"Mé Uit oos eigen land. W. N. N1EUWENHUIS Loodgieter - Electriciën Plaatselijk nieuws. Heeft U toekomst-wensen Sluit dan een Levensverzekering bij LENSSEN! ROB DE AVONTURIER Hoe 't bij de buren gaat. Het is een hoogst belangrijk besluit, dat de Tweede Kamer heeft genomen: de parle mentaire enquête naar het regeringsbeleid te Londen zal worden gehouden. Tippen wij enige wijze woorden uit de discussie in de Tweede Kamer aan: het siert de democratie, die de openbaar heid niet schuwt; ons volk heeft er recht op, te weten, waarom het verzet, van Lon den uit, zo pover werd gesteund en wat er waar is van de verraadsgeruchten in Mei 1940; het gaat ten slotte niet enkel om de vuile was, maar ook om de schone was te tonen De schone en de vuile wasDe was van het vroegere Rode Kruis bleek verre van helder: het rapport over het werk voor de politieke gevangenen was vernietigend voor de functionnarissen. „Tekort aan initiatief, durf en fantasie en een teveel aan forma lisme en bureaucratie waren er de oorzaak van, dat duizenden Nederlanders het leven hebben verloren, welke naar menselijke be rekening bij tijdige hulpverlening zouden zijn gered." Ook de was van de oude Arbeiderspers bleek niet bepaald kraakhelder te zijn. Die wasserij komt wel wat laat. In deze zuive ring zit het onbevredigende element, dat zij eerst nu meer dan twee jaar na de be vrijding gebeurt. Wij willen aannemen, dat er aan die AP-zuivering heel wat voor bereidend werk voorafging. Bovendien kwam uit de verhoren wel vast te staan, dat de goed-willende elementen in de be ginne door hun leiders niet bepaald werden geleid dat ook de meeste van hun voor mannen geen krachtige houding aannamen. Hoewel dit na zoveel jaren gemakkelijk is neer te schrijven, mogen wij niet vergeten, dat wij met een wrede, niets ontziende bezetter en machtige tegen stander hadden te maken. De voorzitters van de Joodse Raad, de he ren A. Asscher en prof. D. Cohen, hebben dit zelfs aan den lijve ondervonden. Men moge nu wel schamper opmerken, dat deze voorzitters hun volk wèl leiding gaven de gaskamers in vast staat, dat die heren niet hebben geweten, hoe vreselijk uiteindelijk het lot van hun rasgenoten was. Ja, nü weten wij met zekerheid, dat de Joodse Raad een werktuig in de handen der Duitsers is geweest. Reeds bij de oprichting van die Raad na de Februari-staking in 1941 hoorden wij Joden, die deze mening waren toegedaan. Doch deze zelfde mensen bleken later weer van oordeel, dat de Joodse Raad door zijn Sperr-stempels en sabotage-w rk veel goed voor zijn mensen kon doen. Eerst twee jaar later, 20 Juni 1943 toen ondanks de belofte van rust een grote razzia in de Amsterdamse Jodenwijken werd gehouden toonde de bezetter zijn ware gezichttoen het voor velen te laat was. De twee voorzitters zijn nu nog ge arresteerd. Het lijkt ons een schier boven menselijke taak om over deze mensen te oordelen. Gezien in het licht van die tijd moeten zij wel hebben gedacht de juiste en beste weg voor 'hun mensen te kiezen. Hadden zij geweten, wat thans een ieder weet hun houding zou ongetwijfeld anders zijn geweestHet is moeilijk, in de toekomst te zien gemakkelijker is, achteraf te beweren: ik heb het altijd wel gezegd In de nabije toekomstgaat een advies commissie voor de uitwijzing van vreemde lingen van Duitse nationaliteit aan het werk. Dezer dagen werd zij geïnstalleerd. In ons land zijn nog ongeveer 25.000 Duit sers. Waarschijnlijk zal slechts een 5000 van hen worden uitgewezen. Zijn wij edel moedig of zijn wij zo laat met het afhan- delen van deze materie? Een andere commissie, die in de toekomst wordt ingesteld, betreftde trouwerij. Wie in een kerk wil trouwen, moet daar voor eerst ten stadhuize zijn geweest. Den bedienaar van de godsdienst moet het trouwboekje zijn getoond, voor hij het hu welijk kerkelijk kan sluiten. Aan deze gang van zaken waren vele technische moeilijk heden verbonden, zodat er een commissie zal worden ingesteld, om een en ander na der te bestuderen. Hadden wij het hierboven over een belang rijk besluit der Tweede Kamer ook uit de Kamerstukken zijn vaak belangrijke zienswijzen of op handen zijnde gebeurte- nisen op te diepen. Bij de behandeling der Rijksbegroting, welke deze week begon, zal men dit mede merken. De ziekenfondspa tiënten worden aldus enige Kamerleden vaak slecht behandeld, doordat de doc toren overbelast zijn; de methode van uit kering der kinderbijslag dient te worden gewijzigd: de tijd tussen aanvrage en uit kering duurt te .lang. Zal er ook spoedig voor kleine zelfstandigen kinderbijslag kun nen komen? Van Weedestr. 23 - Tel. 2577 ONEERBARE HANDELINGEN. Wegens hef plegen van ointuchfige hain- delïngen met een meïsjie be/ned/ein 16 jaar werd in arrest gesteld D. J. v- S. alhier. NIEUWS VOOR SLECHTHORENDEN. De Vereen, tot Bevordering der Belan gen van Slechthorenden (afd. Baann, Soest en omstreken) verzoekt ons de slechthorenden er op te willen wijzen, dat door de vereniging maatregelen zijn getroffen, dat op de filmavond van „Het Zonnehuis", welke op Vrijdag 21 Nov. a.s. gegeven zal worden in de Geiie.f. Kerk aan de Utrechtseweg fce Baarn, die slechthorenden op die avond aldaar, zen der prijsverhoging gebruik kunnen ma ken van de S.H.-telefoon, mits zij zich hiervoor uiterlijk Woensdagavond opge ven aan de secretaris der Vereniging, de heer A. Elshout, Laanstraat 18a, Baarn, telefoon 2712. OP VERBODEN TERREIN. Wegens het lopen langs de spoorlïjln werd tegen vier personen prooesverbaal opgemaakt. AANRIJDING. Een in de richting Amersfoort rijdeinde vrachtauto met aanhangwagen wilde op de Birktstraat een truck met oplegger voorbij rijden, waarop een grote stoom ketel met een gewicht van 7000 K.G. was geladen,, terwijl van de andere zijde een tegenligger naderde. De truck met oplegger werd hierdoor aan de linkerzijde beschadigd, terwijl, om erger te voorkomen, de bestuurder der truck zover naar rechts uithaalde, dat deze over het nieuw aangelegde rijwiel pad reed en in aanraking kwam met 'n boom. Hierdoor werd de rechter zijde van de truck eveneens beschadigd. BEKEURD. Bekeurd werden 4 automobilisten, diie de maximumsnelheid overtraden ien 5 wielrijders, die hun verlichting niet i!n orde hadden. CURSUSVERGADERING P. v. d. A. Donderdagavond hield de afd. Soest van de Partij van de Arbeid haar eerste cur susvergadering van dit seizoen in „De Gouden Plqeg". Spr. was de héér Van Leeuwen, die in 'n goed gedocumenteerde rede de in drukken van zijn bezoek aan het onlangs in Amsterdam gehouden Economisch Congres weergaf- Verschillende belangrijke punten werdejn hieruit aangehaald o.a. het „Plan Mar shall". Voor het slagen van dit voor Eu ropa zo belangrijke plan is onderlinge samenwerking der West-Europees landen vereist, terwijl ook het ruilverkeer zove|el mogelijk bevorderd moet worden (Dus geen hoge invoerrechten). Als voorbeeld werd de „Benelux" genoemd. Vervolgens werd de mogelijkheid tot spoedige aflossing van onze nationale schuld onder de loupe genomen. Smal le en intensieve industrialisatie, sane ring van de detailhandel en het zo spoe dig mogelijk in werking stellen van nieu we fabrieksinstallaties, achtte spr. nood- kelijk om weer 'n behoorlijk welvaarts peil te bereiken. Tenslotte dankte de voorzitter, de heer van Leeuwen voor zijn leerzaam ern in teressant betoog, waarna men gel|egen- hed kreeg om vragen te stellen. MOTORRIJDER UIT SOEST DODELIJK VERONGELUKT. Gisterenmorgen te ongeveer half vijf vond ter hoogte van het kruispunt de Oranjeboom een ernstig motorcingeluk plaats, waarvan de 40-jarige heer T. Schaap, wonende aan de Akkerweg al hier het slachtoffer is geworden. De heer Schaap, die met zijn duo-passa- dier, de heer C. van den Broek, ieve(n- eens alhier wonende, vain Hilversum uit op weg was naar Soest, moet wegens nog onbekende redeJnfin, bij genoqmd kruispunt, inplaats van rechtsaf, recht door zijn gereden. Het gevolg hiervan was, dat hij met volle vaart tegen een boom reed, tengevolge waarvan hij op slag werd gcdcod. De heer van den Broek liep een zware hersenschudding op ön werd naar het ziekenhuis te Baarn overgebracht. De motor werd zwaar beschadigd. BENOEMING. De heer C. Koning, directeur van ge meentewerken alhier, heiaft tegien 1 Ja nuari 1948 ontslag uit de gemeentedienst gevraagd in verband met zijn beinoemi/ng als ingenieur bij de Provinciale Water staat met als standplaats Zierikzee. MACKENZIE KING OP HET PALEIS. De Canadese premier Mackjenzie King is Zaterdagmiddag gedurende drie kwar tier op het paleis Soestdijk de gast gle- weest van het Prinselijk Paar. Ook de Canadese gezant, de heer P. Dupuy iqn diens echtgenote waren aanwiezig. Dief prinses toonde de Canadese premier haar jongste dochter en poseerde in de gang van het paleis tezamen met da Koningin, de Prins e<n de gasten voor de aanwezige fotografen. Trix vertelde Mackenzie King in het Engels, dat ze zich hem nog herinnerde van haar verblijf in Canada. Om kwart voor vijf begaf de heer Mackenzie King zich op weg naar het kasteel Oud-Was senaar. TONEELAVOND FRIESE VERENIGING. Met medewerking van de Friesie Vereni ging uit Hilversum had de Friese Ve,r. „Freonship en Ienfald" voor haar ledefn Zaterdagavond in het Sf. Jozephgebouw een toneelavond georganiseerd. Opgevoerd werd het toneelspel „Het Testament". De rollen van dit moeilijka stuk werden door de leden van de Hil- versumsé vereniging op uitstekende wij ze vertolkt en het talrijk aanwezige pu bliek heeft van subliem spel genoten. Het dankbare applaus na elk bedrijf was dan ook dubbel en dwars verdiend. Het ge heel was een goed geslaagde avond. BILJARTEN. De uitslagen van de competitiewedstrij den, gespeeld voor de N.B.B-, district Eemiand, in de week van 9 tot e|n met 15 November *varen: Cadre Klasse. Vergulde Wagen 2—N. Brabant 1 4—2 Tolsteeg 1—Vergulde Wagen 1 2—4 De Gouden Ploeg 1—Tolsteeg 2 6—0 Centraal 1Noord-Brabant 3 2—4 le Klasse Libre. Zonneheuvel 1Verg. Wage,ni 3 62 De Gouden Ploeg 2Ons Genoeg'ein 2 8-0 Ons Genoegen 1Leusderkwart 1 44 De nieuwe Kei 1Metropol1© 1 44 2e Klasse Libre: De Nieuwe Kei 2Soestdijk 1 08 Centraal 2—Verg. Wagen 4 2—6 K.O.T. 1—Leusderkwart 2 0—8 Metropole 2Animo 1 26 3e Klasse Libre: De Pauw 1Leusderkwartier 3 26 O.D.L. 1De Gouden Ploeg 3 2—6 Van Weedestraat 29 - Soestdijk Vergulde Wagen 5D.O.Sl 1 Oosterpark 1Middelwijk 1 4e Klasse Libre: Tavenu 2Ons Genoegen 3 Animo 2Centraal 3 Eemlust 1Metropole 3 Tavenu 3—Soestdijk 2 5e Klasse Libre: K.O.T. 3Metropole 4 Leusderkwartier 4Soestdijk 3 D.O.S. 2—O.D.L. 2 Zonneheuvel' 2De Pauw 2 6e Klasse Libre: Eemlust 2Zonneheuvel 3 Oosterpark 2Vergulde Wagen 6 Tavenu 4Animo 3 8-0 8-0 6-2 4-4 0-8 2-6 4-4 4—4 0-8 8-0 4-4 2-6 6-2 GEVONDEN VOORWERPEN. Zilverbon van f 1.—, bruin kiinderschoefn- tje, rode alpinomuts, vulpenhouder, pa- raplui, passerdoos, zwarte vulpen, bi. kindermutsje, glacé dameshandschoen, grijs hondje, zwarte glacé handschoen, 2e distributiestamkaart, pertemonnaie met f0.12, gr.-zw. vulpenhouder, zwart-wif gevlekte hond, schrift, broche, hand doek met shirt, autoped, 2 zilverbonnen ter waarde van f 1. SOESTERBERG. VERGADERING VOLKSONDERWIJS. De afd. Soesterberg van Volksonderwijs hield Vrijdagavond in café ,,'t Centrum" een vergadering, welke vrij goed was bezocht. Bij de opening sprak de wnd. voorzitter, de heer Bakker, een bijzonder woord van welkom tot het bestuurslid, de heer Koudijs, die, na, een ernstige zLeikté, wejer aanwezig kon zijn. Wegens het bedanken vain de heer Dien Brave als voorzitter, werd in die functie met schier algemene stemmen de heer Bakker, hoofd der O.L.S-, gekozen. In de hierdoor ontstane vacature werd de heer Blind als bestuurslid gekozen. Aan de heer Den Brave werd dank gebracht voor wat hij voor de afdeling heeft ge daan. In de nieuwe kascommissie wer den benoemd de heren Blom en De Wil de. De voorzitter gaf vervolgens een kort verslag over de tot stand komïng van de vereniging Algemene kleuterschool". In verband met het 25-jarig bestaan der afdeling, op 15 Februari 1948, werd besloten op die datum een feiestje te bereiden voor de kinderen iefn iin April daarop een herdenkingsfeest te organi seren. Gedacht wordt aan een revue. Bereids werd een feestcommissie be noemd. REQUEST VAN „SOESTERBERG'S BLOEI". De V.V.V. „Soesterberg's Bloei" heeft zich in een adres tot het college van Burgemeester en Wethouders van Soest gewend om haar medewerking te vra gen in de navolgende zaken: le. Dat de Stomperf, als punt van aan schouwing van het panorama, ontdaan worde van het kreupelhout, waaraan sinds 1939 nietsj meer werd gedaan. 2e- Dat de rijwielpaden Kinabu-Soest- duinen en einde Kampweg-Amersfoort weer in hun oude toestand worden her steld. In een toelichting op punt 2 wordt er op gewezen, dat net verzoek allie reden tot inwilliging heeft, daar .genoemde rij wielpaden sinds mensenhédgenis altijd verkeerswegen zijn gewieJeSt, diie voor het publiek toegankelijk waren en dat men geen openbare wegen kan afsluiten of buiten gebruik stellen, indien dezie dertig jaren of lang bt daarvoor hebben die,nst gedaan. Het Departement van Defensie had zich deze vrijheid veroorloofd, maar het is twijfelachtig of daarvoor wel een rechtsgrond bestaat- Wellicht zou het aanbeveling verdiemen in deze ook de medewerking in te roe pen van de U.M.O. Hij kende de manier van de cowboys uit Amerika, wanneer zij stieren willen temmen. Met een handige zwaai liet hij zich boven uit de boom neervallen, boven op de buffel, die struikelde en viel. Rob greep zijn horens en wrong zijn kop op zij .De buffel worstelde woedend om vrij te komen, maar Rob hield vol. Plotseling klonken van dichtbij de kre ten van de inboorlingeln uit het dorp, die de buffel vervolgden. Met een woe dende ruk slaagde deze erin, zich uit .•7"' y-r de greep van Rob te bevrijden /en re/ndie weg. De wilden renden hem achterna, maar het vlugge dier slaagde erin te ontkomen „We zijn nu quitte, Rob", zei Ama, ..want nu heb jij mij het leven gered. Diie buf fel had mij bijna op de horens genome/n." Samen keerden ze weier terug naar hef dorp, waar de olifanten alweer /reis vaardig gemaakt werden. Het Frankrijk onzer dagen en meer lan den vertonen dezelfde verschijnselen lijdt aan, en is in staat van verwording. Gelijk in de jaren, die de voor boden waren van de grote Franse omwente ling, wordt ook nu: lening op lening ge stapeld, waardoor, evenals in ons land wel tijdelijk geld in kas kwam (komt), maar ook de blijvende uitgaven hoe langer hoe groter en hoger werden (worden). Ca- lonne, Frankrijk's minister in 1783'87, had in drie jaar tijds 487 millioen geleend; durfde geen nieuwe belastingen uit te schrijven en kon nergens nieuwe leningen plaatsen Toen was er niet het rijke Amerika van nu, dat geld voorschiet en leent om deels niet terug te ontvangen, doch om zelf de werk loosheid buiten de eigen grenzen te houden. De hopeloze toestand in Frankrijk werd door het Parlement dier dagen wèl onder kend; het protesteerde wèl tegen de geld verspilling, doch werd door de monarch tot stilzwijgen gedoemd. Toén was de volks vertegenwoordiging de stem van het zuch tende volk, voelde het Parlement zich ge roepen om de daden der regering te critiseren en te controleren, gelijk thans in ons land, doch nu zien we in Frankrijk, dat het Parlement zich tegen de regering verzet. Ondanks het feit, dat de nood groot is. Ook nü roept het volk om verandering, om vermindering van lasten, om verlaging van prijzen, vermeerdering van rantsoenen, vrijheid van handelen, maar het Parlement staat verdeeld, en bestrijdt de maatregelen der regering om tot verbetering te geraken. Inplaats van Ramadier te steunen om Frankrijks geldmiddelen in een rechter spoor te brengen, stelt èn Parlement èn Vakverbond eisen, die niet in te willigen zijn. Het door Communisten geleide Vak verbond verklaarde aan De Gaulle de oorlog, hoewel de meerderheid der bevolking bij de Gemeenteraadsverkiezingen zijn zijde koos. Nu is in dit algemeen Franse ver bond, dat het teken der verwording bewees, tweespalt uitgebroken. Het gaat in de strijd om de overmacht der communisten tegen te gaan. Leon Jouhaux, een der twee secre tarissen-generaal, heeft de leiders der anti communistische minderheid van dit verbond weten te verenigen om in verzet te komen tegen het feit, dat voorvechters van communistische partij stelselmatig de machtsposities in het Vak verbond zoeken te bezetten, met het doel, dit vakverbond te gebruiken als instrument van deze partij. Het bestuur van dit Vak verbond (CGT) bestaat uit dertien leden, van wie er vijf met de secretaris-generaal Benoit Frachon, officieel communist zijn, terwijl twee anderen als zodanig beschouwd worden, zodat zij als acht man de meerder heid vormen. De overige vijf zijn voorstan ders van het oude beginsel, dat de politiek streng van de vakvereniging gescheiden moet blijven. Een zuiver stand punt, beider doel ligt op verschillend ter rein, ook al zijn er aanrakingspunten ten opzichte van de maatschappelijke en socia le orde. Enkele leiders der minderheden in de bestuurscommissie der CGT doen nu openlijk een beroep op hun aanhangers in het Vakverbond om zich van de Commu nisten te ontdoen. Andere en kleinere orga nisaties propageren de vorming van een ander vakverenigingscentrum. Vier afge scheiden verbonden, die openlijk anti-com munistisch zijn, staan met de partij van De Gaulle reeds in nauw contact. De Gaulle zelf heeft een dezer dagen een beroep gedaan op Frankrijk. Dit moest de eerste stappen doen om een reeks bondge nootschappen tot stand te brengen met de Ver. Staten, Engeland en andere landen, die zich bedreigd gevoelen door Sovjet-Rus land. Frankrijk diende, volgens De Gaulle, de leiding te nemen, omdat het zowel van buiten af als van binnen uit bedreigd werd. Steun zal hij kunnen ontvangen van Dr. Gruber, de Oostenrijkse minister van Bui tenlandse Zaken, die in het orgaan der Volkspartij zijn Oostenrijkers heeft opge roepen tot de vorming van een „verzets- front" tegen het Communisme. Een beroep op de grote mogendheden achtte hij gelijk te staan met een verzoek om gewapende hulp. Hij achtte dit front dringend nodig in de „ondemocratische ontwikkelingen" in Oostenrijk. Maar keren we nog even naar Frankrijk terug. Dat de Franse regering, minister Ramadier, die met moeite zich weet te handhaven, door de voortdurende stakingen, bewijzen van verwording, gedwarsboomd wordt in haar plannen tot gezondmaking van het maatschappelijk leven, tot bescherming van de geldswaarde van de franc, in minister Jules Moch een medestander heeft, stemt tot verheuging. Deze heeft de huisvrouwen te hulp geroe pen in de bestrijding van de duurte. Hij greep hierbij kras in, verplichtte de winke liers hun in- en verkoopprijs op de waren en goederen aan te geven, hetgeen weer verzet van deze nijveren uitlokte. Zelfs dreigden zij met staking der verkoop. Droe vig beeld van de politieke gesteldheid, een blijk van verwording der maatschappelijke verhoudingen, waar in tegenstelling met de broederschap, de vrijheid van handelen moet worden beperkt en het eigen belang voorrang geniet bov« het algemeen menselijk belang. Dit blij] ook uit de reeks van stakingen door pe soneel in overheidsdienst verricht bij wi terleiding, vuilverwijdering en begrave Wanneer bij zulke takken van dienst, d de vitale belangen der volksgemeenschE raken, gestaakt wordt ,is de vraag gewe tigd: hoe ziet men zijn arbeid, waar is hi verantwoordelijkheidsgevoel. Vooral als, r de staking men weer een loonsverhi ging bereikt heeft, men zegt, dat men c regering gedwongen heeft tot erkennir van de wettigheid van zijn eisen. Nu kui nen eisen heel wel wettig zijn, en toch ni< uitvoerbaar geacht worden, gelijk hier h< geval is, met het oog op de desolate toestand de rijksmiddelen. Die middelen zijn in elk land in de alle: slechtste stelling. Niet alleen bij ons, of i Frankrijk, maar ook in Engeland. Daa heeft de minister van Voedselvoorzienin de bevolking, ook al de vrouwen, die i haar meerderheid de huishouding besturei een doodschrik op het lijf gejaagd met zij mededeling, dat het wekelijks rantsoen va aardappelen 3 Engelse ponden zal bedrj gen of in ons gewicht 1.35 kg. per wee en dat de aardappel op de bon kom Dat had ik maar niet gedaan, want nu de kans groot, dat de zwarte handel zie er ook mee gaat bemoeien en dan is hi gevaar van prijsstijging weer dichter bi De Engelsen zullen nog soberder moete leven dan thans. Overstroming, vorst e droogte hebben tot gevolg gehad een ze< slechte aardappeloogst. Hieraan heeft c regering nu eens geen schuld, en ook zoeke de Engelsen niet bij zich zelf, inwendig, hun afdwalen van de leer en het pad d( vaderen de schuld, maar zijn het de geve gen van de oorlog en de aankleve van di En toch de massa zal de Labour-regerir niet vrijpleiten. De gemeenteraadsverkii zingen in Engeland en Wales hebben doe zien, dat er kentering tegenover de Laboui regering te zien is. Wel zegt de partij, de de terugslag aan de door dit kabinet g< nomen maatregelen te wijten is en beroeir zij er zich op, dat zij in de laatste twe jaren bij verkiezingen voor het Lagerhui nog nooit verslagen is, maar het is d vraag of de vijf komende tussentijdse vei kiezingen deze uitspraak niet zullen loger straffen. Er zijn er, die zich afvragen c die nederlagen inderdaad aan de maatrege len der Labourregering tot verlaging va de levensstandaard te danken zijn, dan we of er diepere oorzaken zijn en wel het fale: van Labour op tal van andere punten. Ooi in Engeland is een crisis in de vakvereniging ontstaan. Voor de derde maal in één jaa. tijds is onder het personeel der grote Lon dense hotels een staking uitgebroken. Voo de eigenaren op een aller-ongelegenst ogen blik, nu het huwelijk der prinses de hotel: overvol deed lopen. Eén kellner werd we gens onbekwaamheid ontslagen en nu leg den 1100 man het werk neer. Rechtszeker heid voor personeel moet er zijn, maar ooi een bedrijfszekerheid voor de leiding, ei dus besloten de directies alle stakers t< ontslaan en zonden hen de ontslagbrie: thuis. Daar kwamen de vakverenigingei door in actie, die de staking officieel ver klaarden. De eerste officiële staking. Maai dertig procent van het restaurantpersonee oordelde, dat het genoeg van stakingen hac die bij de tegenwoordige toestand van he" land slechts tot een chaos kunnen leiden Zij bedankten voor de vakvereniging er gingen weer aan het werk. Ook het voll is de talrijke stakingen om een kleinigheid moe Intussen heeft het bewind het aangedurfc om de invloed en betekenis van het Hoger huis te beknotten. Onder fel protest var Churchill werd een wetsontwerp doorge dreven, waarbij de termijn van twee jarer één jaar werd bekort, waarbinnen eer wetsontwerp door het Hogerhuis zou moe ten worden behandeld. Feitelijk was dit laten liggen van een wetsontwerp het veto recht van het Hogerhuis, maar dit wilde de Labourregering, die nog van nationali satieplannen zwanger gaat, voorkomen. TRANSPORT: HET GROTE VRAAGSTUK Een van de voornaamste oorzaken waar door het wereldherstel zo langzaam gaat is het tekort aan spoorwegmateriaal. In ons eigen land missen we nog altijd tienduizen den wagons en zo is het in mindere of meer dere mate in alle Europese landen gesteld Minder bekend is echter, dat ook in Ame rika een acuut gebrek aan spoorwegwagons heerst. De Ver. Staten bezitten wel zo on geveer 2 millioen vrachtwagons, maar di1 is hetzelfde aantal als in 1940, terwijl het vrachtvervoer der spoorwegen 80 pet. hogei is. Er was dan ook een plan ontwikkelt om per maand 10.000 nieuwe wagons te bouwen, doch dit plan is slechts zeer ge deeltelijk tot uitvoering gekomen. In Aug was de productie van nieuwe wagons 600C stuks en in September 7597, terwijl de vooruitzichten voor de komende maander niet beter zijn. Als men nu weet, dat de Amerikaanse spoorwegen iedere maanc 6500 wagons moeten afdanken, omdat ze versleten zijn, blijkt hier al uit, dat de net to-toeneming veel te gering is. Een van de grote gevolgen hiervan is, dat granen, ert sen, afgewerkte producten, enz., niet vol doende snel vervoerd kunnen worden en he spreekt vanzelf, dat dit een grote invloec heeft op de handel. De voornaamste oorzaak van de achter

Soester Courant | 1947 | | pagina 2