Joden en Arabieren. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Het lied van dezak-ageoda. De begroting 1948 sluitend. Officiële mededelingen. PlaaSseHjk nieuws. IN DE HOEK. Zijn Uwkolenbonnetjes78en 81 reeds ingewisseld tegen cerliiicalen tot steun van de achtergeblevenen van slacht- ofiers uit oorlog en verzet SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG" - No. 6. Bureau.: Wan Weedeetraat 35 Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, f 1.50 - Per post f 1.75 VRIJDAG 23 JANUARI 1948. Nu het verdelingsplan voor Palestina er door is en vast staat, dat daar een auto noom Joods gebied..zal ontstaan, is het wel belangwekkend hier .eens een kijkje te ne- xnen. De voorgeschiedenis der Joodse kolo nisatie zullen wij daarbij slechts in grote trekken tekenen. Eeuwenlang hebben de Joden reeds ge tracht naar het land .terug te keren, doch daar dit beheerst werd door Arabieren en Turken, kwam er nooit veel van terecht. Eerst toen, in de vorige eeuw, baron Roth- schild met grote geldsommen steunde, ont stonden enkele belangïhke nederzettingen, de Biloe-Kolonies. Door de verkeerde opzet verliep deze zaak en eerst toen in het begin dezer eeuw Theodor Heizl de goede grond slagen had gelegd, o.a. dtor het oprichten der „Jewish Colonial Trusi" en der „Anglo Palestina Cie", kon het Zionisme op resul taten wijzen. De eerste wereldoorlog vernietigde bijna alles. Maar toen de Turkse heerschappij was weggevaagd, mede door .de hulp van een Joods legioen, gaf Lord Balfour (Nov. 1917) zijn bekende verklaring af, die later in het vredesverdrag met Turkije werd op genomen en die de erkenning der Joodse rechten bracht. De door de Zionisten ge stichte „Preparation Fund" werd met de -wederopbouw belast, de „Zionist Coxnmis- sion to Palestine" gaf adviezen aan het Britse bestuur en bovenal stond nu de vor ming van een „Joods nationaal tehuis" vast. 'In 1921 begon dan ook een grote trek naar het oude land. Arabische tegenstand. Daar de Joden in zeden, godsdienst en in maatschappelijke instelling totaal anders waren dan de Arabieren, heeft er altijd wrijving tussen beide groepen bestaan. Wij behoeven daar niet over uit te weiden, de grote overvallen van 1929 en 1936 zijn te bekend. Evenmin behoeven wij er de aan dacht op te vestigen, dat de Engelse rege ring de immigratie sterk beperkte en zo trachtte tussen de twee klippen door te zeilen. Deze politiek is thans ten einde. Wij moeten alleen stil staan bij de twee werel- j den, die hier botsten. De Arabische maat schappij, vastgeroest in Oosterse overleve ring, paratiserend op de natuur, kwam plotseling tegenover de moderne, Westerse productie-methoden te staan. Zij vond hier haar meerdere en dit is de haard van de tegenstand. De Joodse landbouw. Opmerkelijk is het, dat de Joden, die in andere landen nooit een belangrijke plaats in de landbouw vervulden, hier wèl land arbeid verrichten. Dit is ook noodzakelijk, want de Joodse gemeenschap is geheel ge richt op zelfvoorziening. Er wordt daarom van alles verbouwdtarwe, zowel als groen ten en fruit en ook de veehouderij mag er zijn, al betekent de zuivel niet veel. Het gemengde bedrijf overheerst, terwijl vrij wel alles coöperatief wordt bedreven. Dit om sterk te staan bij crises en om immi granten in grote getale te kunnen opnemen en africhten. Toch staat alles nog maar in de kinderschoenen, want slechts 12% van Palestina is nog in cultuur gebracht. Er leven thans 650.000 Joden in het land. Een lieve hand, die altijd geeft en altijd naar verrassing streeft een hand, die ploetert, onversaagd en voor zichzelve nooit iets vraagt kortom, zo'n zachte vrouwenhand geeft mij iets moois, in leren band een fraai en nuttig exem plaar: Agenda voor het Nieuwe Jaar. En wat mij heden pijnlijk treft en ook de lezer wèl beseft dat, na een jaar van zware zwoeging nu óók nog komt gewetenswroeging. De wroeging over 't onde boekje dat straks verdwijnt naar 't rommelhoekje ja, hierin zit 'm nu de kneep het Nieuwe houdt ons in z'n greep dat boekje, vol van nieuwe data zo fraai, is nu Persona Grata. Maar stil het oude, raak en waar dat fluistert: „Ben je met mij klaar?" „Je weet, op 20 Februari bij 't jubileum van Neef Arie vergat je hem, door drukke zaken je moet nog steeds ex cuses maken! en óók bleef jij bij huis en haard toen Thea ('t was op negen Maart) de dag herdacht, waarop, gezond zij juist een halve eeuw bestond! En dan dat boek, van Multatuli waar liet je dat, de 12e Juli? Die dag, zo feest'lijk en apart voor Leni en voor Leonard. Je zei: „Verhinderd", héél ad-rem maar zat te bridgen, met klein-slem. Enfin, ik wil er niet van praten j' agenda zit vól van hiaten van afspraken, die ge noteerd zijn maar soms, uit luiheid, ge negeerd zijn Ja, boekje, oud en haast versleten jij appelleert aan het gewetenDus zal ik alles memoreren en naar het Nieuwe trans porteren. Al voel ik mij dan tóch nog schuldig het Nieuwe boek is óók geduldig! Hiervan wonen 480.000 in de steden en 170.00Dvop het land. Een uitgesproken agra risch karakter heeft de gemeenschap dus niet en .het staat te bezien, of zij dit ooit zal krijgen. De industrie wint ook hier ter rein op ,'de landbouw. Vooral de diamant, metaal, textiel, chemische en conserven- aijverheii nemen toe. Jn de 'laatste zeven jaar werfa-n van de gelden van het „Fonds voor de wederopbouw" slechts 27% ®or de landbouw-kolonisatie besteed. In totaal is een 4HWti)0 ha grond Laangekochtdöfih handel en industrie trekken de meeste ko lonisten. Dit is zeer te betreuren, daar de bestaans zekerheid van het Joods nationaal tehuis afhangt van essa agrarische grondslag. Pa lestina heeft veel vruchtbare streken en in woelige tijden "biedt het coöperatieve land bouwbedrijf de meeste veiligheid. Fabrie ken, woningen ed. kunnen worden vernield, de grond nooit, terwijl de bedrijfsgebouwen kunnen worden verdedigd. Zal hier werk van blijvende waarde worden verricht? Wij weten het niet. De Arabische tegenstand is groot. Maar in ieder geval zal Palestina zijn landbouw moeten uitbreiden. De vraag, of de kolonisten hiervoor ge schikt zijn, is een teer punt. Inderdaad zijn er bloeiende landbouwkolonies en de citrus- cultuur is beroemd, maar of het oude volk hiervoor op de duur voldoende werkkrach ten zal opbrengen? Deze vraag is even be slissend als die der verdediging tegen over vallen. Voorlopig is het land nog niet „vloeiende van melk en honig." Dat het zover weer komen moge!. B. en W. hebben de raad onzer genie ein,- te aangeboden de begroting van inkom sten en uitgaven voor het jaar 1948, als mede de begrotingen over dit jaar voor het Wegenfonds, het Gasbedrijf ien het bedrijf der gemeentewerken. De gemeente-begroting sluit miet een ge raamde bijzondere bijdrage uit hef ge meentefonds groot f 104.000.- Voorts is rekening gehouden met de nieuwe Rijksregeling, welkie voor onze gemeente eien financieel voordeel bete kent van rond f49000. Het nadelig saldo over 1947 is op rond f 160.000.— te stellen- De eindcijfers der begroting van de ge wone dienst zijn f 1.961.108,34 en van de kapitaaldienst f 1-523.356,33- Voor onvoorziene uitgaven is geraamd f''34.873,04. Volgens de door de Minister van Bin nenlandse Zakein gegeven richtlijlnjen, zullen de navolgende belastingen moe ten worden geheven: 190 opcenten op de grondbelasting van gebouwde en 110 opcenten voor onge bouwde eigendommen; 150 opcentein per sonele belasting. Over de vraag of ook de straatbelasting met een tarief van 6 procent voor die gebouwde eigendommen ien 3 .procent voor de ongebouwde eigendommen zal worden opgenomen is inog geen beslis sing genomen. De vermakelijkheidsbelasting zal, om aan het door de Minister verlangde ta rief te voldoen, verhoogd moeten wor den. Krachtens de nieuwe salarisregieling zullen de diverse toelagen in de jaar wedden worden geïncorporeerd, terwijl in het algemeen de salarissen iets zullen stijgen, zij het niet in die mate als het college wenselijk had geacht. Met betrekking tot de salarissen stol len B. en W. voor de salarissen der wet houders te stellen op f 1500,zónder kindertoeslag, thans f1200,verhoogd met kindertoeslag. Bij de raming der jaarwedden voor amb tenaren is rekening gehouden met aan stelling in vaste dienst van de heer W. F. H. Tabernal, leider van het bureau Woningvoorziening en de aanstellingl van een hulpbode en een telefoniste" typiste, waarvoor bedragen van resp, f1500.en f1200.zijn geraamd. Als beloning van de deurwaarder der plaatselijke belastingen werd uitgejfrok-' ken f 2200.vorig jaar f 1950.- Voor het inrichten der eigendommiein-ad- minïstratie werd f 2000.- uitgetrokken. Voorgesteld wordt de subsidie aan de bijzondere bewaarscholen te verhogen tot f10.per kind per jaar, onder voor waarde dat de school door minstens 40 kinderen (thans 30) wordt bezocht. Vo rig jaar f5. Dc navolgende subsidies zijn verder nog uitgetrokken: Floralia-Vereniging f25. R.K. Boeren- en Tuindersbond f 10. voor elke leerling, welkie de lagere landbouwschool tc Hoogland bezoekt. Soester Kunstkring f325. Voor verbetering van wegen wordt ge vraagd: voor Emmalaan f7000.Laan straat f18000-stratencomplex „Ons Belang'' te Soesterberg f 24000.en voor voor vervanging van de bruggen in de Stadhoudersiaan door duikers f3500. Voor kapitaalsverstrekking voor hef Gas bedrijf is uitgetrokken f20.000,en voor het Bedrijf Gemeentewerken voor aan schaffing faecaliënauto f 12000,kiep- stel voor dieselvrachtauto f2500.mo torrijwiel f 1500.verbetering vuilnis auto f1800.en overname van bezittin gen der gemeente f12.100, De begroting gasbedrijf sluit, zonder ver lies of winst, met een bedrag van f304.285,03. Maatschappelijk Hulpbetoon zal dit jaar een subsidie behoeven van f74.000.- Vorig jaar f 107.429,51. Dit lager bedrag spruit voort uit de inwerkingtreding van de noodwet „Ouderdomsvoorziening". Voor het Soester Natuurbad wordt voor 1948 een nadelig saldo begroot van f3.300,welk bedrag zo nodig door de gemeente moet wordien vergoed. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kermis, dat de ontwerp-begrotingen a. der plaatselijke inkomsten en uitga gaven voor het dienstjaar 1948; b. voor het gemeentelijk wegenfonds voor het dienstjaar 1948; c. voor het gemeentelijk gasbedrijf voor het dienstjaar 1948 en d. voor het bedrijf der Gemeentewer ken voor het dienstjaar 1948 vanaf heden voor een ieder ter secreta rie der gemeente ter lezing zijn in/eerge- legd en tegen betaling der kostein alge meen verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat de navolgende mili tairen op 23 Januari a.s. met het si.s. „Vo- fendam'* zullen terugkeren: Dekker, P.E. wonende te Soest, WilheJ- minalaan 12; Kuiperi, N. A. wonende te Soest, Wïlhelminalaan 19a. Afhalen van deze militairen in de ont schepingshaven is niet toegestaan, daar voor vervoer naar de woonplaats door; de militaire autoriteiten wordt zorgge dragen. PRIJZENCOMMISSIE. De plaatselijke prïjzencommissie te Soest maakt bekend, dat in den vervolge de zittingen gehouden zullen worden op die le en 3e Dinsdag van iedere maand, tus sen 7.30 en 8.30 uur 's avonds ten ge meentehuize. Er is echter gelegenheid dagelijks met de secretaris der commissie besprekingen te houden aan het adres Steienhoffstr. 5. Vele gevalllen zijn tot tevredenheid op gelost. Zo werd nog onlangs een pen sionhoudster verplicht een bedrag van bijna f200.terug te betalen voor te veel berekend piensiongeld. BONNEN VOOR KUIKENS. De Plaatselijk Bureauhouder deelt me de, dat de bonnen voor kuikens vóór 1 Februari 1948 moeten worden aange vraagd. Nadien worden geen bonnen meer verstrekt. JAARVERGADERING S.B.B. Een dezer dagen kwam de Soester Be- stuurdersbond in jaarvergadering bijeen. Met een kort woord, waarin hij het afgelopen jaar de revue liet passeren» opende de voorzitter, de heer S. F. Bes- selse de bijeenkomst. H. wees vooral op de betekenis van 1948 voor de vakbewe ging. In dat jaar moet de bedrijfsgewijze organisatie haar beslag hebben en dat vraagt van het kader der beweging al les wat z ij geven kunnen aan kennis ew kracht. De jaarverslagen van secretaris 'en .pen ningmeester werden behalndeld en goed gekeurd. Het ledental bedroeg 222. Fi nancieel staat de organisatie er goed voor. De samenstelling van een nieuwe contro le-commissie, evenals het voorstel van het bestuur om de werkzaamheden meer te verdelen en het bestuur met twee lie den uit te breiden, werden aangehouden tot de volgende vergadering. Dc aftredende bestuursleden werden her kozen, terwijl in een vacature werd voor zien. Het bestuur is nu als volgt samen gesteld: S. F. Beisselse, voorzitter; H- Swart, secretaris-penningmeester; P. Grift, 3c dagelijkse bestuurder; J. H. den Daas en A. Bast, leden. Nadat nog enkele voorstellen wierdein besproken, sloot de voorzitter de ver gadering, na eerst de aanwezigen opge wekt te hebben toch vooral niet te ver geten, dat zij lid zijn van eein levende beweging, die elk (Ogenblik op haar men sen moet kunnelni steunen. HET LIED VAN DE ZEE. Zaterdag 24 Januari geeft de toneelver eniging „De Toekomst'' een uitvoering in hotel „Bos en Duin'' van het vissersspel' in drie bedrijven „Het lied van de zee" van A. van der Lugt. Dit stuk is nieuw voor Soest en er zal slechts één opvoering plaats hebben. Over een poosje komen onze jongens thuis. De „jongens van over zee'', waaraan ie dere Nederlander dankbaarheid ver schuldigd is. Niet zo maar een beetjie, maar een haast onzegbaar grote dank. Door hun aanwezigheid daar, in ons In- sulinde en vooral door hun waardig op treden, voorkwamen zij voor ons allen een ramp. De dreiging, dat ons Konink rijk uiteen zou vallen. Want mu, na bijna 3 jaar van wederopbouw, heeft toch de meest kortzichtige kunnen aan voelen, dat de welvaart, die wij in Hol land voor de oorlog kenden, voor een belangrijk deel voortkwam uit hef feit, dat wij Indië een deel van het Ko ninkrijk konden noemen. Over een poosje nu komen onze jon gens thuis. Reeds arriveerden de eersten. In verschillende gemeenten van oins land waren commissies van ontvangst aanwe zig. Niet overal helaas. Ook in Soest niet. Dat is jammer, want we moeten deze ke rels, want dat zijn ze stuk voor s|tjuk ge worden, niet zo zonder meer latie|n op gaan in ons dorpse bestaan. Wij moe- ze iets geven, waarvan ze latier nog eens terug kunnen denken en waarvan ze zullen zeggen: „ja, dat was een mooie dag, die dag, dat ik weer thuis kwam. Dat was Nederland en Soest op z'n beist". Dit hoeft niet mét veel hoempa hoempa te gebeuren. Onze jpngieins zullen daar van zelfs niets willen weten Maar wie moeten ze wel lafen weten, dat we hen dankbaar zijn en dat kan in velerlei vorm gebeuren. Wie neemt hiertoe het initiatief? Ik weet zeker, dat onze hoofdredacteur er graag een plaatsje voor afstaat, al heeft hij niet zoveel ruimte als hij graag zou willen. H. OEKMAN. X te Soest. Correspondentie ontvangen wij graag, maar uitsluitend over zaken, die het al gemeen belang raken. Schrijvens over personen of inlsfellingiöni worden door ons terzjjde gelegd, hetgeen ook het geval is met anonieme brieven. I-I. O. Vlugger dan or.zj rnedevverkear zul heb ben verwacht, kunnen we hem icn onze lezers hierover reeds iets miededielien. Het is ons n.1. bekend, dat deze aan gelegenheid niet is ontgaan aan de plaat selijke instellingen welkie zich de zorg voor onze Soester jongens overzee heb ben aangetrokken, n.1. de verschillen de Thuisfronten en de Band Nederland- Indië. Wel zijn dè enkele tot nu teruggekeerde Jongens niet met muziek en toespraken ontvangen, maar het bezoek, dat deze instanties ten huize van de Jongens heb ben gebracht, is daarom niet minder hartelijk geweest. Jammer is het alleen, dat deze lichamen niet steeds over een flinke kas beschik ken, omdat voor onze jongens bij hun thuiskomst en tijdens hun verbljjf in de tropen niet genoeg kan worden gedaan» maar als wij goed zijn ingelicht, dan zijn hiervoor bij de verschillende instanties gezamenlijke plannen in bewerking- Red. SOESTER SCHAAKCLUB. De competitieuitslagen zijn als volgt: Gespeeld te Hilversum op 15 Januari: SOEST 2 DE PION 2 1. P. H- van DoesburgE. Wieman 10 2. H. Schreuder—H. v- Alfen 1—0 3. A. v. Dijk-H. F. v. 't Hof 1/2-1/2 4. H. Fugers—A. F. Eb&s 1—0 5. J. BeijM. van Engelen 1/2-1/2 6. H. SchadeeC. Kortland 10 7. Th. de Ruig—G- v. d. Vliet 1/2-1/2 8. A. de RuigR. Dekker 01 9. N. de Bruin—H. Wallenburg 1—0 10. N. de BruinJ. Floor 10 Deze wedstrijd werd dus .gewonnieai door Soest 2 met 71221/2. Gespeeld op 20 Januari te Soest- SOEST 1 UTRECHT: 1 1. G. ReicheTh. van Schaik 1/2-1 2 2. J. GorterA. Rodrigo 1/2-1/2 3- H. SchreuderF. Diecperink 1/2-1/2 4. J. v- DaalH. Grunenboom 1/2-1/2 5. J. C. ThomaszeP. v. d. Werf 1—0 6. J. van Einden W- Voorbeijtel 1/2-1 2 7. P. v. DoesburgK. Huisman 1 —0 8. A. van DijkA- C. Bos 10 9. D. ReefsmanW« Verhoef 10 10. J. BeijC. de Voogd 1/2-1/2 Deze wedstrijd werd hiermede gèwon- nen door Soest 1 met 73. De uitslag van de clubcompetitie is: Groep 2 G. Gerritsma A. Poot 01. Groep 3 H. v. Noessel—H- Robberse 1-0. Groep 4 L. de RegtJ. Pilon 10.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1