IWENHUIS ensen sverzekering bij NSSEN! Electricicii Uit de Kippenwereld. BANKETBAKKERIJ SCHADDELEE Onze Weekspiegel. .dijk :speelde competi- N.B.B., district van 7 tot en mtet) 33. De Gouden 42. Verg. Wa- 4—2. i PI. 2 0-8. Ons 2. Zonneheuvel Verg. Wagen 3 gen 4 26. Cen- 2. Metropole 1— usderkwartier 2 62. Middelwijk -6. O.D.L. 1—De Pioeg 3—D.O.S, liddelwijk 1 35. 3 6—2. Animo 2 fraai 3Tavenu 3 ist 1 80. —6. Soestdijk 3 e Pauw 2—O.DiL- 'onneheuvel 2 2-6. leheuvel 3 44. en. 4 26. Eem- 2. Animo 3Cen- 3 - Tel. 2577 e rollen hiekan in et toneel rin de ;en er toe bij, dat jk op een zeer ge;- rugzien. Het ap- van het aandach- ook ten volle ver eniging „Soestdijk" heer Wassink de waarbij hij zijn voor de wijze, ar tevens moeilijke voerd. m.v. „The Haert genotvolle avond. 5'Ê.H.B.O. p van Dr. P. G. de dagen de jaarver- Soest van de Neef. )tel „De Gouden rd memoreerde de verrichtingen, die die f gelopen jaar op getoond. ten de vereniging vr het de animo on- :t cursusbezoek ver- ocr het gehele land ehoudien, waaraan ïst zal worden deel- propagandistisch deze E.H.B.O.-wqek omdat op verschil- E.H.B.O.-wierk gie- als volgt samengë- voorzifter. Mej. M. em. secretaresse. W. .meester. C. Klomp, secretaris. W. J. v. iris. J. Wondjer em ;sen. heer W. P. Hilhorst te verhogen in ver erhogingen der aam len werd aangeJiou- :en buitengewone le- iet bosch verdwieinepi le ze terug om bun jebeurde te berichten. KERST-ORATORIUM. A.s. Donderdagavond wordt in de Ju- lianakerk, aan de Julianal|aajn door het Geref. Zangkoor „De Roepstem" een uitvoering gegeven van het oratorium „Christus' Geboorte". Vier personen verlenen medewerking voor zang, orgel en piano. Men zie de advertentie in dit itutu rner. INBRAAK. Ongenode gasten hebben eejn bezoek ge bracht aan het hoofdkwartier der pad vinders aan de Sparrenlaan. Ee|n ka chel wordt vermist. BENOEMING. De heer Daatselaar, assistent landbouw- consulent te Soest, is benoemd tot hoofd assistent met al's standplaats Hilveisum. CULTUREEL LEVEN IN SOEST. Naast het organiseren van tentoonstel lingen en concerten in „De Haverkamp" (Kerkpad Z-Z. 105) te Soest, heeft men thans ongetwijfeld aan het verlangen van een bepaalde groep voldaan door en kele sprekers uit te nodigen een cau serie van wetenschappelijke aard le houden. Naar wij vernemen zijn de volgende avonden vastgesteld: 14 Jan. '48, Ir. J. F. Roest. Onderwerp: „De mens en de natuur, bezien van natuurwetenschappe lijk standpunt". 28 Jan. '48, Dr. J. A. Vreeswijk. Onderwerp. „Het domein dier sterren". 10 Febr. '48, Drs H. Jordan. Onderwerp: „Over moderne opvoeding". De eerstvolgende conoerten in „De Ha verkamp" zullen plaats vinden op Za terdag 17 en Maandag 18 Januari. Op beide avonden Johan Blok (viool) en aan den vleugel Gerrit van den Burg. Op beide avonden gelijk programma- 't Publiek heeft dus de keuze tussen een Zaterdag- of een Maandagavond. Voor verdere gegevens zie men de ad vertentie in dit nummer. „MERCURIUS". De Algemene Bond van Haindels- pn Kantoorbedienden ein Handelsreizigers „Mercurius", afd. Baarn-Soest, organi seert hedenavond een confactavcind in de zaal van hotel „de Sa Promenade", Baarn. Het programma zal bestaian uit enige flrns, muziek en voordracht. Op deze avond zullen ook enige actuelie on derwerpen worden behandeld. DIERENBESCHERMING. Door bemiddeling van Mevr. F. G. de Bas-Lukwel, evacué te Soestdijk, ontving de Afd. Soest van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren eem gift VB(n f 100.—. Wanneer er meer van zuike flinke giften of legaten werden ontvangen, zou het Bestuur over kunnen gaan tot het stichten van een dierenasyl ,ejt zouden er meer dieren geholpen kunnen wor den. GEVAARLIJK SPEELGOED. Zonder hiertoe gerechtigd te zijn bleek onze plaatsgenoot R. in het bezit te zijn van een vuurwapen met munitie. Ook werd bij hem aangetroffen een mortiergranaat, welke als kaarsenstan daard werd gebruikt, terwijl de lading nog aanwezig was. Alles werd in beslag genomen, terwijl tegen R. procesverbaal werd opgemaakt. 35-JARIG BESTAAN MILITAIRE LUCHTVAART. Op 1 Juli 1948 zal de militaire lucht vaart in Nederland het 35-jarig bestaan vieren. Dit feit zal ook op het vliegveld te Soesterberg, zij het dan als ondier- deel van het geheel, op bijzondere wijze worden gevierd. Op de jubileumdag zal een escader mi- I litaire vliegtuigen een rondvlucht boven Nederland maken en speciaal boven het vliegveld koersen. Op dat moment zal de gerestaureerde gedenkzuil op hat vliegveld worden onthuld. Deze gedenk zuil, met 'n symbolische adelaar in fop, werd door de Duitsers tijdens de bezet ting ernstig gehavend. Arinsluiteind daar aan zal een kransleggiing plaats vinden ter herdenking van het gevallen perso neel der luchtvaart. BURGEMEESTER VESTIGT ZICH IN SOEST. Tengevolge van hef feit, dat voor de burgemeester, toen hij in de gemeente Soest als zodanig werd benoemd, geen woning beschikbaar was, vestigde hij zich met zijn gezin voorlopig aan de Amers- foortsestraat te Soesterberg. Naar wij vernemen is thans in het Vos- séveld te Soest-Zuid een woning vrij ge komen, waar de burgemeester zich bin nenkort definitief zal vestigen. OP DE BON. Bekeurd werden 11 automobilisten en 6 wielrijders, wegens hef niet veteren van de voorgeschreven verlichting, twee au tobestuurders resp. wegens het rijdien zonder nummerbord en parkeren im de Torensfraat, een caféhouder terzake toe lating van een persooln, welke op de zwarte lijst voorkomt, alsmede een win kelier wegens overtreding der ijkwef. GEVONDEN VOORWERPEN. Licht bruine damesporfemonnaie, voet balschoen, inlegvel GE 605, behorende bij stamkaart 28131, ring met kleine sleu teltjes en een Lipssleutel, bruine porta- moonaie, wit kinderschoentje, jemge homd met bruine poten en zwarte rug, blauwe ceintuur, geringde postduif, ro zenkrans, gymnastiekschoen, pokmok MIDDENSTANDSBELANGEN. Hedenavond, 8 uur, houdt de R K. Mid denstandsvereniging alhier e£|n buitenge wone vergadering in de grote zaal van het St- Jozefgebouw aan de Steenhoff- straat. De heer Herman de Gieyier uit Leidep zal spreken over: „De legende van de zwar te Middenstand". Elke middenstander, wel of niet georga niseerd. is welkom. DAMESTAS ONTVREEMD. Uit een kleedkamer van een hotel ter plaatse werd een damestas ontvxieiemd, inhoudende een bedrag vain ongeveer f 60 en enige distribu tic verg urunvngen. Dte politie speurt ijverig. SOESTERBERG. MUZIEKAVOND VOOR DE MILITAIREN. Het leerlingenorkest o.l.v. de heer G. Rooda, met welwillende medewerking van Mevrouw Mary Druyf-Richter, piano, zal op Woensdag 17 December voor de militairen een muziekavond geven in de Dumpulin-kazetne. TIEN JAAR E.H.B.O. Op 23 December a.s. zal het tien jaar geleden zijn. da f de afdeling Soesfierberg der Ned. Vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken werd opgericht. Indien ooit een oprichting gemotiveerd mocht heten, dan zeker wel deze, die in een diepgevoelde behoefte zou gaan voorzien. Want we leven hier aan oein zeer drukke verkeersweg, waar ongeval len van zeer ernstige aard belaas vaiak voor komen. Er is dan ook door de af deling in de afgelopen tien jaar veiel en nuttig werk verricht en vaak hebben ver schillende leden hun oimmisbare hulp verleend bij ongelukken aan de wieg. In de oorlogstijd kwamen daarbij nog ram pen van groter afmeting, waarbij de le den en vooral ook zij, die de vaste kern bij de Luchtbeschermingsdienst vorm den, vaak daden van hoge plichtsbetrach ting hebben betoond. Vain de zijde vap het hoofdbestuur Is dat niet onopge merkt gebleven en de uitreiking van de oorkonde voer daadwerkelijke hulp bij bombardementen aan de afdeliing Soes terberg was een welverdiende huldebe tuiging. In verband met dit jubileum zullen er in Januari disfrictswedstrijden, alsme de een receptie «n feestavond gehoudein worden. Ook is aan deze herdenking 'n verloting verbonden voer de noodzake lijke aanvulling van het materiaal. Wij zijn er van overtuigd, dat geheel Soesterberg met de herdenking van het 10-jarig bestaan van onze wakkere, po pulaire E.H.B.O.-afdeling zal meeleven en dit op spontane wijze fontin zal. Vervolg diphterie en pokken. Laat men de enting vooral tijdig toe pas sen, nog voordat er enig spoor van besmet ting te constateren of zelfs te verwachten is, een vroege enting geeft behalve bescher ming tegen ziekte bovendien de zekerheid, dat de leg niet gestoord wordt, wanneer bij de enting in volgende maanden deze reeds begonnen is. Uitstel betekent steeds financieel nadeel. Er is thans geen enkele reden meer, waar mede niet-enten gemotiveerd kan worden. De kosten behoeven geen bezwaar te zijn. Het is voor de dierenarts, dus ook voor de kippenhouder, kostbaar, om zeer kleine hoe veelheden entstof te betrekken en is het daarom van belang, dat kleine kippenhou ders zoveel mogelijk gezamenlijk hun die ren doen enten. Nu echter bijna elk gehucht zijn pluimvee houdersvereniging heeft, kunnen al deze en andere moeilijkheden gemakkelijk worden opgelost. Wanneer het verenigingsbestuur op de eerstvolgende ledenvergadering het buitengewon nut van de enting tegen dyph- terie en pokken nog eens uiteenzet, zullen ongetwijfeld de verstandige leden het ge zamenlijke aantal hoenders opgeven, waar voor het bestuur bij de dierenarts enting moet aanvragen. In overleg met de dieren arts bepaalt dan het bestuur de dag, waar op de enting zal plaats vinden. Op deze dag, die de leden te voren bekend moet worden gemaakt, moeten deze hun kippen zodanig opsluiten, dat ze gemakke lijk en zonder tijdverlies voor de behande ling gegrepen kunnen worden. Behalve 2 mensen, die vanwege de vereniging de die renarts ter assistentie worden toegevoegd, moeten in het belang van vlug afwerken de eigenaars of hun huisgenoten even bij de enting helpen met het vangen, vasthouden en doorgeven van de kippen. Hals achterwaarts gedraaid Het komt wel eens voor, dat een ogen schijnlijk gezonde vogel plotseling door een soort van duizeling overvallen wordt en dan ronddraait met het hele lichaam of wel al leen de hals verwringt, zodat de kop op de rug komt te liggen. In dit geval spreekt men van beroerte. Als oorzaken worden opgegeven: het stoten van de kop, sterke geslachts-drift. Aan te raden is de patiën ten tijdelijk een koele, donkere verblijf plaats te geven en een sponsje met koud water boven de kop uit te drukken. En na tuurlijk gemakkelijk verteerbaar, dus geen zwaar voedsel. Men geve de kippen eens wat ruwe levertraan door het hardvoer, twee eetlepels per liter graan. Veel van wat wij nog niet weten, moet op rekening gesteld worden van gebrek aan zekere voedings stoffen. KERSTKRANSEN a 1 pond. Inleveren: 100 gram boter, 175 gram suiker, 150 gram bloem. Prijs f2.per pond. KERSTSTOLLEN, gevuld met geconfij- te kersen, snippers, amandelspijs leinz. Inleveren: 50 gram boter, 100 gram sui ker en een broodbon van 800 gram, voor een stol van 1 K.G. Prijs f 2.40, Verder Kerststaven, Klokken van Mos- covisch gebak, verschillende Kerstboom versieringen en Chocolade tin Maraepejn. Voor banket naar Schaddelee en U bent tevree I Torenstraat 6, Soest. Telefoon 2050. Dikke knobbels aan de tenen. Dikke knobbels onder en tussen de tenen duidt men aan met de naam jichtknobbels. Ze voelen in de beginne heet aan. Op de eerste plaats zorge men voor een droge bodem en drenke de gezwollen delen nu en dan eens in een mengsel van water met azijn. Worden de knobbels hard, dan helpt het inwrijven met kamferspiritus of in spi ritus verdund jodiumtinetuur wel eens. An ders zit er niets op, dan opereren met een vlijmscherp mes. De vloeibare inboud wordt er voorzichtig uit verwijderd, waarna men penseelt met verdund jodium-tinctuur. Zijn het geen waardevolle dieren, dan kan men ze beter afslachten, want het geneesmiddel is nogal bewerkelijk. Inteelt. Onder inteelt verstaan we de paring van zeer nauw verwante wezens (broers en zus ters, vader en dochters, moeders en zoon). Vroeger dacht men algemeen, dat inteelt steeds moet leiden tot ontaarding en ver zwakking. Nu weten we, dat in een familie, die uit kerngezonde individuen bestaat, geen schadelijke gevolgen van inteelt te verwachten zijnwel echter als er factoren van ziekten of gebreken aanwezig zijn. Die ziekten en gebreken zullen hier gemakke lijker dan bij meer verwijderde verwant schap tot uiting komen. Ik zal dit met een geval toelichten. Wanneer men een stam leghorns heeft, waarvan er onder zijn met kamafwijkingen en men blijft steeds in het zelfde bloed voortfokken, dan krijgt men ten slotte meer afwijkingen en ook ernsti gere. Daarom is het fokken met inteelt niet het werk van onbekwame fokkers. HET LIED VAN DE KOP EN SCHOTEL Het is een lot dat veler deel is dat ner gens meer een kopje héél is. Niets op deez' wereld biedt iets zékers en kopjes, schoteltjes en bekers zij braken, kraak ten en zij knarsten vertoonden leemten, scherfjes, barsten Van Oude Pekela tot Brielle ging ieder theeservies ter ziele. De kop en schotel (wat heel naar was) wat ééns een hoogst fatsoenlijk paar was werd nu, uit nood, gecompleteerd en zonderling gecombineerd tot vaak zeer schrijnende contrasten die niet meer bij elkander pasten. Maar nu heb ik iets uitgevonden en pu bliceer het onomwonden Het is iets, waar ik kracht uit putte ik geef 't ten algemene nutte. Ik heb, vol plicht, iets fraais gesticht en een museum opge richt. Als ik dat, met een gast, bezichtig doe ik zeer plechtig en gewichtig. Elk kopje viert een jubileum dat, zeg ik, is mijn huismuseum. „Dit kopje, zo fragiel, subtiel is een be wijs van sex-appeai ons meisje Mina heeft, o zegen het van een Canadees ge kregen die fraaie snorrekop van Opa komt uit een trein, uit een Mitropa ,en kijk, die ehocolade-kop met vóórnaam, heel voornaam er op 't is een cadeau van Tante Lies een sieraad voor mijn theeservies de kop is bruin, de schotel blauw maar beste vriend, wat gééft dat nou? Dit kopje is een rare snuiter een souvenir is 't van De Gruyter want indertijd, bij een pond thee dan kreeg je gratis kopjes mee. Dan zeg ik verder als verteller: „De oorlog was een koppen sneller maar mijn museum mag er zijn het vormt een keur van porselein. Mag ik, bijvoorbeeld, even wijzen op deze hoge Delftse lijzen? Ze stonden éérst in een vitrine maar die vitrine werd ruïne want moet iets in een pronkkast blinken wanneer je nog er uit kunt drinken?" Zo leid ik ieder fier in 't rond daar, op dat dierbaar plekje grond waar ééns een gaaf serviesje stond. En dan: zijn wij niet te benijden wanneer, in deez' be narde tijden een Echtpaar waarlijk nog een Paar is en door het Lot niet uit el kaar is? Ais zulk een echtpaar nog com pleet is en „gloeiende aanééngesmeed is? Want dat een schoteltje en kopje geen paar meer vormen, is een stropje maar een veel érger désillusie is vaak de breuk der schoonste fusie! Dus: handel nu als ik, precies maak een museum van 't servies geef ieder stuk een etiketje en lunch met vreugd en een servetje! WOUTERTJE. WAT ER ACHTER PALESTINA ZIT De gewone lezer zal niet zonder verbijste ring gevolgd hebben wat er zich in Pa lestina afspeelt. Ogenschijnlijk is dit een strijd tussen Arabieren en Joden, doch in feite zijn het de grote mogendheden, die hier de degens kruisen. Zij kruisen de degens nl. over de toegangsweg via de Mid dellandse Zee tot de rijke olievelden, die tussen de Middellandse Zee en de Perzische Golf zijn gelegen. Het zijn de landen Irak en Iran, Syrië, Transjordanië en Palestina, die hierbij van betekenis zijn en nu is het pijnlijke van de zaak, dat de oude Perzi sche gebieden van de streken, die thans Iran en Irak heten, via de Kaukasus over land in verbinding staan met Rusland. On langs heeft de Amerikaanse minister van Defensie, Forrestal, verklaard, dat de be schikbaarheid van olie in het midden-Oos ten van de grootste betekenis is voor de tegenwoordige en toekomstig veiligheid van de Verenigde Staten. Dat wil zeggen, dat de Ver. Staten nergens zo beducht voor zijn, dan voor de mogelijkheid, dat Rusland de hand zou leggen op deze olievelden tus sen Palestina en Indië. Wanneer nu een sterke Arabische staat zou ontstaan in Palestina, zou de mogelijkheid zich kunnen voordoen, dat de Arabische wereld om de een of andere reden in con flict kwam met het Westen en dat een af sluiting van de toegangswegen tot de zo even genoemde olievelden daarvan het ge volg zou zijn. Ook bestaat de mogelijkheid, dat Rusland een conflict met Turkije zou forceren om dit aan te grijpen voor een overheersingspolitiek tegenover de veel zwakkere Arabische en Perzische staten. Amerika en Engeland willen dit tot elke prijs voorkomen en hebben nu de verdeling van Palestina in een Joods en een Arabisch gedeelte doorgedreven, waardoor een staat is ontstaan zonder enige levenskracht. Dit weet men in de betrokken kringen van de Verenigde Naties heel goed, doch men wil juist voorkomen, dat hier een sterke staat tot stand komt. De grote Westerse mogend heden kunnen thans tenminste een deel van hun invloed behouden en hoe onaangenaam deze verdelingswestie ook voor de Joden en Arabieren is, voor het evenwicht tussen de grote mogendheden is het noodzakelijk. Wij vrezen echter, dat een Joodse Staat, welke men laat ontstaan als evenwichtsfactor tusen de wereldmachten, geen rustig lot beschoren zal zijn. j GAAT DE POORT OPEN? Er bestaat een verhaal van pen Chinees, plie zich zelf een klap in zijn gezicht gaf, toen hij zag dat zijn grootvader bezig was een zijner kleinzoons te tuchtigen. Verbaasd vroeg de oude, iwaarom hij dat deed en onze Chinees antwoorddeAls jij mijn zoon slaat, sla ik de jouwe! Op ongeveer dezelfde wijze hééft Argen tinië zichzelf gestraft door graan te ver branden in plaats het te verkopen voor re delijke prijzen, omdat de invoerartikelen zo duur waren. Argentinië heeft daarmee zichzelf een klap gegeven, die hard aange komen is. Er gijn thans echter belangrijke aanduidingen, die wijzen op een verstandi ger politiek van Argentinië, waardoor wel licht eindelijk de wereldschaarste aan voe dingsmiddelen grotendeels gelenigd kan worden. De starre houding van het land schijnt gedeeltelijk te zijn veroorzaakt door de economische oorlog, die tussen de Ver. Staten en het grote Zuid-Amerikaanse land is gevoerd. Het gevolg is geweest, dat Ar gentinië hoge prijzen voor zijn graan vroeg en daarmee de wereldmarktprijzen opdreef, ten einde met de opbrengst daarvan de dure Noord-Amerikaanse invoer te betalen. Het gevolg is geweest, dat voor enkele milliarden aan graan moesten worden ver brand. Deze waanzinnige politiek heeft het land in de grootste moeilijkheden gebracht en het herstel van Europa enkele jaren te gengehouden. Dezer dagen heeft nu de Ar gentijnse consul te Amsterdam getracht deze wijze van optreden te rechtvaardigen, althans te verklaren en deze verklaring staat zonder twijfel in verband met de toe zegging van de Argentijnse minister van Economische Zaken, dat zijn land bereid is de (in het voorjaar komende) nieuwe oogst tegen wereldmarktprijzen te verkopen, op voorwaarde dat de Amerikanen transport middelen en brandstoffen leveren tegen gel dende prijzen. Wij hebben in de afgelopen maanden reeds herhaaldelijk betoogd, dat er op de wereld nog heel behoorlijke voorraden granen en andere levensmiddelen zijn en dat het er slechts op aan komt de handel en het ver voer internationaal te organiseren. Het doet ons genoegen, dat de ontwikkeling in Argentinië deze zienswijze bevestigd. Wij wagen thans de veronderstelling, dat over enkele maanden een aanzienlijke verbete ring in de internationale economische toe stand merkbaar zal worden. Waar zit de rest? Van de 1200 Duitse oor logsmisdadigers is aan de internationale commissie te Londen uitlevering ge vraagd, doch slechts 400 arriveerden in ons land. Voor hen de gard. De Amsterdamse kinder politie maakte dit jaar reeds 754 proces- senverbaal op tegen kinderen beneden IS jaar. Nederlanders in den vreemde. De Neder landse kolonie te Helsinki organiseerde een bazar ten bate van de Niwin, die ruim 2000 gulden opbracht. Marine te Vlissingen. Er bestaan plannen om te Vlissingen een maritiem spoorweg station te bouwen. De laan uit! Gehuwde ambtenaressen of ar beidscontractanten dienen vóór 1 Januari 1950 de dienst der PTT te verlaten. Het verschil. In ons land zijn 6000 artsen op 9 millioen inwoners in Indonesië zijn 1000 artsen op 60 a 70 millioen men sen, aldus werd in een vergadering van doktoren te Amsterdam verklaard. De man, die het weten kan! Lages, hoofd der S.D. te Amsterdam, verklaarde in een proces te Amsterdam, dat hij reeds 2500 maal als getuige was gehoord.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3