De erfenis. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Welke datum is voor U? Van achter de schermen. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG/ - No- 7. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, f 1.50 - Per post f 1.75 DINSDAG 27 JAjNUARI 1948. Wie een erfenisje krijgt .wrijft zich gewoon lijk in de handen en zijn enige zorg is het schrikbeeld van een stevige verhoging van de inkomstenbelasting. Maar het gebeurt ook, dat de erfenis voor een deel uit schul den bestaat en wanneer men vreest, dat deze hoger zullen blijken te zijn dan de be zittingen waard zijn, kan men de erfenis aanvaarden onder voorrecht van boedelbe schrijving. Dat betekent, dat men na opma king van de balans van de erfenis kan af zien, indien de schulden de baten overtref fen. De man echter, die Minister Huysmans zal opvolgen bij het ministerie van Econo mische Zaken, zal dat voorrecht niet heb ben. Hij moet onze nationale huishouding overnemen, zoals die reilt en zeilt en, zoals men weet, reilt en zeilt het niet geheel voor de wind. Wij zitten, om met De Bilt te spre ken, tussen een paar depressies in, boven dien zijn onze zeilen op tal van plaatsen ge lapt en niet al te solide en tenslotte hebben we betrekkelijk weinig nuttige lading en veel ballast. Toch zijn we trots op onze oude schuit, omdat tenminste de gaten gedicht zijn en er zo goed en zo kwaad als het gaat mee gevaren wordt. Niettemin kunnen we ons voorstellen, dat de nieuwe minister van Economische Zaken zich wel even achter de oren zal krabben eer hij i\et karweitje begint. De erfenis, die hij aangeboden krijgt, bevat zonder twijfel veel meer schulden dan bezittingen, maar het ergste is nog wel, dat er tal van vol komen onberekenbare posten in zitten. Er is dus niet eens een boedelbeschrijving van te maken. In de eerste plaats is er de on zekerheid omtrent de omvang van de hulp, die het Plan-Marshall zal opleveren, doch nog benauwender is de onzekerheid over de datum, waarop deze hulp ter beschik king zal komen. Het laat zich aanzien, dat het Amerikaanse parlement verscheidene maanden over het plan zal blijven redeneren en al heeft Eaton, de voorzitter van de Commissie voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaard, dat hij hoopt dat in begin Juni het plan uitgevoerd kan worden, in Lon- dense parlementaire kringen rekent men, dat het wel half Juli zal worden. Dat zou erg krap worden voor ons, maar misschien nog meer voor andere landen, zo- Frankrijk, zodat reeds thans gesproken wordt over de noodzakelijkheid van „inte rim-hulp" (tussentijdse hulp). Een derge lijke voorlopige hulp is reeds verstrekt aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk; het schijnt echter, dat de oppositie tegen Truman in zijn eigen land een tweede interim-hulp fel zou bestrijden. De beste kans, dat deze toch zal worden gegeven ligt in de omstandig heid, dat Amerika zelf geen daling van de uitvoer kan verdragen en hoe langer de Amerikaanse hulp aan Europa uitblijft, des te sneller zal de uitvoer verminderen. Zo is bijv. de handel tussen Noord-Amerikaanse havens en Engeland de laatste maanden door dollargebrek reeds hard achteruit ge gaan. In October kwamen er uit Noord- Amerikaanse havens ruim 1.100.000 ton schepen in Engelse havens binnen en in No vember nog maar 720.000 ton. Amerika zou zelf stikken in zijn producten als er geen uitvoer was en moet aan Europa dus wel koopkracht ter beschikking stellen. Dit is reeds een groot vraagteken in het economisch programma ,dat de nieuwe mi nister krijgt uit te werken, maar niet min der belangrijk is de onzekerheid van de prij zen. Deze stijgen n.1. nog steeds en daar de Amerikaanse hulp in geld en niet in goede ren wordt berekend, betekent iedere ver dere prijsstijging een vermindering van de hoeveelheid goederen, die wij zullen ont vangen. Sinds 1 November bedraagt de prijssttijging voor afgewerkte producten in Amerika reeds 3.2 pet., hetgeen wil zeggen, dat de bovengenoemde interim-hulp aan Frankrijk, Itali en Oostenrijk in feite al weer is verminderd met niet minder dan 218 millioen dollar. Gaan deze prijsstijgin gen voort, dan zal onvermijdelijk de Mars hall-hulp van veel kleiner omvang blijken te zijn, dan thans wordt aangenomen. Ook dit is een reden om er op aan te dringen, dat de hulp zo spoedig mogelijk zal worden verleend. En dit zijn dan nog alleen de buitenlandse risico's, waarmee de minister rekening moet houden. De binnenlandse laten we ntf maar in het midden, wat niet wil zeggen, dat die van geringere betekenis zijn. Hopenlijk zal de opvolger van minister Huysmans niet RESTITUTIE VERHOOGDE KOLENPRIJS. De uitbetaling der gelden tegen inleve ring van bonnen van de kolenkaartein, plaats hebbende aan het postkantoor van 9 uur v.m. tot 3 uur n.m. geschiedt voor de letters: Gr tot en met Ha op 28 Januari. Het publiiek dient zich met de afgeknip te kolenbonneai aan 't loket te vervoegen1. slechts een knappe theoretische econoom zijn, doch ook een practicus, die weet wat het bedrijfsleven nodig heeft. Tenslotte mo gen we als gunstige omstandigheid de ontj spanning inzake Indonesië aanvoeren, die juist op economisch terrein een zeer gunsti ge invloed kan hebben. Deze oorlog was een totale oorlog. Waar het woord totale oorlog vandaan komt, weten we niet precies. Hitier sloeg er ons meestal mee om de oren, maar of hij er de uitvinder, van is, wagen we te betwijfelen. De man vond niet veel uit. Van welk verdacht allooi het woord ook moge zijn, dat uitdrukking was in elk geval juist. Aan het front dachten de generaals voor hun soldaten en de soldaten vochten in de directiekamers dachten de leiders van de groot-industrie voor de arbeiders en de arbeiders werkten. Waar de zaak „ge zond" was, bestond een overkoepelend iets, dat de soldaat niet liet vechten, zonder dat hij er het materiaal voor had. Waar het „ongezond" was, lag de zaak iets anders. Hoe? De processen tegen de IG-Farben- industrie vertellen er ons van. De IG-Farben was een machtige trust, of concern. Aan dat laatste woord hebben de mensen niet zo'n hekel. Maar al verschilt de naam, de practijken zijn dezelfde, n.1. Ie. de concurrentie uitschakelen; 2e. de pro ductie zo voordelig mogelijk concentreren; 3e. de markt beheersen. De IG deed het eerste. Door overeenkomsten met verwante bedrijven werden deze „uitgekocht". Zowel in Duitsland en daarbuiten werden de con currenten op dood spoor gezet. Ze deed het tweede de chemische industrie leent zich daar uitstekend voor door een complex van fabrieken te scheppen, waar de befaam de Krupp niet tegen op kon. Ze deed het derde, door haar positie zo onmisbaar te maken, dat op een gegeven ogenblik vijftig procent van de uitvoer van haar kwam en tal van andere industrieën, die voor haar grondstoffen van haar afhankelijk waren, niets konden voortbrengen. Tot zover was er niets bijzonders aan. Vele concerns in andere landen deden hetzelfde of probeerden hetzelfde. Maar de IG deed er nog een schepje bovenop. De Nazi's verkeerden in 1932 in een crisis toestand. Het geld raakte op. De werklozen konden geen uniformen en geen zakgeld meer krijgen de salariëring van de gro tere en de kleine partijleiders liep gevaar, de Hohenzollern-staat, die Adolf voerde, dreigde stuk te lopen op een velletje pa pier het bankconto. De IG-Farben helpt. In 1933 wordt Hitier Rijkskanselier en met staatsgelden maakt de IG synthetische rubber, benzine en oor- logsgassen. Als in 1940 West-Europa onder de voet is gelopen, beginnen de strooppar tijen in de buitenlandse fabrieken, die wa ren „uitgekocht". Maar naast de materia len rooft de IG de arbeid. De bewoners van de concentratiekampen werken in de ver pestende atmosfeer van de complexen, waar dat duivelstuig wordt gemaakt. Wanneer ze „af" zijn, worden ze verstikt met gas, dat ze zelf mee hielpen vervaardigen hun lichamen worden verbrand met Methanol, eveneens een product van de IG. De ge garandeerde afzet van haar productie, de goedkope aanschaffing en de geringe on derhoudskosten van haar arbeiders, lever de het concern een winst tot 400.000.000 Mark per jaar. De mensheid kostte het in die jaren alleen in Auschwitz, waar uit sluitend voor de IG werd gewerkt en ge gast 50.000 levens. De directeuren staan nu terecht. Men zegt, dat het de persoonlijke wil van Roosevelt was, dat deze heren zouden worden geoor deeld. Maar de drie-en-twintig directeuren worden bijgestaan door 65 advocaten en men heeft hoop, dat het proces zo lang gerekt kan worden, dat de „atmosfeer" wat gunsti ger voor hen wordt. Men speculeert op hun „persoonlijke onmisbaarheid" als de Duitse industrie weer moet worden opgebouwd. Verdedigers trachten stenSming te maken tegen getuigen, vanwege hun politieke ge zindheid of hun ras. Men noemt het proces een in de kaart spelen van de politiek der Sovjets iets, waarvoor de publieke opi nie in Amerika bijzoncfer gevoelig is. Want de marionetten van dit ploegje „lei ders der industrie" mogen dan op de mest vaalt zijn gesmeten, deze hogepriesters van de Mammon zijn volgens velen de steun pilaren van onze samenleving. En die velen menen, dat hun een andere plaats toekomt dan tussen het afval. Voetbal. S.E.C-EN AVANT 4—3. In een wedstrijd met een sensationeel slot is S.E.C. er in geslaagd met 43 van En Avant, de draagster van de rode lan taarn te winnein- Voor de rust was er slechts één elftal) dat voetbalde en dat was S.E.C.. Die on samenhangende aanvallen der gasten werden gemakkelijk door de S.E.G.-vietr- dediging afgeslagen en de eine aanval na de andere golfde op het En Avainf- doel af. Na een kwartier spelen opende de S.E.C.-linksbinnem met een kopbal de score, waarna enige minuten later de S.E.C.-rechtsbuiten door de Utrecht se verdediging dribbelde ein er 20 van maakte. S.E.C. behield het beste van 't spel én nog voor de rust verhoogde die S.E.C.-midvoor en rechtsbuiten met har de schoten de voorsprong tot 40. De tweede helft begon weer met een S.E.C.- overwient, maar door te kort spel en slecht schieten wist de voorhoede der thuisclub dit niet in doelpunten tol uitdrukking te brengen. Eln Avant hield moedig vol en slaagde er zelfs in S.E.C. in de verdediging te dringen. Er was bijna een half uur in de tweedie helft ge speeld, toen de En Avant-linksjbuiten vanl dichtbij een scoringskans kreeg en deze goed benutte (41). Steeds meer drong En Avant daarna de thuisclub in de ver dediging. De S.E.C. achterhoede begon onzeker te spelen len er werd slecht weg gewerkt. De uitvallen van S.E.C. lieplen meestal dood in de listig door En Avant opengestelde buitenspielval. Het was intussen de thans goed spelende midvoor van de bezoekers, die mief een goeds chot de achterstand tolt 42 ver kleinde. Enthousiast bleven de Utrechtenaren hef spel beheersen en enige veroorzaakte hoekschoppen stichtten voor het S.E.C.- doel nogal enige verwarring. Vijf minu ten voor tijd was het weer de linksbuiten der gasten, die een voorzet van de rech ter zijde van dichtbij wist te 'benut ten en het werd 43. De laatste minuten verliepen onder ge weldige spanning. S.E.C. wist nog een hoekschop te forceren, maar gescoord werd er niet meer en met een blemauwda 43 overwinning voor S.E.C. kwam het einde. De wedstrijd 'f Gooi 4S.E.C. 2, voor de reserve 3e Klasse, eindigde in ete,n 00 gelijk spel. Plaatselijk nieuws. TWEEERLEI TABAKSBONNEN. He.f Cenfr. Dist.ributiekanf. deelt mede, dat van de bonnen van de nieuwe tabaks- kaart QA 802 twee verschillende uitvoe ringen in omloop zijn, De kleuren groen en bruin zijn n.1. op een aantal dezer bonnen verwisseld, zodat het gedeelte hetwelk op de ene bon groien is, op de andere bruin is en omgekeerd. Beide uit voeringen zijn geldig. JAARFEEST MOTORCLUB „SOEST". Ter gelegenheid van het tweejarig be staan hield de Motorclub „Soest" Zater dagavond in de zaal van Eemland voor leden, donateurs en begunstigers een feestavond, waarvan de baten bestemd waren voor de T.B.C.-bestrIjding. Het Politie Cabaret Gezelschap uit Amster dam, onder leiding vaA inspecteur J. W. Mïddelink, verleende haar medewerking. Voor de aanvang van het feestprogram ma, werden de vier beste Soester ren ners, Dick Renooij, J. Timmer, H. van Kooij en H. Grift, door de voorzitter, de heer p. Olyslager, voor hun pres taties in het afgelopen seizoen, gehuldigd. J. Timmer verwierf voor 1948 de wis selbeker. Het cabaretprogramma, bestaande uit een veertiental nummers, werd daarna in 'n vlot tempo afgewerkt. Het gebod ene viel bij de talrijke bezoekers zeer in de smaak en de lachsalvo's waren niet van de lucht. De heren Wim van Dam als conferencier, Wil van Houtein als gooche laar-illusionist en Theo de Haan met Mej. Betty Rebel met hun voordrachten, verdienen wel een bijzondere vermelding. Aan het slot kregen de dames bloemen, terwijl daarna een grote verloting ten bate van T.B.C.-bestrijding plaats vond. Een gezellig bal met de band van h,et Politie Cabaret Gezelschap besloot deze goed geslaagde avond. LEZING P. v. d. A. Woensdag 4 Februari a.s. komt Mr- A^g- ter in De Gouden Ploeg voor de leden van de Partij van de Arbeid en ver dier q belangstellenden sprekeln over het actu- le probleem: Rusland en wij." In Utrecht sprak Mr. Agter over het zelfde onderwerp voor een stampvolle zaal. MILITAIREN WORDEN GEFOTOGRAFEERD. Nadat reeds sinds geruime tijd in Am sterdam de naar IndiO schecpgaande mi litairen wordc-n gefotografeerd, zal dit thans ook in Rotterdam geschieden. De foto's, waarvan de nummers aan de militairen worden toegeroepen, kunne|n' tegen betaling van f0.30, in postzegels en onder vermelding van nummer eyx schip worden besteld bij hej Niwin-co- mité, Amsterdam, Mauritskade 63. Toen het wachthuisje op Nieuwerhoteik er nog niet was» werd er bij iediere re gendruppel gekankerd, dat er toch no dig een behoorlijke schuilplaats voor de bus-passagiers moest komen. Die schuilplaats kwam en het was een juweeltje. Het stond niet in die weg, het vloekte niet met de omgeving en hef stoorde niet het landschap, zoals schil ders dat noemen. Dat kwam hoofdzake lijk, doordat het geval rondom in glas werd uitgevoerd. Het stond er dus wel, maar toch eigenlijk ook weer niet. Ja, dat moet u begrijpen. Maar dat „glas rondom" gaat ons nu parten spelen, want glas is breekbaar. Dat weten we allemaal nog wel uit on ze jeugd. Een tol vliegt er doorheen en een voetbal ook. Maar glas kan ook niet tegen een heftige aanraking met een kof fer of een paraplui van een haastige rei ziger of een rijwiel, dat er in gleplaatst wordt, om het karretje droog te houden. Enige ruiten zijn op deze wijze rqpds gesneuveld, met het gevolg, dat, door de dan optredende tocht, verstan dige reizigers liever in de negen vóór het wachthuisje staan dan er in. Nu zijn er onredelijke mensen, die mop peren op de gemeente, dat die er niet direct nieuwe ruitjes inzet. Die kan keraars hebben ongetwijfeld nog inliet van glasschaarste gehoordWanneer er door baldadigheid of door minder juist ge bruik van het wachthuisje een ruit be zwijkt, is die vervanging niet zo'in een voudige zaak. Hoe "jammer ik het ook vind, vraag ik mij toch af, of het niet verstandiger zou zijn de onderste twee rijen ruite|n te ver vangen door een onbreekbaar materiaal? Liefst dan maar meteen eien baetjie fliink stevig, opdat het niet deukt bij de icerste de beste aanraking. Want dan gaat hef geval gauw op een verfrommeld 'kolekblik gelijken. Wanneer die platen in dezelfde kleur worden gehouden als de stijlen der ramen, kan het toch nog een behoorlijk wachthuisje blijven. Het doet me pijn dit voorstel te doen» maar het is blijkbaar moeilijk voor som mige mensen voorzichtig te zijn met am- dermans spullen. Vooral .als ze van de gemeenschap zijn. H. OEKMAN. GEVONDEN VOORWERPEN. Rood etui met zes sleutels, bruin hondje dubbele actetas, 2 witte wanten, grijzie rechter handschoen, donker bruine muts» grijs-groen kinderwantje, ketting van mo tor of transpor trij wiel, bruine portemon- naie inh. f 0.87 en postzegels, foxterrDefi, linker moforhandschoen, beige hond, mi litaire handschoen, paar rode wantjes» nikkel doosje, blauw-wit kinderwantje» gouden broche met steen, grijze kinder wantjes, portemonnaïe inn. f7.50 en tex tielpunten, bruine bal, witte hazewind hond (reu). GYMNASTIEKVER. „OLYMPIA". In 't gebouw „Eltheto" organiseerde dl©- ze vereniging Vrijdagavond een club- en familieavond. Het 'mag gezegd worden, dat hef daar gezellig is geweest. In 't bijzonder heeft de goed gevulde zaal genoten van de prachtige gymnastiekfilnis uit 'f eigen land, als ook van die uit 't buitenland. Een grote voldoening was het voor het bestuur, dat de leden zo medegewerkt hebben, om andere delen van 'f program ma te doen slagen. Thee, koekjes en prachtige prijzen hebben ook 't "hunne hieraan bijgedragen, zelfs zoveel, dat uit het vlaggenfonds nu de eerste aan koop gedaan kan worden. Met een krachtige opwekking om, in die laatste weken voor de uitvoering, welke 17 Februari zal plaats vinden, stevig aan te pakken, sloot de voorzitter, de heer C. Tak, deze clubavond. 's Middags van 4.30 tot 6.30 uur was de zaal stampvol met jeugd, die uitbundig hebben genoten valn sport- en andere leuken films. „Olympia'' begon 1948 goed. RADIOTOESTELLEN BLIJVEN SCHAARS. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat niet iedereen, die 'n nieuwe wil hebben en op een lange wachtlijst is geplaatst» dit jaar een toestel zal kunnen kopen. Het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging van R a diode fa i I handelaren heeft reeds, na overleg mieit de vereni ging van fabrikanten en importeurs, ver klaard, dat hef aanbod dit jaar nog ver beneden de vraag zal blijven. Aan alüé aanvragen zal in 1948 dan ook zeker niet voldaan kunnen worden. AANGEREDEN. De wandelaar v. d. P- alhier, die nabij de Hartmanlaan de Birktstraaf wilde oversteken, werd door een aldaar rijdien- de auto aangereden, waardoor hij enige hoofdwonden bekwam.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1