m Jutters zwalken langs het strand» W. N. NIEUWENHllIS Jongens ondergoed. Heeft U toekomst-wensen? Sluit dan een Levensverzekering bij LENSSEN! Plaatselijk nieuws. Loodgieter - Electriciën Welke datum is voor U? UIT CROMWELL'S TIJD. ZUIVER WOL. ALLE MATEN. J. HOPPENBROUWERS v. Weedestraat 44 naast de Apotheek. HERBILLON knippatronen voorradig. De oeroude drift tot jutten „Het strand is ons terrein". Kerels op het strand bij storm en kokende zee. Terwijl een zware storm over stad en land gierde, heeft een onzer verslaggevers met een ras-echte jutter een zwerftocht ge maakt langs het met schuim bedekte strand. Uit zijn artikel blijkt, dat, wanneer de kustwachter de stormbal heeft gehesen, het juttershart nog even fel gaat kloppen als weleer. „Ik zei gisteravond nog tegen mijn man: „Blijf nou toch liggen, wat moet je er weer uit doen; om zes uur is het weer dag voor jou." Vrouw Bakker schudt het hoofd, nodigt mij dan vriendelijk: „Nog een bakkie, me neer?" „Nou moeder, laten wij er nog een nemen, op de goeie afloop. Apropos, komt dit heerlijk spul van strand?" Een deur kraakt open en daar staat mijn ouwe vriend Kees. Handdrukken en com plimentjes: „Man, je bent nog geen draad veranderd, sinds onze laatste strooptocht van een dikke tien jaar geleden." Als Kees zijn avondmaal naar binnen heeft gewerkt, zijn pijpstopkunst met gretig ge smak aan de practijk heeft getoetst, vraagt hij met iets triumphantelijks in zijn stem: „Hoor je 'm? Dat zal een ruwe zee wezen." Jutterij om den brode. Daar gaat-ie dan. Als een span paarden, dat al jaar en dag naast elkander in het tuig heeft gestaan, tornen wij naar het auidwesten. En Kees vertelt: „Waar wij nou lopen kijk uit, een greppel lag vroeger nog allemaal heide. Winterdag ging mijn vader die heide steken. De bakker van het dorp betaalde drie stuivers per vracht, maar je kreeg geen cent in handen, je moest er brood voor nemen, die was er ach ter, he. Man, in deze streek werd winter dag grote armoe geleden. De boeren be taalden je hoogstens twee kwartjes per dag, meer konden zij niet geven, want de duin schapen gingen voor een appel en een ei van de hand. Mijn vader weet er nog van, dat de schipper ze alleen mee wilde nemen onder conditie, dat hij de helft van de op brengst-ter-markt in zijn zak kon steken. Het is wel gebeurd, dat de boer in Leiden bij zijn hok vandaan liep om het marktgela niet te hoeven betalen. Hij had het niet. In die jaren kwamen hier Duitse maaiers werken voor een gulden per dag plus de kost. Je snapt, dat er toentertijd heel wat lui de ganse lieve dag langs het strand zwalkten. Met de jutterij viel allicht meer te verdienen dan met de schop in het boe renland. Toen was het met iedere storm raak, in de tijd van de zeilschepen. Die trawler uit IJmuiden, die hier een half jaar op het strand heeft gezeten, had het nog wel honderd jaar uitgehouden, maar die houten dingen van vroeger sloegen meestal meteen tot gruis. Dan lag het strand be zaaid." Deklast over boord. „Is het tegenwoordig niets meer met het vak gedaan, Kees?" „Nou, niks,niksVoor een vliegende storm hebben ze nog altijd respect, dan laten ze de deklast wel eens over boord gooien. Twee jaar geleden spoelde hier zo veel hout aan als ik nog nooit bij elkaar heb gezien. Ik heb het meer meegemaakt, dat de strandvonder het niet kon verrijden. Dan moest het ter plaatse worden verkocht. In de oorlog kwam het publiek daar niet aan toe, want alles moest naar de bunkers". „Het strand bezaaid, zeg je. Dat was een gouden tijd voor de burgemeester. Maakt de strandvonder het jullie erg lastig of 1 gunde hij een ander ook een schrootje?" „Neen, die sinjeur is niet makkelijk en dan moet je weten, dat hij vroeger zelf haantje de voorste was, wanneer er wat te jutten viel. Bij lichte maan net als nou zette hij vijftien jutters op de bon. Hij achter volgde je soms tot diep in de polder. Dat is niet fair, als je de duinen uit bent moet hij je met rust laten. Later heeft-ie er heel wat over moeten horen, want boeten van twintig tot vijf-en-twintig gulden waren toen hele bedragen." Er zullen er verscheidenen verbaliseerd zijn, want jullie kunt het toch niet laten." „Ja, in mijn vaders tijd had feitelijk een ieder met de strafrechter te doen gehad. Toen twee broers, die samen een klein boer derijtje beheerden, met een kist rum vast liepen, gingen zij ieder om de beurt op rijkskosten logeren, want het bedrijf moest doorgaan „Je sprak daar van rum". Rum onder de vloer. Vijftien jaar geleden dronk het hele dorp dat goedje. Ik had het begraven onder de vloer van mijn schuurtje, maar dat zat daar ook al niet veilig meer toen ze Piet van Klaas te pakken kregen, want die had het ook in de grond verstopt. Bij Jaap van Wil lem vonden ze een kist met flessen onder het stro in het varkenshok. Dat was een herenboer, maar hij kon evenmin van het strand blijven, zie je. „Hoeveel krijg je van me?" vroeg Jaap, want hij wou liefst met een afdokken „Dus het jutter was een sport voor die col lega." „Tegenwoordig is het voor iedereen in hoofzaak sport. Mijn zoons gaan veel lie ver te jutten dan naar b.v. een feestavond met-bal-na." Zilveren wolken jagen langs de bleke maan. Hier vindt men nog de grote romantiek. Zoevend gaat de wind door de wiegende helm beneden in het dal, maar hij raast om de hoge duintoppen, hij graaft dieper en dieper in de duinpannen, welker steile wan den lange schaduwen in het witte zandtapijt toveren. Een konijn springt zig-zag weg. Dan bereiken wij de zee. Is dit hetzelfde water, waar wij zomerdag de malste capriolen maakten in de ruste loze branding? Wie heeft de moed zich nu te meten met deze kokende zee, die ook mij voor een popelende jutter houdt? Een jut ter, die al blij is met een stevige balk. Een balk, die naar het strand is gehuppeld om rust te vinden naast een roestige mijn, een half vergane mand, die door Kees onderste boven wordt gekeerd. En zo vinden wij keer op keer voorwerpen, die de zee heeft prijs gegeven, maar er is weinig van onze ga ding bij. Vlokken schuim vluchten land waarts, blijven lillend hangen in de brede rietschermen. Schuim in een krans om hét lichaam van een dode vogel, schuim in een onmetelijk lange sjerp als een vette grens lijn tussen water en land. Zo is dit volk. Wij zwerven verder. Kees bukt en bukt, het vrachtje in de grote jutezak gaat wegen. Hij slingert hem van zijn nek, als hij een knaap van nauwelijks twaalf jaar oud met een zware balk halverwege de duinrand ziet ploeteren. Kees kent zijn plicht als broeder van het gilde „Zulk weer moeten tvij nog een poosje hou den," roept de kleine baas en dit komt uit de grond van zijn hart. Als ik later weer thuis ben en terugdenk kan mijn tocht, weet ik eens te meer, hoe veel ik houd van deze zee, deze storm, dit strand envan deze mannen. Voor mij ligt een werkje, getiteld: „De Bur gemeester-strandvonder." Ik lees: De bewo ners van de Noordzeekust zullen drenke lingen redden, onderdak verschaffen en ver zorgen, ja zelfs zonder enige aarzeling in de reddingsboot plaats nemen en hun leven in de waagschaal stellen om de schipbreu kelingen te redden, maar een balk, een ton, die aanspoelt, eigenen zij zich zonder gewe tensbezwaar toe." Ja, zo is het volk van de Nederlandse kust. Eeuwig zingt de zee, eeuwig is de jutterij, die zich nimmer aan banden zal laten leg gen. „Want het strand is ons terrein." Het is de stem, de hartekreet van een oer-oud geslacht, even sterk als de bulderende zee, die „Kees" en zijn makkers tot mannen heeft gemaakt. Van Weedestraat 29 Soestdijk MIDDENSTANDSBANK. Het jaarverslag over 1947 van deze in stelling is verschenen: Hoewel de bedrijfsresultaten opnieuw zeer gunstig kunnen wordtin geinioemcb is het -saldo der winst- en verliesreke ning iets lager dan in 1946* Als gevolg van het teruglopen der loro- gelden en vajn de vermindering vajn het uitstaande cr edict» alismede van cie vier- laging der rente voor schatkistpapier wa ren de rentebaten lager. Dieze teruggang kon echter vrijwel worden gecompen seerd door een stijging der provislie,-in komsten. Daar een extra-dotatie aan het pen sioenfonds ditmaal niet nodig is, kan de winst- en verliesrekening wordefn afge sloten met een voordelig saldo van 751.353,51- tegen f 798.091,99 over 1946. Besloten werd van het wins'tsaldo te bestefrimen: voor toevoeging aan het reservefonds f 168.000. voor versterking van de bouwreserve f 200.000, voor versterking van de reserve tegen bedrijfsrisico's f 139.103,51 Totaal f507,103,51. Voorgesteld wordt van het restant ad f244.250.5°o dividend uit te keren op de preferente en op de gewcmie aande len. Hiervoor is f84.250.nodig. Ver der wordt voorgesteld van de uitstaande oprichtersbewijzen 1200 stuks uit te lo ten en betaalbaar te stellen miqt f 100- per stuk. ADELIJKE DELINQUENTE. De 4e Kamer van het Utrechts Tribu naal deed Donderdag j.T. uitspraak iin het hoger beroep, door ireuie Johanna A. M. von Schmidt auf Altenstadt ingesteld' tegen de uitspraak van de 5e Kamer vani hetzelfde Tribunaal, waarbij verdachte wegens haar politieke misdragingen in bezettingstijd tot f1000.boete werd veroordeeld. De 4e Kamer handhaafde de opgtelegde straf, maar bracht een kleine wijziging in de bepalingen omtrent de teruggave van het beheer van het vermogen van de freule. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 NIEUWE AANWINSTEN DER R.K. OPENB. LEESBIBLIOTHEEK. ROMANS: M. BranfJ - 't Geheim van Happy Valley. Gooper - 'De prairie. A. Cronin - De cïtadel- A. Cronin - De sleutels v. h. Koninkrijk. G. Gorris - De kroniek van „de Pappel- hof'. M. Heesters Kempenaar - Om de heb. A. Moorehead - Eclipse. A. Pierce - De ijzeren wieg. P. Purcell - Ester Hanrahan. L van Wijk - Margriet. STUDIE: H. Aukes - Titus Branösma- E. Curie - Madame Curie. D. Erasmus - Lof der zotheid. R. Fetherstonaugn, - De politie der wildernis. Kravchenko - Ik verkoos de vrijheid. J. Leclerq - Mystieke en Apostel (de H. Catharina van Siefnna). F. v. d. Me/er - Catechismus. H. Mooij - Naar Groe'nland met de Frankendaal. I. Wedgwood, Willem de Zwijger. JEUGD: A. Couwenbeek, - Vlammen in de Poolnacht. J. 14-16. F. v. Dungan - De eer v. d. vlag. J 16-18. R. v. 't Heem' - Bon maand in 'n drijvend hotel. M. 12-14. UITREIKING BONKAARTEN 804, TEXTIELKAARTEN V A 804 EN SCHOENENBONNEN. Bovenstaande kaarten en bonnen wor den uitgereikt tegen inname'van de iji- wisselingsbon van de lopende bonkaart met overlegging van de stamkaarten en inlegvellen. De inwisselingsbonnen moetein afge knipt worden aangeboden. De uitreiking heeft plaats in het gemeen tehuis voor hen wier geslachtsnaam be gint met de letters: ZELFVERZORGERS. H t.m, P. op Woensdag 10 Maart. R t.m. Z op Donderdag 11 Maart. Publicaties over de uireiking van bon kaarten zullen niet meer verschijnen. Aan de achterzijde van de bonkaarten op de inwisselingsbcn wordt vermeid, wan neer nieuwe bonkaarten dieincin te wor den afgehaald. Tof nader ordtr zuilen er gaein schoanen- bonncm voor verjaardag worden uitge reikt. Cachets (Mijnhardtjes) Bij kou, griep en pijn, zullefa zij Uw snelle helpers zijn. Doos 6 st. 30 ct. P. Hens. - De buren. M. 14-16. M. v. d- Heuvdl - Ankies tweelingzusje. M. 12-i4. J. v. Hulzen - De avontuurlijke reïzeni van een scheepsdokter. J. 16-18 A. v. Kampen - Ketelbinkie s stuurmajis- tïjd- J- 16-18. J. Kruijsman - Bob Vredeveld wordt man. J. 16-18. B. Otfc{n - Staat dan in de Vrijheid. M. 16-18. M. Schröder - Lentewolken. M. 14-16. BEROEP OP ONDERWIJZERS. Het gemeentebestuur hoeft aan de leer krachten der diverse scholien in deze ge meente oen schrijven doen toekomen, waarin aandacht wordt gevraagd voor de de gedragingen van de jeugd builen het schoolverband. De medewerking van de onderwijzers wordt verzocht om de schoolieugd er van te doordringen, dat zij zich onthoudep moet van beschadiging en vernieling van de aanplant :tn de plantsoenen e.d. In de laatst gehouden gemeenteraadsver gadering is op het soms onbehoorlijke gedrag van de jeugd gewezen en werd aan het gemeentebestuur verzocht op hef onderwijzend personeel een dergelijk be roep te doen. STUDIECLUB VOOR PARAPSYCHOLOGIE. Voor een goed bezette zaal hieM de heer Van Raai te, assistent van Dr. ten Haeff, in „Religie en Kunst-' een voor dracht over zuivere of bedriegejijkie hel derziendheid. Spreker vertelde over hel derziendheid in de ruimte, in de toe komst en in het verleden,, over psycho metrie, over para normale diagnose cjiz^ alles van wetenschappelijk standpunt bezien. Na de pauze werd er gelegenheid gege ven vragen te stellen,, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt; wel een bewijs,, dat veler gedachten uitgaan naar de on geziene dingen- in het le ven. Het was een leerzame avond, die de belangstellen den gaarne door meerdere avonden ge volgd zien. TERUG NAAR DE HEIMAT. In onze gemeente werd een Duitser, L. W. genaamd, die illegaal over de grens v/as gekomen, aangehouden,. Met spoed moest hij „Der Weg zurück GEVONDEN VOORWERPEN. Brii in etui, br. wollen linker handsch., donkerr. herenportemojnnaie iinh. f 0.55, d--bl. jongens overjas, wit kLnderwanfje, nikk. schaatsen, vulpotlood, bL dames muts, twee aaneen gebonden sleutels, br. leren portemonnaie inh. f 1.77, kolepikaart, stempel, br. ceintuur, 5 zilverbons vap fl-paar gr. sokken, paar beige kin derkousen, gecombineerde snoep- en ta bakskaar f, herdershond (reu), wieldop v. Chevrolet, d.-br. wanten, d.-br- geki- dubb. rijwieltas m- ring, handwarmer. 1 rVt-, il ^rrr^. i A»"1!/ -t 80. Enige spionnen besloten qans fa on derzoeken, waar het meisjle heen ging en zonder dat Mary het vermoedde, werd ze thans bespied door enige mannen ve*> Cromwell's geheime leger. 81. De winkeliers, die reeds begrepen wat er gaande was, durfden niet te waarschuwen; ze konden trouwens niet meer helpen; Mary zat in het net qn zou dit op de terugreis ervaren. 82. Want vlak bij huis, hoorde ze hoef slagen naderen. Omziende zag ae enige onbekenden naderbij kome». Mafy ver moedde, dat het vijanden waren en wachtte af. Spoedig was ze in gehaald.

Soester Courant | 1948 | | pagina 2