Jeugd van Soest! Adverteert in dit blad. WEERSPIEGEL. Wat doet u met uw kolenbonnen? D.J. VISSER, Wie is Mevr. A. Terbeek CAROL MINEUR Speciale aanbieding zonder BON. R API D Met deze vraag richten de Nationale Mo numenten Commissie cm de Nationale Inspanning Weizijnsverzorg.jig Indië (Ni- win) zich tot het Nederlandse volk. Zoals elders gemeld wordt Maandag be gonnen met de terugbetaling van het geld, dat bij de aankoop van kolen tevciej is betaald. Op twee bonnen van de kaart TA 707 krijgen gezinshoofden in totaal vier gulden terug, terwijl e,en bon van de kaart TB 707 kamerbewoners recht geeft op f2.40. Deze terugbetaling geschiedt aan de postkantoren. Men krijgt: dus op deze bonnen geen brandstof, doch alléém geld. Dit heeft de NI WIN en de Nationale Monumenten Commissie geïimspircierd tot een grote actie ten baüe van menu* menten, nagelaten betuekkingein van slachtoffers van oorlog en bezetting en van de militairen overzee onder het mot* to: Maakt uw kolenbonnen tot warmte bronnen voor hen, die op hun post sten dén en staan. Met instemming van de officie-Ie autori teiten sporen beide organisaties alle land genoten aan, het geld van de bonnen te besteden voor het bovengenoemde doel. Zij, die hieraan wensen mede te werken» behoeven zich niet tot het postkantoor te wenden, doch kunnen hun bonnen di rect ter inwisseling voor certificaten aan bieden aan een der navolgende adres sen. H- v .d. Swan.de Kïewit, Vosseveldl. 21c. M- A. RebergenJDelforge, Schoutenk.w. 10a. H. Swart, Braamweg 102- E. A. Ra demaker, Middelwïjkstr. 49. Bureau So ciale Zaken, Steenhoffstr. 5. E. Touber- Baasdorp» Steenhoffstr. 73. Verkeershuis Soest.Vooruit, Van Weedestr. 4.- Cr- Duinker-Van Aarsen, Nassaulaan 6. \V. Hogeboom, Van Weedestr. 9d. J- de Jong, Talmalaan 14. P. Grift, Yinkemweg 9. Jac. Kuijvenhoven, NieuwerhoeRpl. 7. N.V. Middenstan dsbank, Van Weedestr. 11. Ned. Handels Mij., Van Weedestr. 5. Onze gang is dus ditmaal niet naar hef postkantoor, doch naar een der bve.n- staande adressen, waar wij, zonder acht te slaan op de voor ons aangegeven dag, de certificaten direct in ontvangst kun nen nemein. Dat aan deze adressen ook certificaten te koop zijn, wist u natuurlijk al. Voetbal. VOETBALOVERZICHT. Het programma, dat voer Zondag 18 Ja nuari a.s. is vastgesteld, vermeldt voor de Soester clubs de volgende wedstrij den. S.E.C.Zwaluwen Vooruit te Soest» 2.30 B.D.C.—F.A.K. te Soest, 2 uur. Zeist 3—S.E.C. 2 te Zeist, 12.30 uur. S.E.C. 3Sperwer 2 te Soest, 12 uur. B.D.C. 3—B.D.C. 2 te Soest, 12 uur. S.E.C speelt Zondag op eigen terrein de returnwedstrijd tegen Zwaluwen Voor uit en kan er van verzekerd zijn op zware tegenstand te zullen stuiten, daar deze Utrechtse ploeg in ernstig de- graclatiegevaar verkeert. Tevens hebben de Soesters nog iets goed te maken, daar in het begin van de competitie te Utrecht tegen dezelfde ploeg met 11 golijk is gespeeld, waardoor voor S.E.C. een kostbaar punt verloren ging. Wil S.E.C aanspraak blijven maken op de ere-tifel» dan moet er volledig revanche werden genomen. De eerste wedstrijd in deze competitie leverde voor B.D.C. en nog wel in een uitwedstrijd, een verrassende 23 over winning tegen F.A.K. op. Zondag komt deze Bilthovense ploeg bij B.D.C- op be zoek en gezien het resultaat van de eer ste ontmoeting zou men geineigd zijn we derom een zege voor B.D.C. te voerspel len. O.i- is echter de kracht van F.A.K. iets toegenomen, terwijl die van B.D.C. iets is afgenomen, waardoor hef resul taat van a.s. Zondag niet ver van een ge lijk spel zal zijn. Zowel voor S-E.C. 2 als 3 bestaat Zon dag de gelegenheid het puntentotaal met twee te vermeerderen, terwijl in de ont moeting tussen het 2e en 3e elftal van B.D.C. het tweede wel aan het langste eind zal trekken. Plaatselijk nieuws. VLEESVERKOOP. Morgenochtend, (Zaterdag), van 9 tof 9.30 uur heeft aan het slachthuis we derom verkoop van vlees plaats, nu voor de nummers 2326 tot en met 2625 en de* de nummers 2776 tot en met 2850. RESTITUi IE VERHOGING KOLENPRIJS. Van 19 Januari tot en met 25 Februari a.s. zal de restitutie op de per 1 Juli 1947 verhoogde kolenprijs" aan de hou ders van een brandstoffenkaart TA 707 (z.g. gezinskaarten) of TB 707 (kamer bewoners) worden uitbetaald. Hiertoe zijn aangewezen de bonnen 78 BV en 81 BV van de brandstoffenkaarten TA 707, waarop resp. f 2.40 en f 1.60 zal wor den uitgekeerd en de bonnen BV van de brandstof fenkaarten TB 707, waarop f2.40 zal worden uitgekeerd. De uitbe taling zal geschieden aan de postkan toren volgens onderstaande letterindeling op de daarvoor aangewezen dagen van 9 uur v.m. tot 3 uur n.m.: A tet en met Ba op 19 Januari. Be tot en met Bh op 20 Januari. Bo tot en met Bre op 21 Januari. Bri tot en met Co op 22 Januari. Cr tot en met Dri op 23 Januari. Dro tot en met Fa op 26 Januari. Fe tot en met Go op 27 Januari Gr tot en met Ha op 28 Januari. He tot en met Ho op 4 Februari. Hu tot en met Ka op 5 Februari. Ke tot en met Ko op 6 Februari. Kr tot en mét Le op 9 Februari. Li tot en met Me op 10 Februari. Mi tot en met No op 11 Februari. Nu tot en met PI op 12 Februari. Po tot en met Rod op 13 Februari. Soe tot en met Scha op 16 Februari. Sche tot en met SI op 17 Februari. Sm tot en met Sto op 18 Februari. Str tot en met Tij op 19 Februari. U tot en met Vir op 20 Februari. Vis tot en met War op 23 Februari. Was tot en met Woe op 24 Februari. Wof tot en met Z op 25 Februari. JACHTTIJD GESLOPEN. Hoewel de jachttijd reeds lang is geslo ten, werden, tijdens eön onderzoek «n de woning van P., 3 haztin en meerdere jachtpatronen aangetroffen, voor welke feiten procesverbaal werd opgemaakt. VOLKSZANGAVOND. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Margriet werdt a.s. Maandags avond in de zaal van Eemlajnid een grote Volkszangavond gehouden onder leiding van de bekende volkszangleidser, de heer G. H. Goossens te Utrecht- Ook goede declamatie staat op het pro gramma. Voor bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. PERSOONLIJKE KAMPIOEN SCHAPPEN N.B.B. DISTRICT EEMLAND. Het bestuur van de N.B.B., district Eem- land heeft wederom evenals het vorige jaar, besloten persoonlijke kampioen schappen uit te schrijven en wel voor de volgende klassen. 4e Klasse libre voor spelers met een moyenne van 1.00-2.00- 3e Klasse libre voor spelers met een moyenne van 2.00-3.00. 2e Klasse libre voor spelers met een moyenne van 3.01-4.50. le Klasse libre voor spelers met een moyenne van 4.50-7.00. Vervolgens voor le en 2e klasse cadre, waarvan de minima en maxima algemeen gemiddelde en partijlengte nog ma der door het districtsbesfuur zal werden vastgesteld. Wanneer meer dan acht spelers zich voor een klasse aanmelden, vinden er voorwedstrijden plaats. De inschrijvingen moeten voor 1 Febru ari 1948 worden ingezonden bij de wed strijdleider, de heer A. Verkerk, Van Weedestraat 1, Soestdijk. Spelers welke niet deelnamen aan. de afgelopen com petitie kunnen ook deelnemen, mits zij lid der N.B.B. zijn. SOESTERBERG. RECEPTIE E.H.B.O. In verband met het lOjarig bestaan der E.H.B.O., afdeling Soesterberg, werd door het bestuur Zaterdagmiddag recep tie gehouden in 't restaurant ,,'t Zwaan tje''. Er was grote belangstelling voor de ze receptie. O.m. merkten wij op: de bur gemeester, Mr. S. P- Baron Bentinck; de ere-voorzitter, dokter Stroband; ce gemeenteraadsleden Clemens ein Nooder; de heer P. J. Drost, het disfricfsbesijuuj: E.H.B.O. Utrecht, deputaties van de N-H. en R-K- Kerken, doktoren en afge vaardigden van E.H.B-O.-afdelingen, Ro de en Groene Kruis en andere zusteraf- delingen ter plaatse en uit de omgeving. Voorts afgevaardigden van de Vrijwilli ge Brandweer van Soesterbeirg, de V-V.V- ,.,Sioesterberg's Bloei" en schier alle plaat selijke verenigingen CM tal van jparticu- lieren. Bij al deze felicitaties kwam een grote waardering voer de E.H.B.O. tof uitdrukking. De voorzitter, dokter Splinter, vertolkte in welgekozen woorden de dank der ju bilerende aldeling. Onder de vele schriftelijke felicitaties was ook een schrijven van de ganni- aoiens-commandant. Er werdeJn tal van fraaie bloemstukken aangeboden, alsme de medailles en andere waardevolle prij zen voor de eerstkomende districtswed strijden. Nog werd hulde gebracht aan Mevr. Van Prooien, die als penningmeiesi- teresse vanaf de oprichting deiel van hef bestuur heeft uitgemaakt. MEDISCHE DIENST. Dokter Schook, Dolderseweg 59, Den Dolder, zal a.s. Zondag voor de buurt schappen Soesterberg, Huis ter Heide en Den Dolder de artsendienst waarnemen. UITVOERING S.G.K. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van Soesterberg's Gemengd Koer wordt op Zaterdag 17 Januari in „Huis ten Halve*' een uitvoering gegeven met me dewerking van Mevr. Betfy Beekmans- Maas, alt; Mevr. S. van Brussel, piano; Mevr. J. v. d. Hcrst-Cupery, piano. Direc teur Theo de Vries van Bilthoven. Het programma bevat een keur van klassieke en moderne muziek- en zang nummers. WEDSTRIJDEN E.H.B.O. In verband met het 10-jarig bestaan vajn de E.H.B.O., afd. Soesterberg, wordt op Zaterdag 17 Januari in Hotel ,,'t Zwaan tje" een districtsweidsfrijd voor nieuwe lingen gehouden, waarvoor reeds 8 E.H. B.O.-afdelingen hebben ingeschreven- De jury wordt gevormd (foor de dokto ren Stroband, Soest; Jhr. Beelaerts van Blokland, Driebergen en Plum, Utrecht. De wedstrijden zijn voor het publiek toe gankelijk. CAUSERIE BRANDWEER. Voor de leden van de Vrijwillige Brand weer te Soesferfcleirg hield de heer A. Bijleveld, commandant der brandweer te Amersfoort, een causerie over Brand bestrijding. Spr. behandelde achtereen volgens de geschiedenis van de brand weer, de waarde van een goede brand weer voor de bescherming van de roe rende en onroerende goederen der bur gerij en de brandpreventie. Het was een leerzame avond. Bij vonnis der Arrondis- semeaits-rechtbank te Utrecht, d.d. 14 Jan. 1948, is verklaard in Btaat van faillissement Boekhandelaar, wonende te Soest, aan de Kerk straat 20A, met benoe ming van Mr. J. J. Plug- ge, lid van voornoemde rechtbank, tot rechter commissaris en van de ondergetekende tot cura tor. De Curator, Mr. H. C. DIETZ. Baarn, 16 Jan. 1948. 'Nassaulaan 58. HONDEN LIEFHEBBERS! Goed tehuis gez. voor aardig smoushondje, ge wend bij kinderen, IV2 jr. oud, wegens vertrek naar Indië. Aan hetzelf de adres donker bl. win terjas en feeld-jack. Me- \rouw Z. Verwoerd, Heu- velweg 1. HERENWINTERJAS ter overname, maat 48- 50, donkerbl., in z. g- st. prima stof, z. punten. Kolonïeweg 8. BREIWERK gevraagd, kunst en ge woon. Soesterb.sfr. 95. TE KOOP hoge dames rijgschoenen, pr. maatwerk, m. 38-39 en eenv. kapstok. Heu- velweg 40. TE KOOP een i.g.stz. damesbureau f65.Eigendomw. 98. TE KOOP pr. herenrijwiel m. ban den. Lange Brinkweg52b. In het centrum van Soest (niet a. d. hoofd weg) wordt, in 'n bcsch. en rustig milieu, een ge- aneub. of gestoff. ZIT-SLAAPKAMER aangeboden (met of z- pension) aan dame of heer van middelb. leeft. Br. no. 774 bur. S.C. BIJWERKEN. leerlingen Frans, Engels en Duits. Lerares E. H. van Bavel, Hartmanl. 16. pern fsoo5 pet. vfcLLI Zonder bo.gen voor elk. doel Vrijbl voorw. SCHRIJFT ALLEN Spaarcred. Inst. Mathen weg 110, Rotterdam-West Wi) verleenden reeds plm. f 200. 000 in contanten. gespecialiseerd in het behandelen van alle euvelen, zoals wratten, likdoorn, eeltpiffen, in- gegr. nagels, hoornna gels, kalknagels? Hartmanlaan 3. Zaterdag 17 Januari, van 2 tot 5 uur, RUILBEURS MERKEN OLYMPIADE 1947, voor de deur van Je voordelige Kruidenier. Voor iedereen, die onbeschadigde merkvellen bij ons inlevert, hebben wij een attractie. De ingeleverde merken worden Zaterdagmiddag 25 Januari gratis onder de jeugd verdeeld. Lederen Sandalen (ijzersterk) vanaf f5.25. Sportartikelen. Voetballen zonder bon. Voetbalschoenen. Bin- nenballen. Beetnbeschier- mers. Rijgpennen enz. Verder mooie Koffers vanaf f9.50 TORENSTRAAT 1B SOEST TEI Lederwaren. Actetassen. Damestassen. 'Geldtassen. Schooltas sen. Portefeuilles. Porte- imannaies enz. De DISTRIBUTIE IN BELGIE, LUXEM BURG EN NEDERLAND Hoewel de officiële rantsoenen in de drie Benelux-landen niet zo buitengewoon sterk uiteenlopen, is toch de situatie in de drie landen geheel verschillend, doordat in Ne derland veel minder vrije artikelen zijn. Van de levensmiddelen zijn in België en Luxemburg alleen brood, vlees, boter, mar garine en vetten en suiker op de bon en van de industriële artikelen alleen zeep. (Dit laatste is in België zelfs ook gedeeltelijk vrij). Aan brood hebben wij in Nederland 2000 gram, in Luxemburg 1862 gram en in België 2100 gram. Aan vlees heeft Neder land normaal 200 gram, doch tijdelijk 300 gram, (waartegenover in het voorjaar waarschijnlijk het rantsoen zal worden ver laagd). In Luxemburg echter 525 gram en in België 346 gram. De weekrantsoenen voor boter, margarine en vetten bedragen in Nederland 250 gram, in Luxemburg 238 gram en in België 250 gram. Suiker Neder land 333 gram, (waar echter jam en andere suikerhoudende producten afmoeten), in Luxemburg 346 gram en België 233 gram. Suikerhoudende artikelen zijn in België echter vrij. Het rantsoen zeep bedraagt in Nederland ongeveer 500 gram, in Luxem burg 350 gram, terwijl het in België, zoals gezegd, gedeeltelijk een vrij artikel is. Doordat echter alle andere artikelen in Bel gië en Luxemburg vrij van distributie zijn, is het dagelijks leven daar toch veel ge makkelijker dan in ons land. Overigens is het prijspeil in België hoger dan bij ons. De groothandelsprijzen ston den in September in België op ruim 300 en in Nederland op 273. De bevolkingsdicht heid is in België en Nederland nagenoeg gelijk, nl. in Belië 276 personen per vier kante kilometer en in Nederland 279. Luxemburg heeft maar een bevolkings dichtheid van 110. NEDERLAND EN DE BELGISCHE CONGO Nu de Benelux-overeenkomst in werking is getreden, heeft Nederland in zekere zin nieuw koloniaal gebied ter beschikking ge kregen. België bezit immers de Belgische Congo, een land van 2.336.000 vierkante kilometer groot, d.i. ongeveer 75 keer Ne derland. Dit enorme land heeft slechts een bevolking van ruim 10 millioen negers en enkele tienduizenden blanken. Het is een gloeiend heet tropisch land, waarin nog on gekende rijkdommen verborgen liggen. Reeds levert de Congo uraniumerts, radium, diamanten, koper, tin en cobalt, de rijkdom aan steenkool en olie is nog onbekend, maar ook als landbouwgebied zal het waterrijke Congobekken van zeer grote betekenis kun nen worden. Sinds 1924 mochten de producten uit de Belgische koloniën vrij van invoerrechten in België worden ingevoerd; Nederland kende daarentegen geen vrije invoer uit zijn overzeese gebiedsdelen. Daardoor werd, toen onlangs de douane-overeenkomst met België gesloten werd, een nieuwe ïegeling nodig. Krachtens deze zal voorlopig van ge val tot geval worden bepaald of een product uit de Belgische overzeese bezittingen of uit Nederlands-Indië al dan niet van invoer rechten zal worden vrijgesteld voor beide landen. Worden Congo-producten niet be last met invoerrechten, dan zal dus ook Ne derland deze vrij kunnen invoeren. Vooral nu de Aziatische en Indonesische economie nog zo in de war is, zal het de moeite waard zijn, meer aandacht te besteden aan dit nog maar nauwelijks in exploitatie genomen Afrikaanse gebied. Voor Nederland met zijn grote ervaring op het gebied van transport, mijnbouw en tropische landbouw kan de Belgische Congo een arbeidsterrein, van grote betekenis worden. Gezouten record. De totale productie van onze zoutindustrie bedroeg in het algelo pen jaar 240.000 ton, dus 20% méér dan in 1946. Tocli komt er feest. Hoewel het plaatsje Huissen bij Arnhem tot een van de zwaarst getroffen plaatsen van ons land behoort, zal in Juli a.s. feestelijk worden herdacht, dat Huissen 600 jaar geleden zijn stadsrechten kreeg. Doodsangst achter cijfers. De Noord- en Zuidhollandse Redding Mij. heeft in het afgelopen jaar 56 personen gered en 15 schepen geborgen. Plastic duurzamer dan metaal. Een Neder landse firma heeft kogellagers van plas tic vervaardigd en gebleken is, dat de le vensduur van deze lagers ongeveer tien maal zo groot is als die van metaal. Kwart eeuw priester. 15 Augustus a.s. zal Pater Henri de Greeve herdenken, dat hij 25 jaar geleden zijn priesterwijding ont ving. De moeite waard. De zomerzegels 1947 hebben boven de frankeerwaarde een be drag van 184.235.551-^ opgebracht. De helft voor ons. De Benelux heeft in Ca nada 3 millioen bushels tarwe aange kocht, waarvan anderhalf millioen voor ons land zal zijn bestemd. Verdiende onderscheiding. De restaurateur van de „Nachtwacht", de heer H. H. Mertens, werd ridder in de Orde van Oranje Nassau. De jonge garde vóór. Jonge musici tussen 15 en 30 jaar kunnen deelnemen aan het muziekconcours te Scheveningen, dat ge organiseerd wordt door Philips Radio en de Mij. Zeebad-Scheveningen. Scheveningen zonder pier. Het wandelhoofd in Scheveningen zal waarschijnlijk niet worden herbouwd.

Soester Courant | 1948 | | pagina 3