W. N. NIEUWENHUIS Hoe 't bij de buren gaat. Loodgieter - Electriciën De Nederlandse Vrouw. 1898-1948 LENSSEN! Het heeft er veel van, dat het woord aan keizer Caligula toegeschreven: ,,ik wenste, dat het Romeinse volk, in letterlijke zin, eenhoofdig ware, om met de scherpte van het zwaard, in één slag te worden geveld," opgang maakt. Zo hebben de heer Groza en mevrouw Anna Pauker, de eerste minister president, de tweede minister van buitenlandse zaken in Roemenië, er ook over gedacht. En al heb ben zij niet de scherpte van het zwaard op levende personen laten inwerken, zij heb ben toch met één slag de politieke partijen om hals gebracht en, naar Sovjet-voorbeeld, een énige partij er van gemaakt, de Sovjet- Uniepartij. Hij vrije woord is gesmoord, de vrijheid vermoord. Dat is het eenheids-begrip der revolutie, waarbij geen acht wordt geslagen op na tuurlijke of historische eigenaardigheden van bevolking of dingen; Avaar, in het staatsleven, de goddelijke wet wordt ter zijde gesteld; een afgodische verering en eerbiediging gevraagd wordt voor de Staat, die beschouwd wordt als samenvoeging van vrije en gelijke individuen, in wier naam de vertegenwoordiging of het bewind, altijd naar eigen goedvinden beschikt over eigen dom en recht, over lichaam en ziel van sou- vereine en machteloze bevolkingen. Dit zien we niet alleen in Roemenië geschieden, maar ook in het land van oor sprong; de Sovjet. De Sovjet heeft een antwoord in de documenten-oorlog gegeven en daarbij Engeland en Frankrijk betrokken, terwijl het in feite om Amerika te doen was. Amerika had n.1. Nazi-docu menten gevonden en gepubliceerd, die be trekking hadden op de verhouding tussen Duitsland en de Sovjet, gedurende het tijd vak 19391941, toen het koek en ei was tussen deze twee. Terwijl Engeland en Frankrijk militaire missies in Moskou had den om over militaire samenwerking te be raadslagen, sloot Duitsland met Rusland een belangrijke handelsovereenkomst. Dit was de voorloper van het 21 Augustus 1939 bekend geworden niet-aanvalsverdrag, dat beide landen nauw verbond. Nu kwam die publicatie de Sovjet wel wat ongelegen, nu zij druk bezig was om Amerika in het na bije Oosten de voet dwars te zetten, met haar bewering van Amerikaanse activiteit op Iran, Denemarken, de Gele Zee, Lybië en Italië. Daarom heeft de Sovjet fluks een verklaring uitgegeven, waarin Amerika's publicatie „verraderlijk" wordt genoemd. Zij omschrijft het ware doel dezer publi caties als een verdraaide voorstelling der gebeurtenissen, een serie leugens om de Sovjet-Unie te belasteren en de interna tionale invloed van de Sovjet Unie als een waarlijk democratisch en trouw strijder te gen de agressieve of aanvallende en anti democratische machten te ondermijnen. Dé Sovjet verklaart nu haar gedragingen en zegt daarbij: „dat Amerika, Engeland en Frankrijk Hitier de gelegenheid gaven de tweede wereldoorlog te ontketenen. Een Amerikaanse „dollarregen" stelde Hitier in staat zijn oorlogsindustrie te ontwikkelen." Zo gaat het voort. Maar nu heeft Engeland de Sovjet weer geantwoord en op de vraag: „Wie liet Hitier zijn gang gaan?" ant woordt het Londen bekeerde zich, Moskou niet. Dat Engeland in 1938 een politiek van te vredenstellen met de Westerse mogendhe den voerde, wordt niet ontkend; ook niet, dat deze de weg effende voor de latere po- litiek-van-tevredenstellen door de Sovjet sinds 1939 gevoerd. Maar die politiek kwam voor rekening van een vroeger kabinet; een later kabinet sloeg een andere weg inEen dergelijke verandering van verantwoorde lijkheid heeft te Moskou niet plaats gehad. Hier is het oude gezegde als „twee kijven hebben beide schuld" wel van toepassing en wat baat het, beide partijen, de Sovjet en Engeland, hunkeren om met elkander in verbinding te staan. Onderhandelingen, nu over economische, dan over financiële en industriële zaken, worden begonnen, afge broken en het is weer het spel van kat en muis, wat niet wegneemt, dat de Sovjet in het verre Oosten ook nog altoos haar belangen heeft. De strijd in Mantsjoerije concentreert zich weer om Moekden en om Ansjan, dat het grootste staaleentrum van Oost-Azië is, door Japannezen tot ontwikkeling ge bracht, nu weer bedreigd wordt. Andere communistische strijdkrachten trekken zich samen om de belangrijke Zuid-Mantsjoerijse aanvoerhaven Yingkouw. Volgens het Sov jet-agentschap van Tass, het Sovjet-pers bureau, wordt door de generale staf van het communistische Chinese leger gemeld, dat het ongeveer de helft van China in handen heeft. Het is niet gezegd, dat hier mee de Sovjet in betrekking staat, hoewel het opmerkelijk is, dat het Sovjet-pers agentschap de berichtgever is. Ook in Zuid-Korea is de toestand gespannen, waar het Ame rikaanse militaire bestuur bericht ontving, dat de communistische partij voorbereidin gen treft, om in Seoel, de hoofdstad der Amerikaanse zone, onlusten te verwekken. De communisten verspreiden vlugschriften, waarin aangedrongen wordt op het vertrek der commissie voor Korea en de bezettings strijdkrachtenDeze commissie zond aan de „kleine Assemblée" der Ver. Naties een rapport, dat 24 Februari in behandeling komt en dat tot onderwerp heeft: „gebrek aan medewerking van Sovjet Russische zijde." De Assemblée der Ver. Naties heeft in 1946 een wijs be sluit genomen door niet in te gaan op wat communistische heethoofden in Frankrijk wilden: het Franco-regime in Spanje te fnuiken door verbreking met betrekkingen met dit land. Alleen Frankrijk had op 1 Maart de grenzen naar Spanje gesloten. En wat heeft men bereikt? Dat Franco zich binnenlands versterkte en Frankrijk zelf er nadeel van ondervond (derving van 20 miljoen pesetas!). Deze week heeft Frankrijk de grens weer geopend en daarmee een einde gemaakt aan de dwang der communistische vakver enigingen, die in 1946 het toenmalig kabi net dwongen tot een maatregel, die slechts schade bracht. Schade, maar ook schande, daar de Oostelijke „democratie", hier toe gepast, op een mislukking is uitgelopen. Het Franco-regime heeft in 't Westen geen sympathie, tijdens de oorlog speelde het een dubbele rol, vandaar de afkeer, maar nu: landen als Zwitserland en de Benelux leden ook schade, die naar te verwachten is thans weer kan worden ingehaald. Hier was een stukje communistische praktijk, maar heeft despotisme ooit vruchtdragend ge werkt? Zal Spanje straks ook aan het Marshall-plan deelnemen? Franco wil wel in het plan worden opge nomen, in ieder geval de Amerikaanse dol lars zullen hem welkom zijn voor de econo mische opbouw. Maar Truman's verklaring uit de oorlogstijd, dat de Ver. Naties niets van Franco of zijn regering moeten heb ben, is nog altoos richtsnoer van Amerika's politiek. Marshall heeft echter te kennen gegeven, dat Amerika zich er niet mee zou bemoeien als West Europa Spanje's mede werking zou wensen. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 Plaatselijk nieuws. GEMEENTERAADS VERGADERING. De Raad onzer gemeente is in openba re vergadering bijeengeroepen tegen Vrijdag 20 Februari 1948, s avonds te 7 uur, ter behandeling van dc navolgen de agenda. 1. Vaststelling notulen van de vergade ringen van 28 Nov. en 30 Dec. 1947. 2. Ingekomen stukkeln en mededelingen. a. Schrijven van de N.V. Drinkwaterlei ding Maatschappij van het Arnhemsche Waterleiding Mij. Soesteir Waterleiding d.d. 15 December 1947, betreffende de aanleg van waterleiding in de Birkt- straat. b. Antwocrd van het Hoofd van de Keu ringsdienst inzake de verkoop van vrïj- bankvlees. - c. Mededeling, dat het raadsbesluit van 28 November 1947 tot aanwijzing van de dienst van gemeentewerken ais tak van dienst bedoeid in artikel 252 der geir.ieein- tewet en vaststelling van de beheersver- erdening voor die dieinsf op 27 Januari 1948 docr de Gedeputeerde Statiën is goedgekeurd. d. Schrijven van Gedeputeerde Staten inhoudende mededeling dat geen bezwaar bestaat tegen een uitgaaf van f 1800. voer revisie van de vuilnisauto. e. Mededeling, dat de gemeentebegro ting 1947 met inachtneming van hef raadsbesluit van 30 December 1947 tot wijziging dier begroting, op 19 Januari 1948 docr de Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. f. Mededeling, dat de gemeenterekening over 1944 door de Gedeputeerde Staten bij besluit van 2 December 1947 gewij zigd is vastgesteld. h. Schrijven van de Directeur van Ge meentewerken inzake bestrating van de Koningiinnelaain. i. Schrijven van de Directeur van Ge meentewerken inzake oprichting van 'n sportveld te Soest-Zuid. 3. Vaststelling van besluiten: a. tot verlenen van de wettelijk voorge schreven medewerking aan het bestuur der Stichting Engendaaischool tot aan schaffing van leermiddelen voor het on derwijs in de lichamelijke oefening. b. Tot verlenen van de wettelijk voorge schreven medewerking aan hef bestuur der Vereniging ,,Eep school met de Bijbel te Soest tof beschikbaarstelling van een achtste lokaliteit ten behoeve van de 'la gere school aan de Prins Bepnhardlaan. c. Tot verlenen vain medewerking aain het R.K. Schoolbestuur te Soest tot aan schaffing van leermiddelen voer het gymnastieklokaal van de R.K. U.L.O.- School. 4. Adres van hef zedelijk lichaam „Ur- sula's Zusters" te Venray, inhoudende het verzoek om een bijdrage wegens be zoeken der school door 2 leerlingen uit Soest, met afwijzend voorstel van Bur gemeester en Wethouders. 5. Voorstel tot vaststelling van een be sluit tot vergoeding der reiskosten aan ouders van enige leerlingen, die de open bare school voor v.g.l.o. te Amersfoort bezoeken. 6. Voorstel en ontwerp-besluit tof ora- bewoonbaarverklaring van het perceel Braamweg 11. 7. Voorziening in twee vacaturen der oommissie als bedoeld in artikefl 8 der woonruimfewet 1947. 8. Voorstel tot vaststelling rentepercen tage voer de rekening-courant .gemeen telijk Gasbedrijf over 1947. 9. Voorstel tot wijziging van de looptijd van 'n aan de Woningverenig.'j^g „Goed Wonen"' verstrekte geldleining en tot hef verstrekken van eon nieuw ie geldleining maximaal f44.500.voer het aanbren gen van verbeteringen en dekking van geldelijke verliezen. 10. Vaststelling van eeln tweetal beslui ten tot wijziging der gemeentebegroting 1947. 11. Vaststelling van een bèsluit inzake belegging van geldein wegens aflosbaar stelling van obligatie n der gemeente Am sterdam. 12. Vaststelling van besluiten: a. verhuur van perceel grond aan de Middenlaan voer plaatsing van een hou ten woning aan K. Hof f land van 1 April 1948 tot 1 Aprii 1949 voor f37.50 p. jr. b. Verhuur van een perceel grond aan de Middenlaan voer plaatsing van een houten woning aan P. J. Felis te Soest- duinen van 1 April 1948 tot 1 April 1950 voer f37.50 per faar. c. Huur perceel Steenhoffstraat 5, in gaande 15 Maart 1948 tot 15 Maart 1949, van P. Man te Haarlem'* voor f792.per jaar d. Huur van het perceel Veldm. Monfgo- meryweg 82 te Soesterberg ingaande 1 Januari 1948 van Nederi. Beheersinstituut Amersfocrt voor f536.per jaar. e- Verhuur gedeelte brandweergarage aan de Luit. Koppeniaan te Soesterberg aan G. Spaar, Amersfocrtsesfraatweg 2a fe Soesterberg voor f 15.per maand van 15-2-48 tot 15-2-49. f. Ingebruikgeving van een lokaal van het gemeentehuis aan de belastingdienst te Baarn tegen ee'n vergoeding van f25.— oer maand, ingaande 1 Maart '48 tot 1 Maart '49. g. Verpachting percelen bouwland aan de Pauius Potterlaan en omgeving, groot 21000 M2 aan L. Bouwhuizen, Lange Brinkweg 47 voer f150.per jaar var) 1 Jan. 1948 tot 31 December 1948. h. Verhuur gemeente woning Konlngirme- laan 97 te Soest mdt 2 schuren, erf, pad en bouwland ter oppervlakte van 1185 M2 aan W. J. van Breukeltn van 28-11-47 tot 1 Januari 1948 voer f4.50 per week. 13. Voorstel tot wijziging der verorde ning op de heffing van de vermakelijk heidsbelasting. 14. Behandeling bedrijfsbegrotingen ein gemeentebegroting voor het dienstjaar '48 15- Vocrsfei tot vaststelling verordening rust-, verpleeg- en verzorgingstehuizen. RIJWIELSPORT. Zondag organiseerde de Wielerclub „De Adelaarde laatste wedstrijd der wir,ter competitie van de Federatie Midden-Ne derland, een z.g. cycle-cross. In de A-klasse plaatste De Gans uit Amersfocrt zich voor E. Grift uit Soest en v. d. Pol uit Laren. Voer zijn uitstekend klimmen won Grift bovendien een bergpremiie. „De Adelaarwon deze wedstrijd met 21/2 punt voorsprong en neemt in het eindklassement nu, samen met „Volhar ding te Utrecht, met 12 V>punt de eerste plaats in, zodat nog beslist mott worden welke club zich winterkampioen kan noemen. SOESTER SCHAAKCLUB. Competitieuitsiagen S.G.S. 3e klasse. SOEST 3 BUSsUM 5 1. D. GoedhartM. G. Engelkes 12-1/2 2. J. HoekIr. S. Scheper 10 3. N. de BruinC. J. v. d. Heiden 1/2-12 4. J. BlomH. Wijnberg 01 5- G. GerritsmaDr. F. W. Sijpkens 01 6. F. BcrcherdingH .v .d. Werff 10 7. H. FoekenJ. B. Toscani 1/2-1/2 8. J. v .d. WalCiir. Aué 10 9. H. RobberseJ. Klein 10 10. L. de RegfJ. Lok 10 Gewonnen door Soest met 61/231/2. Aan de oneven berden speelde Soest met zwart. Club-competitie. Groep 1. H. SchreuderH .P. Goossens 01 Groep 2. D. ReefmanJ .J. W. Blom 01 J: J. W. Blom-^H. Schadee 01 Groep 3. F. BcrcherdingJ. Spijkers 10 Groep 4. L. de RegfG. W. Acronius 10 L. de Regt—H. Hcrris 10 J. v. d. SchootH. Horris 10 DIEFSTAL VAN RADIO-TOESTELLEN. Als verdacht van diefstal van radio-toe stellen, ten nadele van Philips te Eindho ven, is aangehouden en in arrest gesteld H. v. d. A., zonder vaste woon- of ver blijfplaats. Hij werd aan de Philips-poli- fie overgegeven. NED. VPOUWEN ELECTR. VER. In „Astoria'' te Baarn, hield Mevr. Kop- peschaar-Ooms, presidente van de afd. N.V.E.V. te Den Haag, voor een stamp volle zaal haar lezing over „Waf ik zag en hoerde in Zweden Nadat Mevr. Jans deze middag geopend had, deelde zij mee, dat dezje zaal voor taan de vergaderzaal van de afdeling' Eemland in Baarn zal zijn en de P.U.E.M. deze als leerkeuken zaïl inrichten en ge bruiken. Mevr. Koppeschaar nam toen het woord en vertelde, hoe ze nnet haar man, die een regeringsopdracht te vervullen had, in Kalmar, Zweden, had gelogeerd. Zij vertelde van de gebruiken en .gewoonten der Zweden, o.a. van de heerlijke brood jes, zo uit het vuistje en van de zeer mi nimale hoeveelheid groenten, die Zweden eet. Verder zijn de Zweden over 't alge meen minder gastvrij als in ons land. De woningen bestaan over het algemeen uit prachtige flats, doch de Zweed vindt het niets bijzonders om in de keuken te slapen. Zo heeft dit volk zijn eigenaar dige gewoonten en is hierin zeer ver schillend met het Nederlandse volk. In de pauze deelde Mevr. Van Vqeren, de secretaresse, mede, dat de leden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan vani de afdeling» het bijwonen'van een bcinte Dïnsdagavondtrein docr de A.V.R.O. is aangeboden, een mededeling, die met een geweldig enthousiasme werd begroet. Na de pauze, waarin thee met gebak ge nuttigd werd, vervolgde Mevr. Koppe schaar haar lezing en liet vele foto's en kaarten onder de aanwezige dames cir culeren. Na afloop dankte Mevr. Jans voor de interessante lezing era kwam daarmede het einde van deze gezellige N.V.E.V.- middag BEKEURD. Op de bon gingen 6 automobilisten, die het inhaaiverbod overtraden en 1 per soon wegens openbare dronkenschap. JAMMERLIJK GEVAL. Voer het Bijzonder Gerechtshof fe Utrecht vertelde Roelof Joinkïng alhier hoe hij er in September 1942 toe geko men was bij de /Amsterdamse politie aan gifte te doen van het clandestien verblijf van een joodse vrouw ten huize van zijn moeder alhier. Deze aanbrenging had ge- ieid tot de arrestatie en wegvoering van deze vrouw» De Brave geheten en afkom stig uit Haarlem. Het slachtoffer werd met haar twee kinderen naar Wester- fcork en vandaar naar een concentratie kamp in Polen vervoerd. Nimmer heeft men iets van het lot der betrokkenen ver nomen, zodat vaststaat, dat het drie tal is omgekomen. Verdachte verklaarde tot deze daad te zijn gekomen omdat hij van het verblijf van de joodse vrouw moeilijkheden vrees de voer zijn moeder en voor zich zelf, maar de bedoeling om de .joodse familie in het ongeluk te storten had hij volgens zijn zeggen nooit gehad. Hij meende, dat de Amsterdamse politie één blok illega liteit was en dat zij wel zou zorgen voer een veilig onderdak voor de be trokkenen. De President van het Bijzonder Ge rechtshof noemde deze voorstelling van zaken .een bijna ongelovelijke, althans zeer gevaarlijke naïviteit. De procureur-fiscaai achtte hier echter kwaad opzet aanwezig en requireeroe te gen verdachte acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzet ting uit de burgerrechten voor de duur van het leven. De verdediger, Mr. J. H- van Doorne alhier, achtte opzet om die Joodse fa milie te laten arresteren en wegvoeren niet bewezen. Wanneer J. gewiid had, dat bedoelde fa milie zou werden weggevoerd, zou een anonieme brief aan de Orfcommaindant •of de beruchte N.S,B.-er Lomme vol doende geweest zijn en dje beklaagde zelf buiten schot zijn gebleven. Zijn grote bezorgdheid voor zijn oude moeder heeft beklaagde tot zijn handelwijze gebracht. Dat hij eerst bij de buren van de Joodse familie en daarna bij de Joodse Raad probeerde hulp te krijgen, bewijst, daf zijn bedoeling uitsluitend was, die fa- miiie aan een ander adres fe hielpen. Be klaagde vertrouwde de Amsterdamse po litie volkomen. Verdediger deelde miedie bij het hoofd bureau te Amsterdam te hebben geïnfor meerd naar de politieke betrouwbaarheid van de politie aldaar in oorifogstijd, waarbij gebleken is, dat nog geen 3 °/o fout was. Beklaagde had dus 97 °b kans dat hij een betrouwbare politieman aan de telefoon kreeg. Misschien is dat ook wei zo ge weest en heeft men 'in Amsterdam ge dacht: als wij het doorgeven, weten ze er in Soest wel raad mee. Het verwonderde verdediger zeer, dat men in dit geval in Soest geen seintje heeft gegeven, dat ze moesten verdwij nen, om daarna met groot vertoon zoge naamd tot arrestatie over te gaan, iets wat vaak gebeurde. Het gaat dan ook1 niet aan alle verant woordelijkheid op de schouders van be klaagde te laden. Deze is onverzïchtïgj geweest, roekeloos, lichtvaardig, maar heeft de dood van die mensen niet ge wild, noch voorzien. Beklaagde heeft zelf alles eerlijk ver teld, zoals het gegaan is. Er was tegen hem geen schijn van bewijs, daar er geen dagrapport van de Amsterdamse politie was. Als hij, zoals hem in het kamp was aangeraden, gezwegen had, had hij vrij uit gegaan. De dagvaarding is uitsluitend opgebouwd uit de eigen openhartige me dedelingen van beklaagde, die ook im een brief aan zijn verdediger had geschrevfera „Ik gevoel mij volkomen tegoe- der trouw en zal vrijwillig al les vertellen". Verdediger vroeg daarom vrijspraak we gens het niet bewezen zijra van net opzeil en, indien strafoplegging nodig werd ge acht, er rekening mede te houden, dat beklaagde reeds bijna drie jaar gedeti neerd is. Uitspraak op Donderdag 26 Februari a.su Dank zij de spontane medewerking van vele dames is het voorlopig comité er in geslaagd uit alle kringen der bevol king het Comité Soest" samen te stel len, dat zich zal belasten met het in on ze gemeente leiding geven aan het orga niseren van het te brengen Huldeblijk der Nederlandse Vrouwen aan Hare Majes teit onze Koning/ra ter gelegenheid van Haar 50-iarig regeringsjubileum. Het Comité is reeds tot het nemen van voorbereidende maatregelen overgegaan, zodat met de actie onder de Vrouwen van Soest spoedig kan worden begonnen Men zal vragen waaruit deze actie voor het Huldeblijk aan onze Koningin zal' bestaan en daarom zal het goed zijn eni ge toelichting te geven. Enige maanden geleden werd in die pers bekend gemaakt, dat er plannen werd(en beraamd om ter gelegenheid van het 50-iarig Regeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin te Den Haag in de Houtrusthallen in Augustus-Septem- ber 1948 een tentoonstelling te organi seren onder de titel „De Nederlandse Vrouw 1898—1948 waarin het leven en werken der Nederlandse Vrouw ov,er de afgelopen 50 iaren zal worden uitge beeld in verschillende groepen» waarvan o.a. genoemd worden de vrouw met academische opleiding» de vrouw in het beroep, bedrijf en sociaal werk, de vrouw in hef gezin, de vrouw in de oor log enz. Voer deze tentoonstelling zal onder de Nederlandse Vrouwen een actie worden ingesteld tot het bijeenbrengen van het becrijfskapitaal, met het einddoel Hare Majesteit een massaal Huldeblijk aan te bieden docr overhandiging van het batig saldo dezer tentoonstelling voor een door Haar te bepalen doel. Binnen enkele dagen zullen dames era meisjes de gemeente rondgaan om alle vrouwen de gelegenheid te geven aan deze nationale Hulde aan onze Koningin te kunnen deelnemen. Zij zullen iedere vrouw in de gelegenheid stellen tegen ontvangst van een couponnetje, waarvtn de waarde varieert van 10 cent tot 10 gulden, een gift te geven en haar hand tekening te zetten in het gedenkboek. Het Comité verwacht van de vrouwen van Soest grote belangstelling in hef welslagen van de aan Hare Majesteit de Koningin te brengen hulde tra hoopt met het ontvangen van ruime bijdragen, tot uiting te kunnen brengen, dat onder hen grote dank en waardering bestaat voor de krachtige en principiële leiding van het gehele Nederlandse Volk, welke van onze Vorstin in de halve eeuw van Haar regering onder Gods zegen is uitge gaan. Het comité werdt gevormd door de da mes A. C. Baronesse Bentinck-Philipse, Presidente; B. M. F. Batenburg-Stoffels, Secretaresse; S. G. Landweer-de Visser, Penningmeesteresse; C. E. Jolles, 2e Se cretaresse; M. C. Brand, L .Veldhuv zen zen Van Zanten-de Waal, W. Ooster veen-Wielenga, J- Dammers-Boeser, C. Brouwer-Fïian, S- G. Warnaar-Wauer, R. Siagter-Tabak, W. P.'A. M. Rupert- Neelissen, A- Nijhuis, N. M. de Blij- Erwicb, J. W. Ooms-Goosens, W. van Breukelen-Verkerk, Mr. C. C. Janssen van Raaïj» A. C. M. Hoppenbrouwers- Zwijzfen, M. H. Brans-v. d. Pol, P. W. van Krugten-Briëf, D. v. d. Berg-Corne- lissen, Joh. v. d. Bremer-v. d. Laar, C. H. Bogert, H. L- Fugers-Nieuwennuis, A. W. Berghauser Ponf-v. Hensbergen, M. Zalmann-v. Woerden, J. J. Stroband- Hiensch, M. Middelman-Lanser, A. D. Blok-Eijsink, Jvr. E. E. C. v. d. Brande- ter-Beckmann» J. H. Schade-Muller, B. Tabernal-Monasch, W. Nijgers, M. A. Rebergen-Delforge, J. W. Schipperijn-de Bruin, C. van Ieperen-Braaf, C. B. van Goor, N- Spelt-Van Ginkel, G. 't Lam- Jansen, C. van Frummelen, G. M. C. ten Raa-Bunschoten, M. Gerth-Bomer. M- H. Meurer-Van Eyk, M. E. Bas-Lucwel, P. Butselaar-Coeberg, J. van Noesel-van Vuuren, J. Schlecht-Hijlkema, E. An- dr ie ssen -Pol ak Voetbal. S.E.C.—WOUDENBERG 1-0. DE WEDSTRIJD VAN DE GEMISTE KANSEN. Dat er tussen de ploegen van de 4e klasse K niet veel krachtsverschil be staat kan men opmaken uit de j.1. Zon dag verkregen resultaten van de drie kopploegen. S.E.C.Woudenberg 10 VoorwaartsZwaluwen Vooruit 00 AmsvordeBarneveld 21 Docr deze uitslagen is thans de stand van de kopploegen: S.E.C. 17 11 6 0 28 VOORWAARTS 14 9 4 2 22 AMSVORDE 16 10 2 4 22 NIJENRODES 16 6 5 5 17 Alzo geen slechte dag voor S.E.C.. Al leen Voorwaarts kan nog in puntental gelijk komen als SE.C. te Harderwjjk te gen V.V.O.G. mocht struikelen. De theoretische kans van Amsvorde is door de overwinning van S.E.C. voor goed verkeken. De overwinning van S E.C. heeft anders wél aan een zijden draadje gehangen, want eerst in de laatste minuut var» de wedstrijd werd het enigste doelpunt ge scoord, hoewel zich in deze. ontmoeting talrijke kansen hebben voorgedaan, die met meer zelfbeheersing zeker benut had den kunnen worden. Woudenberg heeft, ten opzichte van de andere kampioensprefendenten, deze middag zijn §portieve plicht voor de volle honderd procent vervuld en heeft zich de gehele wedstrijd ten volle ge geven om S.E.C. het scoren te beletten. De wedstrijd begon met enkele S.E.C-- aanvallen en reeds kreeg de midvoor na enige minuten een fraaie scoringskans, toen hij na goed' samenspel alleen voor de Woudenberg-doelman kwam. In- plaats van kalm te schieten volgde een oerhard schot, dat tegen de staander we der 't veld in ketste. Na dit S.E.C.-overwicht volgde een meer gelijk opgaande strijd. De voorhoede der bezoekers kwam echter niet verder dan de S.E.C.-achferhoede, waarna de Wou denbergers hef met verre schoten op hef S.E.C.-doel probeerden» evenwel opk zonder succes. Aan de andere zijden werden schoten van Klompenhouwer en Reijerse uitstekend docr de Woudenberg-doelman onschade lijk gemaakt, terwijl ook enige hoek schoppen op het doel der gasten wel eni ge scoringskansen opleverden, maar niet werden benut. De rust kwam dan ook met blanke stand. De tweede helft is hoofdzakelijk een strijd gewerden tussen de aanval van S.E.C. en de versterkte verdediging van Woudenberg. Wel trachtten de bezoe kers met snelle uitvallen, meestal over de vleugels geleid, hef S.E.C.-deel te be lagen, maar moeilijk werk kreeg doel man Hornsveld deze middag niet. On dertussen verstreek de tijd en de S.E.C. - ers werkten als paarden om het getij fen hunne gunste te doen keren. Wel scoor den zij twee doelpunten, maar de goed leidende scheidsrechter had buitenspel geconstateerd. Verscheidene hoekschop pen op het Woudenberg doel deden de spanning ten top stijgen, maar doelpun ten bleven uit en de Woudenberg-doel man verrichtte wonderen. Er was geen ctocrkomen aan. De talrjjke aanwezigen begonnen zich al met een puntenloos gelijkspel t,e ver zoenen, toen in de laatste minuut de S.E.C.-linksbinnen Post» die iets naar rechts was afgedwaald, tr in slaagde de Woudenberg-doelman van dichtbij met een omhaal te passeren. 10. Voer dat Woudenberg de gelegenheid kreeg hef spel te hervatten, kondigde de arbiter het einde aan van deze voor S-E.C. zo zenuwslopende wedstrijd. De ontmoeting Velox 4S E.C. 2 ging wegens ferreinafkeuring niet door, even als de wedstrijd tussen B.D.C. en Voor waarts (Rhenen). S.E.C. 3 speelde te Laren haar laatste weds.rijd en versloeg L.V.V,. 2 met 6—1. Na spannende s;rijd bleef S-E.C. 4 met 54 in de meerderheid over N.S.C. 3. Ruststand 00. Heeft U toekomst-wensen Sluit dan een Levensverzekering bij Van Weedestraat 29 - Soestdijk Ptaafisèligk nieuws. GEVONDEN VOORWERPEN. Paar bruine wanten, bruin suède hand schoen, bril in leder etui, rechter grijze kinderwan', damesparapluie», Canadese regencape, paar blauwe gebreide kinder wanten, inlegvel .(mannen) No. 8195 GA 605, groen kindermutsje, bruin kinder- mufsie, bruine hoed, oorknopje, witte schapenwollen want» heren schoenenbci», bruine lederen porfemonnaie, beige wol len want, damesparapluï, breiwerk, en veloppe met 2 bonnen voor kuiken- en hoendervoer, grijze want, rood grijze want, linker bruine handschoen. GESLAAGD. Een deztr dagen slaagde voor het prak tijk-diploma Boekhouden onze plaatsge noot de heer A. v. d. Deijssel. ER VLOEIE BLOED, VEEL BLOED.... Schrikt U niet van dit bloederige op schrift, want hoe vreemd het moge klin ken, er dient inderdaad veel bloed te vloeien, echter.ten bate van de mens heid. Maar iaten wij u uit de droom helpen. U hebt natuurlijk wel eens gehoord van bloedtransfusie en in vele plaatsen van ons land bestaat een bloedtransfusie dienst. De plaatselijke afdeling van het Nederlandse Rode Kruis wil ook hier te Soest komen tot oprichting van een dergelijke dienst. Maar allereerst is er nog iets anders nodig en dat is een actie tot hef verkrijgen van bloed-plasma of om het populair te zeggen, bloed in poe der vorm. Aan dit bloed-plasma bestaat veel be hoefte cn vooral in Indonesië is hiérnaar veel vraag. Het Rode Kruis te Soest roept nu de inwoners op, om ten behoeve van de bloed-plasmadiensf zich beschik baar te stellen voor bloedafname. Het spreekt vanzelf» dat alleen gezonde per sonen hiervoor geschikt zijn. Een specia le keuring of bepaling van de bloedgroep is echter niet nodig (dit in tegenstel ling met de bloedgevers voor de bloed transfusiedienst). De plaatselijke dokto ren zullen de lijsten van de donores ter beoordeling ontvangen. Wil de actie slagen, dan dienst de aan-

Soester Courant | 1948 | | pagina 2