DE GROTE SCHULD. „DE VLIJT" DAMES- HEREN- hoppenbrouwers Ver. voor Vreemdelingen verkeer „Soest Vooruit". IN DE HOEK. Een schat van St. Nisolaas-Cadeaux SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 87. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK BureauVan Weedestraaf 35 Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, f 1.50 - p. post f 1*75 VRIJDAG 26 NOVEMBER 1948. Theodor Plivier, de schrijver van „Sta- lingrad", wees er op, dat die nazi s alles scheef trokken, verwrongen, verbasterden en verknoeiden. Ook de taal. In de eerste plaats hun ei gen taal. Als men tenmisfle de taal van b.v. een Goethe wil vereenzelvigen met die van een Goebbels en een mencier Berg, in voor hem betere dagen comman dant van het „Polizeiliches Durchgangs- lager Amersfoort". P.D.A. was de afkorting van dit v.oor Edelgermanen zo geliefde lustoord. Wie wel eens een gro^n gekleed monster dit woord tussen zijn tanden door heeft horen knersen, zal het met d? opmerking van Plivier eens zijn. Niiet met die van de Franse staatsman, die zei, dat die taal er was om de gedachten te verbergen. Groter overeenkomst dan tussen d? kor te bijtende bifsende schorrig? en knoer- sende woorden en hen, die zulke klan ken uitstieten, zal wel niet veel zijn voor gekomen. Bij hun schorre, onsamenhan gende getiier pasten de knuppel, de trap met de laars, bij hun hese commando paste het rollen door de drek. „De taal is gans een volk" heeft de dich ter eens gezegd; in Amersfoort werd het nog eens bewaarheid. Dit kwam zo in ons op, toen wij in het gerechtzaaltje de prominenten van het P.D.A. keurig op het bankje zagen zitten en de harde Duitse klanken van deze „meneer nog -eens hoorden. Het verhoor zet in met formele vragen. De naam, de ouderdom, het beroep, en keurig antwoorden de heren. Van de pu blieke tribune en van de getuigenbanken uit gaat alleen dat ondefinieerbare fluï- dium, dat de atmosfeer in de zaal „laadt" maar de ondervraging van de president is koel, nuchter, schijnbaar emotieloos. De president maakt een indruk van een wetenschappelijk vorser, die voor alle ze kerheid het te bestuderen voorwerp nog eens van alle kanten bekijkt. En inder daad „voorwerpen'", meer is die collectie degeneratie, sadisme., ontaarding i;n mis dadigheid daar niet. Als rcinculturcs van giftige schimmels zitten ze daar op een bankje, zoals de flessen in eien laboratorium op epn plank staan. •Cüe gëTuigeav-erklarmgen projecteren als het war? nog eens die b:l van toen bo ven de hoofden van de verdachten. Ze reageren -er niet op. Ai kien wanneer er „technische" kwesties ter spraki? komen, de dikte van e-en knuppel, d? aard van een vernedering, n: ageert die wezienlozie massa. Nu er niet meer te knuppplen valt, niets meer te schreeuwen, te schoppen en te doden, nu leven ze immers al haast niet meer? De president ontleedt v:rder; meei.it dat sommige verklaringen van getuige over dreven zijn. verifieert z?. De onpersoon lijke, de koele, de wetenschappelijke pro cedure van het R-echt vindt voortgang. Zoals de chirurg manipuleert met tangen en messen, hanteert het Hof verklarin gen en voorschriften, legt &:,n stukje bes tialiteit opzij, laat een stukje rottend organisme van de nazi-appara- tuur zien en men krijgt d-e neiging om te denken: „brandt die rommel op, ver nietig die viezigheid; waarvoor al die moeite?". Maar per slot van rekening is het hun schuld alleen maar, dat ze beesten wa- SHAWLS WANTEN HANDSCHOENEN PLASTIC CAPES EN MANTELS PARAPLUIES VESTEN CEINTURES KINDERWANTJES shawls HANDSCHOENEN ZELFBINDERS OVERHEMDEN SOKKEN SPORTKOUSEN BRETELLES SOKKENHOUDERS RIEMEN POCHETTES HOEDEN PETTEN MANCHETKNOPEN DASSPELDEN JONGENS OVERHEMDJES Van Weedestraat 44 naast de Apotheek. Herbillon Knippatronen. ren en zich als beesten gedroegen? De veel grotere schuld lag bij het regime, dat juist deze element; n aan bod liet ko men om hun „prestige" te vestigen, hun „gezag" te handhaven. En de nog grote re schuld ligt bij het Duitse volk, dat de ze dingen niet alleen duldd? maar stil zwijgend goedkeurde en zichzelf deze laars op de nek plantte. Zoals reeds enige tijd geleden werd me degedeeld, beeft het Bestuur van boven genoemde vereniging grote plannen be treffende het meer intensief bevorderen van het vreemdelingen verkeer. In het kader van deze plannen zal o.a. getracht worden om te komen tof het aanstellen van een Rirecteur, belast mèt die leiding, organisatie, propaganda enz. en het ver- Inrijgen van een Verkieiershuis, dat, wat vestigingsplaats en inrichting betreft, ge heel voldoet aan de -eisen die het V.V.V.- wezen daaraan stelt. Het laat zich begrij- pen, dat dergelijke plannen veel tijd en voorbereiding kosten enen vepï geld. Voor dit laatste is, naast de auto riteiten, beroep gedaan op de Soes:ter Middenstanders, die hierbij groot be lang hebben, daar alles, wat op V.V.V.- gebied moet worden gedaan, ten hunme voordele is. Een fraaie folder, waarin allles uitvoerig is uiteengezet, is'hiertoe aan di? belang hebbende hotel- en pensionhouders, za kenlieden enz. gezonden, mj?t verzoek voor de uitvoering van de plannen finan ciële steun toe te zeggen. Wij hebben ons een dezer dagen gewend tot hef Bestuur en eiens geïnformeerd naar het verloop van de actie. Men deel de ons mede, tot nu toe ni-et ontevreden te zijn over de resultaten, maar de klacht was: lauwheid en vaak een gemis aan za kelijk inzicht. Veel eis-en, kritiek en „stuurlui-aan-de-kant' -manieren, maar de hand op de portemonnaie. Die meer derheid is echter na een bezoek en uit eenzetting 'tot medewerking bereid en zij, die nu nog aan de kant blijven staan zul len hopelijk t.z.t. ook niet achter blijven. Het bestuur voelt z:ier goe'b dat de las ten voor de Middenstand ontstellend groot zijn en vaak ontmoedigend werkten. Dit neemt echfer niet weg, dat den bij drage voor de plannen, die ertoe kunneih leiden, dat de omzet toeneemt, ho? moei lijk vaak te missen, niet achterwege mag blijven. Als een bijdrage van b.v. mini mum f 10.beslist niet lijden kan op het reclame-jaarbudget, dan zal er toch i-ets mis zijn en moet voor dezie, voor leigen belang zo belangrijke zaak, dan maar iets anders vallen. Men rekent dan ook op aller medewer king. Het bestuur is naar ons bleek in deze niets te veel. In hun vrijl? tijd, die toch door hun eigen zaken en allerlei be stuursaangelegenheden zsier karig is, be- zo-eken zij nu de middenstanders, waar voor cieze aangelegenheid van belang ïs en dat zijn practisch alle zaken. Men do-et e:ft beroep op hun miedewier- kïng in deze, opdat deze bezoeken zo vlot mogelijk verlopen. Ook tot de daarvoor in aanmerking ko mende officiële instanties heeft het be stuur zich gewend en iiidien bewezen kan worden, dat de Soesfer Middenstand in deze het voorbeeld ge/eft, zal zeer zeker ook van deze zijde steun niet achterwege blijven. Het gemeentebestuur verleent alle mje- dewerking. Wij vernamen verder nog, da f, op ver zoek van het bestuur door B. en W. een vertegenwoordiger van het gemelein- tebestuur is benoemd, die als bijzitter en adviseur aan het bestuur van de V.V.V. wordt toegevoegd. Deze vertegenwoordi ger is wethouder Van den Arend, die in middels door de voorzitter, d? heer Ba tenburg in de op Donderdag 17 Nov. 1948 gehouden bestuursvergadering als zoda nig werd geïnstalleerd- Al met al kunnen wij vaststellen, dat de zaken door onze V.V.V. energiek wor den aangepakt en hopelijk zal de Soes tl er Middenstand in deze niet achterblijven. Officiële mededelingen. BEPERKING- ELECTRICITEITS-VERBRIHK. Burgemeester «en Wethouders van Soest vestigen de aandacht op de in de pers verschenen bekendmaking van de Minis ter van Economische Zaken inzake die beperking electricitieitsverbruik. In verband met de grote moeilijkhjedieJn,, waarmede de electriciteitsfcirdrijven heb ben te kampen met betrekking tof hun productievermogen, heeft voornoemde Minister reeds verschillende voorschrif ten gegeven ten aanzien van beperking van het electriciteits-verbruik in de spitsuren. Die ingezetenen worden met klem verzocht hun volle medewerking te dezler zake te willen verlenen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat ter se cretarie van Soest tier inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van Coöp. Bak kerij Des Werkmans Welvaart te Soest, om vergunning tot het veranderen van de bestaande bakkerij door het vervangen van de drie ovens door één stalen heef- wateroven met 3 bakruïmfien, in perceel Molenstraat 142, kadastraal bekend ge meente Soiest, Sectie H. no. 5980. Op 7 December 1948 zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek ïn te brengen. Daartoe zal op die dag des voormiddags elf uur ter secretarie zit ting worden gehouden. Plaatselijk nieuws. NEDERLANDSE JEUGD VRAAGT UW AANDACHT. Duizenden Nederlandse kinderen, gees telijk of lichamelijk misdeeld, ontvangen een op hun gebreken ingestelde opleiding en verzorging (blinden, doofstommen, geestelijk abnormalen). Duizenden Nederlandse kin-deren, die in het eigen milieu niet kunnen of mogen blijven, worden in speciale inrichtingen opgevoed. Duizenden Nederlandse kinderen zijn opgenomen in ziekenhuizen en sanatoria- Deze duizenden vragen uw hulp en als u wilt, kunt u die geven. Gebruik de laatste weken van dit jaar kinderpostzegels; de toeslag is gering en voor elke vijf gulden verkochte kindurze- gels kan één kind 1 dag worden verzorgd- Hoeveel dagen neemt U voor uw reke ning? Woensdag 1 December wordt de stand geopend in 't postkantoor Ste-enhoffsifjr. Koopt zoveel mogelijk kinderpostzegels. Het plaatselijk comité voor Kinderpost zegels: Mevr. Dammers-Boesier. Mej. D. H. van Goor. Mevr. E. C, v» Goor-Cleton, Mevr. C. v. Noesel-v. Vuur-en, Mevrouw Van Ooij-v. d. Horst. Mevr. Simons de Ruijter, Mevr. Van Veer en-van Lohuij- zen. VAN STEIGER GESTORT. Bij het afbreken van -een steiger, die, ten behoeve van d-e verbouwing van het gemeentehuis, aan die achterzijde was aan gebracht, schoot plotseling een plank los, waardoor de werklieden B. -en L. van een hoogte van pl.m. 7 meteg naar beneden tuimelden. B., die eerst op een raamkozijn viel en daarna op L- terecht kwam, verloor enige ogenblikken later het bewustzijn en werd op medisch advies naar zijn woning ver voerd. L. bekwam behalve de schrik na genoeg geen letsel. FILMAVOND VOOR DE VOLKSUNIVERSITEIT. Woensdagavond hield de hek-en de vogel kenner en natuurvriend Simon de Waard voor de leden van de Volksuniversiteit ïn de zaal van Eemland een causerie met films over de vogelwereld. Na e-en inleidend woord van de voorzit ter van de V.U., de heer Huijbers, ver kreeg de heer Die Waard het wo-ord, diie op geestige wijze vertelde hoe hij ei' toe gekomen was het filmpje „De idyllische vuilnisbelt" te vervaardigen. Als opmerkzaam inwoner van de haven stad Rotterdam, voert hij ons met de' camera vanuit het drukke Rotterdam, in gezelschap van de reinigingsdienst, naar de vuilnisbelt te Over-schie. Deze vuil nisbelt is een pleisterplaats van honder den vogels van diverse pluimage, die er komen azen. Met kennersoog en gevoel voor verhou dingen, weet hij zijn camera te richten op die bonte vogelwereld, zodat dj" toe schouwer van dit filmpje zich verplaatst waant in een waar vogel-ieldorado. Hierna gaf spr. een geografische beschou wing van het vogeleiland Rozenburg, als inleiding op zijn film van dezelfde naam. Speciaal voor „De Beer", een stuk natuur reservaat van het leiland Rozenburg, vroeg hij de aandacht. Veel van het oor spronkelijke landschap ging in de be zettingstijd verloren door aanleg van bunkers en autowegen. Door veel inspanning kon een groot stuk natuur worden behouden ©n zelfs verbe terd. De flora op dit -eiland is zee.r en kelvoudig, des te rijker -echter is het aan gevogelte. Van de talrijke vogelsoor ten noemde spr. de grote stern het sie raad van „De Beer"- In de volgende film gaf Die Waard als 't ware een documentatie van het voorge drag ene- Ook hier wieer trof zijn gevoel voor natuur en landschap de juiste toon en nam hij de aanwezigen, die m'et ge boeide aandacht toezagen, mee op zijn zwerftochten. Het was een leerzame avond, die goed was bezocht. JAARVERGADERING E.H.B.O. J.l. Vrijdag had onder leiding van Dir. P. G. de Vos in hotel „De Gouden Ploeg" de jaarvergadering plaats van de Ned- Toen in September 1944 uit Londen heit bevel kwam aan alle spoorwegmemsiein om het werk neer te leggen, hebben w,e allemaal de adem ingehouden. Laat ik eerlijk zijn en zeggen, dat ik in de opvolging van het bevel een zeer zwaar hoofd, had. We wisten uit ondervinding, dat Ide be zetter ge-en maatregel te gemeen of f|e hard zou vinden om deze staking te breken. Er stonden voor hem te grote belangen op het spel. Een spoorwegstaking in zijn rug was wel een van de -ergste dingen, die hem konden gebeuren in September 1944. Die Maandag ben ik heel vroieg naar boven gegaan om te zien of de trein van 7 uur zoveel langs zou komen. Er kwam geen trein. Ik weet nog hoi? ik naa,r bene den ben gerend -en geschreeuwd heb met ;een dicht geknepen keel van emotie1, dat zie het 'm flikten. Wat een prachtkerels. Wat ie en moed. Dat zou me wat geven ien het gaf inder daad wat. Als razen-den traden de bezetters op te gen de mensen, die ze nog in handen konden krijgen. Ze namen meedogenloos wraak waar ze konden en legden beslag op alles wat maar in hun handen vief. Maar de spoorwegen kregen ze niet meer op gang. Die lagen „plat", zoals dit in eien stakingsterm heet. Die bezetter kondigde inbeslagname aan van alle eigendommen der „saboteurs", maar dat mocht niet hinderen, zoals wie in die dagen zeiden. Bovendien had onze Regering, bij mon de van minister Gerbrandy, v-qrklaard, dat alle schade door de regering zou wor den vergoed, althans werden woorden in die geest gesproken. Maar nu, einde 1948, zitten deze mensen, die volgens Eisen- hower, Montgomery en onze eigen re gering, zo'n ontzaggelijk grote bijdra ge tot de uiteindelijke overwinning heb ben gelevierd, nog steeds met de brokken -en de toegezegde, vergoedingen zijn zo schamel, dat ik maar niet zal zeggen waa£ het op lijkt. In ieder geval is het zo, dat ik me er persoonlijk een beetje voor geneer. Aan de directie der Spoorwegen ligt het niet. Die willen graag het personeel' de schnde behoorlijk rergosdenmsar regering is niet zo vlot. Ik w-eet wel, we kunnen nu eenmaal niet zo in 's lands schatkist grabbelen als we graag zouden willen, maar deze ere schuld had onze regering vlot moeten in lossen en het had niet mogen gebeuren, dat de Personeelsraad der Spoorwjegen er zich mee ino-est gaan bemoeien. Ook zonder die belofte der regering be treffende vergoeding zouden de mannen dtr spoorwegen het bijltje -er bij hebben neergegooid. Diie belofte kwam trouwens toen de staking reeds lang aan de gang was. Niet alleen op morele gronden, doch ook op grond van deze belofte hebbjen, de mannen dus recht op vergoeding Jen niet één op basis van aan schaf fingswaa^r- de 1940, want nu kost één stoel meer, dan toen een heel anteublemient. H. OEKMAN. V-er. Eerste Hulp bij ongelukken, afd. Soest Uit het jaarverslag van secretaris ©in pen ningmeester bl-eek, dat d? nieuwe cur sus begonnen was met 41 nieuwe lieden e;n het financiële overzicht sloot met ie,en batig saldo van f410.77. Na het verslag, betreffend? de ziekenau to, dat eveneens ©en batig saldo tc zien gaf, deied de voorzitter -de mededeling dat de vereniging ©en nieuwe ziekenauto in aanmaak heeft, te wieten \z£n Packard- chassis, waarop een carrosserie wordt gebouwd, welke auto omstreeks de jaar wisseling gereed zal zijn. Het bestuur is nu alsvolgt samengesteld: Dr. P. G. de Vos, voorzitter, secretaris C- Klomp, 2ei secr. W. J. van Dier mep, penningmeester W. P. Hilhorst, le comm. van materiaal K. Lam, 2e comm. van materiaal Mevr. Regnery, algemeen secundus Mej. M. van Herwaarden. voor Dames-, Heren- en Kinderen kunt U vinden in Steenhoffstraat 61 - Telef. 2381 Komt U ook binnen eens kijken Wij helpen U bij Uw keuze! Aparte sortering handwerken. Zie onze etalage s.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1