DRANKMISBRUIK. KINDEREN VRAGEN BIJSTAND. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Voetbal. Distributiedienst Soest. Officiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Bureau: Van Weeöestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 23c JAARGANG No. 12. Voor dc vaders sigaren voor de moeders een faarr, doch door de eeuwen heen was het kind het kind van de rekening. Men zegt, dat de Moederdag is uitge vonden door banketbakkers, omdat je nu eenmaal een moeder het beste kunt verrassen met een taart, die ze niet zelf hoeft te bakken. En pa, die er voor moet dokken, krijgt er z n portie even goed van mee. Op Moederdag volgde de Vaderdag. Dc geleerden zijn hef er nog niet over eens of de vaders die hebben uitgevonden, om wraak te nemen op de moeders of dat de sigarenwinkeliers een uitstekende ver koop-stimulans van ae bakkers overge nomen hebbc'n. Maar hoe dit zij, zo langzamerhand hebben beide dagen bur gerrecht gekregen en ïin Miei eten w,e allen taart en in de herfst roken de vaders sigaren. Waaruit men zou kun nen concluderen, dat vaders egoïsten zijn. En nu stelt niemand minder dam Trygve Lie voor, om behalve de Moederdag en de Vaderdag ook nog een Kinderdag in te voeren. Maar dit keer nu eens niet om de speelgoedwinkels een extra-dag te gunnen, maar om de vele, velje ver waarloosde, aan hun lot overgelaten! kinderen, te helpein. Te helpen, uit een omgeving, die hun (niets anders kan bren gen dan armoede, ellende, lichamelijke verkommering en morele ondergang. En we bedenken, dat tweeduizend jaar na het begin onzer jaartelling en tweedui zend jaar daarvóór er in wezen nog weinig in de wereld is veranderd. Want steeds weer was hef kind, zolang de mens bestaat» het kind van de rekening. Opgroeiende in de beschutting en de liefde, die een gezin kan geven, komt er op gezette tijden de een of andere .maatschappelijke kracht die die be schutting wegrukt en het hulpeloze kina in een koud, een vijandig „niets" slin gert, waar het, als het lot het genadig is, snel de dood vindt- De eeuwen door zijn ze erbij geweest. In cfe tijden vatn Mozes werden ze ver dronken, in de tijden van Herodes wer den ze vermoord. De Romeinen speelden hun bloedig spel met de spartelende li chaampjes en de Middeleeuwen kenden hun kinaerkruïstocht. De Franse Revolutie, die het tijdperk van de bui'gerjïjke vrijheden inluidde, doodde de kinderen van het „ancien ré gime"- De welpen zouden immers eens tot leeuwen kunnen groeien. En hei tijd perk, dat naast dc burgerlijke vrijheid de economische vrijheid aan de mens heid zal brengen, begint met twee we reldoorlogen. De eerste laaf langs de wegen van het oneindige Rusland de hongerige roof- en vraatzuchtige kinde ren trekken. De tweede ziet» hoe kinde ren in een greppel worden .gegooid, rr^et benzine overgoten en levend verbrand. Twee millioen jongens en meisjes, tot de leeftijd van 15-16 jaar zwerven op hef ogenblik door de Engelse tm Amerikaan se zones van Duitsland- Levend van roof» moord en prostitutie, kreperende aan tuberculoze en geslachtsziekten. De vaders roken sigaren. De Moeders eten taartjes- Maar op mijn agenda voor hef jaar '48 staat onder het rijtje Christelijke her denkingsdagen niet meer: 28 December» Onnozele Kinderen! Trygve Lie heeft gelijk! Als de vaders en de moeders lak hebben aan de verantwoordelijkheid jegens zichzelf, laten we het dan eens probe ren of een beroep op de verantwoorde lijkheid jegens het vlees van ons vlees, het bloed van ons bloed, misschien hel pen zal- Maar- het lijkt ons wat laat, met die. atoombom en zoen ééin dag per ïaar wel wat kort! Een ieder, die zijn ogen open heeft, weet, dat een toenemend drankgebruik een na oorlogs verschijnsel is van schrikbarende betekenis. Vóór 1940 behoorde Nederland tot de meest „nuchtere" landen van Euro pa. Thans trof ons een passage in de Nieuw jaarsrede van burgemeester Matser bij de opening van de eerste gemeenteraadszitting te Arnhem in het nieuwe jaar. „Eén ding wil ik hier in dit verband niet onvermeld laten", zo zeide de burgemeester in het verloop van zijn rede, „en dat 's het onmiskenbaar toegenomen drankmisbruik, hetgeen ook is gebleken uit een sterke stij ging van het aantal processen-verbaal ter zake van openbare dronkenschap, n.1. met 42i pet. Over uw hoofden heen roep ik allen op", aldus vervolgde spreker, „om dit te verbeteren. De ellende en de gevolgen van drankmisbruik voor de gezinnen zijn avn d'e aard, dat we met elkaar moeten trachten hierin verandering te brengen." Aldus de Arnhemse burgervader en de ge publiceerde cijfers, betreffende het aantal' beschonken personen, dat ter ontnuchtering op het politiebureau te Rotterdam werd op- besloten, wees over J.947 (tot eind Novem ber) maar eventjes het getal 1740 aan. Dominee L. H. Ruiterberg schrijft over d't zelfde onderwerp: „Reeds stijgt het aantal ongevallen bij snelverkeer snel. De ver trouwdheid met de drank onder jongeren en vrouwen neemt toe. Thans zijn de gevol gen daarvan nog niet voor ieder zichtbaar, omdat ons volksleven in 't vorig geslacht ijverig beïnvloed was door de beginselen der drankbestrijding, maar wij huiveren, als wij denken aan de verwekelijking, de demo ralisatie, die van dit nieuv»r-opdringend al coholisme noodzakelijk het gevolg zullen zijn. Wij huiveren op grond van ons sociaal besef." Op een, het vorige jaar gehouden congres van de Nationale Commissie tegen het Al coholisme, waaraan door alle richtingen uit ons volk werd deelgenomen, zei Ds. Nagel o.m.„het alcoholisme heeft ook de vrouw overrompeld. Zij is de draagster en de op voedster van het Nederlandse geslacht, de vrouw, d'e ik altijd gezien heb als een mo reel hoger staand wezen dan de man, maar in en na de oorlog ben ik van dit standpunt afgestapt. Door de oorlog is zij van haar voetstuk afgedaald." Op datzelfde congres hield Prof. Dr. A. H. Edelkoort een inleiding, waarin hij zei: „De nuchterheid gedurende de oorlog, hoe ver heugend op zichzelf, was slechts een schijn overwinning Thans leven we in een periode, waarin het alcoholisme een zo algemeen verschijnsel is, dat het bijna niet te bestrij den lijkt. Vroeger klonk het ordinair, als we van „borrel" spraken. Tegenwoordig hoort men deze benaming in de deftigste kringen gebruiken en men gaat er groots op, met elkaar een „borrel" te drinken." Later vervolgt spreker: „Eigenlijk is het zo, dat het bij de bestaande armoede een voudig schande is, dat nog geld uitgegeven wordt en stoffen worden gebruikt voor dingen, die verderfelijk zijn. De na-oorlogse tijd is een tijd van brandende /ragen, die niet opgelost worden aan de bittertafel. Zij worden alleen maar opgelost door mensen met een helder hoofd, door hen, die zich niet laten bedwelmen. Nederland moet ook geestelijk herrijaen. Er moeten mensen ge kweekt worden met hoge idealen en gees telijke waarden. De regeneratie van ons volk is niet mogelijk in de damp van de alcohol, maar alleen in de sfeer van de volstrekte nuchterheid. Aan ons is de heilige plicht open oog te hebben voor de waarachtige geestelijke waarden en voor het welzijn van ons volk. Wij dienen daarvoor véél over te hebben." Een sociale werkster, die verbonden is aan een bureau, dat belast is met de behande ling van uit de militaire dienst teruggekeer den, vertelde, dat in één jaar 3836 patiën ten, lijdende aan een geslachtsziekte, behan deld moesten worden. Vrijwel steeds had de alcohol daarbij een rol gespeeld. Wij wil len uiteraard geen blaam werpen op het Nederlandse leger, omdat het leger slechts een afspiegeling van het Nederlandse volk is." De oorzaak van dit alles is, dat de oorlog grote geestelijke verwoestingen heeft aan gericht en vele normen heeft weggevaagd. De criminaliteit is in Nederland ontzettend gestegen. Het aantal veroordelingen be droeg in de jaren 1936 tot 1940 gemiddeld 20.000 per jaar. In 1941 is het aantal opge lopen tot 44.000, in 1942 tot 61.000 en in 1943 tussen de 60 en 70.000. Een zo spoedig mogelijk economisch herstel, opdat de mens weer leven kan onder bevre digende sociale verhoudingen, kan hier tegen een stevige dam opwerpen. Vooral het woningprobleem baart hierbij grote zorgen. Zal het euvel der samenwo- ningen, deze maatschappelijke kanker, en daardoor het gemis aan huiselijke gezellig heid, ook niet het kroegbezoek doen toe nemen De regering en de gemeentebesturen, maar ook het individu, de enkele mens, moge zich de ernst van dit vraagstuk terdege bewust zijn. VOETBALOVERZICHT. Het programma voor a.s. Zondag vermeldt de volgende wedstrijden voor de Soester clubs: S.E.C.—WOUDENBERG te Soest, 2.30 uur. VOORWAARTS (R)B.D.C. te Rhenen, 2 uur. VELOX IV—S.E.C. II te Utrecht, 11.30 uur. L.V.V. IIS.E.C. III te Laren, 12 uur. S.E.C. IVN.S.C. III te Soest, 12 uur. B.D.C. III—B.D.C. II te Soest, 2 uur. S.E.C. krijgt bezoek van Woudenberg en moet om haar kans op de eretitel te behouden., de twee winstpunten op haar gasten veroveren. In de eerste helft van de competitie verspeel de S.E.C. te Woudenberg een kostbaar puntje, zodat ook nu uitkijken de boodschap is. Toch achten wij S.E.C. in staat, gezien de huidige vorm, met een gedecideerde overwinning haar laatste thuiswedstrijd voor deze competitie te besluiten. B.D.C. wacht te Rhenen een moeilijke taak, daar Voorwaarts er de laatste weken goed in blijkt te zijn. Tevens zal Voorwaarts er alles op zetten de indertijd te Soest geleden 30 nederlaag te wreken. Gezien de geleverde prestaties in deze competitie van beide clubs, zal het resultaat niet ver van een gelijk spel blijken te zijn. Supporters, welke de reis naar Rhenen wen sen mede te maken, kunnen zich opgeven-. Schrikslaan 60 of Steenhoffstraat 15. De uitslag van de ontmoeting Velox IV S.E.C. II valt moeilijk te voorspellen, maar het zal wel spannen aan de Koningsweg te Utrecht. S.E.C. III, dat haar laatste wedstrijd gaat ^pe- lert, is aan haar pas veroverde kampioenstitel verplicht te Laren van L.V.V. II te winnen en wij achten haar daar zeker ook toe in staat. Het 2e en 3e elftal van B.D.C., beide spelende in de Res. 4e klasse B, gaan elkaar bekampen en deze strijd zal wel ten gunste van het 2e elftal worden beslist. Uitreiking levensmiddelenkaaftenl 804, Textiel- kaarten V A 804, schoenenbonnen op cijler- aanwijzing 0, oi op het cijfer 4, voor zover de laaste twee cijfers 54, 64, 74, 84 ol 94 zijn. Op onderstaande dagen zullen bovengenoemde distributiebescheiden, tegen inname van de in wisselingsbon, welke op de lopende bonkaart 802 voorkomt, worden uitgereikt. De inwisse lingsbonnen dienen afgeknipt aangeboden te worden, stamkaarten en inlegvellen dienen te worden medegebracht. De uitreiking te Soest zal plaats vinden in het Gemeentehuis (hoofdingang) en wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters: A t.m. Be op Donderdag 19 Februari Bi t.m. Bij op Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Febr. C t.m. D op Maandag 23 Februari E t.m. G op Dinsdag 24 Februari H t.m. He op Woensdag 25 Februari Hi t.m. I op Donderdag 26 Februari J t.m. K op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Febr. L t.m. N op Maandag 1 Maart O t.m. Q op Dinsdag 2 Maart R t.m. Sa op Woensdag 3 Maart Sch t.m. Sij op Donderdag 4 Maart T t.m. V op Vrijdag 5 Maart en Zaterdag 6 Maart. W t.m. Z op Maandag 8 Maart. Zeliverzorgers. A t.m. G op Dinsag 9 Maart H t.m. P op Woensdag 10 Maart R t.m. Z op Donderdag 11 Maart. Doorlopend geopend yan 9 tot 2.30 uur. 's Za terdags van 911 uur. Men wordt verzocht op de hierboven, aange wezen' dagen te komen. Publicaties over de uitreikng van bonkaarten zullen niet meer verschijnen. Aan de achter zijde van de bonkaarten op de inwisselingsbon wordt vermeld, wanneer nieuwe bonkaarten dienen te worden afgehaald. Tot nader order zullen er geen schoenenbon- nen voor verjaardag worden uitgereikt. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 10 Febr. 1948 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van J. C. v. d. Ban, van beroep pensionhouder, wonende te Soest om een verlof B in de kampeer- localiteit van het perceel.» plaatselijk ge merkt nr. 64 en gelegen aan de Bïrktstr. aldaar. Binnen twee weken ma dé dagtekening dezer bekendmaking kam ieder teg-ejn hef verlenen van dit verlof schriftelijk be zwaren inbrengen bij B. en W. EEN MOOI GEBAAR! De heer C. J. 't Hart te Amsterdam heeft, ge troffen door hetgeen hier te Soest door de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren wordt gedaan en mede ter ere aan de nage dachtenis van zijn echtgenote, die de dieren een zeer warm hart toedroeg, een bedrag van 1000.geschonken ten behoeve van het Asylfonds van de Afd. Soest en Omstreken. Voorwaar een fraai gebaar en een daad, die de afd. Soest weer een schrede verder brengt op de weg naar een behoorlijk asyl. Moge deze geste navolging vinden! JAARVERGADERING „DE EEMKANTERS". Op de zeer goed bezochte jaarvergadering van de Soester Wandelsport Vereniging „De Eem- kanteis" werden de jaarverslagen van de secre taris en de penningmeesteres goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de heren H. J. Vos, A. Radstok en J. Groart met algemene stemmen herkozen. Als afgevaardigden ter bij woning van de jaarvergadering van de S.G.W.B. werden enkele bestuursleden aangewezen. Mevr. De Bruin-Bos bood de vereniging een fraaie clubvlag aan, welke verrassing dankbaar werd aanvaard. Tévens werd bekend gemaakt, dat „De Eem- kanters" weder een wandeltocht is toegewezen, welke zal plaats vinden op 20 en 21 Maart a.s. Vermoedelijk zal de Soester Politie Sport Ver eniging, die ook als lid van de wandelbond is toegetreden, in samenwerking met „De Eem- kanters", op dezelfde dagen een wandeltocht organiseren voor politie sportverenigingen. DE PARTIJ VAN DE ARBEID. Dinsdagavond zal in „De Gouden Ploeg" de jaarvergadering van de Partij van de Arbeid, afd. Soest, worden gehouden. Naast de gebruikelijke punten als jaarversla gen, bestuursverkiezing enz. zal een bespre king plaats hebben van de candidaten voor de Tweede Kamer, terwijl de heer Stoffel zal spre ken over: „De Taak van de krant". Abonn. p. kwart fl.50 - Per post f 1.75 VRIJDAG 13 FEBRUARI 1948. Er is foch wel ïefs scheef, als je de be richten zo naast elkaar ziet staan. Aan de ene kant het berichtje, dat ,eimgje asfh- mapatienfjes uit Zwitserland maar Ne derland terug .moeten, niet omdat ze ge nezen zijln, maarde deviezen zijn op. In deze belabberde tijd, waarin we op de rand van eein faillisement Jeviein, is dit natuurlïj'k niet zo vreemd. Vreem der en een beetje ongelooflijk wordt het, als in die zelfde krant haast direct er naast, een verslag staat valn de Neder landse Ski-kampioenschappen;, die gehou den worden in Arosa in Zwitserlamd. Let wel, ik heb het niet over de Olym pische Spelen, maar over de Nederland se Ski-kampioenschappen, die in Zwit serland werden vergleden. Daar zit een stelletje Hollandse jongelui. Ze colnsu- meren gedurende een paar weken de viezen om een titel, die maar e,en heel beperkt aantal Nederlanders interesseert en tegelijkertijd dreigen zieken Neder landse kinderein uit Zwitserland te wor den weggezonden, omdat er geen devie zen zijn. Zei ik teveel toen ik hewteerde? dat er iets scheef zat? Ik zie zeer wel het nut van internatio naal contact op sportgebied im, maar wat hier werd vergleden, is niet vajn interna tionaal belang ein kweekt niet de minste goodwill; in geen geval zoveel, dat hef opweegt tegen het grote belang van de ieugdige asthmapatunten, wie|n"s aanwe zigheid daar wellicht de enige gelegen heid van hun leven is om er boven op te komen. Het zal \yel een heelt moeilijke taak zijn voor de verantwoordelijke ambtenaar, om de beschikbare Zwitserse deviezen zó te besteden, dat iedereen er vrede mee heeft. Dat zal wel nooit lukken, wa|nit Ne derlanders zijn het iin Vredestijd nu eenmaal niet zo makkelijk met elkaar eens. Maar het lijkt mij toch niet zo n moeilijke opgave om jongelui, die met alle geweld willen ski-en iin Zwitserland, te vertellen, dat ze daarmee nog eem poosje moeten wachten, omdat er (nood zakelijker en ernstiger dingen zijin, waar we deviezen voor nodig hebbein. En daar reken ik de asthmapatienten ,ook onder. H. OEKMAN" BAND NED.-INDIE.- De Band Nederland-Indië, afdeling Soest, hield wederom een coDtaccvand in Eltheto, waarin Majoor Da Costa uit Amersfoort een interes sante lezing hield over Indië en het leven van onze jongens aldaar. Zijn betoog, verduidelijkt en toegelicht met enkele prachtige films, die ons zeer dicht bij de werkelijkheid brachten, werd met volle be langstelling der aanwezigen aangehoord en de films vonden eveneens veel bijval. De hem ge stelde viagen lichtte Majoor Da Costa uitvoe rig toe. Daarna sprak onze zo juist uit Indië teruggekeerde plaatsgenoot, de Heer A. Hil- horst, ons over de praktijk van het militaire leven op de hem eigen wijze. Zijn onopge smukt verhaal werd eveneens met grote aan dacht gevolgd en ook hij beantwoordde de hem gestelde vragen. De voorzitter dankte bei de sprekers en bood hun een kleine herinne ring aan voor hun gewaardeerde medewer king aan deze goed geslaagde avond, waar door ongetwijfeld het gestelde doel, namelijk een nauwe band te leggen tussen onze jongens overzee en hun betrekkingen in het vaderland, opnieuw verstevigd zal zijn. FEESTAVOND S.E.C. Ten bate van de commissie „Reis naar Enge land" vond Dinsdagavond in de zaal van Eem- land voor de leden en donateurs van S.E.C. een feestavond plaats met medewerking van „Het Soester Toneel". Dr. P. Donker, voorzitter van S.E.C., sprak een kort welkomstwoord en maakte van deze ge legenheid tevens gebruik het derde elttal te huldigen voor het j.1. Zondag behaalde kam pioenschap. Daarna kwam „Het Soester Toneel" op de plan ken met de opvoering van het blijspel in drie bedrijven: „Tot wederdienst bereid". Dit stuk, waarvan de talrijke aanwezigen volop hebben genoten, werd vlot opgevoerd en de medewerkendé dames en heren hebben hun rol op uitstekende wijze vertolkt. Het gewel dige applaus aan het slot was dan ook alles- ziens verdiend. Een tombola met een keur van prachtige prij zen, werkte er toe mee om het doel van deze georganiseerde avond volkomen te doen sla gen. Tot slot volgde een gezellig bal waaraan „The Haert Boys" met haar muzikale medewerking veel bijdroeg. SOESTER SCHAAKCLUB. Competitieuitslagen S.G.S. Ie klasse. SOEST 1 U.S.C. 1 1. J. TimmerG. v. Genaeren afgebfj 2. G. Reiche-A. W. Koster 12-1/2 3. J. Gorter—C. J. Janssen 1—0 4. J. ThomaszeC. Vlieg 1/2-1/2 5. J. van DaalJ- Fuchs 1G 6. J. v. Emden—D. Kelfkers 1/2-1/2 7. H. SchreuderJ. Kerz 01 8. A. van DijkG. v. Koten 10 9. J. M. Beij—K. Blokking 0—1 10. F. BorcherdingJ. W. Borgers 0—1 Totaal uitslag 41 2—41/2 p'llus 1 afgebro ken partij.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1