DE GEMEENTERAAD BIJEEN. W. N. NIEUWENHUIS Loodgieter - Electriciën LENSSEN! Welke datum is voor U? n.s:b. De Begroting aangenomen. Vrijdagavond vergaderde onze gemeen teraad onder leiding van burgemeester Bentinck. Naast een 14-tal punten, welke nage noeg allen hamerstukken werden, stond ook de behandeling der gemeente- en bedrijfsbegrotingen op de agenda. Nadat de vergadering nog ongeveer een half uur werd onderbroken voor gehei me besprekingen, kwam het einde der vergadering tegen middernacht. Van de heer Tolman was bericht van verhindering binnengekomen. Voor aan de afwerking van de agenda wordt begonnen, krijgt Mevr. VAN DER SWAN gelegenheid tot het doen van de mededeling, dat de afd. Soest van de Partij van de Vrijheid is opgegaan in de Volksaprtij voor Vrijheid en De mocratie (V.V.D.J, welk lichaam zij nu in de raad zal vertegenwoordigen. 1. Vaststelling notulen van de vergade ringen van 28 Nov. en 30 Dec. 1947. Zonder bemerking gpedgekeurd. 2. Ingekomen stukken en mededelingen, a. Schrijven van de N.V. Drinkwaterlei ding Maatschappij van het Arnhemsche Waterleiding Mij. Soester Waterleiding d.d. 15 December 1947, betreffende de aanleg van waterleiding in de Birkt- straat. Voor kennisgeving aangenomen, b- Antwoord van het Hoofd van de Keu ringsdienst inzake de verkoop van vrïj- bankvlees. Voor kennisgeving aangenomen. c. Mededeling, dat het raadsbesluit van 28 Novfember 1947 tot aanwijzing van de dienst van gemeentewerken als tak van dienst bedoeid in artikel 252 der gemeen - tewet en vaststelling van de beheersver- ordening voor die dieinst op 27 Januari 1948 door de Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. d. Schrijven van Gedeputeerde Staten inhoudende mededeling dat geen bezwaar bestaat tegen een uitgaaf van f 1800. voor revisie van de vuilnisauto. Voor kennisgeving aangenomen. e. Mededeling, dat de gemeentebegro ting 1947 met inachtneming van het raadsbesluit van 30 December 1947 tot wijziging dier begroting, op 19 Januari 1948 door de Gedeputeerde Stalen Ï9 goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. f. Mededeling, dat de gemeenterekening over 1944 door de Gedebuteerde Staten bij besluit van 2 December 1947 gewij zigd is vastgesteld. Voor kennisgeving aangenomen, h- Schrijven van de Directeur van Ge meentewerken inzake bestrating van de Konïngimnelaan. Voor kennisgeving aangenomen, i. Schrijven van de Directeur van Ge meentewerken inzake oprichting van 'n sportveld te Soest-Zuid. Voor kennisgeving aangenomen. De heer KRUIJFF dringt aan met de oprichting van eein sportveld niet te wachten tot het uitbreidingsplan daar is, waarop de VOORZITTER zegt, dat naar een terrein wordt uitgezien. Van Weedestr. 23 - Tel. 2577 3. Vaststelling van besluiten: a. tot verlenen van de wettelijk voorge schreven medewerking aan het bestuur der Stichting Engendaalschool tot aan schaffing van leermiddelen voor het on derwijs in de lichamelijke oefening. Aldus besloten. b. Tot verlenen vaa de wettelijk voorge schreven medewerking aan hef bestuur der Vereniging „Een school met de Bijbel te Soest tot beschikbaarstelling van een achtste lokaliteit ten behoeve van de la gere school aan de Prins Berwhardlaan. Aldus besloten. c. Tot verlenen van medewerking aan het R.K. Schoolbestuur te Soest tot aan schaffing van leermiddelen voor het gymnastieklokaal van de R.K. U.L.O.- School. Aldus besloten. 4. Adres van hef zedelijk lichaam „Ur- sula's Zusters' te Venray, inhoudende het verzoek om een bijdrage wegens be zoeken der school door 2 leerlingen uit Soest, met afwijzend voorstel van Bur gemeester en Wethouders- Conform besloten. 5. Voorstel tot vaststelling van een be sluit tot vergoeding der reiskosten aan ouders van enige leerlingen, diie de open bare school voor v.g.l.o. te Amersfoort bezoeken. Conform besloten. 6. Voorstel en ontwerp-besluit tot on bewoonbaarverklaring van het perceel Braamweg 11. Conform besloten. 7. Voorziening in twee vacaturen der commissie als bedoeld in artikell 8 der woonruïmtewet 1947. Mevr. LANDWEER, sprekende mede namens de andere damesledlen van d,e raad, zegt het betreuren, dat voor de commissie geen dame wordt voorgesteld, waarna de heren P. B. van Renen te Soest en D. de Wit te Soesferberg wor den gekozen- 8. Voorstel tot vaststelling rentepercen tage voer de rekening-courant gemeen telijk Gasbedrijf over 1947. Conform besloten. 9. Voorstel tot wijziging van de looptijd van een aain de Woningvereniging „Goed Wonen'verstrekte geldlening en tot het verstrekken van eein nieuwie geldlening maximaal f 44.500.voor het aanbren gen van verbeteringen en dekking van geldelijke verliezen. Op een vraag van de heer BURGWAL deelt de VOORZITTER mede, dat het niet in het voornemen ligt bij een (.even tuele algemene huurprïjsverhoging die huren dan mog eens te verhogen. 10- Vaststelling van eein tweetal beslui ten tot wijziging der gemeentebegroting 1947. Conform besloten. 11. Vaststelling van een besluit inzake belegging van geldein wegens aflosbaar- stelling ,Van obligatim der gemeente Am sterdam. De heer NOODER informeert of B. en W. niet de tijd gekomen achten het be zit der gemeente aan te spreken, zoals ook de regering ddet, waarop de VOOR ZITTER zegt, dat dit niet nodig is zo lang nog leningen kunnen worden geslo ten. Wel is omzetting van bezit moge lijk, zoals b.v. heeft plaats gehad bij aan koop van Braamhage. 12. Vaststelling van besluiten: a. verhuur van perceel grond aan de Middenlaan voer plaatsing van een hou ten woning aan K. Hoffland van 1 April 1948 tot 1 Aprii 1949 voor f37.50 p. ir. Conform besloten. b. Verhuur van een perceel grond aan de Middenlaan voor plaatsing van een houten woning aan P. J. Felis te Soest- duinen van 1 April 1948 tot 1 Aprü 1950 voer f 37.50 per Jaar. Conform besloten. c. Huur perceel Sfeenhoffstraat 5, in gaande 15 Maart 1948 tot 15 Maart 1949, van P. Man te Haarlem voor f792.— per jaar Conform besloten. d. Huur van het perceel Veldm. Montgo- meryweg 82 te Soesferberg ingaande 1 Januari 1948 van Nederï. Beheersinstituut Amersfoort voor f536.per jaar. Conform besloten. e. Verhuur gedeelte brandweergarage aan de Luit- Koppeniaan te Soesferberg aan G. Spaan, Amersfocrtsestraatweg 2a te Soesferberg voor f15.per maand van 15-2-48 tot 15-2-49. Conform besloten. f. Ingebruikgeving van een lokaal van hef gemeentehuis aan de belastingdienst te Baarn tegen ee|n vergoeding van f25.-- per maand, ingaande 1 Maart '48 tof 1 Maart '49. Conform besloten. g. Verpachting percelen bouwland aan de Paulus Pofterlaan en omgeving, groot 21000 M2 aan L. Bouwhuizen, Lange Brinkweg 47 voer f 150-per jaar van 1 Jan. 1948 tot 31 December 1948. h. Verhuur gemeenfewoning Koniipgirne- laan 97 te Soest metf 2 schuren, erf, pad en bouwland ter oppervlakte van 1185 M2 aan W- J. van Breukelen van 28-11-47 tot 1 Januari 1948 voer f4.50 per week. Conform besloten. 13. Voorstel tot wijziging der verorde ning op de heffing van de vermakelijk heidsbelasting. Conform besloten. Mevr. BUNGENER betreurt dit voorstel, omdat de voorgestelde verhoging door d? minst draagkrachtigen moeten worden opgebracht en ook een groot nadeel be tekent voor de Buurtverenigingen. Zij stelt voor een motie te zenden aan de re gering, van welke motie zij voorlezing doet. Deze motie wordt verworpen met de stemmen van Mevr. Bungen er en de heer Burgwal voor. 15- Voorstel tot vaststelling verordening rust-, verpleeg- en verzorgingstehuizen. Ongewijzigd goedgekeurd. Als laatste punt der agenda komt hierna aan de orde: 14. Behandeling bedrijfsbegrotingen on gemeentebegroting voor het dienstjaar '48 De heer CLEMENS maakt als eerste ge bruik van de gelegenheid tot hef houden van algemene beschouwingen. Spr. vreest dat, hoewel onze gemeente niet meer lijdend kan werden genoemd, de voog dijschap niet zal ophouden. Is het niet Den Haag, dan zal Utrecht zich wel la ten gelden. De gemeenten zijn niet meer dan steuntrekkers, waarom bij voortdu ring nioet worden gestreefd naar auto nomie. Spr. bewondert de werklust en de ijver van de Burgemeester en hoopt, dat de ze niet zo vlug als zijn voorgangers de gemeente zal verlaten. Ook beeft spr. grote waardering voor het werk der wet houders, in hef bijzonder van de weth. voor Openbare Werken, welke wol die zwaarste taak heeft. Onder hem resor- teert ook de nieuwbouw, waarop van communistische zijde veel crïtiek is ge komen. De in verband hiermede gevoer de agitatie in zeker blad keurt spr. ten sterkste af. Spr. heeft ook bewondering voor de directeur van het Gasbedrijf, die in de laatste tijden dos nachts zijn wek ker liet aflopen om zijn gashouders in het oog te houden en zich soms in dc nacht naar Amersfoort begaf om voor Soest de levering van gas te verkrijgen. Verder wijst spr. op het z.g. constructie ve plan, dat tijdens de behandeling der vorige begroting door de heer Kruijff werd aangekondigd. De Kafh. partij ziet dit plan alsnog gaarne tegemoet. MEVR. BUNGENER vraagt welk blad de heer Clemens op het oog heeft. De heer CLEMENS: Het blad, dat zich „De Waarheid'* noemt, maar beter Ver deel en heers'* zou kunnen heten. Eeini bevestiging hiervan kcinden wij, aldus spr., dezer dagen nog in dé Rotterdam- ze gemeenteraad beluisteren, toen een communistische voorman als raadslid ontslag nam, omdat zijn partij blinde lings de bevelen van Moskou opvolgt. Mevr. BUNGENER beeritiseert het werk der huidige regering, vooral met betrek king tot de gemeente-financiën. Het re geren bij circulaires, aldus spr., achten wij communisten, bedenkelijk. Het be leid met betrekking tot Indonesië is bankroetiers-politiek. Vele belastingen zijn met sprongen omhoog gegaan en het grootste der daardoor verkregen geldien verdwijnt in een bodemloze put. Commu nistische politiek in de gemeenteraad acht men niet op zijn plaats. Tegen dit alies protesteert spr. met klem. De heer SCHAAFSMA sluit zich aan bij de woorden van hulde, door de heer Clemens gebracht aan B. en W. Onze sluitende begroting bewijst, dat de gemeente iets is vooruitgegaan, maar dat is nog niet het geval met de gemieleftiüe- naren. Toen deze week te Soesferberg gecollecteerd werd ter verkrijging van gelden voor het 50-jarig jubileum der Ko ningin werd meermalen het laatste kwart je, dat in huis was, geofferd, terwijl men soms ook te heren kreeg, dat men graag iets zou geven, maar dat men dan Za terdag terqg moest komen. Ook de positie van dc middenstand is al les behalve behaaglijk, terwijl zij, die nog iets bezitten, door de belastingen wel zeer erg aan de rand worden go- gevoeld. Meerdere welvaart door meier werk is voor onze gemeente nodig. De bijdrage, welke wij van het Rijk ver wachten is groot f 104.000.en om het Rijk in de gelegenheid te stellen deze gelden af te staan, moeten wij, Neder landers, de gelden eerst zelf aan het Rijk verstrekken. Daaruit blijkt maar al te duidelijk, dat het belastingstelsel' van nu niet deugt. De hoge belastingen, waaronder ook de ondernemingsbelasting, belemmert de ondernemingslust en daar mede de werkgelegenheid. Vestiging van industrie, ook te Soesferberg, is van het grootste belang. Ook verbetering der sa larissen van het gemeentepiersoneel is volgens spr. nodig. Heeft U toekomst-wensen? Sluit dan een Levensverzekering bij Van Weedestraat 29 - Soestdijk De heer KRUIJFF meent, dat een lan ge reeks van wensen voor de toekomst zou zijn te uiten, maar spr. zal dit na laten, daar opheffing onzer noodlijdend- heïd nog niet zo zeker is. Voor wat 'het door de heer Clemens fciedoielde plar, betreft zegt spr., dat veel tijd nodig was om het plan met deskundigen te bezien. Een beperkt plan is bij B. en W. inge diend, maar ook zij verwachten veel moeilijkheden bij de uitvoering. Mevr. BUNGENER vraagt, waarom de heer Schaafsma zich voor dc verhoging der vermakelijkheidsbelasting uitspreekt, wanneer hij zo erg met het lot der ar beiders is begaan. De hetr SCHAAFSMA: Omdat zij, die hun geld aan vermakelijkheden wensen uit te geven, dit maar moeten betalen. De heer NOODER juicht het toe, dat de begroting in evenwicht is gebracht. Over de woningbouw is spr. echter minder tevreden. Wel draagt het Rijk 90 pro cent bij in het exploitatietekort, maar de dure woningen moeten door de gemieien- fe worden gebouwd. Spr. steunt de ge dachte Schaafsma voor meerdere in dustrie te Soesferberg, vooral, omdat daarvoor veel woeste grond beschikbaar is. Nu worden industrieën vaak geplaatst qt> onmisbare bouwgronden. De VOORZITTER, de verschillende sprekers beantwoordend, zegt, dat we thans leven in een- tijdvak van algemene verarming, niet alieein voor de arbeiders, maar ook voor de gemeenten. Onze uit gaven zullen wij daarom tot het strikt noodzakelijkste moeten beperken- Spr, zegt vtrder, dat wij bij toewijzing der rijksbijdrage niet meer noodlijdend zul len zijn, maar we zullen moeten afwach ten of het Rijk niet gaat besnoeien. Aan het bestuur der gemeente is veel werk verbonden en spr. is daarom dank baar voor het begrip, dat meerdere sprekers hebben getoond voor het wietrk van B. en W. Voor wat Soesferberg be treft zegt spr., dat dit deel der gemieiente wel ver van het eigenlijke Soest verwij derd ligt, maar spr. is overtuigt, dat dit geen nadeel voor Soesferberg meebrengt. De mogelijkheden voor Soesferberg acht spr. zelfs beter dan voor Soest. Meer in dustrie is niet alleen voor Soest, maar ook voor Soesferberg zeer toe te juichen. De woningbouw zal in de toekomst gro te offers van de gemeente vragen, vooral nu de bouwkosten 250-300 hoger lig gen dan voor de oorlog. Dit mag ons echter niet weerhouden aan dit aller grootste belang der mensheid te blijven werken. De begrotingen komen hierna in behan deling. Bij de behandeling der begroting van Openbare Werken vestigt de heier BURG WAL de aandacht op de slechte toestand van de Soester Engweg, Klein Engen- daalweg, Klaarwaterweg en Dorrestein- weg. Ook de salarissen van het perso neel van O.W. acht hij onbevredigend. De heer CLEMENS verzoekt B. en W. zich te verstaan met gemeente Zeist, ter verkrijging van verbetering van wegen, welke gedeeltelijk op Zeister grondge bied liggen. De heer OOMS juicht het toe, dat met het opnieuw besfraten der Emmalaau zal werden gewacht. Pas kort geleden werden de trottoirs betegeld en nu denkt men aan verbreding van de rijweg. De heer A. P. HILHORST vraagt ten spoedigste een oplossing te zoeken voor de pont over de Eem. De boeren kun nen niet langer wachten. Bij Ruwe Handen, Ruwe Huid, Ruwe Lippen. 30 ct. Weth. VAN ZADELHOFF zegt, dat de kosten van het materiaal voor verbetering van de door de heer Burgwal genoemde straten is opgenomen in punt 19. De lonen der werklieden zijn aangepast aan de rijksregeling, zodat hierin geen verwachtingen mogen worden gekoesterd- Van de te verwachten herclassificatie zullen wellicht nog enkele personen kun nen profiteren. De aangelegenheid va,ni de pont is in October reeds aanhangig gemaakt bij Ged. Staten. De weinige vooruitgang in deze zaak ligt in het feit, dat de weg aan de overzijde van de Eem niet openbaar is. Als dé heer HILHORST op een oplossing blijft aandringen, wordt voor aankoop van een pent f5000.uitgetrokken. Als de bedrijfsbegrotingen hiermede zijn afgehandeld komt de gemeentebegroting in behandeling. Wijzende op de meer dan 1000 aan vragen voor een woning, informeert Mevr- POLET of niet meer woonruimte is vrij te maken. De heer CLEMENS, sprekende namens de meerderheid der Kath. fractie, zegt zich niet te kunnen verenigen met vaste aanstelling van de ambtenaar bij de Wo- ningdiemst. Indien bedoelde ambtenaar geschikt blijkt, zou dit volgend jaar kun nen gebeuren. De heer NOODER verklaart zich tegen stander van een vaste aanstelling, omdat het hier een tijdelijke dienst betreft. De heer A. P. HILHORST steunt de gedachte Nooder. Bij aanstelling van ambtenaren vragen wij momenteel di ploma's. Ook de heer BURGWAL steunt de ge dachte Nooder. De VOORZITTER wijst er op, dat de Woningdiensf nog .zeer lang nodig zal zijn. In 1948 zuilen minder woningen worden gebouwd dan in 1947, terwijl spr. verwacht, dat Soest nog minstens 15 tot 20 jaar met het woningtekort zal hebben te kampen. Spr. wil in deze zaak wel iets meer zeggen, maar uitsluitend in geheime ver gadering, waarom de openbare vergade ring tijdelijk wordt gesloten. Na heropening der vergadering wordt het voorstel van B. en W. tot vaste aanstel ling van bedoelde ambtenaar in stemming gebracht, waarbij de stemmen staken (9-9), zodat dit punt in de volgende ver gadering weder ter tafel komt. De heer NOODER informeert of voor bezoek van de vergaderingen dier woning commissie een vergoeding kan worden uitgetrokken, waarop door de VOOR ZITTER ontkennend wordt geantwoord. Wel kunnen reis- en andere kosten wor den gedeclareerd. De heer OOMS zegt meermalen critiek te hebben geoefend op het politiecorps. Het wil spr. voorkomen, dat, nu de heer Bakker vertrokken is, het aanzien van het corps is verhoogd. Ook is het spr. bekend, dat de leden van het corps in dividueel goed medewerken. Ook zegt spr. zich niet te kunnen ver enigen met het door B. en W. gegeven antwoord op zijn verzoek om de se cretaris van de Vrijw. Brandweer, C. Haver, te ontslaan. Deze persoon heeft in de oorlogsjaren veel gedaan in het belang van de bezetter en weinig in het belang van ons land. Spr. dringt nog maals aan genoemde vereniging te ver zoeken hem uit dit lichaam te "verwijde ren. De VOORZITTER acht het niet juist te treden in inwendige aangelegenheden van een vereniging. De heer KRUIJFF informeert of het niet mogelijk is enkele personen van de Natuurwacht aan te stellen als onbezol digd rijksveldwachter. De VOORZITTER acht dit niet uitge sloten. De heer OOMS zegt zich te kunnen ver enigen met de post van f2000.— voor de schoolartsendiensf, wanneer de ouders niet verplicht worden hun kinderen door deze dienst te laten onderzoeken. De heer NOODER meent, dat in dit ge val mag worden verwacht, dat de ouders de kinderen zelf laten onderzoeken. Mevr. BUNGENER wijst op het ont breken van een badhuis. B. en W. zeg gen, dat er geen materialen voor zijn, maar voor vele andere zaken zijn die er wel. Weth. DE HAAN zegt, dat door een particulier een plan voor een badhuis is uitgewerkt. Ook hij kan niet slagen door de materialen. De heer NOODER informeert hoe het staat met de aankoop van gronden te Soesferberg voor woningbouw, waarop de VOORZITTER mededeelt, hierover spoe dig, meer te kunnen zeggen- Mevr,, BUNGENER zou de bijdrage pe? leerling voor het kleuteronderwijs gaar ne gesteld zien op f 15.Hilversum be taalt f 50-en Amersfoort f 30. Mevr. POLET en Weth. DE HAAN wij zen er op, dat Hilversum en Amersfoort voorbereidend onderwijs geven, waaraan hogere eisen worden gesteld. Verder dringt Mevr. BUNGENER nog aan op het weder verstrekken van melk op de scholen, waarop weth. DE HAAN mededeelt, dat deze aangelegenheid in de volgende vergadering ter tafel komt. Op verzoek van Weth. VAN ZADEL HOFF wordt dan een bedrag van f50.- beschikbaar gesteld voor het technisch landbouw onderwijs. Mevr. LANDWEER informeert hoe het nu staat met de aanstelling van een maatschappelijk werkster. Weth- DE HAAN antwoordt hierop, dat er een moment is geweest, dat aanstel ling ,zou plaats hebben. Voor het echter zo ver was, had ook deze dame weer een particuliere betrekking aanvaard. Er is zeer veel 'vraag naar deze krachten em weinig aanbod. Binnenkort loopt echter een cursus af en men heeft ons toege zegd dan candidafem te zullen opgeven. Tot slot verzoekt de VOORZITTER toe stemming om Ged. Staten te verzoeken' goedkeuring te hechten aan verhoging van de salarissen der wethouders en de ver goeding voor de commissie-vergaderin gen. Nadat de heren OOMS en KRUIJFF tijdens de rondvraag nog enige opmer kingen hadden gemaakt, sloot de voor zitter te ongeveer middernacht de ver gadering. UITREIKING BONKAARTEN 804. TEXTIELKAARTEN V A 804 EN SCHOENENBONNEN. Bovenstaande kaarten en bomen wor den uitgereikt tegen inname van de af geknipte inwisselingsbon van de lopen de bonkaart met overlegging van de stamkaarten en inlegvellen. De uitreiking heeft plaats in het gemeen tehuis voor hen wier geslachtsnaam be gint met de letters: H t.m. He op Woensdag 25 Februari. Hi t.m. I op Donderdag 26 Februari. J t.m. K op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Februari. Plaatselijk nieuws. TENEVER NIET DUURDER. De in enkele dagbladen voorkomende onjuiste berichten over vermindering van het rantsoeneringspercentage van jene ver en een grote prijsverhoging van ge distilleerd, hebben het café-, hotel- en restaurantwezen, verontrust. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat het niet in het voornemen ligt het rant- soeneringsperoentage en of de prijs van gedistilleerd te wijzigen. EEN GOEDE EN ZUINIGE VOEDING. Op Maandag 1 Maart a-s., s avonds te 19.45 uur, zal Dr. C. den Hartog, Direc teur van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, over de zender Hilver sum 1 een radiocauserie houden over het onderwerp „Een goede en zuinige voeding'. De uitzending is voorbereid in samen werking met de Afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening. ADELIJKE POLITIEKE DELINQUENTE. Voor de vierde Kamer van Utrechtse Tribunaal diende de zaak tegen freule Johanna van <6chmidt auf Altensfadt, beschuldigd van het toetreden als sym pathiserend lid van de N.S.B. in oorlogs tijd, het verlenen van medewerking aan dc „Deutsche Zeitung in die Nied;erlan- den", het schrijven van brieven aan een Nederlander, die in de Duitse Weier macht streed, het collecteren voor „Win terhulp'* en het behouden van haar radio op grond van haar lidmaatschap van de ,A1 eerder is deze zaak door het Tri bunaal te Amersfoort behandeld, dat haar een boete van f 1000.had opge legd, doch dit was naar het oordeel van de Hoge Autoriteit een veel te geringe straf, zodat de zaak naar Utrecht ver wezen werd. Tot goed begrip dien© nog, dat de procureur-generaal aanvankelijk een boete van f 43.000.had gevergd voor haar invrijheidstelling; de freule heeft n.1. een half jaar in een kamp voor politieke delinquenten doorgebracht. Bij de behandeling voor het Utrechtse Tribunaal gaf verdachte de meeste haar ten laste gelegde feiten fo©, met uitzon dering van de aanklacht, dat zij zich sterk pro-Duits zou hebben uitgelaten en dat zij medewerking zou hebben venteend aan bovengenoemd Duits dag blad. Deze medewerking had niet anders bestaan dan in de betaling van een drie maandelijks proefabonnement. Haar verdediger, Mr. Care, betoogde in zijn pleidooi, dat de meeste punten van de dagvaarding reeds bij de behandeling van de zaak voor het Amersfoortse Tri bunaal onhoudbaar waren gebleken. Pleiter noemde dit een van de aller lichtste gevallen met een minimum aan schuld. Naar zijn mening was de freule voor haar fouten reeds zwaar genoeg ge straft door een half jaar ondergane in ternering ein door het verlies van haar meubilair en lijfgoederen ter waarde van f20.000, welke door onbevoegden waren ontvreemd. Daarom drong Mr. Caro op de uiterste clementie aan. Het Tribunaal zal 4 Maart a.s. advies uitbrengen. CONTACT-AVOND NED. HERV. THUISFRONT. Vrijdagavond werd in het gebouw „El- theto" door het Ned. Herv. Thuisfront een contact-avond gehouden, waarbij als spreker optrad, Kapitein H. Fransen, ge repatrieerd legerpredikant. De zaal was bijna geheel met belang stellenden gevuld, toen Ds. D. van Krug- ten de avond met gebed opende en een korte inleiding hield. Hierna verkreeg Kapitein Fransen het woord, die op boeiende wijze het leven van de jongens in Indië schetste. Op geestelijk gebied is er goede vooruitgang te bespeuren en he-dl wat jongens verlan gen er naar, dat de legerpredikant komt preken. Ook het catechisatiebezoek is in stijgende lijn, doch dat moet steeds na de dienst geschieden en door de slechte vervoermiddelen moet dat noodgedwon gen wel eens overgeslagen worden. Spr. deelde verder mie de, dat er een goede geest onder de jongens heerst. Ook bij de politionele actie hebben allen zich correct als echte Hollanders gedragen. Na de pauze werden enige vragen gesteld, die door Kapitein Franstin werden be antwoord. De aanwezige ouders, vrouwen en verloofden waren voor het op deze avond gebodene dankbaar gestemd. PLANNEN MET SOESTERBERG Er bestaan, volgens mededeling van onze burgemeester, plannen, van het vliegveld Soesferberg een ^root militair 1'ucht- vaartcentrum te maken. Men is van plan een nieuwe startbaan te projecteren naast de oude startbanen, die thans worden hersteld. Over de opleiding van militaire vliegers op dit vliegveld zijn de meningen nog verdeeld. De burgemeester had de in druk, dat dc militaire instanties het hierover zelf nog niet geheel eens zijn. ARBEIDSBEMIDDELING. Wij brengen ender de aandacht van het publiek, dat er voortaan elke Woensdag middag van 2.30 tot 3.30 uur zitting wordt gehouden voor de arbeidsbe middeling van vrouwen en meisjes in het Arbeidsbureau, Sfeenhoffstraat 5, alhier. NED. CHR. BOUWARBEIDERSBOND. Vrijdag hield de afdeling Soest der Nederlands Chr. Bouwarbeidersbond eeA feestavond voor leden met hun dames in de zaal v. d. Broek, Laanstraat. Na de gebruikelijke opening sprak aller eerst de voorzitter e«n klein openings woord, waarna de jaarverslagen van se cretaris en penningmeester werden goed gekeurd. Hierna ging men over tot het meer vro lijke gedeelte, waarin de heren Lemten de aanwezigen met vrolijke voordrachten en samenspraken uitnemend wisten te a- museren. Een ruime tractatie werkte bo vendien mede aan een goede stemming. Twee taarten, welke in geld werden om gezet ten bate van het T.B.C.-fonds van het Chr. Nat. Vakverbond, brachten f 50 op. Het was e,en goede avond, waardoor de onderlinge' band werd verstevigd. AANGEHOUDEN. Als verdacht van diefstal en verduistering hier en in andere plaatsen gepleegd, werd aangehouden Mej. M. A. D. BILJARTEN. R. STALENHOEF WINT DE MOYENNE-PRIJS. Vorige week Donderdagavond werd voor de competitie van de N-B.B. de laatste wedstrijd van de Cadre-Klasse gespeeld- Deze ontmoeting tussen Centraal 1 en Tolsteeg 2 wisten de Soesters met 4—2 van de Utrechtenaren te winnen. Kampioen seizoen 1947-48 De Vergulde Wagen 1 te Amersfoort. De heer H. Steffen van De Verg. Wagen won met een serie van 118 de serieprijs, terwijl de heer R. Stalenhoef van De Gouden PI. de moyenne-prijs verwierf door zjjn moyenne van 6.30 te brengen op 11.00 en dus met 74 °,o verhoogde. AUTO IN BRAND. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag geraakte op de Soesterfcergsestraat een auto in brand van de autosloper R- te Amersfoort. Toen de brandweer arri veerde was dc auto reeds nagenoeg uit gebrand- Toch werd nog even water ge geven, zodat spoedig alleen inog enig oud roest over was. BRAND. Zondagavond kondigde de sirene een brandje aan in de berm van de spoorlijn Soest-Utrecht. De brandweer wist hef vuur spoedig Je bedwingen.

Soester Courant | 1948 | | pagina 2