WEERSPIEGEL^ VOOR ONZE DAMES. EEN LIEF JURKJE. Van een couponnetje zijde of dunne wollen stof kan dit aardige jurkje voor onze 2 tot 6-jarige meisjes worden ge maakt. Eenvoud is het kenmerk van het ware. Hoe eenvoudiger het jurkje ook is» des te liever staat het de kinderen. Als eni ge garnering kunmen kraagje en ceintuur van witte stof worden gemaakt. Het zelf maken van dit jurkje zal .geen bezwaren opleveren. Het lijfje heeft aan de voe^rkant een pasje. De ruimte aan het voorpand wordt onder het oasie in gehaald. Daarna wordt het pasje pp het voorpand gestikt. Schouder- en zijnaden worden nu gesloten. In het rugpand wordt een splifje voer de sluiting aangebracht. In het rokje van het voorpand wordt nu links en rechts een plooi ingelegd, die men van de taille IQ a 15 c.M. naar om laag dicht stikt. De mouwtjes worden aan de kop inge haald en de mouwnaadjes gesloten. Aan de onderkant .wordt een zoompje gestikt, waardoör een elastiek kan wer den geregen. Het van dubbele stof geknipte kraagje! bestaat uit twee delen. Als het kraagje aan de jurk is gestikt, werkt men hals en kraagje tegelijk met een schuine bies af. Het patroon van dit model is voor de leeftijd van 2-4 en 4-6 jaar a f0 80 ver krijgbaar bij „Het Patronenhuis'', Mid- menweg 200, Amsterdam-Oost. Na ontvangst van een postwissel, waar op vermeld: No. 4736, leeftijd wordt het patroon omgaand toegezonden- SOESTER BESTUURDERSBOND. De Alg. bond van personeel werkzaam in Sociaal.Hygiënische instellingen en Huis houdelijke diensten, omvattende het kap- perspersoneel, personeel werkzaam in schoonheidsinstituten, pedicuren, mani curen, huishoudpersoneel, personeel in schoonmaakbedrijven, gezinsverzerg- sters, kraamverzorgsters en personeel werkzaam in particuliere instellingen voor kinderverzorging, heeft zich met ingang van 1 Jan. 1.1- aangesloten bij de Soester Bestuurdersbond, waardoor het ledental van die bond tot 238 is gestegen. IN VREEMDE KRIJGSDIENST. Het Bijz. Gerechtshof te Utrecht ver oordeelde Donderdag j.1. M- Visman al hier wegens dienstneming bij de Land storm Nederland in oorlogstijd, tot vijf jaar gevangenisstraf met a ff rek en ont zetting uit de burgerrechten voor a;e duur van het leven. De straf zal geheel in een Rijkswerkinrichting moeiten worden doorgebracht. Gevist was acht jaar. PONYKEURING. Zaterdag j.1. hield de Vereniging van het Nederlandse Shetland Pony Stam boek op de Stationsweg een keuring van pony-hengsten en -merries ter inschrij ving in bedoeld stamboek. Van de 26 pony's werden er 29 goedge keurd voor inschrijving. De gedetailleer de resultaten waren Hengsten. Goedgekeurd voor drie jaar: REBO, eigenaar A. J. Spelt, JJsselstein- Voor 1 jaar: KAREL, eig. W. C- v. d. Grift, Baarn. ARCO, eig. J. P- Klant, Leersum. QUICK v- Groenesande, eig. S- Floor, De Bilt. ARMAGNAC, eig. Mevr. Ger- lings, Den Dolder. DOLF v. Houten, eig- Gebr. Verweïj, Houten, met premie. DON van Groenesande, eig. Mevr. Ger ritsen, Laren N.H., met premie. Merries. Voor 1 jaar: DIJNA, eig. G. J. v. d. Grift, B^arn, mef premie. DEASY, eig. A. Diepenvepp, Veenendaal. CUTE LITTLE GAL. eig. Mr. J. E. Kwint, Woerden. BE LUCKY, eig. H. Dudok van Heel, Laren- BELLA DONNA, eig. Mr. J. E. Kwint, Woerden. AGATHA, eig. J. M. de Man, Houten, met 3e premie. STROKKO, eig. H. Bra- ber, Laren, met 3e premie. ANELLA, eig. H. Vissers, Utrecht. AALTJE, L. C. van Woudenberg, IJsselstein. BABY, eig. P. J. M. v» d. Berg, Arnhem, met 3e premie. BEATRIX van Groenesande, eig. W. J. de Jong, Blaricum, met 3e premie. De prijzen werden als volgt toegekend REBO, beste hengst, le prijs, eig. A. J. Spelt, IJsselstein. BEATRIX, beste volwassen merrie, 2e prijs, eig. W. J. de Jong, Blaricum. KAREL, beste veu len hengst, 3e prijs, eig. W. G. v. d. Grift. Baarn. BABY, beste 3-jarige mer rie, 4e prijs, eig. P. J. M. v. d. Berg, Arnhem. ANELLA, beste 4-jarige merrie» 5e prijs, eig. H. Vissers, Utrecht. De jury bestond uit de volgende heren: Dr. Rap, Haarlem, Voorzitter; Altius, Eist, secretaris; Koeman en v. Dam, le den. AANRIJDING. Op de splitsing Kerkstraat-Birkfstraaf werd een luxe auto, waarvan de bestuur der een ïn dezelfcie richting rijdende mi litaire auto wilde inhalen, aangeredieni, waardoor de luxe auto ongeveer 10 M. meegesleurd en de nodige schade opliep. BILJARTEN. De wedstrijden, gespeeld voor de com petitie van de N.B.B., district Eemland» in de week van 18 toit en met 24 Jainjuari, hadden het volgende resultaat. Cadre Klasse: Verg. Wagen 1—Tollstcieg 1 60. N.. Brabant 1Verg. Wagen 2 24. N.-Brabant 3—Centraal 1 42. Tol steeg 2Gouden Ploeg 1 24. 3e Klasse Libre: D.O.S- 1Verg. Wa gen 5 44. Middelwijk 1Oosterpark 1 44. Leusderkw. 3De Pauw 1 80- Gouden PI. 3-O.D.L. 1 4—4. 4e Klasse Libre: Soestdijk 2Tavenu 3 80. Ons Genoegen 3Taveiwu 2 44. Metropole 3Eemlust 1 62. Centraal 3Animo 2 80. 5e Klasse Libre: Metropole 4K.O.T. 3 6—2. O.DL. 2—D.O.S. 2 8-0- Soestdïjk 3Leusderkw. 4 80. De Pauw 2Zon- neheuvel 2 Q—8. 6e Klasse Libre: Zonneheuvlel 3Eem lust 2 44. Verg. Wagen 6Oosterpark 2 62. Animo 3Tavenu 4 62. EIGEN ORGAAN VOOR N.B.E. Het bestuur van de N.B.E., district Eem land, heeft het plan opgevat een eigen biljartergaan uit te geven, waarin de bij het district aangesloten biljar'tverenigen- gen hun clubnieuws kunintin laten op nemen. Het eerste nummer zal medio Maart verschijnen. De redactie berust bij de heer A. Ver kerk, competïtieleïder van het district. VLEESVERKOOP. Morgenochtend, (Woensdag), van 10 tot 10.30 uur, heeft aan hef slachthuis we derom verkoop van vlees plaats, nu voor de nummers 2851 tot en met 3100. DIERENBESCHERMING. Gisterenavond hield de afd. Soest van de Ned. Ver. tot bescherming van Die ren haar jaarvergadering. De kleine zaal van De Gouden Pleeg was geneel bezet toen de heer A. van Asselt de vergadering met een welkomst woord opende. De notulen van de vorige vergadering werden, evenals de jaarverslagen, onder dankzegging voor het keurig beleid, goedgekeurd. Na de vaststelling van de begroting werden in de kascommissie benoemd Mej-. Zaaijer en de heer Wijs muller. Bij de bestuursverkiezing werd d«e heer A. van Asselt als voorzitter herkozen, terwijl, in plaats van de heer Westveer, de heer Tabernal werd benoemd. Als afgevaardigden voor de algemene vergadering te Baarn werden óe herein Van Asselt en Lankamp gekozen. Bij de verkiezing van een lid van het Hoofdbestuur zal de afd. Soest de can- didatuur van Mevr. Dr. Post-de Waal uit Arnhem steunen. Het voorstel voor de algemene vergade ring, dat het hoofdbestuur er bij de re gering op zal aandringen, dat de rege ring de gemeentebesturen niet meer zul len dwingen de hondenbelasting te ver hogen, vond algemene instemming. Besloten werd f500.te storten in het asylfonds en f75.voor het aankopen van boeken voor de bibliotheek. D.E.V-B.D.C. 7—0. B.D.C- heeft niet veel plezier van het uitstapje naar Doorn beleefd. Dat de Soestenaren zouden winnen, zal die vu rigste aanhanger wel niet verwacht heb ben, maar dat de nederlaag zo .groot zou worden, heeft ongetwijfeld ook niemand gedacht. Dit was ook niet nodig geweest. De hele wedstrijd nam B.D.C- een af wachtende houding aan, speelde miet ver teruggetrokken binnen spelers, terwijl de middenlinie maar steeds achter blieef» zodat het voor het B.D.C.-doel meestal een gewirwar van benen was, waar vriiend nog vijand wijs uit kon worden. Voegen we daarbij dat D.E.V- over een elftal beschikt, dat technisch en tac tisch ver boven alle elftallen uit de Afd. Utrecht uitsteekt en daarbij geregeld heeft gespeeld, terwijl B.D.C. een ge dwongen rustperiode van een maand achter de rug had, dan is deze uitslag wel enigszins te verklaren. Over de wed strijd, die in de beste verstandhouding werd gespeeld, kunnen we kort zijn. D.E.V- had tamelijk vlug geluk, toen haar linksbuiten in buitenspel positie, hetgeen de overigens .goed leidende scheidsrech ter ontging, wist te scoren. Door dit suc ces aangemoedigd, volgde de ene aanval na de andere op de B.D.C«-veste en nog voor het verstrijken van dé eerste helft bracht D.E.V- de stand op 30. Ook na de doelwissejing bleef B.D.C- in haar verdedigende tactiek volharden, waardoor het steeds een belegering van het B.D.C.-doel werd. Hoe hard de Soestenaren ook zwoegden, zij konden niet verhinderen, dat D.E.V» nog vier maal wist te scoren en daar de B.D.C. voorhoede er zelfs niet in kon slagen de eer te redden, kwam het eindiet met een verdiende 70 ovetrwininiqg voor de thuisclub. NOGMAALS „KITSCH" OP DE JAARBEURS Het valt vele bezoekers van de Jaarbeurs steeds weer op, dat er nog steeds zoveel ontstellend lelijke dingen door onze industrie worden gemaakt. In „Nederlands Fabri kaat" is destijds door de heer P. J. van der Scheer de vraag gesteld of het Jaarbeurs- bestuur deze prullaria niet zou moeten we ren en daarop heeftde Jaarbeurs geant woord, dat een beoordeling der tentoonge stelde producten naar kunstzinnige maat staven niet op de weg van het instituut ligt Niettemin verklaarde het bestuur zich voorstander van de bevordering van het werkelijk mooie gebruiksvoorwerp. De heer Van der Scheer komt nu met het voorstel, dat er premies zullen worden uitgeloofd voor de beste ter beurze aanwezige artike len in bepaalde bedrijfstakken. Bovendien zou hij een premie willen geven voor de best ingerichte stand; z.i. is het wel dege lijk een zaak voor het Jaarbeursbestuur om het goede zoveel mogelijk te stimuleren Merkwaardig is intussen wat de heer Van der Scheer mededeelt over de critiek, die op zijn eerste artikel is gekomen. Zo schrijft een fabrikant hem, dat hij een artikel op de markt had gebracht, dat na veel studie was ontworpen en waarbij handelaar, gros sier, vertegenwoordiger en fabrikant hun" adviezen hadden uitgebracht. Toen dit ar tikel in de verkoop kwam, bleek, dat het publiek er hoegenaamd geen belangstelling voor had .hoewel men getracht had inplaats van hét smakeloze het smaakvolle te geven. Wanneer het publiek blijkt de voorkeur te geven aan „rommel", dan neemt de fabri kant liever geen risico met verliesgevende en ongewaardeerde, meer verzorgde artike len, doch levert wat het publiek vraagt. De heer Van der Scheer raadt daarom aan overleg te plegen met het „Instituut tot voorlichting bij Huishoudelijke Arbeid", een instelling van de Nederlandse Vereni ging voor Huisvrouwen, teneinde na te gaan, welke artikelen en welke vormen het meest gevraagd zijn. Blijkens een bericht van dit instituut in hetzelfde nummer van „Nederlands Fabrikaat", heeft een derge lijke samenwerking in Denemarken reeds goede resultaten opgeleverd. OUD ROEST WAARDEVOL ARTIKEL Het wordt wel eens te veel vergeten, dat „oud roest" een ander woord is voor „nieuw ijzer", want de ijzersmelterijen kunnen van het „schroot", zoals de vakterm luidt, weer ijzer maken, dat even goed is als dat, héf- welk rechtstreeks uit erts wordt gewon nen. Ijzererts is echter schaars (wat is er nu niet schaars), omdat ten eerste de scheepsruimte ontbreekt om het erts uit andere landen aan te voeren, ten tweede het geld mankeert om voldoende erts te kopen en ten derde de steenkolen, die voor het uitsmelten nodig zijn, nog allesbehalve over vloedig voorhanden zijn. Vandaar, dat er een zeer grote vraag is naar oud ijzer. Een Amerikaans comité zal binnenkort Europa bezoeken om de mogelijkheid na te gaan van terugzending van oud ijzer en oud staal uit Europa ten behoeve van de Amerikaan se metaalindustrie. Voorshands wil men vooral het materiaal verzamelen ,dat onder het militair bestuur in Duitsland valt. Ook de Engelsen beginnen de bevoorrading van hun ijzer- en staalindustrie meer en meer te richten op verwerking van oud materiaal. In ons eigen land wordt het echter nog altijd maar slapjes gedaan; de ernst van de situatie dringt blijkbaar nog steeds niet voldoende tot de autoriteiten door, terwijl men ook de hoeveelheden onderschat, die verzameld kunnen worden. De dilettantische opzet van de oud-papier-actie is er een voorbeeld van hoe men met de beste bedoe lingen een minimum van resultaat bij een maximum van kosten kan veroorzaken. Evenzo blijven er aanzienlijke voorraden ijzer en andere metalen rondslingeren, die bij een goede organisatie van de inkoop onze metaalpositie belangrijk zouden kun nen verbeteren. Wij weten, dat het verza melen en sorteren geld en mensen kost, doch men vergete niet, dat iedere ton ijzer, die in ons eigen land verzameld wordt, de viezen spaart en het herstel bevordert. GLAS ALS WEEFSEL Glas als grondstof voor textiel begint weer meer en meer naar voren te komen. Glas weefsels zijn ouder dan kunstzijde, doch werden aanvankelijk van hun bescheiden plaatsje, die zij destijds in de textielpro- ductie veroverd hadden, verdrongen, toen de kunstzijde haar zegetocht begon. Lange jaren had het er de schijn van, dat de glas weefsels geheel zouden verdwijnen, doch het is gebleken, dat dit materiaal een groot aantal bijzondere eigenschappen heeft, waardoor zyn blijvende plaats verzekerd is. Daar is in de eerste plaats de kleur, die in geen enkele andere stof zo hecht vastge legd kan worden als in glas. Bovendien is de kleurenrijkdom bij glas veel groter dan bij organische weefsels. Ten tweede hebben de normale temperatuursverschillen, waar aan weefsels worden blootgesteld, hoege naamd geen invloed op de vorm of de eigen schappen van de draad, zodat er geen krimp of andere vervorming kan optreden; hoe oud de stof ook wordt, de eigenschap pen blijven volkomen onveranderd; al treedt natuurlijk wel slijtage op. Deze slij tage op zichzelf is echter ook weer geringer dan bij vezelstoffen. Verder is glas onaan tastbaar voor chemische stoffen, zodat het nooit verkleuringen door zweten, door in werking van zuren of door wasmiddelen kan vertonen. Daardoor is het ook geen voedingsbodem voor schimmels of voor ziektekiemen. Door vocht kan het niet op zwellen, noch door uitdroging samentrek ken, terwijl het tenslotte een uitstekend iso lerende stof is en dus warm in het dragen. Al deze eigenschappen maken glas o.a. tot een ongeëvenaarde verbandstof, zodat de toepassing in ziekenhuizen voortdurend toe neemt. Meer en meer wordt glas ook ver werkt tot een uiterst fijn dons, dat bijzon der veerkrachtig is en daardoor zowel ge schikt is voor isoleringen, als voor de vul ling van matrassen en kussens. De Ver, Staten zijn de voornaamste producenten van glastextiel, doch ook Tsjecho-Slowakije komt steeds meer naar voren op dit gebied. Een van de grootste voordelen is wel, dat de grondstof nooit schaars kan worden, want dat is eenvoudigzand! VOOR BETER VERENDE AUTO'S Het vraagstuk van de vering van auto'3 houdt de automobiel-industrie voortdurend bezig. Reeds lang weet men, dat de stalen veren te zwaar en onvoldoende soepel zijn, redenen waarom Citroën reeds jaren gele den is begonnen met het toepassen van rubber-torsie-vering. De Amerikaanse rub berfabriek Firestone past thans een vering toe ,die bestaat uit gummi luchtkussens. Deze kussens staan door middel van een ventiel in verbinding met een luchtreser- voir, dat al naar behoefte de spanning in de kussens groter en kleiner maakt. Op deze wijze verkrijgt men niet alleen een volkomen schok- en trillingsvrije auto, maar ook een grote besparing aan mate riaal, dus aan gewicht. Dit pneumatische veringssysteem weegt n.1. slechts 1 kg per wiel, wat op een lichte auto een verschil maakt van 30 kg en bij zware wagens van 90 kg. De staalbesparing is dus aanzienlijk. Een van de grote voordelen van de uitscha keling van trillingen en schokken is boven dien, dat de carosserie en de daarop ge monteerde onderdelen een langere levens duur krijgen en veel minder spoedig afwij kingen gqan vertonen. JAPI VERDIENT DE KOST NIET De resultaten van de Oud-Papier-Inzame- lings-Actie, bekend als JAPI, zijn tot nu toe onvoldoende geweest. Verreweg het meeste oud papier verdwijnt nog in de kachel of in de reinigingswagens. Wij herinneren er aan, dat wij reeds indertijd hebben aanbe volen inplaats van het dure en ingewikkel de Japi-systeem, eenvoudig bekend te ma ken hoeveel cent per kilo wordt betaald. Die is op het ogenblik hoog genoeg om de inzameling aantrekkelijk te maken. Geef de jongelui de kans hun eigen zakgeld te ver dienen en wij garanderen meer oud papier dan Japi ooit "bij elkaar kan krijgen. Vleiend oordeel. In een artikel in de „Times" wordt o.m. gezegd: De bevolking van Nederland werkt hard en is spaar zaam en door hun kwaliteiten, hun werk kracht en hun zeden presteert zij meer, dan de bevolking van menig land, die over veel meer natuurlijke hulpbronnen beschikt. Museum-stad. Met ingang van 14 Januari is te Enkhuizen het Zuiderzee-Museum gevestigd. In 't zilver. De vereniging „De Hollandse Molen", die onze windmolens wil bescher men en deze niet alleen als natuurmonu menten, doch ook als „nuttige leden van de maatschappij" ziet, bestaat in Mei 25 jaar. Aan het werk. Uit Rotterdam is 's werelds grootste drijvende bok, de „Ajax", ver trokken, die in Indonesische wateren wrakken gaat lichten. Gestadige groei. De Nederlandse koopvaar- dij-vloot is in 1947 aanzienlijk in omvang toegenomen en wat vrachtschepen be treft, is bijna de vóóroorlogse tonnage bereikt. Van de baan. Het ministerie van Binnen landse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de commissie inzake woningvordering geen doktersverklaring meer mag vragen en in geval van ongevraagde verstrek king, deze ter zijde moet leggen. De nieuwe wereld lokt. Ongeveer 25.000 boeren zullen dit jaar nog met vrouw en kinderen naar Canada emigreren. Good-will-niissie. Begin Februari zal een Nederlandse missie naar Ethiopië ver trekken, ten einde een onderzoek in te stellen naar de afzetmogelijkheden van Nederlandse producten. Vijf-minuten-filmpje. Het derde filmpje van de Nationale Commissie voor Oorlogs monumenten is gereedgekomen. Woningnood in beeld. Men is bezig met de vervaardiging van een poppenfilm over de huidige woningnood, welke in Februari zal worden vertoond. Zedenverwildering? Vanwege het ministerie van Binnenlandse Zaken werd bij de ge meentebesturen een enquête ingesteld naar symptomen, die zouden wijzen op toenemende zedenverwildering bij de jeugd.

Soester Courant | 1948 | | pagina 3