Hoe 't bij de buren gaat. Uit de kippenwereld. Plaatselijk nieuws. Onze WeekspiegeL Het Frankrijk onzer dagen en meer lan den vertonen dezelfde verschijnselen lijdt aan, en is in staat van verwording. Gelijk in de jaren, die de voor boden waren van de grote Franse omwente ling, wordt ook nu: lening op lening ge stapeld, waardoor, evenals in ons land wel tijdelijk geld in kas kwam (komt), maar ook de blijvende uitgaven hoe langer hoe groter en hoger werden (worden). Ca- lonne, Frankrijk's minister in 1783'87, had in drie jaar tijds 487 millioen geleend durfde geen nieuwe belastingen uit te schrijven en kon nergens nieuwe leningen plaatsen Toen was er niet het rijke Amerika van nu, dat geld voorschiet en leent om deels niet terug te ontvangen, doch om zelf de werk loosheid buiten de eigen grenzen te houden. De hopeloze toestand in Frankrijk werd door het Parlement dier dagen wèl onder kend; het protesteerde wèl tegen de geld verspilling, doch werd door de monarch tot stilzwijgen gedoemd. Toén was de volks vertegenwoordiging de stem van het zuch tende volk, voelde het Parlement zich ge roepen om de daden der regering te critiseren en te controleren, gelijk thans in ons land, doch nu zien we in Frankrijk, dat het Parlement zich tegen de regering verzet. Ondanks het feit, dat de nood groot is. Ook nü roept het volk om verandering, om vermindering van lasten, om verlaging van prijzen, vermeerdering van rantsoenen, vrijheid van handelen, maar het Parlement staat verdeeld, en bestrijdt de maatregelen der regering om tot verbetering te geraken. Inplaats van Ramadier te steunen om Frankrijks geldmiddelen in een rechter spoor te brengen, stelt èn Parlement èn Vakverbond eisen, die niet in te willigen zijn. Het door Communisten geleide Vak verbond verklaarde aan De Gauile de oorlog, hoewel de meerderheid der bevolking bij de Gemeenteraadsverkiezingen zijn zijde koos. Nu is in dit algemeen Franse ver bond, dat het teken der verwording bewees, tweespalt uitgebroken. Het gaat in de strijd om de overmacht der communisten tegen te gaan. Leon Jouhaux, een der twee secre tarissen-generaal, heeft de leiders der anti communistische minderheid van dit verbond weten te verenigen om in verzet te komen tegen het feit, dat voorvechters van communistische partij stelselmatig de machtsposities in het Vak verbond zoeken te bezetten, met het doel, dit vakverbond te gebruiken als instrument van deze partij. Het bestuur van dit Vak verbond (CGT) bestaat uit dertien leden, van wie er vijf met de secretaris-generaal Benoit Frachon, officieel communist zijn, terwijl twee anderen als zodanig beschouwd worden, zodat zij als acht man de meerder heid vormen. De overige vijf zijn voorstan ders van het oude beginsel, dat de politiek streng van de vakvereniging gescheiden moet blijven. Een zuiver stand punt, beider doel ligt op verschillend ter rein, ook al zijn er aanrakingspunten ten opzichte van de maatschappelijke en socia le orde. Enkele leiders der minderheden in de bestuurscommissie der CGT doen nu openlijk een beroep op hun aanhangers in het Vakverbond om zich van de Commu nisten te ontdoen. Andere en kleinere orga nisaties propageren de vorming van een ander vakverenigingscentrum. Vier afge scheiden verbonden, die openlijk anti-com munistisch zijn, staan met de partij van De Gauile reeds in nauw contact. De Gauile zelf heeft een dezer dagen een beroep gedaan op Frankrijk. Dit moest de eerste stappen doen om een reeks bondge nootschappen tot stand te brengen met de Ver. Staten, Engeland en andere landen, die zich bedreigd gevoelen door Sovjet-Rus land. Frankrijk diende, volgens De Gauile, de leiding te nemen, omdat het zowel van buiten af als van binnen uit bedreigd werd. Steun zal hij kunnen ontvangen van Dr. Gruber, de Oostenrijkse minister van Bui tenlandse Zaken, die in het orgaan der Volkspartij zijn Oostenrijkers heeft opge roepen tot de vorming van een „verzets- front" tegen het Communisme. Een beroep op de grote mogendheden achtte hij gelijk te staan met een verzoek om gewapende hulp. Hij achtte dit front dringend nodig in de „ondemocratische ontwikkelingen" in Oostenrijk. Maar keren we nog even naar Frankrijk terug. Dat de Franse regering, minister Ramadier, die met moeite zich weet te handhaven, door de voortdurende stakingen, bewijzen van verwording, gedwarsboomd wordt in haar plannen tot gezondmaking van het maatschappelijk leven, tot bescherming van de geldswaarde van de franc, in minister Jules Moch een medestander heeft, stemt tot verheuging. Deze heeft de huisvrouwen te hulp geroe pen in de bestrijding van de duurte. Hij greep hierbij kras in, verplichtte de winke liers hun in- en verkoopprijs op de waren en goederen aan te geven, hetgeen weer verzet van deze nijveren uitlokte. Zelfs dreigden zij met staking der verkoop. Droe vig beeld van de politieke gesteldheid, een blijk van verwording der maatschappelijke verhoudingen, waar in tegenstelling met de broederschap, de vrijheid van handelen moet worden beperkt en het eigen belang voorrang geniet boven het algemeen menselijk belang. Dit blijkt ook uit de reeks van stakingen door per soneel in overheidsdienst verricht bij wa terleiding, vuilverwijdering en begraven. Wanneer bij zulke takken van dienst, die de vitale belangen der volksgemeenschap raken, gestaakt wordt ,is de vraag gewet tigd: hoe ziet men zijn arbeid, waar is het verantwoordelijkheidsgevoel. Vooral als, na de staking men weer een loonsverho ging bereikt heeft, men zegt, dat men de regering gedwongen heeft tot erkenning van de wettigheid van zijn eisen. Nu kun nen eisen heel wel wettig zijn, en toch niét uitvoerbaar geacht worden, gelijk hier het geval is, met het oog op de desolate toestand der rijksmiddelen. Die middelen zijn in elk land in de aller slechtste stelling. Niet alleen bij ons, of in Frankrijk, maar ook in Engeland. Daar heeft de minister van Voedselvoorziening de bevolking, ook al de vrouwen, die in haar meerderheid de huishouding besturen, een doodschrik op het lijf gejaagd met zijn mededeling, dat het wekelijks rantsoen van aardappelen 3 Engelse ponden zal bedra gen of in ons gewicht 1.35 kg. per week en dat de aardappel op de bon komt. Dat had ik maar niet gedaan, want nu is de kans groot, dat de zwarte handel zich er ook mee gaat bemoeien en dan is het gevaar van prijsstijging weer dichter bij. De Engelsen zullen nog soberder moeten leven dan thans. Overstroming, vorst en droogte hebben tot gevolg gehad een zeer slechte aardappeloogst. Hieraan heeft de regering nu eens geen schuld, en ook zoeken de Engelsen niet bij zich zelf, inwendig, in hun afdwalen van de leer en het pad der vaderen de schuld, maar zijn het de gevol gen van de oorlog en de aankleve van die. En toch de massa zal de Labour-regering niet vrijpleiten. De gemeenteraadsverkie zingen in Engeland en Wales hebben doen zien, dat er kentering tegenover de Labour- regering te zien is. Wel zegt de partij, dat de terugslag aan de door dit kabinet ge nomen maatregelen te wijten is en beroemt zij er zich op, dat zij in de laatste twee jaren bij verkiezingen voor het Lagerhuis nog nooit verslagen is, maar het is de vraag of de vijf komende tussentijdse ver kiezingen deze uitspraak niet zullen logen straffen. Er zijn er, die zich afvragen of die nederlagen inderdaad aan de maatrege len der Labourregering tot verlaging van de levensstandaard te danken zijn, dan wel of er diepere oorzaken zijn en wel het falen van Labour op tal van andere punten. Ook in Engeland is een crisis in de vakvereniging ontstaan. Voor de derde maal in één jaar tijds is onder het personeel der grote Lon- dense hotels een staking uitgebroken. Voor de eigenaren op een aller-ongelegenst ogen blik, nu het huwelijk der prinses de hotels overvol deed lopen. Eén kellner werd we gens onbekwaamheid ontslagen en nu leg den 1100 man het werk neer. Rechtszeker heid voor personeel moet er zijn, maar ook een bedrijfszekerheid voor de leiding, en dus besloten de directies alle stakers te ontslaan en zonden hen de ontslagbrief thuis. Daar kwamen de vakverenigingen door in actie, die de staking officieel ver klaarden. De eerste officiële staking. Maar dertig procent van het restaurantpersoneel oordelde, dat het genoeg van stakingen had die bij de tegenwoordige toestand van het land slechts tot een chaos kunnen leiden. Zij bedankten voor de vakvereniging en gingen weer aan het werk. Ook het volk is de talrijke stakingen om een kleinigheid moe. Intussen heeft het bewind het aangedurfd om de invloed en betekenis van het Hoger huis te beknotten. Onder fel protest van Churchill werd een wetsontwerp doorge dreven, waarbij de termijn van twee jaren één jaar werd bekort, waarbinnen een wetsontwerp door het Hogerhuis zou moe ten worden behandeld. Feitelijk was dit laten liggen van een wetsontwerp het veto recht van het Hogerhuis, maar dit wilde de Labourregering, die nog van nationali satieplannen zwanger gaat, voorkomen. TRANSPORT: HET GROTE VRAAGSTUK Een van de voornaamste oorzaken waar door het wereldherstel zo langzaam gaat, is het tekort aan spoorwegmateriaal. In ons eigen land missen we nog altijd tienduizen den wagons en zo is het in mindere of meer dere mate in alle Europese landen gesteld. Minder bekend is echter, dat ook in Ame rika een acuut gebrek aan spoorwegwagons heerst. De Ver. Staten bezitten wel zo on geveer 2 millioen vrachtwagons, maar dit is hetzelfde aantal als in 1940, terwijl het vrachtvervoer der spoorwegen 80 pet. hoger is. Er was dan ook een plan ontwikkeld om per maand 10.000 nieuwe wagons te bouwen, doch dit plan is slechts zeer ge deeltelijk tot uitvoering gekomen. In Aug. was de £>roductie van nieuwe wagons 6000 stuks en in September 7597, terwijl de vooruitzichten voor de komende maanden niet beter zijn. Als men nu weet, dat de Amerikaanse spoorwegen iedere maand 6500 wagons moeten afdanken, omdat ze versleten zijn, blijkt hier al uit, dat de net to-toeneming veel te gering is. Een van de grote gevolgen hiervan is, dat granen, ert sen, afgewerkte producten, enz., niet vol doende snel vervoerd kunnen worden en het spreekt vanzelf, dat dit een grote invloed heeft op de handel. De voornaamste oorzaak van de achter stand van de wagonproductie schijnt het tekort aan staal te zijn, waardoor trouwens ook de automobielindustrie voortdurend moeilijkheden ondervindt. General Motors werkt bijv. slechts op 65 pet. van de capa citeit. Ford pakt het weer anders aan, die gaat thans zelf een staalfabriek bouwen om in eigen behoefte te kunnen voorzien. Dyphterie en Pokken. Men zou geneigd zijn aan te nemen, dat na de duizenden woorden die er in de loop der jaren over dyphterie en pokken zijn gesproken en geschreven, het gros der kip penhouders, mede door de opgedane erva ring, zich bewust zou zijn van het ontzet tende nadeel, dat deze ziekten over hunne hoenderstapel en daarmee over hun beur zen brengt, en dat ze met ijver naar mid delen zouden zoeken en de afdoend geble- kene toepassen, ter bestrijding van het kwaad. Nochtans leren ons de vragenru- brieken in al onze pluimveebladen, alsmede de zich gestadig in aantal uitbreidende ad vertenties van geneesmiddelen tegen dyph terie en pokken, dat met de vermeerdering van het aantal hoenders in Nederland ook de verspreiding van deze ziekten blijft toenemen en dat blijkbaar zelfs schade en schande nog niet in alle gevallen wijsheid brengen. Elk jaar opnieuw wordt het grootste deel der hoenders in hoofdzaak in de maanden OctoberFebruari, dus in het koude en natte seizoen, door dyphterie en (of) pokken aangetast. Deze beide namen duiden twee vormen aan van eenzelfde uiterst besmettelijke ziekte; men spreekt van dyphterie, wanneer zich op de slijmvliezen van bek, keel, neus en ogen een gele, kaasachtige massa afzet, van pokken, wanneer zich op de kam, de wan gen, de lellen, soms ook op de huid van de hals en van het overige lichaam grijsach tige, later bruin wordende puisten verto nen; in de meeste gevallen worden beide verschijnselen op hetzelfde dier waargeno men. De onschuldig uitziende gele vlekjes in de bek en de bruine korstjes op kam en lellen schijnen de dieren hard aan te grijpen, want bijna alle aangetaste dieren staken vrijwel onmiddellijk de leg en hervatten die meestal eerst na maanden; vele hennen leggen zelfs nooit meer of- nog slechts nu en dan een ei. Aangezien, zoals gezegd, het optreden van de ziekte meestal plaats vindt in de tijd, dat de eierprijzen hoog zijn, is het begrij pelijk, dat de door de ziekte verminderde eieropbrengst voor de Nederlandse pluim veehouderij als geheel een verlies betekent. Geen wonder, dat in de landen waar de pluimveehouderij een belangrijke bron van welvaart vormt, en in welk land is ze dat tegenwoordig niet, de geleerde wereld zijn vernuft en energie gemobiliseerd heeft om deze bedreiging te keren. Ook de Neder landse wetenschap is daarbij niet achter gebleven en neemt met buitengewoon suc ces aan deze arbeid deel. Het was bekend, dat de ziekte veroorzaakt werd door bacillen, welke gemakkelijk via drink -en voederbakken enz. van de zieke op de gezonde dieren overgingen en ook deze laatste ziek maakten. Er werd dus gezocht naar een entstof, welke na enting op het gezonde dier, dit tegen een latere besmetting met diphterie- en pokkenbacillen zou beschermen, zoals ook wij, mensen, ons door inenting tegen pokken beschermen. Grotere belangstelling dan te voren werd in Nederland voor inenting gewekt, toen op het Wereldpluimveecongres in Den Haag prof. Beaóh van het Landbouw proefstation van de Universiteit te Berke- ley in Californië sprak over de bestrijding van pluimveeziekte in Amerika en de re sultaten meedeelde van de entingen met een door hem tegen dyphterie en pokken be reide entstof. Kort samengevat waren de resultaten zo, dat, wanneer van een besmette koppel hoenders de helft van de nog gezonde die ren geënt werd en de andere helft niet, slechts 11 pet. van de geënte nog ziek wer den, doch van de nietgeënte 78 pet., dat van zieke dieren, die geënt werden 19.6 pet. stierf en van niet geënte 38.9 pet., dat de tijd, gedurende welke de enting de die ren onvatbaar maakte, varieerde tussen twee maanden en twee jaar, terwijl ook een groot verschil viel te constateren in de graad van bescherming, welke de entstof leverde tegen sterke kunstmatige infectie, welk verschil, naar Beach meent, o.a. ver oorzaakt wordt door de uiteenlopende en niet te controleren graad van giftigheid van de pokkenpuistjes van verschillende hoenders, waarvan Beach-entstof gemaakt wordt. Ofschoon dus door de entstof van Beach tastbare voordelen bereikt waren, bleven deze toch nog verre van het ideaal verwij derd. Voorzichtigheidshalve werd dan ook door Beach de onvolkomenheid van zijn entstof erkend en beveelt hij dan ook aan, zijn middel slechts te gebruiken om in een reeds besmette koppel de uitbreiding van de ziekte zoveel mogelijk te voorkomen, maar ze niet aan te wenden met het doel de dieren tegen later optredend besmet tingsgevaar te beschermen. Ofschoon het eerste reeds een niet te on derschatten vooruitgang betekent, moet toch het later door Beach genoemd lang durig en absoluut immuniseren tegen latere infectie de voornaamste eis worden ge noemd, waaraan een entstof moet voldoen, wil ze voor ons pluimveehouders, practische waarde hebben. Wanneer wij bij elk geval van dyphterie of pokken, dat zich in de loop van het jaar onder onze hoenders voordoet, onze tientallen, honderden of soms duizenden dieren telkens weer moeten laten inspuiten, om daardoor dan nog slechts een gedeelte voor de gevreesde ziek te te kunnen vrijwaren, zijn de moeite en de kosten van de enting en het eierverlies door de ziekte en door de consternatie, die het herhaalde vangen veroorzaakt, zó groot, dat van nuttig effect van de enting op de geldelijke uitkomst van het bedrijf feitelijk al geen sprake meer is. Gelukkig echter heeft de Nederlandse we tenschap sedert de mededelingen van Beach niet stil gezeten en heeft ze het resultaat van Beach sedert dien verre in de schaduw gesteld. LINKS RIJDEN. Doordat S.J.W. te Staphorst in de Re- gentesselaan met zijn vrachtauto op hof linker weggedeelte reed, kwam de wieil- rijdster E. H. alhier zodanig te vallen, dat zij per ziekenauto naar haar wonijng moest worden vervoerd. KAMPIOENSRIT K.N.M.V. Blijkens de officiële uitslag van de K.N.M.V.-kampioensrit 1947 eindigde onze plaatsgenoot D. Renooy op Eysink met 64 strafpunten in klasse 1 tot 125 c.c. als eeerste. Drie jaar na de bevrijding. In Overloom, het Peeldorpje, waar eens een van de zwaarste veldslagen van de laatste oor logen woedde, krijgen de kinderen nog les in een koestal en in tochtige barak ken Nieuw leervak? De KNAC wil het geven van verkeersonderwijs op de lagere school verplicht stellen. Op z'n Amerikaans. Het Nederlandse Rode Kruis overweegt het voeren van een we tenschappelijk verantwoorde en metho disch opgezette inzamelingsactie, volgens ervaringen in de VS opgedaan. Nieuwe verpakking. Over enkele weken wordt elite-fruit in de handel gebracht, verpakt in kartonnen koffer-dozen met handvat. Een hotelschip? Tengevolge van het zeer grote tekort aan hotelruimte in Rotter dam, is men daar op het idee gekomen, een schip als hotel te exploiteren. Compositie gevraagd. Nederlandse compo nisten wordeii uitgenodigd vqor het in ternationale muziekfeest, dat in 1948 te Amsterdam wordt gehouden, hun werken in te zenden. Zeven dagen op zoek. Militairen, die in de naaste toekomst de dienst verlaten, kun nen voor het zoeken van een betrekking, zeven dagen verlof met behoud van mili taire inkomsten verkrijgen. Tóch doorvoerhaven! Rotterdam zal met ingang van 24 November worden inge schakeld voor het vervoer van steenkolen uit het Ruhrgebied. Schrale Sinterklaas. Volgens het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, behoeven wij naast de extra-200 gram suiker, verder op geen extraatjes voor de komende feestdagen te rekenen. Aardappel-eipoeder. In het laboratorium voor aardappelverwerking te Groningen is men er in geslaagd, uit de eiwithouden- de schuimvlokken van tot aardappelmeel verwerkte aardappelen een product te be reiden, dat veel overeenkomst vertoont met het Amerikaanse eipoeder. Toch goed voor deviezen. Behalve veel goe de herinneringen aan Amsterdam, namen de Brazilianen van de „Almirante Sal- danha" ook twaalf schilderijen van Han van Meegeren mee Straalvliegtuigen voor ons land. De eerste Gloster-Meteor straalvliegtuigen voor de Nederlandse luchtmacht zullen eind dezer maand of begin December in ons land arriveren. Een nieuwe vlag. De Gedeputeerde Staten van Overijsel zijn overgegaan tot het vaststellen van een gewestelijke vlag: drie gelijke banen, rood, geel en blauw. K.L.M.-service. Op Schiphol wordt een nieuw systeem van bagage-behandeling ingevoerd. Nieuwe seinen. De Nederlandse Spoorwegen zullen de zogenaamde „armseinen" ver vangen door nieuwe lichtseinen. Grote plannen. Vlaardingen verwacht over negen jaar een stad van meer dan 60.000 inwoners te zijn. Eigen fabrikaat. Er komt een Nederlandse potlodenindustrie voor houten- en vul potloden. Wat Radio Hilversum kost. Wanneer u eens een blik zou mogen werpen in het radio budget van Radio Hilversum, dan zoudt u ontdekken, dat de gemiddelde uitgaven per uur 727.bedragen. Als ze inaar in de ring blijven. De minister van Binnenlandse Zaken heeft alle bur gemeesters doen weten, dat, indien open bare bokswedstrijden worden georgani seerd onder auspiciën van de Ned. Boks- bond, geen gevaar behoeft te bestaan voor toestanden, die de openbare orde en veiligheid in gevaar brengen. Koninklijke gift. H.M. de Koningin heeft voor het Rode Kruiswerk in Indonesië het Nederlandse Rode Kruis 75.000. geschonken. Nieuwe ere-doctor. De gemeente-universiteit te Amsterdam heeft besloten het ere doctoraat in de rechtsgeleerdheid aan Canada's eerste minister Mackenzie King te verlenen.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3