TANGER. Professor Farga s fout Officiële mededelfngen. Voetbal. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. p. kwart, f 1.50 - Per post fl.75 24e JAARGANG No. 14. Bnreau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 VRIJDAG 20 FEBRUARI 1948. Er is weer eens een communistisch kopstuk in ongenade gevallen. De laatste maanden worden steeds meer vooraanstaande figu ren in Rusland aangevallen, als zij maar een enkel goed woord over hebben voor de niet-communistische landen. Nu is het nieuwe slachtoffer professor Eugen S. Varga, een econoom van Hongaarse af komst, meer dan 20 jaar een van de meest op de voorgrond tredende geleerden op het gebied van de economische politiek. Lange jaren was hij directeur van het In stituut voor Wereldeconomie en Wereld politiek, dat in Rusland was gesticht onder oppertoezicht van de Sovjet Academie voor Wetenschappen en gedurende de oorlog was hij de persoonlijke economische adviseur van Stalin. Doch dat alles heeft hem niet kunnen behoeden voor het begaan van een fatale „fout". Moskou heeft n.1. bekend ge maakt, dat de professor een „vergissing" heeft begaan in een boek, waarvan de uit gave werd gesteund door de communisti sche partij. Hij is ontslagen en het Instituut zelf is eenvoudig opgeheven. De vergissing van de professor bestaat hierin, dat hij in het bovengenoemde boek heeft betoogd, dat de Sovjet-Unie moet en kan samenwerken met het Engels-Amerikaanse kapitalisme en dat er in de naaste toekomst geen crisis dreigt voor dat kapitalisme. Dergelijke dingen mochten worden gedacht en geschreven, toen Rusland tijdens de oor log het niet kon bolwerken zonder Ameri kaanse hulp en zonder Engelse bescherming van de convooien, die de Amerikaanse voor raden naar Russische havens brachten. Nu het echter om de verdeling van de buit gaat en de Russen proberen Oost-Europa in hun Sovjet-staat op te slokken en West-Europa rijp te maken voor het communisme, is die zelfde mening een doodzonde geworden. Het Russische publiek moet tot iedere prijs geloven, dat het met de niet-communisti sche staten snel berg af gaat en dat alleen het Sovjet-stelsel in staat is de wereld te regeren. Wat moeten die mensen een totaal verdraaide kijk op de wereld krijgen! Rommel op de markt. Jammer genoeg weten we practisch niets van de gang van zaken in Rusland zelf. Het ligt voor de hand, dat een zo zwaar ver woest land, dat nog slechts sinds weinige jaren een grote industriële ontplooiing ver toont, niet anders dan verschrikkelijk arm kan zgn. De ijzeren hardheid, waarmee de boeren ge dwongen zijn te gaan werken op de grote collectieve boerderijen, was hij 't uitbreken van de oorlog nog geenszins vergeten, doch de Russen leefden op de hoop, dat zij het door dergelijke maatregelen in ieder geval beter zonden krijgen. De oorlog heeft de vervulling van deze schone hoop min stens 10 jaar achteruit gezet en het is al leen Ruslands enorme rijkdom aan grond stoffen, aan land en aan mensen, die het mogelijk maakt er weer bovenop te komen. Men tracht nu tot iédere prijs de levens standaard te verbeteren, doch daarbij wordt vaak zo slordig gewerkt, dat grote partijen goederen van slechte kwaliteit de fabrieken verlaten. Zo ontlenen wij aan een bericht over de „Mostorg," het grote warenhuis in Moskou, dat van de zendingen, die dit magazijn in de eerste 9 maanden van 1947 ontving, 2800 paar kousen, die ontvangen waren van de Tushine-kousenfabriek, weggegooid moes ten worden, dat van 46.000 meter zijden textiel van de Krasnaya Rosa Zijdefabrie- ken 10% moest worden afgekeurd, evenals duizenden paren schoenen van andere fa brieken. In deze 9 maanden werden aan le veranciers in totaal boeten van 1.275.000 roebel opgelegd voor minderwaardige kwa liteiten van de zendingen. Er zijn op het ogenblik alleen in deze win kel 100 sorteerders bezig, die de kwaliteit van de goederen moeten controleren. In een industrieel zo onryp land als Rusland be hoeft dat geen verbazing te wekken, maar het is zeker struisvogelpolitiek van de Rus sen om het desondanks voor te stellen, dat het in Rusland zoveel beter gaat dan in het Westen. Er is geen gevaarlijker bedrog dan zelfbedrog. De Vrystaat Tanger. Geen mooie stad, die van de geldhandel profi teert. De Sultan joeg de Fransen de schrik op het lijf. Het gecom pliceerde, diplomatieke spel, dat om de „Amerikaanse Middellandse Zee" wordt gespeeld. De stad Tanger bezit een bijzondere, inter nationale status. Toen het er om ging, wie de macht zou krijgen in Marokko, dat tot 1912 onafhankelijk is geweest, heeft Enge land bedongen, dat Tanger zou worden ge- internationaliseerd. Het staat nu onder be heer van de gezanten van verschillende mo gendheden, waartoe ook Nederland behoort. Deze kiezen een administrateur thans een oude Portugese admiraal en leden voor de volksvertegenwoordiging, zodat Tanger eigenlijk een vrijstaat is. Mooi kan men de havenplaats niet noemen. De baai is niet lelijk, de met palmen be plante laan er langs ook niet, maar er is veel ontsierends, mischien echter wel mede omdat er zoveel wordt bijgebouwd. De be volking van de eigenlijke stad bestaat deels uit Arabieren de kasba, met haar dón kere, smalle straatjes, doet wat onveilig aan deels uit Joden, die veel zaken en bankjes exploiteren. In de binnenstad, met de Zoco chico, een druk pleintje, waar alle rassen en volkeren zijn vertegenwoordigd, vindt men het kenmerkende gewemel van een internationale havenstad, niet erg zindelijk, met nog al wat schavui ten, vrouwen van minder goede zeden, en met vele buiten zittende Joodse geldwisse laars, van wie ik niets ongunstigs zou kun nen vertellen, behalve dat zij liefst dollars en Zwitserse of Belgische franken kopen en Franse franken en Spaanse pesetas ver kopen. En niet omgekeerd. Want Frans en Spaans geld daalt in waarde, zodat zij dat niet gaarne inslaan. De vrije geldhandel tegen koersen, die over al elders als „zwarte" gelden, dankt Tan ger aan zijn onafhankelijke status. Er vloeit dan ook vrij veel kapitaal heen, er wordt veel grond gekocht door Spanjaarden, die een veilig oord zoeken, en niet alleen door hen. De haven profiteert van de geldhan del, die met goederenbewegingen gepaard gaat. Én velen verwachten een grote toe komst voor het economische leven, voor in-, uit- en doorvoer. De indirecte belastingen brengen reeds zoveel op, dat het niet nodig is, inkomstenbelastingen te heffen. Maar belangrijker is toch de politieke of diplomatieke positie. Niet slechts Engeland dat overigens in feite het Franse en Spaanse gezag erkent over de rest van Ma rokko hecht aan de vrijheid van Tanger. Ook de Amerikanen. Zij hebben namelijk nimmer de rechten erkend van de Fransen en Spanjaarden, die deze hebben verkregen, door aan de Engelsen Egypte over te laten en de Duitsers in 1911 schadeloos te stellen in de Kongo. Voor de Amerikanen is Marokko nog immer een on afhankelijk sultanaat, al nemen zij in feite wel genoegen met de „bescherming" die de sultan geniet. Maar toen in de afgelopen oorlog Frankrijk zeer zwak stond, de geal lieerde legers Noord-Afrika bezetten en men niet wist, wat men aan de Fransen van Vichy had, toen hebben de Amerikanen rechtstreeks de sultan tot bondgenoot ge maakt hij heeft b.v. nooit de Jodenwet- ten willen toepassen, die Vichy wilde invoe ren en tijdens de conferentie van Casa- blanca heeft president Roosevelt hem blijk baar beloften gedaan. De Amerikanen stel den een „Casa Roosevelt" in, nu in Tanger, voor de Amerikaans-Marokkaanse betrek kingen, zij bouwden twee radiozenders in Tanger, maakten van de Marokkaanse ha ven Port Yautey een moderne oorlogs- en luchthaven, en voeren thans de meeste goe deren in Marokko in. Rekenend op Amerikaanse sympathie de Marokkanen hebben goed gevochten voor de algemene zaak, zij het onder leiding van vrije Fransen onder de Gaulle heeft in April 1947 de sultan zich naar Tanger be geven en een rede uitgesproken, die aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Hij sprak met geen woord over de Fransen, verheerlijkt© de Arabisclle Liga, zeide dat onafhankelijkheid en eenheid van Marokko zijn doel was en joeg de Fransen de schrik op het lijf. Het incident kostte aan resident Labonne zijn post. Hij werd opgevolgd door generaal Juin, die nu een krachtige politiek zal voeren, om de Franse positie te handhaven. Sindsdien mag de sultan niet meer over po litiek spreken, en opent hij nog wel scholen waar hg bedektelijk wijst op de taak van het jongere geslacht, maar zijn voorgeno men bezoek aan Amerika heeft hij moeten afzeggen. Marokko is kennelijk een Amerikaanse in vloedssfeer geworden, nu de Middellandse Zee een Amerikaanse zee wordt. De Ame rikanen, die het Atlantische Handvest heb ben ontworpen gelden als anti-koloniaal. Zij zullen liever zelf het nationalisme leiden dan de Russen een kans te geven. Maar vanwege Palestina leven zij nu zelf in on min met de Arabieren. En onder de tegen woordige omstandigheden wensen ze zeker de positie van Frankrijk niet te ondermij nen. Wordt de Frans-Amerikaanse samen werking nauwer, dan zullen de Amerikanen geen Afrikaans nationalisme meer aanwak keren. Men kan ook aarzeling waarnemen bij de Arabische patriotten, of zij toch niet beter hulp van de communisten konden verwachten. Vooral in Algiers. In de strijd om de Middellandse zee is dit gecompliceer de diplomatieke spel van de grootste bete- kenis.En Tanger is een centrum van intri ges geworden. KEURING EN HERKEURING VAN MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat dit jaar voor de herkeuring van maten en gewichten zit ting zal worden gehouden: te SOESTERBERG in de politiepost aan de Amersfoortsestraat 12, op Maandag 23 Februari a s., van 11-12 uur en van 13-15 uur; te SOEST in het parochiehuis „St. Lud- gardis', Vredehof straat 5, voor hen wier geslachts- (firmanaam) begint met de let ters A f.m. J op Dinsdag 24 Februari a.s. K t.m. O op Woensdag 25 Februari a.s. P t.m. V op Donderdag 26 Februari a.s. W t.m. Z op Vrijdag 27 Februari a.s. 'telkens van 9 tot 12 en 13 tot 15 uur. VOETBALOVERZICHT. Aanvankelijk was voor a.s. Zondag de laatste competitie-wedstrijd voor S.E.C. te Harderwijk tegen V.V.O.G. vastge steld, maar omdat de medege gadigde voor de kampioenstitel, het Utrechtse Voorwaart®, door terreinafkeu ringen twee wedstrijden is achter geraakt, heeft de secretaris-competitielejder het reeds vastgestelde programma laten ver vallen en eelm inhaalprogramma vastge steld. Voorwaarts krijgt nu Zondag V.V.O.G. op bezoelc en de laatste wed strijd van S.E.C. is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Dit wordt nu vermoedelijk1 7 of 14 Maart. Het programma voor de Soester clubs ziet er nu als volgt uit: ScherpenzeelB.D.C. te Scherpenz., 2 u. S.E.C. 2—R.U.C. 2 te Soest, 2-30 uur. Amersf. Boys 4S.E.C. 4 te A'foort, 12 u. A.P.W.C. 4—B.D.C- 2 te A foort, 12 u. B.D.C. gaat te Scherpenzeel de club van die naam bekampen en zal aldaar op he vige tegenstand stuiten. Scherpenzeel ver keert in ernstig degradatiegevaar en1 zal er alles op zetten de winstpunten <|e ver overen. B.D.C. heeft nog 2 punten nodig om zich geheel veilig te stellen, zodat wij van hein ook een uiterste krachtsinspanning ver wachten om Scherpenzeel de voet dwars te zetten. Het kan wel eens een verdeling van de winstpunten worden. B.D.C.-supporters, die de reis naar Scherpenzeel, tot bijwoning der wed strijd, per speciale autobus, wililen mede maken, kunnen zich hiervoor opgeven bij Het Modehuis, Steenhoffstraat 15 en bij de heer Voet, Schrikslaan 60. De bus vertrekt om 12.30 uur van het raadhuis. De S.E.C.-reserves krijgen tegen R.U.C. 2 Zondag de kans hun positie op de ranglijst te versterken en wij hebhen het vertrouwen, dat zij daarvan gebruik zullen maken. Ook S^E.C. 4 en B.D.C. 2 achten wij in staat met de volle buit uit de Keistad terug te keren. KEUZEBONNEN VEERTIEN DAGEN GELDIG. Reeds enige tijd zijn besprekingen gaande over de aanwijzing der broodbonnen en over de keuzebonnen; voor gebak ien ver micelli. Laatstgenoemde bonnen zullen blijven bestaan. Over de aanwijzing der biroodbonnen is nog geen definitieve be slissing gevallen. Het lag in het voorne men met ingang van 29 Februari de broodbonnen een maal per veertien da gen aan te wijzen. Bekendmaking der broodbonnen voor twee weken tegeJijk blijkt evenwel nog zodanige bezwaren te hebben, dat van de zijde van het bakkersbedrijf ver zocht is deze maatregel vooralsnog geen doorgang te doen vinden. De keuzebon voor vermicelli zal evenals die voor ge bak twee weken geldig blijven. Voorts zal er naar gestreefd worden de broodbonnen op zodanige wijze aan te wijzen, dat daarop steeds veelvouden van 400 gram verkrijgbaar zullen zijn. UITVOERING „OLYMPIA Dinsdagavond gaf de Christelijke Gym nastiek Vereniging „Olympia in de zaal van Eemland haar eerste jaarlijkse uit voering. Klokke 8 uur had de opmars van alle turnsters en turners plaats en toen allen op het podium waren opgesteld, wer den de twee eerste coupletten van het Wilhelmus gezongen. Na het brengen van de vaandelgroet, opende de voor zitter, de heer C. Tak, met gebied en heette de Burgemeester, Ds. A. Brouwer, leden van de Herv. Kerkgenootschappen en de afgevaardigden van verschillende zusterverenigingen, welkom. Spreker memoreerde in het kort hef ontstaan van deze vereniging op chrisi- teljjke grondslag en deelde tevens mede, Op gevaar af eentonig te worden, wil ik het nogeens hebben over de straatver lichting in Soest. Dit is nu eenmaal iets, wat me erg hoog zit. Ik erger me iedere keer weer blauw als ik! 's avonds de straat op moet. Het droefste van alles is, dat iedereen het met je eens is, dat het een knudde verlichting is en vaak die naam nog niet eens mag dragen. Het gemeentebestuur heteft dit blijkbaar ook ingezien. Met de P.U.E.M. is een nieuwe overeenkomst tot stand gekom«jn en we willen aannemen, dat daarin met dit euvel rekening is gehouden. Uit alles blijkt, dat niemand iets tegen een betere verlichting hieeft, maar met dat al komt er geen lichtpuntje bij en blijft Soest in duisternis gehuld. Laat men ons nu niet langer wijsmaken, dat er geen materiaal is, want ik weef, dat er in andere gemeenten wel aan de uitbreiding der straatverlichting wordl gewerkt. In Baarn wordt zelfs de ge hele gasverlichting in etectra omgezet. Waarom nu uitgerekend in Soest niet? We zijn toch hoog genoeg aangeslagen in de Belasting om voor rfJval" te worden aangezien? Als we nu eerst eens beginnen om de reeds bestaande lichtpunten in orde te maken, want dat is, na haast drie jaar bevrijding, nog steeds niet het geval, dan valt alles wellicht nog mee. Bovendien zijn $e, nu B. en W. kans hebbe/n ge zien een sluitende begroting te maken, toch weer baas in eigen huis. Ook lijkt het ons niet slecht, dat V.V.V. jjiSioest-Vooruit'* zich eens op het geval werpt en dan met een flinke dosial energie. Straks hebben we, hopen we althans, weer vreemdelingen in ons dorp en al zijn die er dan in de zomertijd, waarin onze straatverlichting niet zo vroeg op de avond om verbetering gilt als des winters, we willen toch niet graag voor achterlijk worden aangezien. Wanneer wij, Soesfers» dan kunnen zeg gen: ,,Er wordt aan gewerkt, het komt voor elkaar laten we er dan niet bij moeten denken: Jawel, met Sint Jutfe- mis'. H. OEKMAN. dat er plannen waren om te komen tof de oprichting van een voetbal- en korf balvereniging. Het eerste gedeelte van het uit 16 num mers bestaande programma werd door de jongere .garde van de vereniging uit gevoerd, terwijl na de pauze de dames en herenleden met vrije- en toesteloeffe- ningejn de talrijk aanwezigen met hun kunnen vergastten. De vlagoefening door meisjes en de rytmische oefeningen door de dames vielen zeer in de smaak. Onder de leden van deze 1-jarige ver eniging schuilen hele goede krachfien en de leider kan dan ook op een zeer ge slaagde avond terugzien. Aan 't slot ontving Mevr. Vos, leidster van de rythmische oefeningen, bloemen, terwijl de heer Egbers, de lei dier, een fraai boekwerk in ontvangst had te .ne men. Ds. A. Brouwer besloot de avond met een dankgebed. PROTEST NIJENRODES—S.E.C. Na de wedstrijd Nijemrodes-S.E.C.ge speeld op 28 December 1.1., diende Nijen- rodes een protest in wegenis het niet toe kennen van een doelpunt, dat uit ee£ strafschop zou zijn gescoord. Wegens hef begaan van een overtreding van etrrigie Nijenrodes-spelers had de scheidsrechter het doelpunt geannuleerd en de straf schop over laten nemen, die toen door de S.E.C,-doelverdediger werd gekeerd. In de vergadering van de protestcommis sie van de K.N.V.B., welkó Woensdag 25 Februari a.s. te Amsterdam zal plaats vinden, komt bovenvermeld protest in behandeling. „DE HAVERKAMP „Levensliedjes van 't jaar 1880 tot mu", zo luidt voor Zaterdagavond 28 Febr. a.s. het programma, dat Jaap Veenstra ten gehore zal brengen. Behalve enige levensllitedjes van zijn oom Dirk Witte en andere componisten uit vroeger jaren, heeft hij een uitgebreid repertoire, wat speelt in deze tijd. De successen, die hij voor stampvolle za len mocht oogsten in Amsterdam, Haar lem en vele andere plaatsjein van ons land, garanderen een avond, die ruim schoots de moeite waard zal zijn. Zie verder de annonce in dit blad. PRIJSKAARTEN J.B.T.B. Woensdagavond organiseerde de J.B.T.B. een kaartavond om prijzen voor zijn je- den. Er was een groot aantal deelnemiers en er werd met veel animo gespeeUd. De prijswinnaars waren: le prijs: Ant. Schimmel - C. Wouters. 2e prijs: P. Kuijper - Rijk Hilhorst. 3e prijs: J. Wantenaar - W. Hartman.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1