Hei zwarte werelddeel. Palestioa. QuoVadis? UÏTGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. Plaafselifk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 16. De meesten van ons zullen zich die film nog wel herinneren: Trader Horn. D;e jager, die door de wildernissen van Afri ka trok, er op wilde dieren jaagde, voor zover ze handelswaarde hadden, die producten van de inlanders opkocht en weer verkocht bij de factorijen van de Europese firma's- Dan trok Trader Horn de wildernis in, door de oerwouden en de steppen endoor de avonturen. Als men van Afrika spreekt, denkt men speciaal aan Midden-Afrika. De noord kust behoort, volgens het gevoelen van de meeste onzer, al zo half en half tot Europa of tot Arabk. En Zuid-Afrika? Wel, daar wonen onze stamverwanten en daar zijn we al min of meer thuis. Wat daar tussen ligt is bos, plus leeuwen, plus negers, plus woestijn. Toch is de zaak niet helemaal zo. De verschillende mogendheden, die er aan het koloniseren zijn gegaan, de missies, die er werken, ze hebben aan een groot deel van dat romantische land van Li- vingstone ccp andere baan gegfevqn. Om het gangbare begrip van dat Midden- Afrika nu maar eens uit de wereld te helpen, zij er aan herinnerd, dat ceni Afrikaans gezin per fiets van Kaapstad naar Caïro strok, toen de oorlog was afgelopen. Deze oorlog zag veel vliegvelden ont staan, De Engelsen bij voorbeeld legden militaire bases aan in Mombasa. Maar naast die militaire activiteit is nu een economische komen tie staan. Ni,et de oude koloniale, maar de nieuwe pjan-economie. Voor Engels-Rhodesia wordt zulk een plan nu uitgewerkt, voor Oost-Afrika, eveneens Engels, is zulk een plan reeds in een begin van uitvoe ring. In Bevins jongste rede, waari|n werd aangedrongen op Europese samenwer king, werden de overzeese gebiedsdelen daarbij betrokken. En enkele dagen ge leden dazen we, dat in de komjende zo mer in Engeland een „Afrika-conferein- tïe zal worden gehouden. De wens, die Bevin uitte, was meer eien aansporing iegens het vasteland van West-Europa, om het Engelse voorbeeld te volgen. Waarom pakt Engeland die Afrikaanse dingen opnieuw aan? Vanwaar de aan sporing tof de buurlanden? We zouden ze tot drieërlei kunnen terugbrengen: mi litaire, politieke en economische. We zullen het beste er maar van hopen, maar éls het tot een oorlog komt, is niets in staat West-Europa er voor te behoeden, onder de vo.et te worden ge lopen. Dat menen Amerikaanse deskun digen en die menen ook dat een hoofd weerstand pas in Afrika kan worden opgebouwd. Maar zoiets kan men nu eenmaal niet doen zonder een zekere dosis goodwill van de inheemsen. India maakt zich los, Arabic staat fel tegenover Engeland, Frankrijk kreeg in Madagaskar een waarschuwing, dat Afrika, vroeger of later, met dat streven mee zal gaan doen. Het is daarom verstandiger vrij willig nu te geven, dan later gedwongen. En al is de politieke-rijpheid in Afrika ver te zoeken, het is beter haar tot ont wikkeling te brengen, dan vergeefs te pro beren haar te verstikken. Met het eerste kweekt men medewerkers, met het twee de tegenstanders. Ein die laatste kan En geland en Europa evenmin, zich na de jongste oorlog permiteren. Ten slotte de economische kant. Het mag waar zijn, dat Europa een hoog ont wikkeld industrieel land i>st, grondstof fen voor die industrie vindt hef niet genoeg op eigen bodem. Zonder de aan voer van buiten zou ze wegzakken. Wel nu, Afrika is een land, rijk aan die onmisbare grondstoffen. En voor een ongestoorde aanvoer, daarvoor is al evenzeer die befaamde goodwill nodig. Het land van Trader Horn wordt actief betrokken bij de vele problemen, die het oude Europa krijgt op te lossen. De historische ontwikkeling der dingen sleept dat mee, wat het .aanraakt en Afrika is aangeraakt. Maar of het er gelukkig door zal wor den? De bekende Engelse journalist O' Dowd Gallagher is naar het rumoerige Palestina getrokken. In een boeiend artikel legt hij zijn indrukken neer. ..Palestina, quo vadis?" vraagt hij zich af. Inderdaad, waar moet het heen met dit land, als de Joden en Arabieren niet tot een comproihis kunnen komen? „Palestina, een onoplosbaar probleem?" De UNO schudt wijsgerig het vroeg-oude hoofd „Geeft dat zaakje maar eens hier, heren diplomaten, wij zullen dat varkentje wel eventjes wassen, u kunt er op wachten, als u haast heeft." „Hoe wilt u 'm dat le veren?" „Heel eenvoudig, kijk, dit is Pales tina, wij trekken deze grens, daar stoppen wij de Israëlieten en daar de Arabieren. Het ei van Columbus." „Kranig, ik maak u mijn complimenten." „Mijnheer, de lezers van uw veel gelezen blad zullen in de handen klap pen. wanneer zij de vette koppen zullen zien boven het artikel, dat u gelieve te brengen onder het motto: „De UNO heeft gespro ken. het Palestijnse vraagstuk is opgelost." „Zeker," zeggen de Arabieren, „de UNO heeft zijn tong geroerd, maar wij willen het laatste woord spreken en dat is: „Lang leve de Moefti van Palestina, weg met de Joden, drijf ze de zee in." En de Israëlieten, wat zeggen die ervan? Zij beschouwen de uitspraak van de UNO als een vriendelijk gebaar jegens de zionis tische beweging. Een „heilige oorlog." Zo staan de zaken op het ogenblik, maar hoe zal de status quo er op de duur in Pa lestina uitzien? Hoe zal zij er binnen afzien bare tijd uitzien, nu de Arabieren de trom zijn gaan roeren en een z.g. heilige oorlog willen gaan voeren om hun wil te kunnen doordrijven? Het ziet er naar uit, dat als de strijd in volle hevigheid gaat ontbran den, de vonken er zullen afvliegen. Hier komen de feiten, die voor zichzelf spreken. In S3Tie wordt thans aan 500 Palestijnse Arabieren een militaire opleiding gegeven. Ze zijn in de leer bij „veldmaarschalk" Fawzi Bey el Kawougki. U herinnert hem misschien nog uit de jaren 19361939, toen hij de Arabische opstandelingen aanvoer de in hun gevechten met de Britse po litie. Na de militaire „academie" te zijn door lopen keren de vurige soldaten naar Pa lestina terug om hun rasgenoten te ver vangen, die daarna naar Siberië vertrek ken, om zich in het hanteren der wapens te bekwamen. Deze Arabieren zijn paraaf, om hande lend op te treden, zodra de brand uit slaat. De Joden worden als indringers be schouwd en daarom zeggen de fanatieke Arabieren niet te zullen rusten voor dat geheel Palestina is „ge zuiverd Zij geven toe, dat de Joden zich maar niet zonder slag of stoot in het hoekje zullen laten drukken en daarom zijn zij verheugd op de steun te kunnen rekenen van de Arabische liga, een corps van zeven landen, dat hen kan helpen aan: 7500 Sy rische soldaten, 6000 Saoedie-Arabieren, 5000 Egyptenaren, 4500 Iraknezen, 4000 Libanezen, 2500 man uit Yemen en last buC not least de handlangers van koning Ab- doellah, de heerser van Trans-Jordanië. Hongerblokkade. „Wij zullen de Joodse steden blokkeren. Tel Aviv, om er een te noemen, zal met zijn 160.000 inwoners niet meer aan de kost kunnen komen, wanneer wij de verbindingen tussen deze stad en het platteland hebben verbroken." De Joden geloven niet, dat het zo'n vaart zal lopen: „Er zal altijd nog wel een toe gangsweg via de zee open blijven. De Ara bieren hebben geen torpedo's. Zij hopen op buitenlandse hulp, welnu, onze rasgenoten in Amerika zullen hun taak wel verstaan." Wij spraken ook van Egyptische troepen en het schijnt, dat Egypte niet alleen voor mannetjes zal zorgen, maar de Arabieren ook aan wapens wil helpen. Er wordt beweerd, dat de mortieren, waar mede de Arabieren aan het oefenen zijn, stilletjes over de Egyptische grens zijn ge smokkeld, waarbij de Moslem zich niet on betuigd zou hebben gelaten. Men vermoedt, dat de Moslem over de grootste wapepop- slagplaats van het midden-Oosten beschikt. De meeste wapenen zouden zijn buitge maakt in de Westelijke Woestijn, toen het beroemde Achtste Leger daar de Duitsers op de hielen zat. Wapens uit EgypteWat doet Engeland daartegen? Wat kan het doen? 60.000 man zou het nodig hebben om de Egyptische grens af te sluiten. Deze grens is weliswaar door prikkeldraad versperd, maar de prac- tijk leert, dat de Arabieren met kamelen- tractie kilometers versperring in korte tijd kunnen wegslepen De Joodse strijdkrachten. Het ligt voor de hand, dat de Joden pp hun beurt ook niet met de armen over elkaar zitten. Zij hebben drie uitstekend georgani seerde vrijwilligerscorpsen: de Haganah, de Irgoen en de „strijders voor de vrijheid van Israël," de z.g. Stern-groep. Zij hebben tot dusver steeds als op zichzelf staande corp sen geopereerd,' maar nu de alarmklok moet worden geluid, zullen zij schouder aan schouder hpn grondgebied verdedigen. De Haganah dateert reeds uit de jaren toen te Turken nog heer en meester waren over Palestina. Zij was noodzakelijk om de be volking te beschermen tegen rondtrekkende benden. Na de eerste wereldoorlog groeide de Haganah tot een semi-geoefend leger van vrijwilligers, dat de Joodse gemeen schap in 1929 beschermde tegen wraak zuchtige Moslems. Toentertijd bereidden de Arabieren reeds de opstand van 193639 voor. Wingate, destijds kapitein bij de Brit se artillerie, leidde de leden van de Haga nah op tot volwaardige militairen. Het En gelse eigenbelang was hieraan niet vreemd: de Haganah kreeg opdracht de bescherming van de olieleidingen voor zijn rekening te nemen. De Irgoen heeft zijn ontstaan te danken aan een door de Joden vermeend onrecht: De Britse minister van koloniën, Malcolm Mac Donald beperkte de Joodse immigratie in 1939 tot 75.000 man voor de eerstvolgende vijf jaar. Voor verdere immigratie zou over leg moeten worden gepleegd met de Arabie ren. 600 Joden richtten dadelijk een nieuwe partij op, de Irgoen, „Nationale militaire organisatie." Hun visie, dat de Britten in Palestina niets te maken hadden, staken zij niet onder stoelen of banken: bomaansla gen, schietpartijen enz. waren aan de orde van de dag. Ne de oorlog maakten zij het nog bonter: op 23 Juli 1946 werd het Ko ning David Hotel te Jeruzalem met dyna miet opgeblazen. De Stern-groep werd eind 1939 geboren. Motto: „Smijt de Britten er uit, dan is de zaak o.k." De grootste bedreiging. Vorig jaar begon de officiële Joodse me ning zich tegen de terorristen -te keren,' na dat twee Britse onder-officieren door leden van de Irgoen waren gelyncht. De Irgoen wordt dan ook beschouwd als de grootste bedreiging voor de vrede in Pales tina. Het Joodse agentschap vreest, dat de Irgoen straks in hevige mate zal optreden tegen de meer gematigde Joodse landgeno ten Ook Palestina heeft de vrede nog lang niet gewonnen. Burgemeester en Wethouders van Soest' brengen ter algemene kennis, dat door dé Raad dier gemeente, in zijn vergade ring van 20 Februari 1948, ïs besloten, de wettelijk voorgeschreven medewerking te verlenen ten aanzien van: le het verzoek van het bestuur dier Stich ting Engendaalschool om aanschaffing van leermiddelen voor het onderwijs in de lichamelijke oefening; 2e het verzoek van het R.K. Schoolbe stuur te Soest om aanschaffing van leer middelen voor het onderwijs in de li chamelijke oefening voor het gymnastiek lokaal der R.K. Uloschool; 3e. het verzoek van het bestuur der ver eniging .„Een school met de Bijbel te Soest om beschikbaarstelling van een achtste lokaliteit ten behoeve van die Chr. School voor g.l.o. aan de Prins Bemhardlaan. Voetbal. VOETBALOVERZICHT. Voor Zondag 29 Februari a.s. iis hetzelfde programma vastgesteld als dat van Zon dag 22 Februari j.1., zodat wij volstaan met verwijzing naar het overzicht in ons blad van Vrijdag 20 Februari. •Voor S.E.C. 1 is tegen a.s. Zondag een oefenwedstrijd georganiseerd tegen de 3e Klasser B.F.C. uit Bussum. In deze oe fenwedstrijd komt S.E.C. met een gfewij- zigde opstelling in t veld. De nieuwe le den J. Belt, J. v. d. Broek, B. van Dier- men en H. Maassen zijn in dat elftal opgesteld. Deze wedstrijd vangt om 11 uur aan. Gaan dus Zondag te wedstrijden door, dan luidt voor S.E.C het programma: S*E.CB.F.C. te NSoest, 11 uur- S.E.C iun.A.W. jun- te Soest, 12.30 u, S.E.C 2R.U.C. 2 te Soest, 2-30 uur. Nader meldt men ons nog, dat, wanneer de wedstrijden door de K.N.V.B. moch ten worden afgelast, de wedstrijd van het proefelftal, wel doorgang zal hebben te 2.30 uur. PROTEST NIJENRODES—S.E.C. Woensdagavond kwam de Protestcom missie van de K.N.V.B. te Amsterdam in vergadering bijeen ter behandeling vam het door de vereniging Nijcnrodes inge diende protest tegen heit niet toeken nep van éen door he|n uit een strafschop ge scoord doelpunt. Het protest werd d'oor de commissie afgewezen. De stand van de competitie blijft dus ongewijzigd. OEFENWEDSTRIJD BONDSPLOEG. Het voorlopige bonds-elftal van de K.N. V.B., afd. Utrecht, speelt Zondag 7 Maart a.s. op het D.E.V.-terrein te Doorn een oefenwedstrijd. Het bestuur van S.E.C. heeft van het bondsbestuur het ver erende verzoek gekregen om hef eerste elftali van S.E.C. dien dag als tegenpartij te doen fungeren. Het S.E.C.-bestuur heeft deze uitnodi ging dankbaar aanvaard. Deze wedstrijd is tevens voor het S.E.C.-elftal een prach tige en nuttige oefening in verbalnd met het zware programma, dat S.E.C. ver moedelijk nog te wachten staaf. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is. geopend apotheek „Soest", Soesterbergsesrtraat 8. Abonn. p. kwart, fl.50 - Per post f 1.75 VRIJDAG 27 FEBRUARI 1948. Ik kan me indenken, dat inwoners vao een gemeente de handen ineen slaan om bijvoorbeeld een plaatselijke voietbal- of toneelvereniging, die de geest dreigt te geven, te doen voortbestaan. Ik kan me ook indenken, dat men de hoofden bijeen steekt om, laten we zeg gen doktoren, geestelijken of jmdere zich verdienstelijk gemaakt hebbende mensen voor een gemeente te behouden, maar ik kan er niet bij, dat er, zoals in een nabije gemeente, dorpelingen zijn, die met een petitionement rondgaan, om te voorko men, dat het Belastingkantoor uit hun dorp gaat verdwijnen. Zij willen met alle geweld het Belas tingkantoor behouden voor hun gemeen te. Het zal wel aan mij liggen, maar ik heb daar niet van terug. Ik erken volmondig het noodzakelijk kwaad, dat een Kantoor van de Ontvan ger nu eenmaal is, maar voor dat het me zou gebeuren mijn handtekening on der zo'n lijst te zetten, zou de gehele be lastinginstantie bij mij heel wat populair der moeten worden. Het enige wat men daar weet te doen is een grote hap te nemen uit mijn po vere verdiensten en dan nog vaak op een moment, dat ik allang ben vergeten, dat ik die centen ooit heb gehad. En dan z'n „aanmaningen" a raison van 23 cent. Neen, lief heb ik de Belastingdienst niet, vooral niet nu ze daar zo heerlijk blijven voortborduren op allerlei akelige belas tingmaatregelen, die de Moffen nog heb ben ingesteld. We hebben in onze gemeente sedert kort ook een Belastingkantoortje. Laat ik netjes zjjn en zeggen „welkom mijnheer". Maar rekent u vooral niet op mijn handtekening, als ze in Soest eens de gekheid zouden uithalen als nu in die nabije gemeente- H. OEKMAN. WAARSCHUWING. Nogmaals wordt onder de aandacht vasa een ieder gebracht, dat ingevolge het af- vallenbesluit 1940 I, welk beslluit op nieuw in werking is getreden op 4 Octo- bcr 1945, verplicht gesteld is alle af vallen^ (aardappelschillen, groente- ar* rruhafv'ailen, broodrestem .en alle ande re etensresten, beenderen daaronder be grepen), te bewaren en d)eze ter be schikking te stellen van de z.g. schillen- ophalers, die daartoe door Burgemeester en Wethouders zijn aangewezen, ten be wijze waarvan zij in het bezit rijjn ge steld van een vergunning, waarop de hutt toegewezen wijk staat vermeld. Deze vergunningen moeten op eein des betreffend verzoek door betrokkene» kunnen worden getoond. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het nog veelvuldig voorkomt, dat personen, die niet door Burg. en Wefh. daartoe zijn aangewezen, wel schillen in de gemeente ophalen. Tot nu toe is te gen deze personen, waarschuwend opge treden. Aangezien deze waarschuwingen niet het gewenste gevolg hebben gehad, wordt van de zijde der politie medege deeld, dat tegen overtreders van het ge noemde besluit, in voorkomein/de gevallen procesverbaal zal worden opgemaakt. De maximum straf, welke kan worden opgelegd bij niet naleving van dit be sluit, is een geldboete van tien hoogste f 1000.of een hechtenis van ten hoog ste zes maanden. VERLOTING. De verloting van de Soester Schaakclub heeft thans plaats gehad. De volledige trekkingslijst ligt ter inzage bij de fir ma Fugers Radio, Kerkstraat 3, alhier- HET GEZINSHOOFD ZELFVERZORGER NO. 1. De Directie van de Voedselvoorziening deelt mede, dat, hoew-el de zelfverzor- giingsregeling voor Vlees voor het sei zoen 1948-1949 in grote lijnen gelijk ge bleven is, een wijziging is aangebracht in de voorschriften omtrent de gezinsle den, welke aanspraken alis1 zelf verzorger kunnen doen geld tin. Ter beperking va» het aantal toesllagkaarten voor bijzon dere arbeid is thans bepaald, dat, indien van n gezin enige leden in de zelfver- tzorging worden opgenomen, dit i(ni de eerste plaats geldt voor het gezinshoofd. Aan de betrokkenen wordt het verdjer overgelaten, uit te maken wie vap die overige gezinsleden opgenomen zal wor den, om het vereiste aantal zelfverzet - gers te verkrijgen. Voor mclkzelfverzorging is een dergelijk voorschrift overbodig, omdat hierbij al le gezinsleden (behahje die, geboren na 31 December 1944) als zelf verzorgers aangemerkt moeten worden. PAPA BETAALT. Op dc Molenstraat wierp een k'leij^p jon gen een steen door een ruit van eejn pas serende auto. Papa moet de schadereke ning voldoen.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1