Hoe 't bij de buren gaat. q is voor U? Voetbal. Plaatselijk nieuws. lONKAARTEN 804, TEN V A 804 EN NNEN. aarten en bonnen wor- :egen inname1 van de ijjj- an de lopende bonkaart van de stamkaarten en sbc mien moetein afga- angeboden. eft plaats in het gem'qen- wier geslachtsnaam be iers: IERS. 'oensdag 10 Maart, nderdag 11 Maart. de uireiking van bon niet meer verschijnen, iae van de bonkaarten op >cn wordt vermeld, wan- nkaarten dieinein te wor- zuilen er gaan schoanen- erjasrdag worden uitge- (Mijnhardtjes) iep en pijn, zullen zij Uw er^ijn^Doo^^t^O^c. uren. M. 14-16. i - Ankies tweelingzusje. M. 12-14. De avontuurlijke reizen ;n scheepsdokter. J. 16-18 Ketelbinkie s stuurmajis- tijd- J. 16-18. ob Vreaeveld wordt man. .J. 16-18. f dan in de Vrijheid. M. 16-18. Lentewolken. M. 14-16. iNDERWIJZERS. istuur heeft aan de leer- verse scholen in deze ge- rïjvem doen toekomem, wordt gevraagd voor de van de jeugd buiten het De medewerking van de 'ordt verzocht om de van te doordringen, dat ep moet van beschadiging van de aanplant iin de [ouden gemeenteraadsvcr- het soms onbehoorlijke jeugd gewezen en werd tebestuur verzocht op het :rsont®l een dergelijk be- VOOR LOGIE. bezette zaal hielld de :e, assistent van Dr. ten Die en Kunst'' een voor- zere of bedrieg-eiijkie hei preker vertelde over hel de ruimte, in de toe- f verleden, over psycr.o- 'a normale diagnose enz-, ischappelijk standpunt erd er gelegenheid gege- tellen, waarvan e;n ruim emaakf; wel esn bewijs, iten uitgaan naar de on- in het leven. Hef was >nd, die de belangstalten- r meerdere avonden ge- DE HEIMAT, te werd een Duitser, L. e illegaal over de grens tangehoudtn. Met spoed Weg zuriick". DORWERPEN. wollen linker handsch-, lortemomnaie inh. f 0.55, zerjas, wit kinderwanfje, vulpotlood', bL dames- en gebonden sleutels, br. aie inh. f 1.77, koletnkaart, ntuur, 5 zilverbons va.t> sokken, paar beige kin- nbineerde snoep- en ta- rshond (reu), wieldop v. wanten, d.-br. gekl- m. ring, handwarmer. erbij komem. Mat» wer- •t vijanden ware» en edig was ze ingehaald. Minister Attlee heeft eens gezegd: Europa moet zich aaneensluiten of ondergaan. Over dit probleem wordt nog altijd ge dacht, gepraat, geconfereerd, nota's gewis seld en men komt geen stap verder. Zo ooit dan mag thans wel gesproken wor den van de machteloosheid der wereldmach ten. Want Attlee's woorden waren gespro ken voor het heden, het nu, vandaag, en niet voor een verre toekomst. Die aaneensluiting bedoelt het Marshall plan, maar Rusland, ziet die Europese een heid niet graag. Stalin die een maal de woorden uitsprak: „Geen enkele grote mo gendheid zou op dit ogenblik, zelfs als hare regering het zou wensen, een leger op de been kunnen brengen om een andere grote mogendheid te bestrijden. De mensheid wil geen oorlog. Zij is de oorlog moedie zelfde Stalin is oorzaak, dat de wereld in spanning en angstige vrees verkeert. Werd 4e wereld pas geleden opgeschrikt door de Sovjetgreep naar Tsjeoho Slowa kije, afgelopen wetók heeft de Sovjet we derom van zich doen spreken door haar uitnodiging aan Finland om een pact van vriendschap en wederzijdse bijstand aan te gaan. Een uitnodiging, die ook als een donderslag in en buiten Europa gehoord werd. Vooral de Scandinavische landen, Zweden, Noorwe gen en Denemarken, vragen met bezorgd heid: wat zit daar achter? Wat zal Finland doen? Dat arme Finland wordt wel zwaar geteisterd. Omstreeks de eeuw-wisseling van 800 werden de Finnen uit hun woon plaats aan de Wolga verdreven en namen zij bezit van de grote moerassige meren en het land waar ze nu wonen. In de 12e eeuw kwamen zij in aanraking met de Zweden, die hen tot het Christendom bekeerden. Drie kruistochten brachten het onder de Zweedse heerschappij en langer dan 600 jaar was Finland met Zweden verenigd, welks koning Gustaaf Wasa de Lutherse belijdenis (1528) invoerde. Later werd het land een toneel van strijd tussen Rusland en Zweden, die eindigde eerst in 1743 met de afstand van het zuidelijk deel, en algehele onderwerping in 1809 aan Rus land. Alexander I beloofde, dat.de inwo ners hun staatsregeling, godsdienst en wet ten mochten behouden, een belofte, die door de opvolgende keizers bekrachtigd werd. Tot de bolsjewisten in 1920, of de Sovjet- Unie, poogden ook Finland en de andere westelijke randstaten in hun macht te krij gen. Toen was het Duitsland, dat de Russen een halt toeriep, en Frankrijk, dat Polen steun verleende. Deze Duitse tussenkomst heeft het arme Finse volk duur moeten betalen, want in 1939—40 heeft Rusland het na zware strijd overweldigd en gekneveld. Geen der wereldmachten sprong het zieltogende volk te hulp. Zwak ke protesten werden gehoord. Amerika, dat zich na de vrede van Versailles uit Europa terugtrok, liet wel een protest horen, doch daar bleef het bij. Thans volgt Rusland een andere weg dan bij Tsjecho Slowakije, waar het communisme wel groot was, maar toch nog geen meerderheid had. In Finland daarentegen is het in de minderheid, daar kent men de Sovjet-overheersing. Daar is slechts één communist minister. Hier kan de Sovjet niet door een binnenlandse bewe ging de omwenteling naar gelijkschakeling bewerken. Vandaar, dat de Sovjet hetzelf de doel: gelijkschakeling, tracht te verkrij gen door het aangaan van een pact, een mi litaire overeenkomst. Finlands president, Paasiviki, heeft de „uit nodiging" aan de partijleiders voorgelegd en Rusland al vast vragen gesteld wat de betekenis is van bepaalde zinsneden in de verdragen met Roemenië en Hongarije, die door Stalin als voorbeelden genoemd wor den. De machteloosheid der wereldmachten kwam uit, allereerst in de Volkenbond ,te Genève gevestigd en nu in de Vergadering der Ver. Naties en de Veiligheidsraad. Machteloos staat zij tegenover Stalin, die in Mantsjoerije steeds verder de Chinezen terugdringt. Machteloos tegen de onbloe dige oorlog in de Z.O. hoek van Europa, vaa Hongarije, Bulgarije, Roemenië en van Tsjecho Slowakije. Terecht heeft de Amerikaanse Senator Vandenberg, in een warm en magistraal be toog het Marshall-plan aanbevelend, ge zegd, dat het plan er toe dient om een derde wereldoorlog in de kiem te smoren, er op wijzend, dat in Tsjecho Slowakije iedere schijn van vrijheid vernietigd is en, zo voegde hij er aan toe, het kleine dappere Finland kan als slachtoffer vallen, terwijl wij hier debatteren. Door verraderlijke pro paganda en snood imperialisme poogt Mos kan het herstel van Europa te beletten. En t0#L ,zei Vandeniberg, is er niets in dat pteji, dat de Sovjet Unie bedreigt, met enjjge consequenties, die zij niet zelf uit- Het gevolg daarvan is, dat Amerika denkt aa* eigen veiligheid en ter bescherming daarvan nu haar luchtvloot met 35.000 vliegtuigen wil uitbreiden, die mede moeten dienen tot bescherming van ,,die vrije rege ringen met wie een verdrag van wederzijd se bijstand is gesloten." Ziet Amerika dus de toestand niet ai te rooskleurig in, Engeland zit te midden van §T*1w zorgen. Engelands wereldmacht taant. De eeuwenlange opbouw in de 16e eeuw begon Engelands koloniale macht en in 1757 vestigde Robert Clive de Engelse vlag in Brits-Indië, dat nu in bloedige strijd als Pakistan en India is uiteengevallen wordt thans van alle kanten aangetast en afgebroken. De Zuid-Amerikaanse staten Chili en Argentinië betwisten Engeland nu de steunpunten, die het heeft op de Falk- landseilanden, welke sinds 1592 onder Brits bewind zijn. En nu komt Guatamala, ook een Zuid-Amerikaanse staat, bij de Ver. Na ties protesteren, dat Engeland in de wate ren van Guatamala Britse strijdkrachten heeft bijeengebracht. Guatamala doet n.1. rechten gelden op de Britse kroonkolonie Honduras, waar Engeland kruisers heeft gestationneerd en waardoor een aanval van Guatamala op Brits-Honduras werd voor komen. En Chili en Argentinië waagden hun aanval op de Falklandseinlanden nog niet, al is het Argentijnse vlooteskader ook uitgevaren. Ja, als de leeuw tekenen van zwakte vertoond beginnen de jakhalzen te janken, zei de En gelse luchtmaarschalk Tedder, toen hij de activiteit van Chili en Argentinië in een rede te Glasgow besprak. Inderdaad maar de bevolking in Brits-Honduras gaf uiting aan haar pro-Engelse gezindheid, waarbij de houding van Guatamala scherp afstak, dat een anti-Britse betoging hield, waarbij de president van Guatamala Ame rika voor de Amerikanen opeiste, en op de komende Pan-Amerikaanse conferentie wil voorstellen Europa te verzoeken de kolo men in West Indië en Latijns Amerika te ontruimen, daarmee bedoelde hij Neder land, Frankrijk en Engeland. Engeland, een van de grootmachten der wereldmacht, wordt wel zwaar aangevallen. Wat voorge slachten opbouwden wordt thans afgebro ken. Dit zien we in de strijd in Palestina, waar Joden en Arabieren niet alleen elkaar, maar ook Brittanië bestrijden. Nu te Jeru zalem, dan ergens elders, worden aanvallen gedaan op Britse militairen of Engelse be zittingen en beroemen Joodse strijdgroepen zich er op de bedrijvers te zijn. Een poging van de Veiligheidsraad om een internatio naal leger bijeen te roepen, heeft Engeland doen verklaren, dat het daar, wat Palestina betreft, niet aan zal mee doen. En dat in deze tijd, nu heel West Europa in het geweer geroepen wordt door de ge beurtenissen in Oost Europa. In Scandinavië komen de ministers der drie landen bijeen om de toekomst onder de ogen te zien. Denemarken zal z |n nationale verdediging organiseren. De conferentie te Brussel van de Benelux-landen met Enge lland en Frankrijk is twee weken vervroegd. Men kreeg, dank zij het gebeurde in Oost- Europa, haast met het politiek, militair en economisch organiseren van West-Europa. Een allian tie, die dringend nodig is en waarop Spaak, de Belgische minister van Buitenlandse Za ken zinspeelde, toen hij, aan de vooravond van de conferentie, die de Benelux-landen met Engeland en Frankrijk gisteren begon nen, op deze Alliantie wees en zijn instem ming betuigde met het voorstel van Bevin inzake een militair, cultureel, economisch en sociaal pact der vijf naties. Democra tieën zijn niet aanvallend, maar haar aan eensluiting is noodzakelijk, opdat Ameri kaanse hulp doeltreffend zij. Ook wees hij er op, dat het niet tegen de Russen gaat, maar wat de Sovjet in het Oosten doet en goedkeurt, noemt zij misdadig voor West- Europa. Oost-Europa is onbetwistbaar op politiek, militair en economisch gebied reeds tot een sterke eenheid isamiengevoejgd, waarop hij wees op de Benelux, zeggende dat men zich niet langer aan bedwelmende holle frazen moet overgeven. Opbouw is slechts moge lijk met plannen van Marshall en Bevin. Het herstelprogram der Ver. Staten is als een zuurstofcylinder voor Europa. aac.-F.AK. i—4. Hef is B.D.C. niet gelukt ook de tweede ontmoeting tegen F.A.K. te winnen.. Met 14 moesten zij in de Bilthovenjse club haar meerdere erkennen. F.A.K. won verdiend, niettégejnstaande B.D.C. de ge- hele wedstrijd sterk in de meerderhieid is geweest. De voorhoede van de thuis club verknoeide echter, vooral voor de rust, de mooiste kansen, terwjjl F.A.K. de weinige kansen, die zij kreeg, prachtig benutte. B.D.C. verviel steeds in de fout de bal veel te lang bij zich te houden em werd deze eindelijk afgegeven, dam lipt het plaatsen ook nog veel lis wensen ovier. Over de wedstrijd hef volgende: Direct na de aftrap heeft B.D.C. hat beste van het spel en dit blijft zo tot bij een onverwachte uitval van F.A.K., doel man Epskamp een zacht rollerfje vam de F.A.K.-linksbuiten laat gaan (01). Hierdoor niet ontmoedigd trekt geheel B.D.C. naar voren. Aanval op aanval wordt opgebouwd doch de vleugelspe- spelers worden niet in' hat spel bctpok- ken. Steeds wordt de bal maar in de richting van hef bimnenfrio gespoeld, slecht geplaatst, terwijl de mïdvoor met de mooiste ballen géén raad weef. Even voor de rust profiteert F.A.K. handig van het verre opdringen van de B.D.C.-achterhoede, wanneer de linksbui ten een ver naar voEan geplaatste bal on houdbaar inschiet (02). Na de doelwisseling probeert B.D.C. hef met een gewijzigde opstelling, doch ook dit brengt geen verbetering. F.A.K. weet zelfs haar voorsprong te vergroten door een prachtig .doelpunt van haar linksbui ten (03j. Het is v. d. Valk, die einde lijk kans ziet de eer voor B.D.C. te red den, wanneer hjj bij een scrimmage voor het FA.K.-doel de bal over de doeljjjn weet te werken (13). Geen minuut later heeft F.A.K. de stand reeds op 14 gebracht, met welke stand ook het einde komt. Een wedstrijd om1 maar zo spoedig mogelijk te vergeten. DISTRIBUTIE VAN SINAASAPPELEN. De in distributie gebrachte Surinaamse sinaasappelen zijn, hoewel minder aan trekkelijk van uiterlijk dan,die uit an dere productielanden, van goede kwali teit en zeer saprijk, zodat er geen redqn bestaat voor de opvatting, dat men deze als minderwaardig (ruit geleverd zou ikrij- gen. Deze Surinaamse sinaasappelen maken deel uit van de fen behoeve van de dis tributie aangekochte zendingen buiten lands fruit en de detaillisten zullen in de meeste disfributie-rayons éénmaal Surinaamse sinaasappelen toegewezen krijgen ter verstrekking op de ingele verde bonnen. Wie dus zijn bommen ge honoreerd wil zien, dient Surinaamse si naasappelen, die zijn leverancier hem daarop verstrekt, tijdig te aanvaarden; men heeft niet het recht Spaanse of Jaf- fa-sinaasappelen te verlangen, wapiaeer de leverancier deze soorten niet of n,iet in voldoende mate in voorraad heelt. PASTOOR A. VOSSENAAR OVERLEDEN. Gisterenmorgen is fe Goor, in die ouder dom van 83 jaar, overleden de Zeier Eerw. Heer A. Vossenaar, die van 1918 tof 1931 pastoor was van de parochie Soest aan de Steenhoffstraat. NIEUW MODEL TOESLAGKAARTEN. Het C.D.K. deelf medie, dat met ingang van 12 Maart een nieuw model kaarten voor a.s. moeders, zieken en personen, die bijzondere arbeid verrichten, in ge bruik zal worden genomen- De bonnen van deze kaarten dragen geien nummer, doch zijn voorzien van' een letter en wel zodanig, dat alle bonnen van 1 strook, die bestemd is voor 14 dagen, dezelfde letter dragen. Verder zijn die bennen voorzien van de aanduiding vap het daar op verkrijgbare artikel en d'e hoeveelheid daarvan. De tekst op de bonnen is dus b.v. Vlees A 200 gram, Brood A 400 gram, Melk A 5 liter enz. Elke ve-er- t;en dagen zal in de bonraeml'jjst vermeld worden, dat van deze kaarten de bon nen van strook A, sltraok' B enz. zijn aan gewezen. Hoewei de tekslt dezer bonnen enigia overeenkomst vertoont met die der rant soenbonnen, ziin zij slechts 14 dagen gel dig. De bonnen der foeslagkaartien zijn ove rigens door de kleur gemakkelijk te on derscheiden van rantsoenbointaisnzij zijn n.1. uitgevoerd in groen of paars en groen. DIEFSTAL VAN MATERIALEN. Het gebeurt soms, dat nabij de Sintel- cokes-Cenfrale tijdelijk gehavende spoor wagons, afkomstig uif Duitsland, worden geplaatst, maar ook gebeurt hef, dat van deze wagons verschillende materialen worden ontvreemd. De politie beeft naar deze diefstallen gen uitgebreid ónder- zoek ingesteld. INGESLOTEN. In arrest werd gesteld H.K., die nog twee maanden tegoed had on H.G.K., die na zich te hebben bedronken, per rij wiel zijn weg vervolgde. BLOED-PLASMA-DIENST NED.RODE KRUIS. De plaatselijke afdeling van ,het Nisd. Rode Kruis vraagt nogmaals uw aandacht voor de bloed-plasma-dienst, een eenma lige afname van een halve liter bloed. Reeds velen hebben zich opgegeven, doch nog lang niet voldoende. Een massale aanmelding is het nog steeds niet gewor den en voor dit prachtige doel mag toch verwacht worden, dat ieder gezond miqns zich beschikbaar sfelt. Uitdrukkelijk stellen wij nog Cöns vast, dat men er geen enkel nadeel' van cjmdier- vindf. Vertrouwt u het niet, vraagt dan dan uw huisarts om advies. Er is dringend behoefte aan bioedplasma, vooral in Indië én als U zich realiseert, dat door uw beschikbaarstelling de mo gelijkheid bestaat, dat een ander mens het leven wordt gered, dan zult U zich niet langer bedenken ep1 u onverwijld aanmelden. Wij geven u onderstaand nog eiemis die adressen, waar u zich kunt opgeven- V-V.V. „Soesf-vooruït", v .Weedesitraaf 4, Soestdijk. H. de Graaf, Soesferhergse- straat 4, Soest U krijgt dan t.z.t. een oproeping om op een bepaalde avond op „Zonnegloren" te komen, waar dan 100 personen op één avond kunnen worden afgewerkt. De eerste avond is nu bijna volgeboekt, doch Soest moef minsfons zorgejn voor drie avonden. Met de distributie dienst zal leen regeling worden getroffen, dat daar dan tegelijk de extra bonnep voor eieren en vlees in ontvangst kunnen worden gtjijomen. Waar blijven de verzamel opga ven van de buurtverenigingen? Als men zich verdienstelijk wil maken heren bestuursleden, dan ligt hier toch wel een zeer mooie en dankbare taak. KORFBALNIEUWS. Zondag 14 Maart a.s., om 2 uur, zal in hef sportpark Birkhoven, dus in de on middellijke nabijheid van Soest, leenl Korfbalwedsfrijd worden gespeeld, die het aanzien alleszins waard zal zijn. Het Goois-Utrechtse 12-tal zal dan de strijd aanbindep tegen Vada uit Wage- ningoni, welke club verleden jaar :de Kam pioen van de Oostelijke le Klasse K.N. K.B. was. Naar wij hopen zullen de Soes- tenaren, die ia de korfbalsport belang stellen, niet nalaten naar Birkhoven te gaan om daar een mooie wedstrijd bij te wonen. OP DE BON. Een groot aantal processenverbaal waard opgemaakt wegens overtreding van hef ïnhaalverbod (12 maal), rijden mefaufo zonder licht, autorijden zonder rijbewijs, rijden met auto op Zondag zonder ver gunning, hef zich laten voorttrekken door een motor, het rijden met fietsen zonder licht enz. INDIë WERKT WEER. Deze prachtige documentaire film wordt a.s. Vrijdag op initiatief der Geref. Jeugdverenigingen vertoond in de Julia- nakerk aan de Julianalaan. De film geeft tien hdlldere kijk op het rijk gevarieerde leven en de machtige natuur van Indië, terwijl de grote belang stelling, welke vooral' in de laatste-jaren naar dit land uitgaat, niet weinig zal bij dragen fc(t een groot bezoek. SiOESTERBERG. I ORANJE-VERENIGING. Op Woensdag 10 Maart, 's avonds te 8 uur, houdt de Oratie-vereniging ,,Wil- helmina" in café ,,'t Centrum" haar jaar vergadering. De agenda vermeldt o.nt. be stuursverkiezing wegens periodiek aftre den van etp drietal leden, van wie de voorzitter, de heer A. E. Wegman, niet meer herkiesbaar is. Voorts benoeming van een feestcommissie, in| verband miet de viering van het 50-jarig regeringsjubi leum van H. M. de Koningin. DOLENDE PATIëNTEN. Dies nachts werd door de politie qp de openbare weg een man in nachtgewaad aangetroffen, die beweerde van zijn kle ding en f13.000.te zijn beroofd. Het bleek een ontvluchtte patiënt uit „Zon en Schild" te zijn. Wie beschrijft de ontsteltenis»van eniga jongens, die de volgtpde dag tot de ont dekking: kwamen, dat, in een allaen- staande garage op de Amersfoortsestraaf, een man zich door ophanging van hef leven had beroofd'. Oók dit bleek aen patiënt van „Zon en Schild" te zijp. AANRIJDING. Een vrachtwagen, naderende uit die rich ting Amersfoort, wilde het terrein bij die kazerne oprijden, doch de bestuurder stak vermoedelijk de linker richtingaan wijzer te laat uil, waardoor een aanrijdunj met een juist passerencte auto uit die an dere richting Onvermijdelijk was. De luxe auto kreeg grote materiële scha de. Persoonlijke ongevallen dedten zich niet voor. BEKEURINGEN. Ter zake overtreding van de maximum snelheid werden in de afgelopen week 14 processenverbaal opgemaakt. BAUXIET LEVERT NIET ALLEEN ALUMINIUM Bauxiet is een mineraal, dat veel op klei gelijkt en als grondstof dient voor de win- ning van aluminium. Deze stof komt o.a. in Suriname voor, waar een Amerikaanse maatschappij de exploitatie in handen heeft. Reeds bestaat er een onuitputtelijke vraag naar deze grondstof om voldoende van het lichte metaal te kunnen maken, doch bo vendien wordt het gebruik van bauxiet snel groter voor een geheel andere toepassing. Het is n.1. gebleken, dat deze kleisoort, na een bepaalde bewerking, gebruikt kan wor den voor de vervaardiging van onovertref bare filters. Dit z.g. „geactiveerd bauxiet" geeft een uiterst poreuze, doch zeer fijn korrelige stof. Het bestaat uit een enorm aantal kleine kruimeltjes, die echter niet stijf op elkaar gepakt worden, doch ge scheiden blijven door uiterst fijne openin gen. Door vloeistoffen en gassen door fil ters van deze stof te persen kan men ze vrij maken van alle ongewenste bijmeng sels. Men heeft berekend, dat één handvol van dit materiaal een absorptie-oppervlakte heeft (d.w.z. een gezamenlijke oppervlakte van de samenstellende korreltjes) van niet minder dan vier hectare. In 1936 is men begonnen met de zuivering van petroleum met bauxietfilters en de resultaten waren zo goed, dat de toepassing voortdurend groter wordt. Thans begint men er ook o.a. suikersap en stroop mee te zuiveren, waar door grote technische wijzigingen in de sui kerindustrie kunnen optreden. Gassen wor den eveneens gezuiverd en gedroogd met geactiveerd bauxiet. Tenslotte is nog ont dekt, dat het materiaal een belangrijke ka talysator is, d.w.z. het bevordert door rijn aanwezigheid tal van chemische bindingen zonder zelf te veranderen. Het is om deze redenen, dat het vinden van bauxietlagen misschien nog meer waard is dan het ont dekken van een goudmijn.

Soester Courant | 1948 | | pagina 3