Een jaar geleden» Nog eens Werkeloosheids- Verzekering. Handel in blanke Slavinnen. IN DE HOEK. Plaatseli|k nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE! DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. p. kwart fl.50 - Per post f 1.75 24e JAARGANG No. 13. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 17 FEBRUARI 1948. Op 18 Februari 1947, des morgens 2.24 uur, werd te Soestdijk ons vierde Prin sesje geboren! Dat is dus morgen een jaar geleden. Weet u het nog7 De spanning, waarmee overal in den lande „het" bericht verwacht werd? Een spanning, die in eem juichkreet losbrak, toen eindelijk het nieuws bekend werd? Duizenden Nederiandtrs waren per auto, autobus, motor en rijwiel naar Soestdijk gekomen en (rokken un.-n lang voorbij ons ingesneeuwde paleis en heel Nederland juichte, alle winterse en witte narigheid ten spijt. In Baarn en de grote centra rolden de saluutschoten en eein Fransman, die ge komen was om film-opnamen te maken, vertelde het Amerikaanse volk» dat er nog nimmer zoveel belangstelling' ge weest was voor de geboorte van n Ko ningskind. Het was begrijpelijk. Nederland had yijf jaren oorlog achter zich; vijf jaren, waarin berichten over het Prinselijk Gezin schaars binnendruppelden en al leen de uit vliegtuigen gestrooide brand plaatjes, die negatieven bleken te zijn en tersluiks werden afgedrukt. In Cana da was in die jaren ook ean prinsesje geboren en de illegale bladen hadden die mare door 't land verspreid. Maar het bleef allemaal vaag en ver. Pas in 1945 maakte het Nederlandse volk ken nis met Margriet. Op 18 Februari 1947 werd men zich de hereniging met het vorstenhuis bewust en dat de vreugde zo hoog oplaaide vond voor een belangrijk deel daarin haar re den. De spontane blijdschap was zeker niet kleiner dain bij ,de geboorte van Beatrix, alleen de vele sneeuw en ijs waren oorzaak, dat Nederland zich niet uitbundig kon uiten. Nu viert Marijke haar eerste verjaardag. Dit eerste jaar verliep niet zonder ge beurtenissen. Daar waren de tocht naar Friesland met het Prinselijke jacht, waar bij Marijke in haar zoete rust moest worden gestoord om haar aan de jui chende bevolking voor te stellen; de opname van het jonge prinsesje in het ziekenhuis waar een oog-operatie mciest worden ondergaan en dan niet Ijl het minst de doopplechtigheid in de dom kerk te Utrecht Wij feliciteren onze jengste Oranjetelg, haar Prinselijke Ouders en Zusjes en niet minder haar Koninklijke Grootmoe der, onze gsierbiedigde Koningin. De Nederlanders vieren morgein in het hart weer feest en daarom gaan morgen de vlaggen weer uit. Ons artikel .Werkeloosheids-verzeke ring", hetwelk een plaats vond in ons blad van Dinsdag j.I., was voor een onzer lezers, H. S. alhier, aanleiding ons een uitvoerig schrijven te zenden, met ver zoek dit een plaats te geven in ons blad. Wij doen dit niet. Ie. Omdat hef senrij- van geheel aan de redactie en niet aan de lezers is gericht; 2e. omdat het geen gebruik is polemieken te voeren over artikelen van de redactie; 3e. omdat hef formaat van onze courant niet toe staat, dat een grote ruimte wordt afge staan voor iets, wat in enkele regels kan worden gezegd en 4e. omdat wij gewoon zijn in eigen huis op ietwat andere wij ze te worden aangesproken. Wanneer schrijver ons in het kort had laten weten, zoals nog een andere lezer op vriendelijke wijze deed, dat de vak bonden geen werkelozenkassen meer be zitten, dan zou dit voor ons voldoende aanleiding zijn geweest om op hef slof van ons artikel nog even terug te komen, hetgeen wij met deze regelen dan ook doen. S. zegt ons dit met veel hatelijkheden en voegt daarbij, dat wij positieve on juistheden neerschrijven met de gedach te, dat zulks wel geslikt zal worden door de goegemeente. Voor vele redacties zou een dergelijke verdachtmaking ongetwijfeld aanleiding zijn zijn schrijven in de papiermand te deponeren; wij doen dit niet, omdat ons eergevoel wel een stootje kan verdra gen. i Wanneer S. ons thans zegt, dat er geen werkelozenkassen meer bestaan, dan moeten wij hem zeggen, dat hij, als een der kopstukken van de Soester Arbei dersbeweging, al zeer slecht georknteerd is. Hij toch 'zou minstens moeten weten, dat bij de Grafische Bedrijven wel' een dergelijke instelling bestaat, al heeft de ze dan de mooiere naam „Algemeen So ciaal Fonds". 27 Maart 1941 reeds, dus midden in de oorlog, werd dit fonds geboren bij be schikking van het College van Rijksbe- mïddeiaars. In dit fonds stori elke werk nemer in die bedrijven wekelijks een kiein bedrag, terwijl door al ie drukkers patroons hierin wekelijks 5 "o van het loon van elke werknemer wordt bijgedra gen. Uit dit fonds worden uitkeringen gedaan bij gehele of gedeeltelijke werkeloosheid. Wellicht nebben wij ons in ons vorig ar tikel, toen wij schreven over vakbonds contributie, niet geheel juist uitgedrukt, maar wij vragen is een dergelijk fonds iets anders dan een werkeiozemkas? Het was ons niet bekend, dat geen enke le vakbond geen werkelozenkas meer heeft in oude vorm; evenmin wisten wij, dat blijkbaar alieen bij de Grafische Be drijven een dergelijke kas wel bestaat in nieuwe vorm. In ons vorige week geplaatste artikel' noemden wij de Werkeloosheids-verze kering een goed principe; qejn instelling, die er komen moet Wij wézen daarbij op de voor de arbeiders meer dan slech te toestanden in de crisisjaren en dat hef goed is, dat de ondernemingen, hun personeel en de staat gezamenlijk bijtijds maatregelen treffen, om een herhaling van deze toestanden te voorkomen. Ons enige bezwaar was, dat deze verze kering weer een nieuwe last zou leggen op het bedrijfsleven, een druk, welke voor velen te zwaar zou worden. Met betrekking hiertoe wijst S. op de grote winsten, welke worden, gemaakt en hij verwijst hiervoor naar de jaarversla gen der grote banken en bedrijven en de door deze zaken uitgekeerde dividen den. Zeer juist, mijnheer S- Wij zouden zelfs willen zeggen, dat het meer dan schande is, dat het maken van dergelijke winsten mogelijk is en wordt getolereerd door onze prijsbeheersing en prijscontrole, van welke instanties wij zo gaarne hoog opge ven. Maar S. weef, evenals ieder ander, dat dit alleen bij de groot-industrie het ge val is en vooral bij die bedrijven, die voor export werken. Met de kleine in dustrie en de winkelbedrijven, de mid denstanders dus, is 't ietwat anders ge steld. Velen van hen hebben thans reeds moeite de eindjes aan elkander te kno pen en als mijnheer S-, maast de jaar verslagen en dividend-noteringen ook eens de faillissementen in het oog houdt, zal hij zeer vlug beamen, dat wip ons nog zeer voorzichtig uitdrukten foen wij schreven, dat de invoering van de Werke loosheids-verzekering een nieuwe druk kende last voor het bedrijfsleven bete kende. Als we nu middenstanders op de failis.se- mentenlijsten zien staan, die zelfs in de zwaarste crisisjaren het hoofd nog bo ven water wisten te houden, dan heeft dit ons toch wel iets te zeggen. Een redelijke verdeling van het natio nale inkomen, waarover S. schrijft, juichen wij met hem van harte ,toe, maar dit mag niet alleen worden gevraagd voor de arbeiders. Alle bevolkingsgroe pen hebben daar recht op, ook de mid denstanders, die thans veelal goed .genoeg zijn om de door de fabrikanten vaak veel te hoog genoteerde artikelen met een veel te lage winst, soms zelfs lqger dan voor de ooriog, door te leveren aan het publiek, omdat het levensmiddeljen- pakket niet boven een zeker bedrag mag uitkomen of omdat het landsbelang mee brengt, dat de prijzen zo laag mogelijk worden gehouden. Een gelukkige omstandigheid achten wij het dan ook, dat de nieuwe minister van Economische Zaken een open oog heeft voor de belangen van deze bevolkings groep, reeds een hogere winst in uit zicht stelde voor de levensmïddelienzaklen en nog belangrijke wijzïgrhtfen in porte feuille schijnt te hebben om» zoals S. het zegt te komen tot een betere verde ling van het nationaal inkomen. De spoorloze verdwijning van meer dan honderd personen per week uit Berlijn, Genua en Marseille beslaat slechts enkele alinea's in het lange, trieste, verbijsterend® hoofdstuk over de na-oorlogse criminaliteit, dat tot titel draagt: blanke ballast „Cq. cq. cqaan allenopsporing en aanhouding gezocht wordt juan marvetti juan marvettihandelaar in blanke slavinnen signalementIn de interna tionale afkortingen van de politieradio-om- roel? ijlen dagelijks deze en dergelijke be richten op diverse ultra-korte golflengten door de aether In alle Europese politiecentrales zitten man nen aandachtig aan hun ontvangers en no teren de verzoeken om opsporing. Mensen smokkelaars aan het werk! Honderden en nog eens honderden mannen, vrouwen en half volwassen kinderen verdwijnen iedere week uit de grote steden en worden nooit teruggezien Groot alarm! Als dwangarbeiders. In de havensteden, broeinesten van allerlei kwade praktijken, schuilplaatsen van hen die de draden van internationale misdadi- gersbenden in handen hebben, staat de po litie voor een zware taak. De na-oorlogse tijd heeft een schrikbarende stijging van het aantal misdrijven te zien gegeven. Een der ernstigste hoofdstukken in de geschie denis der criminaliteit is thans de smokkel in mensen geworden. De donkere dagen van de slavenhandel zijn herleefd, deels onder politieke voortekenen. Doch thans zijn het geen zwarte slaven, maar Europeanen. Huisvrouwen gaan boodschappen doen en komen niet thuis, meisjes gaan naar school en nierfiand ziet ze meer, stevige knapen verdwijnen spoorloos. En niemand weet waarheen Een deel van deze „gekidnapte" personen verhuist als arbeider naar uranium-mijnen ergens aan het einde der wereld. Zij krij gen (indien men deze formaliteit tenminste nodig acht) een morphinespuitje of worden onder de alcohol gezet en ondertekenen dan willoos zogenaamde „arbeidsovereenkom sten", wat in de meeste gevallen gelijkstaat met een terdoodveroordeling. Machteloos De politie staat machteloos tegenover deze handel in blanke arbeidsslaven, in 't bijzon der in verschillende delen van Duitsland. De Berlijnse inspecteur van politie, Rudolf K., deelde mij mede, dat in Berlijn per week ge middeld 100 personen als vermist worden aangegeven. Slechts negen procent van hen wordt teruggevonden. Alle nasporingen der recherche, die overigens nog vele andere en dringender problemen heeft op te lossen, lijden tenslotte schipbreuk op een onzicht bare tegenstanderergens verliezen alle sporen der verdwenen personen zich in een onbehagelijk duister. Is het onderzoek bij dat punt aangeland, dan -is het voor de be trokken politiespeurder een kwestie van zelfbehtmd om zijn nieuwsgierigheid niet te overdrijven De politie staat al even machteloos tegen over het feit, dat reeds duizenden ongeluk kige vrouwen, die door honger en vertwijfe ling er toe worden gedreven om zo'n „ar beidsovereenkomst'' te ondertekenen, sinds enkele jaren als gevangenen in zekere hui zen vegeteren, zonder bericht van hun fa milie en zonder enige hoop ooit het oude contact met hun verwantèn weer te kunnen opnemen. In Berlijn. Op een der marktpleinen, die in zekere zin de- zwarte markt moeten legaliseren, spreekt een individu een jonge vrouw aan: „Zoudt u er wat voor voelen om naar Argentinië te emigreren?" De vrouw is terstond ge ïnteresseerd. Zij is moeder van twee kinde ren, haar man is bij Witebsk gesneuveld. De lokvogel vertelt van een actie tot aan werving van landarbeidsters voor Argen tinië en loodst de niet onaardige vrouw mee naar de illegale „emigratie-centrale" in de Frankfurter Allee. Men heeft haar nooit teruggezien. De kinderen kwamen in een weeshuis te recht. De „emigratie-centrale" veranderde diezelfde nacht van adres. De rechercheur, die het onderzoek in handen had, kreeg van onbekend-bekende zijde een wenk, die niet kon worden misverstaan en gaf er de voorkeur aan zijn mond te houden. Want in deze Berlijnse dagen weegt een mensen leven niet meer dan een brood. Het aantal vrouwen, die wekelijks door schurken aan de ellende worden prijsgegeven, is zelfs niet bij benadering op te geven. In Genua. Een jonge man, genaamd Marvetti, sticht een dansschool. In de plaatselijke pers vraagt hij per advertentie „jonge talenten voor toneel en film". Hij belooft honderden meisjes en jonge vrouwen de „grote car rière'' en sluit engagementen af. Korte tijd later meldt de afd. Vermiste Personen van het Genuese hoofdbureau van politie: „In de afgelopen week zijn 32 meisjes tussen 14 en 17 jaar oud spoorloos uit Genua ver dwenen." Het dagblad „Giornale del Mattino" onthult nadere bijzonderheden over de moderne sla venhandel in blanke vrouwen. Honderden meises droomden van hun grote carrière en belandden in Noord-Afrikaanse of Zuid- Amerikaanse huizen van plezier. In Marseille. Het bewaren van de rust en veiligheid in deze havenstad ligt in de handen van 2200 geüniformeerde en 560 „stille" politieman nen. Tien radio-auto's van de politie zijn onafgebroken op pad om jacht te maken op smokkelaars in verdovende middelen en op slavenhandelaars. En toch zijn ook hier tot voor kort weken geweest, waarin bijna 100 mensen als vermist werden aangegeven. Een groep van 67 mannen, vrouwen en meisjes ging op zekere nacht van een af gelegen pier aan boord van een geheimzin nig schip. Illegale emigratie! Naar Pales tina? Men weet slechts, dat 67 mensen spoorloos van het aardoppervlak zijn verdwenen. Zij We hebben kennis mogen nemen van plannen, die besfaam om proeven te ne men met een nieuw soort spoorbomen. Een Amerikaanse vinding, die in het land der vele mogelijkheden en onmo gelijkheden puik schijnt te voldoen. Toen ik de afbeelding van die dingen zag, dacht ik direct, dat is de oplossing. Halve spoorbomen, alleen op de rijrich ting, zodat gevangen zitten tussen zich sluitende spoorbomen niet meer mogelijk is en flikkerlichten. Ik heb nu eenmaal een zwak voor flik kerlichten als waarschuwingssignaal. Nooit en nergens ben ik zo op m'n qui- vive, dan in de buurt van zo n knipogend licht, onverschillig of het rood, groen of wit is. Met bijzondere belangstelling heb ik bet artikel gelezen, vooral omdat we in ons dorp met een opbehoorlijke hoeveelheid onbewaakte overwegen zitten. Over een poosje doet Bello z'n laatste rit en gaat hij plaats maken voor een echte elecfrische trein en ik moet er niet aan denken, wat er allemaal kan gebeuren» wanneer die „electrische" als een ra zende Roeland langs oinze onbewaakte overwegen .giert. Maar ïn de toelichting heb ik niets ge lezen, dat er op \vijst, dat het de bedoe ling is die halve spoorbomen ook op on bewaakte overwegen te plaatsen. Er is alleen sprake van vervanging van hele spoorbomen, die op afstand worden be diend en dan nog hoofdzakelijk om te voorkomen, dat de spoorbomen al te dikwijls worden kapot gereden, hetgeen in het vorige jaar 248 maal gebeurde. Niettegenstaande deze duidelijke uiteen zetting is het natuurlijk niet geheel uit gesloten, dat men zich toch niet houdt aan de plannen en deze nieuwe bomen- soort toch plaatst op onze Soester onbe waakte overwegen, maar dan neem ik aan, dat de Spoorwegen er wel een re clamestunt voor de radio van zal maken, waarom het goed zal zijn deze maar niet te vroeg uit te schakelen. Maar als het nu zo is, dat onze onbe waakte overwegen niet met die halve bomen worden beveiligd, laten we dan toch minstens proberen die flikker- waarsehuwingslichfen te ktijgen. Hef is nu eenmaal een tijd, waarin we niet al les tegelijk kunnen krijgen, hoewel het niet onze schuld is, dat wes alles tegelijk moeten vragen. Maar laten we de Spoorwegen niet boos maken. Met stroop bereikt men gewoon lijk meer. H. OËKMAN. bereikten noch Palestina, noch Cyprus. Ze zijn verdwenen en geen sterveling zal waar schijnlijk ooit vernemen, waar deze onge- lukkigen zijn terechtgekomen. Geraakte het naamloze schip in een storm en zonk het? Werd het in volle zee, nadat de slachtoffers waren leeggeplunderd, door de misdadige bemanning naar de bodem der zee gezon den? Sombere balans. De handel in „blanke ballast'1 is een zeer voordelig zaakje. Sinds het einde van de oorlog verdwenen in Italië vele duizenden personen. Uit Duitsland verdwenen sinds de capitulatie volgens voorzichtige schat ting omstreeks 50.000 mensen, onder wie 15.000 vrouwen en meisjes. En uit Londen wordt bericht, dat een slavenhandelaar, ge naamd Messina, in de maanden Mei, Juni en Juli van het vorig jaar niet minder dan 138 vrouwen en meisjes in zijn netten der schande ving. Een sombere balans voor dit continent in een tijd, die zo veel en zo nadrukkelijk over menselijkheid en mensenrechten weet te praten. VRIJHEID EN DEMOCRATIE. Belangstellenden herïinmerietn wij aan de openbare vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie» welke ger houden wordt Woensdagavond in de zaal van „De Gouden Ploeg", waarin zal spre ken de heer J. M. J. A. van Dijk, hoofd-» bestuurslid van genoemde partij. BILJARTEN. Voor de afwerking van de biljarfcom- petitie van de N.B.B., district Eemland, vonden nog enkele wedstrijden plaats, waarvan de resultaten als volgt waren: Cadre Klasse: De Vergulde Wagen 2 Tolsteeg 1 6. Noord-Brabant 3De Vergulde Wagen 1 2—4. Noord-Brabant 1—Tolsteeg 2 60. 5e Klasse Libre: K.O.T. 3Leusderkwar- fier 4 4—4. Door de 42 overwinning vain De Ver gulde Wagen 1 op Noord-Brabant 3 leg de De Vergulde Wagen definitief beslag op de eerste plaats in de cadre klasse en behaalde daarmede tevens het kampioen schap van die afdeling voor het seizoen 1947-1948.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1