De Soester gem enteraad bijeen. W. N. NIEUWENHUIS LENSSEN! Loodgieter - Electriciën Heeft U toekomst-wensen Sluit dan een Levensverzekering bij Vrijdagavond vergaderde onze gemeente raad onder leiding van de Burgemeester. Mevr. Poiet en de heer Schaafsma wa ren met kennisgeving afwezig- Na opening met gebed komt de agenda in behandeling. 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 6 October 1947. Zonder bemerking vastgesteld. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. a. Antwoord van B. en W. op vragen van de heer G. van 't Klooster, inzake de heer C. Haver. De door de heer Van Klooster gesteldel vragen luiden als volgt: 1. Is het B. en W. bekend, dat de, heer Haver aan diverse afdelingen op het gemeentehuis inlichtingen vraagt e|n adviezen geeft over aller lei zaken en zo ja, zijn B. en W. bereid maatregelen fle treffen, dat zulks niet meer voorkomt? 2. Zijn B. en W. bevoegd iemand als lid van de Ver. Vrijw. Brandweer van Soest te ontslaan en zo ja, is het dan inu niet de tijd om de heer Haver te ontslaan als lid en secretaris van de Brandweer? Het schriftelijk antwoord wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Voorstel om schrijven van de heer J. de Vries inzake nijverheidsonderwijs en openbare leeszalen iep bibliotheken ter afdoening in haindqn te stellen van Burgemeester en Wethouders. Aldus besloten. c. aanvrage van het R.K- .Schoolbestuur te Soesterberg om medewerking tot aan schaffing van een nieuwe serie leesboek jes voor de R.K. School aldaar. Gesteld in handen va|n B. en W. voor praeadvies. d- aanvrage van het bestuur der Vereni ging „Een School met de Bijbel te Soest" om medewerking tot beschikbaar stelling van een schoollokaal ten behoe ve van de lagere school aan de Prins Bernhardlaan nr. II. Gesteld in handen vap B. ep W. voor praeadvies. e. aanvrage van het bestuur der Vereni ging „Een School met de Bijbel te Soest" om medewerking tot beschikbaar stelling van een schoollokaal ten behoeve van de lagere school aan de Driehoeks- weg nr. 16. Gesteld in handen vap B. ep W. voor praeadvies. f. vragen van de raadsleden Mevr. Th. J. Bungener-Odinot ein de heer G. Burg wal inzake uitvoering gemeentelijke wo ningbouw. De heer BURGWAL kan zich niet ver enigen met het door B. en W. gegeven antwoord. Op 24 Nov. verklaarde de Bur gemeester nog niets van de zaak af te weten, terwijl in het antwoord docr B. en W. wordt gezegd, dat het werk reeds op 20 Nov. werd stilgelegd, op 25 No vember weer werd vrijgegeven, doch op 26 November wederom werd stilgelegd. Spr. vraagt waarom toestemming werd gegeven tot verwerking van «ep metsel specie van andere samenstelling. Eij de bouw van de 7 woningen werd reeds ge knoeid met de kelders, nu knoeit rrJan bij hef kapwerk en ook bij de woningen op de Klaarwaterweg wordt geknoeid. Spr. verzoekt, alvorens met het werk wordt doorgegaan, een vergadering van de comm. voor openbare werken hijgen te roepen en zo nodig daarna eL'in raads vergadering. Wethouder VAN ZADELHOFF zegt, dat het werk op 20 November door de heie|r Van Noesel werd stopgezet. Tegen ge bruik van de later gebezigde specie he|eft bouw- en woningtoezicht geen bezwaar. B. en W. zijn voldoende op de hoogte en zullen, na het onderzoek, de raad In lichten. De heer A. HILHORST steunt de ge dachte van de heer Burgwal om de com missie bijeen te roepen. Weth. VAN DE AREND meent, dat het onderzoek van het laboratorium moet worden afgewacht. Spr. gelooft niet, dat er geknoeid is. De wederopbouw' ver strekt geen cement meer voor binnen werk en bovendien is het nu gebruikte product niet goedkoper. 3. Verlenen van de wettelijk voorge schreven medewerking aan: a- het bestuur der Vereniging „Een School met de Bijbel te Soest" inzake aanschaffing van een pieuwe leermethode voor algebra, natuurkunde en haindels- rekenen voor Chr. U.L.O.school aan de Prins Bernhardlaan; Zonder bespreking goedgekeurd, b- het bestuur der Ver. voor Chr. La ger- en Uitgebreid Lager Onderwijs te Soesterberg inzake aanschaffing van toestellen en leermiddelen ten behonve van het onderwijs in de lichamelijke oefening aan de Chr. school aap de Postweg 62 aldaar. De heer CLEMENS acht deze aanschaf fing en de toezegging, dat de openbare en kath. school, voor zover mogelijk, hiervan cok gebruik kunnen makep, geien goede oplossing. Spr. acht een gebouw, waarvan alle scholen met dezelfde rech ten gebruik kunntin makein, nodig. Spr. wenst dit verzoek aan te houden. De heer NOODER zegt in de onderwijs wet geen bepaling te kunnen vindep, dat deze zaak regelt. Weth. DE HAAN zegt, dat B. en W. het voorstel zien als een tijdelijke op lossing, omdat van de bouw van eep gymnastieklokaal in de eerstvolgende 3 a 4 jaar niets zal komen. De heer NOODER wijst op een leeg staand lokaal der openbare school, dat als gymnastieklokaal kan worden inge richt. B. en W. kunnen dap voor alle schoien gebruiksuren vaststellen. De heer KRUIJFF is niet voor uitstel, terwijl Mevr. Landweer, het gebruik door de andere scholen scherper omlijnd wenst te zien. De VOORZITTER wijst er op, dat de hier gevraagde leermiddelen moeten worden gezien als middelen voor «ein verplicht leervak, welke niiet geweigerd kunnen worden. De aanvrage wordt hierna goedgekeurd. 4. Vaststelling van besluiten betreff'epdle vergoeding (exploitatievergoeding ©n be loning vakonderwijzers) aa|n bijzondere scholen. Zonder bespreking goedgekeurd. 5. Voorstel tot het verlenen van vergoe ding van reiskosten ingevolge art. 13 der L.O.Wet- Voor één kind, dat vanuit Soesterberg de Uloschool te Zeist bezoekt, wordt een vergoeding van f 3.75 per maand toege staan. Van Weedestr. 23 - Tel. 2577 6. Voorstel om aan de heer J. H. Was sing, overeenkomstig eigen verzoiek, eier- vol ontslag te verlenen als hoofd der openbare school voor v.g.l.o. Zonder bespreking goedgekeurd. 7. Voorstel inzake opheffing openbare school voor v.g.l.o. en tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling inzake toelating van leerlingen uit Soest op de openbare scholen te Amersfoort. B. en W. doen dit voorstel omdat de schooi nog slechts door 10 kinderen be zocht wordt, waarvan er 3 niet meer leerplichtig zijn. Mevr. BUNGENER acht dit voorstel niet in het belang der kinderen, hetgeien dcor de VOORZITTER wordt bestreden, omdat de kinderen nu eep goed inge richte schcol te Amersfoort kunnen be zoeken. Het voorstel wordt goedgekeurd. 8. Voorstel tot het opnemen en "beleg gen van kasgelden voor 1948. Zonder bespreking goedgekeurd. 9. Voorstel tot vaststelling ener nieuwle legesverordening. Bij dit punt doet de VOORZITTER voorlezing van een adres van de afd. Soest van de Vakgroep Horecabedrijvien, inhoudende bezwaren tegen de voorge stelde verhogingen der legiesgalden voor. vergunningen voor het opqn houden der zaken na sluitingstijd. Dit adres heeft geen succes. Wei wordt na langdurige besprekingen besloten, dat voor familiefeesten niet meer dan f10. verschuldigd zal zijn. Een voorstel van mevrouw BUNGENER, om de voorstellen van B. e,n W. aan de raad beschikbaar te stellen op f5. inplaats van f 10.- wordt verworpen. 10. Voorstel tot aanwijzing van de Dienst van Gemeenfewierkep als tak v&n dienst, bedoeld in artikel 252 der ge meentewet. De heer A. HILHORST wenst dit punt aan te houden tot een nieuwe direc teur voor gemeentewerken is benoemd. Spr. zou gaarne zijn inzichten "in deze aangelegenheid lenen kennen. De VOORZITTER zegt dit te moeten ontraden. Ook wethouder VAN ZADELHOFF be veelt doorvoering aan, vocral met 't oog op de personen, welke thans in vaste dienst zijn opgenomen ein het verkrij gen van een beter overzicht. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. 11. Voorstel tot hef aangaan ener nieuw© straafverlichtingsovereenkomst met de P.U.E.M. Mevr. Landweer wijst er op, dat de fi nanciële commissie de overeenkomst heeft aanvaard onder protest. Mevrouw BUNGENER zou gaarne zien, dat de gehele raad hetzelfde standpunt innam. De heer OOMS zegt, dat, hoewel de oude regeling nog vijf jaar gel dig is, men meent de nieuwe onerciqni- komst te moeten accepteren, om nieit da dupe te worden van de door de P.U.E.M. te nemén maatregelen. Spr. vraagt of 'f niet goed is, dat men zich voor deze zaak tot Ged. Staten wendt De VOORZITTER zégt, dat wij ons aan het contract kunnen houden, maar dan zullen alle werkzaamheden, waarin het contract niet voorziet, ons hoog worden berekend. Ook weth. VAN DE AREND beveelt aanname van de nieuwe overeenkomst aan. Het voorstel wordt hierna goeagekeuril. 12. Crediet-aanvrage voor aankoop nieu we verwarmingsketel voor de broeikas bij gemeentewerkien (legen inruiling van de bestaande ketel. Zonder bespreking goedgekeurd. Die kos ten bedragen f550. 13. Voorstel tot aankoop van een nieu we personenauto voor de gemieiente-po- litie. De heer NOODER wenst de auto aan te kopen voor de gemeente. Wanneer de politie de auto nodig mocht hebben, kan zij daartoe een verzoek doen. We heb ben weinig goede ervaringen met auto's en motoren bij de politie en missen elke controle. De VOORZITTER wijst er op, dat vol gens de Minister voor onze politie nodig zijn een auto, een jeep, ee|n motor met zijspan en een solo-motor. De heer KRUIJFF heeft met verbazing bemerkt, dat de jeep «en grofs revisie heeft moeten ondergaan, terwijl bij aan koop de mededeling werd gisdaan, dat dit voertuig als nieuw was. Welke kun stenaar heeft hier achter het stuur geze ten en wie zal de nieuw© auto gaan be rijden. Spr. meent, dat een vaste chauf feur-monteur hier op zijn plaats zou zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt hier na tot aankoop besloten. Kosten f 5000. De oude auto zal worden verkocht voor f1600. 14. Adres van de bewoners van de Kruisweg verzoekende verbetering van die weg met voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor de verbetering van deze weg bij de behandeling der be groting 1948 nader te bezien, hetgeen wordtg oedgekeurd. De heer A. HILHORST vraagt bij dit punt aandacht voor de Smidsweg en mevr. BUNGENER voor de Dorrestein- weg. 15. Voorstel tot verlening van verbete- rïngsvoorschotten aan de R.K. Bouwver eniging „St. Jozeph" en de Woningstich ting „Patrimonium". De benodigde voorschotten bedragen resp. f 185.400.— en f35.650.—. B. en W. stellen voor deze voorschotten te verlenen onder voorwaarde, dat bet Rijk een bijdrage van 75 °/o verstrekt. Het voorstel wordt goedgekeurd. De heer BURGWAL beklaagt er zich bij dit punt over, dat het rapoprt van de Bouwvereniging „Goed Woneln", dat fn April werd ingediend, eerst dezer dagen werd terugontvangen. Van Weadestraat 29 - Soestdijk 16. Voorstel tot het wijzigen en het op nieuw vaststellen van de Verordening regelende de voorwaarden voor de le vering van gas, en tot verhoging vaw de gasprijs. B. en W. stellen o.m. voor de gasprijs te verhogen met een halve cant per ku bieke meter en voor scholen, kerken qn gemeentegebouwien met één ceinf per kubieke meter. Enkele leden verzetten zich tage|n erin der andere voorgestelde verhogingen, waarom op voorstel van Mevr. LAND WEER en de heer OOMS wordt beslo ten vcor keuringen van leidingen, ;na wijziging of uitbreiding, een kéurloqn ;jn rekening te brengen van f2.waringen de kosten meer dan f 10.bedragen «n f 0.50 wanneer de werkzaamheden bene den dit bedrag blijven. De heer NOODER wijst er op, dat de gemeente Amersfoort blij was ons als afnemer van het gas kwijt te zijn, toe|n door ons een overeenkomst werd aange gaan met dc gemeente Baarn. Thans blijkt echter, dat de capaciteit van de gasfabriek te Baarn niet in overeenstem ming is met de ons gedane mededqlilni- gen, waardoor wij thans meerdere uren per dag van gas verstoken zullen zijin,. In verband hiermede wijst spr. en op, dat de mijnen in Limburg reeds soms ver afgelegen plaatsen van gas voorzien, waarom spr. er op aandringt pogingen aan te wenden, dat ook wij zo spoedig mogelijk gas uit de mijnen kunnen be trekken. De VOORZITTER merkt op, dat reeds gewerkt wordt aan het verkrijgen van meer gas, waarbij B. en W. tevens het cog houden op de toekomstige behoeft©. De heer OOMS vindt een incassolocin van f0.25 bij herhaalde aanbieding van een kwitantie voor gaslevering te hoog. Spr. wenst dit onveranderd te houden op f 0.15. Weth. VAN DE AREND zegt, dat ver hoging nodig is in verband met de vele tijd aan de herhaalde aanbiedingen vier bonden. De heer R. HILHORST verklaart zich tegen verhoding der gasprijs. De minder kapitaalkrachtigen kunnen deze verho ging niet betalen. Bovendien moet ce ge meente een voorbeeld geven, om tot ver laging der meest noodzakelijke uitgaven te geraken. Weth. VAN DE AREND zegt, dat eigen lijk een verhoging met één ceinf per kubieke meter nodig was. We willen echter trachten met de voorgespelde verhoging van een haive cent «an slui tende begroting te verkrijgen, aldus spr. De heer KRUIJFF vraagt of het wel bil lijk is de gasprijs te verhogen, nu door de rantsoenering eein kleinere omzet volgt. De heer BURGWAL spreekt zich uit te gen verhoging van de gasprijs. Dc heer VAN ZADELHOFF voelt er veel voor dc verhoging aan te houden tot de behandeling der gemiqentelbegro- ting of minstens tot de volgende, nog in Dcc. te houden vergadering, op we,lk tijdstip over de rijksbijdrage aan dé ge meente meer bekend zal zijn. Weth. VAN DE AREND dringt op aan neming van het voorstel aam, omdat wij toch van hogerhand tot verhoging zullen worden gedwongen. Het voorstel Van Zadelhoff in stem ming gebracht, wordt met 116 stem men aangenomen. 17. Voordracht ter voorziening in de vacature J. London, lid van de Schoon heidscommissie der gemeente Soest. De heer J. London wordt als zodanig herbenoemd. 18. Onderhandse verpachting aan J. C. Wilbrenninck van jachtgenot en het recht tot het opsporen, bemachtigen of doden van schadelijk gedierte. Aldus besloten. 19. Voorstellen inzake gemeente-eigen dommen: a. tot huur van het perceel Van Weie- destraat 3; Conform besloten. b. tof aansluiting van de gemeeinjfeiwo- ningen Plasweg 32 en Plasweg 40 op de waterleiding en in verband daarmiedo tot huurverhoging; Conform besloten. c. tof onderhandse verhuur van de wo ning Beukenlaan 15a aain G. v. Hummel; Conform besloten. d. inzake onderhandse verhuur va,n ge- meentewoningem door B. en W. tegen vastgestelde minimum huurbedragen. Conform besloten. 20. Voorstel tof ruiling met en verkoop van grond en opstallen aen de Ver. tot Opvoeding en Verpleging van Idioten en Achterlijke kinderen, gevestigd te Utrecht. De behandeling van dit punt wordt uit gesteld tot de volgende vergadering. 21. Belastingreclames. Wordt na afloop in geheime vergadering behandeld. RONDVRAAG. Mevr. BUNGENER verzoekt maatrege len te treffen, dat, bij de verkoop van vlees aan het abattoir niet eerder mat verkoop aan niet-kaarfhouders wordt be gonnen dan ina afloop van het' tijdvak, dat voor verkoop werd vastgesteld. Mevr. VAN DER SWAN verzoekt ver betering der afwatering op de Vosseveld- laan. Mevr. LANDWEER informeert nog eens naar de op de Koningïwnelaan gerooide bomen en wijst nog eens op de stelpen, welke nog steeds op de Regenfessielaan liggen. Ook informeert spr. waarom bij aan leg van rijweg en trottoirs der Konjn- ginnelaan emi Regenfes^elaan de grond niet flink is aangewaterd. Hierdoor zou een betere bewerking zijn verkregen. De vergadering wordt hierna gesloten. GEEN KOPPELVERKOOP. Meeerdere malen komen bij de politie klachten binnen, dat i;n winkels eqn of ander artikel slechts te koop is wanneer gelijktijdig êen ander artikel werdt ge kocht. Van politiezijde verzoekt men ons er op te willen wijzen, dat deze klachten ïr» den vervolge in behandeling zulktn wor- dene genomen ein zo Inodig procesverbaal zal worden opgemaakt. BILJARTEN. De uitslagen van de gespeelde competi tiewedstrijden van de N.B.B., district Eemland, in de week van 23 tot ein met 29 November zijn: Cadre Klasse. Tolsteeg 2N. Brabant 3 24. N.-Bra- band 1—Verg. Wagen 1 4—2. De Gou den Ploeg 1Tolsteeg 1 60. Ie Klasse Libre. Verg. Wagen 3Leusderk. 1 26. Ons Gen. 1Gouden Ploeg 2 62. Metropo- le 1Zonneheuvei 1 44- Ons Gen. 2 De Nieuwe Kei 1 80. 2e Klasse Libre: Nieuwe Kei 2Verg. Wagen 4 26. Gen- traal 2Mefropole 2 80. Soestdijk 1 Leusderkwartier 2 62. K.O.T. 1Ani mo 1 08. 3e Klasse Libre: Verg. Wagen 5Gouden Ploeg 3 44. Leusderk: 3D.O S. 1 80. Middel-wijk 1—Tavenu 1 5—3. O.D.L. 1—D.O.S. 1 53. De Pauw 1Oosterpark 1 26. 4e Klasse Libre: j Animo 2Tavenu 3 80. Tavenu 2— Eemlust 1 6—2. Soestdijk 2—K.O.T. 2 62. Centraal 3Ons Genoegen 3 80. So r\ IQCCA T 1 J-\ V /i K.O.T. 3-Midde'lwijk 2 1-7. Metropole 4D.O.S- 2 26. Leusderk. 4De Pauw 2 4—4. Soestdijk 3—O.D.L. 2 3—5. 6e Klasse Libre: Tavenu 4Ons Gen. 4 62. Oosterpark 2Zonneheuvei 3 62. Centraal 4Eem lust 2 2—6. GEVONDEN VOORWERPEN. Bruin lederen portemonnaie, inh. f 3. rechter handschoen bruin peau de sin de, blauwe ceintuur, rood etui met vul penhouder en potlood, rood-wit kinder wantje, blauwe want, rcod-leder sigaret ten-etui, bruine vulpen, gr.-witte want, varken van 200 pond, bril, gummi laars, gebreide muts, lederen h e ren h a ndschoe.n kindermuts, bruine handschoen, zwarte portemonnaie met f2.50, groen gebrei de herenhandschoen. BEKEURD. Procesverbaal werd opgemaakt fegian 2 autobestuurders en 3 wielrijders, die zon der licht reden; 1 motorrijder, die met open knalpijp reed en 2 personen, die op hun rijwiel een tweede persoon mee voerden boven 10 jaar.

Soester Courant | 1947 | | pagina 2