i: W. N. NIEUWENHUIS VOOR ONZE DAMES. Plaatseli)k nieuws. Blijft op goede voet Loodgieter - Eiecfriciën Sluit dan een Levensverzekering bij LENSSEN! UIT CROMWELL'S TIJD. Hoe 't bij de buren gaat. Het is goed in deze tijd over een warm kledende japon te beschikken. Wij ge ven u hierbij het model van zulk een japon. Eventueel kunt u met een kleine cou pon volstaan, als u een oude japen vol gens onze tekening wil moderniserep. Hieronder volgt een naaibeschrijvimg. Beginnen met de uit twee delen bestaan de rok. Beide delen, het voor- en ach terpand, worden in het midden tegen de stofvouw gelegd. De zijnaden dichfstik- ken en afwerken. Van het lijfje knippen wij het achter pand van dubbele stof. De tailMijn wordt ingehaald. De ruimte aan boven- en benedenkant van het voorpand wordt met een klein steekje ingehaald. Het taillestuk wordt middenvoor en -achter tegen de stofvouw gelegd, (na den aanknippen) en vervolgens op de blouse gestikt. Nu worden schouder- en zijnaden van de blouse dichtgestikf. De lïnkerzijnaad blijft ongeveer 16 c.M. open voor het split. Rok en blouse stikken we aan el kaar. De ruimte aan de kop van de mouw wordt ingehaald of in plooitjes gelegd. De mouwnaad wordt gesloten. De on derkant van de mouw halen we i/n. Mouw en manchet stikken we met de goede kanten op elkaar. De manchef wordt aan de verkeerde kant overge- naaid. De ceintuur wordt tweemaal van dubbe le stof geknipt. Naden dichtstikken. De hals wordt met een schuin geknipt reep je afgewerkt. Het taillestuk wordt met kleine knoopjes gegarneerd. Patronen van dit model zjjln in de maten 40, 42, 44, 46 en 48 a f0.95 ver krijgbaar bij „Het Patronenhuis", Mid denweg 200, Amsterdam. Na ontvangst van een postwissel, waarop vermeld: No. 4751, maat wordt het patroon omgaand toegezonden. BEKEURD. Een groot aantal automobilisten werden bekeurd wegens overtreding van het in haal verbod, parkeren binnen 10 M. van een bocht, het links rijden in eien bocht» rijden zonder licht, onbeheerd laten staan van een auto met lopönde motor, het in gevaar brengen van het verkeer, het rijden buiten de rijweg en het rij den zonder rijbewijs. Ook gingen een aantal wielrijders op de bon, vooral wegens het rijden zonder licht. NUTS-AVOND. Donderdagavond geeft de bekende Jan P. Strijbos in de zaal van Eemland voor het Nut van 't Algemeen oen voor dracht met film over het onderworp: „Met de Willem Barendtz ter walvis vaart naar de Zuidelijke IJszee." Deze avond, waarvan ongetwijfeld veli©n zullen willen genieten, is ook toeganke lijk voor niet-leden. Meer goede avonden, uitgaande van 'f Nut, zullen in dit winterseizoen nog vol gen. O.m. komen op 5 Maart Julia de Gruij- ter en Rïen van Noppen, die een vrolijke Vlaams-Nederlandse avond zullen geven, terwijl op een nog nader vast te stiellen datum Charlotte Kohier komt. met uw voeten! Zij moeten uw hele leven lang mee. Bezoekt regelmatig onze pedicure-in richting en u voelt ze niet meer! IAANSTR.47 BAARN TELEFOON 2672 BALDADIGHEID. Een bewoonster onzer gemleeinfe vond dezer dagen in haar brievenbus leein brief ie, waarop waren geteklend een doodshoofd èn een 'kruis en waarop ge schreven stond „Denk om de volgende nachten". De politie wist de daders op te sporen. Het bleken enige kwajongens te zijn, die op niet malse wijze over hun hande1" lingen werden onderhouden. POSTDUIVENTENTOONSTELLING. Zaterdag en Zondag had in de grote zaal van „De Gouden Ploeg" een post- duivententoonstelliing plaats, welke geor ganiseerd was door de Soester Con cours Commissie, waaraan door de le den van de beide postduivenverenigin gen „De Vriendschap" en „De Zwaluw" werd deelgenomen. Er bestond voor de ze tentoonstelling een grote belangstel ling. Onder de 257 inzendingejn bevon den zich vele prachtige exemplaren en de keurmeesters, de heren J. F. He-eir- schop uit Haarlem en Th. Baal uit Tiel, hadden lang geen gemakkelijke taak. De voorzitter der commissie, de beer E. Daatselaar, opende deze tentoonstelling en dankte allen, die hum medewerking bij het tot stand komen hadden ver leend en wees op bet grote nut, hetwelk van een tentoonstelling uitging. Tevens bracht hij dank aan hen, die een prijs be schikbaar hadden gesteld. De prijzen werden als volgt toegekend: De schoonste duif van het geheel: Mej. C- Zimmerman. Schoonste jonge doffer: C. van Soest. Schoonste jonge duif: H. Gorïssen. Schoonste oude doffer: C. Karstens. Schoonste late duif: A. Logtenstein. Schoonste late doffer: G. Sikkelbein. Klasse 1. Oude doffers, onbevlogen: 1. G. Sukkel, 2. C. Dijkman, 3. C. van Soest, 4. Si. Rijksen, 5- C. Geijtenbeek, 6en 7. H- Pohlnfan. Klasse 2. Oude duiven onbevlogen: 1. A. Logtenstein, 2. A. Graumans, 3. P. Grift, 4. H. Pohlman, 5. Mej. G. Zim merman. Klasse 3. Oude doffers 100 tot 300 K.M-: 1. G. Geijtenbeek, 2. A. Priem, 3. C. Karstens. 4. G. Foeken, 5. C. van Soest. 6. A. Graumans. Klasse 4. Oude duiven 100 tot 300 K.M.: 1. W. Nieuwenhuis, 2. Mej. G. Zimmer man, 3. H. Spikman, 4 W. Roest, 5. C. Karstens. KI. 5. Oude doffers, meer dan 300 K.M.: 1. C. Karstens, 2. H. Kriek, 3. Mej. C. Zimmerman, 4. C. Karstens KI. 6. Oude duiven, meer dan 300 K.M.: 1. Mej. G. Zimmerman, 2. E. Daatselaar, 3. H. Pohlman. KI. 7. Onbevlogen jonge doffers: 1. A. J. Verkerk, 2, A. Waaijenberg, 3. Rijnders. KI. 8. Onbevlogcn jonge duiven: 1— G. Haks- 2. H. van Sitter. Klasse 10. jonge duiven tot 150 K.M-: 1. G. Geijtenbeek, 2. J. Rijnders, 3. H. v. d. Kuil, 4. H. Spikman, 5. J. Kamer beek. Klasse 9. Jonge doffers tot 150 K.M-: 1. C. Karstens, 2. A. Logtenstein, 3. J. Kamerbeek, 4. G. v. d. Broek, 5. G. Haks. KI. 11. Jonge doffers, 150 K.M. en meer: 1. C. van Soest, 2. Sj. Rïjksen, 3. A. Rijksen, 4. G. v. d. Broek, 5. W. Nieu- venhuis. KI. 12. Jonge duiven, 150 K.M. en meer: 1. H. Gorissen, 2. Sj. Rijksen, 3. Mej. G. Zimmerman, 4. W. Roest, 5. W. Nieu- huis. Klasse 13. Jonge doffers: 1. G. Sikkelbein, 2. G, Teeken, 3. H. Overbeek, 4. A. Waaijenberg. Klasse 14. Late jonge duiven: 1. A. Logtenstein, 2. T. de Muijck, 3. P. Grift, 4. J. v. d. Brakel, 5. C, van Soest, 6. C. Karstensi. Zondagavond te 8 uur, had onder gro te belangstelling de prijsuitreiking plaats. Mej. G. Zimmerman ontving de kampi- pioensprijs, een beker, terwijl de heer C. van Soest een medaille ontving, beschik baar gesteld door het gemeentebestuur van Soest. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 TER INZAGE. Aan ons bureau liggen gratis ter inzage de passagierslijsten van hef ss. „Volen- danT' en het m.s. „Willem Ruïjs", welke boten resp. op 26 en 23 Januari fe Rot terdam worden verwacht Op de jVolendam" bevinden zich o.m. de militairen N. A. Kuiperi, Wilhelmina- laan 19a en P. E. Dekker, Wilhelmina- laan 12. Op de „Willem Ruijs'' bevinden zich de evacuee's W. A. Frangenheim ien N- J. Frangenheim-v. d. Will, Nieuweweg 2. BILJARTEN. De uitslagen van de compefifiewedsfrij den N.B.B-, district Eemland, gespeeld in de week van 11 tot en mtet 17 Janlu- ari zijn als volgt: Cadre klasse: N-Brabent 1Centraal 1 24. N. Brabant 3Tolsteeg 1 60- Tolsteeg 2De Verg. Wagen 1 06. Ie Klasse libre: Metropole 1Die Nieu we Kei 1 62. Leusderkwartjer 1Ons Genoegen 1 53. Ons Genoegen 2De Gouden Ploeg 2 26. De Verg. Wagen 3Zonneheuvel 1 2—6. 2e Klasse libre: Soesfdijk 1De Nieuwe Kei 2 6—2. Animo 1Metropole 2 62. De Vergulde Wagen 4Centraal 2 44. Leusderkwarfkr 2K.O.T. 1. 62. '3e Klasse libre: De Pauw 1D.O.S- 1 26. Tavenu 1O.D.L. 1 44. Middel- wijk 1Leusderk. 3 08. Oosterpark 1—De G. Ploeg 3 6—2. 4e KI. libre: Tavenu 3-Eennlust 1 2—6. Animo 2—Metropole 3 4—4. Tavenu 2— Scestdïjk 2 4-4. Centraal 3-K.OT- 2 4—4. 5e Klasse libre: D.O.S. 2—Soesfdijk 3 62. O.D.L. 2Metropole 4 44. De Pauw 2Middelwijk 2 44. Zonneheu vel 2—K.O.T. 3 6—2. 6e Klasse libre: Eemlust 2Verg. Wa* Wagen 6 26. Animo 3Ons Genoegen 4 80. Centraal 4Oosterpark 2 26: JO BLOK EN GERRIT v. d. BURG- Mevrouw Blok-Eysink zette Zaterdag j.1. haar serie kunstavonden in het atelier „De Haverkamp'' voort met een conciert dat verzorgd werd docr Jo Blok (viool) en Gerrit van de Burg (piano). Het programma bestond uit Bach's con cert in E, de Sonate in F van Beethovieïx, Heeft U toekomst-wensen? Van Weedcstraat 29 - Soestdijk de Folia-Variaties van Corelli en de Sonatine van Dvorak. De beide artistem waren bijzonder goed op dreef, zodat het voor de bezoekers een mooie avond werd. In het bijzonder Beethoven's „Frühlingssonate'' (die Sonate, waarbij sommige mensen altijd denken, dat ca viool in het laatste deel aldoor maar weer verkeerd invalt, maar Beethoven heeft het heus zo bedoeld!) en de ge makkelijk aansprekende, op Slavische volksmelodieën gecomponeerde sonatine van Dvorak, hadden veel succes, waar voor de beide kunstenaars met een voor treffelijk gespeelde Slavische Dans van Dvorak dankten. Een avemd, die ,,De Haverkamp'' en de gastvrouw tot eer strekte PAARDENKEURING. Zaterdag 24 Januari a.s., 's middag's te 2 uur, houdt de Vereniging van het Ne derlandse Shetland Pony Stamboek op de Stationsweg, nabij het Emmamonu- ment, een keuring vain pony-hepgsfen e;n merries plaats. Deze keuring heeft plaats ter inschrijving in bedoeld stamboek en mededinging naar beschikbaar gestelde prijzen, waaronder ook medailles van ons ge meentebestuur en particulieren uit einze gemeente. EEN TAART VOOR DE JARIGE PRINSES. Zoals wij algemeen bekend, is ons Prin sesje Margriet het petekind van de Ne derlandse koopvaardij en begrijpelijk is het, dat de mannen van de vloo,t hun petekind op haar verjaardag steeds op een bijzondere wijze gelukwensen. Gisteren deden zij dit door mid del van een grote taart, waarop een grcot koopvaardijschip, vervaardigd van chocolade en versierd met witte mar grieten en oranje rozen, welke onze klei ne „Pief' namens de mannen van d-e) vloot werd aangeboden door Mevrouw Dammers en een kind van een der scholen alhier. De taart werd vervaardigd door banket bakker Bosma, Van Weedestraat. SNELLE BEVOLKINGSAANWAS. De aanwas der bevolking der gemeen te Soest, geeft in de loop der jaren een merkwaardig beeld te zien. In cijfers is het af te lezen hcie Soest van een kieine plattelandsgemeente is uitgegroeid tot de grootste plaats in Eemland- Zolang de bevolkingsaanwas zich zeer gelijdelijk in opwaartse lijn bewoog, bleef het boerenkarakter der gemc.enta bewaard. Doch naar mate het aantal in woners per jaar sneller toenam, trad cok een structuurverandering naar vo ren. r Aan ide hand van het beschikbaar cij fermateriaal kan werden aangetoond, dat in de 19e eeuw Soest vrij kliein 'bleef. In 1815 1560 inwoners, in 1821 1654 ïnw. in 1830 2068 inw., in 1840 2501 imv., in 1850 2882 inw., in 1860 3282 inw.* in 1870 3390 inw., in '1880 3578 inw.* in 1890 3898 inw-, in 1900 4376 inw. Na 1900 krijgen we een geheel ander 'beeld te zien. In 1910 bedroeg het aantal in woners reeds 5230, in 1920 7457, in 1930 13489, in 1940 18407 en in 1947 22.000 Hieruit blijkt, dat, nadat Soest eenmaal' als ideale wcongemeente was „ontdekt", het bevolkingscijfer met sprongen om hoog ging. De boerenstand werd aldus tot ongeveer zeven procent van het to taal inwoneraantal terug gedrongen- Vast staat, dat met een toename van 500 personen per jaar rekening kan wor den gehouden. Mochten echter de grootse militaire plannen rendom het vliegveld „Soesterberg'' doorgang vinden, dan kar.' op een bevolkingstoename worden gere kend, die sterk zal afwijken van het thans geboden beeld. 41. Teleurgesteld reden de Rondkoppen weg en toen ze eenmaal buiten gezicht waren maakte hun nieuwe vriend zich gereed, zijn tocht te vervolgen. 42. Hartelijk nam men afscheid en daar na keerde de kapitein met zijn helpers terug naar de vijandelijke wachtposten, die nog altijd in diepe slaap onder een boom lagen uitgestrekt. Kapitein Gay had weer een van zijn bekende plannen in voorbereiding. 43. Met geladen pistolen schreden de kapitein en zijn mannccn voorwaarts en zonder dat de slapers er iets van be merkten werden de musketten voorzich tig weggehaald. Toen werden de soldatem wakker gemaakt. Ongeveer een half jaar geleden schreef En- gelands oud-onderminister van Buitenland se Zaken, Lord Vansittart: „Roep Moskou een halt toe!" De bedoeling was zijn land genoten aan te sporen om een nieuwe oorlog te voorkomen. Hij voegde daaraan toe, dat een Engelse krant had geschreven: „dat de buitenland se politiek thans het meest móéd nodig heeft," maar, vervolgde hij, „moed is altoos de onmisbare, hoewel niet steeds als zoda nig erkende voorwaarde geweest voor de buitenlandse politiek. Het was ten dele ge brek aan moed, dat ons in de tweede we reldoorlog bracht. Wij behoeven niet te blijven staan bij de vele gelegenheden, die wij gemist hebben om de Duitse bluf tijde lijk te ontmaskeren." Zal de tegenstander van. Moskou thans die moed hebben? Een week geleden heeft de Britse premier Attlee in een radiorede geprotesteerd tegen wat hij noemde een nieuwe vorm van im perialisme door de Sovjet-commissie nage streefd. Dit imperialisme noemde hij een bedreiging van het welzijn en de levens wijze van andere landen van Europa. Thans heeft de plaatsverv. Britse minister Herbert Morrisson in een verklaring over internationale aangelegenheden van de commissie ter bestudering der buitenlandse politiek verklaard, „dat de Russische bui tenlandse politiek, en de vermetele Russi sche propaganda een nieuwe oorlog in de hand werken en het economisch herstel van de wereld in gevaar brengen." Hij uitte zijn verontwaar diging over de rol, die de Sovjet-Unie en de communisten in Oost- en Zuidoost,Euro pa spelen, en hoewel niets liever dan sa menwerking met de Sovjet willende, zei hij, dat de Sovjet niet kan verwachten, „dat wij steeds onware en kwaadaardige aanvallen op Engeland op ons kunnen laten zitten." Neen, maar dan zal Brittanië toch anders uit de hoek moeten komen, en is Engeland daartoe in staat? Wat zal het doen tegen de propaganda, die de Sovjet bijv. nu weer in Berlijn tegen de westerse geallieerden voert? De Sovjet, die in het Oosten door een z.g. Molotov-plan de satellieten econo misch wil steunen, en in het Westen, vooral West Duitsland, de economie van het Marshall-plan door algemene stakingen wil verlammen. En voorts de geallieerden uit Berlijn wil jagen De Russische officier Sobinow heeft in het te Berlijn verschijnende officiële orgaan van het Sovjet-bestuur geschreven: „wij kunnen niet langer toestaan, dat Berlijn tot centrum van het separatisme en de verga derplaats van intriganten wordt gemaakt." Dat slaat op vergaderingen van soc. demo craten en anderen, te Berlijn gehouden, maar wordt o k in verband gebracht met de te Frankfort getroffen overeenkomst van de Amerikanen en Britten met betrek king tot de sterkere economische regering. Dit was de Fransen niet naar de zin, maar de Sovjet nog minder. De laatste nu ver spreidde het bericht, dat de westelijke autoriteiten gedwongen zullen worden Berlijn te verlaten. De Sovjet-bevelhebber Sokolowsky heeft geprotesteerd tegen de besluiten van Frankfort betreffende de Brits-Amerikaan se dubbelzone. En nu komt de klap op de vuurpijl: als de reacties der Engelsen en Amerikanen daartoe aanleiding geven, dan zal de Sovjet-Unie overwegen de overeen komsten van Jalta en Potsdam op te zeg gen, dan is het viermogendhedenbestuur geëindigd, de verdeling van Berlijn van on waarde verklaard, en aan de westelijke au toriteiten de eis te stellen om binnen vier of zes weken Berlijn te verlaten. Britse autoriteiten te Berlijn noemen deze gedachte „bluf", en de Amerikaanse gene raal Hayes zei: „Wij blijven in Berlijn,' maar de Berlijners, dag aan dag dit ho rend, gaan er geloof aan hechten. De Ame rikaanse gouverneur inDuitsland, generaal Clay, heeft vroeger verklaard, dat hij niet uit Berlijn zou vertrekken, tenzij geweld ge bruikt wordt. Officiële autoriteiten beves tigen evenwel, dat een overplaatsing op grote schaal van Amerikaans personeel van Berlijn naar Frankfort op handen is. Dus toch wij ken. Naast deze Sovjet-beweging, om de geesten tegen de Westerse autoriteiten op te zetten, moet de tweede actie gezien wor den in de communistische pogingen om de voedseltoestand uit te buiten tot ondermij ning der productie. Dit zou dan een tweede antwoord van de Sovjet zijn op de vorming ener sterke economische regering der West Duitse dubbelzone. Ook de vakbeweging heeft zich weer in de politieke situatie gemengd. De vakbonden hebben, nu de distributie van levensmidde len, evenals in het voorjaar van 1947, in het ongerede geraakt, gedreigd met een al gemene staking, waar men de communisten achter zoekt, die als uitvoerders van Mos kou, het Roergebied in disorde moeten brengen om straks mee tegen het plan- Marshall te kunnen ageren. De vakbonden hebben nu de Westerse autoriteiten ge vraagd de boeren van Neder-Saksen, Slees- wijk Holstein en Beieren, te dwingen vlees en levensmiddelen te leveren. Een staking van 25.000 Duitsers werd door de bezetten de macht toegelaten. Iets wat onder Duits bewind niet mogelijk zou zijn geweest. De Britten en Amerikanen moesten eens be denken, dat dit dulden door het volk straks als zwakheid zal worden aangemerkt, ge woon als het reeds was aan dwang en aan dwingelandij, verklikkers en spionnage. Dit volk kan de democratische vrijheid nog niet verdragen en het is de vraag of8 Frankrijk, bron der revolutie, het ook kan. Dit land heeft wel anderhalve eeuw lang de leus „vrijheid" horen klinken, maar telkens met bloed moeten afkopen. En nu spitsen zich de ver houdingen toe. De communisten, door de verkiezingen tot een minderheid geworden, staan er op, de eens bezette plaatsen te be houden in het bureau der Nationale Verga dering en de Raad der republiek. Na een korte vacantie kwam de Nationale Verga dering bijeen tot verkiezing van het bu reau. Als voorzitter trad op het oudste lid, de 86-jarige Marcel Cachin, die in zijn ope ningswoord een partij-propagandarede hield, het misnoegen opwekkend van libe ralen, Gaullisten en radicalen, die dan ook de zaal verlieten, toen hij over gewapende conflicten sprak en Vietnam, Griekenland, Brits-Indië en Nederlands Indië noemde. Na de verkiezing van de radicaal socialist Edouard Herriot begon de herrie. De meer derheid der vergadering acht het niet ge wenst dat in de tegenwoordige omstandig heid en beducht voor Russische invloeden, communisten de sleutelposities in de Ka- merbureaux zouden innemen. Toen de lei ders der fracties de oude Cachin de voor drachten voor de lijst der vice-presidenten van de Assemblée overhandigden, werden deze door de tijdelijke voorzitter geweigerd, omdat de communisten op de 4e en 5e plaats stonden. Een verdaging der zitting bracht geen uitkomst. Verwijten over en weer werden gehoord, en het resultaat was dat de zaal ontruimd moest worden Vrijheid het is een woord, dat de com munist alleen als voor hem geschreven kent. De communisten in Italië strijden niet meer voor „brood", maar voor „vrijheid". D.w.z. de communis tische leiding heeft de leuze „brood" tijde lijk vervangen door de leuze „vrijheid" en haar aanvallen op de Ver. Staten versterkt. De Amerikaanse mariniers en het plan Marshall zijn de mikpunten harer propa ganda. De waarschuwing van de communis tische leider Togliatti „dat de communisten de steun hebben van tienduizenden jonge ren, die als partisanen geleerd hebben de wapens te gebruiken en bereid zijn deze, zo nodig, opnieuw te gebruiken tegen de re- volutionnaire provocateurs," wordt door neutrale waarnemers en door het kabinet- de Gaspari als ernstig bedoeld opgevat. Het uiterst-linkse kamp in Italië organi seert zich behalve in de communistische partij, ook in het z.g. „democratisch front van vrijheid en vrede," waaraan ook de links-socialist Nenni zijn steun geeft. Hier mee volgt Togliatti 't voorbeeld van maar schalk Tito, die in Joego Slavië ook buiten de partijen om richt tot de arbeiders van alle partijen. Anders botert het niet tussen deze twee. Italië en Joego Slavië kunnen het niet eens worden over de te benoemen gouverneur van Triëst, dat zaakje loopt al een half jaar en 't zal er wel mee eindigen, dat de heren tot de Veiligheidsraad zeggen: wij kunnen het niet, doet u het maar! Een woord, dat ook in Griekenland gehoord mag worden, waar „generaal" Markos aap de Albanese grens aanvallen op Grieken land doet. Amerika, dat dit land steunt in zijn strijd, wetende, dat de Amerikanen niet dan ongaarne buiten de grens van het eigen land strijden, steunt met geld en wa pens nu de Grieken zelf krachtig optreden en de vijand in Konitza in bedwang hou den. Militaire waarnemers van de Balkan-com missie der Ver. Naties, die de gevechten in de omgeving van Yannina en Konitza ga deslaan, verzekeren, dat de rebellen op Al- baans grondgebied zich terugtrokken en de Grieken op anderhalve km van de grens door artillerie beschoten. Dit land en ook Bulgarije loopt aan Sovjet hand. Dimitrow dreigde negen parlementsleden met het lot van Petkof, toen deze de staatsbegroting be streden. Maar men vertelt, dat de socia listische fractie moed greep uit het feit, dat een Amerikaanse vloot in de Middellandse zee is en troepen klaar staan om Grieken land te helpen, doch wie op deze chantage vertrouwt, kan slechts zijn handen bran den, verkondigde Dimitrow. Donderdag 15 Januari 1948 te 11.45 uur heeft Djokja de voorstellen van de Commissie van Drie aanvaard, of anders gezegd: de republiek Djokja aanvaardde de voorstellen van de Commissie van goede diensten inzake het staken van het vuren, met de door de Ne derlanders voorgestelde amendementen. Het Nederlandse kabinet had zich al eerder met deze voorstellen één verklaard. De Van Mook-lijn zal nu basis zijn voor een te de militariseren zone tussen het Nederlandse en het Republikeinse gebied. Verder bevat ten de voorstellen voorzieningen in het te rugtrekken van de troepen van beide par tijen uit het deel van de te demobiliseren zone van de andere partij, terwijl zij tevens een aantal politieke voorschriften bevatten, o.a. betreffende de volksstemmingen, die in elk gebied van Java, Sumatra en Ma- doera gehouden zullen worden. Zaterdag is de overeenkomst getekend, maar de Mohammedaanse groep hoeft zich reeds uit het kabinet van Djokja teruggetrokken, omdat zij het „staakt het vuren" niet aanvaardt. Dat is de Arabische Liga, die ook in Palestina moord en dood slag voert en de nu nog strijdende guerilla- benden in een strijdend leger heeft omge zet.

Soester Courant | 1948 | | pagina 2