r George MarshalL Hoe Dr. Euwe in 1935 wereldkampioen werd. IN DE HOEK. Voetbal. Distributiekring Soest Plaatselijk nieuws. k. SOESTER COURANT ft Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. p. kwart, fl.50 - Per post f 1.75 23e JAARGANG No. 19. Bureau: Van Weedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 9 MAART 1948. Generaal en Burger. George Marshall, chef van de staf van het Amerikaanse Leger, had zich nauwelijks ëen week als rustig burger op z'n land huisje terug getrokken, toen President Tru- man hem nodig had. De man, die meende, dat hij een eervolle loopbaan had afgeslo ten, begon toen een carrière, die zijn naam zou maken tot een dagelijkse verschijning op de voorpagina's van de kranten uit alle werelddelen. „De mens is geboren voor actie," is een der Slagwoorden van George Marshall. Zijn le ven vormt daarvan het bewijs. Niets wees er echter op, dat deze officier eens een man van wereldbetekenis zou wor den. Klein-politieke intrigues versperden de jonge Marshall de weg naar de beroemde academie van West Point. Lange tijd is hij gedetacheerd op de Phillippijnen, de eerste wereldoorlog brengt hem in Frank rijk, maar daarna valt hij weer in de ver getelheid terug en ogenschijnlijk zou hij eenmaal met de rang van kolonel worden gepensionneerd en als vergeten burger ster ven. Het kwam anders uit. Roosevelt, die zijn helpers goed wist te kiezen, benoemde hem in 1939 tot chef van de Staf. Hitier viel Polen binnen en in Amerika begon men langzamerhand te begrijpen, dat deze oorlog anders zou worden dan de vorigedat Ame rika er rechtstreeks bij betrokken zou wor den. Strijd tegen het Communisme. Moeizaam werkte Marshall aan de opvoe ring van het Amerikaanse oorlogspoten tieel. Het grote Amerika had een leger van 175.000 man en ruim 1000 vliegtuigen, toen hij zijn taak begon. Toen hij ze neerlegde, stonden 8*4 millioen man in 't veld en telde de luchtmacht 70.000 machines. Marshall's positie als stafchef vergde diplo matieke kwaliteiten. De samenwerking tus sen de chefs der verschillende geallieerde legers verliep lang niet immer vlot. Ben ander kijkje in de politieke keuken kreeg hij, toen Roosevelt hem als adviseur mee nam naar de conferenties met Stalin en Churchill te Casablanca, Quebec, Kairo, Teheran en Jalta. Ook de laatste conferen tie, te Potsdam, woonde Marshall bij. Bij het einde van de oorlog nam hij zijn ontslag. Hij had het ver gebracht, en kon tevreden zijn. Zijn verdere leven zou hij wijden aan tuinieren, tennissen en bridgen. Maar zijn toekomst zag er anders uit. Truman had hem, die enige tijd in China als instructeur werkzaam was geweest, no dig als bemiddelaar tussen de Nanking-re- gering en de Chinese communisten. Mars hall faalde. De moeilijkheden waren veel te groot. Toen hij met Truman's eigen vlieg tuig, de „Heilige Koe", in de Staten terug keerde, wachtte hem een andere opdracht: Byrnes had zich terug getrokken als minis ter van Buitenlandse Zaken en Marshall moest zijn plaats innemen. Zijn plan om Europa weer op de been te helpen en daar door een dam op te werpen tegen het com munisme, daar zowel als in de Verenigde Staten, verschafte hem een wereldfaam. 'n Heer met 'n atoombom. Marshall is een heer. De Russen, die hem de conferentie te Moskou zagen verlaten, zeiden van hem: Een gedistingeerde ver schijning, zo tevreden met zichzelf, alsof hij met 'n atoombom in z'n zak liep. Bescheiden van aard, heeft hij een hekel aan publiciteit. Hij ^taat 's morgens om half zeven op en gaat vroeg naar bed, wan neer het vele werk hem daarin niet verhin dert. Want hij werkt hard. ,,De mens is ge boren voor actie." Marshall zou reeds door zijn aandeel in de overwinning van 1945 genoeg roem hebben- verworven. Hij is de man achter de scher men geweest, die ervoor moest zorgen dat de stukken op hun plaats stonden, toen het spel begon en dat geen hapering in de toe voer het welslagen van het stoute plan in gevaar zou brengen. Hij heeft die taak voortreffelijk volbracht. Maar groter is de faam die hij zich heeft verworven als diplomaat. Ook hij slaagde er niet in de geschillen te overbruggen, die de Grote Vier gescheiden hielden. Maar toen hij zag, dat de tegenstellingen onver zoenlijk bleken, trok hij zijn conclusie. Hij zag hoe een verarmd, gedegenereerd Euro pa straks weerloos aan het communisme ten prooi zou vallen. Hij zag ook in, hoe Amerika Europa als afzetgebied nodig had en hoe werkeloosheid en gebrek in de Ver. Staten eveneens een prachtige voedingsbo dem voor het communisme zouden vormen. Op die twee gedachten bouwde hij zijn „Marshall-plan" op. Met de gehoorzaamheid van de soldaat heeft hij zijn plicht gedaan, toen Truman hem uit zijn rustige rust weghaalde in een leven vol activiteit. De tijd van rusten is nog niet aangebroken. Wanneer zal de bur ger Marshall zich weer, als gepensionneerd generaal kunnen vermeien in de genoegens van het tuinieren en zijn krijgsmanstalent en diplomatieke gaven nog slechts behoe ven in te spannen aan de bridgetafel? De belangstelling van de gehele schaak wereld is sinds 1 Maart op ons landje ge richt en in het bijzonder op Den Haag, waar vijf grootmeesters, te weten: de Russen Michael Botwinnik, Paul Keres, Vassili Smyslow de Amerikaan Reshevsky en good old dr. Max Euwe, die op het ogen blik als de sterksten onder de sterken wor den gerekend, elkaar zullen bekampen, met als inzet de wereldtitel schaken. De eerste tien ronden, ieder tweemaal wit en tweemaal zwart, zullen in negentien speeldagen in Den Haag worden afgewerkt. Daarna vertrekt het illuster gezelschap naar Moskou, waar het tweede gedeelte van het tournooi zal worden gespeeld. Dat het eerste gedeelte in ons land wordt gehouden, vindt zijn oorzaak in de omstan digheid, dat dr Max Euwe, na de dood van wereldkampioen Aljechin in 1946, als waarnemend wereldkampioen moet worden beschouwd, daar de andere ex-wereldkam pioenen Lasker en Capablanca tijdens de oorlog waren overleden. Dr Euwe is n.1. de vijfde in de rij der gro ten. Zijn voorgangers warenSteinitz (18861894), die de titel uitvond en zich zelf tot wereldkampioen bombardeerde Lasker (18941921), die als zodanig een ongekend prestige genoot; Capablanca (19211927), de koel berekenende zaken man en Aljechin (19271935). De Argentijn zal wel nooit gedacht hebben van Euwe te verliezen, doch insiders wisten wel beter! Aljechin bevond zich sinds en kele jaren in een „storm- en drankperiode" en vooral in zijn tweede match tegen Bogol- jubow, in 1934, kwam het herhaaldelijk tot excessenToch won hij zijn partijen in grote stijl! Het is belangrijk dit te weten, wanneer men men over de titelmatch EuweAljechin, in 1935, wil oordelen. Uit de laatste phase van die strijd herin nert men zich misschien nog „het schandaal van Ermelo," toen, vóór het begin der 21ste partij, de Argentijn onder invloed van ster ke drank in zijn hotel te Amsterdam werd aangetroffen. Aljechin speelde enverloor! Toen barstte het los van alle kanten. Na tuurlijk verloren, hoe kon het anders! Alje chin werd aangevallen het comité werd aangevallen en zelfs zo'n beetje ook Euwe. Men dacht blijkbaar, dat er iets buitenge woons was gebeurd, maar dat was het niet. Alras bleek dan ook, dat Euwe's overwin ning geenszins slechts het gevolg was van z.g. „buitengewone omstandigheden." Nederland was enthousiast en voor onze schaaksport was het een grootse dag, toen op 15 December 1935, in de grote zaal van Bellevue te Amsterdam, de 30e partij van de titelmatch tussen Euwe en Aljechin re mise werd gegeven. Dr Euwe stond glad gewonnen, doch hij nam genoegen met een gelijk spel, omdat hij nog slechts een half punt nodig had, om de wereldtitel met een score van 15y2op zijn naam te brengen. Achteraf is gebleken, dat hij verstandiger had gedaan met 1614 te winnen, om Al jechin minder kans te geven voor praatjes omtrent toeval en geluk. Heel Nederland deelde geestdriftig mee in de vreugde over de grootste triomf op het gebied van sport. De nieuwe wereldkam pioen werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau en de Nederlandse Schaakbond werd het praedicaat „Konink lijke" verleend. Duizenden nieuwe leden meldden zich aan. Nederland werd het hart der internationale schaakwereld. Weliswaar verloor Euwe, in 1937, zijn titel, weer aan Aljechin!, doch ook nu weer zijn onze verwachtingen hoog gespannen. Zal Euwe de titel opnieuw op zijn naam kun nen brengen? Moge het tournooi een eerlijke, spannende en grote strijd worden met als uiteindelijk resultaat: de grootste onder de groten als nieuwe wereldkampioen. BONDSPLOEG—S.E.C. 3—0. Zondag vond op het prachtig gelegen. D.E-V.-terrein te Doorn de wedstrijd tussen de voorlopige bondsploeg van de afd. Utrecht en S.E.C. plaats- Na een wederzijds verkennen heeft, ma een minuut of zeven spelen, de boinds- ploeg reeds succes, wanneer, na fraai combinatiespel en wijfellen van de S.E.C.- achterhoede, de rechtsbinnen, Van Zui len (K.V.V.A.) de bal vrij krijgt en t.en hard schot lost, dat vlak naast de paal doel treft (1-0). We zien dan enige snellie S.E.C.-aanval len, waarbij de S.E.C.-linksbuiten Maas- se n een keer handig langs dje verdediging van de bondsploeg dribbelt, maar zijn schot is te zacht om doelman Van Loon (K.V.V.A.) in moeilijkheden te brengen. Enige fraaie schoten van de S,E.C.-mid- voor en rechtsbinnen weet hij even later keurig onschadelijk te maken. Dan is het de beurt weer aan de bonds ploeg. De .goed steunende mïddenlïnie zet haar voorhoede met goede passes aan het werk en veroorzaakt daarmede nog al eens verwarring iln het Socster ver de- digingsblok. Er is zowat 25 minuten gespeeld als na een snelle aanval van de bondsploieg mid- voor v. d. Griendt (Maassen) een hard diagonaal schot lost, dat de S.E.C.-doel man te machtig is en de stand is 20 voor de bondsploeg. S.E.C. tracht het getij te doen kienen, maar verder dan enige hoekschoppen en een buitenspel-doelpunt brengen zij het niet en met dcz.clfde stand breekt de rust aan. De tweede hpift hetzelfde spelbieleld, snelle aanvallen van beide partijen, waar van die van de bondsploeg het gevaar lijkst zijn. De S.E.C.-achterhoede sppplt erg onzeker, waardoor nog al eens ge vaarlijke situaties voor het S.E.C.-doel ontstaan. Wanneer de bal na een aanval van de bondsploeg weer eens slecht wordt weg gewerkt, lost op een twintig raster af stand v. Zuilen onverwachts een hard schot, dat de S.E.C.-doelman volkomen verrast en waarbij de bal juist onder de lat in de touwen verdwijnt 30. Even later lost de S.E.C.-rechtsbuiten le'en goed gericht en hard schot, dat doelman Van Loon op eminente wijze weet te keren. S.E.C. werkt hard om tenminste de .ee,r te redden, maar de frapvaste achterhoede yan de bondsploeg weet van geen wij ken. Tegen het pinde verkrijgt de bonds ploeg, door goed stuwend werk van haar middenlinie, weer een veldmieerderheid en hoewel de S.E.C.-doelman nog enige keren handelend pMet optreden, blijft verder succes uit en mpt 30 voor d.e bondsploeg komt het einde- Het was voor beide elftallen een nuf fige en leerzame oefening. Het samen spel van de bondsploeg viel te loven; de doelman heeft zijn doet goied ver dedigd, de achterhoede speelde, na een wijfelend begin, oan trapvast'e en resolute partij, terwijl de middenlinie, zowiei ver dedigend als aanvallend, een uitstekende schakel tussen voor- en achterhoede vormde. Van de voorhoede wanen d.c midvoor en rechtervleugel het gevaar lijkst. Bij S.E.C. viel de achterhoede nipt mee, terwijl de middenlinie beter moet plaatsen en de bal sneller afgeven. Die voorhoede hebben wij bovendien wel eens gevaarlijker gezien. Belanghebbenden wor,den er op attent gemaakt, dat de bijkantoren Vrijdagmid dag 12 en Zaterdag 13 Maart a.s. _geslo-' ten zullen zijin. Dit geldt ook voor t de uitreikplaafeen te Baam, Bunschoten, Eemnes, Hoogland en Soesterberg. HOGE ONDERSCHEIDING. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Berin- hard heeft aan onze plaatsgenoot, de hi^er W. J. P. Venema, F. C- Kuijperstraat 10, vergunning verleend tot het voeren va^ni het wapen van Z.K.H. met de tifjel van hofleverancier. TWEE OVERWINNINGEN. Zondag opende de Gooise Wielerclub „De Adelaar"' het trainingsseizocn 1948. Van de 16 A-klassers toonde onze plaats genoot E. Grift zich verreweg de sterk ste. De 50 K.M. trainingsrif werd door hem gewonnen met 100 M. voorsprong. Verder zorgde onze plaatsgenoot K. Verschoor voor een verrassing, door met een uitstekende sprint het sterke ve/ld renners te verslaan. Toekomstige wielrenliefhebbers wijzien wij er verder op, dat de Gooide Wielerclub „De Adelaar"' hen, die belangstelling heb ben voor de wielersport, doch nog niet in het bezit zijn van een racefiets, in de gelegenheid stelt aan de clubwedstr ij den op de Bachlaan te Hilversum, welke on der deskundige leiding worden .gehou den, deel te nemen. De deelnemers kunnen dajn, aan de hand der geleverde prestaties, hesluiten of zij tot aankoop van een dergelijk rijwi\el zullen overgaan. Inlichtingen worden verstrekt door de wedstrijd-commissaris, Ruiterweg 17a La ren. VERANDERING SPREEKUUR. Belanghebbenden wijzien wij er op, dat de Burgemeester verhinderd is a.s. Woens dag zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. CORRESPONDENTIE. Van K. te Soest. Uw schrijven kwam in ons bezit. Wij kunnen hiervoor echter geen plaats in ojns blad inruimen, daar het een te persoonlijk karakter draagt. Onze Burgervader was in de laatste raadsvergadering ook de vrolijkste niet. toen hij sprak over het Souster woningte kort. Net als ie denkt iets opwekkends te zul len horen over de woningtoestanden e(n de vooruitzichten daarop, zegt hij, dat het woningtekort in onze gemeente mog minstens 15 a 20 iaar zal duren en als je dan je oren gaaf spitsen om te luis teren naar het hoe <em waarom, gaat de vergadering in „geheime zitting'' en kun nen we alleen maar gisslen, waf daar be sproken werd. Toen de gemeenteraad een vorige keetr in geheime zitting bijeen was geweest, kwam ze later uit de bus met de aan koop van Braamhage. Dit blijkt nu „omzetting van bezit'' ge weest jte zijn en jammer genoeg ook „om zetting van bestemming Maar enfin, dat is nu eenmaal zo. Om met een be kend radio-arfist te spreken: „Goed, goed, goed, praten we niet meer over!" Ook hebben we nog hef distributiekan toor, dat aan velen nog steeds stof tot mopperen geeft, als het tenminste door gaaf, dat daarin een fabriek voor hout waren wordt gevestigd. Het schijnt tegenwoordig wel erg in trek te zijn de bewoners voor een feit te stellen. Maar, ik wilde het over die profetie van onze burgemeester hebben, dat hef nu nog 15 a 20 iaar duurt voor we door de woningeliende heen zullen zijn. De ge hele gemeienfie is van de kook door deze mededeling. Het vooruitzicht, in het erg ste geval, 15 tot 20 jaar met inwontmden opgescheept fe zitten, kan de meest lankmoedige burger tot waanzin of er ger brengen. Als ie niet precies weef waf ie boven Je hoofd hangt, dan kom je er wel doorheen, maar dit vooruitzicht is te erg. Als we in 1940 hadden geweten, dat we tot 1945 met de moffen opgescheept moesten ziften,was er geen optimist overgebleven. Omdat we gelukkig niet helderziend wa ren konden we blijven zeggen „ozo" en vertelden we elkaar, dat zie er weer hesj vlug uifgeduveld zouden zijn. Maar 15 of 20 jaar Kunt u, Vader der Burgers, alsnog ruielt zeggen, dat U in de war was? H. OEKMAN. VLAAMS-NEDERLANDSE AVOND. De vrolijke Vlaams-Nederlandse avond, welke Vrijdagavond door hef Departe ment Soest der Maatschappij tot Nuf van 't Algemeen in de zaal van Hem land was georganiseerd, heeft volkomen aan de verwachtingen beantwoord. Mevrouw Julia de Gruyfer en de heer Rïen van Noppen hebben de talrijk aan wezigen een avond vol kunstgenot be zorgd- De voordrachten in hef sappi ge Vlaams door mevrouw De Gruyter, vielen zeer in de smaak, evenals die in het Nederlands door de heer Van Nop pen. Met een vrolijke, vlot gespeelde schets werd de avond besloten. De voorzitter van hef Departement was de tolk van het publiek, toen hij beide talentvolle artisten dank bracht voor hef gebodene en mevrouw Die Gruyter aeai tuil bloemen overhandigde. MOTIE. De navolgende motie werd aangenomen op de vergadering van de afd. Soest der Nederlandse Vrouwenbeweging, °P 8 Maart, ter gelegenheid van de Inter nationale Vrouwendag. De Vereniging „Nederlandse Vrouwen beweging'', in vergadering bijeen op 8 Maart 1948 in de Van Sfraelenilaan 40 te Soest, gehoord de besprekingen betreffende de bepaling, dat de gehuwde ambtenaressen uiterlijk 1 Januari 1950 moeten zijn ont slagen, gezien hef feit, dat slechts den zeer ge ring percentage gehuwde vrouwen ondier deze bepaling valt, spreekt als haar oordeel uit, dat iedlacs staatsburger, man of vrouw, de plicht heeft op zijn of haar wijze en naar ei gen aanleg en capaciteit medle te wer ken aan de instandhouding en ophouw van ons land. is daarom van oordeel, dat alleen mam en vrouw gezamenlijk het recht hebbera te hepalen, hoe zij hun levlein na het hu welijk willen inrichten, is van mening, dat een dergelijke in grijpende bepaling in feite is sien in grijpen van derdep in hef huwelijksle ven der betrokkenen, constateert, dat Nederland hierdoor be hoort tot de slechts 4 landen, die een dergelijke beperking van die vrijheid op arbeid voor de vrouw toepassen, dringt er bij de Ministerraad ten sterk ste op aan deze maatregel niet tof uit voering te brengen, besluit deze motie ter kennis te bren gen van de Sfaten-Generaal en die pers.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1