Hoe 't bij de buren gaat. Plaatselijk nieuws. Een chaos! Oud en nieuw in gisting met elkander! verandering, wat ook valle! behoud, wat ook verandere! De omwen teling in haar kiem gesmoord in haar vrucht verafschuwdzo werd in Decem ber 1947 de toestand van Frankrijk door een Nederlandse dichter gezien, en, zeg mij, is er verschil tussen December 1847 en December 1947, als we het oog richten op de woelingen in Frankrijk? Als toen ook nu onvrede en misnoegen; toen oproer en botsingen met de machten der Overheid, dragende het gezag. Nu opruiing tot oproer, stakingen, botsingen, veroorzaakt door z.g. volksleiders, beproe vend hun kracht tot maatschappijontwrich- tin, en daarnaast, evenals toen, onmachtig nog tot stichting of herstichting van een nieuwe Staat. Na vijf dagen en vijf nachten is de Franse Nationale Vergadering er in geslaagd een wetsontwerp, beogende de sa botage tegen te gaan, aan te nemen. Met 413 tegen 183 stemmen (de communisten) werd het „wetsontwerp ter bescherming van de vrijheid van de arbeid" tot wet ver heven, zware straffen bedreigend tegen sa botagedaden. De Communisten hebben op alle manieren gepoogd door obstructie de aanneming te verhinderen. Met groot ge duld en tact heeft Herriot de woelige ver gadering geleid. Uren aaneen bekleedde hij het voorzittersgestoelte en als de Commu nisten het al te bont maakten, sloot hij voor een paar uur of langer de vergadering. Op kinderachtige wijze hebben de Commu nisten getracht het kabinet te hinderen en aanneming te verhinderen, maar het stond vast, dat dit ontwerp aangenomen moest en zou worden, wilde Frankrijk niet een speelbal der Communisten worden in de ogen der wereld. Trouwens onder de niet-communistische leden was de eenparige wil om, in het belang van volk en land, de wet aan te nemen en hierop steunend richtte zich ook het beleid van Herriot. Wel heeft Herriot op aandrang van Gaul listische zijde het besluit der vergadering, waarbij de Communist-woordvoerder het bijwonen der vergadering werd ontzegd, ten uitvoer gebracht, door hem uit de vergadering te verwijderen, maar overigens heeft hij het gezag zonder moeite weten te handhaven. Het heeft thans de schijn, dat de omwen teling, door de Communisten beoogd, in de kiem gesmoord zal worden. Het Franse volk wordt wakker. Het blijkt van het communistisch avontuur niet te willen we ten, maar nu de regering de machtsmidde len der Overheid inzet, 200.000 man in het geweer heeft geroepen om de vrijheid van arheid te besehermen tegen communistische -geweldpleging, nu "heeft' öOR Hét 'gelik de moed zich te verzetten en gooiden reizigers de stakers, die arbeidwillenden beletten hun taak bij de spoorwegen te verrichten, de stations uit. Vooral de ontsporing van een trein Bij Atrecht, waar 20 doden te betreu ren vielen, heeft het publiek tegen de com munisten ingenomen. Wei poogden de com munist, naar het bekende recept, anderen de schuld te geven voor wandaden zelf bedreven, maar het publiek toonde duidelijk er van overtuigd te zijn, dat de morele schuld voer deze sa botage aan de Communisten moest worden toegeschreven. De Communisten winnen dit keer gelukkig niet. Ook in Italië houdt de regering-de Gaspari zich staande, waar evenals in Frankrijk, de hand der Kominform in de stakingen, de sabotage gezien moet worden en gelukkig, ook herkend wordt. Zou Rus land menen, door wanorde te scheppen, West-Europa dan als buit te kunnen mee slepen? Het heeft er alle schijn van. De Russen vrezen het plan-Marshall, waar zij van verwachten versterking van het niet- Russische element. En nu zetten zij alles op alles om dit te beletten. Hun belang is het plan-Marshall te doen mislukken, en daar stelt Frankrijk zich tegen te weer, vandaar het inschakelen van de vijfde co lonne, om dit tegen te gaan. Vandaar even eens de poging van Rusland om Denemarken en Zweden onder de duim te krijgen. Wat Denemarken betreft ontving de minister van Buiten landse Zaken, Gustav Rasmussen, een oe- zoek van de Russische ambassadeur, die zich beklaagde over bepaalde anti-Russi sche artikelen, welke in de Deense pers waren verschenen. Gustav Rasmussen deed als luisterde hij met belangstelling en zei toen de Russische ambassadeur, dat er in Denemarken vrijheid van pers bestond. Zo heel leuk voegde hij er aan toe„de laatste klachten van deze aard kwamen van de Nazi-ambassadeur." Die zat de Nazi's waren er immers ook altoos bij met de klacht dat zij in de pers werden aangevallen. In Zweden is men iet wat bezorgd over de belangstelling der Sovjet-Unie met en in de binnenlandse aangelegenhe den. De Kominform bemoeit zich zelfs met het program, dat ter gelegenheid van de 30ste verjaardag van de Sovjet-Russische revolutie per radio werd uitgezonden. Op het program stonden twee Scandinavische schrijvers die het niet en twee die het wèl met de Sovjet eens waren. De Russische ambassadeur Tsjernitsjew verzocht om de twee die het niét met Rusland eens waren, te s hrappen, Het ministerie heeft dit ver zoek van de hand gewezen, wat begrijpelijk is, maar ook recht is. Onverbiddelijk moet men zulke eisen afwijzen, want geeft men eenmaal iets toe dan worden de eisen hoe langer hoe meer. Dit dringt ook meer en meer door bij de te Londen vergaderde „Grote Vier," waar Molotow weer zijn „neen" op allerlei voorstellen deed horen. De Franse minister Bidault verdedigde Nederlandse eisen tot grenscorrecties, evenals die van België, Luxemburg, Tsjecho-Slowakije en Frank rijk zelf. Het wenste daartoe, gesteund door Bevin, een commissie te benoemen en stelde voor de leden direct aan te wijzen. Molotow noemde dit tijdvermorsen en elke poging om één of meer commissies benoemd te krijgen stuitte af op Molotow's veto. Het duel tussen Molotow en de andere drie over de toekomst van Duitsland en Oostenrijk wordt telkens verschoven. Zullen zij slagen, waar de vier plaatsver vangers faalden? We betwijfelen het, en zien hoe de oplossing van het Palestijnse vraagstuk door de Palestina-commissie der Ver. Na ties verworpen, en toch een voorstel tot verdeling van Palestina in een Joodse en Arabische staat werd aangenomen. Vreugde bij de Joden; onrust, wandaden bij de Ara bieren moord, brandstichting door de laat- sten in Jeruzalem, waarbij de Joodse ver dedigingsorganisatie „Haganah" zich in verdediging stelde. En Engeland het doet niets, het reageert zelfs niet op de geruchten, dat Rusland wel eens aan kon bieden de orde te handhaven. En dan Engeland weigerde de kastanjes uit het vuur te halen en blijft bij zijn besluit om als de volledige onafhankelijkreid der twee- lingstaten een feit is, zich terug te trekken. Is het dan te verwonderen, dat in Amerika stemmen opgaan voor een vrijwilligersleger Het is te hopen, als het zover komt, dat zij die zich er voor geven, beter zullen worden behandeld dan de vrijwilligers uit ons va derland, die zich voor de bevrijding van Indië hadden aangemeld en toen ge dwongen werden tot niets doen op Malak- ka. Wat ons Indië betreft, de Commissie van Drie mag zich inspannen, veel succes schijnt men van de komende onderhande lingen niet te wachten. De revolutionnaire vijf procent der bevol king stelt evenals de communisten in Pa rijs, haar eisen. Zij wil, dat de reeds gevormde zelfstandige deelstaten zullen worden ontbondendat de reeds door de verschillende bevolkingsgroepen tot stand gebrachte zelfstandige gemeenschap pen zullen worden opgeheven, en dat Ne derland zich zal verwijderen uit Indonesië. Voorwaarden, die reeds van te voren de kiem der verwerping in zich vertonen. De uit de deelstaten door de Ned. Indische re gering gekozen vertegenwoordigers zullen op de wens tot zelfontbinding van Djokja wel niet ingaan. En zo moet er al heel wat gebeuren eer er vrede met de zich noemen de republiek van Djokja gesloten kan wor den. Dat is in alle ernst niet mogelijk, wan neer ons volk, het kabinet, nog een greintje zelfrespect heeft, kan het niet ingaan op wat een groep avonturiers wil. Trouwens, de Indische bevolking wil dit niet. Ze wil met Nederland verbonden blijven. Een Amerikaan, met republikeinse sympa- thiën, moest erkennen, dat de bevolking opgelucht scheen, toen de „eigen" troepen waren verdwenen. Ze waren niet bang voor de Nederlandse soldaten, integendeel, ze gaan, zei hij, er vriendelijk en glimlachend mee om. Hij vond een bevolking, die de komst der Nederlandse troepen beschouwde als een bevrijding, wier eerste zorg was voor de verwaarloosde Indische bevolking. Hij was de enige niet die onze Nederlandse soldaten prees. Vrijwel alle corresponden ten en daar zijn er onder die fel anti- Nederlands zijn hebben dat optreden ge prezen. Onze soldaten gingen niet om te vechten als rabauwen, maar om orde te herstellen. MAATSCH. TOr NUT VAN HET ALGEMEEN. Woensdag 10 December a.s. brengt Dr. H. M. Merkelbacb, oud-direcfeut van de Stadsschouwburg te Amsterdam, in de zaal van Hotel „Eemland'', voor de leden van 't Nut, „De Melodie van Montmartre''- Deze causerie mlet licht beelden en chansoms over de kuinsfiq- naarswijk van Parijs, waar de heeir Mer- kel'bach enige jaren gewoond heieff, be looft een avond van vrolijk kuinistge|flioif te worden. BOOMPLANTING. Onder grote belangstelling had Maandag middag aan de Nieuweweg een boom planting plaats. Een 70-tal liindein- en meidcornboompjes werden door kinde ren van de hoogste klassen van een drie tal scholen gepoot. Een en ander werd door de gemeente verzorgd op ean aan haar gedaan verzoek door de B.V. „Nieu weweg''. Deze had voor een enigszins feestelijk karakter gezorgd, waardoor de boompjes door de jeugd onder de tornen van pittige marsmuziek in de grond wer den gezet. Onder de aanwezigen merkteh wij op onze Burgemeester, bestuursleden van verschillende verenigingen o.a. Floralia, Federatie van Buurtverenigingen eln natuurlijk het bestuur der B.V. Nieu weweg. Gelijk werd in het plantsoen hoek Park laan een bevrijdingsboom herplant, wel ke plechtigheid verricht werd door die Burgemeester. Hierna richtte deze zich tot de aanwezigen en beval die jonge bomen in 't bijzonder voor bescherming aan, aan het bestuur der B.V. Spreker zeide o.m'., dat door de omstandighe den zoveel bomen uit Soest verloren zijlij gegaan en hoopte, dat Soest, door nieuwe aanplant, ja de toekomst het zfelf- de fraaie aanzicht zal krijgen ais voor heen. In 't bijzonder werd de jeugd ge vraagd de bomen niet te beschadigen. De heer Segers, voorzitter van Floralia, sprak de wens uit, dat de jeugd met hetzelfde vuur, waarmede zij de boom pjes had geplant, de plantjes van Floralia zou opkweken. Ten kiotte sprak' de heer Van Boeijan, voorzitter B.V. „Nieuweweg" een woord van dank tot de Burgemeester. Ook be dankte hij het onderwijzend persoinlueji om de gevraagde medewierking. Spr. gaf de burgemeester de vierzejkering, dat Let bestuur en leden der B.V. zouden toie- zien, dat de boompjes niet beschadigid zouden worden. Hiermede beboerde ook deze plechtigheid weer tot heit verleden. GEVONDEN VOORWERPEN. Konijn, grijs hondje met zwarte kop, padvindersriem, manchetknoop, bruin ge vlekte fox, hamer, sleutel, paar henen- handschoenen, paar dameskousen, br. halsband, portemonnaie inh. 2 bankbil jetten van f10.en enig Idieijn geld, si garenaansteker, luchtfilfer van au|fo, zw- lederen riem' met gesp, zilvieren kettinkje! met kruisje, zilveren ketting-armbandja DAT BELOOFT WAT. R. S. B. te Arnhem, die met een grote vrachtauto met aanhangwagen qn- ze gemeente passeerde zonder de ook voor hem geldende voorschriften in acht te nemen, gaf geen gevolg aa|n bet be vel van de politic om te stoppen. Het hielp hem niet veel, want onze man nen achtervolgden hem tp dwcngicn hem tot stilsitand. In dit kort oponthoud werd voor hem 'n bonnetje gereed gemaakt, waarop werd vermeld: het niet voldoen aan eiqn door de politie gegeven bevel; hef niet voie- rén van le een achterlicht; te|n 2ie eejn z.g. lengte-licht, dat voorgeschreven is voor een samenstel van wagens, dat lan ger is dan 9 M.ten 3e zijlichten, wel ke aan de voorzijde van aanhangwagens moeten zijn aangebracht qn te|n sloffe, het niet ingevuld zijn van zïj|n rijboekje. VERBODEN SPULLEN. B. van F. te Huizen werd alhier aan gehouden met een jachtgeweer met bij behorende munitie, zonder iin het be zit te zijn van een jachfacte, hefgeeju' hem een procesverbaal kostte. SINT NICOLAASFEESTEN. Vrijdagmiddag bracht de Sint een be zoek aan de Chr. school aan de Pr ine, Bernhardlaan en de Kleuterschool. De Bjsschop bleek goed op de hocgtef te zijn van het gedrag en ijver deir ki|n<- deren. Er werden diverse St. Nicolaas- liedies ten beste gegeven, terwijl die leerlingen getracteord werden. Zaterdagmiddag had de Sport- en Ont spanningsvereniging van het P.T.T. per soneel voor de kinderen in het postkan toor een St. Nicolaasfeest georganiseerd. Voor de komst van de Sint werden de kinderen vermaakt met de vertoning van een door eigen personeel vervaardig de poppenkast, terwijl het niet aan ver snaperingen cintbrak. Sint Nicolaas en zijn kjnechf werdep met het zingen van toepasselijke Iisdergn'ont vangen, waarna de kindtpep met geschen ken werden vetirasf. POSTDUIVEN- TENTOONSTELLING. Zaterdagavond, te zeven uur, werd de tweede postd'uïventerifoonsitclliing ma die bevrijding, georganiseerd door de Post- duivenliefhehbersvereniging „De Vricind- scha'', door de voorzitter, de heer G. Teeken, in de zaal van Zonpeheuvel ge opend. In zijn openingswoord bracht de heer Teekeri dank aan de commissie voor het voorbereidende werk en in 't bijzonder aan de heer Pof. Het is misschien de laatste keer, aldus spr., dat de hqer Pof met zijn ervaring en kcitnnis de vieisemigipjg heeft gesteund en het werk van de com missie heeft geleid. Hij sprak daarom de verwachting uit, dat de jongeren van 't werk van de heter Pot veel kennis hebben opgedaan- Deze tentoonstelling Staaf op «eln hon derd procent hoger peil dan die van 1946 en voor wat de kwaliteit der inzen dingen betreft, is het peil van voor die oorlog zeker voer 95 procent benaderd. Met de wens, dat op een volgende ten toonstelling ook de oudere ledien mlet inzendingen zullen deelnemen, verklaar de spreker de tentoonstelling Voor ge opend. Voor deze tentoonstelling, die uit 165 inzendingen bestaat, besfopd bij de pos|6- duivenllefhebbers veel belangstelling. De prijzen werden als volgt toegekend: Oude dbffers, onbevlogen: 1 A. Verkerk. 2. H. Pohltnan. 3. A. Ver kerk. 4. H. Pohltman. Oude duiven, onbevliogen: 1- H. van Sitter. 2. H. Spiekhian, 3. E. van Daatselaar. Oude doffers, 100 tot 300 k.m.: 1. H. van Sitter, 2. J. Rijtiders, 3. W. Nieuwenhuis. Oude duiven, 100 tot 300 k.m.: 1. W. Nieuwenhuis. 2. W. Nieuwenhuis. 3. H. Pohlman. Oude doffers, 300 k.m. en meer: 1. H. Pohlman. 2. H. Spiekman. 3. W, Roest. Oude duiven, 300 k.m. en meer: 1. W. Nieuwenhuis. 2. G. van den Broek. 3. H. Pohlman. Onbevliogen jonge doffers: 1. J. Rijnders. 2. A. Verkerk. Onbevlogen jonge duiven: 1. H. Roest. i Jonge doffers tot 150 k.m.: 1. G. Sukkel, 2. J. Rijnders, 3. De Muijinck. Jonge duiven, tof 150 k.m.: 1. W. Nieuwenhuis. 2. G. Sukkel. 3. Hi Pohlman. Jonge doffers, 150 k.m. en meer: 1- H. Spiekman, 2. H. Pohlman, 3. W. Roest. 4. H. Roest. Jonge duiven, 150 k.m. en meer: 1. H. van Sitter. 2. J. Rijpders. 3. E, van Daatselaar. 4. W. Roest, 5. G. Suk kel. Late jonge doffers: 1. G. Sikkelhein. 2. G. Teeken. 3. G, van den Broek. Late jonge duiven: 1. G. Sukkel. 2. G. Sikkelbein. 3. idem, 4. A. Verkerk. 5. K. Philippens. De beste oude doffer: A. Vierkerk. De beste oude duif: W. Nieuwierihuis. De beste jonge doffer: H. Spiekman. De beste jonge duif: W. Nieuwenhuis. De schoonste vogel van de tcntoenejfel- ling: A. Verkerk. TER INZAGE. Op ons bureau liggen gratis ter inzage de passagierslijsten der m.s. Johan de Wit en Modjokerto, welke schepen nesp. op 16 Dfcc. te Amsterdam en 12 Decem ber te Rotterdam worden verwacht. BENOEMING Door benoeming van de heer Bïjljevield als ambténaar bij de Prov- Griffie tó Utrecht, moest worden voorzien in hqt secretariaat van de stichting Toezicht politieke delinquenten je Soest- De heer Bosma is hiervoor aangezocht. Hij heeft inmiddels het secretariaat op zich geno men. SOESTERBERG. SINT NICOLAASVIERiNG. Donderdag bezocht de goede Sint de R.K. Kleuterschool om de volgende dag een bezoek te brengen aam' de opepbaro school. Piet deelde aan eien ieder qen ca deautje en lekkernij'ep uit, ler wqrd ge zongen, kortom er heerste een uitbundige stemming, 's Middags werd nog de ka tholieke school bezocht, waarna de Sint weer vertrok. PASSAGIERSLIJSTEN. De passagierslijsten van de m.s. „Modjo kerto'' en „Johan de Wit" liggen ter inzage op de hulpsecretarie, V. Mont- gomeryweg 82. Aankomst resp. te Rot terdam en Amsterdam, vermoedelijk op 12 en 16 December. AANRIJDING. Op de Amersfoorfsesfraaf, ter hoogte van de Geniekazerne, rie ecï 's avonds te ongeveer kwart over zeven, «en file au to's, komende uit de richting Utrecht. Toen de achterste wagen plotseling mciest remmen gleed deze links hief wegdek op. Gelijktijdig naderde er uit de richting Amersfoort een tegenligger, zodat lean botsing onvermijdelijk was, waarbij bei de auto's grote schade opliepen qn miqf een kraanwagen moestem wordtin weg gehaald. GOOCHELEN MET CIJFERS In de toelichting op de dezer dagen ver schenen indexcijfers betreffende het levens, onderhoud werd gezegd, dat het cijfer thans enigermate anders was berekend, om dat verschillende artikelen toch niet te koop of te duur waren, zodat zij van minder in vloed op het totaal waren geworden. Wij menen, dat dit geen toelaatbare wijze van doen is, omdat bij een dergelijke methode ieder statistisch cijfer waardeloos wordt. Veroverstel dat men volgende maand zegt: de boter is nu zo duur, dat niemand ze meer koopt, dus we laten bij de berekening van de kosten van het levensonderhoud de bo- terprijzen buiten beschouwing. Op die ma nier kan men dan altijd een cijfer te voor schijn toveren, dat voor de totale levens- kosten geen stijging vertoont; de ver- bruiksdaling wordt er dan immers dadelijk in opgenomen. Men gaat dan min of meer uit van het bedrag, dat iedereen per week voor zijn inkopen besteden kan en het is duidelijk, dat men dan bij de verschillende groepen van inkomens steeds op hetzelfde cijfer uitkomt. Het indexcijfer moet echter juist aangeven hoeveel de artikelen, die men normaal zou kopen, thans moeten kosten. Wanneer nu blijkt, dat men deze normale aankopen niet meer uit het gemiddelde inkomen kan dek ken, moet men daar rond voor uitkomen, doch niet enkele duur of schaars geworden artikelen weglaten. Wij willen graag statis tische cijfers vernemen, maar moeten er dan zeker van zijn, dat er geen goochel kunstjes mee uitgehaald zijn. Men zegt wel, dat de statistiek de kunst is om de cijfers op een bepaalde wijze te groeperen, doch wij hopen, dat die niet zo zal worden toe gepast, dat de groepering van vandaag niet meer overeenkomt met die van gisteren. Want dan zijn ze voor vergelijking volko men waardeloos.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3