleze gemeente,, een bemidde lingsbureau voor hulp in de huishouding geopend, dat zich ten doel stelt heit ge brek aan hulp in de vele gezinnen enigs zins te verlichten door contact te zoeken tussen die gezinnen, die dringend hulp behoeven en meisjes, die zich beschik baar willen stellen om in die nood be hulpzaam te zijn. Zij, die hiervan gebruik willen maken, kunnen zich vervoegen aajn bedoeld bu reau, dat gevestigd is Kerkpad NZ. 37b. IN ASSEN IS WAT SCHOONS TE ZIEN. Dezler dagen herdenkt de vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland haar vijftigste verjaardag. Uitgegroeid tot de belangrijkste organisatie op hqt ge bied dier imkerij met een ledental van ruim 24000, was er aanleiding dit heu- gelijkie feit op luisterrijke wijze tje vie ren. Opdat niet alleen de imkers, maar alle Nederlanders de gelegenheid moes ten hebben de betekelnis van de tleeflt van bijen onder de ogen te krijgen» weprd besloten telt hef houden van een Natio nale Tentoonstelling, welke van 23 tot en miet 27 September onder de titel ,,Van Bijen, Bloemen en Honing'' te As sen zal wordien gehouden. In een, voor deze gelegenheid speciaal aangie.'|egd park met bijbehorende paviljoens zal aan de bezojekers getoond worden, hoe belang rijk de bijenteelt is. Als een natuursport, die duizenden ina hun arbeid het con tact met de natuur geeft en ee|n blik doet slaan in de wonderen der schepping. Maar ook als een economische factor, niet in de eerste plaats door de winning van honing en was, maar als een onmis baar ejement bij fruitteelt en zaadwin ning. Niet voor niets wordlt door de re gering voortdurend op de uitbreiding van het aantal bijenvolken aangedron gen. Zonder bijen geen fruit, en niqer en beter fruit is een levensnoodzakelijk heid voor de Nederlandse export. Daarom verheugt deze ten/toonstelling zich dan ook in de medewerking van tal van officiële personen en ïnstajntiqs. Op aantrekkelijke manier zal de bezoe ker leen indruk van het wondere bijdpi- leven krijgen, honingprocfjes zullen helm door lieftallige Drentse meisjes worden aangeboden, hij' zal het oude bedrijf van het korfvlechten kunnen bewonderen en de historie kunnen bestuderen. TnjCeanejs- sanfe films zullen worden gedraaid. Een prachtige verzameling planten en bloe men zullen het oog strelen en hle|t mooisfie fruit ons doen waterflanden. Geheel Assen werkt mee om dit feesfÉ tot een belevenis lÉe makejn, waaraan ie der, diq er bij was, nog lang met vreugde zal-denken. Laat niemand, die in de ge legenheid is de tocht naar dë mooie hoofdstad van Drente fe maken, zich dit laten ontgaan- Het spreekt vanzelf, da|f dè Soesfcqr im kers van de partij zullen zijn. In een grote groep gaan ze naar Assem om hun kennis te verrijken, oude vrien den fe ontmoetten en om het feiest van hun dierbare vereniging te vieren. SOESTERBERG. K.L.M.-RONDVLUCHTEN. Voor de K.L.M -rondvluchten, die hier gedurende de jaarbeurs van 9 tot en met 18 September vanaf heit Vliegveld Soesterberg gehouden zijn, bestond weer als van ouds veel belangstelling. De beide toestellen, diie ieders dag de lijnvluchten Groningen-, Leeuwarden* en Maastricht-Soesterberg verzorgden en waarvan een druk gebruik is gemaakt, zodat eerst genoemde lijnvluchf elke dag was uitverkocht, deden ook dienst voor de rondvluchten. Ook hiervoor was de deelname bevredigend en vooral de Zon dag spande de kroon. In totaal zijn gedurende die dagen meey dan duizend mensen de lucht in geweest» mensen van bijna alle leeftijden, toft 78 jaar toe. Vellen hebben alzo, bij het meest denk bare mooie weer genoten van een heer lijke vlucht over de schone landouwen onzer aan natuur- en stedenschoon zo rijke provincie. Het XlVe congres van de Nederlandse Esperantisten Vereniging ^La Esifionto Es- tas Nia*' heeft in haar jaarvergadering de volgende motie aangenomen; overwegende, dat de ontwikkeling op economisch, cultureel en politiek gebied internationale samenwerking e® coördi natie dwingend voorschrijft; van mening, dat de talen verscheidenheid een ernstige belemmering vormt voor een gezonde ontwikkeling van de internatio nale betrekkingen qn het gebruik van na tionale tallen geen enkele mogelijkheid biedt het falenproblcem tot een bevre digende oplossing te brengen; overwegende, dat Esperanto als neutra le internationale taal in de practijk ten volle haar deugdelijkheid en bruikbaar heid hieeft bewezen, het naitlionale pres tige len de nationale waardigheid niet in het geding brengt en de structuur van deze taal haar toegankelijk en aanvaard baar maakt voor alle nationaliteiten; overwegende bovendien, dat een groei end aantal staten en internationale li chamen, gezien de behoefte aan een in ternationale taal en de bruikbaarheid van Esperanto voor deze functie, bereid zijn deze taal in hun internationale betrekkin-- gen ip fe voeren; dringt er bij de Neder landse regering e,ni alle betrokken instan ties op aan: I. het onderwijs van Esperanto op de kweekscholen vioor onderwijzend perso neel in overweging te nemen etn het on derwijs in Esperanto in de hoogste klasse van de lagere school mogelijk te maken; II. de mogelijkheid te onderzoeken van eeln internationale conventie betreffende de aanvaarding ie® het gebruik van Es peranto. Hoewel onze veestapel en met name het melkvee, zich sinds de oorlog in belangrijke mate heeft hersteld, is de varkenshouderij en de pluimveeteelt nog ver ten achter bij de situatie van voor 'de oorlog. Dit is een opmerkelijk verschijnsel, omdat men voor uitbreiding van de veestapel enige jaren en voor die van de pluimveehouderij en var kensteelt slechts een jaar nodig heeft. De oorzaak is te vinden in de schaarste aan veevoeder. De import is tot nu toe zeer beperkt gebleven en volgens de recente mededelingen van overheidswege is hiervan niet deviezenschaarste, maar wereld-grond- stofschaarste de oorzaak. Zodra de wereldsituatie verbetert, mag men aannemen, dat ook de import Van veevoeder onze veehouderij verder zal stimuleren. Het veehoudersbedrijf en speciaal de pro ductie van bacon en eieren, dient men te beschouwen als een veredelingsbedrijf. De export van deze belangrijke artikelen kan in grote mate bijdragen tot vergroting van onze deviezenpot. De kost gaat echter voor de baat uit. Door gecombineerde uitoefening van akkerland- bouw en veehouderij kan men het kosten- peil echter drukken, waardoor de noodza kelijke concurrentie op de wereldmarkt voor onze agrarische producten lonender wordt gemaakt Zodra de wereld-graanpositie dit toelaat, is het zaak, een begin te maken met de invoer van grotere hoeveelheden graan. Er zijn verheugende tekenen, die er op wijzen, dat dit niet al te lang zal duren. De vaststelling van een lager uitmalingspercentage heeft al tot gevolg gehad, dat het brood van betere kwaliteit werd, terwijl het tevens tot gevolg had, dat er een groter uitschot voor veevoeder kwam, waardoor de var kensstapel een zekere uitbreiding onder ging. Het is echter van groot belang, dat wij bij de export van bacon zo spoedig mogelijk weer op de markt zijn. Oude afzetgebieden moeten daarbij niet alleen terugveroverd worden, maar er moeten ook nieuwe afzet-, gebieden ingeschakeld worden. Zoals het er uitziet op het ogenblik, zal Duitsland, onze vroeger belangrijke afne mer, geen belangrijke koper kunnen zijn, maar vroeger of later zal de situatie ook daar weer verbeteren en dan zal er voor een reeks van jaren een grote behoefte bestaan aan onze producten, omdat dit land voor lopig niet in eigen behoefte zal kunnen voorzien. Onze boeren zijn ervaren in het mesten Van varkens en bij een goede voorlichting is het peil, waarop onze varkensteelt wordt uit geoefend nog belangrijk te verhogen. De pluimveestapel heeft een allerdringend ste behoefte aan grotere voedertoewijzin gen. De productie'bedraagt nu nog niet de helft van voor de oorlog, zodat hiervan slechts een klein gedeelte uitgevoerd kan worden, omdat enigermate moet worden voorzien in de binnenlandse behoefte. Van de 1 milliard stuks, die naar schatting in 1947 zullen worden geproduceerd, denkt men een vijfde te exporteren. De uitvoer van 1 milliard stuks na verdubbeling van de productie zou een kleine 100 millioen gulden aan deviezen opbrengen. Het wordt dus straks een eenvoudige rekensom, hoe veel deviezen men in de benodigde veevoe der moet steken, om de deviezenwinst te berekenen. Burcht in de rivier. Door de lage water stand der Maas zijn dezer dagen in de Maasbedding onder Elsloo de overblijf selen van een burcht der Noormannen droog komen te liggen.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3