ATTENTIE 4 Mr. P. STIKKER Mr. P. J. OUD „De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie". W. N. NIEUWENHUIS 3 Een slecht cijfer voor paedagogie. spreken vanavond (27 Januari), te 9.30 uur, voor "ie radio over HILVERSUM il, (golflengte 414 M.) ONDERWERP: LENSSEN! Plaatselijk nieuws. Loodgieter - Electriciëa UIT CROMWELL'S TIJD. VOOR ONZE DAMES. Hoe de Amerikanen en Engelsen de Duitsers vaak funeste „lessen" in democratie geven. Mr. Driberg is een M.P., een lid van het Engelse Lagerhuis en bovendien een bril- liant schrijver. Hij maakt een studiereis door Europa en kraakt in bijgaande brief uit Stuttgart enkele harde noten over de houding van bepaalde Amerikaanse en Engelse bezettingsautoriteiten jegens de Duitsers of, zoals deze sinds kort offi cieel worden betiteld: jegens d'e „inheemse personen". De Amerikanen ,de grootste moderne vir tuozen van het bureaucratisch jargon, heb ben burgerrecht verleend aan een nieuwe term een term om de inwoners van Duitsland aan te duiden. Ze zijn niet langer eenvoudigweg Duitsers, ze zijn voortaan „inheemse personen". En inheemse perso nen, wordt ons waarschuwend voorgehou den, mogen hier niet heen gaan, mogen dat niet kopen, mogen dit niet vervoeren, moe ten zus en zo reizen. Dat soort dingen is een van de onvermijde lijke bijkomstigheden van een militaire be zetting. Het zou absurd zijn om welk be zettingsleger ook er een verwijt van te ma ken, dat het niet louter en alleen uit tact volle halfgoden bestaat. Amerikanen zijn qua type nu eenmaal meer uiteenlopend dan de meeste volkeren en acceptabeler wan neer zij alleen dan wanneer zij in groeps verband zijn. Pijnlijke vergissing. Sommigen hunner gedragen zich zeer vrien delijk in Duitsland. Sommigen, zoals die of ficier in Frankfort, die mijn in burger ge stoken Engelse chauffeur bij vergissing voor „zo'n verrotte mof" aanzag en hem met zijn ellebogen van het trottoir af stoot te, zijn branieschoppers. Sommigen, zoals de militairen die het perscentrum in het luxueuze huis in Stuttgart, waar voor de capitulatie een nazi-industrieel woonde, zijn de aardigste, bescheidenste en humaanste mensen ter wereld. Bezetting is een politieke noodzaak van voorbijgaande aard. Zij kweekt doorgaans abnormale, onnatuurlijke verhoudingen vol haat. Slechts zelden werpt de aanraking van bezetters en bezetten enig nut af. Maar het ergst van al is het tempo, waarin men afgestompt raakt ook zonder het te wil len voor geestelijke contacten. Een jonge Duitser zei me: „De meeste sol daten van de bezettingslegers weten niet, waarom zij hier zijn, begrijpen onze levens wijze niet en proberen die ook niet te be grijpen." Hetzelfde had«hij aan een GI, een Amerikaans soldaat verteld. Deze, een eer lijke nette kerel, had hem geantwoord, dat hij (de Duitser) 't bij het verkeerde eind had: de Amerikanen en hun geïmporteerde familieleden gaan naar school en leren alles wat er over Duitsland te leren valt. Een dag later reisde de Duitser in een trein met een Amerikaanse. Ter illustratie van de gebruikelijke stelling: „De Duitsers willen zichzelf niet helpen", las zij hem de les over hun onwillige traagheid bij de wederopbouw van hun in puin gegooide huizen. Maar van enig materiaalgebrek scheen deze dame nooit te hebben gehoord. Drie redenen. Inderdaad doen de Duitsers niet veel om zichzelf uit de modder te halen en een deel van hun burgerlijk bestuur is niet voor zijn taak berekend. Daar zijn drie redenen voor aan te wijzen: ten eerste zijn de Duitsers, in ieder geval in de grote steden, ernstig ondervoed, derhalve lethargisch of volko men in beslag genomen door de dagelijkse worsteling van het van de hand in de tand leven; ten tweede veroorzaakt, de bezetting de cynische houding bij de Duitsers van „laten de bezettingsbazen de rommel zelf maar opknappen"en ten derde heerst er, vooral onder de jongere garde, een scherp wantrouwen jegens politieke partijen en jegens de oudere politieke leiders. Een van de zwakke punten der bezetting is, dat de bezetten zich geïsoleerd van de rest van de wereld voelen. Op de sociaal democratische leider Schumacher is, vol gens mij terecht, critiek uitgeoefend omdat hij een uitnodiging van het Amerikaanse vakverbond „American Federation of La- bour" (de AFL) aannam om de VS te be zoeken. Maar een punt te zijner verdediging is, dat zo'n buitenlandse excursie, vooral in antwoord op een invitatie, het moreel van de Duitsers, die zich opgesloten voelen in hun bizonale ghetto, 'n zetje omhoog geeft. Een cynisch econoom zei me in Berlijn: „Ze beginnen langzamerhand "te begrijpen, dat op de Engelse twee jaren de Amerikaanse Eeuw gaat volgen." Sint Bureaucratius. Ik leerde de alledagmoeilijkheden van de Duitsers ook door persoonlijke ervaring kennen. Van Oldenburg naar Berlijn rijdend gaf ik een Duits journalist een lift, die aan bood onderweg als tolk op te treden. Zijn interzonale paspoort was in orde; wij had den de zegen van „De Autoriteiten". Het duurde tot wij poogden ons als normale wezens te gedragen, d.w.z. tot wij poogden te eten, dat de trieste bureaucratische pop penkast begon. Wij stopten in Brunswijlc. Het was al vrij laat op de avond, zodat wij besloten enig voedsel machtig te worden. Er was een eet zaal voor Britse doorgaande reizigers. Zeker, ik kon dineren. Mijn Engelse chauf feur eveneens. De papieren van het derde lid van het 'gezelschap wezen uit, dat hij goeie hemel Duitser was. Er ontstond een verschrikkelijk geloop en gedraaf. Ten slotte verscheen de bevelvoerende officier zelf, een roodhoofdige beroepskapitein. Hij bepaalde, dat mijn „inheemse personeel" kon eten als ik een verklaring uitschreef, dat het allemaal. mijn schuld was. Ik vond het waanzin, maar schreef natuurlijk de verklaring. Deuren, rangen en standen. „In orde", zei Roodhoofd. „U en uw chauf feur kunnen naar de eetzaal gaan; de Duit ser krijgt zijn eten in de keuken." Deze mededeling werd gedaan waar de Duitser, een reeds enigszins verbitterd, fijngevoelig intellectueel, bijstond. „Nu u zich zo tegemoetkomend hebt be toond", zei ik, „zoudt u ons niet met ons drieën in de eetzaal kunnen laten dineren?" „Ik heb al een grote concessie gedaan", zei hij. „Verder kan ik niet gaan." „Ik begrijp het", zei ik. „Maar hebt u er bezwaar tegen als wij alle drie in de keuken eten?" „Drijft u uw opvattingen niet wat al te ver door?" vroeg hij, maar tenslotte kwamen we toch tot een accoord. Wij aten alle drie in de kamer van de staf. Het was een zeer bevredigend compromis. De Britse NCO's (onderofficieren), bij wie wij kwamen te zitten, waren aangenaam gezelschap. Velen hunner waren verloofd of getrouwd met Duitse meisjes en hadden geen vooroordelen tegen het Herrenvolk. Om eerlijk te zijn tegenover de Engelse of ficieren moet ik hier aan toevoegen, dat zij zich strikt aan de voorschriften hielden en dat het in4 de Amerikaanse hoofdstad Frankfort nog veel pijnlijker is om je Duit se vrienden te laten zien hoe een democra tie werkt, aangezien het hele hoofdkwartier hermetisch afgesloten is met een prikkel draadversperring, solider en onverbiddelij ker, zeggen de Duitsers, dan alles wat de Nazi's op dit gebied hebben gepresteerd. Als je met een Duitser dit eiland verlaat, worden in het wachtlokaal je papieren af getekend, en ook die van „inheemse per sonen" natuurlijk. Maar „inheemse perso nen" mogen niet door dezelfde deur vertrek ken als Engelsen en Amerikanen. Opera en ping-pong. Wie de Amerikaanse zone binnenrijdt over een „autobahn", heeft spoedig in de gaten, dat de „inheemse personen" grondig wor den onderricht in de Amerikaanse levens wijze. De Britse regering heeft juist een verbod van lelijke reclameborden langs de openbare weg weten door te zetten. Zelfs de nazi's ontsierden er hun prachtige snel wegen niet mee. Maar nu, in Amerikaans Duitsland, wordt uw oog kilometer na kilo meter getroffen door reclames als: „Warme Worstjes". „Ice-cream". „Melk-bar" „Zindelijk Pied-a-terre". Een van Stuttgarts weinige onbeschadigd gebleven gebouwen ,de opera, is eveneens op weelderige wijze veramerikaniseerd. Zonder de opera zelf te verbannen waar voor mijn compliment heeft het Herren- en Inlichtingen en opgave van nieuwe leden: Vosseveldlaan 21c. volk zelf de foyer veranderd in een Service Club (te vergelijken met de Nederlandse Kadi-clubs). En zo werden laatstlederi Zon dag de verre tonen van Smetana's „Ver kochte Bruid gescandeerd door het geklik van pingpongballen en het gerammel van dobbelstenen. De borstbeelden van Beetho ven, Mozart en Wagner kijken met gefrons te wenkbrauwen neer op coca-cola-buffet ten en apparaten om de stemmen van de weinige Amerikanen, die hun eigen stemge luid prefereren boven dat der opera-sterren, op grammofoonplaten vast te leggen. De Amerikaanse beschaving is in ieder ge val hygiënisch en de Amerikaanse ambte naren werken haar deugdelijk en degelijk uit: aan de muur van de eetzaal van een „mess", waar ik logeerde, hingen getypte bekendmakingen, die elke dag werden aan gevuld en bijgehouden en die meedeelden, dat de vier hier bedienende „inheemse per sonen", mannelijk en vrouwelijk, medisch onderzocht en niet met VD besmet gebleken waren Heeft U toekomst-wensen? Sluit dan een Levensverzekering bij Van Weedestraat 29 - Soestdijk HOOFD-INEPECTEUR BAKKER GEREHABILITEERD. Het tegen de Corpschef der politie te Soest, de Hoofdinspecteur W. H. Bak ker, ingestelde uitvoerige onderzoek be treffende zijn beleid in bezettingstijd, is onlangs beëindigd. Daar de heer Bakker niets ten laste kon worden gelegd en er zelfs geen aan leiding bleek te bestaan, enige maatregel op hem toe te passen, is deze zaak door de Procureur-Fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam op 23 De cember j.1. geseponeerd. Hoewel dit een volkomen rehabilitatie inhoudt, stelt betrokkene op een her vatting van zijn functie te Soest geen prijs, voor welk standpunt de Burge meester volledig begrip heieff. Daar de Hoofdinspecteur Bakker een benoeming elders wachtende is, heeft de Burgemeester het hem verleende ver lof, in afwachting daarvan, gecontinueerd. JUBILEUM „ONDER ONS". Zaterdagavond waren de leden van de Soester Konijnenfokkersver. „Onder Ons" met hunne dames in de zaal van café „De Viersprong" aan de Birktsfraat bij een om het twaalf en een half jarig be staan der vereniging op feestelijke wijze te vieren. Na opening door de voorzitter, de heer Graauwmans, waarbij deze zijn tevre denheid betuigde over die goede opkomst en de hoop uitsprak, dat in den vervolge de gewone ledenvergaderingen eenzelf de belangstelling zouden genieten, had een kleine huldiging plaats. Een vijftal leden, n.1. de heren Graau- mans, De Haan, Gaasbeek, Bijen en Maagdelijn, werden, bij monde van de heer Raauwendaal, namens de feestcom missie gehuldigd met het feit, dat zij vanaf de oprichting lid der vereniging zijn geweest. In-het bijzonder werden daarbij de ver diensten der drie eers (genoemden, res pectievelijk, voorzitter, secretaris en commissaris, in het licht gesteld. Onder aanbieding van een doos sigaren werd aan de jubilarissen dank getracht voor het vele en goede werk, hetwelk zij in die jaren voor de vereniging Lebben gedaan, terwijl aan de dames dezer he ren bloemen werden aangeboden. Vervolgens werden, uitsluitend door le den van „Onder Óns" enige éénacters opgevoerd* waarvan de clown „August" wel het meeste sucaas verwierf. Muzikale medewerking verleende de Show en Stemmingsband P,The Sprcde- ra's" uit Weesp, welker prestaties alles verwachtingen hebben overtroffen. Onder muziek, zang en een dansje bleef men daarna nog enige tijd gezellig bijeen. ZWARTE HANDEL. Door politie en C.C.D. werden in enze gemeente aangehouden 5 personen we gens het clandestien vervoeren van ei eren en 1 persoon, die in het bezit wa3 van 4 pond zwarte boter. HET OUDE LIEDJE. Vele processen verbaal moesten waer worden-opgemaakt tegen automobilisten en wielrijders, terzake Let rijden zonder of onvoldoende verlichting en hef zich als wielrijder laten voorttrekken door een auto. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 HIT VERANDERDE ZIJN GEBOORTEDATUM. De thans 18-jarïge kantoorbediende K. S. alhier wilde vorig jaar in het bezit ko men van een rijbewijs. Hij had echter hiervoor nog niet de vereiste leeftijd, maar wist zijn geboortedag op het aan vraagformulier zodanig te wijzigen, dat hij inderdaad in het bezit gesteld werd van een rijbewijs. Alles had misschien goed gegaan alls de jongeman niet 'n aanrijding had gehad en bij het opmaken van hef proces-ver baal ook zijn gewijzigde verjaardag had opgegeven. In de consternatie van hef ogenblik gaf hij de eigenlijke datum op, waardoor de zaak aan het rollen kwam. Voor deze vervalsing van officu-Ille pa pieren moest hij zich Vrijdagmiddag voor de Utr. Politierechter verschijnen, die hem tot f40.— boete of 20 dagen hechtenis veroordeelde. 47. Eindelijk werd het hol bereikt waar de overigen in spanning de terugkomst afwachtten. Allen verdrongen zich om de trofeeën die buit gemaakt waren. 48. Na de maaltijd begon de kapitein een der buitgemaakte costuums aan te trekken, en hij nodigde vrolijk lachend Ralph en John Ropce uit, zijn voor beeld te volgen. Langzamerhand werd zijn bedoeling duidelijk. Met enige schrik begrepen alles, dat er een gevaarlijke expeditie op touw werd gezet. 49. De paarden werden te voorschijn ge haald en de drie avonturiers namein hartelijk afscheid van de achterblijven-' den. Niemand deed een pomging om de kapitein van zijn plan terug te houden, wat overigens toch niet gebaat zou heb ben. De zaak van de koning ging vóór alles. EEN LIEF JURKJE. Van een couponnetje zijde of dunne wollen stof kan dit aardige jurkje voor onze 2 tot 6-jarige meisjes worden ge maakt. Eenvoud is het kenmerk van het ware. Hoe eenvoudiger het jurkje ook is» des te liever staat het de kinderen. Als eni ge garnering kunnen kraagje en ceintuur van witte stof worden gemaakt. Het' zelf maken van dit jurkje zal .geen bezwaren opleveren. Het lijfje heeft aan de vocyrkant een pasje. De ruimte aan het voorpand wordt onder het oasie in gehaald. Daarna wordt het pasje op het voorpand gestikt. Schouder- en zijnaden worden nu gesloten. In het rugpand wordt een splitje voer de sluiting aangebracht. In het rokje van het voorpand wordt nu links en rechts een plooi ingelegd, die men van de taille 10 a 15 c-M. naar om laag dicht stikt. De mouwtjes worden aan de kop inge haald en de mouwnaadjes gesloten. Aan de onderkant .wordt een zoompje gestikt, waardoor een elastiek kan wer den geregen. Het van dubbele stof geknipte kraagje! bestaat uit twee delen. Als het kraagje aan de jurk is gestikt, werkt men hals en kraagje tegelijk met een schuine bies af. Het patroon van dit model is voor de leeftijd van 2-4 en 4-6 jaar a f0.80 ver krijgbaar bij „Het Pafronenhuis", Mid- menweg 200, Amsterdam-Oost- Na ontvangst van een postwissel, waar op vérmeid: No. 4736, leeftijd wordt het patroon omgaand toegezonden- SOESTER BESTUURDERSBOND. De Alg. bond van personeel werkzaam in Sociaai. Hygiënische instelilingtin en Huis houdelijke diensten, omvattende het kap pers persontel, personeel werkzaam in schoonheidsinstituten, pedicuren, mani curen, huishoudpersoneel, personeel in schoonmaakbedrijven, gezinsverzerg- sters, kraamverzorgsters en personeel werkzaam in parficulitre instellingen voor kinderverzorging, heeft zich met ingang van 1 Jan. 1.1- aangesloten bij de Soester Restuurdersbond, waardoor het ledental van die bond tof 238 is gestegen. IN VREEMDE KRIJGSDIENST. Het Bijz. Gerechtshof te Utrecht ver oordeelde Donderdag j.1. M- Visman al hier wegens dienstneming bij de Land storm Nederland in oorlogstijd, tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en ont zetting uit de burgerrechten voor de duur van het leven. De straf zal geheel in een Rijkswerkinrichting moeiten worden doorgebracht. Geëist was acht jaar. PONYKEURING. Zaterdag j.1. hield de Vereniging van het Nederlandse Shetland Pony Stam boek op de Stationsweg een keuring van pony-hengsten en -merries ter inschrij ving in bedoeld stamboek. Van de 26 pony's werden er 29 goedge keurd voor inschrijving. De gedetailleer de resultaten waren: Hengsten. Goedgekeurd voor drie jaar: REBO, eigenaar A. J. Spelt, IJsselsÈein. Voor 1 jaar: KAREL, eig. W. C- v. d. Grift, Raar». ARCO, eig. J. P. Klant, Leersum». QUICK v. Groenesande, eig. S. Floor, De Bilt. ARMAGNAC, eig. Mevr. Ger- lings, Den Dolder. DOLF v. Houten, eig. Gefcr. Verweij, Houten, niet priem ie. DON van Groenesande, eig- Mevr. Ger ritsen, Laren N.H., met premie. Merries. Voor 1 jaar: DIJNA, eig. G. J. v. d. Grift, Raarn, met premie. DEASY, eig. A. Diepenvqep, Veenendaal. CUTE LITTLE GAL, eig. Mr. J. E. Kwint, Woerden. BE LUCKY, eig. H. Dudok van Heel, Laren. BELLA DONNA, eig- Mr. J. E. Kwint, Woerden. AGATHA, eig- J. M. de Man, Houten, met 3e premie. STROKKO. eig. H- Bra- ber, Laren, met 3e premie. ANÈLLA, eig. H. Vissers, Utrecht. AALTJE» L. C. var Woudenberg, IJsselstein. BABY, eig. P J. M. v. d. Berg, Arnhem, met 3e premie. BEATRIX van Groenesande, eig. W. J de Jong, Blaricum, met 3e premie. De prijzen werden als volgt toegekend: REBO, beste hengst, le prijs, eig. A. J. Spelt, IJsselstein. BEATRIX, beste volwassen merrie, 2e prijs, eig. W. J« de Jong, Blaricum. KAREL, beste veu len hengst, 3e prijs, eig. W. C. v. d. Grift. Baarn. BABY, beste 3-jarige mer rie, 4e prijs, eig. P. J. M. v. d. Berg, Arnhem. ANELLA, beste 4-jarige merrie, 5e prijs, eig. H. Vissers, Utrecht. De jury bestond uit de volgende heren: Dr. Rap, Haarlem, Voorzitter; Altius, Eist, secretaris; Koeman en v. Dam, le den. AANRIJDING. Op de splitsing Kerkstraat-Birktsfraat werd eên luxe auto, waarvan de bestuur der een in dezelfde richting rijdeinde mi litaire auto wilde inhalen, aangereden, waardoor de luxe auto ongeveer 10 M. meegesleurd en de nodige schade opliep. BILJARTEN. De wedstrijden, gespeeld voor de com petitie van de N.B.B., district Eemland, in de week van 18 toit en met 24 Jajnjuari, hadden het volgende resultaat. Cadre Klasse: Verg. Wagen 1Tolsteeg 1 6—0. N..Brabant 1Verg. Wagen 2 24. N.-Brabant 3Centraal 1 42. Tol steeg 2—Gouden Ploeg 1 24. 3e Klasse Libre: D.O.S- 1Verg. Wa gen 5 44. Middelwijk 1Oosterpark 1 44. Leusderkw. 3De Pauw 1 80- Gouden PI. 3O.D.L. 1 44. 4e Klasse Libre: Soestdijk 2Tavenu 3 80. Ons Genoegen 3Tavejnu 2 44. Metropole 3Eemlust 1 62. Centraal 3Animo 2 80. 5e Klasse Libre: Metropole 4K.O.T- 3 6—2. O.D L. 2—D.O.S. 2 8-0- Soestdijk 3Leusderkw. 4 80. De Pauw 2Zon- neheuvel 2 0—8. 6e Klasse Libre: Zonneheuviel 3Eem lust 2 4—4. Verg. Wagen 6—Oosterpark 2 62. Animo 3Tavenu 4 62. EIGEN ORGAAN VOOR N.B.E* Het bestuur van de N.B.E., district Eem land, heeft het plan opgevat een ei.gem biljartergaan uit te geven, waarin de bij het district aangesloten biljartverenigï|h- gen hun clubnieuws kunnen laten op nemen. Het eerste nummer zal medio Maart verschijnen. De redactie berust bij de heer A. Ver kerk, competitieleider van het district. VLEESVERKOOP. Morgenochtend, (Woensdag), van 10 tot 10.30 uur, heeft aan het slachthuis we derom verkoop van vlees plaats, nu voor de nummers 2851 tot en met 3100. DIERENBESCHERMING. Gisterenavond hield dc afd. Soest van de Ned. Ver. tot bescherming van Die ren haar jaarvergadering. De kleine zaal van De Gouden Ploeg was geneel bezet toen de heer A. van Asselt de vergadering met een wolkomst- woord opende. De notulen van dc vorige vergadering werden, evenals de jaarverslagen, onder dankzegging voor het keurig beleid, goedgekeurd. Na de vaststelling van de begroting werden in de kascommissie benoemd Mej-. Zaaijer en de heer Wijs muller. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. van Asselt als voorzitter herkozen, terwijl, in plaats van de heer West veer, de heer Tabernal werd benoemd. Als afgevaardigden voor de algemene vergadering te Baarn werden de heren Van Asselt en Lankamp gekozen. Bij de verkiezing van een lid van het Hoofdbestuur zal de afd. Soest de can- didatuur van Mevr. Dr. Post-de Waal uit Arnhem steunen. Het voorstel voor de algemene vergade ring, dat het hoofdbestuur er bij de re gering op zal aandringen, dat de rege ring de gemeentebesturen niet meer zul len dwingen de hondenbelasting te ver hogen, vond algemene instemming. Besloten werd f 500-te storten in hef asylfonds en f75.voor het aankopen van boeken voor de bibliotheek. D.E.V.—B.D.C. 7—0. B.D.C- heeft niet veel plezier van het uitstapje naar Doorn beleefd. Dat de Soestenaren zouden winnen, zal die vu rigste aanhanger wel niet verwacht heb ben, maar dat de nederlaag zo .groot zou worden, heeft ongetwijfeld ook niemand gedacht. Dit was ook niet nodig geweest. De hele wedstrijd nam B.D.C- een af wachtende houding aan, speelde met ver teruggetrokken binnen spelers, terwijl de middenlinie maar steeds achter bleef, zodat het voor het B.D.C.-doel meestal een gewirwar van benen was, waar vriend nog vijand wijs uit kon worden. Voegen we daarbij dat D.E.V. over een elftal beschikt, dat technisch en tac tisch ver boven alle elftallen uit die Afd. Utrecht uitsteekt en daarbij geregeld heeft gespeeld, terwijl B.D.C- een ge dwongen rustperiode van een maand achter de rug had, dan is deze uitslag wel enigszins te verklaren. Over de wed strijd, die in de beste verstandhouding werd gespeeld, kunnen wie kort zijn. D E.V. had tamelijk vlug geluk, toen haar linksbuiten in buitenspel positie, hetgeen de overigens .goed leidende scheidsrech ter ontging, wist te scoren. Door dit suc ces aangemoedigd, volgde de ene aanval

Soester Courant | 1948 | | pagina 2