I V. '■mmt VOOR ONZE DAMES. Nieuws van de Spoorwegen. „Zij loopt als een Kievit", LENSSEN! W. N. NIEUWENHUIS UIT CROMWELL'S TIJD. LEVENSVERZEKERINGEN LIJFRENTEN Ir. J. G. F. Gijzen c.i, (Won. Bur. P. Man) Dlstribufienieuws. *'<sr Als U zegt: dan komt dat misschien, doordat zij de vorige week onze pedicure afdeling bezocht Plaatselijk nieuws. Heeft U toekomst-wensen Sluit dan een Levensverzekering bij Loodgieter - Electriciën Agent v. uitsluitend prima maatschappijen. Steenhoffstraat 9 Telefoon 2300 VLOTTE MEISJESJURK. ,,Heb je geen geschikt moclell voor een lurk voor Loesie? Zij is zó in de lengte gegroeid, dat niets haar meer past. Ik Zou zo graag een jurk maken, die haar een beetje flinker doet lijken". Wij gaven onze keninis het hierbij afge beelde model en wij haddien suCoes. De lange spichtige Loesje had in dit jurkje een heel ander figuurtje. Het spichtige viel niet meer op. U heeft misschien ook wel een dochter van een jaar of tien, twaalf, die zo ont zettend hard groeit. Dan kunt u dit model ook uitstekend gebruiken. Het is een eenvoudig charmant modelletje. Aardig is het stuk, dat nu eens nietf recht of met een puntje wordt opge zet maar in drie naar boven uitgeknip te schulpen. Het wordt met garen in <Je kleur van de garnering dubbel opge stikt. De zeer ruime rok krijgt in heit voorpand twee zakjes. De mouwen heb ben ruimte in de kop en aan de man chet. Een niet te smal manchetje i,n ,e:® afstekende kleur vormt» de garnering vain de mouw. De jurk wordt van voren gesloten met knoopjes in de kleur van de garnering. De ceintuur kan kant en klaar In de kleur van de garnering wordep gekocht, doch als men stof voldoende heeft, is hot natuurlijk heel wat voordeliger, de ceintuur zelf te maken. Het patroon kan in de leeftijd 810, 10—12, 12—14 en 14—16 jaar a f0.95 worden besteld bij het „Patronenhui^", Middenweg 200, Amsterdam Oost- Na ontvangst van eein postwissel, waar op vermeld: No. 4717, leeftijd wordt het patroon omgaand toegezonden. CITROENEN VOOR JEUGDIGE PERSONEN. Voor personen, geboren in eein dier ja ren 1928 tot en met 1933 zullen 250 gram Italiaanse citroenen verkrijgbaar wordein gesteld. In verband hiermede deelt hef C D.K- mede. dat uiterlijk op 13 Decem ber a.s. bon „Reserve 045'' dient te wor den ingeleverd bij een detaillist, die ge woon is citroenen e.d. te verkopen. Af levering zal geschieden zodra de detail listen bevoorraad zijn. Uit circulaire No. 35 van de Spoor-Nieuws- Dienst nemen we enkele gedeelten over, die we het belangrijkste voor onze lezers achten. De herbouw van vernielde stations en hun inrichtingen zal zo rationeel mogelijk ge schieden. De vervanging van stoom- door electrische, dieselelectrische en dieseltractie maakt een veel eenvoudiger inrichting van stations en emplacementen mogelijk. Even als in Amsterdam CS en Den Haag HS het geval is, zal men indien mogelijk, bij de nieuwe stations de voorhal leggen op het peil van de vloer der stationstunnels. Speciale aandacht zal worden besteed aan de spoorlijnen in de steden. De hindernissen der gelijkvloerse overwegen zullen, waar dit maar mogelijk is, worden opgeruimd door verhoging van de baan en het maken van onderdoorgangen. De spoorweg zal voorts zo diep mogelijk in de stadskern moeten doordringen en zal tevens de woonwijken aan de stadsrand vervoergelegenheid moe ten geven. Nieuwe tractievormen. De belangrijkste veranderingen, die zich zullen voltrekken zijn Wel die op het gebied der tractievormen. Een proces, dat zich reeds voor de oorlog begon te voltrekken, toen de electrische- en dieseltractie hun plaats gingen opeisen. De grote verwoes tingen van het spoorwegbedrijf in de twee de wereldoorlog hebben ruimte gemaakt voor een grootscheepse toepassing van nieuwe technieken ter verkrijging van een efficiënt en technisch modern bedrijf. De stoomtractie zal in de toekomst geheel worden verlaten. Behalve electrische trei nen zal men zowel diesel-electrische loco motieven als diesel-electrische motorrijtuig- treinen gaan gebruiken. Wellicht zal het zelfs mogelijk zijn, de hete luchtmotor bij de tractievormen in te schakelen, vooral omdat deze de toepassing van een eenvou dige overbrenging doet verwachten. Reizigersmaterieel. Op het gebied van het reizigersmaterieel mag eveneens op sommige punten een ver dere ontwikkeling worden verwacht. Er zal naar worden gestreefd dit nog geriefelijker in te richten en het in- en uitstappen zal zo makkelijk mogelijk worden gemaakt. Aan de verlichting der rijtuigen zal grote zorg worden besteed, zodat de reizigers ook met kunstlicht, waarbij de toepassing van buislampen niet tot de onmogelijkheden be hoort, goed zullen kunnen lezen. De lucht- weerstand der treinen zal worden vermin derd door deze zoveel mogelijk in stroom- lijnvorm te bouwen. Wat de ventilatie en de verwarming betreft, zal de thans reeds bij het stroomlijnmate- rieel toegepaste methode van ingeblazen lucht worden gehandhaafd. Een inrichting voor luchtkoeling bij warm weer, die zwaar en kostbaar is, schijnt voor Nederland wei nig zin te hebben. Uit statistieken is geble ken, dat er gemiddeld per jaar niet meer dan 10 dagen voorkomen, waarop de tem peratuur zo hoog is, dat het wenselijk zou zijn de lucht te koelen. Voor (het binnen lands verkeer zal de automatische koppe ling geleidelijk aan volledig worden toege past. Aantal reizigers steeg, aantal zitplaatsen daalde. Dat de Spoorwegen nog steeds met een nij pend gebrek aan rollend materieel te kam pen hebben, is nu wel algemeen bekend. Hoewel hard gewerkt wordt, om de achter stand in te halen, kan het zelfs voorkomen dat men op bepaalde momenten achteruit gaat. Hoe dat mogelijk is? Veel materieel dat thans rijdt, vooral stoommaterieel, is na beschadigd of defect te zijn geweest zo goed en zo kwaad als dat ging opgelapt. Zodra dit materieel opnieuw mankementen gaat vertonen, wordt het uit de dienst ge nomen en ter grondige reparatie naar de werkplaats gestuurd. Van het materieel wordt thans meer verlangd, dan in nor male omstandigheden. Het gebrek aan ma terieel maakt het nodig, ieder rijtuig en iedere wagen zo lang mogelijk in dienst te houden. Dit kan echter tot gevolg hebben dat op een'gegeven moment de reparatie stand zeer hoog wordt en dit een nadelige invloed op het aantal beschikbare plaatsen heeft. Zo daalde het aantal bruikbare zit plaatsen in de maand October van 90.800 tot 87.000. Het nadeel hiervan wordt nog ernstiger, wanneer men bedenkt dat de reislust nog steeds toeneemt. Zo bedroeg het aantal afgelegde reizigerskilometers in October 1947 ruim 490 millioen of bijna 3% meer dan het aantal van October 1946, toen het 477 millioen was. Ook bij het goederenvervoer deed zich het tekort aan rollend materieel gevoelen. Mede als gevolg van de lage waterstand in rivie ren en kanalen werd de afgelopen maand een extra beroep op de spoorwegen gedaan. De omvang van het goederenvervoer in de maand October 1947 was 30% hoger dan in de overeenkomende maand 1946. Uit Zuid-Limburg werden tien duizenden ton nen kolen méér verzonden dan in Sept. Eind September werd een telling gehouden van het goederenmaterieel, waaruit bleek dat er 18.305 bruikbare wagens in ons land zijn. waarvan 15.801 NS-wagens, terwijl in het buitenland 2103 wagens van de NS ver bleven. Dat er niettemin hard gewerkt wordt aan het herstel van het bedrijf moge blijken uit het feit, dat door het in gebruik nemen van een aantal baangedeelten voor dubbel spoor op het baanvak Rotterdam-Hofplein- Scheveningen, de lengte van het enkelspoor in October steeg tot 1787 km en van het dubbelspoor tot 1342 km. De bruggen over de Roer en de Roerdoorlaat kunnen weer dubbelsporig bereden worden, evenals de overgang over de Warmonder Leede. De definitieve herstelling van de brug over het Wilhelminakanaal bij Best kwam in Octo ber gereed. Thans is het bloksielsel over 1696 km van het net hersteld en het aantal definitief herstelde beveiligingen van stations en pos ten steeg in de maand October tot 343. Ondanks de moeilijkheden vordert dus het herstel gestadig. LAAN5TR.47 BAARN TELEFOON 26J2 - VERGADERING K.V.P. Maandag 22 December a.s. wordt in het St. Jozef gebouw aan de Steenhoffstraat door de afd. Soest van de K.V.P. een algemene vergadering belegd, waarbij de heer B. J. Nijdam, lid van de Tweede Kamer, zal spreken over de Publiekrech terlijke Bedrijfsorganisatie. Ook niet leden zijn welkom. KAMPBEWAKER VERMOORDT ZIJN VROUW. Vrijdag, tijdens het afdrukken van cms blad, deden enige werklieden der spoor wegen bij onze politie de mededeling, dat zij op te spoorlijn Baarn-Amersfoort het lijk van een vrouw hadden aangetrof fen, hetwelk door een trein zou zij'n, overreden. Onze politie stelde direct ieien onder zoek in en daarbij bleek, dat 't deer lijk verminkte lijk zich bevond op on geveer een pas afstand van de grens Soest-Amersfoorf, cp Amersfoorts grond gebied, waarom direct de Amersfoortsie politie in het geval werd betrokken. Door beide instanties werd daarna eein uitvoerig onderzoek ingesteld lem vrij spoedig rees het vermoeiden, dat misdrijf in het spel was. Later bleek, dat het slachtoffer was mie vrouw Van Zomeren te Amersfoort en dat op haar, vóór zij door de trein werd overreden, een aanslag was gepliesgd Van Weedestraat 29 - Soestdijk door haar echtgenoot, de 29-jarige Van Z* die bewaker is aan het internerings kamp te Laren. Op weloverdachte wijze heeft Van Z. Donderdagavond de moord gepleegd met een hamer, welke hij te voren naar de plaats van het misdrijf had gebracht Hij heeft zijn vrouw Donderdagavond meegelokt op een wandeling. Op leqn stil buitenwegje, dicht bij de spoorbaan, gekomen waar de hamer verborgen lag heeft Van Z. onverwacht zijn vrouw enige slagen op het hoofd toege diend, waardoor zij bewusteloos werd. Daarna heeft de man het lichaam der bewusteloze vrouw op de spoorbaan ge legd. Hij 'heeft gewacht tot een friein na derde en toen hij zekerheid had, dat de trein dit moet tussenen half elf en half twaalf geschied zijn over het lichaam van zijn vrouw was gereden, is hij weggevlucht. Zijn opzet was vanzelfsprekend, dat op deze wijze de moord niet zou worden ontdekt en dat uitsluitend aaln eein on geluk zou worden gedacht. Vrij spoedig na de onfdekkjng van dit vreselijke voorval is de politie overge gaan tot de arrestatie van Van Z-, om dat de sectie op het lijk' en een onder zoek in de omgeving van de spoorbaan uitwezen, dat vóór de trein het lichaam verminkte, een worsteling moet hebbejn plaats gehad. De man heeft Vrijdagavond een beken tenis afgelegd en de toedracht van deze laaghartige moord verteld. Hij blijft] echter zwijgen over zijn motief. De man wordt gezien als een ze;qr egoïstisch persoon, die alles voor zich zelf hield en zijn vrouw en zijn drie jonge kinderen geheel aam ht(n lot over liet. BEDRIJFSONGEVAL. In de houtwarenfabriek „Ruso" aan de Korte Middelwïjkstraat alhier vond een noodlottig ongeval plaats. Een employé stond geleund tegen 'n niet in werk.'ng zijnde zaagmachine, een werkstuk te be kijken, toen plotseling de machine lm werking kwam. Het gevolg was, dat de man zeer ern stig aan zijn zitvlak werd gewond cfm na voorlopig te zijn verbonden naar het ziekenhuis ,,De Lichtenberg" te Amlers- foort werd overgebracht. VOOR GEPENSIONNEERDEN. Naar wij vernemen zal aan de gepietnskim- neerden op de navolgende wijze een voorschot op de pensioenen over 1947 worden uitbetaald. a. aan hen, die pensioen op registratier bewijs ontvangen, door de postkantoren, op dezelfde dag der maand, waarop zij gewoon zijn hun pension niermijn te ent- vangen, met dien verstainde, dat daarvoor thans moet worden gelezen December inplaats van November; b. aan hen, die hun peinsioem per giroi ontvangen, door overschrijving op hum, girorekening. SOESTER BESTUURDERSBOND. Het bestuur van de SB.B. organiseert voor de kinderen van 4 tot en met 13 jaar op Woensdag 10 December a.s, des middags om 2 uur, in het gebouw Sint Jozeph aan de Steenhoffstraat een Sinjfj Nicolaasfeesf. AANNEMERS VOOR. De aannemers te Soest en Soesfeirbeirg worden gewezen op een belangrijke ver gadering, welke Donderdag li Dec. zal worden gehouden. Voor plaats, uur enz. ziemen de in dit nummer opgenomen advertentie. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 13. Ralph was de soldaten vooruit ge sneld om zijn vrienden te waarschuwein. En naderende schreden doo<r die struikiep bewezen hem, dat men hem begrepen had. i 14. „Het is Ralph's signaal", riep kapi tein Gay. „Voorwaarts mannen, de paar den moeten we zolang achterlaten. Ein vooral niet schieten, als hef niet nodig is." 15. Al/en renden naar de plek, vanwaar het gefluit geklonken had- Het was een ideaal oord voor een onverwachten aan val

Soester Courant | 1947 | | pagina 2